NAMEN McKAY-ONTVOERDERS verkeerde vrouw mee? WIJ ZIJN NOG NIET MET U KLAAR Opvallend scherpe tot Haarlemse rechter Spall 0 )e Stem 85.000 TEL AMY ROEPT RESERVISTEN ONDER WAPENEN FRANSE CP ONDER ORTHODOXE LEIDING Psychiaters voor abortus FELLE BRAND OP SUPERTANKER Weer staking om vakbondstient j e Open brief politieke jongeren aan Tweede Kamer KONING CONSTANÏIJN PEET VAN PRINS CONSTANTIJN I )e$re|yd tIE N.Y. dagelijks Celibaat in meer dan gezinnen 1CUS Geruchten in Amman: J Verkt snel afdoende. J Kleuter verdronken BREDA Afg ewezen TWIST ZWARTE DAGEN Springer-blad werkt onder politie bescherming ei v? DE STEM VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Honderd en twintig Britse politiemannen zijn gistermor ren in het kader van het onderzoek jaar de verdwijning van Muriel Mc Kay. de vrouw van de Engelse kran tenmagnaat, begonnen met een sys tematisch onderzoek van de achttien- de-eeuwse boerderij bij Stocking Pel- ham in Herfordshire. Zaterdag zijn In deze boerderij twee broers gear resteerd, verdacht van de ontvoering. Volgens rechercheurs van Scotland yard is het niet onmogelijk dat de ontvoerders de „verkeerde vrouw" hebben meegenomen. De politie zou een niet-ondertekende brief hebben ontvangen waarin staat, dat de vrouw die men, nu zes weken gele den, had willen ontvoeren, mevrouw Anna Murdoch was, de echtgenote van de Australische krantenmiljo nair die ook eigenaar is van het En gelse zondagsblad „News of the world". Alex McKay, echtgenoot van de ontvoerde vrouw, is de tweede man in de organisatie na Rupert Mur doch. De anonieme brief aan Scotland Yard zou vergezeld zijn gegaan van een kort briefje in het handschrift van mevrouw McKay. Over de intensieve speurtocht laat de politie zich niet uit. Het is de grootste sinds de „grote treinroof" in 1963. Aan de speurtocht bij en in de boerderij wordt deelgenomen door de speciale patrouille-groep van Scot land Yard die op Sherlock Holmes achtige wijze alle voorwerpen aan sen nauwkeurig onderzoek onder werpt. Tot de aanwijzingen zouden een geweer, een vleeshakmes en een stuk touw behoren. Volgens mensen in de buurt zou de boerderij worden bewoond door een buitenlander met een Duitse vrouw en twee kinderen. De twee gearres teerde broers zijn uit India afkom stig. Mevrouw McKay verdween op d> avond voor oudejaar uit haar hui: te Wimbledon, in de buurt van Lon den. De politie constateerde dat d- televisie aanstond, de kachel brand de, maar dat zowel mevrouw McKa als haar juwelen waren verdwenen In de buurt van de telefoon, die be schadigd was, trof de politie eev mes, wat touw en plakband aan. tl n de diploma's j oo rkeur. Ipt ook bij, hoofdpijn rheumatische pijner (Vau een onzer verslaggevers) UTRECHT De ledenvergade ring van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie heeft zich met gro te meerderheid achter het rapport Abortus-commissie geplaatst. De psychiaters zijn van mening dat al tijd positief op een verzoek om abor tus moet worden gereageerd, tenzij de arts ervan overtuigd is, dat dit voor de vrouw schadelijke gevolgen kan hebben. Deze uitspraak van de vergade ring betekent niet, dat de artsen zon der meer „voor" abortus zijn: „Het zal altijd een noodoplossing in een noodsituatie blijven". Voorzitter prof. dr. C. Trimbos hoopte dat de medici die vanuit hun persoonlijke levens beschouwing tegen abortus provoca te zijn en geen verwijsbriefje wil len geven de moed en het fatsoen zullen hebben om dat eerlijk te zeg gen en hun patiënten te verwijzen naar een arts die een andere opvat ting is toegedaan"- Hij is ook voorstander van een be- ttere regionale spreiding van abortus teams op korte termijn. De actiegroep Dolle Mina, die tij dens het binnenvallen op deze beslo ten vergadering in het afgelopen