Aandacht richten op midden en op zuidelijk deltagebied Goedkope vroege arrangementen in mei in Zeeland ZOUT SLINKT ZIENDEROGEN Oggel: accent op Axel als woongemeente Eerste j ongerenliturgie G.S. van Zeeland wijzen Regering op noodtoestand in de fruitteelt pingen Onverzoenlijk Kandidaat in t vizier Herindeling Z.-Vlaanderen IN BREDAAS K.M.T. (risten BELEIDSADVIES „OVERLEGORGAAN ZUIDWEST" Commentaar Mutaties Lij Veilig Verkeer Zaamslag Werkeenheid Zaamslag moet beatavonden zelf betalen Grondliek Lonkend naar Eindhovense snippervakantiedagen Speciaal tarief BUSSEN AXEL TERNEUZEN Samenwerking Risico's TE WEINIG Drs. P. Wolters nam afscheid van gemeente Coevorden rHOLIEKE KERK 0 L.V. Tenhemelopne- rdag 19, zondag 7, 8.30, regorius de Grote, tel. Zaterdag 19 uur; zon» >.30 en 11 uur. Maria Onbevl. Ontv, -382 Zaterdag 19 uur; en 10.30 uur. 1. Barbara, tel. 01172- rdag 19 uur, zondag 10 Parochie van de H, aterdagavond om 19.00 8.00 uur, 10.00 uur en pleia, zaterdag 19, zon» r. aria Magd., teL 01100» ■rdag 19 uur; zondag 9 'ruitlaanzondag 10.30 u. 3avo, tel. 01171-207. Za- uur, zondag 9 uur. H. Uartinus, tel. 01148» -dag 18.30 uur; zondag 30 en 17 uur. O.L.V. Onbevl. Ontv, ■1363. Zaterdag 19 uur; 10 en 11.15 uur (Krul. H. Eligius, zaterdag 19 ag 7.30 en 10 uur. ÏVillibrordus, teL 01140- rdag 19 uur; zondag 8.30, in 17 uur. H.H. Philippus en Jaco» 1146-380. Zaterdag 19 uur; en 10 uur. :e, Cultureel Centrum 15 uur: kerkdienst voor en. ime, H. Bonifatius, teL Zaterdag 19 uur; zon» 10.30 uur H. Eligius, teL 01196-334, 19 uur; zondag 8 en 10.30 H. Petrus en Paulus, teL Zaterdag 19 uur; zon» 2 en 19 uur. lerbaken: zondag 11.30 u. irijk. zondag 8.30 uur. I. Eligius. tel. 01170-200S. 19 uur; zondag 8.30 en D.L.V. Hemelv, teL 01195» lag 8 en 10 uur. ist-Souburg: St.-Martinus. iterdagavond 19 uur en 15 en 10.15 uur. rg: zaterdag 19 uur; zon- n 17 uur. „■reformeerde kerk, zater» ir en zondag 9 uur. int, R. Maria Hemelv., teL 1. Zaterdag 19.15 uur; 30. 11 en 17 uur Dorpsplein, zaterdag ig 10 uur. Hulpkerk, zaterdag 17, uur. an de Doper, teL 01178* rdag' 19 uur; zondag 8, 10 oek, Sint-Willibrordus, teL Zaterdag 19 uur; zon» 9.10 en 10.30 uur. nd, H. Blasius, teL 01106- 15 uur. (Ziekenhuis: elke 1 uur avondmis), r. Ant. v. Padua, teL 01157- erdag 19 uur; zondag 7,30, zaterdag 19 uur; zondag 10.15 uur. H. Willibrordus, teL 17. Binnenstad: zaterdag 19 dag 8 en 11.30 uur. skerk, zaterdag 19.15 uur; 10.30 en 17 uur. (Hoek), zaterdag 19 uur, 10 uur. verrezen Christus" (R.-k- De Zeemeeuw"): zaterdag tondag 9, 10, 11 uur. Parochiekerk O. L. Vr. icob: zaterdagavond 19 uur ig 8.30, 10.30, 12 en 19 uur. elkerk Paauwenburg: za- ond 19 uur en zondag U ir. ihziekenhuis: zondag 9.30 il. Tehuis: zondag 10 uur. H Maria Vis., tel. 01158- srdag 19 uur; zondag 8 en O.L.V. Tenhemelopne- el 01179-284, zaterdag 19 dag 8 30 en 10.30 uur. 1 Anna, teL 01131-1464 19.10, zondag 7.30 en 1° 3ar. St.-Anna: Zondag offl uur h. mis. t: H Past. v. Ars, zaterdag zondag 10 uur H Pasioor van Ars. Za- uur: zondag 10 uur DE STEM VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 rv. Kerk. Aangenomen -elburg, als predikant voor one werkzaamheden, le' telijke scholengemeenschap heren, dr. J. Bakker, kW Middelburg. Bedankt vo°* :e L. Oosthoek, kandidaat Drs. Fransen, de Rotterdamse deelnemer aan het beraad van da Commissie-Verburg, betoogt in een minderheidsnota bij het beleids advies van het dagelijks bestuur van het overlegorgaan „Zuidwest", dat de concurrentiegedachte als een rode draad door het gehele rapport loopt. „Men heeft de ware bedoe ling van de Rotterdamse rapporten niet kunnen of willen