land est Mini-top in Cairo op bommen getracteerd HOPPERZUIGER GEZONKEN IN HET KANAAL Branden Fulbright: „Johnson- leugenaar" Werkende jeugd eist drie dagen onderwijs in de week Krachtig Boze burgemeester haalt Sipke terug uit inrichting AANTAL PRIESTERS FEINK AF Sneeu w "Wv JL 1 bij rijksscholen JONGEN STEEKT EX-VRIENDIN MET MES NEER MENINGEN OVER MIJN-AKKOORD VERDEELD jpW! Voorlopig akkoord bevoegdheden Europees parlement Bemanningsleden gered Vier kg. hasj in Venlo aangetroffen Degrelle al uit Spanje vertrokken l Sew York Times: Amerika gaat minstens honderd vliegtuigen aan Israël leveren Russische spion in VS aangehouden WAPENS VERDIEN NU f 200,- of f 300,- of f 400,- NIEUWE AUTO GARAGE HURKS KLEINER j/ftTv WEINIG NIEUWS OP CPN-CONGRES de echte griepbestrijder SPAANSE KRANT: SCHIEDAM m BL Terugblik Engelsman. Volgens )or hen die lid willen gr ijk dat ze overtuigd raarheid en dat ze zoe- waarden die harmonie iet leven brengen". Hij ig dat de ideeën van e in deze tijd meer •epteerd. Hij wijst op ie houding tegenover ie alternatieve maat- le groeiende belang- nieuwe godsdiensten. Yoga. gedraagt het bevol- Beeville maar 14. >en er zoveel het idyl- de rug toegekeerd? het allemaal toch niet ng? Het adres is: Bee- ïity, R. D. 5, Morrins- Island, New Zealand, langstelling? Het tele- is 709 Tauhei, Nieuw lièliliKl EJHiilll 'II u Bmm li iinuiiii flen en kan worden afge- omweg van fragmenten, iging van dergelijke frag- t in de praktijk de zwak- „heeft de beeldende kun- te lang afzijdig gehou- kunststoffen. Maar voor de schuld ook bij de in- I heeft verzuimd de ar- |te maken op de moge- oe het ook zij, de binding f;gd en schijnt ook toe te jtensiteit. Voor de beel- betekent dit een nieuwe ij uitdaging om met uit- |de specifieke eigenschap kunststoffen lot nieuwe 1st ijlen te komen. DE STEM VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 WASHINGTON (Rtr) Senator Wiliiam Fulbright, de voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie van buitenlandse zaken, heeft ver klaard dat president Johnson en zijn regering indertijd tegenover het con gres hebben gelogen, toen zij in 1964 de volksvertegenwoordiging een re solutie lieten aannemen, op grond waarvan daarna meer dan 500.000 Amerikaanse militairen in Vietnam in de strijd werden geworpen. Ful. bright zei dit naar aanleiding van Johnsons verklaring in een televisie vraaggesprek, dat Fulbright van de gang van zaken met deze resolutie ge heel op de hoogte was en er mee ak koord was gegaan. De resolutie werd destijds aan vaard op grond van verklaringen van de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Rusk en McNamara, dat Noordvietnamese torpedoboten op 4 augustus 1964 in de Golf van Tonkin twee Amerikaanse onderzeebootja gers hadden aangevallen. Uit latere berichten was gebleken, aldus Ful bright, dat de regering „de feiten vol komen onjuist had voorgesteld". Zelf had hij bij de behandeling van de re. solutie in het congres geheel op de verklaringen van Rusk en McNamara vertrouwd, omdat het niet bij hem was opgekomen, dat „de president van Amerika tegen leden van het congres zou liegen". De democratische senator Young verklaarde dezer dagen in een getui genis voor de senaatscommissie van defensie, dat de twee bewuste onder zeebootjagers Maddox en Turner Joy in feite een spionageopdracht hadden en niet een normale patrouilletocht maakten, zoals de regering-Johnson had gezegd. VATICAANSTAD (AFP) Het aantal rooms-katholieken in de we reld neemt toe, maar het aantal se minaristen vermindert, aldus blijkt uit statistieken over de jaren 1966, 196? en 1968 die het Vaticaan zater dag heeft gepubliceerd. In deze drie jaar is het aantal ka tholieken