Guttormsen voelt zich verbannen Schenk-Keiler op 500 meter BAZEN: KNSB MIST SPRINT-TRAINER BWB: STRENGER VOOR DE NEDERLANDERS Anderlecht drastisch gewijzigd rnco Geen maatregelen tegen Zeeuwse renners Actie tegen combine bij amateur- wielrenners Kees Verkerk mag winnen De Sporttoto VAKANTIE-TIPS! Uit vorm De nederlandse schaatsers zijn in topvorm VANDAAG GEEN VOETBAL BIJ AMATEURS 23 DE STEM VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1970 29 (Van onze speciale verslaggever) OSLO In het stralende Oslo waar een vriendelijk zonnetje de temperatuur tot negen graden on der nul heeft opgejaagd, loopt nog een schaatsenrijder met een be wolkt gezicht rond. Het is Per Willy Guttormsen, altijd bestem peld als clown in de Noorse ploeg. Maar de kleine stayer lijkt het la chen verleerd te hebben als hij vertelt over zijn verbanning uit de Noorse schaatsploeg. „Verle den zondag zijn er selectiewed strijden ghouden in twee verschil lende plaatsen, in Toensberg, waar Maier, Tveter en Ik de 500 en de 5 kilometer reden, was het rot weer. In Hamar daarentegen wa ren de omstandigheden ideaal. Daar verbeterde dan ook Boerjes en Lind zelfs de nationale records op de 500 en 1000 meter. In Hamar re den ook Thomassen, Stensen en Henriksen en die drie werden door de technische commissie dan ook voor de wereldkampioenschappen (Van onze Belgische sportcorrespondent BRUSSEL Voor de derby van morgen tegen Crossing Schaarbeek is het elftal van Anderlecht voor het eerst sinds jaren drastisch gewijzigd. Cornells, Puys, Devrind en Nordahl zijn uit de hoofdformatie van de paars-witten gezet. Hun plaatsen worden ingenomen door Maertens, Van Binst, Deraeve, die de laatste weken al meespeelde, en Moerman, die zijn debuut in de hoofdformatie van de Brusselse club maakt. Moerman kwam vorige week uit in het Belgische UEFA-elftal, dat Nederland met 10 klopte. Hij scoor de toen kort voor het einde het enige doelpunt uit een strafschop. Het hardst getroffen door de rigo- reuze ingreep wordt Johan Devrindt, die deel uitmaakt van de Belgische selectie voor het wereldkampioen schap in Mexico. Het is aannemelijk dat de interesse van de Belgische bondscoach Raymond Goethals voor Devrindt sterk zal afnemen als die weken achtereen bij de reserves staat opgesteld. Overigens gaan er ook geruchten over een controverse tussen mana ger Vandenstock en trainer Sinibaldi. Vandenstock zou naar een veiliger speelwijze met ausputzer willen overschakelen. Sinibaldi staat daar entegen nog steeds het riskante spel type met de verdediging op een lijn voor. DEN HAAG (ANP) —De cijfers van sporttoto nummer 27 van afge lopen week zijn: Deelnemers: 779.793 Inleg: 1.682.022,60. Prijzenbedrag: 756.910,17 Eerste prijs: 227.073,05 400 meldin gen uitkering 570,00 Tweede prijs: 151.382,04 8543 mel dingen uitkering 17,15 Derde prijs: 227.073,05 54.564 mel dingen uitkering 4,00 Extra prijs: 151,382,04 1159 meldin gen uitkering f 130,00. (ADVERTENTIE) BUSREIZEN 3 dg. ARDENNEN-LUXEM BURG v.a. 125, 5 dg. PARIJS VERSAILLES v.a. 185, 8 dg. BOPPARD RIJN v.a. 195, 10 dg. TORBOLE v.a. 274,— 17 dg. WESTENDORF v.a. f 346,— TREINREIZEN: 10 dg. CATTOLICA v.a. 275,— 17 dg. RICCIONE v.a. 400,— 10 dg ADELBODEN v.a. 336, 10 dg. DAVOS v.a. 351,- 17 dg. EHRWALD v.a. 367,— 17 dg. SEEFELD v.a. 547, Bespreek nü in verband met enorme belangstelling voor het hoogseizoen Reis- en Passagebureau N.V. Breda: Willemstraat 13 Tel. (01600) 2.21.21+ BUkantoor Bergen op Zoom: p.a. v.V.V.