TONEEL HEEFT 'T MOEILIJK REDELIJK JAAR VOOR DE VEETEELT EN AKKERBOUW Minimaal twee procent kerkelijk budget voor ontwikkelingshulp ïberts Roemenen maken publiek met dansen enthousiast Bezwaren in Clinge tegen vestigingsplan De Sterre papier voor uw pen Installatie burgemeester I Bruinisse Prins Bernhard tocht Vlissingen Vereniging van varkenshouders in Kapelle hield jaarvergadering ■Studieclub kleinfruit |ffl Kapelle [Meld jaarvergadering Eontaotavond in [Kapelle voor ouders jian jelled-voet hal Iers Boeie van f 200.- voor te hard rijden G. van Kerkvoort nam afscheid van Z.G.0. SYNODE GEREFORMEERDE KERKEN: Schade bij aanrijding in 's-Gravenpolder Ledenvergadering FJG Zeeland Bromfietser gewond „Kunst in het klein" BUIS TREFT AUTO Drie gewonden bij slip autobusje C< y) Gaat Hulst te ver Gaat Hulst te ver II Paus heeft gelijk Gelijke rechten Eenzijdig II Gezag Katholiek Nederland DE STEM VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 beantwoorden be- breide adviseurs- ge meisjes die te i. (Dus geen col advies van u te gebied zullen wij en niet op afbe- erings-systeem. horen, verzoeken an 14) 2423 (jqES Zoals dit momenteel met zoveel verenigingen het geval is, maak! ook de Goese Toneelver eniging Onderling Kunstgenot een bijzondei moeilijke tijd door. Dit en gele jaren geleden toeli zo bloeien de gezelschap heeft al meer dan twee jaar niet voor het voetlicht kunnen verschijnen vanwege het grote gebrek aan leden. De laatste voorstelling die de vereniging heeft kunnen geven was in december 1967. Voocal de jongeren in Goes schij nen weinig meer voor een toneel vereniging te voelen. Mevrouw E. f Frantzen - Cloeck Hellema be stuurslid van de bijna 67 jaar ge leden opgerichte vereniging meent, dat dir voor het grootste deel aan de vereniging zelf is te wijten. „Ik ben het echt niet meer eens met de huidige gang vanzaken. Wij moeten met onze tijd meegroeien, want het is toch duidelijk dat de jeugd niet veel meer voelt voor een vereniging. Je kunt merken dat de jongeren in de eerste plaats vrij willen zijn en dan geloof ik dat zij zich door een lidmaatschap te veel gebonden voelen. Neen, in een lid maatschap zie ik echt niet zoveel hoil meer". „En dan de donateurs. We heb ben er nog aardig wat, maar als je een voorstelling geeft laten zij het afweten. We moeten een ge heel andere kant uit. Het is im mers zonder meer waar, dat er onder de jongeren nog veel belang stelling bestaat voor het toneel. Maar dan het beoefenen van het toneel zelf en er intensief mee be zig zijn De voorstelling komt voor hem eigenlijk op de tweede plaats". „De overige bestuursleden zijn bet in ruime mate wel met mij eens, dat we naar een toneelvere niging in de vorm van een werk groep toe moeten, maar dan komt de grot moeilijkheid voor ons. Hoe bereiken wij de mensen? Volgens mij is het absoluut zeker, dat er in Goes behoefte is aan een derge lijke vorm van toneelspelen. En bo vendien een stad als Goes moet toch zeker eenv goed toneelgezel schap hebben". „Ik hoop, dat WÜ op de een of andere manier de weg zullen vin den om wat meer animo te kweken De contactmiddag voor amateurto neelspelers van afgelopen zaterdag in 's-Heer Hendrikskerken, zou bv. een pracht gelegenheid zijn geweest om ook mensen die z'ch nooit met toneel hebben bezig gehouden te interesseren". Momenteel vermeldt de officiële ledenlijst van het op 1 maart 1903 opgerichte onderling kunstgenot 15 leden Meer dan de helft is ech ter niet meer actief De vereniging telt nog omstreeks honderd dona teurs, een aantal, dat jaarlijks af neemt omdat er geen voorstellin gen meer worden gegeven. (Van onze correspondent) KAPELLE De vereniging van varkenshouders „Steunt elkander" in Kapelle hield in hotel ,De Zwaan' baar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer A. de Schipper. Uit het jaarverslag van secretaris C. Mallekote bleek dat het ledental nog steeds 29 bedraagt- De vergoeding bij sterfte van big gen werd verhoogd van f 40,'- tot f 50.— en voor varkens boven 25 kg werd de vergoeding gebracht van I f 1,50 op f 2,- per kg. Besloten werd op 24 maart een feestavond te houden voor de leden en hun echtgenoten. