Over enige tijd ruilverkaveling stemming Kieldrecht Provi het w met „Spaanse Hoer Geen censuur in Hulst, wel in St.-Jansteen Virtuoos concert van Zagreber Solisten Brits schip uur in nood eden tot o eeuwse w! GEOLOGIE IN DE KINDERSCHOENEN Vorst Ds F. Sollie overleden Inventarisc op 6 ma Inlichtingenbureau voor dienstplicht Verkaveling van ongeveer 3800 ha Hugo Claus veranderde veel Stipendia Den Bosch voor Reeser en Adriaans MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vlaeminck Prins Kriek van Clinge bezocht bejaarden en jongeren Auto ontvreemd in Axel EDITIE VOOR ZEELAND Goese hoofdagent Huisman nam afscheid Uitslagen Clingese carnavalsoptocht Grote belangstelling postzegelclub Hulst Joy riding in Sluiskil Brand in woning in Terneuzen PvdA licht voor in Oostburg, Groede en Breskens Carnavalswagen over trouwpartij priester Bejaardenbond Brpsbens bijeen Besluit zilveren Z.V.U. Diëtiste gaf uiteenzetting voor KVO-dames Reddingsacties vanuit Breskens en Vlissingen overbodig Ondanks betrek BINDING VROUWEN RIJKE LANDEN geheel droog DE STEM VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 (ADVERTENTIE) Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST - TEL. 01140-2628/3437 (Van onze correspondent) CLINGE In Clinge heeft prins Kriek den Eerste met de raad van elf en de bejaarden een gezellige middag doorgebracht in het gemeen schapshuis Malpertuus aan de Sport- laan. Ook bij de schoolgaande jeugd was prins Kriek den Eerste en de raad van elf buitengewoon welkom, In de zaal Sint-Cecilia amuseerden honder den kinderen zich en werden getrac- teerd op limonade en snoep. 's Avonds hield de rijpere jeugd een uitschotbal in de zaal St.-Cecilia. Ook hier was het erg gezellig, ter wijl de prins met zijn geestige gezeg den de leut erin hield (Van een onzer verslaggevers) AXEL In de nacht van zondag op maandag werd een personenauto, Ford Fairlain, van de heer R. J. de K. uit de Oranjestraat in Axe] gesto len. Tot nu toe werd de auto nog niet teruggevonden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Wanneer geen onverwachte tegenslagen worden onder vonden zal over enige tijd in het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen opnieuw een ruilverkavelingsstemming worden gehou den. Thans gaat het om de ruilverkaveling Kieldrecht, waarin naast de Kieldrechtpolders ook zijn opgenomen de noordelijk daarvan gelegen polders Melo, Willem Hendriks en Van Alstein en in het zuiden gedeelten van de Clinge-, St.-Jansteen- en Wildelandenpolder. Het gehele blok beslaat een oppervlakte van plusminus 3800 ha. Aanvankelijk is ook overwogen, de Koningin Emma- en Louisapolder op te nemen. De onzekerheden ten aan zien van de bestemming van de beide laatste polders, daarbij denkende aan de plannen voor een Baalhoekkanaal, vormen de redenen waarom van dit voornemen is afgezien. Deze ruilverkaveling vormt een voortzetting en tevens afronding van van een reeks ruilverkavelingen in het oostelijk deel van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Die in Walsoorden is ge reed, in Stoppeldijk wordt aan de laatste fase gewerkt, namelijk de kostenverdeling en in de ruilverka veling Koewacht zijn de werken vol op in uitvoering. Meer naar het wes ten kwam ook de ruilverkaveling Canisvliet gereed. Na de ruilverka veling Kieldrecht zal vervolgens worden overgestapt naar de Braak manpolders; de voorbereiding hier van is begonnen. De plannen voor de ruilverkave ling Kieldrecht zijn inmiddels door de Centrale Cultuurtechnische Com missie goedgekeurd en doorgezonden naar het college van Gedeputeerde Staten. Dit college bereidt thans de stemming voor. Dat ook dit onder deel van de procedure een vrij om vangrijke bezigheid is, kan blijken uit het feit, dat hierbij ongeveer 1350 stemgerechtigden zijn betrokken. Verwacht wordt dat de stemming in of omstreeks mei van dit jaar plaats zal hebben. In de afgelopen