begrijpen", zegt hij. Volgens hem leeft het uitgangs punt van het zeehavenoverleg: „Rotterdam groeit in de Delta, en zo wordt de Delta wereldhaven", niet langer bij de partners. „In plaats van hun zeehaventerreinen als aanvullend te presenteren, bie den de partners thans deze terrei nen als vervangend voor die van Rotterdam aan", zo meent drs. Fransen. „En daar heb je de con- currentiesfeer". Deze stand van zaken laakt hij zeer. Bovendien tast drs. Fransen de logische grondslagen van allerlei berekeningen welke de Commissie- Verburg heeft gemaakt, aan. „Het rapport mist iedere visie", zegt hij. „Er staan vergaande dwalingen in"- En: „Men verkijkt zich in het Schel- degebied op de problematiek". Voorts komen er in de minderheids nota opmerkingen ten aanzien van het rapport-Verburg voor als: „Zin loos", „Een slag in de lucht", „De commissie-Verburg heeft helaas nogal wat steentjes laten vallen", en „Er komen fundamentele mis vattingen in het rapport voor". Het is tekenend voor de polemi sche atmosfeer welke nog altijd in hel overlegorgaan heerst. De standpunten lijken onverzoen lijk, omdat de uitgangspunten on verenigbaar zijn. Het rapport-Ver burg en de mindèrheidsnota te za- men leveren een werkelijkheidsge trouw beeld van het gekrakeel in de Delta op, welk gekrakeel pas een einde zal nemen als de havenzaken werkelijk een nationale zorg vor men. Aan concrete voorstellen over de manier waarop deze nationale zorg werkelijkheid kan worden, ont breekt het waarachtig niet. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Door het vertrek van secretaris, de heer A. Janse, en het aftreden van voorzitter de heer F. Dieleman, vonden bij de afdeling Zaamslag van 't Verbond voor Veilig Verkeer enkele bestuursmutaties plaats. Voorzitter is thans de heer G. Mol, het secretariaat berust bij de heer C. Risseeuw. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Het bestuur van de Centrale Stichting voor Sociaal en Kultureel werk Terneuzen heeft laten weten (voorlopig) geen beatband voor optreden in het jeugdgebouw •De Stropiekanne' in Zaamslag te con tracteren. Het bestuur van de Werk eenheid Zaamslag mag wel zelf een hand contracteren die echter uit eigen middelen (bijvoorbeeld entree gelden) moet worden betaald. Lerken. Beroepen 'e Q 1 g J-H. v. Boggelen te Die- öneeUWDUietl Semeenten. Beroepen te v.d. Poel te Yerseke, d*e voor Scherpenisse. rv. Kerk. Beroepbaar- De kandidaten C.J. yS Karei Doormainlaan 30 t aan Zee en J. de Vreu nker, Durtiusstraat 27 an Zee, zijn beroepbaar. zondag 15 februari- Bef oom: 10.38 en 23.34 uur. 10.08 en 22.47 uur, Made elen: 13.26 uur, Temeuzen- 15 uur, Vlissiugen: 9.01 e Wemeldinge: 10.28 en 6, 16 februari. Bergen «8 10 uur, Hansweert: - en Drimmelen: 2-28„„9q Terneuzen: 10.56 en 2J ingen: 10.28 en 23.05 UUA ge: 12.00 uur. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.MJ. op vrijdag om 18.00 uur: Enkele sneeuwbuien, ook opklaringen en in de nacht over wegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. s?r fon<^a8: aantal uren zon: 1 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; ™ax.-temp.: van 0 tot 4 graden on- i-uL normaal; kans op een droge pe il™ ,van minstens 12 uur: 50 pro- m» i op een geheel droog et- m?al: 30 proeent. (m c?r faaaidag: aantal uren zon: 2 J, "ui-temp.: van 0 tot 5 graden mnrS normaal; max.