De bonte storm" blijft in olie lievigheid woeden Zakelijk denken nodig bij ontwikkelingshulp geen uurtje rust met carnavau in oost-zeeuwsch- vua anderen papier voor uw pen „Liesbeth uitstekend, toch liever Ramses" Minister Udink voor C.H.U. te Goes Lamswaarde Geduld overwint alles Excise visclub draait goed St.-Jansteen Hulst Gouden bruiloft in Sas van Gent Benoeming waterschap Het Vrije van Sluis NVSH Temeuzen Hoofd kleuterschool Kapelle vertrekt OIO Breskens veertig jaar Niet alles tegelijk „Oud-Temeuzen" Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Niet schelden Flinker optreden Spelregelwedstrijd te Sas van Gent Horeca Z-Vlaanderen in Temeuzen bijeen (Van een onzer verslaggevers) HULST ST.-JANSTEEN LOOSTERZANDE Sinds aterdagmiddag in Oost- .eeuwsch-Vlaanderen het car- aval is losgebarsten, hebben Je verschillende prinsen en de aden van elf nog geen uurtje ast gehad. Zonder een spoor- je van vermoeidheid zijn de roten-van-het-carnaval ook iaandag weer heel de dag in ouw geweest. Het hele leven i de belangrijkste feestcentra het oosten wordt sinds et weekeinde beheerst door arnaval. Vooral in de avond uren bereiken de feestelijkhe- 'en telkens weer een hoogte- unt. In de afgeladen danszalen komt damp langs de opengezette ramen ar buiten waaien als stoom van j fluitketel. Voor de ingangen staan avonds drommen mensen, voor «e uitgang een nog grotere drukte i feestvierders, die respectievelijk aar binnen of naar buiten willen, i beide gevallen gaat dait over het Igemeen gepaard met veel duw- en Ueboogwerk. In Lamswaarde was ondagavomd de drukte zo groot, dat ien noodgedwongen een stevige po-* itieagent tot portier moest bombar- om het drukke carnavaleske nverkeer in goede banen te lei- De keren dat hij werd beroofd an zijn pet waren talrijk, maar de ienaar van Hermandad bleef glim- f,chen. „Het is tenslotte toch maar cn keer carnaval, nietwaar? ver achtte hij toen hij weer eens knel _wam tussen de deur van het paro chiehuis en een paar potige kerels. la Lamswaarde zijn vooral zondag- vond de bloemetjes buitengezet- Het "orp werd overspoeld door heel wat eestelingen, die met de carnavals- uit Kloosterzande op bezoek kwa en in het dorp. Het was drukker lan ooit tevoren. Ook in de straten lie zich in het dorp uitstekend bleken lenen voor gezellige dweilpartijen. In alle etablissementen was volop ilijt, gezelligheid die overigens ten oste ging van vee] glaswerk. In en- ele cafés kreeg men meer de in- ujt dat op de maat van het rinke geluid van sneuvelende bier werj gehost dam op de muziel toch niet te verstaan was. He jochf de pret niet drukken, al keker, nige caféhouders wat bedenke- laandagmiddag boden de straten vain id en dorp aanvankelijk een wat rtiger aanblik maar het was de -hijn die bedroog. Binnens (café)ka ters werd ononderbroken doorge- door de vele fanatiekelingen, ■aarvan enkelen al dagen geen bed fleer gezien hebben. Op straat slen- erten wat verdwaalde groepjes: tot 'i op de pont Perkpolder-Kruinin- is carnaval doorgedrongen en 8°ed ooK. Philippine heeft namelijk te afgelopen dagen bezoek gehad van rasechte inwoners van Bergen op ">om. Hun afkomst verloochenden ze De bejaarden in de Blauwe Hoeve in Hulst vermaakten zich opperbest. Prins Rein van Hulst voelde zich ook in dit feestgewoel wonderwel thuis. 