met 13,8 miljoen tot 507.505.420 gestegen. Het aantal pries ters nam echter slechts met 639 toe. Voor de toekomst zijn de vooruit- zichten nog somberder. Het aantal seminaristen daalde in de genoem- de periode van ruim 166.000 tot bij I na 147.000. yordt kennelijk ook mee- grootte van het reserve- j brigade wordt berekend. hiervan is zoals Ho 1.030.000 yuan. Hij ëa' Sere uitleg bij, buiten dan [lam in de brigade zijn el- ad en dat dit cijfer het to- le teams was. 1 wordt gebruikt om meer riaal aan te schaffen Een In kost 20 000 vuan, een K rupsbanden 24.000; een grote wielen 17.000; een lor 3.800 en een kruiwagen jden 160. gzon was heet na het in* lar Ho leidde me toch OP iocht door het dorp; veld ft rijpende lenterijst, het Be land met zijn zwoegen- 1, de varkensstallen, het pr de kunstmest wordt ge- jn doordringende ammoni- jgraanschuur de winkel de ■''uur, de school, de kliniek- scheen soms te dutten i" p we ovér de smalle 1®?' liepen tussen witgeverfde ge kinderen zorgden voor rumoer. Zij renden gedu* neer met hun kommen. vermengd was met s'u^' m groente Zij aten ëoe s deze tijd was Ho's eigen natuurlijk al lang achte fcijn dag was ongetwijfei innen maar hij bleer. jen en ging terug naar he lier om meer vragen te be- i. Pas toen zijn jong®1® ets in het oor kwam fwj»I Irschijnlijk „ma zegt d schieten") reageerde ri linterview afgelopen, wegreden liep Ho ee met zijn arm over en zijn zoon. De Stem - The Globe »nd lito). Washington <afpi te Soatt- 'e in de Amerikaanse staat Washing ton is zaterdag de 37-jarige Rus Alex- ander Tichomirov gearresteerd we Sens spionage, zo heeft de Ameri kaanse minister van justitie, John Mitchell, meegedeeld. Tichomirov is verbonden aan het secretariaat-generaal van de Verenig- t s ^a}les- Hij werd door agenten van j*e teaerale recherche (FBI) aange kouden toen hij juist documenten ir ontvangst had genomen die betrek ktig hadden op de Amerikaanse lensie. Tambov is sedert 1965 in Hl.l werkt als vertaler bij de V woont met vrouw en dochter on hotel in New York. Op het feit aat een maximum straf van 10 jaar J^yangenis en 10.000 dollar boete de- de ,N. in feit Vooruitzichten v°°r dinsdag en Woensdag, opgesteld door «K-N'.M.I. op ZOTIfia» (Van onze redactie buitenland) TEL AVTV/CAIRO Terwijl in Cairo de leiders van vijf Arabische landen overlegden hoe de oorlog in het Midden-Oosten uitgebreid kan worden, hebben Israëlische straaljagers gisteren de buitenwijken van de Egyptische hoofdstad aangevallen. Vier burgers en acht militairen zoud enhierbjj zijn gewond. In de voorstad Heliopolis, waar de leiders van Egypte, Jordanië, Soe dan, Syrië en Irak bijeen waren voor de tweede zitting van hun top- overleg, waren de luchtalarmsirenes duidelijk te horen. Het overleg moest worden geschorst. Ook elders In het Egyptische lucht ruim is de Israëlische luchtmacht gis teren actief geweest. Zo deelde een woordvoerder In Tel Avlv mee dat bij luchtgevechten boven de Nijl- delta twee Mig-straaljagers van de Egyptische luchtmacht zijn neerge schoten. Alle eigen toestellen zouden veilig zijn terugekeerd. Volgens Tel Aviiv heeft Israël sinds het eind van de zesdaagse oorlog in 1967 nu 83 Arabische toestellen neer gehaald, te weten 66 Egyptische en 17 Syrische. Volgens mededelingen uit Cairo zou gisteren één Israëlische Phan- tom-jachtbommenwerper en een Sky- hawk-jager zijn neergeschoten. De Egyptische jagers zouden geen ver liezen hebben geleden. Eerder op de dag vielen verschei dene Egyptische toestellen een voor post van het Israëlische leger in de centrale sector langs het Suez-kanaai aan. Volgens Israëlische bekendma- kingen zijn er geen slachtoffers en is er geen schade. Cairo daarentegen