Valentijndag '70: ze hebben hun bloemetje verdiend Bezoekers krijgen stem in schouwburgkapittel Het Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid Extra reisje naar Curasao kostte staat f 8500.- papier voor uw pen Commissie van gebruikers Verdachten van inbraak in Goes aangehouden F 300,- BOETE VOOR LOSTREKKEN VAN TELEFOONKABEL 2500 Goesenaars tekenden al voor verwarming van het zwembad Herkenningswedstrijd Oud-Goes voor tuinbouwmaatschappij Vlissingse wint snoepreisje Sluiting badhuis Middelburg thans niet verantwoord DEFECTE SCHOORSTEEN AANLEIDING TOT OPEN BRIEF Goese politie haalde verdachte van overval Credietbank Leegstaande woningen in Zierikzee uitgebrand In Nieuwdorp binnenkort aardgas Alcohol Culturele arrogantie II „Een predikant die de revolutie predikt?" DE STEM VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 (Van een onzer redacteuren) BREDA „Ze hebben het ver diend" Dat zinnetje klinkt in alle mogelijke dankbare toonaarden door de honderden brieven heen die u ons hebt gestuurd. „Ze" dat zijn buurvrouwen, verpleegsters, bejaarden en jonge mensen. „Ze" dat zijn de honderden en duizenden om ons heen die het in een harde wereld voor eikaar spijkeren om goed te zijn, doodgewoon maar heel daadwerkelijk goed te zijn voor hun medemensen. Een bureau overladen met brie ven. Werkelijk honderden lezers hebben gereageerd op onze vraag: „Kent u iemand in uw omgeving van wie u vindt dat hij of zij een bloemenhulde verdienen op Valen tijndag?" En u kende ze blijkbaar. Er is veel meer goedheid in de wereld dan de zwartkijkers willen geloven. De brieven leggen getui genis af van een fijne zorg voor andere mensen. Dat valt eigenlijk niet beter aan te tonen dan door u over onze schouder te laten mee lezen. Maar we kunnen niet meer dan een greep doen uit de stapels en dat is eigenlijk jammer. Juist die overstelpende hoeveelheid van kleine en grote goede dingen, maakt Je blij. Maar voordat we hier gaan citeren een opmerking: we latei, de namen weg, Niemand vindt het prettig om zijn goede daden breed uitgemeten in de kracht vermeld te zien. Het gaat in de meeste brieven namelijk niet over een actuele goede daad zoals het redden van een drenkeling, maar over intiemere zaken: een vrouw die al twintig jaar lang zorg draagt voor een zieke moeder en een invalide broer en zus en daardoor nooit aan trouwen is toe gekomen. Dat deze mensen op Va lentijndag een bloemenhulde krij gen, zegt de goede verstaander ge noeg. Degenen die ons over hen schreven weten dan wel nauwkeu riger waaraan ze dat bloemetje hebben verdiend. Maar we maken één uitzonde ring: voor de rijkspolitie van Et- ten-Leur. Een enthousiaste brief schrijver beveelt speciaal dit korps aan. „Een voortreffelijk politie korps in alle opzichten", zegt hij ervan „Ze zijn attent en behulp zaam, kleine kinderen zetten ze veilig over de weg of als ze huilen worden ze getroost. Zwerfhonden en -katten worden liefdevol opge nomen en men doet alle moeite om de eigenaar terug te vinden. In al le moeilijkheden kan men een be roep op ze doen, ze staan onmid dellijk voor iedereen klaar. We hebben het nog niet meegemaakt dat de politie hardhandig optrad. Steeds tonen ze begrip voor de si tuatie en met een glimlach kunnen ze vaak dronken mensen naar huis begeleiden zonder dat er narigheid van komt. Nogmaals ze verdie nen hulde". „En hier dan een paar woordjes van enige buren uit de ...laan", aldus een briefschrijfster over „een nog jonge weduwe, die zelf invali de is. Ze heeft twee jonge kinderen en kan met haar handen