'Van onze correspondent) AXEL Onder leiding van de voorzitter A. van Meurs heeft de ■"•ngelsportvereniging Geduld over zit alles" in het clublokaal café "e witte leeuw haar algemene leden vergadering gehouden, die goed be kocht werd. ,,5"uitgebreide jaarverslag to h? secretaris J Roose bleek net voor de vereniging een gun- Jafr, is geweest. Het aantal se- S* ü!fdetl steeg van 348 naar 448. stiitr aanta! jeugdleden gaf een Vel! ag te zien' n l- van 112 naar l28 L® "benden kilogrammen pootvis en op het viswater uitgezet Het weel verslag van penningmees- Oev gaf een goed resultaat te den'a destuursverkiezing wer- A Pu a"redende leden J. Roose en I- bii acclamatie herkozen, die s .van van Drongelen, keer t} berkiesbaar was, werd de stel rt 8ekozen. Een voor een Sde heer De Cock om ook werrt i 1rijd °P zondaS le houden, stemm Sr°te meerderheid van stelde e," aan?.enomen. Het vastge- voloenjtdstrijdprogramma gaf de strijH ata te zien: eerste wed- eerst» 1 seiz°en op 30 mei, de °erianh„ tr'i.d van bet clubkampi- achttien °r vier iuU' de tweede op ausWi,'- de derde op vijftien tal op Pe ^t.-Nicolaaswedstrijd den. december worden gehou- De jeugd van St.-Jansteen wordt al van kleins af geleerd hoe ze carnaval moet vieren. Een paar honderd school kinderen waren bijeen in het parochiehuis. De toekomst voor een stuk Zeeuws carnaval is hiermee gewaar borgd. niet, dat kwam o.m. op de veerboot tot uitdrukking, die zelf bijna deinend op de maat van earnavalsschlagers de feestvierende bezoekers weer vei lig naar de andere kant van De Schelde bracht- Maandag ls de dag geweest die in het teken van bejaarden en de jeugd stond. In St.-Jansteen waren 's mid dags een paar honderd schoolkinde ren bijeer. in het parochiehuis. Het oude gebouw schudde op zijn grondvesten onder de druk van zo veel trappelende kindervoeten. De lol steeg ter. top toen rond vier uur on verwacht ook nog de plaatselijke f- prins mts zijn gevolg arriveerde. Gebrek aan bewondering had de car- navalsvorst niet. Door de jeugdige „ratjes en rattirmekes" (de carnavals- naam voor St.-Jansteen) werd hij let terlijk op handen gedragen. Later op de midciag volgde in een van de plaatselijke cafés nog een boeren koolmaaltijd. De kwaliteit van 't eten was er goed en de belangstelling groot. Prins Rein van Hulst met consorten heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan de inwoners van het bejaardenhuis De Blauwe Hoeve. In het restaurant was ter gelegenheid daarvan een balmiddag georgani seerd, die in gezelligheid weinig on derdeed voor alle andere carnavals activiteiten. De prins bleef vrij lang bij de ouden van dagen. Later op de middag werd o.m. nog een jeugdbal bezocht en in de avonduren dansavonden voor de ouderen, georganiseerd in suos St- Gapon en Bar Le Disque om dan verder over de kroegentochten en het dweilen in de vestingstad nog maar te zwijgen. Ook ln Kloosterzande werd een groot aantal jongeren ontvangen op een groot limonadebal in zaal Van Leuven In de Krokodilbar van plaatselijk hoofdcarnavalvierder Toine Raes zorgde showman Sjakie Schram tot gisteravond laat voor heel wat lol. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Morgen woensdag viert het echtpaar Bous- sen-Wagenaar zijn goude, bruiloft. De heei H. Boussen. afkomstig uit St.