KAMPEER WENSEN: RUIMTE, PRIVACY EN SANITAIR I )e^e|yel drie verbod op leverin; wapens M.-Oosten Gesprek Polen- West-Duitsland begonnen GELD VATICAAN SPECULEERT OVER BRIEF VAN PAUS SOVJET-WAPENLUCHTBRUGHulp-geroep in de woestijn I ,reintje florijntje Sinkiang Langdurige onderhandelingen verwacht Infrarode muggenverdelger Zuivering in B.P. op til? LEGERWAGONS IN AREN GEKOCHT 1 J Commentaar VIER PUNTEN LUCHTBRUG CONFLICT IN KLEINMETAAL LAAIT OP Nu 14 pokken- patiënten DE STEM VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 13 »AUA3>W l.llSq DEN HAAG (ANP) Vrij zijn j van het dagelijks levenspatroon, de natuur en de rust zijn over het al- Eemeen de belangrijkste motieven, ilie de mens er toe brengen te gaan kamperen. Achttien procent van de i kampeerders doet het uit financiële overwegingen en elf procent heeft nog waardering voor de idealen van de eerste kampeerders. Dit staat in een publikatie van het Staatsbosbeheer opgesteld na een sociologisch onderzoek naar typen kampeerders. Ook de leden van de Nederlandse Toeristen Kampeerclub voelen meer voor het primitieve, maar willen toch ook een gezellig contact met medekampeerders. Kampeerders op algemene terreinen haken meer naar wat comfort, zoals kampwinkels, kantines en uitgebreid sanitair. Het onderzoek wijst verder, uit dat voor de kampeerders op de al gemene terreinen (98 pet.) de kamp winkel een niet te missen voorzie ning blijkt te zijn. Bijna 80 pet. wil de zelfs een supermarkt of ten min ste een zelfbedieningszaak. Over de noodzaak van een kantine op een terrein zijn de meningen zeer ver deeld. Voorzieningen als een kantine en kampwinkel hoorden volgens bijna alle kampeerpaspoorthouders en NTKC-leden niet thuis op hun ter reinen. Ten aanzien van de sani taire voorzieningen liepen de me ningen weer uiteen. Van de pas poorthouders wilde 32 pet. douches en van de NTKC-leden 48 pet. Van de ondervraagden op alle bij het on derzoek betrokken terreinen was meer dan 70 pet. voor douches. De wens naar een vaste seizoen plaats werd geuit door 45 pet. van de kampeerders op de algemene ter reinen. De eisen waaraan deze vas te seizoenplaats moet voldoen wer den als volgt geformuleerd ruimte privacy en goede sanitaire voorzie ningen. Ook 'n korte en snelle ver binding van woonplaats naar kam peerplaats werd wenselijk geacht. OOK de onrendabele lijntjes van M.S. blijven nog een jaar in be drijf. Goed nieuws dus voor veront ruste burgemeesters en hun actie- amités, aan wie overigens zelden wordt gevraagd hoe dikwijls zij nu wél van de trein gebruik ma len, Niet zo best nieuws voor lütrecht. Niet zozeer omdat een besparing van vijf miljoen niet doorgaat, maar omdat de staatssecretaris van Ver- ikeer en Waterstaat verzuimd heeft het loket aan te wijzen waar de pl.S.-directie het tekort op de haar gelegde exploitatie kan incasse ren. Daarmee onttrekt de staatsse cretaris zich aan een door de Euro- vervoersministers aangegane bvereenkomst, volgens welke de staaf dergelijke tekorten voor eigen ffekening moet nemen. Het belang van deze kwestie is trouwens meer principiëIe dan van materiële feard, gezien het totale spoorweg fekort waarvan ongeveer de helft tor het rijk als „bedrijfsvreemde gasten" wordt vergoed. Maar men ptag zich afvragen of het zin heeft treindienst te handhaven op lijnen die zelfs geen vijftien procent yan hun dagkosten dat is dus ■ngerekend de lasten van afschrij Ringen en rente van de investerin gen opbrengen. Dan is er geen sprake meer van regionaal belang, paar van nationale verspilling. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/LONDEN/PARIJS/MOSKOU Gezaghebbende kringen in Washington hebben gezegd dat president Nixon premier Kosygin van de Sovjet-Unie gewaarschuwd heeft dat de Verenigde Staten hun hulp aan IsraSl zullen uitbreiden, wanneer dat noodzake lijk is, ondanks Sovjetrussische bezwaren. Nixon heeft dat laten weten in zijn antwoord op een nota die het Kremlin tijdens het weekeinde had gestuurd. Volgens de functionarissen heeft Nixon aan Kosygin meegedeeld dat de Verenigde Staten bereid zijn tot besprekingen over beperkingen van de wapenverkoop aan het Midden-Oosten. ness woman requir- overseas office in Jnting and Marketing Iping their products In calls for an ability Jrvision, act on one's Jlition, to have the ivith the Company's Jnce of the represen ts tration abilities are* Ihorthand/typing and Inner. Languages re- jench and German, swill be in accordance |d with good working l luncheon canteen, lorked, and the 30b is 1 the person required Jcalibre. Pations. will he dealt 1 onfidence and should bommeree ét het naderen van de lente, neemt in Centraal-Azië, waar >vjet-legers liggen tegenover die 'an Mao Tse Toeng, de spanning toe. Gisteren berichtte de krant dat Russische troepen langs de Cen- aal-Aziatische grens in een ver- jde staat van paraatheid zijn ge- tacht. Het bericht was afkomstig 'an het Sovjet-persbureau Tass en I dus wel juist zijn. Het is bijzonder moeilijk uit dit ifgelegen en afgesloten deel van wereld correcte informatie te irijgen. Desondanks kan men met [nj grote zekerheid voorspellen dat Sovjet-maatregel een periode l'n nieuwe spanning inluidt. De 'later maakt de betrokken gebie- ten volstrekt ongeschikt voor welke ilitaire actie dan ook. Maar de periode waarin de extre- vorst is afgenomen en de bo- :m nog niet is ontdooid biedt j# leert de ervaring (denk maar aan 'e Tweede Wereldoorlog) daar- elle gelegenheid. Niet lang ech- fT' went als de dooi intreedt ver- 'ndert het land in een onafzienbare |n onbegaanbare modderzee. De "eerste spanningen en incidenten orden dan ook pas in de komende Wer verwacht. Het persbericht van Tass heeft er, 'a een winter vol Biafra, Midden- osten en Vietnam, weer eens aan ®rinnerd dat er nóg een uiterst ge- 'aarlijke brandhaard bestaat: Sin- 'lang. fen van de weinige westerse Rus P deskundigen die nog vrij kort oden in het betrokken gebied t rondreizen, de New Vorkse 'Urnalist Harrison Salisbury, is tot e conclusie gekomen dat een oor- 9 lussen beide communistische I en ,welhaast onafwendbaar is. et is in het westen een wijd -L 'd misverstand dat Russisch- 'n®se spanning of een daaruit liit conflict, de druk van- Loosten zou verlichten. Deze I j e stemt kennelijk uit de r^e"°orl°9-periode. nuidige situatie, met Ameri- [_ans-Russische toenaderingspogin- met de nieuwe „Ostpolitik Premier Harold Wilson van Enge land heeft zich geschaard achter pre sident Nixon inzake het verzoek aan de Sovjet-Unie, mee te willen werken aan beperking van de wapenleveran ties aan de landen in het Midden- Oosten. In een nota aan premier Ko sygin van de Sovjet-Unie roept Wil son op tot hernieuwde pogingen van de grote vier om te komen tot nieu we wapenstilstandsregelingen tussen Israël en zijn buurlanden onder aus piciën van de Verenigde Naties. Ook de Franse president Pompidou heeft gisteren geantwoord op de boodschap van premier Kosygin pver het Midden-Oosten. Hij herinnert er aan dat Frankrijk het eerste land is geweest dat een embargo op wapen- leveranties heeft ingesteld, na de oor log van 1967. Pompidou legt even eens de nadruk op het belang van een gezamenlijke actie van de V.S., de Sovjet-Unie, Frankrijk en Enge land, en de rol die deze landen moe ten spelen bij het uitvoeren van de V.N.