meldt dat er zware schade is aange richt aan Israëlische wapenopslag plaatsen en stellingen. De Israëlische bombardementsaan- vallen diep in Egypite zullen voort duren zolang de Egyptenaren over het Suez-kanaal blijven schieten, zo heeft premier Golda Meir meegedeeld in een interview dat gisteren door de New York Times is gepubliceerd. Mevrouw Golda Meir deelde mee dat deze aanvallen president Nasser voor de o-gen van de wereld al heb ben vernederd en „hem in de ogen van zijn volk als een mislukkeling aan de kaak hebben gesteld". Do Amerikaanse regering heeft besloten Israël nieuwe vliegtuigen en ander militair materieel, waar het de afgelopen herfst om heeft gevraagd, te leveren, zo schrijft de New York Times. President Nixon heeft dit be sluit over de levering, die minstens 25 Phantomjachtbommenwerpers en 80 Skyhawk-jagers omvat, genomen na ontvangst van de boodschap van de Russische premier Kosygin, aldus de New York Times. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit bericht ten stelligste ontkend. De woordvoer der van het „State Department" ves- klaarde, dat er nog geen beslissing is genomen en dat de zaak nog steeds in overleg is. De Israëlische radio heeft het af gelopen weekend bekendgemaakt dat de Libische leider, kolonel Chadafi, twee weken geleden bi j een aanslag zou zijn gewond. Het bericht was af komstig van een Franse journalist, die onlangs uiit Libië is teruggekeerd. Van betrouwbare zijde in Cairo is meegedeeld dat Chadafi een blinde darmoperatie heeft ondergaan en dat er van een aanslag geen siprake is. (ADVERTENTIE) op aankoop van een Wij leveren n.l. (nog steeds) tegen oude ^^JIETjrerlioogde^prijzeiri^J Luxe Prinz 4 Incl. BTW 5096,—. Ook TT 1100 nog voor 6998,— incl. BTW. Dealer voor Breda en omstreken Ginnekenweg 340 Tel. 32799 (Van onze redactie binnenhuis) ROTTERDAM De Nederlandse hopperzuiger „Geopotes VIII" is gister morgen op het Kanaal, 45 mijl ten zuiden van Land's End, gezonken. De 27 bemanningsleden zijn opgepikt door kustvaarder Cornelia B. II van rederij Okko Bosma in Groningen en later op de dag in het Engelse Milford aan land gezet. AMSTERDAM De twee leden van het Zuidvietnamese Bevrijdings- front die zaterdag de tentoonstelling „Waarom wint Vietnam?" in het medidatiecentrum Kosmos openden, werden van tevoren door de vreemde lingenpolitie op hun passen gecontroleerd. Desgevraagd weigerden ze ech ter een verklaring ten aanzien van him gedrag in Nederland te onderteke nen. De passencontrole namen de twee Vietnamezen niet al te ernstig op (foto). Op de tentoonstelling wordt door middel van foto's, maquettes en zelf gemaakte wapens de situatie uitgebeeld in de bevrijde gebieden van Zuid- Vietnam. Na sluiting in Amsterdam reist de expositie twee maanden door Nederland. (Van onze parlementaire redactie) SOESTERBERG De werkende jongeren eisen onderwijsplicht voor alle 15-, 16- en 17-jarigen, en invoering in 1974 van de midden school. De onderwijsplicht voor werkende jongeren moet inhouden plicht tot het volgen van onderwijs gedurende drie dagen per week voor 15-jarigen, twee dagen voor 16-, en een dag voor 17-jarigen. De overige dagen, die in een hedrijf worden doorgebracht, moeten gezien worden als praktijkopleiding in handen van het bedrijf. Deze eisen zijn zaterdag in Soester- berg overgelegd door de raad voor werkende jongeren aan staatssecre taris Grosheide (Onderwijs). Het was de officiële reactie van de werkende jongeren op het rapport van de com- missie-Lievegoed over onderwijs en vorming van jeugdige werknemers. Staatssecretaris Grosheide beloofde dat in augustus '71 op meerdere plek ken in het land experimenten zullen starten met de middenschool. Van