jaren is in het ge bied meerdere malen bekendheid ge geven aan de ruliverkaveling; dit moest zich echter nog beperken tot meer algemene beschouwingen. Thans is het echter zover dat de concrete plannen kunnen worden voorgelegd. MIDDELBURG Hugo Claus deelt ons in het programma voor zijn „Spaanse Hoer" mee, dat hij het stuk vervaardigd heeft naar een oud Spaans boek uit 1496 en dat hij er veel aan veranderd heeft. Het gegeven is niet bepaald een uitschieter voor die tijd: de koppelaarster, twee geliefden die elkaar eigenlijk niet zouden mo gen beminnen, twee knechten, DA OR LAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VBONNEMENTSFR1JS: f 14,75 per kwartaal binnen verspr.- gebied (excl. 50 cent inkasso- kosten); 5,10 per maand (incl. 7 cent incassokosten), 21,75 per kwartaal buiten verspr.gebied. RAYONKANTOREN HULST: Steer.straai 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, Tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING Na kantooruren: tel. 01180-5550 (Midden-Zeeland) en tel. 01158-1940 (Z-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Chef-Zeeland: A. F. Koopman (0118U-7438) Postbus 116. Middelburg. Coördinerend redacteui Zeeuwsch-Vlaanderen G van Berke) 01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A Schell (01150-4865) Wnd.-redacteuT Zuid-Beveland en N.-Zeeland: W v. Dam. (01100-8030) Sportredactie Zeeland: R van Dearsen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer, Trumanlaan 10, Axel. EXPLOITATIE ADV. Inspecteur Zeeland: L. K. M de Jong (01150-4281) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (011)0-8030) twee hoertjes, en dan heb je het wel gehad. De koppelaarster zorgt dat de twee bij elkaar komen, en omdat het nu modern toneel is, loopt het allemaal slecht af. De twee knechten vermoorden Ce- lestina, de Spaanse hoer, uit heb zucht. Waarom dat per se een moord moet zijn, wordt nergens dui delijk gemaakt. De politiecommissa ris, vaste bezoeker van Celestina's huis moet de dood van de 2 knech ten wreken op verzoek van de hoer tjes Elicia en Areusa, en doodt op zijn beurt de minnaar Calisto. waar op diens geliefde Melibea zichzelf van kant maakt, waarmee dan de goede oude Pyramus en Thisbe ook weer eens voor de dag komen. Aan het slot komen dan vier overledenen in groen licht de moraal verkondi gen. Als we eerlijk moeten zijn; wij von den het allemaal niet zo erg nodig, en na de pauze was het hele geval ronduit zwak. Het hele stuk werd er met bedden gesleept, wat het pu bliek erg vermakelijk scheen te vin den, het zat vol met kernachtige uitspraken, recht op de man af, over de lichamelijke liefde. Claus vertelt ons ook nog, dat de oorspron kelijke schrijver alleen de hoofdfi guur meer kracht en subtiliteit heeft meegegeven, terwijl de minnaars „bleekneuzig" zijn gebleven. Dat laatste heeft hij veranderd. Ons in ziens is hij in de mannelijke persoon niet verder gekomen dan een schro melijk overdreven typetje, waarin Jeroen Krabbé zelf ook niet hele maal kon geloven, terwijl van het „heftige" verzet van Melibea be slist niet erg veel overkwam Men had gezien de grote cast van mede werkenden, kennelijk kosten noch moeite gespaard, om het geheel te laten slagen, maar we vragen ons in gemoede af, of het stuk dat alle maal wel waard was. Datzelfde zouden we ons kunnen afvragen als het gaat over de mede spelenden. Ook Hugo Claus heeft niet kunnen verhinderen, dat er eigenlijk maar één levenswarme figuur op de planken stond: de Spaanse Hoer zelf die van Ank van der Moer een gran- d;oze vertolking kreeg. In ten ra zend knappe afwisseling van de meest uiteenlopende sentimenten, met een feilloos technische beheersing moest zij onze bewondering wel afdwingen en gaven wij ons graag gewonnen aan deze brok intens leven Wij wil len echt niet beweren dat de ande re spelers en speelsters het niet goed deden, ze deden het zo goed mogelijk. Maar, zoals we al