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Het programma [rond de installatie van burgemees- I ter G. Hokken van Bruinisse, die I vandaag (vrijdag) plaatsvindt, luidt i volgt: 113.30 uur: inscheping van genodig- I den bij het restaurant van Grevelin- Igen; 14.00 uur aankomst van het ge- Izelschap in de vissershaven van IBruinisse14.10 uur aubade school- 1 jeugd (tevens worden er ballonnen I opgelaten)14.30 uur officiële, bui- Itengewone raadsvergader'no ie- 1 volgd door ee-i reent'-- 20 00-21 30 lm recept,i voor allo inwoners, in I het hervormd 'erer.iginvs?'- "O vv |2130 voort/.'tting van "-e f""".-ueHk- Iheden in het recreanekamp „Stoof- I polder" Programm- saterdag 7 fel ruari [1400 uur serenade door „Nu met IHope" voor het gemeentehuis; 14.15 Iuur rondging door de vereerde Ifeten van Bruinisse; 15.00 uur de- li® op het Kerkplein; 16.00 uur kin- Itemalinte in het hervormd vereni gingsgebouw; optreden van de jeugdgroep Hogerop uit Goes; 20.00 Uur optreden van de popgroep Axel Griase in de „Stoofpolder". 'Van onze correspondent) KAPELLE ln de lagere tuin- PMwschool van de Z.L.M. hield de 1 studieclub voor de kleinfruitteelt in IMpelle en omgeving haar jaarver- IMering. D„ leiding berustte bij de Bttr N. Wisse. I, Uit de verslagen bleek dat er veel ■telanr (Van een onzer verslaggevers) GOES „De akkerbouwer kan over het algemeen terugzien op een niet onbevredigend jaar, terwijl ook de situatie in de veehouderij niet on redelijk is geweest. Aldus ir. .1Prins voorzitter van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. op een in hotel De Korenbeurs in Goes belegde verga dering. De voorzitter legde er de na druk op, dat deze redelijk goede re sultaten te danken zijn aan toeval lige omstandigheden ondanks de in Nederland en de E.E.G. gevolgde landbouwpolitiek. In dit verband wees ir. Prins op de vele wensen, die er bestaan in het urgentieprogramma 1970 van het Landbouwschap. „Heel duidelijk heeft de onvolkomenheid van 't land bouwbeleid zich het afgelopen jaar afgespiegeld in de rampzalige ont wikkeling in de fruitteelt." Het be stuur was van oordeel, dat zonder aflaten steeds opnieuw bij de rege ring aangedrongen dient te worden op een vervolmaking en een uitbrei ding der tot nu toe getroffen maat regelen. Het bestuur zei voorts, geheel ach ter de wensen te staan, die de fruit telers aan de minister hebben voor gelegd. Voorts sprak de vergadering de wenselijkheid uit, dat op zeer kor te termijn gekomen wordt tot een provinciale beoordelingscommissie voor de aanvragen van fruittelers, die van de overbruggingsregeling voor de fruitteelt gebruik maken. Op deze vergadering werd de-situ atie op de consumptieaardappelmarkt besproken Nu de regering zich in principe bereid heeft getoond, bij een situatie van schaarste en hoge prij zen via het boor het produktsehap opgestelde stelsel van exportvergun ningen ii. te grijpen, is het volgens het bestuur evenzeer noodzakelijk, dat de regering voorbereidt en maat regelen klaar heeft, om in te grijpen indien zich een situatie van over schotten en lage prijzen voordoet. Het dagelijks bestuur was van me ning, dat indien vanuit Brussel on verhoopt op een ander systeem voor suikerbieten zou worden overgegaan ook Nederland van methode zal moe ten veranderen. In dit verband kwam eveneens aan de orde de vraag, of het voor het zuidwesten aantrekke- is voor de vergaderin- l«fn Cn discussiebi'eenkomsten van lïï i;'ub. De herer, N Wisse en M. Ii®rman werden als bestuurslid reozen. Na de pauze hield de heer lvJ,UISSen .van consulentschap Itim Tuinbouw te Goes een le iding ^ver. chemisch^ onkruidbestrij- |fruit. I Ka on7'e correspondent) lie i,i„- Voor de ouders van Licir^'^en van de voetbalver- ■laal v apel,e werd in de boven- «U® sportgrhouw een eon- au helegfl waarvoor een goe- (Van onze correspondente) MIDDELBURG W.P.R. uit St Annaland was op twee november vorig jaar tegen het middernachte lijk uur met veel te hoge snelheid door de bebouwde kom van Poort vliet geraasd. De politierechter vroeg hiervoor f 200,- boete. R. had voor die tijd op normale wijze een