goed toeristenseizoen in zicht Aanloop vakantie gunstig Afzet van appelen heeft traag verloop Uitermate goed jaar voor varkenshouders Produktschaptrieste situatie appelmarkt Groenteprijzen in 1969 lichtelijk verbeterd Als KLM komt teveel starts Schieting Oudelande Vergadering militaire oorlogsslachtoffers Boteraffaire Hulst: MARKTKOOPLUI EN MIDDENSTANDERS REREIKTEN AKKOORD Roemeense dansers in Middelburg Zierikzee wordt in september op aardgasnet aangesloten Woensdrecht I' 8.90 Brand in butagasfles in Serooskerke Twee lichtgewonden bij aanrijding Tr. L. de Wit ntevreden net bouwplan Vlissïng en Geen uitstel erbij hebben Tentoonstelling in Middelburg over de letter indekunst Verwachting: een goede junimaand „Portret van onze planeet in Goes Rilland-Bath maakt zich klaar voor carnaval Verdachten bankoverval Goes in arrest KLASSESCHIETING IN YERSEKE AVONDSCHÏETING HEINKENSZAND Zwitserland gaat peren invoeren Nul Rapport Sclioolvoetbal in Goes en Hansweert DE STEM VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 HANDIGE VOUWFAUTEUIL met stevig frame en zware katoenen loper die verend is opge hangen. Houten arm- leggers. U kunt kie zen uit verschillende frisse dessins m (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de bouwkeet van de firma G. uit Serooskerke ont stond brand in een butagasfles, die gekoppeld was aan een verwarmings apparaat om de keet te verwarmen. De gasslang was door de hitte van het element gesprongen, zodat daar door de fles in brand geraakte. De fles, die buiten was gezet, hoefde door de gealarmeerde brandweer niet geblust te worden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de President Rooseveltlaan bij de sporthal zijn twee auto's met elkaar in botsing ge komen. Het ongeluk ontstond door dat de personenauto, bestuurd door L, P. uit Middelburg, geen voorrang verleende aan de personenauto, die bestuurd werd door W. E. uit Vlis- slngen. P. liep daarbij snijwonden op in zijn gezicht, terwijl E. werd gewond aan zijn linker been. Beiden zijn naar het St.-Jozefziekenhuis vervoerd, waarna zij na behandeling naar huis tonden. Beide auto's waren total- 'oss. KRUININGEN Ir. L. de Wit, ijkslandbouwconsulent voor Zee land, betoogde in zijn inleiding tijdens de algemene ledenvergade ring voor bedrijfsvoorlichting in Kruiningen over het toekomstige bouwplan dat er een aantal geva ren schuilt in de methode die door een gedeelte van de Zeeuwse boe ren wordt toegepast. Dit bouwplan (éénderde aardappe len, éénderde bieten en éénderde tar we), zou de heer De Wit bepaald niet willen propaganderen, ook al omdat lid bijzonder moeilijk is de grond set organische stoffen veilig te stel len. Ir. de Wit zei daarentegen meer te voelen voor een vierslag-stelsel. Dat wil zeggenj 25 procent aardappelen, 25 procent suikerbieten en 50 procent tarwe. De aardappelverhouding een op vier is volgens de landbouwconsu- lent gunstig, mits er rekening wordt gehouden met het opslagprobleem. Losstaand van zijn lezing ging hij nog even in op de reorganisatie van het consulentschap in 1969, waarover j enige misverstanden zijn ontstaan. De vier landbouwconsulentschappen zijn teruggebracht tot twee, een tuinbouw- en een akkerbouw- en rundveecon- mlentschap. Deze maatregel heeft men genomen om de voorlichting te richten op een specifiek bedrijfstype. In de toekomst zal het consulent schap zich meer tot begeleidingsad viezen richten. Tot bestuurslid van Rilland-Bath werd de heer P. van Gorschel geko men. Op deze vergadering werd ver ier bekendgemaakt, dat er evenals vit de voorgaande jaren het geval is leweest, medio juni een excursie zal worden gehouden. De gedachten gaan hiervoor uit naar de streek in de om- geving van Norfolk en Surfoik in Ingeland. Gevallen Op de Rodeweg te Vlissingen is de 37-jarige C. K. per kets geslipt en gevallen. Hij liep jaarbij een pijnlijke linkerarm op, oaat de man voor behandeling over gebracht werd