weekeinde met applaus werd be groet reageerde: „We vinden al het gepraat, over abortus prachtig, maar er moet ook eens meer worden ge daan". Dit ontlokte prof. Trimbos de opmerking -.Er wordt anders al flink geaborteerd". Hoewel de commissie erover ver heugd is, dat er steeds meer abor tusteams komen, meent zij, dat der gelijke teams overbodig zullen wor den, zodra de opvattingen t.a.v. abortus zodanig zijn gewijzigd, dat de abortus wordt gezien als elk an der vraagstuk van volksgezondheid. TILBURG (ANP) Dichtbij de I ouderlijke woning in Tilburg is gis termiddag de 5-jarige Sabine Smul ders spelenderwijs in het Wilhelmi- nakanaal nabij de Meyerijbaan ge vallen en verdronken. Na ruim een uur dreggen kon het stoffelijk over- I schot worden geborgen. ing CENTRALE (Vervolg van pagina 1) I theologen de wens, dat „het sinds lang noodzakelijk gebleken gesprek I over het celibaat waarop diverse ma len is aangedrongen", nu eindelijk in «ome tot stand komt. I IJo theologen waarschuwen voor I ven, m°geHjke scheuring in de r.-k. I over de kwestie van het ver- I jteote celibaat en leggen er de na- I J™ °P dat zelfs zij, die de celibaats- I» j'et a P"0" afwijzen de eenheid Ivf1 de kerk een groter goed achten lilt j verPlichte celibaat, dat noch I 'ld gegolden heeft, noch nu overal IJ?ackt is. De theologen wijzen er IfsnM je da^ de toestand ook bui- I n -Nederland veel explosiever is dan l„®,°P het eerste gezicht zou ver- |,.°j,en. vooral nu de kwestie zo lwordt toegespitst. rekenen van in- •- c.q. stralings- •opleiding zoals -sus is zeer ge- maris een zelf- svesting in een >nds en sociale geling, alsmede en, wordt ver- aan de Directie ►estel 40. Inmiddels heeft een groot aantal vBi|lferae. Priesters de door hun ker- hiJu 'e'ders kardinaal Journet, Man' Carri®re en hulpbisschop vSe in hun naam uitgegeven tuA g over het celibaat van de zero» gawezen- In deze verklaring I de m J?e kerkleiders dat verreweg lihait Zwitserse priesters het ce- cria willen handhaven. De 140 rins ^ie nu t6Sei) deze verkla- dat rf ï.esteren zeSSen °P hun beurt van a "'^hoppen niet de mening over a priesters hebben gevraagd Crie»t» e kwestie. Daarom, aldus de ders ,unnen de kerkelijke lei- Ide m»»5 niet sPreken in naam van ionoJL Zwitserse priesters. Vele zeggen zÜ> zouden Worth's ,w,orden nis hun de keus "baat 11 bussen huwelijk en ce- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Den Haag heeft maandag tegen de 61- jarige rechter mr. H. G. Rambonnet uit Haarlem een gevangenisstraf van vier maanden geëist waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar met aftrek. Hij achtte mr. Ram bonnet schuldig aan het onder in vloed veroorzaken van een aanrij ding met dodelijk gevolg. De Haagse rechtbank had mr. Rambonnet in november wegens een overtreding het in gevaar bren gen van de veiligheid op de weig veroordeeld tot een geldboete van 1000,en ontzegging uit de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar. De officier van justitie, die drie maanden gevangenisstraf en ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar had geëist, was van dat vonnis in beroep gegaan. de verbalisanten in het gezicht moest ademen, noemde de procureur-gene raal „vreselijk laag en laf". De ver dachte stond daarop op en zei: „Ik maak bezwaar tegen deze beledigin gen". De president van het hof meende echter dat het requisitoir hard was, maar de grens van het toe laatbare niet overschreed. De beide verdedigers, mr. Van Empel en mr. Stokvis, concludeerden tot vrijspraak. De eerste trok de juistheid van het bij de bloedproef gevonden alcoholpromillage in twij fel, terwijl hij ook volhield dat de banden, waarop de verdachte had gereden, niet zover waren afgesleten als de banden die later in beslag wa ren