-resolutie van november 1967 in zake het Midden-Oosten, aldus zegs lieden in Parijs. Premier Kosygin heeft, zoals be kend, in het weekeinde een nota naar de drie westelijke hoofdsteden Wash ington, Londen en Parijs gezonden, waarin hij schreef dat de Sovjet-Unie de Arabische landen van moderne wapens zal moeten voorzien als met name Amerika er niet in slaagt Is raël zijn aanvallen op de Arabische landen te doen staken, De brief van president Nixon be vatte volgens diplomatieke kringen vier punten: Er wordt in gezegd dat de V.S. zullen blijven werken voor een bin dende Arabisch-Israëlische vrede, voor herstel van het bestand dat de zesdaagse oorlog van juni 1967 be ëindigde en voor beperking van de wapenleveranties aan het Midden- Oosten. De brief wijst erop, dat de V.S. al lang voor de brief van Kosygin probeerden een vreedzame regeling tot stand te brengen. Zij herhaalt voorgaande vredes voorstellen van de V.S., speciaal de Rhodos-formule, waaronder de Ara bieren en Israëli's via een derde par tij onderhandelen de formule die op Rhodos ook gebruikt is om de Arabisch-Israëlische oorlog van 1948 te beëindigen. De brief herhaalt dat president Nixon van plan is Israël te helpen, wanneer de wapenbalans in het voor deel van de Arabieren zou omslaan. De brief van Nixon zou vooral de aandacht vestigen op het feit dat de Sovjet- en niet de Amerikaanse po litiek bijdraagt tot de spanning in het Midden-Oosten. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren gepleit voor een wapenembargo voor het Midden-Oosten. Het Libanese blad „Le Jour" meldt op gezag van een diplomaat uit Oost- Europa in Beiroet, dat sinds drie da gen een luchtbrug bestaat, waarover op grote schaal nieuwe Russische wa pens naar Egypte stromen. Russische transporttoestellen van het type Antonov zouden met tussen pozen van een half uur op de mili taire vliegvelden van Alexandrië, Alamaza en Luxor landen en vervol gens aan de lopende band licht en zwaar luchtdoelgeschut lossen, als ook radarinstallaties ei, batterijen grond- en luchtraketten van het type SA-2. De Sovjet-Unie zou besloten heb ben, zo snel mogelijk de luchtverde diging rondom Cairo en de militair belangrijkste punten in Egypte te versterken. WARSCHAU (D.P.A./Reuter/A.P.) Op het ministerie van buiten landse zaken in Warschau zijn gisterochtend de eerste politieke besprekin gen tussen Polen en West-Duitsland op regeringsniveau begonnen. Deze hebben verbetering en uiteindelijk normalisering tot doel van de sinds de oorlog door bitterheid gekenmerkte betrekkingen tussen de twee landen. Verwacht wordt dat de onderhan delingen moeilijk zullen zijn en lan ge tijd in beslag zullen nemen. Het kernpunt zal worden gevormd door de Poolse eis tot erkenning van de Oder-Neissegrens. De gisteren be gonnen eerste fase zal waarschijnlijk maar enkele dagen duren. Aangeno men wordt dat de twee partijen eerst hun standpunten kenbaar maken en vervolgens hun regeringen verslag uitbrengen. De Westduitse delegatie staat on der leiding van staatssecretaris van buitenlandse zaken Duckwitz, aan het hoofd van de Poolse staat plaats vervangend minister van buiten landse zaken Winiewicz. Duckwitz had woensdagavond al een beleefd heidsbezoek bij zijn Poolse gespreks partner afgelegd, dat naar de woor den van de Duitse diplomaat in „vriendschappelijke sfeer" verliep. De besprekingen vormen een on derdeel van kanselier Brandts nieu we „Oost-politiek", die gericht is op betere betrekkingen met Oost-Euro pa. De Westduitse regeringsleider heeft meermalen het belang onder, streept van een verzoening met Po len het eerste land dat in 1939 door de nazi's onder de voet werd gelopen. De Polen hebben duidelijk gemaakt dat zü erkenning van hun naoorlogse westelijke grens, die gro te voormalige Duitse gebieden om sluit, als essentieel zien en dat het proces van normalisering der betrek kingen pas kan beginnen wanneer Bonn deze stap neemt. Vorige Westduitse regeringen heb ben er steeds aan vastgehouden, dat definitieve erkenning van de Oder- Neissegrens moest wachten tot een vredesverdrag voor geheel Duitsland kon worden gesloten. Maar Brandts socialisisch-liberale coalitie heeft 'n vorm van erkenning binnen het be stek van een niet-aanvalsverdrag be pleit, en zich bereid verklaard tot be spreking van alle hangende proble men. De Poolse delegatie o.l.v. Winie wicz (geheel links) en de Westduit se o.l.v. Duckwitz (geheel rechts). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De organisaties van werkgevers in de klein-metaal heb ben het voorstel van werknemers zijde, om artikel 10 uit de groot- metaal-c.a.o. (het vakbondstientje) over tc nemen, verworpen. De federatie van werkgevers in de metaalnijverheid hebben dit gisteren in een brief aan de betrokken vak bonden laten weten. De werkgevers verklaren zich in de brief wel bereid te praten over een werkgeversbijdrage voor vor ming en scholing, op voorwaarde dat een eventuele overeenkomst verbin dend wordt verklaard. Dit betekent dat georganiseerde èn ongeorgani seerde werkgevers die bijdrage zou den moeten betalen. Een en ander houdt in dat het overle0, waartoe bonden en werk gevers in de klein-metaal onlangs besloten, op niets is uitgelopen. Het kort geding voor de president van de Haagse rechtbank over de vraag of de staking bij „Lomefa" in Hoorn rechtmatig was, welk geding op 30 januari werd geschorst, wordt van daag voortgezet. BEIRA (A.F.P.) In Mozambique wordt een revolutionair middel voor de muggenbestrijding toegepast. Bij de bouw van huizen bij de grote stuw dam van Cabora Bassa wordt een magnetisch veld geschapen, dat de in- sekten aantrekt en onmiddellijk doodt, zodra zij een infrarode stralenbundel passeren. De installatie, die op zwakstroom werkt, is onschadelijk voor mensen. In het betrokken dorp komen 7500 mensen wonen. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van een onzer verslaggevers) BOBELDIJK De heer B. Steur, ex-hoofdbestuurslid van de Boeren partij, en onafhankelijk statenlid van Noord-Holland, heeft plannen op tafel gelegd die moeten leiden tot een algehele zuivering in het partij bestuur. Hij weet zich verzekerd van de steun van vooraanstaande leden van de Boerenpartij, die naar zijn zeggen allen het vertrouwen in het huidige bestuur hebben opgezegd, w.o. F. L. M. Veraart, fractievoorzitter van pro vinciale staten in Brabant en voor zitter van de afdeling Brabant van de Boerenpartij. De aangekondigde vergadering zal voorts worden bijge woond door pas geroyeerde leden van de Boerenpartij. Deze groep zal het huidige hoofdbestuur een algemene ledenvergadering trachten af te dwingen, waarop de grote zuivering dan een feit zal moeten worden. Namen als N. Verlaan, S. van Ma rion, secretaris van het hoofdbestuur, en A. Nuyens, Tweede-Kamerlid, die nen naar de mening van Steur te worden geschrapt. Voorzitter Koe koek van het partijbestuur, wordt echter reeds geprojecteerd als toe komstige voorziter van het nieuw te vormen bestuur. DEN HAAG (ANP) Het minis