-temp.: van on- normaal tot 3 graden onder rmaal; kans op een droge perio- W? minstens 12 uur: 70 procent; Procent Sen geileel ftfoog etmaal: 40 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het be lang van de nationale welvaart zal de zeehaven- en industriële ontwikkeling van het Deltage bied zich in de toekomst nog aanzienlijk kunnen en moeten uitbreiden. Daarbij zal in het bijzonder aandacht moeten worden geschonken aan de mogelijkheden in het zuidelij ke en middengedeelte van dit gebied: Zeeland en West-Bra bant. Omtrent de toekomst van de noordelijke Delta, het Wa terweggebied, dient een nade re studie plaats te vinden. Daarbij is het van belang dat er een uitspraak volgt over de door Rotterdam gewenste uit breiding van de Maasvlakte. Een, en ander staat te lezen in een beleidsadvies, dat door het dagelijks bestuur van het „Overlegorgaan Zuid west" is aanvaard, en dat door het algemeen bestuur van dit orgaan is overgenomen, echter met de bemer king dat het algemeen bestuur dit advies als een „working paper" be schouwt. Het beleidsadvies, dat gebaseerd ls op een studie van de zogenaamde „Commissie-Verburg", stelt de ont- wikKeiingsproblemaiiek op korte ter mijn centraal, waarbij aan een perio de van vijf jaar wordt gedacht. Het beleidsadvies, vergezeld van een dik ke stapel statistisch materiaal, is thans door het college van G.S. van Zeeland aan provinciale staten aan geboden. De bedoeling daarvan is dat Zeeland, evenals zijn partners in het zeehavenoverleg, de beleidsnota als grondslag voor het eigen havenbeleid aanvaardt. Een van de partners, Rotterdam, zal dit waarschijnlijk niet doen. Het rapport-Verburg, een interim-rapport, gaat vergezeld van een minderheids nota van drs. Chr. Fransen (hoofd van het Rotterdamse bureau voor de statistiek), welke nota van het meer derheidsrapport weinig heel laat. G.S. van Zeeland hebben de be leidsnota van een begeleidende visie voorzien, waarin zij zeggen dat een evenwichtige planologische ontwik keling in Zuidwest-Nederland, een toeneming in betekenis van de zui delijke Delta vereist. De stimulering van de verdere uitbouw van de zee haven en de industriële concentraties in het Westerscheldebekken, is dan ook volgens hen noodzakelijk. „Industrieën, die aan een agglome ratie gebonden zijn moeten zich", volgens G.S. van Zeeland, „ook in de zuidelijke Delta kunnen vestigen". Zij zien dit als een grondtrek van elk havenbeleid. (Voorlopig zoeken deze industrieën bij voorkeur het Waterweggebied op, waar reeds een agglomeratie gevormd is. Deze omstandigheid heeft ge-leid tot diverse, veel omstreden, studies van Rotterdam zelf. Deze studies wek ken de schijn in tegenspraak te zijn met de bedoelingen van het zeeha venoverleg in Zuidwest-Nederland Red.) G.S. van Zeeland staan op het standpunt dat de voor ontwikkeling bestemde fondsen zodanig moeten worden aangewend, dat recht wordt gedaan aan de eisen van een even wichtig, planologisch beleid in de Delta. Met name aan de spreiding van zeehavenindustrieën moet recht worden gedaan. „Hierbij zal reke ning moeten worden gehouden", zeg gen G.S., „dat het beschikbare* in vesteringsvolume niet toereikend zal ziin voor gelijktijdige en optimale ex pansie van zowel de zuidelijke als de noordelijke Delta". De conclusie In het interim-rapport luiden, kort samengevat, aldus: 1. Wij moeten doorgaan met het uit breiden van ons haven- en indu strie-areaal. 2. Wij moeten niet te veel over het jaar 2000 praten, hoe waar prog noses ook kunnen zijn, doch wij moeten letten op de taak die di rect voor ons ligt. De denkbeel den In „de Rotterdamse rappor ten" behoeven nadere bestude ring, waarbij aandacht moet wor den geschonken aan alternatieve oplossingen. 3. Voor direct geldt: krachtige sti mulering van de mogelijkheden in de zuidelijke en idden-Delta. Voor de noordelijke Delta zal het industrialisatiebeleid uitermate selectief moeten zijn. Uitbrei dingsmogelijkheden moeten niet temin worden onderzocht. 