bijna niets doen van de rheuma. Maar ze heeft nog een moeder van 79 in huis dit niet kan lopen en die zij verzorgt. Die moeder heeft veel Pijn maar ze wil er geen praat over hebben als het om hulp gaat. Veel mensen weten dat het al ja ren moeilijk voor liaar is om voor haar moeder te zorgen, maar ze wil haar niet kwijt. Ze is mijn troost, zegt ze". Een andere mevrouw over haar buurvrouw: „Als er iemand een blosmetje verdient dan is zij het wel. Ze heeft zelf een zoon en ze heeft twee kinderen aangenomen, die een stiefmoeder hadden die slecht voor ze was. Ze heeft het maar gewoontjes maar toch mo gen de kinderen doorleren. Bij ons in de straat is pas een jongen ver ongelukt. Zij ging die ouders troos ten. Nou, ik zou daar de moed niet voor kunnen opbrengen. Ik zelf werk voor halve dagen en mijn dochtertje had van de week de bof Dus mocht ze niet naar buiten. Wat zei mijn buurvrouw? „Breng haar in een deken hier heen, dan kan ze bij mij blijven". En ze liet er haar eigen werk voor staan. Wie zou dat doen? Ik niet, hoor, neem me niet kwalijk. En zo staat ze voor iedereen klaar. Ik kan wel door blijven schrijven, want dit zijn nog maar een paar dingen". Maar een bloemetje is er ook voor de pater, die als een goede bouwvakker werkt aan het gilde- huis in zijn parochie. „Hij maakt zijn preken tussen de kruiwagens", zeggen ze van hem en: „Hij is net zo'n goede priester als bouwvak ker. Geen karwei ging hij uit de weg" En een bloemenhulde ook voor de man van wie men ons schrijft: „Hij zwoegt de hele week door om de kinderen in ons dorp iets te kunnen geven. Cl moet we ten, we hebben hier een ziekelijke pastoor en geen kapelaan, in jaren flus ook geen patronaat. Nu heeft die man een patronaat opgericht voor de jongere en voor de cudere kinderen Zaterdagavonds verzorgt hij muziek voor de jeugd met pla ten en iedereen kan bij hem te recht voor hulp". Voor een burgemeestersvrouw wordt een bloemenhulde gevraagd omdat die zo goed voor de bejaar den zorgt. „In uw krant", aldus een mevrouw uit het dorp, „las ik over Valentijndag. Hè, dacht ik bij mezelf, daar zit wat In". En dan vertelt ze over de oprichting van de bejaardenkaartclub en over de gezellige middagen die er sinds dien zijn. Maar ze weet ook dat de burgemeestersvrouw een heleboel ander werk doet tot het verlenen van assistentie in het consultatie bureau toe. Enthousiast schrijft een ander: „Wat was ik blij een stukje te le zen in De Stem over „een bloeme tje voor hem, voor haar. Ik heb namelijk een buurman en een buurvrouw die hiervoor in aanmer king zouden komen. Het zijn men sen! ik zou haast zeggen: zo vind je ze niet. Voor iedereen staan ze klaar, zonder bijbedoelingen. Als je maar kikt staan ze al voor je klaar. Als ik naar buiten mocht, liet ik de hele buurt een handteke ning zetten om te vragen voor een bloemenhulde, maar ik heb griep gehad ,en mag nog niet naar bui ten dus dit moet helaas verval len" Maar de bloemenhulde komt er, mevrouw! Ook aan de sport is gedacht. Eerst een loflied op een goedlopen de voetbalvereniging met meer 'dan 450 leden en veertien elftallen en dan de vraag: „Hoe komt dat nu? Door samenwerking? Ja ook, maar dat niet alleen. Er is hier een man, die al vijftien jaar lang belangeloos al zijn vrije tijd er aan opoffert. Iedere zondag leidt hij de zaken in de kantine en hij wil er geen cent voor hebben. Toch werd op enkele bestuursvergade ringen besloten om hem een flinke vergoeding te geven, maar hij wei gerde en besloot die zogenaamde vergoeding in de verenigingspot te doen". Een bloemenhulde