Daverend carnaval in Paerehat SAS VAN GENT KLOOSTERZANDE Te s-Heerenhoek (Van onze verslaggevers) SAS VAN GENT/HULST/ KLOOSTERZANDE De kogel is door de kerk: Zeeuwsch-Vlaan deren heeft het afgelopen week end voor dit jaar de eerste schuch tere stappen op carnavalsgebied gezet. Met de inzet van een tot nog toe in alle opzichten geslaagd carnavalesk evenement hebben de Zuid-Zeeuwen de opvatting, dat carnaval alleen een feest van Bra banders en Limburgers is nu wel definitief naar het land der fabel tjes verwezen. In gezelligheid en gastvrijheid heb ben ze niet veel voor elkaar onder gedaan, de Zeeuvrech-Vlaamse car- navalsmogendlheden, Sas van Gent, Hulst, Kloosterzande en tal van klei nere plaatsen. Zaterdagmiddag zijn de feestelijkheden losgebarsten. Overal werden de feestelijkheden ingezet met een spectaculaire intocht van de prins. In Hulst arriveerde de prins za terdagmiddag aan een kabel onder aan een helikopter, die zichtbaar moeite had met de windkracht. Rond drie uur werd prins Reyn 1 gedropt boven de speciaal voor dit doel af gezette Hulster Markt. Door de ster ke wind ging er iets mis; in plaats van op een keurig uitgespreid vang zeil te vallen kwam de met zand gevulde pop (stand-in voor de prins) terecht in de nek van een van de le den van de raad van elf. Juist hij had de avond tevoren gezegd: „Jon gen® doe die pop niet te ver vol met zand, want stel je voor dat er iets misgaat". Een kniesoor overigens, die zich om dlit incidentje druk maakte. Zondagmiddag liet Hulst zich weer van zijn goede kant zien met een ge slaagde carnavalsoptocht. Om van de talrijke carnavalsbals in de plaatse lijke etablissementen en dat zijn er in Hulst heel wat nog maar *-> zwijgen. Sas van Gent carnavalsmogend- heid bij uitstek heeft zichzelf dit jaar overtroffen. Behoudens het ge bruikelijk ritueel rond de machtswis selingen van de eerste burger en de prins heeft Sas zaterdag meteen al hoge ogen gegooid met een „oud-wij- venbal", dat er aardiger uitzag als de naam klinkt. Zondagmiddag waren er heel wat mensen op de been voor de optocht. Een carnavalesk hoogte punt dat tot in de verre omtrek grote vermaardheid geniet. Dit jaar was die optocht nog im- ponerender, nóg langer en was het nóg drukker, dan voorgaande jaren. Geruime tijd voor het begin stonden de mensen aan weerszijden van de straten rijen dik. Voor de plaatselij ke politie reden om met het Oog op de verkeersdrukte assistentie in Ter- neuzen te vragen. Ook Kloosterzande heeft op carna valsgebied een naam te verdedigen. Hoewel de grote optocht hier nog ge houden moet worden, hebben de plaatselijke promotors in het week end met succes alle mogelijke moei te gedaan om deze reputatie hoog te houden. Zaterdagmiddag werd de prins met raad van elf op het ge meentehuis ontvangen. Later volgde een bezoek aan het bejaardenhuis, waar voor de „oudjes" een carna valsbal was georganiseerd. CBnge is zaterdagmiddag even eens goed van start gegaan met een geslaagde optocht, waarvoor, even als in alle andere plaatsen, een over weldigende belangstelling bestond. Tevoren had burgemeester Vercau- teren aan Kriekeput 1 zijn scepter overhandigd, terwijl de prins zelf kwistig met onderscheidingen gooi de. St.-Jansteen is eveneens jaarlijks van de partij met een programma dat klinkt als een klok. In deze car- navalsminnende gemeente was er zaterdagmiddag eveneens een op tocht, die in het teken van de ge meentelijke herindeling en de sport stond. Links boven: „We gaan door totDe optocht van St.- Jansteen in het teken van het Oranjehuis. Daaronder: De prins van Sas en de burgemeester konden het best vinden. De machtswis seling ging zonder bloed, maar met veel pils. Links: Hulst op zijn best; een carnavalswagen uit Graauw, dat nu nog zelfstandig is en straks onderdeel uitmaakt van Groot-Hulst. Links beneden in de hoek: Kloosterzande: „Da we toffe jongens zijn willen we weten Rechts boven: Optocht v;v Sas van Gent beter dan ooit. Daaronder: De raad van elf en de prins van Clinge in het schip. Rechts: Langzaam zakte in Hulst de pop, die de prins moest voorstellen vanuit de lucht naar beneden. Daarboven zat (gelukkig) nog een helikop ter. Toch ging het bijna mis Rechte beneden in de hoek: Een wagen uit de stoet te 's-Heerenhoek. Hier symboli seert men door een bokswed strijd de strijd tussen de ge meenten Nieuw-Borsele en Ove- zande na de herindeling van de gemeenten op Zuid-Beveland. STEM VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 CARNAVAL IN BAN VAN (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op zaterdag middag om half drie werd de sleutel van het Paerehat door burgemeester J. L. Dregmans plechtig aan Prins Janus de Tweede van Paerehat tot Koenkelpot overgedragen. Dit ge schiedde op het gemeentehuis van het toenmalig zelfstandige 's-Hee- renhoek. Tijdens deze plechtigheid werde» beide wethouders van 's-Heerenhoek, de heren P. Raas en B. Remijn door de prins onderscheiden met de Orde van Koenkelpot. Hierop werd vanaf de Jeugdhoeve gestart met de op tocht van het kindercarnaval. Voor afgegaan door het majorettenpeloton en de fanfare St.-Cecilia trok men door het dorp, waarin de carnavals- leut al was losgebarsten. De eerste prijs was voor die groep Rembrandt en Saskia, de tweede prijs voor de inzittenden van het Bootje. En de derde prijs was voor het ma jorettenpeloton onder aanvoering van Anja Raas. Verder kwamen nog en kele andere deelnemertjes voor prij-' zen in aanmerking. Op zondag was dan het „grote" carnaval. Weer voor afgegaan door het majorettenpeloton van 's-Heerenhoek trok men door het dorp. Voor deze gelegenheid ver leende het majorettenpeloton Ditrich uit Middelburg zijn medewerking, dat zeer veel bijval oogstte. Dank zij het mooie droge weer was voor deze optocht van de zijde van het publeik een grote belangstelling. De eerste prijs was voor het Clown festival van de Hapsnurkers, de twee de prijs werd gewonnen door de „Gemeenteboksers" van Ko Hoondert en de derde prijs kwam toe aan de Zotte Vissers van de Vrijwillige Brandweer te 's-Heerenhoek. 's Avonds was het dansen en carna val vieren in de Jeugdhoeve en alle cafés. Vandaag is het weer dansen en dweilen.

de Stem | 1970 | | pagina 3