zeiden, Jeroen Krabbé kon waarschijnlijk moeilijk in zijn Calisto geloven, Pleuni Touw als Melibea moest iets spelen, dat duidelijk onvoldoende aanwezig was in haar rol, terwijl dr anderen al leen de beschikking hadden over sjabloonachtige gegevens, die wei nig kansen boden voor intensief spel. De geheel uitverkochte schouwburg zaal in Middelburg toonde zich ove rigens uitermate dankbaar voor het gebodene. A.H. De grondgebruikers zijn reeds in de gelegenheid geweest hiervan kennis te nemen; in een drietal bijeenkom sten. gehouden in Clinge. Nieuw-Na- men en Graauw werden de plannen uitvoerig toegelicht. In de periode voorafgaande aan de stemming zal hiermee worden doorgegaan. De grondeigenaars-ver pachters zullen zich in maart over de plannen kunnen buigen en een aan tal werken voor de stemmingsver- gadering. die door Gedeputeerde Sta ten wordt uitgeschreven, zal door de Centrale Cultuurtechnische Commis sie nog een grote informatieve ver gadering worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op het Goese politiebu reau is afscheid genomen van de per 1 februari gepensioneerde hoofd agent van politie de heer E. H. Huis man. De heer Huisman, die verge zeld werd door zijn echtgenote, werd toegesproken door de hoofdinspec teur - korpschef J. L. de Rave, die in het kort de loopbaan van de hoofd agent Huisman memoreerde en hem onder aanbieding van de gebruike lijke gratificatie en een platenbon alle goeds voor de toekomst wenste. Verder werd onder aanbieding van geschenken nog het woord gevoerd door brigadier K. Kievit namens de politie sport- en ontspanningsvereni ging, de voorzitter van de Nederland se politiebond, afd. Zuid- en Noord- Beveland en de adjudant Th. Pee- man. De heer Huisman begon zijn poli tieloopbaan in Winterswijk op 16 ja nuari 1941. Op 1 juli 1941 kwam hij naar Goes Hij werd op last van de bezetter op 4 november 1943 als „staatsgevaarlijk" op staande voet ontslagen en via de kampen Ommen en Amersfoort naar Duitsland over gebracht. Op 30 april 1945 keerde hij in Goes terug- (Van onze correspondent, CLINGE In Clinge heeft een jury de kwaliteit van de wagens in de Carnavalsoptocht beoordeeld. De uitslag was als volgt: Groep A: wa gens voor volwassenen: eerste prijs gemeentelijke koehandel; 2 gemeen telijke herindeling; 3 carnavalsfeest in de paardestal; 4 Please Sir; 5 De koppensnellers en Apollo XIII. Groep B: wagens voor kinderen; 1 De Fabeltjeskrant, 2 Het Verken nerskamp, 3 De Maan, 4 Met clowns, 5 Het gezin. Groep C: groepen vol wassenen met meer dan vijf perso nen: 1 Gasten uit verschillende sprookjes, 2 Vijf clowns, 3 Gestreep te Mexicanen, 4 Onder tieners, 5 'De Rattenverdelgers, 6 De zigeunerin nen. Groep D: individu elen: 1 Twee rare vogels. 2 Schoorsteenvegers, 3 De sneeuwpoppen, 4 Mijnwerkertjes, 5 Het zal je kind maar wezen, 6 Mo demeisjes. (Van onze correspondent) HULST De postzegelclub Het Land van Hulst hield haar algemene jaarvergadering in hotel Van Oos- terom té Hulst. Er bestond, ondanks carnaval, een goede belangstelling. Een van de voornaamste punten op de agenda was een bestuursverkie zing wegens periodiek aftreden van de heren W. Bauwens, J. Goossens en G. van Dorselaer, ie allen wer den herkozen. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester blijkt dat de vereniging momenteel 126 lede ntelt en dat de financiële toe stand gunstig is. Na het officiële gedeelte werd een verloting gehouden met als hoofd prijs de tentoonstellingszegels ITEP uit 1952, die werd gewonnen door de heer J. Martens uit Hulst. Tot slot werd een grote veiling gehouden, waarbij ongeveer vijftig kaveltjes ter verkoop werden aangeboden, die bij na allen zijn verkocht. (Van onze correspondent) SLUISKIL tijdens het week einde werd uit de garage van de heer Moret in Sluiskil een auto, Ford Taunus, ontvreemd. De diefstal werd pas maandagmorgen ontdekt. Later werd de auto met de