heeft hij dan toch zéker wel verdiend! We besluiten met een brief over een 67-jarige mevrouw. Van haar zegt een briefschrijfster: „Om mijn gedachten over deze geweldige vrouw, moeder van 9 kinderen (7 kleinkinderen) op papier te zetten, dat valt echt niet mee. Ik doe het in een opwelling na de oproep ge lezen te hebben". En dan volgt de lange Hjst. Actief lid van Zonne bloem en Caritas. Regelmatig be zoekt ze zieken en bejaarden. Waar ze kan helpen, daar staat ze klaar. „Met feestdagen is ze al weken van tevoren in touw om voor ieder een presentje klaar te maken en te bezorgen". En zo gaat de opsomming nog even door. Maar het belangrijkste is: „On danks haar drukke huishouden, staat de deur voor iedereen wa genwijd open om raad te geven in moeilijkheden of begrijpend te luis teren en flat is al heel wat in de ze jachtige tijd". (Van een onzer verslaggevers) GOES De werkgroep, die zich ln samenwerking met een aantal ver enigingen uit Goes inzet om een zo groot mogelijk aantal handtekeningen te verzamelen om de aanleg van een verwarming in het Goese zwem bad te bespoedigen, is er tot nu toe ln geslaagd ongeveer 2500 onderteke naars voor dit verzoekschrift te vin den. In de loop vain deze week zijn op een groot aantal plaatsen in Goes aanplakbiljetten opgehangen om de Goesenaars op de activiteiten van de werkgroep te attenderen. Zoals gemeld heeft de gemeente raad van Goes destijds besloten om het zwembad van een verwarming te voorzien. Tot dusver zijn er nog geen stappen in deze richting onder nomen, omdat het wachten is op de financierirtgsmogelijkheden. De werk groep tracht nu door middel van deze actie de zaak K. bespoedigen. Maandag is de actie begonnen en vrijdagavond zullen de laatste onder tekende lijsten bij de werkgroep moe ten zijn ingeleverd. Deze lijsten zul len dinsdagmiddag aar het gemeen tebestuur worden overhandigd- De heer C. Wolfgang, leraar aan de am bachtsschool en trainer van De Gan zen, tevens een van de initiatiefne mers van de werkgroep, zei te ho pen, dat het streefgetal van vijf a zes duizend handtekeningen vrijdag avond bereikt zou zijn. „Ik geloof echter niet, dat het gemeentebestuur zich iets van deze lijsten aan zal trekken, maar het geeft én de ge meenteraad én provinciale staten wel een idee van de gedachte, die onder de Goese bevolking leeft". „Ik hoop dan ook, dat deze actie er toe zal bijdragen, dat provinciale staten niet zullen aarzelen de gemeen te Goes een subsidie, die voor dit doel bestemd is, te verlenen. De ver warming in het zwembad is ongetwij feld van het hoogste belang." (Van onze correspondent) GOES In café De Landbouw ln Goes hield de koninklijke maatschap pij voor fle tuinbouw 'n herkennings wedstrijd van oud-Goes en omgeving. De deelnemers moesten aan de hand van dia's proberen de plekjes uit Goes en omgeving van ongeveer 50 jaar geleden proberen te herkennen. Na een spannende wedstrijd wer den de prijzen gewonnen door de he ren Landman en Boudeling, die ie der een eerste prijs kregen; mejuf frouw Pelsma en de heer M. Meeuw- oen, die de tweede prijs in ontvangst mochten nemen en de zusters Ouwe band en Van der Kieij Ondanks het slechte weer was de opkomst zeer bevredigend. (Van een onzer verslaggevers) ZOOM Mevrouw vries - Tiezema uit Vlissin- v,ii S.b^bdagmiddag om half vijf on 7 e,n cloPPenburg in Bergen nlr,£°om de hoofdprijs in ontvangst j Jj" nemer) van de wedstrijd, die rïïïnJT1* •'aar ter gelegenheid dn bestaan organiseer- tipnd„e °°fdprijs bestaat uit een zes- tiendaagse reis naar Amerika. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de stichting „De Middelburgse Schouwburg" heeft gevolg gegeven aan de wens, welke tijdens een hearing in het Middelburgse stadhuis naar voren is gekomen. Besloten ls tot instelling van een commissie van gebruikers van de schouwburg. Bo vendien worden vertegenwoordigers van de schouwburgbezoekers in het bestuur benoemd, als de raad van Middelburg deze benoemingen al thans bekrachtigd. Volgens de voorlopige plannen, die binnenkort in een oriënterende be spreking nader zullen worden beke ken, wordt er een commissie ge vormd, bestaande uit vertegenwoor digers van de regelmatige en vaste gebruikers van de schouwburg en van het schouwburgbestuur. Het is de be doeling, dat allerlei ideeën en ver langens van de gebruikers direct en efficiënt met het schouwburgbestuur kunnen worden behandeld. Een en ander is een uitvloeisel van wensen die vooral door de organisatie „Jeugd en Muziek" ln Middelburg naar vo ren zijn gebracht. Een andere wens had betrekking op het geven van een ruimere opzet aan het schouwburg gebouw, door dit niet alleen te be stemmen vóór theatervoorstellingen, congressen e.d., doch ook vooj ex posities e.d. Deze suggestie is zonder meer door het schouwburgbestuur overgenomen. De foyers zullen beschikbaar worden gesteld voor tentoonstellingen van beeldende kunstenaars. Zodra de kwestie van aansprakelijkheid, huur prijs e.d. geregeld zijn, kan de schouwburg zijn nieuwe functie gaan vervullen. Een derde wens, om voor bepaal de jeugdevenementen speciale, lage, consumptieprijzen te laten gelden, is even blijven liggen. De aangelegen heid blijkt, naar de voorzitter van het schouwburgbestuur, de heer C. B. Bisschop, meedeelt, nogal complex te zijn. Niet alleen het bestuur en de pachter van het gebouw zijn in deze zaak betrokken, doch ook de gemeen- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel op de kosten van beheer van de gemeente lijke badinrichting te Middelburg moet worden bezuinigd, vinden b. en w. het uit sociaal oogpunt niet ver antwoord om het badhuis te sluiten. Evenmin is het mogelijk, in verband met de daarmee gepaard gaande kos ten, het badhuis onder te brengen bij het dienstencentrum. Eén en ander hebben b. en w. van Middelburg in de afdelingsvergade ring van de raad, ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling, opge merkt. Zjj voegden daaraan toe, dat vorig jaar is onderzocht hoe men op de exploitatie van het badhuis zou kunnen bezuinigen- Een andere be heersvorm bleek niet mogelijk te zijn maar wel kon men een bezuiniging bereiken door het baden op zaterdag ochtend te laten vervallen. Het aantal bezoekers van de inrich ting is nog altijd zodanig, dat sluiting van de inrichting onverantwoord zou zijn. Het aanta) baders was in 1969 zelfs iets hoger dan in 1968. Het college van b. en w. heeft op desbetreffende vragen toegegeven, dat het niet mogelijk zal zijn om de bouw van het overdekte zwembad binnen het indertijd door de raad ver leende krediet, te verwezenlijken. Op korte termijn zal een aanvullend kre diet worden gevraagd. Op een andere vraag hebben b. en w. geantwoord, dat het niet waar schijnlijk is, dat de Zeeuwse school voor kunstonderwijs binnen enkele jaren tot stand zal komen. Het be stuur van de stichting welke de op richting van de school voorbereidt, bepaalt zich momenteel tot oriënte rend werk. Omlijnde plannen zijn niet op korte termijn te verwachten. tefinanciën spelen een rol. „De be sprekingen zijn in een gevorderd sta dium", zegt de heer Bisschop, „maar beslissingen moet