-kantoor, Grote Markt. «1. (01640) 3716 (b.g.g. 5660) aangewezen. Met Tveter, die net voor mij eindigde in Toensberg. Maar ret is natuurlijk idioot da tse- lectiewedstryden in twee verschil lende omstandigheden worden ge houden, zegt de vertegenwoordiger in bandrecorder-cassettes, Per Willy Guttormsen. Ze zullen echter nog wel te weten komen wie Per Willy is. In het naseizoen zal ik wel be wijzen dat ik nog schaatsen kan. Met mijn 27 jaar ben ik nog echt niet versleten. Dat hÓb ik met mijn tiende plaats op de Europese kam pioenschappen in Innsbruck wel be wezen". De Noorse technische commissie die het bestuit nam om de selectie wedstrijden op twee verschillende plaatsen te houden, wuift de be zwaren van Per Willy luchtig weg. „Hij is gewoon niet in vorm en dan is het logisch dat zo'n man uitvluch ten gaat zoeken, maar vergeet niet dat hij na de nieuwjaarswedstrijden een week ziek is geweest en in Inns bruck ais laatste Noor eindigde", zei een woordvoerder van de na het uit treden van de voorzitter Toer Larsen tot drie man gedecimeerde techni sche commissie. Voorzitter Larsen nam voor de Europese kampioenschappen in Inns bruck zelf ontslag omdat hij het met de handelwijze van de overige drie leden, M. Holseter, S. Sogge en G. Jensen niet eens kon zijn. Ook het plotselinge aanwijzen van Knut Jo- hannesssen als begeleider van de Noorse ploeg naast trainer Stensen, pleit niet voor een stevig bewind van de Noorse T.C. Per Willy zint dan ook mog in dit seizoen op wraak. Hij wil nog deze winter of anders zeker volgend sei zoen bewijzen dat de keuze van de T.C. foutief was. „Ik ben op dit mo ment zeker sterker dan Bard Hen riksen, en die start nu wel als in valler voor Roar Groenveld, die zich te goed achtte voor de selectiewed strijden", besloot Per Willy Gut tormsen bitter. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de kleine Noor het liefst Kees Verkerk op het ere podium bij de wereldkampioen schappen ziet. (ADVERTENTIE) dus tüetvergeten*. Fricoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K Ook in Oslo gaat Kees Verkerk weer zijn eigen (wijze) gangetje. Hier gaat hij wandelend naar de trainingsplaats. (Van onze speciale verslaggever) OSLO Jappie van Dijn lootte nog het gunstigt gisteren in Oslo. Op de eerste dag van de strijd om het wereldkampioenschap komt Van Dijk op de 500 meter uit tegen de sterke Zweedse favoriet Claeson, ter wijl hij op de 5000 meter duelleert tegen de Noorse stayer Magne Tho massen. Ard Schenk, de Europese kampioen en ook in Oslo een van de grote kanshebbers lootte bijzonder gelukkig op de sprintafstand. Op de 500 meter komt hij gelijk in de baan met het Westduitse sprintfenomeen Keiler, die goed is voor een tijd on der de 40 seconden. Daar zal Schenk zich uitstekend aan kunnen optrek ken. Op de 500 meter krijgen alle Ne derlandse deelnemers het op te ne men tegen rijders van de tweede gar nituur. Met uitzondering dan van Jappie van Dijk. Bols, Schenk, Ver kerk en Verheyen komen op de 5000 meter uit tegen respectievelijk Hod ges, Keiler, Lanigan en Blewitt, alle maal rijders van het tweede plan. Tenminste op deze afstand. De schaatsenthousiasten kunnen evenals dat bij de Europese kam pioenschappen in Innsbruck het ge val was ook dit weekeinde de stand van zaken bijhouden bij het wereld kampioenschap in Oslo. Op de twee