naar het Bethesda- Mcenhuis te Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Zowel de plaatselijke VVV's als de provin ciale Zeeuwse VVV zijn tevreden over het aantal aanvragen om in formatie over logiesruimte in het vakantieseizoen in Zeeland. De aanloop tot het vakantieseizoen lijkt gunstig".' Dit zegt de direc teur van de provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. de Regt. Aanlei ding tot zijn uitspraak was of de opmerkelijke drukte op de wegen in de Zeeuwse toeristenstreken, jl. zondag, wijst op een vervroeg de en vergrote activiteit bij de genen die Zeeland als vakantie land uitkiezen. Het is, aldus de heer De Regt, be slist niet zo, dat de logiesruimte in het hoogseizoen, dat dit jaar tussen eind juni en midden augustus valt, reeds is „uitverkocht". „Men kan nog overal en volop reserveren, maar als ik een eerlijk advies aan de vakantieganger mag geven, dan luidt dat. Probeer nu reeds uw plan nen voor de vakantie rond te krij gen en maak een begin met de uit voering ervan, door reservering". De heer De Regt vervolgt: „Voor ons, VVV-mensen, is dit eigenlijk de plezierigste tijd van het het jaar, om dat wij de mensen nog te kust en te keur kunnen laten kiezen". Er zal in het komende zomersei zoen, en dat betreurt men in VVV- kringen nogal, geen sprake zijn van de in het voorjaar aangekondigde classificatie van logiesruimte In Zee land. Zoals bekend, was het de be doeling oir. de groep van vakantie accommodaties tussen hotels en cam pings in, te klasseren. Deze klasse ring moet öe huurder de garantie ge ven dat hij, in een bepaalde prijs klasse, waar voor zijn geld krijgt. „De huurder", aldus de heer De Regt, „weet dan: ik heb in die be paalde prijsklasse een huisje, cara van of appartement gehuurd en ik weet nu wat ik krijg, welke kwali teit de door mij besproken logiesruim te heeft Hfj krijgt dus een zekere ga rantie" Het Plan als zodanig is niet verla ten of uitgesteld, aldus de heer De Rogt. maar het is nog volop in stu die. „Er zijn nog heel wat proble men op te lossen, ondanks de vele vergaderingen, die wij aan deze kwes tie wijden. Als het aan mij ligt, wil ik het daar op aansturen, dat wij de ze zomer benutten voor het aanleg gen van het register, waarin de za ken worden opgenomen met de aan duiding welke kwaliteit zij bezitten. Eén van de problemen is, dat je als je klasseert de zekerheid moet scheppen dat wat je klasseert voor nu en in de toekomst gelijk blijft. Er zal dus een zekere controle moeten zijn. Natuurlijk kan de eigenaar van een accommodatie verzocht worden, bij kwaliteitsverandering van die ac commodatie, dat te melden, maar (Van onze correspondent) OUDELANDE - Bij de heer J. F. de Rijke hield de handboogvereniging „Edele Handboog" haar schieting op de liggende wip. Van veertien vereni gingen waren 43 schutters aanwezig. De uitslag: hoofdvogel: L. de Koeyer van Diana uit Yerseke en J. F. de Rijke van Edele Handboog uit Oude lande, 1ste zijvogel: L. de Kraker van Willem Teil uit Kapelle, 2de zij vogel: A. de Jonge-Rijk van Willem Teil uit Ovezande, 1ste bovenkal: P. Daalman van ADLM uit Kwaden- damme, 2de bovenkal: M. Mol van Edïle Handboog uit Oudelande, 1ste onderkai: J. Rijk van Eensgezind heid uit 's Heerenhoek, 2de onderkal W. A. de Wilde van Juliana uit Ou delande, 1ste klep: L. de Koeyer van Diana uit Yerseke, 2de klep H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezan de, 3de kiep: Jac. Doene van Victo ria uit Kwadendamme. De „vliegen de vogelprijs" was voor O. Steenaert van Vooruitgang uit Kwadendamme Meeste kleine vogels: J. Korstanje van Spes-Nostra uit Ovezande, 5 stuks. 