men niet op korte termijn verwachten." Voor wat betreft de bestuurssamen stelling koesterde men al enige tijd de wens, om niet alleen de openstaan de achtste bestuursplaat weer bezet te krijgen, maar het bestuur ook uit te breiden met vertegenwoordigers van de gebruikers. Intussen is er een kandidaatstelling voor hef bestuur gereed gekomen. Deze onderstreept de wens van het bestuur, dat de Middelburgse schouw burg wordt gezien als een streekac- commodatie. De voorgedragen perso nen, wier benoeming door de ge meenteraad van Middelburg moet ge schieden, komen uit Middelburg, Goes en Vlissingen. Het bestuur is ervan overtuigd, dat er onder de kan didaten personen zijn, die een in breng vanuit de specifiek hedendaag se cultuurbenadering kunnen geven. (Van een onzer verslaggevers) GOES Mevrouw P.P. Steenbak ker uit Goes heeft ln een open brief aan Mr. A. Veenhoven, kantonrech ter in Middelburg, ernstige bezwaren geuit tegen diens uitspraak in een procedure tussen de gemeente Goes en de briefschrijfster. De zaak ging over de schoorsteen in de gemeentewoning van mevrouw Steenbakker. Naar haar zeggen is de ze schoorsteen er de oorzaak van, dat haar oliekachel een roetlaag in de kamer heeft verspreid. Zij stelde de gemeente aansprakelijk voor de scha de. In een procedure over deze zaak besliste de kantonrechter op 5 janu ari echter ten gunste van de gemeen te. De rechter baseerde zijn vonnis op onderzoekingen door de gemeente en TNO, die door mevrouw Steenbakker echter in twijfel worden getrokken. Zij heeft hoger beroep aangetekend. De zaak komt 25 februari voor de Arrondissementsrechtbank in Middel burg. (Van een onzer verslaggevers) GOES De ln de nacht van 13 op 14 september te Goes gepleegde inbraken in een drietal scholen blij ken te zijn gepleegd door de 23-ja- rige Duitser J.H.L. en diens vrouw, de 21-jarige E.K.K. uit Jülich (Aken). Direct na de inbraak was bekend geworden dat het echtpaar de inbra ken had gepleegd. De man had na melijk direct na de inbraak aan een inwoner uit Goes een ontvreemde pla tenspeler verkocht. Het echtpaar is nu pas door de Duitse politie aange houden. Door de Duitse polite werd het echtpaar eveneens gezocht we gens in Duitsland gepleegde inbra ken. Bij zijn verhoor bekende de man iok in een aantal andere plaatsen in Nederland (o.a. Sittard. Roermond, Eindhoven, Alkmaar, Assen en Zwol le) te hebben ingebroken in scholen en geld te hebben ontvreemd uit zie kenhuizen. Ook bekende hij soortge lijke feiten in België te hebben ge pleegd. Met de opbrengst van het gestole- ne voorzag het echtpaar in hun le vensonderhoud en betaalde hiermee de kosten van het hotel, van waar uit zij opereerden. (ADVERTENTIE) Inspecteur J. L. de Rave van de Goese gemeentepolitie. Door de steeds toenemende industrie en andere projecten uit het Buitenland die zich in Zeeuwsch-Vlaanderen vestigen, hebben wij gemeend EEN KURSUS ELEMENTAIR ENGELS te moeten organiseren voor hen die dit als conversatietaal nodig hebben. Deze zal worden gegeven elke maandagavond vanaf 23 febru ari, om 20.00 uur in het CULTUREEL CENTRUM „DE HALLE" TE AXEL. Het is een bijna geheel mondelinge kursus voor diegene die slechts alleen L.O. hebben genoten. Duur der kursus 5 maanden. Door de individuele scholing, kunnen wij niet meer dan 15 kur- sisten plaatsen. Zij die zich hiervoor interesseren gelieven zich aan te melden bij het N.I.S., van Middelhovenstraat 85, Axel. (Van een onzer verslaggevers) GOES De daders van de bankoverval op de Nederlandse Credietbank in Goes, hebben hoofdinspecteur J. L. de Rave en brigadies N. L. Bal een extra-reis je naar het zonnige Curagao be zorgd. Kosten van deze onver wachte vakantietrip f 8500, die door het ministerie van Justitie op tafel zullen moeten worden gelegd. Zoals reeds bekend is zijn de twee daders, J.M.V. uit Goes en H.D. uit ïerseke, terstond na de bankroof van 19 december, waarbij f. 20.000.