voor hem rijdende auto gepasseerd. Plotseling week hij met zijn voertuig uit naar links en ram de de tegemoetkomende auto van M.N. uit Poortvliet. Opper van S., de verbalisant, merkte een drank lucht op en vond bovendien dat ver dachte moeilijk sprak. Getuige M.N, wiens auto zwaar beschadigd was, had niets van een dranklucht be speurd. Een bloedproef werd door R. geweigerd. Zijn verdediger, mr. W.J A. B-raat, uit Roosendaal, vond drankmisbruik ook niet voldoende bewezen. R. werd tot een geldboete van vierhonderd gulden, waarvan tweehonderd voor waardelijk, veroordeeld met een proeftijd van twee ja-ar. Ij,. i.,-- -"-'cga waarvim D. testel,inR bestond - - 'Moing berustte bij de piet'nennaam. Begonnen werd betas j spelregelwedstriid die werd Lii» r'e hee^ P. Eversdijk. ha! „r "'"4 vertoond de volledige Lited-P e.voetbalwPdstriid Manch fcoit met de verlenging. Her ïpjjj' er een forum gevormd on- bjjjj, ainK van de heer van Eenen- P« RwtÜfï®®11 wogen konden wor- afw over bet iun'o-envoetbal poudt. s wa' daarmede verband DEN HAAG (ANP) Prins Bern hard heeft vanmorgen in zijn hoeda nigheid van inspecteur-generaal voor de krijgsmacht, een bezoek gebracht aan de dienst van het loodswezen en aan de nieuwe marinekazerne in Vlissingen. D prui, arriveerde om half tien per helikopter nabij de Buitenhaven waar hi, werd verwelkomd door de commandant der maritieme midde len, tevens commandant marineka zerne Vlissingen, kapitein ter zee J. W van de Graaf. Bij hei loodswezen werd de prins ♦in aanwezigheid van de directeur- generaal. scbout-bii-nacht J F Drijf hout v. Hooff en de plaatselijke di recteur, kapitein ter zee G. van der Graaf, onder andere een overzicht gegever, inzake de moderne opleiding het radar-Scheldeprojeet, en de be- loodsing per helikopter. Daarna bezocht de prins de nieuwe marinekazerne, die onder meer van wege haar accommodatie, door de commandant met trots werd getoond. Om half drie k- rde prins Bernhard per helikopter weer naar Soestdijk terug. lijk is om te komen tot het op gro tere schaal telen van bieten. De ver gadering besloot om de commissie van de gewestelijke raad van het landbouwschap te verzoeken, de mo gelijkheden te onderzoeken om te komen tot een wat uitgebreider proefneming in het zuidwesten. De heer Van Heyst deelde ten aanzien van de ontwikkelingen in de veehou derijsector mee, dat in het kader van de EEG-slachtregeling in totaal 266.000 koeien zijn opgegeven, ver deeld ovei' de volgende landen: West Duitsland 17.000 stuks. Frankrijk 50.000 stuks, België 20.000, Nederland 15.000, Luxemburg 1.000 en Italië 10.000 stuks De EEG-ministerraad zal moeten beslissen of dit quantum geheel wordt toegewezen, omdat het oor spronkelijk het plan was, maar tot 250.000 dieren te gaan. Het cijfer van ruim 15.000 koeien voor Nederland zou betekenen, dat er circa 2.400 vee houders zullen moeten stoppen en dat dit aantal dieren voor 30 april geslacht zal moeten worden. Men moet verwachten, aldus de heer Van Heyst, dat hierdoor een druk op het prijspeil zal worden uitgeoefend. De slachtveeprijzen zijn op dit moment toch niet zo best en Nederland zit belangrijk onder de E.E.G.-prijs. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Op de ontwikke lingsdag voor de Zeeuwse groente teelt, die in Zierikzee werd gehouden, is afscheid genomen van de heer G. J. Kerkvoort uit Goes, die gedurende de 21 jaar van het bestaan van deze organisatie secretaris-penningmeester is geweest. Thans heeft hij een functie aan vaard als gebouwenbeheerder van het nieuwe universiteitscentrum De Uithof. Hem werd hartelijk dank ge bracht voor zijn vele werk voor de Z.G.O. en als blijk van waardering werd hem een stereo-platenspeler aangeboden. Zijn opvolger, de heer J. F. van der Sluis te Goes, werd op deze vergadering geïnstalleerd. (Van een onzer redacteuren) LUNTEREN De gereformeerde kerken zijn van plan minimaal 2 procent van het totale kerkelijke budget beschikbaar te stellen voor ontwikkelingsdoeleinden. Zij willen daarmee aansluiten bij het advies van de Wereldraad van Kerken. Dit bleek gisteren in Lnnteren, waar de generale synode der gere formeerde kerken vergaderde over het voostel „actieplan kerk en ont wikkelingssamenwerking". Een deel van het beschikbare geld zullen de gereformeerde kerken be steden aan voorlichting en educatie, in samenwerking met de op te rich ten sectie ontwkikelingssamenwer- king van de Raad van Kerken in Ne derland. Tevens zullen de gereformeerde kerken de politieke partijen oproe pen, ontwikkelingssamenwerking in ruimere mate in hun programma's op te nemen. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER Donderdag morgen gebeurde in de Ambachts straat te 's-Gravenpolder een aan rijding, door onoplettendheid van de 37-jarige broodbezorger J. B. uit Ove- zande, chauffeur van een V.W.-bestel- wagen. B. stond geparkeerd achter de auto van de vertegenwoordiger G. J. H. uit Goes, wilde wegrijden, en zag daarbjj niet dat een andere auto hem achterop kwam. Deze greep de be stelauto van B. aan de zijkant en deze kwam weer tegen de auto van H. De broodbezorger had wel in zijn buitenspiegel gekeken, maar niet in zijn binnenspiegel. Aan alle drie de auto's ontstond behoorlijke materiële schade. De politie maakte proces-ver- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op vrijdag 2 fe bruari (vandaag) houdt de Federatie van jongerengroepen van de P.v. d.A., afd. Zeeland om 20.00 uur in de jeugdherberg „De Scheldestroom" in Vlissingen een ledenvergadering. In deze vergadering zullen het ac tieprogramma van het dagelijks be stuur van de FJG en het verkiezings programma van de P.v.d.A. voor de verkiezingen van de Provinciale Sta ten op 18 maart worden besproken, zaterdag 7 februari zal in de „Prins van Oranje" in Goes het verkiezings programma van de P.v.d.A. worden vastgelegd. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op de krui sing Heinkenszandseweg-Beeldhoeve- wag te 's-Heerenhoek is een brom fietser aangereden. Een personenauto bestuurd door de heer J. F. S. uit Ovezande verleende geen voorrang aan de bromfietser G. G. L. uit 's- Heerenhoek. De heer L. werd met een gebroken been naar het St.-Joan- naziekenhuis te Goes overgebracht. (Van onze correspondent) GOES De Roemeense dans- en muziekgroep, die op het ogenblik de gast is van Kaspovgo, heeft woens dagavond tijdens de officiële feest avond de harten van het talrijke pu bliek veroverd. Door hun meesiepen- de muziek, hun wervelende dansen en hun kleurrijke costuums slaagden zij er in de mensen in de zaal op te zwepen. Onder de talrijke genodigden was onder meer de heer A. van Gees- bergen, namens Gedeputeerde Staten, drs. W. Dusarduijn, dr. G. Elian, de Roemeense ambassadeur in ons land, en de heer Loeve, lid van de Goesse gemeenteraad. Zij zagen hoe een dameskoor onder leiding van mevrouw Schipper de avond opende met een drietal lie deren. Daarna was het de beurt aan de Roemeense dansgroep en het orkest. Zij gaven een glanzende demonstra tie van Roemeense volksdanskunst en -muziek. Met grote lenigheid en vu righeid werden de Oltenische en Mol- davische dansen uitgevoerd. De dansers en danseressen waren daarbij steeds gekleed in het kostuum van de landstreek waaruit de dansen afkomstig waren. De klarinetsolo van Grigore Vas'ile, de accordeonsolo van Alecu Ilie, de vioolsolo van Gheorghe Cristea en de fluitsolo van Mihai Tu- dorache bewezen dat het orkest uit meer dan tolentvolle musici bestond. Als echte beroepsspelers beheersten zij hun instrument totaal en brachten zij de zaal in vervoering, zodat zij steeds een toegift moesten geven. De solistes Maria Elena en Maria Vasinescu brachten op prachtige wij ze Roemeense volksliederen ten ge hore. Zij verrasten het publiek na de pau ze met het zingen van resp. „Mama, ik wil 'n man hè" en „Annemarieke". Voor deze avond was uit Roemesië nog speciaal de zangeres Enastarika overgekomen. Ook zij oogste veel succes. De dansgroep van Kasporgo trad eenmaal voor en eenmaail na de pauze op. Aan het slot van de avond reikte de heer Vervest bloemen uit aan de drie zangeressen en overhandigde hy geschenken aan de leiders en leid sters van de Roemeense groep. Zaterdag geeft de groep nog een afscheidsavond in schouwburg