terie van defensie heeft vorig jaar oktober bij de N.S. een order ge plaatst voor 75 platte spoorwegwa gons, bestemd voor het vervoer van rupsvoertuigen. De uitvoering ervan is opgedragen aan de firma Talbot te Aken. De reden waarom de bestelling niet aan Werkspoor ter uitvoering is gegeven, is de hogere prijs die Werk- spoor berekende. Bovendien kon Tal bot een kortere levertijd aanbieden Dit antwoordde minister W. den Toom op vragen in de Tweede Ka mer. DüSSELDORF (DPA) Het aan tal pokkenpatiënten in Sauerland met één vermeerderd tot 14. Het nieuwe geval betreft een 69-jarige vrouw. Van de 14 pokkenpatiënten is er slechts één nog ernstig aan toe. In totaal zijn twee personen aan de ziekte bezweken. Langzaam maar zeker, en het kost dit jaar iets meer tijd dan andere jaren, raakt iedereen enigszins ver vuld van het verlangen naar carna val. Tenminste als ik af mag gaan op de mini-enquête, die ik deze keer niet onder mijn collega s, die kent u zo onderhand wel gisteren heb gehouden. Ik kan natuurlijk niet instaan voor de wetenschappelijke waarde, maar toch. Vijftig procent had „er zin invijf endertig procent „kreeg wel zin als het eenmaal zo ver was", en uijjtten procent deed niet aan carnaval Blanco: 0 procent. U ziet, toch een bijzondere uitslag van deze enquete, want die (hatelijke) nul verdoezelen de wetenschappers het liefst. Waarom weet ik niet. Maar slechts zeer zelden zie je staan: 0 procent houdt van het koninklijk huis, of 0 procent wil een republiek Neder land. Merkwaardig. Democratie: geen Tro-t-s van het vaderland! Helaas moest gisteren weer de hand worden gelegd op drie klandestiene zenders. Hierbij moet ik u het ver scheiden van Noordster, Verona en Monica-Nachtvlinder berichten. Een weinig Landrémocratische om roep! Trouwens de Electro Combinatie Nederland vraagt „een rechterhand". En nog wed op korte termijn. Voor de chef-administratie, want die is zeer overbelast, lees ik. Zat ook wel twee linkerhanden heb ben! Het schijnt, wereld- en anderszins- politiek-bewuste-of-onbewuste lieden en liederkens, mode te zijn om waar schuwingen uit te delen. Niet alleen op het voetbalveld, maar ook elders. Zo kreeg ik bijvoorbeeld gisteren twee berichten onder ogen: „Nixon waarschuwt Kosygin" en „Italiaans blad waarschuwt Nederland". Nu vraag ik u. Wij waarschuwen alle waarschu- wers voor de laatste maal. Dat ge- waarschuw moet afgelopen zijn. Nixon, je hoort het. Stop er mee. Je bent gewaarschuwd. Financiën dreigt ook steeds meer een Witte-veengebied te worden. Je zakt weg in de gaten. BTW: Afzet-belasting! Vandaag, ik zeg het maar even, is het ook de spannende dag voor de heer Jonckheer. Die wil graag gou verneur van de Antillen worden en is ook benoemd, zoals u weet. Maar ze willen hem niet. En daar is „troep" over. Waar maakt hij zich zorgen over? Hij is nog Jonck! O.K., het beste. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) LENINGEN direct voo» U beschikbaar ais U een eigen huis bezit. 4.000,- kost 62,- p. maand 6.000,- kost 93,- p. maand 9 000,- kost f 138,- p maand Elk ander kapitaal óók mogelijk. Bel of schrijf direct voor geheel vrijblijvende inlichtingen. Fa MUONEN Passage 10a, Heerlen Tel. 04440-10806 van kanselier Willy Brandt, leidt er echter toe dat de vruchten die het westen van een dergelijk conflict zou plukken slechts wrang, zo niet fataal-giftig zullen zijn. ROME (KNP) Terwijl de Osser- vatore Romano zich gisteren inzake de celibaatskwestie beperkte tot pu- biikatie van de verklaring der Duit se bisschoppen van november 1969 over het celibaat, wijdt de