de sportpagina vindt u een schaats- staat waarop u aan de hand van de televisie-reportages de tijden en klas sementen van Oslo kunt bijhouden. Het resultaat van de loting luidt ais volgt: 500 meter: le rit: John Blewitt (Gbrj Jan Bols (rteu), Ze rit: Dag Fornaess (Nw) Joeri Joemasjei (Kus), 3e rit: Ard Schenk (Ned) Erhard Keiler (Wdld), 4e rit: Góran Johansson (Zwe) Keiichi Suzuki (Jap), 5e rit: Johnny Hogtin (Zwe) Giorgio Torgier (it), be rit: Magne Thomassen (Nw) Seppo Haenni- nen (Fin), 7e. rit: Rooert Hodges (.Can) - Franz Krienbuhl,_(Zwi Be rit: Richard Tourne (Fra) Va- leri Lavroesjkin (Rus), 9e rit: Mut- suhiko Maeaa (Jap) Bill Lanigan (VS), 10e ri:t Oerjan Sandler (Zwe) Sten Stensen (Nw), 11e rit: Jappie van Dijk (Ned) Goeran Claesson (Zwe), 12e rit: Bjoern Tveter (Nw) Kimmo Koskinen (Fin), 13e rit: Kees Verkerk (Ned) Bruno Toniolli (It), 14e rit: Kevin Sirois (Can) Gerhard Zimmermann (Wdld), 15e rit: Baard Henriksen (Nw) Dan Carroll (VS), 16e rit: Raimo Hietala (Fin) Eddy Verheyen (Ned), 17e rit: Claes Lavaas (Zwe) alleen. 5000 meter: le rit: Zimmermann Krienbühl, 2e rit: Bols Hodges, 3e rit: To-niolli Claesson, 4e rit: Van Dijk Thomassen, 5e rit Kos kinen Joemasjef, 6e rit: Höglin - Maeda, 7e rit: Fornaess Lavroesj kin, 8e rit: Keiler Schenk, 9e rit: Suzuki Torgier, 10e rit: Tveter Johansson, lie rit: Hietala Stensen 12e rit: Sandler Tourne, 13e rit. Lanigan Verkerk, 14e rit: Sirods Henriksen, 15e rit: Verheyen Blewitt, 16e rit: Haenninen Car roll, 17e rit: Lavaas alleen. (Van onze speciale sport- veerslaggever) OSLO Jan Bazen is na ander halve maand weer terug in Oslo, waar na de nieuwjaarswedstrijden in het Bisletstadion een nieuw leven voor hem begon. Daar ontpopte de mislukte klassementrijder zich op eens tot een sprinter van formaat. Tenminste zo leek het althans voor het grote publiek, dat Bazen pas na de nieuwjaarswedstrijden leerde kennen als de Nederlandse sprint- kampioen en na de wedstrijden in het Italiaanse Cortina d'Ampezzo als de eerste Nederlander, die de magi sche sprintgrens van 40 seconden doorbrak en het Nederlandse record op 39,6 seconden over 500 meter stel de. „Die resultaten had ik voor een groot gedeelte te danken aan mijn trainer Gerard Maarse", zegt Jan Bazen. Maarse was een geweldige sprinttradner. Hij leidde tenslotte mannen als Bartling en Augustinus op. Dat waren toch jongens die als sprinter heel wat in hun mars had den. Na die glanzende juniortijd pro beerde Jan Bazen een klassements rijder te worden. „Ik heb op mijn 19e zelfs meegedaan aan de Neder landse kampioenschappen, maar het werd niets. Mijn vijf kilometer, waar ik trouwens nooit onder de 8.20 was gekomen, verknalde ik finaal. En al hoewel ik als 12e geklasseerd stond, mocht ik niet starten op de 10 km. Zo komt het ook dat ik nog nooit een 10 km heb geschaatst. Dat hoeft voor mij trouwens ook nooit te gebeuren, want het is zo'n vrese lijk eind", lacht hij. Na zijn militaire diensttijd, die een winter Jan Bazen tot een absoluut nonactief dwong, adviseerde Gerard Maarse zich alleen op het sprinten te richten. Vorig jaar begon hij serieus aan die specialisatie. Financieel gesteund door zijn supportersclub in Zeven huizen kon Jan Bazen naar de Ita liaanse wintersportplaats Cortina d'Ampezzo reizen. Hij stelde daar zijn persoonlijke record op 41,3 voor de 500 meter en 1.24,8 op de 1000 meter. Het stimuleerde hem om dit jaar