4. Voor de eerste vijf jaar moeten er kosten en batenramingen wor den opgesteld. Bijsturing moet mogelijk worden gemaakt door levering van betrouwbare infor maties over de stand van zaken, o. De infrastructuur en het leefkli maat in het betrokken gebied moeten door ingrijpende maat regelen worden verbeterd, mede om de aantrekkingskracht ten be hoeve van de nieuwe bewoners te vergroten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wie in de pe riode van 30 april (Koninginne dag) tot en met 10 mei vier snip perdagen vraagt, die beschikt over een complete voorjaarsvakantie van elf dagen. Dit kalendarische feit heeft Philips Eindhoven doen besluiten om tussen Koninginne dag en Moederdag al het perso neel meteen maar vrijaf te geven. In het voetspoor van Philips volg den vele Eindhovense scholen en naar verluidt wil ook DAF zijn personeel een lange voorjaarsva kantie bezorgen. Elf dagen stopzetting .yan de pro- duktie is voor sommige bedrijven e- conomischer dan te moeten leven als een knipperlicht, dat ongeveer om de dag aan en uit floept. Alle omstandigheden bij elkaar heb ben het daglicht geschonken aan een elitecampagne, getiteld „Zeeland roept Eindhoven". Zeeland, dat voor de Brabanders een vakantiegebied bij uitstek is, hoopt door het exploite ren van een supervroeg voorseizoen te kunnen profiteren van de reisdrift die zich van de lediggangers op Ko ninginnedag meester zal maken. De provinciale Zeeuwse VVV heeft intussen de organisatie op zich geno men van speciale elf-daagse arran gementen in Zeeland ten behoeve van Eindhovenaren en alle anderen, die de kans hebben om 11 vroege va kantiedagen te bemachtigen. De belangstelling zal groot zijn, verwacht de directeur van de pro vinciale Zeeuwse VW, de heer J. de Regt. Om de zaak in de hand te hou den, gaat de provinciale Zeeuwse V. V.V. zelf de arrangementen coördi neren. Alle Zeeuwse vakantieverhuurbe drijven is of wordt verzocht de ac commodatie zoals motel, sta-cara- van, vakantiehuisje, pension, bij de provinciale WV aan te melden. Bo vendien is gevraagd om voor dit bui tengewoon vroege seizoen ook een buitengewoon tarief te willen hante ren. Om een indruk van dit tarief te geven: je zou tijdens de voor jaarsvakantie de volle elf dagen kun nen logeren tegen de prijs, die men in het normale voorseizoen voor eén week op tafel moest leggen. In het geval, dat men een luxe apparte ment voor vijf personen huurt spre ken de cijfers nog sterker. Tijdens de bouwvakvakantie moet men voor zo'n appartement f. 550.- per week betalen. In het voorseizoen kost zo'n appartement normaal f. 300.-, maar in de elf-daagse kan men elf dagen lang voor slechts f. 175.- onder dak zijn. Alle aanmeldingen, zowel van ac commodaties als van degenen, die de elf-daagse in Zeeland willen door brengen, lopen via de provinciale Zeeuwse VVV, die daardoor de vin ger op de pols kan houden en zowel de verhuurders, als de huurders veel administratief werk uit handen neemt. VW-directeur De Regt wil ook restaurants e.d. in die Zeeuwse re gio's. waar de vroege vakantiedruk- te straks merkbaar zal zijn, mobi liseren. Zij moeten het hunne aan dienstverlening kunnen bijdragen en het zou verstandig van hen zijn, meent de heer De Regt, om met spe ciale lage prijzen te werken. Op de lijst van de provinciale Zeeuwse VW staap nu reeds tach tig vakantieobjecten, die in de elf- daagse meedoen. Het zullen er wel dra honderd worden. Hoewel de cam pagne „Zeeland roept Eindhoven" donderdag pas is begonnen, lopen de eer3te aanvragen van vroege vairan- tievierders al binnen. „Het zal bijna steeds mogelijk zijn om de wensen