Julia- (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Kunst in het klein, de schoonheid van oude te gels". Dit is de titel van de fraaie en boeiende reizende tentoonstel ling, die tot en met 22 februari in de Vleeshal van het Middelburgse stad huis te zien is. De opening van de tentoonstelling werd dinsdag verricht door de rijks inspecteur voor roerende monumen ten, de heer D. F. Lunsingh Scheur leer, wiens bureau de tentoonstelling heeft ingericht. De tentoonstelling bestaat uit twee delen. Op een aantal schotten kan men aan de hand van foto's de ver vaardiging en de toepassing van ou de tegels zien. Die vervaardiging kan men eveneens volgen aan de hand van een aantal tegels in een vitrine, die in de verschillende stadia van vervaardiging te zien zijn. Het be langrijkste deel van de expositie wordt - uiteraard - in beslag geno men door oude tegels en tegelta- bleau's, die chronologisch en naar de aard van versiering en afbeelding gerangschikt zijn. (Van onze correspondent) KRUININGEN Tijdens het los sen van persbuizen aan de Kreekrak- dam rolde van de truck met oplegger plotseling een buis van de auto af. Een balk van twee meter lengte rol de mee en trof juist een bestelauto aan de voorzijde. De bestelauto werd bestuurd door mevrouw G. P. uit Hoek. De auto werd beschadigd. Me vrouw P. bleef ongedeerd. Tot de definitieve versie van deze aanbevelingen, opgesteld naar aan leiding van een synoderapport over kerk en ontwikkelingssamenwerking, is het tijdens deze bijeenkomst van de generale synode der gereformeer de kerken niet gekomen. Emotioneel verzet riep de aanbe veling op, om de rietsuikeractie als ideëel en illustratief voorbeeld ge richt tegen de achterstelling van ar me landen, bij de kerkleden aan te bevelen. Friese en Zeeuwse synode leden wezen er op, dat een dergelijke aanbeveling bij telers van suikerbie ten, die „het toch al niet te breed hebben", nagatieve reacties zal op roepen tegen het actieplan ontwik kelingssamenwerking als geheel. „Onze heilige koe is kennelijk de suikerbiet", repliceerde de Amster damse hoogleraar dr. H. Kuitert. (Van een onzer verslaggevers) GOES Donderdagmorgen is op de weg Ovezande's-Gravenpolder een autobusje met drie inzittenden in een slip geraakt en vervolgens tegen een boom gereden. Een van de inzit tenden, J. C. N. uit Oudelande werd zwaar gewond naar het St.-Joanna- ziekenhuis in Goes overgebracht. De bestuurder van het busje, J. H. R. uit Ovezande, liep enkele hoofd wonden op terwijl de derde, P. V. L. uit Driewegen, eveneens licht werd gewond. (Van onze correspondent) CLINGE In de raadszaal van het gemeentehuis in Clinge werd door het gemeentebestuur, het bestuur van de stichting De Sterren en het stede bouwkundig bureau Kuijken uit Mid delburg een hearing gehouden voor de belanghebbenden die met hun wo ning in het ontwerpplan vallen voor de vestiging van een internaat De Streren (kosten 25 tot 40 miljoen). De heer Dikötter gaf een overzicht van het begin van de stichting. Het doel was om zwakzinnige kinderen en volwassenen in internaatsverband te verplegen. Het is toe te juichen, aldus de heer Dikötter dat er in het dorp een der gelijke inrichting komt. Hierdoor zal de werkgelegenheid aanmerkelijk groter worden, omdat er bij eventue le volledige bezetting 250 patiënten verpleegd zullen worden. Hiervoor is vier a vijfhonderd man personeel nodig. Het is ook noodzakelijk dat hiervoor grote terreinen worden aan gekocht. Wat de aankoop van woningen be treft, is het stichtingsbestuur op moeilijkheden gestoten. De, heer Jos. Willaert sprak namens tien bewoners die bij de uitvoering van het plan betrokken zijn. Hij zag er het nut niet van in dat een strook van tachtig a negentig meter lang. aan de Gravenstraat waarop elf wo ningen staan, ontruimd moet worden. De entree kon evengoed langs de Ka- pelledreef en de Keerlingstraat. Bo vendien kan er een behoorlijke en tree gemaakt worden aan de Ooster- weg. In de woningen die verlaten moeten worden, wonen mensen die reeds op gevorderde leeftijd zijn en nu voor zware lasten komen, terwijl het met een beetje goede wil heel an ders kan. Bovendien