genomen. Mr. Stokvis vond het het ergste dat de procureur-generaal zijn cliënt had aangevallen in zijn persoon en in zijn integriteit. Mr. Rambonnet zelf herhaalde in zijn laatste woord dat hij slechts één Bloody-Mary had gedronken en dat hij niet op de banden heeft gere den welke door het hof als bewijs stukken zijn gebruikt. Uitspraak op maandag 23 februari. (Van onze redactie buitenland) AMMAN TEL AVIV Israël heeft de afgelopen dagen ruim zestig procent van zijn reservisten onder de wapenen geroepen. Dit is gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman vernomen van reizi gers uit het door Israël bezette deel van Jordanië. Onder de opgeroepenen zouden zich winkelbedienden, arbeiders en ambtenaren bevinden. Ook zouden de Arabische bezitters van vrachtauto's, tankwagens en autobussen opdracht hebben gekregen hun voertuigen in goede conditie te brengen of te houden. In zijn requisitoir noemde de pro cureur-generaal het vonnis van de rechtbank „naar inhoud en vorm ge heel onjuist. Het vonnis is slechts naar de vorm een vonnis, naar in houd is het een sehijnvonnis, een pleitnota en dan nog een slechte waarin terwijl het een vonnis behoort te zijn aan de objectivi teit zeer ernstig tekort wordt ge daan". Volgens de procureur-gene' raai heeft de rechtbank de zaak in mootjes beschouwd, zonder iets te zeggen over een onderlinge samen hang. „De dood en de alcohol horen voor wat de op te leggen straf in deze zaak betreft, duidelijk een rol te spelen", aldus de procureur-ge neraal. Na het requisitoir bestudeerd te hebben merkte de president namens de strafkamer van het hof op, de passage waarin de procureur-gene raal over een sehijnvonnis en een pleitnota had gesproken, „laakbaar" te achten. „Ik betreur het dat u dit hebt gebruikt", aldus de president. Nadat ook een van de advocaten, mr. B. Stokvis, had laten weten geschokt te zijn door deze uitlating, zei mr. Van Voorst dat hij het uniek vond gekapitteld te worden door de pre' sident namens de strafkamer. „De conclusie dat het hier om een sehijn vonnis van de rechtbank gaat, vind ik nog niet zo slecht. Ik wil het ech ter wel terugtrekken. Misschien was het beter geweest als ik in plaats van „sehijnvonnis" gezegd had: ..schijnbaar een vonnis". Het woord pleitnota had ik misschien beter niet kunnen zeggen", aldus de procu reur-generaal. De president wees er echter op dat de procureur-generaal de objectivi teit van de rechtbank in twijfel ge trokken had. Mr. Van Voorst ant woordde daarop dat hij het nodig vond om als vertegenwoordiger van het openbaar ministerie de zinsneden in zijn requisitoir over het gebrek aan objectiviteit bij het rechtbank- vonnis te handhaven. In het stampvolle zittingszaaltje van het hof bevonden zich vandaag ook de ouders van de bij de botsing omgekomen bromfietser, Henk Lam mere. In zijn requisitoir noemde de pro cureur-generaal de houding van verdachte in dit strafproces „ver troebelend en chicaneus. Door deze houding zijn de dagen van deze be rechting voor de strafrechtsple ging en voor de rechterlijke macht zwarte dagen", aldus mr. Van Voorst. Hij meende dat mr. Rambonnet het aan zijn eigen houding te wijten had dat er naar aanleiding van de straf zaak tegen de Haarlemse rechter van „klassejustitie" is gesproken. „Uw houding is voor u en voor het door u beklede ambt bijzonder onterend. Ik stel bepaald aan de kaak dat ver dachte gelet op zijn ambt van zijn bevoegdheden duidelijk mis bruik heeft gemaakt", zo zei mr. Van Voorst. Hij doelde daarbij op het feit dat mr, Rambonnet een bezwaar schrift tegen de dagvaarding had in gediend terwijl hij wist dat dit slechts een vertragende invloed kon hebben. Over het indienen van een valsheid-klacht tegen de verbalin- santen zei de procureur-generaal: „U wist