van de huurders en de mogelijkhe den, welke de verhuurders bieden, aan elkaar te breien", aldus de heer De Regt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST TERNEUZElN OOST BURG Verschillende gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen en provinciale waterstaat in Axel zijn door hun zoutvoorraden heen Donderdag en vrijdag zijn overal vele tonnen verbruikt voor de gladheid- en sneeuwbestrijding op rijks-, provinciale en gemeen tewegen. Voor nieuwe voorraden gelden reeds levertijden van een maand en langer. In heel Zeeuwsch-Vlaanderen is de sneeuwbestrijding vrijdagmorgen in alle vroegte krachtig ter hand geno men. De eerste sneeuwploegen zijn reeds om vier uur in touw gekomen. Gistermiddag tegen drie uur waren de voornaamste wegen dan ook weer redelijk berijdbaar. Huist heeft vrijdag nagenoeg alle gemeentearbeiders ingeschakeld bij het sneeuwvrij maken van de voor naamste straten ni de binnenstad en de belangrijkste invalswegen. Rond half zes werd daarmee met behulp van veel zout en zand en alle be schikbare groot materieel een aan vang gemaakt. Donderdag en gisteren zijn in totaal ruim tien tot twintig ton zout ver werkt en verwacht wordt, dat de totale voorraad voorlopig nog wel toereikend is. Medio december heeft gemeentewerken al een beroep ge daan op de zouindustrie om de voor-' raad aan te vullen. Op dit ogenblik is dat nog niet gebeurd. De bussen op de lijndiensten van de ZVTM hebben vrijdag slechts met geringe vertragingen van enkele mi nuten gereden, omdat b(j de sneeuw- ruiming ook meteen aan de busrou tes is begonnen. In de loop van donderdagavond bedroegen die vertragingen in som mige gevallen nog een half uur ter wijl de Breda-bus ruim een uur over tijd was. Vrijdag had men daarvan nog nauwelijks last. In Axel heeft men vrijdag reeds een beroep moeten doen op de reser- vevoorraad zakken zout bij gebrek aan normaal strooizout. Donderdagavond laat is men hier reeds begonnen met het strooien. In de gemeente Hontenisse zijn de voor raden de afgelopen dagen ook aan zienlijk geslonken, zodat ook hier de toestand precair begint te worden. Reeds vóór Kerstmis vorig jaar is op de zoutindustrie een beroep ge daan voor nieuwe voorraden, zonder resultaat tot nog toe. Rond tien uur gistermorgein waren in deze gemeen te de voornaamste doorvoerwegen weer goed berijdbaar. Bij de sneeuw- opruiming heeft men onder meer ge bruik gemaakt van sneeuwschuivers, bij de gladheidsbestrijding is men overgestapt op het gebruik van zand, wat in verband met de riolering niet zo gunstig is. Terneuzen heeft weinig moeilijk heden ondervonden van de abnor male sneeuwval. Om tien uur waren de voornaamste wegen weer goed be rijdbaar. Ook hier verkeert men op het ogen blik in zoutnood. Oostburg beschikt nog over voldoende voorraad om het nog enige tijd te kunnen volhouden. Rijkswaterstaat Terneuzen kon vrij dagmiddag om twee uur melden, dat het ergste leed was geleden. Provin ciale waterstaat Axel daarentegen zit zonder zout en heeft zijn toevlucht moeten nemen tot he gebruik van Scheldezand. waarmee men in de loop van vriidag de provinciale we gen weer goed heriidbaar heeft kun nen maken. Ondanks de onverwachte sneeuw storm van donderdagavond zijn giste ren alle wegen op Walcheren en Zuid-Beveland redelijk goed te be rijden geweest. Met name de auto mobilisten op de grote wegen hebben weinig hinder van de sneeuwval on dervonden, daar deze reeds vroeg wa ren bestrooid. De opgewaaide sneeuw op de kleinere wegen en in de dorpen en steden veroorzaakte hier en daar wel enige gladde plekken, maar ern stige ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Wel