voorwielen in het water, nabij de Valput, bij Hoek, teruggevonden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Ds. J. F. Sollie, emeritus predikant van de gerefor meerde kerken Drachten is in de leeftijd van 68 jaar overleden. Ds. Sollie is van 1941 tot 1949 predikant geweest bij de gereformeerde kerk van Zoutespui (bij Terneuzen). In (945 maakte ds Sollie zich vrij. tn (949 vertrok hij naar de gereformeer de kerk vrijgemaakt en in 1965 werd nij predikant in Eernewoude. In 1968 ging hij met emeritaat. In Zeeland heeft ds. Sollie zien zeer verdienstelijk gemaakt voor de zending. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van zondag op maandag om ongeveer half twee ontdekte mevrouw A. van D. aan de Stationsweg in Terneuzen dat de vloer rondom de oliehaard brandde. Er was een geweldige rook ontwikkeling. Zij kon haar man nog waarschuwen om de bovenwoning tijdig te verlaten. De vloer van de woning en het plafonds van het ordergelegen kan toor stonden in brand. Toen de brand geblust was bleek aanzienlijke scha de te zijn ontstaan. De oorzaak is vermoedelijk oververhitting van de vloer onder en rond de oliehaard. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen organiseert de P.vd.A. in West - Zeeuwsch - Vlaanderen een aantal openbare voorlichtingsbijeenkom sten. Op dinsdag tien februari ge beurt dal in Breskens- De heer A. Lems, lid van de Tweede Kamer, geeft dan in het be jaardencentrum De Goede Tijd een lezing Vrijdag dertien februari en vrijdag twintig februari volgen er respectievelijk in Oostburg en Groe de in cafetaria Pouwer en de Fran se Kerk bijeenkomsten waarbij een inleiding wordt verzorgd door de he ren Vrolijk en mejuffrouw Nel Baren drecht. eveneens lid van de Tweede Kamer Alle bijeenkomsten beginnen om half acht. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de Algemene bond van bejaarden afd. Breskens is in Immanuel een algemene leden vergadering gehouden waarvoor gro te belangstelling bestond. In zijn ope ningswoord stipte voorzitter J. v. Dij- ke nog aan dat vele leden in het af gelopen jaar zijn heengegaan, doch dat ook vele nieuwe zijn toegetreden. De secretaresse mevrouw Boekhout, alsmede de penningmeester de heer Deuninck gaven verslag over het jaar 1969 dat goede resultaten te zien gaf. De rayonvoorzitter hield nog een lezing over belastingen en zieken fondspremie. Het was een geslaagde middag. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN Burgemees ter mr. Reuser van St. Jansteen heeft het afgelopen weekend, op aandringen van pastoor Van Leeu wen, een carnavalswagen uit Hulst verboden mee te doen aan de op tocht in St. Jansteen. Het onder werp de discussie rond het celi baat en de tekst op de wagen, werden beledigend geacht voor vele mensen. Een week geleden heeft de burge meester door middel van de politie de eigenaars van de wag enduidelijk te kennen gegeven deelname niet op prijs te stellen. Omtrent de argu menten liet de burgemeester weinig twijfels bestaan. Aan het besluit is wel overleg voorafgegaan met de carnavalsorganisators, die de visie van de burgemeester overigens niet deelden en zich van het gehele voor val bij voorbaat distantieerden. Dat de groep in het weekend tenslotte toch toestemming heeft gekregen om in de carnavalsoptocht te vertrek ken, was te danken aan het feit dat de „beledigende" creatie schuilging onder een groot zwart plastic zeil, waardoor de inhoud aan het oog werd onttrokken. Op het zeil stond het opschrift: „Censuur". Door de jury werd deze vinding tenslotte toch nog beloond met de laagste prijs. (Van onze correspondente) 'S-HEERENHOEK De KVO, afde ling 's-Heerenhoek hield haar maan delijkse bijeenkomst in het gebouw „De Jeughoeve" in 's-Heerenhoek. Nadat mevrouw Van 't Westeinde- Goense alle aanwezigen had verwel komd, werd het woord gegeven aan juffrouw Schilperoort, die als diëtiste verbonden is aan „Het Groene