zal het moeilijk zijn om in het dorp een perceel bouw grond te bemachtigen om een woning te bouwen. En ook hebben sommige bewoners een hobby welke in de di verse uitbreidingsplannen niet uit geoefend zal mogen worden. De stedebouwkundige Kuijken pro testeerde tegen het maken van een gewone entree of het verleggen van de geplande entree. Het gehele com plex van paviljoens moet een behoor lijke en goede uitweg hebben naar de Hoofdstraat. De heer De Block gaf als voorbeeld dat een woning geschat zou kunnen worden op 21.000,terwijl een nieuwe woning f 40.000,zou gaan kosten. Dan moet er natuurlijk voor de betrokkenen.geld geleend worden en wel tegen een percentage van acht procent. Hiertegenover werd gesteld dat er dan een nieuwe betere woning komt. Het ontwerpplan zal geen doorgang vinden als de gemeenteraad niet zijn goedkeuring heeft gegeven waarop de heer Willaert vroeg of dezelfde raadsleden ook een waarborg zullen geven als de financiële vergoeding niet hoog genoeg is. De heer Dikötter belichtte tenslot te nogmaals de bezwaren van de aan wezigen. De aangeroerde moeilijk heden zullen door het stichtingsbe stuur in overweging genomen wor den. Wél moet begrip getoond wor den voor de noodzakelijkheid van een dergelijke inrichting. Het internaat moet er komen. Daartegenover zal het nadeel van de betrokken bewo ners vergoed moeten worden. Hier voor zijn verschillende methodes. Het stichtingsbestuur is bereid om in combinatie met het gemeentebestuur gezamenlijk de schadeloosstelling te regelen. Hiermee heeft dus het ge meentebestuur ook een vinger in de pap. Alles zal volledig vergoed wor den op een redelijke basis. „Dat is de waarborg die ik u op het ogen blik geven kan", aldus de voorzitter van de stichting De Sterren, de heer Dikötter. De geachte inzender van het stuk in De Stem van zaterdag jl. ziet dus lie ver geen schouwburg ih Hulst. Hoe uitgebreid zijn relaas ook is, toch is er wel een er ander over het hoofd ëe~ zien. Wanneer men in z'n traint nog even verder redeneert, zou er in Hulst geen zwembad zijn, geen sporthal, fraaie oude gebouwen zouden worden afgebroken (want wat denkt u van restauratie- en onderhoudskosten) en fin, men kan zo nog wel even door gaan- Zou het dian aantrekkelijk zijn om in Hulst te gaan wonen? Velen, voor al de jongeren, zullen naar plaatsen gaan waar men veel aandacht be steedt aan de „leefbaarheid". Daar valt ook een schouwburg onder, want die is voor de hele gemeenschap. Inderdaad moest Jules de Corte in Terneuzen optreden voor 8 man. Wat was echter het geval? De eerste we ken na de opening van de schouw burg waren er vele goede voorstellin gen die praktisch alle uitverkocht waren. Jules de Corte kwam hier ech ter op het laatst nog „tussen vallen". De schouwburgbezoekers hadden „hun" avonden echter al vastgesteld. De andere avonden waren ook een succes. Wat denkt u trouwens vam 'n Foms Jansen, Pepijn, de beste toneel gezelschappen, dansgroepen enz. Nee heus de bussen bezoekers uit Hulst zullen geen plaats gevonden hebben, hoe graag men dat hier ook zou wil len. Voor volgend seizoen staat reeds een uitgebreider programma vast met de beste artiesten van eigen bodem. De schouwburgmanie valt trouwens wel mee als men bedenkt, dat de schouwburgen in Terneuzen en Axel niets anders zijn dan vervangers van voorgaande oude, niet meer aan de gestelde eisen voldoende, gebouwen. Zou in Nederland riet de bereid heid zijn f 10,- tot 50,- neer te tel len voor een plaats? Voor Toon Her mans was er toch wel belangstelling genoeg in Antwerpen, ook uit Hulst. Alles inbegrepen was men zeker 20 kwijt. Zou er dan voor artiesten als Henk Elsink, Paul v. Vliet, Wim Son- neveld niet de bereidheid zijn een gulden of vijf neer te tellen? Terneuzen T. v. Damme Naar aanleiding van het ingezon den stuk van 31 jam. j.l- over Hulst, ben ik zo vrij te reageren: inderdaad gaat Hulst te ver met dit peperdure gebouw. De schrijver van het stuk moet ik groot gelijk geven als men daartegen gaat ageren. Ik wilde de nieuwe gemeenteraad van Hulst ad viseren eens te proberen te bezuini gen op alle grote uitgaven die niet strikt noodzakelijk zijn, en vooral op die uitgaven die steeds maar een groot exploitatietekort opleveren. En laten ze proberen de lasten voor de bevolking zo laag mogelijk te hou den, 'n goed voorbeeld kunnen ze ne men aan de gemeente Clinge, waar de lasten zeer laag zijn voor de be volking. Wist u d-at de schouwburg van een wereldstad slechts op een afstand vain een halfuurtje isgele gen van Hulst. Wil men d-eze' gaan beconcurreren?? Laat ons niet la chen! L.C. Als buitenstaander van de r.