weer keihard aan zijn conditie te werken. Jan Bazen: „Ik heb veel met Kees Verkerk getraind in Rot terdam, bij de groep van Cor Neder- veen, die nu als masseur met de Ne derlandse ploeg meereist". Vrij veel loopwerk, afgewisseld met wat fietsen, zorgde voor een topconditie bij de stevige sprinter. Een topconditie, diie zich op het ijs pas manifesteerde door een 500-me- tertjjd van 40,1 op de nieuwjaars wedstrijden in het Bisletstadion te Oslo. Het bezorgde Jan Bazen de toestemming om verder met de kern ploeg mee te reizen. „Ik heb ontzettend veel geleerd van Leen Pfrommer in die periode. Vooral op technisch gebied. Al moet ik nog veel meer schaven aan dat onderdeel. Vooral in de bochten moet ik een diepere ztt krijgen". Bij de Nederlandse sprintkampioen schappen in Deventer veroverde Jan 3azen ondanks twee onbegrijpelijke nisslagen een retourtje naar West Allis. „Ik reed toen wel onder ont- :ettende druk", bekent hij nu, „maar k ben blij dat ik met mijn prestaties n Cortina me ook voor degenen in Nederland die mijn uitzending naar West Allis aanvechtbaar vonden, heb waar gemaakt". Jan Bazen, de enige gespecialiseer de sprinter iin Nederland, kent zijn eigen tekortkomingen. Hij kent ook de onvolkomenheden in de Neder landse schaatsbond. „Er moet een speciale sprinttrainer komen in Ne derland. Leen Pfrommer heeft veel voor me gedaan, maar hij kan nu eenmaal geen twee dingen tegelijk doen. En de man, die het meest voor sprinttrainer geschikt is, heet vol gens mij wel Gerard Maarse". DEN HAAG (ANP) Alle wed strijden in de amateursector van de KNVB voor vandaag, zowel wat be treft de districten als de afdelingen, zijn afgelast in verband met de slechte gesteldheid van de terrei nen. De wedstrijden, die zijn vast gesteld voor de afdelingen Zeeland en Brabant van het zondagamateur- voetbal, zullen eveneens geen door gang vinden. De keuring van de velden voor de betaalde B-elftallen wordt overgela ten aan de consuls en de scheids rechters. Over het al dan niet door gaan van het zondagamateurvoetbal in de districten en het betaalde voetbal zal vandaag een beslissing worden genomen. De Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond heeft het gehele program ma voor vandaag en morgen afge last. (Van onze sportredacteur) HERENTHALS Volgende week woensdag zal de sportcommissie van de Belgische Wieier Bond zich beraden over de houding van Neder landse amateurs in zijn koersen. In dezelfde vergadering wordt ook de toelating van Zeeuwse nieuwelingen tot Belgische junioren-wedstrijden aan de orde gesteld. Over beide za ken is onlangs overleg geweest tus sen BWB en KNWU, waarna in ren nerskringen geruchten gingen als zou de Belgische Wieier Bond rigou reuze maatregelen nemen tegen Ne derlandse coureurs. Maar daar ziet het echter niet naar uit. Vooruitlopend op de be spreking van woensdag, zegt BWB- sportcommissievoorzitter Frans Ceu- laers: „Ik verwacht dat onze sport commissie leden een scherp stand punt zullen innemen om de Neder landse amateurs in Belgische wed strijden tot de orde te roepen. Maar acties om ze te weren? Neen, zovier komt het naar mijn mening niet". De wrevel in Belgische wielerkrm- gen is ontstaan door het combine- rijden van Nederlanders. Bij de BWB stapelden zich tijdens en na het afgelopen wielerseizoen klachten op van coureurs en organisatoren die ploegjes Nederlandse renners als NV's zagen opereren. Daarnaast