'lan een onzer verslaggevers) iomPF® 'Tn financieel opzicht is Varlto Ultel'mate goed jaar voor de loon o! e.r gewest- Het prijsver- ïuikhI" aanz'en van de kostprijs was wi«ni ,'oewe' de opbrengstprjjs een fc nn"fe is. Goede en min- soede tijden wisselen elkaar re- MPENHOUT, Rossumstraat 14 !060, E N 'Tin onze correspondent) •"aamkn Gedurende de Vleeshal en auS»stus zal in de huis eer )an, het Middelburgse stad enden t oonstelling worden ge- iuhruari l,le 'etter in de beeiden- D, ,-'. aar viiUar'g bestaan, is Lptt„ ra,n deze tentoonstelling heeft'do,t !ik en figuurlijk". Dit ken mr otbouder van culturele za- rea merit,,, j ,van der Weel, giste- v*n de wdeeld tüdens de opening Heiwerken °nste"ing van oude te- Schoonhe„i "Kunst in het klein, de touientrn' iVSj oude tegels", die Vfiddelbinc?e v'.eesba] van het 'en. ^se stadhuis wordt gehou- geimatig af." Tot deze conclusie komt het jaarverslag '68-'69 van het varkensstamboek voor Zeeland. In dit verslag komt voorts tot ui ting, dat er door de varkenshouders in het algemen, te weinig rekening wordt gehouden met het feit, dat op voering van het financiële resultaat hoofdzakelijk moet komen door ver betering van de gebruikseigenschap pen en het scheppen van een goed leefklimaat, Vooral door de hoge prijzen die op het ogenblik gelden wordt dit noodzakelijk geacht. Gezien de steeds duurder worden de arbeidskrachten en de uitbreiding van de industriële fokccncerns is uniformering eh centralisering van de stamboekwerkzaamheden zeer ge wenst. Dit zou kunnen gebeuren in de vorm van regionale stamboeken (per selectiemesterijof één groot landelijk stamboek. Het bestuur van het Zeeuwse varkensstamboek zal dit jaar de nodige aandacht aan dit pro bleem schenken. Uit de mei-tellingen van het CBS is gebleken dat, evenals de voorgaan de jaren, in 1969 de varkensstapel aanzienlijk is uitgebreid. In Zeeland werden op 2050 bedrijven 40175 var kens gehouden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde bedrijfsbezetting van 19,6 stuks. Het aantal varkenshou- dende bedrijven neemt echter, even als dit landelijk het geval is, steeds meer af. Aldus het jaarverslag. dat houd' toch wel in, dat je daar voor een soort controle-apparaat in dienst moet hebben. Dat betekent ook dat je ten aanzien van de prijs een zekere indicatie moet hebben en een bepaalde zekerheid dat die prijs zo blijft. Dat kan natuurlijk geen gefix eerde prij' zijn, maar het moet meer een „van tot"-prijs wezen. „Het is overigens zo, dat, als je een bepaald systeem opbouwt, er dan bepaalde garanties en zekerhe den moeten worden ingebouwd, aldus de VVV-directeur. „Als je daarover gaat nadenken, dan komen er wel e- nige problemen om de hoek kijken. Dat is een zaak, die nu nader in stu die is. Deze zomer wekt het geklas seerde zomerwoningensysteem dus nog niet, waarbij ik vind dat als we het deze zomer niet redden, je het wel kunt afschrijven. Ik ben echter optimistisch en ik heb de indruk dat we het wel klaren, als de financiële en technische problemen die ermee samenhangen, overwonnen zijn". GOES Er heerst een trieste situatie op de Westeuropese appel markt en Nederland maakt hierop geen uitzondering. Dit schrijft het Produktschap voor Groenten en Fruit in een marktoverzicht voor appelen. De prijzen zijn tot nu toe zeer laag geweest. In ons land bedroeg tot en met december de „gewone gemiddelde veilingprijs" van appe len 23 cent per kg. Het vorig sei zoen was de prijs in dezelfde pe riode 30 cent per kg en twee jaar geleden 25 cent. Hierbij komt bovendien dat de Ne derlandse produktie 13 miljoen kg lager wordt geschat dan in het sei zoen 1967-68 toen de oogst overal groot was De totale appelproduktie van de EEG-landen en Engeland wordt ovei 1969, 420 miljoen kg ho ger geschat dan in het seizoen 1967. Alleen Nederland en Italië komen met lagere cijfers. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wijst erop, dat de Europese appelmarkt tot nu toe in ernstige mate overvoerd is geweest en als de voorraadcijfers niet bedriegen zal dit in de komende maanden naar verhouding in nog ernstiger mate het geval zijn. De totale appelvoorraad van de EEG-landen en Engeland werd aan het begin van dit jaar geschat op 7,22 miljoen ton. Het vorig jaar was dat 6,34 miljoen ton en twee jaar ge leden 6 80 miljoen ton. Volgens de gegevens van het Pro duktschap voor Groenten en Fruit bedroeg de Nederlandse voorraad Golden Delicious0 bij het begin van dit jaar 102 miljoen kg, tegen het vo rig jaar per die datum 80 miljoen kg en twee jaar geleden 82 miljoen kilogram De voorraad goudreinetten werd geschat op 38 miljoen kg tegen 12 miljoen kg in 1969 en 52 miljoen kg in 1968. Cox's Orange Pippin was er ook aanzienlijk meer dan in de voor gaande jaren, namelijk 18 miljoen kg dit jaar teg^., respectievelijk 5 miljoen er. 12 miljoen kg. terwijl de voorraadcijfers voor Jonathan be droegen 17 miljoen kg, tegen het vo rig jaar 18 miljoen kg en twee jaar geleden 2E miljoen kg. Voor de di verse rassen zijn de cijfers tenslotte dit jaar 218 miljoen kg, tegen 129 miljoen kg het vorig jaar en 207 miljoen kg twee jaar geleden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vakan- tiepiek zal dit jaar tussen eind juni en half augustus liggen. „Wij hopen, voor de komende zomei op een goede junimaand", zegt de directeur van de provin ciale Zeeuwse VVV. Z(jn advies aan degenen, die de vrijheid heb ben om buiten de piekweken hun vakantie te besteden luidt: „Kies als u niet in de collectie ve vakanties valt, de periode voordat de grote drukte begint of de periode daarna, die de waarborg van echte rust bieden, zowel op de wegen als in de va- kantiegebieden in Zeeland". (Van een onzer verslaggevers) v'LISSINGEN Op zaterdag 14 februari houdt de bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers afd. Zeeland in de Marinekazerne aan de Buitenhaven in Vlissingen een algemene jaarvergadering. Aan vang 10.36 uur. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Ten opzichte van de voorgaande jaren hebben de prijzen van verschillende groentegewassen in 1969 een bescheiden verbetering te zien gegeven. Dit zei de voorzitter van de Zeeuwse groententelersorga- nisatie de heer W. Joziasse uit Seroos kerke in zijn openingstoespraak tij dens de woensdag in Zierikzee ge houden ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt. De heer Joziasse wees er echter ook op, dat hoge en lage prijzen elkaar afwisselden. Bij de veiling in Middel burg gaven van de 23 groentegewas sen er 10 een lagere middenprijo dan in 1968. Voorts wees hij op het feit, dat de Zeeuwse groenten op negen verschillende veilingen in de provin cie worden aangevoerd (totaal 11 mil joen gulden. Hij noemde dat een grandioze versnippering van het aan bod, waarmee niemand is gediend. Uit een initiatief var. het Z.G.O.-be- stuur om hierover een gesprek op gang te brengen bleek, dat het een zaak is, die weinig leeft bij de groen tetelers. Samenwerking bij de afzet noemde hij moeilijk zo niet onmoge lijk, vooral ook door de verspreide ligging van de teeltcentra. Op deze groenteteeltdag, die werd gehouden in het Huis van Nassau in Zierkizee, werd verder een inleiding gehouden door de heer J. A. Schone- veld van het proefstation voor de (Van onze correspondent) GOES Op de Zeeuwse fruitvei lingen zijn de aanvoeren van appe len de laatste weken niet bijzonder groot. Er is nog wel 'n ruime voor raad in de koelhuizen maar de vraag naar appelen is klein en hierdoor blijven de prijzen te laag. In verge lijking met de eerste weken van het nieuwe jaar zijn de appelen zelfs ge middeld nog wat goedkoper gewor den. De telers verkopen niet graag bij deze lage prijzen. Het produkt is pri ma en daarom houden de telers het nog even vast in de hoop dat er ver der in het seizoen een prijsherstel zal komen. Zoals het nu gaat is het voor de telers wel een sombere zaak. De allerbeste kwaliteiten Golden Delici ous komen in de meest gevraagde maten aan 45 cent per kg. maar een groot deel van het aanbod van dit ras wordt verkocht tegen prijzen van 25 tot 35 cent per kg en de kleine ma ten en mindere kwaliteiten zijn zelfs helemaal niet