Osserva- tore delta Domenica een polemisch artikel aan de jongste ontwikkelin gen. Het is van de hand van Federico AUessandrini, hoofdredacteur, en plaatsvervangend hoofdredacteur van de Osservatore Romano. In tegenstel ling tot dit blad echter heeft de Os servatore delia Domenica geen enkel officieel of officieus karakter. AUessandrini vertolkt in zijn hoofd artikel de opvatting, dat de celibaats kwestie, die door het pastoraal con cilie van Noordwijkerhout en het Nederlandse episcopaat opgeworpen is, niet alleen maar een zaak van disciplinaire aard is, maar juist op grond van zijn samenhang met zwaar wegende problemen van ecclesiologi- sche aard ook van leerstellige aard is. Degenen, aldus AUessandrini, die hardnekkig deze aspecten verzwijgen, verraden het duidelijke pogen de ver breide onrust te verdoezelen. Zij wil len doen geloven dat de celibaats kwestie tenslotte, zoals zij wordt ge steld, slechts secundair en niet we zenlijk is, in ieder geval dusdanig, dat zij geen principiële beslissing vereist. De brief, welke de paus dinsdag aan kardinaal Villot heeft geschre ven en de toespraak, welke hij twee dagen tevoren tot de pelgrims in Rome had gehouden, zouden een ge heel vormen, aldus verneemt de Ro meinse correspondent van het KNP in bevoegde Vaticaanse kringen. Men moet het niet zo proberen voor te stellen alsof de paus zijn radicale af wijzing van iedere discussie over het celibaat van zondag, \n de dinsdag gepubliceerde brief aan kardinaal Villot en dus aan de hele kerk probeert te verzachten of te beper ken. Met deze ongewone vorm van standpuntbepaling tegenover de Ne derlandse bisschoppen (de paus kiest de vorm van een brief aan zijn staats secretaris bijna alleen, als hij meent zich moeilijk rechtstreeks tot de be trokkene te kunnen wenden), zou voor wat de paus betreft de discus sie over het celibaat ten einde zijn. Een kleine ontsnappingsmogelijk heid, een kleine tegemoetkoming vin den de Vaticaanse kringen niet in de toespraak, wel in de brief: de moge lijkheid oudere gehuwde mannen tot priester te doen wijden In Vaticaan se kringen wordt dit aiieen maar als een geste tegenover de Nederlandse bisschoppen beschouwd waardoor zij zonder verlies aan prestige weer in de rechte lijn met Rome zouden kun nen komen. Maar of dit een oplos sing voor het dreigend priestertekort zou kunnen zijn, wordt ook in deze kringen sterk betwijfeld. Wat naar de mening van onze cor respondent op grond van Vaticaanse inzichten ook zal moeten gebeuren is het volgede: de Nederlandse bis schoppen zullen nu van hun Kant ook eens de dialoog moeten beginnen, (let is tijd dat nu ook een antwoord en bijdrage uit de andere richting komt, in casu uit Nederland, zo begint het Vaticaan te redeneren. Als de Romeinse correspondent van het KNP vraagt waarover de paus bereid zou zijn met de Nederlandse bisschoppen te praten, dan krijgt hij geen duidelijk antwoord Over het celibaat in ieder geval niet. meent men Mogelijk zou het kunnen gaan zo dacht men over een uitbrei ding van de dispensatiemogeiijkheden aan priesters, die willen uittreden. Het artikel dat AUessandrini in de Osservatore delia Domenica plaatste (zie hierboven) en dat aansloot bij het eerder in de Osservatore door Oanielou gepubliceerde en scherp oolemische artikel, stuurt duidelijk aan op een forcering van het conflict door het de doctrinaire kant op te sturen, aldus deze correspondent. Het Franse episcopaat is het met paus Paulus eens wat de kwestie van het priesterlijke celibaat betreft, al dus een communiqué.

de Stem | 1970 | | pagina 13