was er een aantal kleine slippartijen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het zwaartepunt in de toekomstige ontwikkeling van Axel zal gelegd moeten worden op Axel als woongemeente. In dit kader zal onder meer grote aandacht moeten worden besteed aan het scheppen van recreatie mogelijkheden. Dit is de mening van de voorzitter van de prote stants christelijke fractie in de Axelse gemeenteraad, D. Oggel. De fractie bestaat uit de combi natie van CHU, AR, GVP en SGP. „Aan de uitbouw van Axel als woongemeente zal in de komende zittingsperiode zonder meer pri oriteit gegeven moeten worden", is de mening van fractievoorzit ter Oggel. „De mensen willen niet graag dicht bij hun werk zitten en gezien de te verwach ten industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, zal Axel zich daarop moeten instellen". Ook op cultureel gebied zal in de toekomst in dit kader in de snel groeiende gemeente nog heel wat moeten gebeuren. Het begin is er al in de vorm van de stichting van De Halle, die evenwel nog niet optimaal functioneert en aan zienlijk produktiever gemaakt kan worden door een gezamenlij ke inzet. Op het gebied van het onderwijs zijn er legio mogelijk heden voor de uitbouw van het totale pakket en ook voor de aan leg en verdere uitbreiding van recreatiecentrum biedt Axel vol doende perspectieven, aldus de heer Oggel. Hij heeft een tame lijk nuchtere kijk op de gemeen tepolitieke zaken. Het merendeel der raadsleden kent zijn fractie als een groep die graag opposi tie voert. De heer Oggel: „Poli tiek moet je zien als een sport Je moet er beslist niet voor wak ker liggen, maar ddar staat te genover dat je het belang van de gemeente in de meest ruime zin moet behartigen". In 1953 werd in Axel een afde ling van het Gereformeerd Poli tiek Verbond opgericht en aan het begin van de huidige zittings periode van de raad kwam het voor het eerst tot een tamelijk intensieve samenwerking tussen CHU, AR en SGP. Een combina tie die de heer Oggel als de GVP-man best is bevallen. „Over principiële zaken zijn we het eens", vertelt hij. „Iedere groepe ring heeft haar eigen inbreng en is nog tamelijk autonoom". De protestants-christelijke fractie be zet momenteel zes zetels in de plaatselijke gemeenteraad. Te weinig voor een dominerende meerderheid, maar toch nog ge noeg om vrij aardige resultaten te kunnen bereiken. De samenwerking tussen de protestants-christelijke groepe ringen in Axel is blijkens een re laas van de heer Oggel niet van vandaag of morgen. „Ook voor we tot een officiële combinatie kwamen, hielden we over princi piële kwesties al regelmatig rug gespraak". Tot samenwerking in de huidige vorm is men min of meer ook uit praktische overwe gingen gekomen. Op deze manier kwamen we gemakkelijker in aanmerking voor zes zetels". Over de politie ke instelling van de fractie zegt hij: „We willen in ieder geval de christelijke levensovertuiging handhaven en waken voor exces sen op wat voor gebied ook". Van de komende gemeente- raadsperiode zegt de heer Oggel tamelijk hoge verwachtingen te hebben. Al is het feit dat Koe wacht bij Axel komt, wat stem menverhoudingen betreft, niet zo gunstig voor de fractie. „Het me rendeel der inwoners van deze plaats is katholiek. De ervaringen leren dat velen nog stemmen volgens hun religieuze instelling, hoewel dat niet meer overal het geval is. Toch geloof ik wel dat we in de nabije toekomst met de vertegenwoordigers van de dor pen die nu bij Axel komen, goed kunnen samenwerken". Definitieve afspraken zijn er wat dit betreft nog niet, de pro testants-christelijke fractie staat er volgens de woordvoerder