- werd buitgemaakt, uitgeweken naar respectievelijk Curasao en Portori- co. V. werd enige tijd terug door de politie van Curasao aangehouden en ingesloten, terwijl D., die vrouw en kind bij zich heeft, nog steeds op vrije voeten is. Vrijdag 6 februari stapten de beide Goese politieman nen op het vliegtuig om V. naar Ne derland te halen en dinsdag 10 fe bruari arriveerden zij op Schiphol. Wat die f. 8500.- betreft, zegt de heer De Rave geen bedrag hoog ge noeg te vinden om de daders van een dergelijke James Bond-aehtige over val voor de rechter te halen. Inmiddels is ook bekend geworden met welke vloeistof de drie bankem ployés zijn ingespoten. Het betrof water, waarin een verdovend middel zat. Welk verdovend middel dit is geweest, wil de heer De Rave lie ver niet bekendmaken, want, zo zegt hij, „ik ben bang, dat anderen dit voorbeeld zullen volgen. Dat de injectie geen gevolgen heeft gehad, is te danken aan het feit, dat de bei de mannen op dit gebied niet des kundig geboeg waren en niet genoeg hadden gemengd". Dat het verdovend middel op zich zelf wel goed was, bleek later uit de verklaring van een der verdachten: „Ik heb het zelf ingenomen en ik heb in mijn hele leven nog nooit zo'n kick gehad". Over de medewerking van Inter pol heeft de heer De Rave niets dan lof: „Elk vliegveld waar wij een tus senlanding zouden maken, hadden wij ingelicht, want je weet natuur lijk nooit of zo'n man herrie gaat schoppen." Intussen is een klein gedeelte van de buit terecht. In het ouderlijk huis van de Goesenaar T.J., de man die als chauffeur fungeerde, werd 1500 gulden aangetroffen. Wat de extra-trip aangaat zegt de heer De Rave: „Nou, ik beschouw het echt niet als een vakantie, want de vliegreis duurt zestien uur heen en zestien uur terug. En ik kan u ver zekeren, dat het een vermoeiende be- doenirig geweest is, al is het toch wel een prettige combinatie met de dienst geweest". Z1ERIKZEE (ANP) In de nacht van donderdag op vrijdag, omstreeks half drie, zijn in Zierik zee twee leegstaande woonhuizen uitgebrand. Een daarnaast gelegen restaurant liep zware brandschade op. Ook een daarvoor geparkeerde auto brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is on bekend. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De eigenaar van de twee panden was tegen brand verzekerd. De schade beloopt tussen 'veertig- en vijftigduizend gulden. Van onze correspondente) BORSELE De Inwoners van Nieuwdorp zullen binnenkort kunnen gaan profiteren van het aardgas. In de loop van deze maand beginnen de werkploegen met de aanleg van de gasbinnenleidingen. Deze leidingen zullen in de eerste plaats gelegd worden in gemeente woningen. Het gemeentebestuur heeft destijds besloten, dat in elke woning een binnenleiding zal wor den gelegd. De PZEM zal op 27 februari, 2 en 3 maart in het verenigingsgebouw een voorlichtingscentrum openen. Zoals bij ontsluiting van een gasloze woonkern gebruikelijk is, zullen ook in Nieuwdorp tijdelijk de gunstige aansluitvoorwaarden voor woonhui zen gelden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Moerdijkse visser J. de V. zou op 15 oktober 1969 omstreeks kwart voor vier in de buurt van Colijnsplaat zijn schip hebben laten drijven.