Kruis". Juffrouw Schilperoort had als thema voor deze avond „Met het klimmen van de jaren gezondheid en lijn bewaren," Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd druk ge bruik gemaakt. Na de uiteenzetting van mej. Schilperoort werd nog een filmpje vertoond over de hygiëne in de huishouding. MIDDELBURG In de Concert en gehoorzaal te Middelburg vond het laatste evenement plaats in de serie bijzondere concerten en uitvoe ringen, die de Zeeuwse Volksuniver siteit voor haar leden had georgani seerd in het kader van de viering van haar 25-jarig bestaan. De Zagre ber solisten, het vermaarde uit de twaalf beste strijkers van het Zagre ber radio- en t.v.-symphonieorkest (Joegoslavië) samengestelde kamer orkest, gaven een concert voor een praktisch tot de laatste stoel bezette zaal. ZVU-voorziter ds. H. M. Stating, kón vele genodigden welkom heten, o,a. de commissaris der koningin in Zeeland en mevrouw Van Aartsen, de leden van Gedeputeerde Staten Van Geesbergen en Kaland met hun dames, vertegenwoordigers van ge meentebesturen de ere-voorzitter van de ZVU, mr. F. W. Adriaanse en mevrouw Adriaanse en de vele leden van de ZVU-werkgroepen alsmede de overige belangstellenden onder wie enkele hier werkzame Joegoslaven. Voor hen gaven de Zagreber solis ten, onder leiding van Dragutin Hrdjok, een concert, dat bijzonder boeien^ genoemd mocht worden, zo wel vanwege de programmakeuze, als het hoge niveau, waarop de gehe le avond is gemusiceerd- Het bijzon dere in de programmakeuze lag o.a. In het feit, dat niet alleen in drie werken een der orkestleden als solist optrad, maar bovendien naast een vioolconcert twee soloconcerten voor DEN HAAG (ANP) Ruim een uur lang heeft de bemanning van de Engelse coaster „Uno velen langs de kust in spanning gehouden over haar lot. Om kwart voor vijf maandagmiddag meldde het schip dat het, tien mijl ten westen van lichtschip Goeree, water maakte en dat de zeven bemannings leden het schip verlieten in een jol. Een reddingsactie kwam vlot op gang. Van de marinevliegbasis Valkenburg steeg een Neptune op, later gevolgd door een helikopter. Vanuit Hoek van Holland voer de sleepboot „Indusbank" uit, vanuit Breskens de reddingsboot „Pres. Jan Leis" en vanuit Vlissingen de pompboot Tini IV. De Engelse coas ter „Activity", die zich op 2% mijl van de „Üno" bevond, spoedde zich naar het, naar werd aangenomen, zinkende schip. Even na zes uur 's avonds meldde de „Uno" echter, dat de bemannings leden weer aan boord waren gegaan en dat getracht werd op eigen kracht Rotterdam te beTeiken, daarbij begeleid door de „Indusbank". De „Uno" is eigendom van de Beagle Shipping Ltd. te Londen en meet 530 brt. Het schip is in 1962 gebouwd. een minder begruikelijk instrument waren opgenomen: de piccolo en de contrabas. De soliste in het concert voor pic colo en orkest van Antonio Vivaldi, Timka Muradori, zorgde met haar lichtvoetige, virtuose speelitant van begin tot eind voor een doorzichtig zilverlicht klankgemiddelde in dit ju weeltje uiit de vroeg-18e eeuwse Itali aanse muziekliteratuur. De 12 strij kers zorgden voor een afgewogen, contrasterende begeleiding welke bij zonder frappeerde in de pizzicati in het largo. Deze uitvoering vormde een bijzonder hoogtepunt in dit con cert, dat begonnen was met een be- heerst-volmaakte verklanking van een driedelig werk van een andere beroemde Italiaan, die leefde op de kentering van de 17e en 18e eeuw, Arcangelo Corelli. De violist Augus- tin Detie speelde het vioolconcert in E van Joh. Seb. Baeh. Opvallend, zo als iin alle werk van Bach, is ook hierin de streng-ritmische structuur, geaccentueerd door het clavecimbel en de bas, waarop de rijke melodi sche thema's zijn geënt. Vooral de pure verinnerlijkte melodiek in het adagio wist Detic prachtig te realise ren. In de hoekdelen kon hij dat ni veau niet steeds bereiken. Na de pauze speelde Andrya Po trosco, de