voor consumptie te verkopen. Die gaan naar de fabrie ken en dan krijgt de teler er een prijs voor van 1113 cent per kg. Bij de veiling in Terneuzen waren de laatste weken grote aanvoeren van Cox's Orange Pippin uit het koelhuis. Er werd een prima kwali teit aangeboden maar ook hiervan viel de prijsontwikkeling erg tegen. Gemiddeld lag de prijs nog wat la- (Van een onzer verslaggevers) GOES Vanavond zal dr. Tom de Booy in de Prins van Oranje in Goes een lezing houden met als on derwerp Portret van onze planeet. Dr. De Booy zal aan de hand van een serie dia's, die hij tijdens Andes- en Himalayaexpedities en op studie reizen door Europa en Amerika maakte een inzicht geven in bepaal de aspecten van de geologische we tenschap en hoe men over onze mil jarden jaren oude planeet denkt Dr De Booy zal tevens iets vertellen over het aardgas, hiermee aantonend dat de aardwetenschap beslist niet alleen voor de historie of verre toekomst \an, y1S' blaar zeker ook voor d# hedendaagse mens. ger dan in de maanden november en december. Hetzelfde geldt overigens voor de goudreinette waarvan het aanbod in Zeeland niet groot is maar waarvan wel ruime aanvoeren zijn in Limburg en de Betuwe. Deze appel is op het ogenblik ook 510 cent per kg goed koper dan enkele weken geleden en zeker in vergelijking met de maand december. De export van Nederlandse appe len is beperkt. Oost-Duitsiand is nog de belangrijkste buitenlandse afne mer. De N.V. Centraal Bureau 11, het verkoop-orgaan van de veilingen, sloot het afgelopen najaar een con tract af met Oost-Duitsland voor de levering van 15 miljoen kg appelen en hierop wordt regelmatig afgele verd. Wekelijks gaan er 1 a 1,5 miljoen kg appelen naar dit land. West-Duitsland is voor kleine hoe veelheden goudreinette en jonathan aan de markt en ook naar Frankrijk en België worden deze rassen regel matig verladen. De export van Gol den Delicious gaat helemaal moei zaam. Dit ras heeft grote concurren tie uit Frankrijk en in mindere mate uit Italië. Gezien de zeer grote voor raden in binnen- en buitenland wordt het zeker mogelijk geacht dat er dit voorjaar een appelcrisis zal ontstaan, waarbij het produkt voor rekening van de EEG uit de markt genomen kan worden. De prijzen waarop dit gebeurt lig gen echter ook bijzonder laag. De stemming onder de telers is hierdoor nog verder gezakt. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH De carnavals vereniging de Grote Slok uit Rilland- Bath heeft de laatste vergadering gehouden voor het voor de deur staande carnaval. Zaterdag wordt om acht uur in het dorpshuis Luctor et Emergo een carnavalsbal gehouden. Omdat het dit jaar de tiende carnavalsviering in Rilland is, belooft het een zeer dol en dwaas feest te worden. Dit jaar heeft Rilland-Bath voor de tweede maal een prins carnaval. Prins Arnoldus I (in het dagelijkse leven de heer J. Deusing) zal tijdens carnaval de scepter weer over Ril land zwaaien. Hij wordt hierbij ge steund door de boerenploeg en de dweilband De Jolly Stars uit Wouw. groenteteelt in de volle grond te Alk maar over de werkwijze in de tuin bouw. De sociaal-economische aspecten van de tuinbouw werden behandeld door de heren A. van Oosten en J. Mol, sociaal-economische voorlichters van resp. de Z.L.M. en C.B.T.B. De heer Mol ging speciaal in op de mogelijkheden om het bedrijf te be ëindigen en de hulp, die de tuinder daarbij kan krijgen. Hij noemde de beslissing om te stoppen een zeer moeilijke, maar wees er ook op, dat het tegenover vrouw en kinderen ge woon een noodzaak kan worden om deze beslissing te nemen. Verder sprak hij over het vele onbegrip, dat er bij de tuinders is over de werk gelegenheid buiten hun bedrijfstak. (Vain een onzer verslaggevers) HULST De boter verhandelende middenstanders en marktkooplui uit Hulst zijn gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering tot een akkoord gekomen omtrent de boter - prijzen. Voor de merkartikelen zul len in het vervolg de normale kilo prijs 2,40) worden berekend. Bij de omrekening in Belgisch geld zul len de betrokken handelaren zich moeten houden aan een koers van 14 franc voor één gulden. De leveringsvoorwaarden zullen nog officieel bekendgemaakt worden. Handelaren, die zich niet houden aan de afspraken zullen op grond van fractuur-ccmtactbreuk worden uitgesloten van levering. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gistermiddag werd de Roemeense volksdansgroep uit Scorniscesti door Gedeputeerde Staten in Middelburg ontvangen. Gedeputeerde A. M. van Poelje sprak een welkomswoord. De heer Van Poelje hoopte, dat hiermee het fundament gelegd was voor de toe komstige contacten en vriendschaps banden tussen Zeeland en Scornis cesti. Twee gedeputeerden stonden „aangetreden" tussen de Roemenen in rijen van drie om mee te dansen, maar na wat heen en weer geschuifel bleek toch, dat de vloer te glad was voor de gedeputeerden. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Zierikzee wordt per 1 september 1970 aangesloten op het aardgasnet. De N.V. PZEM begint in de loop van deze maand met de twee de fase van de voorbereiding voor de komst van het aardgas. Gedurende de eerste fase werden gasbinnenleidingen gecontroleerd en waar nodig gasmeters verwisseld en de gaskranen aangepast. De buizen, welke niet geschikt waren, zijn in middels grotendeels hersteld. De PZEM raadt de verbruikers met klem aan, de leidingen, indien dit nog niet is geschied, binnen zeer korte tijd te laten repareren. In de eerstkomende weken zal een medewerker van N.V. Gasomek de gegevens van alle in gebruik zijnde toestellen komen noteren. Indien er toestellen niet kunnen worden omge bouwd, wordt er een inruiïpremie voor het oude toestel gegeven. De N.V. PZEM hoopt op een volledige medewrking, om een snelle afwer king te verwezenlijken. GOES (ANP) De korpschef van de politie van Goese, inspecteur J. L. de Rave is gistermiddag op Schiphol aangekomen met een van de daders van de roofoverval, die op 19 decem ber van het vorig jaar is gepleegd op de Nederlandse Kredietbank aan de Wijngaardstraat in Goes. De over- valer, de 20-jarige J. M. V. uit Goes was op Cura&ao aangehouden, nadat een verzoek om opsporing en aan houding was gedaan door de politie van Goes. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Een medeplichtige, de 20-jarige Th. J., eveneens uit Goes, is gisteren door de politie van Goes aangehouden. Men had deze jongeman al eerder aangehouden, maar wegens onvol doende aanwijzingen heeft men hem toen weer op vrije voeten moeten stellen. Nieuwe aanwijzingen maak ten een tweede aanhouding mogelijk. Naar een derde medeplichtige, een 25-jarige op Aruba geboren man, die evens in Goes woonde, wordt nog ge zocht. Van de buit die ongeveer 21.000 gulden aan bankbiljetten bedroeg is nog niets achterhaald. Twee gewapende mannen waren op 19 december 's avonds om acht uur, tegen het sluitingsuur, het bankkan toor binnengekomen. De een had een geweer, de ander een karabijn met afgezaagde loop. Dreigend met deze wapens dreven zij het drie man ster ke bankpersoneel in een hoek en haalden vervolgens de kluis leeg. De bankbedienden werden daarop met touwen geboeid en opgesloten in de kelder, waaruit zij zich pas een uur later konden bevrijden. Voordat de bankrovers vertrokken, dienden zij hun gevangenen nog een injectie met een rose vloeistof toe, die echter geen enkele uitwerking heeft gehad. De politi heeft nog steeds geen flauw idee van de samenstelling van deze vloei stof. De overvallers waren niet ge maskerd. Dezelfde avond nog kon een signalement worden verspreid. (Van onze correspondent) YERSEKE. Aan de klasseschie- ting, door Diana bij de heer J. v. d. Blieck gehouden, namen 74 schutters van 18 verenigingen deel. De uitslag van de eerste wip ig als volgt: hoofdvogel: M. Bruggeman van Vrije Schutters uit Koewacht, lste zijvogel: A. Boonman van Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek, 2de zij - vogel: P. de Koeyer van Diana uit Yerseke, bij loting, lste bovenkal: A. Duinkerke van Diana uit Yerseke, 2de bovenkal: H. Koens van Spes- Nostra uit Ovezande, lste onderkal: A. Cornelisse van Diana uit Yerseke, 2de onderkal: H. Koens van Spes- Nostra uit Ovezande, bij loting, lste klep: M. Bruggeman van Vrije Schut ters uit Koewacht, 2de klep: J. de Koeyer van Diana uit Yerseke, 3de klep: O. de Schrijver van Vrije Schut ters uit Koewacht. Meeste kieme vogels: H. v d. Dries van Concordia uit 's-Heerenhoek, 3 stuks. Uitslag van de tweede wip: lste hoofdvogel: M Bruggeman van Vrije Schutters uit Koewacht, 2de hoofd vogel: J. F. de Rijke vafi Edele Hand boog uit Oudelande, lste zijvogel: Jac. Westveer van Edele Handboog uit Oudelande, 2de zijvogel: mevrouw Van Loo-van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk, 3de zijvogei: C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwaden damme, 4de zijvogel: A. v. Zunderen van Spes Nostra uit Ovezande, bij loting, lste vkal: G. M. Geense uit Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek, 2de kal: C. Voet van Vios uit 's-Hee renhoek, 3de kal: A. A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk, 4de kal: C. v. d. Plasse van Diana uit Yerse ke, bij loting. Meeste kleine vogels, mevrouw Steenaert van Vooruitgang uit Kwadendamme, 5 stuks. De „vliegende vogelprijzen" waren voor: lste Leo de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme en 2e Math. Koens van Spes Nostra uit Ovezande. HEINKENSZAND De handboog vereniging „Soranus" hielj hapr schietiing op de liggende wippen bij de heer A. Janse in café Taverne. Voor de veertig schutters van tien verenigingen waren twintig poular- den te verdienen. Uitslag van de eerste Wip: hoofd vogel C D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme lste zijvogel: Sjaak Rijk van Willem Teil uit Ovezande; 2de zijvogel: A. de Jonge - Rijk van Willem Teil uit, Ovezande: lste bo venkal: W. Geys van Soranus uit Heinkenszand; 2de bovenkal: Sjaak Rijk van Willem Tel] uit Ovezande; 2de onderkal: P. Oostdijk van Wil lem Teil uit Ovezande; lste klep: A. Clarijs van ADLM uit Kwadendam me; 2de klep: A. de Jonge - Rijk van Willem Teil uit Ovezande; 3de klep: P. Rijk van Vios uit 's Heeren hoek. Meeste kleine vogels: H. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. met bekei Uitslag tweede wip: lste hoofdvo gel: A. Clarijs van ADLM uit Kwa dendamme; 2de hoofdvogel: J. Jan- se var) Vios uit 's Heerenhoek: lste zij vogel: H. v.d. Dries van Concor dia uit s Heerenhoek: 2de zijvogei: L. Vermuë van Spes Nostra uit Ove zande; 3de zijvogel: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme; 4de zij- vogel: P. de Jonge van Willem Teil uit Ovezande; lste kal: A Janse vaf. Soranus uit Heinkenszand: 2de kal. C. de Jonge van Soranus uit Heinkenszand: 3de kal: A v. Steen- Yan WUem Teil uit Ovezan- 4de kal; Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: Job Koens van Victoria uit Kwadendamme, 6 stuks. GOES De Zwitserse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de in voer van peren in dit land met in gang van 3 februari onbeperkt mag plaatsvinden. Zwitserland was nooit een grote afnemer van dit produkt uit ons land maar nu bestaat de kans dat er in de komende weken Nederlandse pe ren naar Zwitserland verladen zul len worden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als de K.L.M. haar lesprogramma's op de vliegbasis Woensdrecht zou concentreren, dan bete kent dat een aantal starts en landingen van ongeveer tien duizend per jaar. Per dag is dit gemiddeld (zaterdagen en zondagen niet meegerekend) 38 a 39 starts. Een jaar telt echter ook veel dagen met voor lesvluchten ongeschikt weer. Dit brengt het vliegdag gemiddelde waarschijnlijk ver boven de veertig. Bovendien kent het lesvluehtenprogram- ma ook buiten slecht weer