-Jansteen en zijn vrouw, die af komstig is uit Stekene, vestigden zich na hun trouwdag in Heikant, waar zij de eerste vijf tot zes jaar in de zomermaanden beiden in Nrd- Holland boerenarbeid verrichtten. Doch nadat mevrouw L. Boussen een paai kinderen had, die haar aan dacht opeisten, ging de heer Boussen alle zomermaanden tot 1939 alleen naar Noord-Holland om daar te wer ken. Daarna werkt hij in Heikant en Sluiskil Het echtpaar Boussen heeft vier dochters, waarvan er drie in de V. S. wonen, en vier achterkleinkinde ren aldaar'. Deze dag zal een extra feestelijk tintje krijgen, doordat er een doch ter uit de Verenigde Staten is over gekomen met kleinkind en achter kleinkind. In 1963 zijn de heer en mevrouw Boussen ir Sas van Gent gaan wo nen aangezien hun enige dochter in Holland, mevrouw Fruytier - Bous sen hier ook sinds 1962 woont. De heer Boussen (74) en mevrouw Bous- gezondheid. De receptie zal woens dag worder gehouden van vier tot vij uur ten huize van de familie Bous sen, Kerkhoflaan 10. (Van een onaer verslaggevers) OOSTBURG De heer P. J- Maenhout uit IJzendijke is bij K.B- benoemd tot gezworene van het Wa terschap Het Vrije van Sluis. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vrijdagavond aanstaande belegt de afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de N.V.S. H- in hotel Rotterdam te Temeuzen een vergadering. Het gespreksonder werp zal zijn: abortus. 7 bijeen komst begint om acht uur. TERNEUZEN „En toch had ik liever Ramses Shaffy bier gezien". Deze opmerking maakte een bezoek ster in het Terneuzense 7."idlandthea- ter, waar Liesbeth List en vervanger voor Shaffy Joost Nuissl, een show brachten. Ramses Shaffy, niet in Temeuzen wegens verplichtingen in de musical De Jantjes, is niet vervangbaar. Hoe goed die stand-in dan ook mo ge zijn. Joost Nuissl, een poëtisch Liedjeszanger zonder meer, heeft wel kwaliteiten, die er helaas tijdens zijn optreden in het Zuidlandtheater niet voldoende uitkwamen De be geleiding, bas en fluit (hijzelf speel de voortreffelijk gitaar) overstemde meerdere malen de zang. De inge wikkelde woordkeus, te dichterlijk en daardoor te monotoon, deed het luisteren naar Nuissl een vermoeien de zaak zijn. De troubadour komt be ter tot zijn recht in een klein thea ter en niet op een groot podium. Goe de wijn behoeft geen krans. Zo ook Liesbeth List niet. Zij is en blijft een formidabele zangeres, die alleen al door haar aanwezigheid op het toneel boeit. Komt daar nog het voortreffelijk trio van Jan Huydts bij dan valt er veel te genieten. Vooral in de Mauthausencyclus van Mikis Theodorakis was het samenspel tus sen trio en Liesbeth List uitstekend. Na de pauze zorgde Liebseth List voor een wervelende show met vrij recente liedjes. Het publiek, bijna al le plaatsen waren bezet in het thea ter, reageerde spontaan, hetgeen de zangeres duidelijk inspireerde- On danks het gemis van Ramses Shaffy zorgde Liesbeth List en in mindere mate Joost Nuissl voor een der hoog tepunten in de abonnementsvoorstel lingen van dit seizoen in het Zuid landtheater. ALEX SCHELL (Van onze correspondent) KAPELLE Mej. C. Massa te Kapelle hoofd van de christelijke Kleuterschool „Hummelhonk" al daar, vertrekt per 1 mei a.s. naar Middelburg. Zij is benoemd tot on derwijzeres aan de christelijke B.L.O.- school „Klimop". Mejuffrouw Mas sa is 25 jaar hoofd gewest van de Christelijke Kleuterschool in Kapel- Ie- (Van onze correspondent) BRESKENS Ter gelegenheid van het 4(;-jarig bestaan van de turn vereniging DIO te Breskens heeft men eer, uitvoering gegeven in de Uitkomst waarvoor veel belangstel ling bestond. Namens het gemeente bestuur was aanwezig wethouder P- Zeegers en namens de sportcommis- sie de heren W. v. d. Hooft en J. Boekhout Tijdens deze uitvoering werden rit mische dansen uitgevoerd en een modeshow gehouden van spertkleding die wrr' verzorgd door het sporthuis Zuidwester uit Breskens. (Van onze correspondent) GOES „Er is bij bepaalde groe pen in ons