deze experimenten zal 't afhangen of dit nieuwe schooltype algemeen zal worden ingevoerd. De middenschool is een vierjarige opleiding van algemeen vormend on derwijs, waar alle kinderen na de lagere school heengaan. Het derde en vierde jaar van de middenschool kan door verschillende keuzepakketten van vakken aan te bieden, die door de leerlingen gekozen worden uit drie mogelijkheden: een groep die een voortgezette dagopleiding tot een beroep gaat volgen na de midden school, een groep die zich na de mid denschool gaat voorbereiden op ho ger onderwijs (universiteiten en ho ger beroepsonderwijs) en een groep die direct wil gaan werken na de middenschool. Voor deze laatste groep willen de werkende jongeren een partiële on derwijsplicht d.i. de plicht minstens enkele dagen nog onderwijs te volgen per week. De overgang van school naar bedrijf zal dan geleidelijker worden. Door de middenschool hoeft het kind op 16-jarige leeftijd defini tief te kiezen welk beroep het in wil. Die keuze ligt momenteel in feite bij het verlaten van de lagere school. De raad voor de werkende jongeren vindt het fout, dat jonge mensen vanaf 15 jaar al als volwassen krachten worden ingeschakeld in de produktie, zonder dat zij de kans krij gen nog een algemene vorming te doen. Staatssecretaris Grosheide wees de werkende jongeren erop, dat steeds meer jongens en meisjes tot hun 18e jaar volledig dagonderwijs volgen, en dat dus de groep werknemers van onder de 18 in aantal kleiner wordt. Dit maakt het moeilijker de voor hen nodige voorzieningen te treffen. De streekcentra bijvoorbeeld zullen een grotere streek moeten heslaan, naar mate er minder jonge werknemers in de streek zijn. De afstand naar het streekcentrum moet echter weer niet te groot worden. De raad voor de werkende jonge ren heeft uitgerekend, dat het minis terie van Onderwijs per jaar 1,5 mil jard gulden uitgeeft aan het weten schappelijk onderwijs, dj. 18.502, gulden per student. Aan het lager beroepsonderwijs echter geeft het mi nisterie 40 miljoen gulden uit, d.i. slechts 2.065,— gulden per leerling. Volgens kapitein B. J. Rijkers (56) is het ongeluk met de Geopotes, een vaartuig van 5157 ton en eigendom van Adriaan Volker in Sliedrecht, mogelijk veroorzaakt door het feit dat zich in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een storm moeilijk heden hebben voorgedaan met de zee-inlaat. Via deze inlaat wordt het koelwater voor de machines naar bin nen gepompt. Kapitein Rijkers vertelde dat het ongeluk zich razendsnel heeft vol trokken. Nadat hij was gewaar schuwd dat er iets mis was in de machinekamer ging hij zich onmid dellijk van de toestand op de hoogte 3tellen. Toen hij arriveerde stond er al meer dan een meter water in de machinekamer Tien minuten later vielen de machines uit en vlak daar op de elektriciteit. Kapitein Rijkers gaf toen de be manning opdracht het schip te ver laten. Kort nadat de marconist noodsei nen had uitgezonden was de Neder landse coaster Cornelia B ii al op de positie van het zinkende schip. Juist voordat de hopperzuiger in de golven Agge mar leut et MERIJN VENLO (ANP) Zaterdag is be kend geworden dat de recherche van de gemeentepolitie in Venlo vier ar restaties heeft verricht wegens het in bezit hebben van hasjiesj. Donder dagavond werd de 17-jarige A. W. uit Velden aangehouden, die in het bezit was van een kleine hoeveel heid marihuana. Na onderzoek bleek deze afkomstig te zijn van de 20-ja- rige J. B. uit Venlo. Na een intensief onderzoek door de recherche leidde het spoor naar de 26-jarige Venlo- naar H. R. Bij huiszoeking aldaar werd door de gemeentepolitie 4000 gram hasjiesj ter waarde van 20.000 gulden aangetroffen. Tevens