wel voor open. Dat onder meer Koe wacht met een eigen lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen en niet zijn heil heeft gezocht bij de bestaande groepe ringen, noemt de heer Oggel een gelukkige zaak. „Anders bestaat toch het risico dat de belangen van de geïntegreerde plaatsen onbewust toch minder worden be hartigd. Dat is op deze manier niet het geval". Dat de gemeen telijke integratie moeilijkheden oplevert verwondert de fractie voorzitter niet: „Misschien dat de aanloopperiode wat problemen zal geven, maar daar zijn we ongetwijfeld na een half jaartje overheen". De afgelopen vier jaar hebben de heer Oggel met consorten niet in alle opzichten gebracht wat hij ervan verwacht heeft. Er werden heel wat initia tieven genomen, maar even zo veel werden er ook afgewimpeld, omdat de oppositiegroep in de minderheid is. De heer Oggel heeft wel kritiek op een aantal gemeentelijke aangelegenheden, waaronder het beleid van b. en w. ten aanzien van de belastin gen, die werden verhoogd. Verder is hij het niet eens met de visie van het college op het kampeer- oeleid. „Afgelopen jaar heeft Axel als recreatiegemeente weer ;en gevoelige klap gekregen, om dat op de kampeerterreinen te veel beperkingen werden opge legd, waardoor de mensen zijn weggebleven", aldus de heer Og gel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland heeft een brief gezonden aan de ministers van Landbouw en van Cultuur, Recreatie en Maatschapelij k Werk. In deze brief vestigen zij de aan dacht van de bewindslieden op de verontrustende situatie in de sec tor van de fruitteelt en aanver wante bedrijven. „Speciaal de fruittelers in de provincie Zee land", zo zeggen zij, „hebben hun bedrijfsresultaten sterk zien terug lopen". „Het ziet er naar uit, dat het me rendeel van de fruittelers in een si tuatie is beland, die de voortzetting van hun bedrijf onmogelijk maakt", zo hebben G.S. van Zeeland de mi nisters meegedeeld. Zij schrijven ver volgens: „De naar ons gevoel be heerste, doch niettemin demonstra tieve vergadering van 600 fruittelers op 8 januari te Goes tekende scherp de thans bestaande problematiek in deze bedrijfstak: voor de kleine be drijven is er geen toekomst, voor de grotere bedrijven is er een kans op voortbestaan, mits aan zekere basis voorwaarden inzake steunverlening wordt voldaan". De zorg waarmee wij ten opzichte van de fruittelers vervuld zijn", aldus gaat de brief verder, „is tweeledig. Ten aanzien van degenen, voor wie de liquidatie voor de deur staat, zal mede met het oog op de vaak reeds drukkende schuldenlast een ver betering van de bedrijfsbeëindigings- regeling noodzakelijk zijn, aangevuld met een overbruggingsregeling voor eventuele beroepsomschakeling. Voor de categorie van de zoge naamde levensvatbare bedrijven", al dus G.S. van Zeeland, „bestaat de noodzaak van een overbruggingssteun voor de duur van de noodsituatie in de vorm van maatregelen, die een wezenlijke basis verschaffen voor het voortbestaan van deze groep bedrij. ven." „Het is ons bekend", zo stellen G.S. ,uat op het ogenblik enkele maatre gelen van kracht zijn, die bedoeld zijn als een steunprogramma voor de fruitteelt. Gelet echter op de werke lijke situatie van de fruittelers moet geconstateerd worden, dat het effect biervan beslist onvoldoende is. Uit de contacten, die wij als college met de Zeeuwse fruittelers hebben, moe ten wij opmaken, dat de geldende steunmaatregelen voor de sanerings- gevallen weinig aantrekkelijk zijn, terwijl de overbruggingsregeling voor de levensvatbare bedrijven naar ons gevoel moeilijk te verantwoorden ri sico's van de ondernemers vergt". „Wij zijn er van overtuigd", zo ver volgen G.S., „dat de huidige proble matiek van de fruitteelt mede ver oorzaakt wordt door een aantal fac toren, die buiten onze directe be stuurlijke gezichtskring liggen, bij voorbeeld E.E.G.