land een vooringeno menheid bij het inzetten van het bedrijfsleven in de ontwikkelings hulp en dat betreur ik, want het gaat er niet om wat wij leuk vin den, maar waarmee het land dat wij willen helpen, gediend is. Het zakelijk denken is ook bij de ont wikkelingshulp noodzakelijk". Dit zei de minister voor de Ont wikkelingshulp, drs. Udink in Goes, waar hij op een druk be zochte vergadering van de Staten- kring Goes van de C.H.U. een rede hield over de huidige poli tieke situatie en waarbij in de dis cussie vooral de ontwikkelings hulp ter sprake kwam. Op een vraag van de Hervormde predikant van Colijnsplaat, ds. Ytsma, of de kerken soms te bewo gen zijn op dit punt, of te bewogen worden gemaakt door bepaalde groe pen en personen, zei minister Udink, dat de regering Mj de ontwikkelings hulp de steun van de kerken niet kan en wil missen en ook de evange lische bewogenheid is nodig, maar deze bewogenheid dient te gaan door de transformator van het nuchtere zakelijk denken. Wat bevordert de economie van een arm land, zo vroeg minister Udink. Dat is de ont wikkelingshulp maar voor een zeer klein deel. Voor een veel belangrij ker deel moet de welvaart in de ar me landen komen van de industrieën uit de rijke landen en die zullen be wogen moe-ten worden zich in arme landen te vestigen. Daartoe wil Ne derland een bijdrage leveren met de Financieringsmaatschappij voor de Ontwikkelingslanden, welk voorstel minister Udink in de Tweede Kamer moet verdedigen en waartegen de laaitste tijd nogal wat bezwaren zijn ingebracht. Minister Udink zei het helemaal niet eens te zijn met die bezwaren. Hij kon niet begrijpen hoe men e»n arm land wil onthouden wait men in het eigen, rijke land maar al te graag wil verwezenlijken. Bij de bespreking van de huidige politieke situatie, waaraan minister Udink veel aandacht besteedde, wees hij vooral op het feit dat men niet alle verlangens tegelijk kan verwe zenlijken. Er moeten prioriteiten worden gesteld en hij vond het niet eerlijk van de oppositie, dat deze niet stelt dat wanneer men weer wil, dit gepaard moet gaan met drastische belastingverhogingen. Hij wees er op dat het kabinet De Jong zich heeft ontworsteld uit een politieke en economische malaise die het voorgaande kabinet had ach ter gelaten. Ook het kabinet De Jong heeft moeilijke zaken. Minister Udink noemde met name de woning bouw die nadelig beïnvloed wordt door de hoge rentestand. De prijs stijgingen zijn hard aangekomen, maar de regering zal in 191" haar uiterste best doen de prijsstijgingen in de hand te houden. Wait de buiten landse politiek betreft moet Neder land steeds ervaren dat het machte loos is en niet tot alles in staat. Een groot pluspunt van het kabinet. De Jong noemde minister Udink het feit dat het de grondslag heeft ge legd voor een nieuwe unversitaire toekomst. Wat de ontwikkelingshulp betreft erkent het kabinet dat voor op staat de verantwoording als rijk land voor de armen in de wereld. Voor de politieke stabliteit van ons land noemde minister Udink het vam grote betekenis, dat de samenwer king van de drie christelijke partijen wordt voortgezet en geïntensiveerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De vereniging Oud Temeuzen belegt dinsdagavond in café Maandag te Temeuzen een bijeenkomst. De heer R. H. J. W. Boerbooms vertoont enkele films o.a. over „Dolle Dinsdag". De vergadering begint om acht uur. Films GOES Grand 20 uur Bestemming Poolbasis Zebra 14 MIDDELBURG City 20 uur High Noon, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur: The Graduate 18 J. TERNEUZEN Luxor 20 uur Gejaagd door de wind 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Zeventien, 18 j. ANTWERPEN Astra: De dolle kever a.l. Astrid: Bambi a.l. Festa: Heintje, een hart gaat op reis a.l. Quelin: Hibernatus a.l. Forum: Klamp je vast Jerry 14 J Ambassades: Macadam-cowboy 18 jaar Artis Het syndicaat van de moord. 