zijn enkele fraudes ontdekt in nieu welingen-licenties. Sinds 4 jaar wordt in de BWB-reglementen ont heffing verleend aan Zeeuwse nieu welingen die om hun wedstrijdmo gelijkheden zo groot mogelijk te hou den in de Oost- en West Vlaamse juniorenwedstrijden mogen starten. Afgelopen jaar kwam aan het licht dat Nederlandse nieuwelingen uit andere provincies het adres van een Zeeuw leenden of te leen kregen en zodoende toegang hadden tot de ju- niorenkoersen. De fluistercampag ne over een BWB-boycot, nam na het bekend worden van het overleg met de KNWU toe. Het stayersinci dent bij de wereldkampioenschappen in Brno en de nadrukkelijke opstel ling van de KNWU tegen „de zaak Merckx" zouden garantie genoeg bieden om de Belgische bond te la ten toeslaan als wraakoefening. Frans Ceulaers, de sportcommis sievoorzitter, zegt echter geen enke le vijandelijkheid in zich te dragen. Hij een corpulente Kempisehe meubelfabrikant wie de vergevings gezindheid van het blozende gezicht te lezen valt onderhoudt bijzonder prettige contacten met de KNWU en van een controverse is geen sprake. „Natuurlijk", roept Ceulaers de af faire Brno in herinnering, „waren wjj verontwaardigd door wat zich in Tsjechoslowakije afspeelde. Er zijn daarna inderdaad stemmen opge gaan om KNWU-renners hun facili teiten in België te ontnemen. Zegt u zelf, was het correct wat de KNWU daar deed? We snapten er niets van. Onze betrekkingen met dokter Van Dijk waren uitstekend. Dagelijks kwamen we elkaar tegen in Brno en via een omweg moesten we horen dat de door ons gecontracteerde Ber- tus de Graaf geen gangmaker mocht zijn voor Fermin de Vleminck. En kele uren voor de wedstrijd kregen we dat door. Dat was onbehendig heid van de dokter. Zo had hij het niet hoeven te spelen". De BWB stuurde naar aanleiding van dat in cident een klacht in bij de UCI en de uitwerking daarvan treft oh iro nie niet de Nederlanders, maar de Belgen zelf. Wanneer volgende week namelijk de bonzen van de in ternationale wielren unie in Zolder bijeen zijn voor de wereldkampioen schappen cross, zal zo goed als ze ker tijdens een van de vergaderin gen de beslissing vallen dat ama teurstayers in wereldkampioen schappen voortaan alleen met een gangmaker van dezelfde nationali teit mogen rijden. „En België, stelt Ceulaers droef vast, „zit bijzonder slecht in dat soort vakmensen. Ne derland heeft wat dat betreft geen zorgen. Wij wel en daarom gaan we binnenkort maar beginnen aan een opleiding voor gangmakers". De zaak Brno is voor de BWB inmiddels afgedaan. „Zand erover", spreekt Frans Ceulaers uit Herenthals (waar hij behalve als meubelfabrikant ook actief is als schepen voor sport, toe risme en eul.uur royaal. „We heb ben geen enkele rancune tegen de KNWU". En de houding van de Ne derlandse bond inzake het dopingge- val Merckx dan? „Ik geloof", laat Ceulaers bedachtzaam horen, „ik geloof, dat de KNWU zo opvallend protesteerde tegen de strafmaatre gel in het algemeen. Waarom Jans sen en Karstens wel, Merckx niet? Dat kan en zal de KNWU ons niet kwalijk nemen. Die zaak speelt op een heel ander niveau zodat er voor ons geen enkele reden is om aan te nemen dat de Nederlandse bond stel ling neemt tegen de BWB". De strakke houding die de Belgische of ficials zich. straks eigen willen ma ken tegenover de Nederlandse ren-, ners, slaat dus niet 'terug op een slechte verhouding BWB-KNWTJ? „Geen sprake