-k. kerk, moet ik de paus gelijk geven. Als ieidei van een groot wereldcon cern, hoeft hij geen rekening te hou den met een piepkleine filiaalhouder en zeker niet als deze mening niet ten goede komt aan zijn onderne ming. Alle priesters weten sinds eeu wen hoe de spelregels luiden en als zij daar later spijt van krijgen, dan is er maar een uitweg: Uittreden. Mijn moeder zou zeggen: „Wie zijn gat verbrand, moet op de blaren zit ten". De eerbiedwaardige oude heer in Rome, heeft blijk gegeven van een zakelijke en ver vooruitziende blik. Heren priesters, heeft u de keerzij de van de medaille wel eens beke ken? Indien honderdduizenden her ders hun belofte, straffeloos mogen verbreken, dan eisen miljoenen scha pen eveneens van hun recht gebruik te mogen maken om met hun kerke lijke trouwbelofte te breken. Dit zou de nekslag betekenen, voor de toch al aflopende r.-k. zaak. Nu u zo open lijk blijk heeft gegeven, uw belofte te willen verbreken zou het wense lijk kunnen zijn, uw gelofte niet al leen kerkelijk, maar ook wettelijk te regelen. Nu is de tijd aangebroken voor het oprichten van weer een nieuwe kerk, bijv.:" Herv. Kath. 1970. (Kom er maar gezellig bij in ons overbevolkte kerkelandje) of gehoor zaam aan uw leider, die u toch heeft aanvaard als de plaatsbekleder van God. De paus heeft gelijk. BREDA Th. M. v. R. Hierbij wil ik krachtig protesteren tegen het stuk „Klein Treurspel" van 421970. Dacht de schrijver nu echt dat we het erg vinden dat we geen man zijn. We willen vrouw zijn en blijven, maar met dezelfde rech ten als de man, mens zijn. En aan die rechten ontbreken er nogal wat. Vandaar ons protest. Het nafluiten van mannen op straat was bedoeld om te la-ten zien hoe belachelijk het is zoals het andersom veel meer ge beurt. Wij zijn trots op een mooi fi guur maar willen daarvoor op straat niet nagefloten worden alsof we koei en zijn die op uiers enz. gekeurd wor den. Wij dragen geen lange broeken om op mamnen te lijken maar om dat we het fijn vinden ze te dragen. Wij willen gelijke betaling voor de zelfde baan en evenveel kan® op die baan bij sollicitatie. Wij willen niet langer dat de getrouwde vrouw als goedkope huishoudster wordt gezien en gebruikt. Wij willen nog veel meer, kortom evenveel mens zijn dan de man. BREDA J K. In een radio-uitzemdinig voor politie ke partijen op 4-2-'70, verzorgd door de PSP werd ook door hen een aantal Wesfceuropese landen veroordeeld t. a.v. dictatuur en onderdrukking. Opmerkelijk was, dat ook de PSP bewust eenzijdig een opsomming gaf van een aantal landen in West-Euro pa doch opzettelijk voorbijging aan: de beruchte muur in Berlijn die kennelijk door de PSP beschouwd wordt als een status-symbool voor de DDR; de overrompeling door de Russen en hun bondgenoten van Tsjecho- slowakije welks volk de ingeslagen de zelfverbranding van studenten die liever de dood verkozen dan <de slavernij onophoudelijke ontvluchtingen^ van mensen uit deze landen met inzet van de dood door nagezonden ko gels; het wederom vervolgen van de jo den in diverse Oosteuropeee lan den; de schrijver® die hun ideeën van vrijheid en realiteit gehonoreerd zien met arrestaties en later de ge vangenis. Ik kan hier helaas nog wel even doorgaan met opsomming van onder drukkingsmethoden, echter, dat de P SP zonder meer aan deze feiten voor bijgaat en bij herhaling alleen maar datgene vermeldt wait in de West- europese landen gebeurt, dat moet een ieder tot nadenken brengen. De PSP is sinds haar oprichting be zig met haar irreële manier van pro paganda en zij tracht hierdoor de jon gere generatie te beïnvloeden, omdat zij weet dat deze mensen nog niet 