-Zo kwam hij boven een telefoonkabel terecht. Het krabbend anker schoot onder de ka bel: „Had u het anker maar gekapt", adviseerde de officier van justitie mr. T. Lebret tijdens die zitting van de politierechter. „Ja, maar dat is 1.500 waard", verweerde de visser zich. De reke ning, die de PTT hem stuurde beliep ongeveer 32.000. De rechter, mr. W. F Solingen, achtte het bewijs mede dank zij de verklaring van de verbalisant F. van D. overduidelijk bewezen en vonnis te conform de eis 300 boete. F.S. en E.F. van D. uit Vlissingen waren in Terneuzen betrapt met een hoeveelheid hasjies op zak. Ze had den het niet voor zichzelf nodig, zo dat de officier hen kwalificeerde als handelaars. Niemand weet nog of hasjies wel zo onschulidg is, vond hij en eiste tegen S., die zichzelf een levensgenieter vond, één week voor waardelijke gevangenisstraf en f 150 boete, twee jaar toezicht van het Zeeuws consultatiebureau. Van D. hoorde f 150 tegen zich eisen. De rechter vonniste uiteindelijk tegen Van D. 150, waarvan de helft voor waardelijk en tegen S. 100 boete en één week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. C.D. van de M. uit Breskens had 2,4 promille alcohol ln het bloed bij zijn aanhouding. Volgens de officier van justitie had verdachte hierdoor bijna dood moeten zijn. Van de M. had er blijkbaar niet zoveel last van gehad. Hij hoorde tenminste donderdagmorgen de rech ter één week onvoorwaardelijke ge vangenis en zeven maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. P.G. uit Den Haag was op 27 de cember met ztln auto, door de politie omschreven als een wrak, handels waarde 100, in Terneuzen tegen een perceel aan de Smidswal gevlogen. Hij had zijn vehikel gedraaid en was weggereden zonder zich om de scha de te bekomeren. De uitspraak was 100 voor het rijden tegen het huis, 150 voor de slechte conditie van de auto, 100 voor het doorrijden, acht maanden ontzegging uit de rijbe voegdheid en toewijzing van de ci viele vordering. De „Alliance Frangaise de Hollan- de" heeft kennis genomen van uw commentaar in „De Stem" van 24 januari onder de titel „Culturele ar rogantie" Hoewel onze Alliance een zelfstandi ge Nederlandse vereniging is, onder houden wij zo nauwe vriendschaps banden met de Franse gelijknamige organisatie, dat wij niet kunnen nala ten u te verzoeken op dezelfde plaats waar u culturele arrogantie aan de kaak stelde ons commentaar op te nemen. De Alliance Frangaise is niet een semi-officiële doch een particu liere instelling, die alleen reeds in. Parijs zelf aan ca. 10.000 leerlingen per dag les geeft, van elementaar Frans tot specialisatiecursussen aan docenten; een instelling die in vele landen van de wereld scholen exploi teert, aie aldaar kennelijk in een be hoefte, voorzien. Blijkbaar zijn er in de wereld nog ve len die zich in de Franse taal wensen te bekwamen, wellicht „om locomo tieven i.e kopen", wellicht ook om be ter toegang te hebben tot de Franse literatuur of cultuur-geschiedenis, doch in elk geval uit eigen verkie zing. Ook iin Frankrijk is het kenne lijk usance geworden, dat particulie re instellingen beroep doen op het be- bedxijfsleven om hun financiën bij te spijkeren. De Alliance Frangaise doet dit in die vorm van een advertentie in de Franse pers. Dat zij daarbij een „commerciële acquisitietaai" be zigt is, dachten wij, een gebruik dat zelfs tot in uw eigen advertentieko lommen is doorgedrongen. Uw bezwaren spreken elkaar trou wens gedeeltelijk ook weer tegen. Dat het goed is voor een verkoper de taal van