van", wuift Ceu laers de geruchten weg. „Er zijn laatst weer zeer prettige en nuttige contacten geweest met de Neder landse bond. In die gesprekken heb ben wij ook het optreden van KNWTJ renners in België behandeld. Wat die Zeeuwse nieuwelingen betreft, dat punt is volgens mij in de verga dering van woensdag geen probleem Het zal wel een routine-zaak worden. Reglementair moeten we de toela ting van Zeeuwse nieuwelingen tot onze juniorenkoersen jaarlijks be zien. De statutaire ontheffing zullen we ook nu wel verlenen, want in die fraude-zaken zie ik geen reden om een veto uit te spreken. Ach, bij ons zijn er ook zondaars Wij hebben dat bedrog bij de KNWU aange klaagd om erger te voorkomen". Feiier is Frans Ceulaers als het gaat om de combine in de amateur- koersen. „Uit Nederland komen steeds dezelfde groepjes renners streekgenoten voornamelijk naar dezelfde koersen. Ze betalen samen de kosten door in een of twee auto's te reizen en in de wedstrijd spannen ze samen om later de verdiensten te delen. We hebben daar veel klachten over gekregen op het bondsbureau. Wat we precies gaan ondernemen tegen dat kwaad, kan ik nu natuur lijk niet zeggen. Dat hangt van de bespreking van woensdag af. Per soonlijk ben ik geen voorstander van een kei-harde ingreep. Ik zie de ernst van de kritiek wel, doch ander zijds vind ik dat we de voordelen van Nederlanders in onze koersen niet meteen mogen vergeten. Laat ik eerlijk zijn, de meeste organisato ren hebben de Nederlanders nodig om hun programma aantrekkelijk en compleet te maken. Ook al halen diezelfde Nederlanders meestal de grote buit weg! Verder ben ik van mening dat het contact dat onze renners-amateurs en junioren- met Nederlanders hebben van enorm nut is. De Belgische coureur is lui van aard, de Nederlander wil altijd wer ken. Nu hoop ik maar dat door die confrontatie onze jongeren wat ac tiever worden. Het is nodig, want ze zijn soms ongelooflijk gemakkelijk. Ik kan u dat bewijzen. Bij het ko mend wereldkampioenschap op de weg, zal België waarschijnlijk niet deelnemen aan de ploegenwedstrijd over 100 kilometer. We kunnen er geen coureurs voor krijgen. Ze vin den dat werk te zwaar. Is het triest of niet? Hetzelfde geldt voor de Olympische achtervolging op de pis te. Met geen mogelijkheid vinden we vier renners, die bereid zijn in straf fe training tot een echt team te groeien. Dat is teveel moeite voor ze. Nederlanders hebben een andere instelling en daarom zie ik ze toch graag in Belgische wedstrijden. Als het woensdag aan Frans Ceu laers ligt, wordt voorlopig de gulden middenweg bewandeld. „Ik voel het meest voor een scherpe controle-ac tie van de koersleiders op de gedra gingen yen de, Nederlanders. Onze officials, móeten het reglement dat het rijden in p|oegverband verbiedt, streng naleven.'Als dat niet helpt, zullen we over moeten gaan op har dere maatregelen. Dan denk ik, dat we de organisatoren het best kunnen adviseren zoveel mogelijk nationale koersen aan te vragen waardoor deelname van buitenlanders is uit gesloten". Tijdens de wereldkampi oenschappen cross in Zolder (vol gend weekeinde) waar bondsoffi- cials elkaar treffen, zal Frans Ceu laers de KNWU inlichten over de uitslag van de sportcommissieverga- dering van woensdag. PETER HEERKENS Frans Ceulaers: „Als dat niet helpt, zullen we over moeten gaan op hardere maatregelen". (Foto Piet Mijzen)

de Stem | 1970 | | pagina 23