be perkingen nog fluctuaties met pieken maar ook met stille dagen. Dit rekensommetje kon worden ge maakt. na een gesprek dat wij giste ren hadden met drs. P. A. Biemond, hoofd algemene zaken van de KLM- vliegdienst. De heer Biemond zei ook dat de optimale wens van de KLM is een capaciteit van 25.000 starts en landingen per jaar. Een eventuele komst van de KLM naar Woens drecht zo zei hij zou aanzienlij ke investeringen vergen. De maat schappij zou in dat geval waarschijn lijk dan ook buitenlandse maatschap pijen benaderen om deze investerin gen enigszins rendabel te maken. Op de vraag of dit tevens inhoudt dat de KLM van de beheerders of exploitan ten van het vliegveld Woensdrecht topprioriteit voor het lesprogramma zou vragen, antwoordde de heer Bie mond: „Zo kunt u het wel stellen ia". Voor de werkgelegenheid in de streek rond Woensdrecht betekent de komst van het KLM-lescentrum naar de vliegbasis niets. „De werkgelegen heid die wij scheppen, kunt u wel nul noemen", aldus de heer Biemond. „Wellicht dat in de toekomst meer perspectief ontstaat als de KLM mocht besluiten ook haar grondoplei- dingen over te brengen naar Woens drecht. De nog van de luchtmacht aanwezige grondschool met bijbeho rende overnachtingsaccommodaties zou door een ingrijpende verbouwing geschikt gemaakt kunnen worden voor onze grondopleidingen, maar daarvoor bestaan in het geheel nog geen plannen. En die worden zeker niet gemaakt alvorens wij ook over de landingsbaan kunnen beschikken. En dan nog kleven er bezwaren aan, o.m. wegens de excentrische ligging van het veld. De omgeving is er wel ideaal voor korte internaatscursussen maar de afstand van het bedrijf kan wel eens te groot blijken te zijn, waardoor je instructeurs krijgt die een stokpaardje berijden, maar niet onderwijzen wat belangrijk is voor de, maatschappij". Zoals gisteren gemeld, heeft de KLM een geluidsrapport laten ver vaardigen dat onlangs door TNO is uitgebracht en waarin Woensdrecht ongeschikt wordt genoemd voor in tensieve lesprogramma's wegens de geluidshinder (Zie De Stem van gis teren). Het aantal starts en landingen dat de KLM in de komende jaren alleen ai voor zichzelf nodig denkt te heb ben (tienduizend per jaar dus) gaat ver uit boven de in het TNO-rapport genoemde aantallen per dag, waarbij „de grens van het toelaatbare wordt overschreden". De heer Biemond; „Wij willen nu de betrokken burgemeesters de rust gunnen om eens uitvoerig de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen. Van hun kant hebben zij gesteld dat er geen beslissingen zullen worden genomen zonder voorafgaande open bare discussie. Als de omgeving zegt: „Wij willen dat lawaai niet" dan gaat het niet, door". Voor de KLM is het lesprobleem zeer actueel. Schiphol kan het extra lesverkeer nauwelijks en straks hele maal niet meer aan. In het buiten land gaan lessen (zoals thans gedeel telijk op Shannon gebeurt) is altijd duurder, afgezien nog van het feit dat daardoor vliegtuigen aan de vloot onttrokken moeten worden. Het win- terlesprogramma op Shannon kost de KLM dit jaar twee ton extra. Als men op Schiphol lest, gebruikt men nl. de vliegtuigen gewoon tussen de lijnvluchten door. Een alternatief voor Woensdrecht is er in Nederland niet, aldus de, KLM. (Van een onzer voetbalmedewerkers) TERNEUZEN Teneinde met de andere rayons te komen tot acht fi nalisten wil de sub-commissie schooi- voetbal Zuid-Beveland trachten dit jaar in de paasvakantie te komen tot de organisatie van twee voetbaltoer nooien en wel te Goes en Hansweert. De commissie hoopt daardoor een grotere deelname te bevorderen. Het betreft hier wedstrijden voor de A- afdeling (lagere school). De inschrijving van alle deelne mende scholen voor dit rayon die nen voor 8 februari a.s. binnen te zijn bij de secretaris van de schoolvoet- balcommissie Zuid-Beveland, de heer J. Lindenbergh, M. D. de Grootstraat 117 te Goes.

de Stem | 1970 | | pagina 7