dat uw klacht ongegrond en vals was. Uw later herhaalde aan tijging zal nog een voor u ernstiger nasleep hebben. Het openbaar mi nisterie laat de politie niet, zeker niet door een rechter, willens en we tens beschuldigen. Wij zijn nog lang niet met u klaar", aldus de procu- -eur-generaal. Ook de passages welke mr. Van Joorst aan de bloedproef wijdide, ga ven aanleiding tot een incident. De poging welke mr. Rambonnet had gedaan om te doen geloven dat hij Het Israëlische militaire opperbe vel heeft gisteren bekendgemaakt dat een Israëlische straaljager boven Egypte in een luchtgevecht is neer. geschoten. De piloot is uit het toestel gesprongen en gevangen genomen, Kort tevoren had het opperbevel meegedeeld dat eerder op de dag bij een Egyptische luchtaanval op posten langs liet Suezkanaal vier Israëlische soldaten waren gedood en vijf ge wond. Ook werden twee burgers ge wond. Deze Israëlische verliezen zijn de zwaarste sinds de dagelijkse aanvals- vluchten over en weer zijn begon nen. De Arabische mini-topconferentie m Cairo, waaraan is deelgenomen door de staatshoofden van Egypte, Jordanië, Syrië en Soedan en een vertegenwoordiger van Irak, heeft gisteren een communiqué uitgegeven waarin de Arabische landen uiting geven aan hun vaste wil om de be zette gebieden te heroveren. Israël zou, aldus het communiqué, zijn agressie niet kunnen voortzetten de wereldopinie niet kunnen tarten en het handvest van de Verenigde Naties niet kunnen schenden, als het niet kon rekenen op de voortdurende steun van de V.S. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In de machine kamer van de mammoettanker Esso Nederland (253.000 ton) is gistermor gen brand ontstaan. Het schip lag aan de afbouwkade van de Veroime scheepswerf te Rozenburg. Na enkele uren was de brandweer de brand meester. Op de Verolme- werf wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak en naar de schade die deze met enorme rookont wikkeling gepaard gaande brand heeft veroorzaakt.. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Curieus detail: de Esso Nederland is op 20 december van het vorig jaar zonder doopplechtigheid te water ge laten, omdat het schip van de klink viel. De doop vond een uur later op de Nieuwe Waterweg plaats. De mam moettanker is het grootste schip dat onder Nederlandse vlag zal gaan va ren. LONDEN Mevrouw Coretta King, weduwe van dr. Martin Lu ther King, in gesprek met de En gelse premier Harold Wilson. Me vrouw King deelde gisteren in Londen mee dat de Amerikaanse regering doelbewust het streven naar gelijke burgerrechten afremt. De weduwe van de vermoorde ne gerleider, die deze week ook in Ne derland wordt verwacht, is naar Europa gereisd in verband met de verschijning van haar boek over 't leven van haar echtgenoot, „Mijn leven met Martin Luther King jr." WIERINGERWERF (ANP) Gis teren zijn de zeven personeelsleden van de machinefabriek Firma Tui- nenburg in Wieringerwerf in staking gegaan. Zij zijn het, evenals het per soneel van de machinefabriek „Lome- fa" in Hoorn, niet eens met de beslis sing van de directie het z.g. „vak bondstientje" niet in de c.a.o. op te nemen. Zoals gemeld, zal de rechtbank te Den Haag vrijdag a.s. uitspraak doen in een kort geding, door „Lomefa" aangespannen inzake de eventuele onrechtmatigheid van de staking bij dit bedrijf. AMSTERDAM (A.N.P.) Vier politieke jongerenorganisaties, AR- JOS, CHJO, FJK en KVPJG, vragen in een open brief aan de leden van de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting van Buiten landse Zaken en ontwikkelingssa menwerking de volgende drie pun ten aan de orde te stellen: het ver zoek om financiële steun van het Mozambique-instituut; het opnieuw aan de orde stellen van een door de Nederlandse regering in de NATO