14 jaar Odeon: Cactusbloem 14 jaar Rex: Jerry Cotton, het dodend goud van Broadway 14 jaar Rubens: De clan der Sicilianen 14 jaar Pathé: De abdis van Monza 18 j GENT Majestic: Kuifje en de zonnetempel a.l. Select: De schone en de vagebond a.l. Capitole: My fair lady 14 jaar Metro: Ben Hur 14 jaar Scaldis: Gejaagd door de wind 14 jaar Plaza: „If" 18 jaar ST.-NIKLAAS Century: „Z" 14 jaar Select: Moord onder dwang 14 jaar Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) Concert Stichting Bevordering Volksgezond heid m.m.v. Urker Visserskoor „Crescendo", Urker Vrouwenkoor „Laus Deo". Urker Brassband". Or ganist Jan Bonefaas. De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur De solisten van Zagreb. Schouwburg 20.15 uur De huisbewaarder van Harold Pinter door het Nieuw Rotterdams Toneel. TERNEUZEN Zuidland-theater (14 uur:) „Amphl- tryon" van Peter Hacks door Tri- büne, Berlin. Jeugdvoorstelling i.s.m. WIKOR voor de hoogste klassen v.h.m.o. Volwassenen heb ben ook toegang. SCHIETINGEN Hengstdijk P. van Dijk, 18 uur. Diversen GOES Prins van Oranje 19.45 uur: Cultu rele avond Ned. Bond van Platte landvrouwen. NIEUW EN ST.-JOOSLAND Verenigingsgebouw 14 uur: Jaar vergadering Bejaardenbond. ST.-JANSTEEN Verenigingsgebouw 19.30 uur: Car navalsbal. KLOETJNGE Amicitia 19.30 uur: Vergadering F.N.O. afd. Goes. Opgave voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma t.m. vrij 9.30 12.30 en 13.30-17 30, zat. van 9.30 12 30 uur Stadhuis (v.m. Vleeshal): Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels" (t.m. 22 febr.) Ma t.m. vrijd. van 14-18, zat. 10-18 en zon. 13-17 uur. ROTTERDAM Museun Boymans: Expositie Toos van 't Hoff met o.a. schilderijen en beelden (t.m. 28 febr.) Rotterd. Kunststichting, Kruisplein 40: Rien Bout en Sjef Toby, schil derijen en tekeningen (t.m 17 febr.) Werkd 10-17, zon 12-17 uui WESTDORrE Galerie Troutzaerte: Expositie Theo Dubbelman met beeldhouw werk in brons en experimentele afdeling „De Porceleyne Fles" met unica in keramiek. Ma. t.m. za. van 9-18, zon. van 14-18 uur. (t.m. 28 februari) ANTWERPEN Kv,n. Museum voor Schone Kun sten: Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brusse' (t.m. 21 febr.). Tegelijk met de hartekreet van C. Jansen (De Stem 5 februari) kreeg ik een circulaire van Michaël-Legioen onder ogen. Volgens de heer Jansen is de paus met zijn medewerkers een troep oude mannetjes. Volgens het Michaël-Legioen zijn de Nederland se bisschoppen onwaarachtige leiders, die God niet dienen en die de kerk niet bouwen op de leer van Christus. Beide beschuldigingen zijn klaarblij kelijk vals, al moet ik vaststellen, dat het Michaël-Legioen de eerste prijs krijgt vooi grofheid. Als beide partijen hun zin krijgen, moet alles weg. Wie schreef ook weer dat Frankrijk pas gered zal zijn als aan beide oevers van de Seine waar nu Parijs ligt de ploeg door de ak kers trekt? Zo kan 't nooit. Wij moe ten ons met zijn allen inzetten om van deze maatschappij en van deze kerk te maken wat er van te maken valt. Laat ons ophouden met op eik aar te schelden. Laat ieder van ons zijn best doen om een goed bur- ger en een goed