contrabassist van het en semble, de solopartij in Indroduktion en Allegro Rustico van zijn in 1906 geboren stadgenoot Boris Papando- pulo. Deze laat in dit werk horen, welke vele mogelijkheden ook de con trabas als soloinstrument heeft te bieden. Potrosko bleek een instru mentalist, die de mogelijkheden dank baar aangreep voor een beheerst-vix- tuoze demonstatie van zijn muziek- technische vaardigheden. Mogelijk zijn de vervolgens ge speelde Immagind van de in 1907 in Leipzig geboren Wolfgang Fortner veler verbeeldingskracht te boven gegaan. Fantastisch waren deze „ver beeldingen" in ieder geval wel, ook in de technisch voorbeeldige vertol king van deze korte, vol elektronische klankeffecten zittende muziekjes. Dit ook door deze twee moderne toevoe gingen boeiende concert werd beslo ten met het overbekende Divertimen to in D, KV 136, van Mozart, vaak een paradepaardje op dit genre con certen. De Zagreber solisten demon streerden hierin nog eens hun door precisie en perfectie gekenmerkte samenspelkunst, welke, evenals de andere uitvoeringen, aanleiding wer den voor een staande ovatie. No; voor de materiële beloning werd aan gedragen, beantwoordden de musici de hun gebrachte hulde met een toe gift: de finale uit het Divertement in B van Mozart- dR In carnavalskringen heeft het in cidentje verwondering gewekt, te meer omdat de beslissing tot het startverbod is gevallen, zonder dat de betrokken mensen zich persoon lijk op de hoogte hebben gesteld van de aard van de wagen. Het is merk waardig dat de wagen de volgende dag wel ongehinderd aan de carna valsoptocht in Hulst heeft kunnen deelnemen. Op de wagen werd een trouwpartij van een priester gesym boliseerd. Burgemeester Reuser was maan dagavond voor commentaar niet be reikbaar, De plaatselijke politie was blijkens het commentaar wel op de hoogte van het voorval, maar ont kende op verzoek van de burgemees ter te hebben ingegrepen en bena drukte dat de carnavalsgroep zich geheel vrijwillig zou hebben terug getrokken. Het besluit om de essentiële tekst op de wagen te bedekken, zou vol gens de politie door de groep even eens „vrijwillig" zijn genomen. Pas toor Van Leeuwen uit St.-Jansteen was evenmin te bereiken voor com mentaar. Zijn huishoudster bleek van de zaak goed op de hoogte te zijn en het standpunt van de paro chieherder te kennen. Zij sprak haar schande uit over de vrijpostige ma nier waarop de moeilijkheden rond het celibaat publiek werden voorge steld en de wijze waarop deze ge loofskwestie belachelijk zou worden gemaakt. Haar commentaar; „li weet dat de pastoor fel was tegen deze manier van doen. Hoe heeft geprobeerd hier een sto voor te steken is me niet bekend",! De gedupeerde groep zelf heeft hd voorval in het licht van carnaval! sportief opgenomen. Daaraan het succes dat men met de wagen iil Hulst heeft gehad, zonder censuur, ongetwijfeld debet. (Van onze kunstredactie) DEN BOSCH Burgemeester! wethouders van Den Bosch hettl overeenkomstig de aan hen uitl brachte juryrapporten besloten! het kader van de „Stipendiumrl ling Kunstenaars" de stipendia 1] toe te kennen aan: professor Eduard Reeser, musicoloog te lï hoven en Leon Adriaans, beelden! kunstenaar te Den Bosch- Deze regeling ls bedoeld ter i vering van het kunstleven in stadij streek. Elk stipendium is f 2001 groot. Op aanbeveling van de K'ffl raad wijzen burgemeester en weft ders elk jaar de twee vormen i kunstbeoefening aan, waarop de ij geling zal worden toegepast. Voor 1969 het eerste jaar v de stipendia beschikbaar werden ij steld werden aamgewezen de ren „muziek" en „beeldende k In de commissie „muziek" wet benoemd de musicologen en drs. A. B. M. Brans, drs. G. linden en drs. H. J. Zomerdijk;] commissie „beeldende kunst" stond uit: de heren Marius vanl beeldhouwer-kunst-eriticus, van Gent, hoofd van de Pr Tentoonstellingsdienst Noord bant en ir. Jean Leerling direc van het Stedelijk Van Abbe-Mus te Eindhoven. Professor Reeser valt zijn oil scheiding ten deel voor zijn 1 sche onderzoekingen gepubUsj in „Brieven en Documenten v; phom Diepenbroek". Twee van deze studie verschenen rei 1962 en 1967; meerdere delen! voorbereiding. Tot toekenning een stipendium aan Leon Adi is besloten „op grond van zijn auitj tiek talent en zijn karakter-lij schappen, zoals deze tot uitingl men in zijn integere opvatting] het Kunstenaarschap", aldus dij mulering wan het betreffende j rapport. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Zeeu se werkloosheidscijfer bedro eind januari 1970 3,1 procent. 0 is boven het landelijk gemiddeh Dit bedroeg namelijk 2,4 proce Toch kan men de Zeeuwse wer loosheidscijfers met optimisme b zien. Dank zij de toenemende dustrialisatie valt er een vermi: dering van de werkloosheid constateren in verhouding tot hi vorige jaar. In de bouwsector, z< wel de utiliteits- als wegenbouv liepen de cijfers sterk terug. Keek men eind 1969 tegen et werkloosheidscijfer aan van 330, i januari 1970 waren het er nog ma: 287. Vooral in de metaalsector, hoof zakelijk in het rayon Terneuzen, va een teruggang in het werkloosheid cijfer te constateren van 135 tot 10 Door de betrekkelijke goede weer omstandigheden en de hogere prijz< voor de aardappelen, is er ook mind landbouwpersoneel werkloos. Decen ber 1969: 201, januari 1970: 184. D aantal wordt nog minder tegen h voorjaar. In de horeca-sector heer een iets grotere werkloosheid. D komt onder andere door de sluitir van een hotel in Goes. Dit cijfer z dank zij de vroege Pasen weer sn teruglopen. Vorig jaar december zi ten 141 horeca-mensen thuis, in j iiuari van dit jaar 155. Bij het niet-varend verkeerspersc neel is zelfs een teruggang te consta teren van 167 in december 1969, tc 125 in januari 1970. Het grootste dee van deze mensen vindt emplooi ii het vervoer van uien en aardappelen Het cijfer van de los arbeiders op he platteland liep terug van 107 in de cember 1969 tot 87 jn januari 1970. In het rayon Zierikzee, waaronder St.-PhilipsJand, Tholen en Schouwer r Duiveland vallen, heeft de directeui I van het arbeidsbureau, de heer F I Rijpstra, 'n enquête gehouden ondei de mannelijke bevolking. Hij vroeg hierin of men bereid zou zijn de landbouwsector, wat hoofdzakelijk seizoenwerk is, de rug toe te keren en of men ander werk zou wilier hebben. Het antwoord was over he: algemeen negatief. Men voelde een sterke binding met de aard van hel werk en met de' werkgever. In Zierikzee is het -werkloosheids cijfer relatief hoog met 216 eind ja nuari 1970. Wel blijkt er een tekort aan personeel in de bouw en metaal sector. Naar vrouwelijk personeel is in Zierikzee veel vraag; voornamelijk voor de kantoren, in de verpleging en in de confectie. Voorts heeft de gemeente Zierikzee een aanvullend project opgezet voor vijftigjarigen en ouderen. Er is op dit moment in ver houding meer vraag naar vrouwelijk Personeel in Zeeland. Dit komt om dat het aanbod van de nieuwe lich- Morgen, woensdag 11 febt Bergen op Zoom 7.21 en 19.41;® weert 6.18 en 18.49; Made-E 9.54 en 22.32* Terneuzen 5.39 en Vlissingen 5.11 en 17.39: Wem® 7.11 en 19.34. (Van onze correspondent) GOES „De geologische weten schap staat aan het begin van een ge weldige ontwikkeling. Door de recen te onderzoekingen van de bodem der oceanen zijn de gevestigde theorieën op losse schroeven komen te staan. De strijdvraag tussen de weten schapsmensen over het ontstaan van de oceanen is nu pas goed op gang gekomen en zal zich in de toekomst nog meer toespitsen. Ook de geoloog draagt daaraan zijn steentje bij", al dus dr. Tom de Booy tijdens een le zing in Goes. Aan de hand van een serie schit terende dia's, o.a. van de Grand Ca nyon in Colorado en het Himalaya- gebergte probeerde dr. De Booy zijn geboeid luisterend publiek een in druk te geven van de samenstelling van de aardkorst. Daarbij