't echte besef van vrijheid hebben, want als zij'het werkelijk goed met deze mensen voorhad, dan moest zij ook de tirannie en onderdrukking in de Oosteuropese landen vermelden. In dit verband moet gesteld worden, dat de PSP een absoluut gevaar is voor het vrij NEDERLAND. OOSTERHOUT C. v. d. S. Er wordt steeds meer geschermd met het woord democratie. De mens is thans zelfstandig? Hij moet zelf beslissingen nemen en durven te ne men. Maai hoe ver kan men dan gaan? Hoe denken de Heren er zelf over? Peter O. Chatgewitz schreef in het supplement van Elsevier d.d. 29- ll-'69: „Ik geloof dat de conserva- tievelingen, of dat nu intellectuelen zijn of niet, gelijk hebben als zij ons voor de voeten werpen, dat ons enig doel is (of althans van enige onzer schrijvers) het afzweren van alle mo rele. etische, filosofische, esthetische en culturele waarden. Ik geloof dan ook dat een maatschappelijk, poli tiek systeem ook rottingsverschijnse len kan gaan vertonen en rijp kan worden voor instorten als dat systeem geen bovenbouw meer heeft, die de staat beschermt en de maatschappij in stand houdt." Hoever zijn we thans? Moet de maatschappij, burgemees ter van Breda, niet beschermd wor den tegen de volkomen afbraak, die de Heren willen, moeten de commu nisten hier komen om het gezag weer te herstellen? Gezag is natuur nood zakelijk. De gezagdrager heeft te zor gen voor het gemene heil, wat be tekent dienaar, maar ook opvoe der zijn. dus ingrijpen, wanneer zo als bij de gedachte opvoering van het stuk van De Sade. BREDA J.P.J.A.M. VAN DAALEN In De Stem van 31 januari 1.1. wordt in het redactionele commentaar de vraag opgeworpen, onder „Punt ach ter kerkebouw" of het geld dat de gelovigen NU NOG voor hun kerk over hebben wel aan de bouw van nieuwe kerken mag worden besteed, zeker nu blijkt, dat het aantal gere gelde kerkbezoekers reeds tot 30 a 35 procent is geslonken en het einde van deze daling nog niet in zicht is. Een week geleden kwam in De Stem een uitvoerig artikel voor n.a. v. een gesprek met de bisschop van Breda waarin betoogd werd, dat ca. 75 procent van de katholieken in dit bisdom achter het beleid van hun bisschop zou staan. Van het Pastoraal Concilie te Noord- wijkerhout werd beweerd, dat meer dan 80 procent der katholieken in Ne derland instemde met de daar geno men besluiten en dat dit concilie de overgrote meerderheid van de Ne derlandse katholieken vertegenwoor digde hetgêen evenwel van meerde re zijden ten sterkste wordt ontkend. Het komt mij voor, dat ter wille van de nagestreefde doeleinden, nog al met cijfers gegoocheld wordt. Im mers, wanneer het aantal geregeld kerkgangers tot 30 a 35 procent ge slonken is en derhalve 65 tot 70 pro cent der katholieken de zondagsplicht niet meer vervult, hiermede derhal ve een grote onverschilligheid op ge loofsgebied demonstreert, hoe kan men dan toch beweren, dat 80 pro cent van alle katholieken achter het beleid van de bisschoppen staat? En quêtes door weekbladen als „Ma griet" en „Elsevier" gehouden zijn m.i. van weinig waarde. Deze bla den zijn voor de Kerk niet de aange wezen media voor een diepgaande peiling der opvattingen van de katho lieken op geloofsgebied en hun bele ving ervan. En wat heeft de onder de pries ters gehouden enquête concreet uit gewezen. De bewering dat het overgrote deel van katholiek Breda en elders ach ter het beleid der bisschoppen staat is volslagen onbewezen. Waf weet o- yerigens de grote massa der katho lieken thans wat de bisschoppen pre cies willen? Zolang reeds wordt van de bisschoppen meer duidelijkheid op verschillend gebied gevraagd. Is het dan wonder, dat honderdduizenden katholieken in Nederland verontrust zijn en de weg dreigen kwijt te ra ken Van hen kan zeker niet be weerd worden, dat zij achter het va ge, onduidelijke beleid hunner bis schoppen staan! BREDA J. MERTENS VIJFTIEN ROTTERDAMSE kun stenaars weigeren mee te werken aan Communicatie '70, het grootscheepse bevrijdingsfeest in de Maasstad. De kunstenaars die zouden meewerken aan het schouwburg-project hebben verschil van mening met een der or ganisators.

de Stem | 1970 | | pagina 7