aanhangig maken van een princi pieel ddbat over het gebruik van NAVO-wapens in de Portugese ge bieden van Afrika en te eisen dat dit ook wordt uitgevoerd. De over grote meerderheid van de kamer sprak zich er al eerder over uit dat de regering dit moet doen. Gevraagd wordt er bij de minister van Buiten landse Zaken op aan te dringen dat het verzoek om humanitaire hulp ten behoeve van de vluchtelingen in Tanzania, ondanks dat dit door het ministerie is afgewezen, opnieuw in overweging wordt genomen. De federatie van jongerengroepen van de PvdA dringt er in een brief aan het partijbestuur op aan zijn ver antwoordelijkheid voor de uitvoering van partijbesluiten te beseffen en daarom de kamerfractie te vragen de congresresolutie van maart 1969 te volgen en per motie de volken rechtelijke erkenning van de DDR te vragen. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, Yasser Arafat, is gistermorgen uit Cairo naar Moskou vertrokken. Het bezoek heeft ten doel de betrekkingen tussen de organisatie en de Sovjet-Unie te verstevigen. BONN (Rtr.) Bild am Sonntag, een blad van het Springerconcern, heeft bekendgemaakt, dat zijn perso neel onder bescherming van de po litie moet werken wegens demonstra ties die zich na de kritiek van rege ringswoordvoerder Ahlers op de Springer-bladen voordoen. Volgens Bild am Sonntag trokken jongelui afgelopen woensdag een naamplaat van de deur van het re dactiekantoor iii Bremen onder het roepen van „sieg heil, weg met Sprin ger". Dit was kort nadat Ahlers de bladen van het concern ervan had beschuldigd dat zij het nieuws ver draaien. Vrijdag en zaterdag waren er weer demonstraties. Volgens het blad zijn honderd politieagenten van een nabij gelegen bureau in staat van paraatheid gebracht en heeft het de onmiddellijke bescherming van vijf politiemannen gekregen. Een woordvoerder van de politie zei, dat de bewering van Bild am Sonntag, dat zijn mensen onder po litiebescherming moeten werken „overdreven" is. Er zijn niet vijf maar twee politieagenten op het kan toor van het blad geplaatst. Er waren inderdaad honderd politiemannen in staat van paraatheid gebracht, maar dat betrof een alarm wegens een voorgenomen aanslag op het spoor wegstation. Dit bleek een loog alarm geweest te zijn. DEN HAAG (ANP) In de doop- dienst voor de jongste zoon van prin. ses Beatrix en prins Claus, prins Con- stantijn en de jongste zoon van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven prins Bernhard, op zaterdag 21 februari a.s. in de Domkerk te Utrecht zal voorgaan prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar vanwege de Ne derlands Hervormde kerk aan de rijksuniversiteit te Leiden en ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd pre dikant te Amsterdam, zo deelt de R.V.D. mede. Peet van prins Constan- tijn is o.m. de afgezette koning van Griekenland en naamgenoot van de jonge prins. Zuster o zuster... mijn hoofd Trouwens het jouwe ook, hè zuster? Wat zeg je zuster? Nee, Karei, heus Karei? Maar ik bèn Karei helemaal niet! Ik ben, ja wie? Ik ben niemand. Ik ben een boerenkiel vol met ple zier, en bier. Ze hebben in Oosterhout de prins ontvoerd, zuster. Dolle Tina's, jawel! Nou, als vrouw in de Raad van Elf word je waarschijnlijk meer serieus genomen dan in de gemeenteraad. En dan die Maastrichtse burge meester, zus, die een als bisschop verklede burger uit de optocht liet halen! En tegen vijf december loopt de halve burgerij als bisschop verkleed rond Moet je 'es horen, zuster, stond ik gisteren toch ergens naar een car navalsoptocht te kijken en komt er een man langs, die doodleuk vraagt: meneer, kunt u even opzij gaan. Ja, en een kwartier later komt-ie weer langs en vraagt: Weet u hier in de buurt ergens een café Hij dacht naturlijk ook: we zijn op de wereld om mekaar om mekaar... nietwaar? Wat zei je zuster, wat een spreker is die man? Goed goed, ik ben weer weg. Tot a.s. woensdag. MERIJN (Van onze red. buitenland) PARIJS Georges Marchais, die zondag tot plaatsvervangend secretaris-generaal (een nieuwe functie) van de Franse communis tische partij is gekozen, is 49 jaar en staat bekend ais orthodox- Hij is nu duidelijk dè kandidaat voor de opvolging van partijleider Waldeck Rochet, die met een zwakke ge zondheid kampt en sinds een pros taatoperatie in november j.I. niet meer actief naar buiten is getre den. Marchai's leidende positie was in het eerdere verloop van het zondag besloten negentiende partijcongres al duidelijk geworden. Hij bracht het algemene verslag van het cen trale comité uit, en hij was het ook tot wie alle buitenlandse delegaties hun groeten richtten. Marchais leidde ook de aanvallen op Roger Garaudy, die de invasie van Tsje- choslowakije fel is blijven veroorde len en de Franse C.P. een pro-Rus sische houding heeft verweten. Ga raudy werd zondag uit het centrale comité gestoten- Georges Marehvs trad in 1947, toen hij nog arbeider was in een Parijse metaalfabriek, toe tot de communistische partij en werd kort daarna secretaris van de plaatselij ke metaalbond. Zijn opmars in de partijhiërarchie begon in 1956, toen hij tot kandidaat-lid van het cen trale comité werd gekozen. In 1959 werd hij volledig lid en nog in dat zelfde jaar kandidaat-lid van het politbuio. Daarna volgde in 1961 zijn verkiezing tot secretaris van het centrale comité. Waarna hij ook volledig lid werd van het Polit buro. Sinds Rochets ziekte is hij steeds meer als centrale figuur naar voren gekomen. Marchais vertelde in een radio interview dat Waldeck Rochet hem zelf vooi de functie van plaatsver vangend secretaris-generaal had voorgedragen. Op de vraag of het „Garaudisme" nu na het congres van Nanterre uit de partij was ver dwenen antwoordde Marchais: „Absoluut...dergelijke ideeën zijn de partij vreemd. Garaudy heeft ontoelaatbare standpunten verdedigdVraagt u mij of onze politiek verandert, dan zeg ik u dat deze wordt opgesteld vanuit de realiteiten van het leven.-...". Wat de toekomst van Garaudy betreft, dat hing van de man zelf af. Mar chais hoopte dat hij zich „als een communist zou gedragen". Ten slotte verklaarde hij dat zijn partij met alle kracht zal blijven streven naar een akkoord van alle linkse partijen over een gemeenschappe lijk program. Roger Garaudy is jarenlang een van de meest orthodoxe volgelingen van Moskou geweest Sinds de in vasie in Tsjechoslowakije is hü ech ter de Sovjet-Unie gaan kritiseren Hij was met een Franse delegatie in Moskou toen Tsjechoslowakije werd overvallen. Toen een Russi sche functionaris de Fransen een verklaring voorlas, waarin werd gezegd dat de inval op verzoek van de Tsjeehoslowaakse leiders was uitgevoerd, riep Garaudy uit: „U liegt" Een deel van de bestaande com munistische ideologie deugde naar zijn mening niet meer. Aan de lei dende rol van de arbeidersklasse moest een eind komen. De hoofd arbeiders en intellectuelen moesten die taak geleidelijk aan gaan over nemen. Roger Garaudy is in 1913 in Mar seille geboren in een arbeidersge zin Toer hij 20 was, werd hij lid van di communistische partij. Hij was protestant en heeft steeds ge probeerd christendom en commu nisme tot elkaar te brengen. In 1937 ging hij filosofie doceren in Al- bi, zuid-Frankrijk Het grootste deel van de oorlog zat hij gevangen in Frankrijk en Algerië. Hij had twee boeken bij zich de bijbel en een bloemlezing uit het werk van de fi losoof Hegel. Van 1945 tot 1962 was hij lid van het Franse parlement. In 1956 kwam hij in het centrale comité van de communistische partij.

de Stem | 1970 | | pagina 9