christen te zijn en. de kennis op te doen, die nodig is in een kerk en in een maatschappij in ontwikkeling, waar ieder wenst mee te praten Wanneer wij allemaal op recht mikken op samenwerking m verdraagzaamheid en ophouden met liefdeloze kreten in ingezonden stuk ken, dan wordt het leven aangenamer en de toekomst hoopvoller. BREDA JOH. VAN GOOL C.M. Men behoeft de opvoering van het toneelwerk De Sa-de nieit persoon lijk gezien te hebben om het veto dat b. en w. van Breda erover uit gesproken hebben toe te juichen. De pers spreekt immers over in houd en strekking duidelijke taal. Bovendien wordt er tegenwoordig op radio en t.v. al zoveel smermgs en revolutionairs vertoond zonder dat minister Klompé ingrijpt, dat we stukken die beledigend zijn voor godsdienst en goede zeden niet nodig hebben. Maar' er is mee-r: Neder land dreigt totaal onregelbaar te worden als er door de overheid niet heel spoedig flinker opgetreden wordt tegen allerlei gezagsondermij nende activiteiten. Want wij leven in een land dat zijn democratische verworvenheden laat misbruiken om er de dictatuur van de revolutie te vestigen. Als zij die dit met alle kracht en brutali teit trachten te bereiken de touwtjes in handen zullen hebben, zal de dood se stilte van de onderdrukking over ons land vallen- Dan zal het afgelo pen zijn met onze vrijheid en re geert alleen nog de dictatuur van het geweld. vNu al is het zo dat in de hoofd stad van ons land de revolutie heerst omdat de overheid geen antwoord meer durft te geven op staatsterrein bezetting en vernieling van gebou wen. Het is al zo ver dat in dezelf de stad een pastoor toelaat dat zijn kerk misbruikt wordt voor een hul diging yan een Van 't Reve, zonder dat de bisschop deze pastoor onmid dellijk ontzet uit zijn ambt. Het is al zover dat leerlingen van een r.-k.- kweekschool in opstand komen on de voortzetting van het onderwijs onmogelijk maken omdat zij on der de les niet met voorbehoedmid delen mogen spelen. De hemel be- scherme onze kinderen die door zul ke „pedagogen" worden opgevoed 1 Het is al zo ver dat de regering niet optreedt tegen het bestaan van een „Volkshogeschool voor het plegen van sabotage" met het doel ons laatste machtsinstrument in tijd van nood uit te kunnen schakelen. Het is al zo ver dat argeloze ouderen op straat beledigd, van het trottoir af gelopen, mishandeld en uitgeschud worden, zonder dat de politie er iets tegen schijnt te kunnen doen. Om dit a-lles is de houding van b. en w. van Breda inzake de handha ving van het gezag alleen maar toe te juichen. Het zal onze stad er al leen maar bewoonbaarde„ door ma ken. Namens vele „zwijgenden" on ze hulde BREDA C. VAN B. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT ln de kantine van de N V.Stijfsel en Glucosefa- briek te Sas van Gent vond een ju nior-spelregelwedstrijd plaats van de Scheidsrechtervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen. De uitslagen: AZW 2 (1ste prijs); Schoondijke 1 (2e prijs); Poel 2: 1. Temeuzen 4; 2. Schoon dijke 2; Poel 3: 1. Hoek; 2. Axel; Persoonlijke winnaras: Poel 1: A. de Back. Schoondijke, Poel 2: A. Ternoisz, Schoondijke. Poel 3: de Bock, Koewacht. Deze winnaars komen in de nabije toekomst uit in de finale van de be kerwedstrijd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op donderdag 19 februari wordt in hotel Rotterdam in Temeuzen een eerste algemene ledenvergadering gehouden van Ho reca Nederland afd Zeeuwsch- Vlaur- ei; De bijeenkomst begint om vijf uur.

de Stem | 1970 | | pagina 5