-marktpolitiek, af- zetstructuren en dergelijke, doch de gevolgen van deze betreurenswaar dige ontwikkeling zijn echter wel da gelijks binnen onze gezichtskring waarneembaar". Omdat de zorg voor het bestaan van een deel van de agrarische be volking van Zeeland het provinciaal bestuur aangaat, acht dit bestuur het zijn taak met nadruk op de thans be staande noodsituatie te wijzen. In het voetspoor van de standsorganisa ties in de landbouw wordt dan ook door G.S. gepleit voor steunprogram ma's, die beter zijn afgestemd op de bestaande noden en die vooral effec tief kunnen zijn, indien zij op zeer korte termijn worden gerealiseerd (Van een onzer verslaggevers) COEVORDEN Drs. P.A. Wol ters, die zaterdag 21 februari wordt geïnstalleerd tot burgemeester van Middelburg, heeft een afscheidsrede gehouden tot de raad van Coevorden. Het afscheid werd onder meer bijge woond door loco-burgemeester W. P. Baars en gemeentesecretaris M.J. Hooy van Middelburg. De heer Wolters sprak in zijn rede ov-er de uitdaging die Zeeland en Middelburg voor hem vormden. „Ge sterkt door de ervaringen hier hopen we er het juiste antwoord op te vin den", zo zei hij. Verder merkte hij op dat de verwezenlijking van de ontwikkelingsmogelijkheden in Zee land spoedig de aandacht zullen vra gen Tot de afvaardiging uit Middel burg zei hij dat de korte tijd van kennismaking hem veel van zijn nieu we werkkring en van zijn samenwer king doet verwachten. IN CURAqAO is een stichtin in het leven geroepen met het doel wonin gen voor minvermogenden te bouwen. De voorzitter van deze stichting is pater Paul Brenneker, die al jaren bezig is met een ander sociaal pro ject, „Een broodje voor onze broe der". (Van een onzer verslaggevers BREDA Zondag komen 22 jon gerenkoren uit het gehele land naar het Katholiek Militair Tehuis te Bre da voor de eerste ruil- en ideeënbeurs die op het gebied van de jongeren liturgie in het land wordt gehouden. Tijdens dit „Trefpunt jongeren liturgie' komen leden van jongeren koren bij elkaar om te luisteren en te discussiëren over nieuwe liederen, nieuwe platen en boeken en op een ruilbeurs teksten, muziek en nieuwe Ideeën uit te wisselen. De belangstelling voor deze ruil beurs op het gebied van de jongeren liturgie is zo overweldigend dat van de 385 inschrijvingen er al 110 zijn afgewezen. Voor hen zal een tweede bijeenkomst worden georganiseerd. Breda begint langzamerhand inter nationale naam te krijgen als ver- uieuwingscentrum op het gebied van de jongerenliturgie. De belangstel ling vanuit het buitenland voor wat <»p dit gebied in Breda gebeurd wordt steeds groter. Vandaag komt de ge hele dag een ploeg van Pathé opna men maken voor hel Franse bios coopjournaal. In Nijmegen zal waar schijnlijk een gesprek worden opge nomen met prof. Schillebeeckx, in Breda met mevrouw Govaert-Halkes. Voorts worden filmbeelden gewijd aan de sloop van de kathedraal en aan tsn jongerendienst die vana vond in de Bredase Mariakerk wordt gehouden. Het is niet onmogelijk dat bisschop Ernst morgen nog een kort bezoek brengt aan ae ruilbeurs in het Ka tholiek Militair Tehuis. Hij bezoekt wekelijks een jongerenmis en het is van hem bekend dat hij grote belang stelling heeft voor wat er op dit ter- lein in zijn bisdom gebeurt. Het initiatief van deze ruilbeurs is uitgegaan van de werkgroep Jonge renliturgie van het diocesaan insti tuut jeugd en jongeren.

de Stem | 1970 | | pagina 3