goochelde hij op humoristische wijze met mil jarden jaren. Aan de hand van zijn onderzoekin gen en bestuderen van fossielen en oeroude gesteenten probeert de geo loog een werkhypothese op te bou wen over het verleden, het heden en de toekomst van onze planeet. Door de recente maanlandingen is daar bijgekomen dat ook het bodemonder zoek van de maan hierin betrokken moet worden. De onderzoekingen van de geoloog zijn steeds maar momentopnamen en uit een aantal van dergelijke opna men probeert hij een „film" te ma ken over het ontstaan van de aarde en de opbouw van de aardkorst. De strijd over het ontstaan van de oceanen speelt daarin een zeer be langrijke rol, en ook op dit terrein staan Russen en Amerikanen tegen over elkaar. De Amerikanen gaan uit van de theorie van Wegener, de zo genaamde Continental-Drift theorie, die stelt dat op een bepaald ogenblik het bestaande grote continent is ge broken en dat daarna de daaruit ont stane kleinere continenten uit elkaar zijn gedreven. De Russen gaan er van uit dat op een bepaald moment gewoon een stuk van de aardkorst is weggezakt. Dr. De Booy zelf is van mening dat een combinatie van beide theorieën het meest waarschijnlijke is. Door iVan onze correspondent) TERNEUZEN Op woensdag 18 I uari om 19.30 uur zal in „De ftons van Oranje" te Goes een bij eenkomst worden gehouden voor ver- egenwoordigers van kerken, en or ganisaties betrokken bij de oprichting i 'fs.tPlicht, gewetensbezwaren en uÜTjIkelingshulp. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de gere ormeerde stichting voor jeugd- en v„1®e^enwer^' de katholieke stichting or jeugd- en jongerenwerk en de Provinciale hervormde jeugdraad. 13 de definitieve vormgeving werkwijze van het inlichtingen bureau te bepalen. een intensieve samenwerking van al le geleerden en de uitwisseling van gegevens zal men er wellicht in kun nen slagen hierover een aanvaard bare theorie op te bouwen. Dat zal echter nog vele jaren van onderzoe kingen vergen. Daarin zal ook het onderzoek van onze aardkorst, die slechts plm. 20 kilometer dik is, een belangrijke rol spelen. Niemand nog weet wat er on der die korst zit en of daarin ook delfstoffen zitten, aldus dr. De Booy Al deze onderzoekingen kunnen al leen betaald worden door de rijke landen, die het geld hebben voor het betalen hiervan. Daardoor zal het ge vaar ontstaan dat grond, geld en ken nis in het bezit zullen komen van kleine groepen mensen. Nu al bezit vijftig procent van de wereldbevolking 93% van de welvaart en de andere vijftig procent moet maar zien dat ze met de resterende zeven procent toekomt Wij ®j zullen moeten inzien dat een3 lijke gang van zaken voorn moet worden. Grond, geld en»1! zullen het bezit moeten words1! een veel grotere groep mens®J De grote geleerde zal blij#] staan, maar door hulp van scOT musici en journalisten zullen dij kennis moeten meedelen aan sen die niet gestudeerd hebben. Daarvoor zal ook de ondt structuur gewijzigd moeten Het bestaande feit dat iedere de alleen volgens zijn studie# denkt moet verdwijnen. Zo contact met elkaar moeten he" Vanuit deze theorie is het te» pen dat dr. De Booy er toe is om actief mee te doen aan W beeld de bezetting van het )'3: huis. Ook de volksuniversiteit deze ontwikkeling een belangrt spelen en dr. De Booy onderf daarmee de belangrijke fund11! deze instellingen vervullen- Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door net K.N.M.I. op Jj® 18.00 uur: °Pklaringen en in de nacht nienifp'u11 te vorst> 'ater toene- W?e kans °P regen. niiddekfvooruitzichten in cijfers ge- Vnni °ver Nederland. 2 tot r.Wf>e!ls^aS: aantal uren zon: streek* en max.-temp.: om- Periorlo kans op een droge cent- minstens 12 uur: 80 pro- 0 tot°r4-d0nderdag: aanta! uren zon: streekc n'~ en max.-temp.: om- Periode varTm kans, °p een dr°ge cent- k»„ m|nstens 12 uur: 60 pro- 30 procent" ëehee' dr00g et~

de Stem | 1970 | | pagina 2