bezat de man een geringe hoeveelheid mari huana. In verband met deze zaak werd vrijdag ook nog de 31-jarige C. Ja uit Venlo aangehouden. Alle vier personen zijn ingesloten op het politiebureau in Venlo. (Van onze parlementaire redactie) DEN AAG Door de regerinng is in een brief aan de rectoren en directeuren van rijksscholen voor voortgezet onderwijs medegedeeld dat besloten is de arbeidstijd voor het rijkspersoneel met ingang van 1 april 1970 te verkorten tot 42 uur per week. Thans wordt nog 43 3/4 uur gewerkt. Voorts wordt medegedeeld dat het gaat om een wezenlijke arbeidstijd verkorting, d.w.z. een verkorting die in beginsel niet door overwerk of op een andere manier wordt teniet ge daan. PREMIER JONATHAN, die eind vo rige maand in Lesotho alle macht aan zich heeft getrokken, heeft za terdag de communistische partij ver boden. Volgens de premier hebben de communisten een belangrijk aan deel gehad aan de incidenten van de laatste tijd. HET LIBERIAANSE vrachtschip „Antonios Demandes" (15.977 ton) is zaterdag op de Stille Oceaan ten zui den van Tokio vergaan, nadat het lek was geraakt. Van de 30 opvarenden zijn er 21 gered. Naar de vermisten wordt nog gezocht. IN DJAKARTA is een speciaal deta chement van het leger gevormd om op te treden tegen openbare onrust en ongeregeldheden in de Indonesi sche hoofdstad. verdween was kapitein Rijkers als laatste van boord gegaan. Geen van de bemanningsleden heeft verwondingen opgelopen. Van daag zullen ze vanuit Milford naar Nederland terugkeren. De verzekerde waarde van de gezonken hopperzui ger bedraagt 12,5 miljoen gulden. AMSTERDAM (A.N.P.) De heer H. Hoekstra is op het 23e partijcon gres van de Communistische Partij Nederland, dat zondagmiddag werd besloten, herkozen als voorzitter. Ook verder kwamen er weinig ver anderingen in het partijbestuur. Het aanvaarde actieprogramma, dat tevens dienst doet als verkie zingsprogramma, kan worden samen gevat als: Versterking van de C.P.N. in de strijd voor de eenheid van alle linkse krachten en de leuze „Demo- craitie, vrede, veiligheid". De C.P.N. eist forse loonsverhogingen, invoe ring van de veertigurige werkweek, verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd, vorming van een werkge- legenheidsfonds door ondernemers en overheid, handhaving van de op komstplicht voor kiezers, verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot achttien jaar, grondige vernieuwing van het onderwijssysteem, meer geld voor de kunst, afschaffing van het plan-Mansholt, opheffing van het statuut voor de Antillen en Surina me enzovoort. ROTTERDAM (ANP) In een doodlopende steeg in Rotterdam-Zuid is dit weekeinde een 17-jarig meisje door haar ex-vriend, een 16-jarige leerling-meubelmaker uit de Maas stad, neergestoken. Het meisje moest met zeer ernstige steekwonden in rug en hals worden opgenomen in het Zniderziekenhuis. De jongeman die na het plegen van zijn daad wegvluchtte, meldde zich later op het hoofdbureau van poli tie. Daar bekende hij zijn vroegere vriendin met een mes te hebben neergestoken omdat zij tijdens het gesprek in de donkere steeg had ge weigerd opnieuw relaties met hem aan te knopen. Een 14-jarige scholier uit Rotterdam, een vriend van de meubelmaker die getuige was van de steekpartij, had 'de politie gewaar schuwd. De jongeman werd later ook gearresteerd omdat was gebleken dat hij samen met zijn vriend het neer gestoken meisje had beroofd van een portemonnaie. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Een akkoord tussen vakbonden, werkgevers en regering dat een einde zou kunnen maken aan de nu reeds zes weken durende mijn staking in de Kempen, werd gisteren door de vakbonden „bevredigend" en „een maximum" genoemd, terwijl de leider van de staking, de heer Siegers, het akkoord „waardeloos" noemde. Het akkoord bepaalt, dat de mijn werkers geen loonsverhoging krijgen (behalve de 8 tot 15 pet waarover men het vroeger reeds eens was) maar wel dat allerlei premies nu direct als loon zullen worden be taald. Van juli af zal het loon van de mijnwerkers ook automatisch worden geïndexeerd: telkens als het leven in België duurder wordt, krijgen zij loonsverhoging. (ADVERTENTIE) pijnstillende, koortswerende. snelwerkende cachets 18.00 uur: en toe teSen- of I KTS*» en *n 6e nacht plaatse- "18 lichte vorst. toiddriaVOoruitzichten in cijfers ge- V™ <?ver Nederland. Jr ?lnsdag: aantal uren zon: 1 ven """"temp.: 0 tot 4 graden bo- norma.u11?3'' max.-temp.: omstreeks van °P een droge periode I hL n nstens 12 ™r: 60 procent; Procenf ee" gelleel droog etmaal: 30 to^5°r woensdag: aantal uren zon: 1 maal min'"temP" omstreeks nor- maalmax "'emp.: omstreeks nor- minsten^nfn°p een drt>§e Periode van 'en och 2uur' 60 procent: kans op "eel droog etmaal: 30 procent. HEERENVEEN (ANP) De bur gemeester van Heerenveen, de heer H. Hellinga, heeft de 60-jarige rond reizende hoefsmid Sipke Faber, weer uit de psychiatrische inrichting Fra- neker gehaald en hem naar zijn woonplaats Tjalleberd gebracht. Sip ke, die donderdag met een ambulance werd opgehaald na eerst nog op de flets te zijn gevlucht, is weer bü zijn zwager en zuster, de familie S. KIu- wer ondergebracht. „Ik was des duivels", aldus burge meester Hellinga „De sociaal-psy chiatrische dienst in Friesland heeft deze man laten opnemen in Franeker zonder dat ze hem ooit onderzocht of ook maar gezien hebben. Kijk, wan neer dit mogelijk is dan kan ik hem ook ophalen en zonder de SPD er In te kennen, maar men hoort nog wel van mij want in dit geval zijn de fun damentele rechten van de mens aan getast". Het ophalen van Sipke Faber uit Franeker verliep zonder moeilijkhe den. „In Franeker vertelden zij mij al dat dit geen klant voor hen was", aldus burgemeester Helinga die toe gaf in dit ge ai overigens totaal geen bevoegdheden te hebben. De normale procedure is gevolgd: de sociaal-psy chiatrische dienst heeft een briefje getekend en daarop heeft de kanton rechter machtiging verleend om Sip ke Faber naar Franeker te brengen ter observatie. „Sipke Faber is een rustige, ver standige, misschien minder begaafde man, die zeer geliefd is bij al zijn kennissen. Zolang zijn vader nog leef de boterde het goed tussen zwager en dochter en de inwonende vader en zoon. Zij konden zichzelf beredderen. Toen vader ech er stierf moest het echtpaar Kluwer wat meer om Sipke denken". Sipke moest weg, aldus de burgemeester, omdat de heer en mevr. Kluwer wilden verhuizen. Om het zover te laten komen moest de woning worden verkocht. Sipke had daarbij echter geen belang en hij moest daarom, omdat hij nog een hy potheek op de woning had, weg. Sinds die tijd is de SPD ingeschakeld. „De SPD heeft geactiveerd deze man In Franeker op te nemen zonder dat men hem ooit heeft gezien", aldus de burgemeester van Heerenveen, „en dit is volgens mij wel een van de ergste dingen die kunnen gebeuren. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is in 1970". Dit was voor de burge meester dan ook aanleiding om zelf naar Franeker te gaan en de inwoner van zijn gemeente terug te halen. De reactie van de inwoners van Tjalleberd was bijzonder fel toen men Sipke wilde ophalen. Zij schoolden samen voor de woning van de heer Kluwer, drongen zelfs zijn woning binnen en gaven hem te verstaan dat Sipke terug moest komen of er zou iets met hen gebeuren. Sipke is nu weer terug. Voor hoe lang moet men nog maar af vachten. BRUSSEL (ANP) De Europese ministerraad in Brussel heeft een voorlopig akkoord bereikt over de budgettaire bevoegdheden van het Europees parlement, volgens welk het na 1 januari 1975 over een klein deel van de Europese begroting zelf standig mag beslissen. De bereikte overeenkomst is voor lopig, omdat een aantal lidstaten een voorbehoud gemaakt heeft. Zo heeft minister Luns verklaard eerst nog overleg te zullen plegen met de Ne derlandse regering en het parlement. De Belgische voorzitter van de raad, Harmei, zal eerst contact gaan opne men met de politieke commissie van het Europees parlement. MADRID (DPA) De in Madrid verschijnende krant „Ya" heeft aan wijzingen gegeven dat voormalige Rexistenleider Leon Degrelle zijn Spaanse ballingsoord met een pas poort voor personen zonder nationali teit al heeft verlaten. De Spaanse regering zou Degrelle het asiel hebben opgezegd omdat zij herhaaldelijk door zijn publikaties de voorwaarden had overtreden die aan zijn verblijf zijn gesteld. De 63-jarige Degrelle heeft in de tweede wereldoorlog het uit vrijwil ligers bestaande „Waalse Regiment" aangevoerd, dat meevocht aan Duitse zijde. Volgens geruchten zou Degrelle zich ergens in Spanje schuil houden. Uit Brussel kwam echter het bericht dat hij zich in Egypte zou bevinden. Deze melding was afkomstig van Jean Rober Debbaut, het waarnemend hoofd de Rexistische beweging. (Vervolg van pagina 1) Een schade van ongeveer een kwart miljoen gulden was het gevolg van een brand in een meubelfabriek in Cuyk. De brand ontstond door het ontploffen van een gasfles, die in de afdeling zagerij stond. De fles kwam door de explosie in de slijperij te recht, welke afdeling geheel in vlam men opging. Zeer waarschijnlijk als gevolg van brandstichting zijn drie opslagplaat sen van „Wine spirit" en Anton Daal- meijers distilleerderij in Schiedam door een enorme brand verwoest. De schade wordt geraamd op één mil joen gulden. Reeds kort na het ontdekken van de brand constateerde de politie dat in 't kantoor dat aan de opslagplaat sen grenst, een poging tot brandstich ting was ondernomen. Men vond de resten van verbrande papieren. Hoe wel de mogelijkheid, dat er inbrekers aan het werk zijn geweest, niet wordt uitgesloten, vermoedt de politie toch dat er sprake is van opzettelijke brandstichting, omdat vlak daarop de brand in de opslagplaatsen uitgebro ken moet zijn. (ADVERTENTIE) 1 1 1 1 a CESARINE WORMTABLEUÉN V0OT jX/l HOND jm Kat W 4 RADICAAL pijnvrij eJQr^Vi VEILIG Tijdens de Mounties-Show zater dagavond bewees Piet Bambergen als Ridder Kloris in een schitterend dolle Floris-parodie dat hij wel de gelijk in staat is tot het creëren van amusement dat heel wat graden uit stijgt boven het tappen van zielige moppen waarvan hij zich jammer genoeg gedurende het andere gedeel te van zijn voorstelling weer verre van afkerig toonde. Brandpunt, op het andere net vóór een nieuw verslag van de avonturen der even ordinaire als grandioze helden van „Tot de Dood ons scheidt" had een drietal pijlen op de actualiteitenboog. Twee daarvan waren van het normale zware kali ber de ellende in Noord-Ierland naast die in stakend België en de derde werd verzorgd door enkele ex-leden van het lachertje in het po litieke bestel van dit land: de Boe renpartij De voormalige B.P-ers, onder wie een dominee, vertelden een aanta! krasse staaltjes van be dreiging en intimidatie waarvan zij het slachtoffer geworden waren, toen ze binnen de partij ook eens iets de mocratisch wilden versieren. De uit eindelijke reactie van de heer Ver laan op dit alles hadden we met ge mak kunnen voorspellen. In het N*. derlands zei ie „Es ist nicht wahr!" N.R.

de Stem | 1970 | | pagina 5