zijn afnemer te spreken ligt voor de hand, doch dit wordt ver zwakt door uw subjectieve afweging van de zwaarte van beschikbare we reldtalen. Tenslotte als u er levering van Mi rages bijhaalt, dan -is er slechts spra ke van een wat boosaardige „coup de patte" dat met het onderwerp verder niets heeft uit te staan. Maar: moraliseren blijven wij ln on ze lage landen, niet zozeer over ons zelf maar zoveel te meer over ande ren. Over bescheidenheid gesproken. DORDRECHT IR. B.I.A. SASSEN, ALGEMEEN SECRETARIS VAN DE ALLIANCE FRANgAISE DE HOLLANDE. (De Alliance Frangaise is een parti culiere instelling welke door de Franse regering wordt erkend als „een instelling van openbaar nut" en deswege ook gesubsidieerd wordt. Traditie is dat de president van de republiek het erevoorzitterschap be kleedt. De tegenwoordige voorzitter is Wilfred Baumgartner, oud-presi dent van de Banque de France en oud-minister van Financiën. De ove rige bestuursleden bekleden functies van vergelijkbaar niveau. Allemaal voldoende reden om de omschrijving „semi-officieel" te rechtvaardigen, dunkt ons Inzender gaat, evenals zijn voorganger, voorbij aan het feit dat de Alliance Frangaise blijkbaar niet weet dat in Uruguay geen .Uruguees' wordt gesproken, maar Spaans. Voor de inwoners van Uruguay is er dus geen reden om Frans te leren om Franse handelsreizigers te kunnen ontvangen, daar zij al een werkelijke wereldtaal spreken. De inwoners van Uruguay en allen die zich in een vergelijkbare positie bevinden mo gen verwachten dat de verkoper de taal van dr klant spreekt en niet om gekeerd. Dat is wat wij culturele ar rogantie believen te noemen. Redac tie). In uw blad van 7 februari verslaat Pim Gaanderse een babbel met ds. Van der Veer. Voor deze dominee valt luchtvervuiling onder de noe mer zonde. Begrijpelijkerwijze vroeg uw verslaggever zich na deze en an dere niet vermoede uitlatingen van deze predikant, wellicht lichtelijk verbijsterd, af: Een predikant, die de revolutie predikt? Laat ik me bepa len tot 's predikants uitlating over de luchtverontreiniging. Dan is mijn antwoord beslist bevestigend. Hij predikt maar niet een revolutie, maar dè revolutie! Het roken eraan geven, de auto af schaffen, de c.v. stilleggen, zoals deze dominee doet naar zijn visie volgens de: Bdblia Sacra, geweldig! Als deze visie ons aller visie wordt en dat is nodig, willen we niet ie de zonde blijven leven dan komen we al heel gauw uit bij: goed wonen met de Flinstones! Wat zal Roel van Duin blij en verrast zijn met zo'n onge dachte en onverwachte medestander. Natuuurlijk stoelen hun beider uit gangspunten niet op dezelfde wortel Aan de evangelische bewogenheid en radicaliteit van ds. Van der Veer zal hij zeker geen deed hebben. Maar over de doelstelling denken ze ge lijk: een reine lucht. Zijn broeders en zusters zullen de beschuldiging van hun dominee, dat de gereformeerde kerk van Willem stad zo heel lang een kruidenierskerk is geweest, wel naast zich neer willen legen, als ze bedenken, tot welk of fer hij in de geest van de medemen selijkheid is bereid geweest. Dat er geen romannetjes meer ver schijnen, waarin dominees ten tonele worden gevoerd, die hele avonden voor de nood van hun gemeente bid den is niet belangrijk. Belangrijk is, dat er nü nog altijd bidders zijn, ook in de kring van de nadere reforma tie, in gebedskringen en in hun bad kamer, die bidden tegen de klippen op, zuchtend en zonder ophouden, om daarin het voornaamste stuk van de dankbaarheid te beleven. BREDA. A. GOUDSWAARD.

de Stem | 1970 | | pagina 7