mil v ™ipl v U OPBRENGST B.T.W. VALT NOG EENS 123 MILJOEN GULDEN TEGEN Witteveen moet weer gat" vullen Algerijn ontwapend na twee WESTDUITSE REGERING CONTRA SPRINGERREUS I )ere|i/cl .«P Dreigende dagen verschansing Schmelzer verwacht soepel prijsbeleid Dolle Mina's niet zo dol als het lijkt Mijnexplosie in Frankrijk: vijftien doden oncentratie listilleer- ïerijen Zangrijk Lokken in ruil voor boksbroek Rijnvervuiling internationaal bespreken m n w :het,en toch.... at dan allemaal [aal de grootste footste is, koopt bij de betere tijk terug krijgt, aer nieuwe. Een Sparartikelen - for de prijs - en ïnsbij de Spar. Europa voor aft !n12st 149 Commentaar Karakter Duitse handel in ■bruine meisjes J KATHOLIEKE VROUWEN: Diplomaten Péchiney e.a. bouwen grote aluminium- fabriek in EEG M0TXE-IMKAMP: Doden door lawine ei v Dode door kolendamj 7 1 13 DE STEM VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 13 i*oente en fruit bent Spar 't beste uit. b, zo van de tuin, tafel. Deze week kilo allerfijnste isinaas- 0eï aS - W7 4 J V- rijdag valt de beslissing of de benoeming van dr. E. Jonck heer tot gouverneur van de Neder landse Antillen al of niet wordt ge handhaafd. De Nederlandse rege ling, die deze omstreden politicus ■voor die representatieve post in het koninkrijk al een jaar geleden voor droeg, heeft de laatste weken ver- toeefs geprobeerd de heer Jonck- jheer te bewegen van die functie af j te zien. Al heeft de heer Jonckheer daar- jnee blijk gegeven niet over dat di plomatieke incasseringsvermogen te «schikken dat mannen als Luns zo ilang doet meegaan, karakter bezit Ihij duidelijk wèl. Want waarom zou j nu minder geschikt zijn voor het ouverneurschap dan een jaar ge- [èden? Inderdaad-, de politieke verhou dingen in dat zonnige probleemge bied zijn inmiddels zichtbaar gewij zigd. Er was een uitbarsting van olkswoede voor nodig om de wer- elijke nood van de Antillen aan het |cht te brengen. Omdat ook het jederlandse kabinet dat inzicht ont- erde, werd dr. Jonckheer be emd: die paste in de toen gei lde politieke kaart. Maar dan et nu ook deze regering die be- eming ongedaan maken. Niet dr. jonckheer, maar Den Haag is daar- or verantwoordelijk. IR10 DE JANEIRO (DPA) De haziliaanse politie heeft de Duitse Ichtclubhouder Guenter Max Heil- fcm-Fuss in Rio de Janeiro aange jaagd wegens handel in meisjes. IDe beeldschone bruine meisjes pralatmnen) zouden door „bemid- "ng" van de nachtclubhouder als neisjes naar West-Berlijn zijn ge hard. Afgelopen weekeinde zouden jtweer 22 naar West-Duitsland vlie- fn, toen de politie ingreep en Heil- fm-Fuss arresteerde. |In West-Berlijn zouden al 21 Bra- (liaanse meisjes werkzaam zijn. (Van een onzer verslaggevers) PGEN OP ZOOM/DEN HAAG f' samengaan van Coebergh's ■henigde Distilleerderijen te Schie- P® en de gedistilleerdgroepen van f Koainklijke Nederlandse Gist- en PWusfabriek te Delft (Rijnbende I Schiedam, Sappemeer/Van Caicar f sappemeer en Catz van Oude- l :1' te Groningen) en van de Pa-Nederlandse Spiritusfabriek te pgen op Zoom (J. H. Henkes te -Ambacht en De Papegaai te ■Lil za' een van grootste ge- L';^r(1Sr°epen van Nederland |."?e ®aan dan tot de zeer kleine Iti.van grote Nederlandse distilleer- C- '-n behoren," zoals de directeur llrioi! ,Zui<i-Nederlandse Spiritus- Ït. dr-, M; Jansen, het uitdrukte, ten pS 71J gister®n berichtten heb- fen ue«r,gl?' Heineken (die belan- L "S eon paar distilleerde- ibno7n ~oekergh) en de spiritus- fneken te Delft e„ Bergen op tevwro n te onderzoeken in liet nauwere samenwerking Kanoon !f van hun gedistilleerd- kt hl doeImatig zou zijn. Men !slis<:ir7nen enkele weken tot een 1. °ver sam®nwerking te ko- iriif7tai7et^ moet gobeuren in de heen tl Staat vast Er ia sprake Ut hü hrsmpperde structuur. Daar K cancurrpa„fV00ral de laatste iaren irte dr/rl Van "witte" gedistil leerd fei ;®n en buitenlands gedis- Ptokken de,.eTentuele concentratie fhen 92 Af^Jeerderijen hebben |eu en 4 7er,1Jen' 12 grossierde- f161 <"igeve7rJ mand-els ten werken e en «27 m 0:£ meer be et aantal kleinere merken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De omzetbelasting (de b.t.w.) heeft vorig jaar aan zienlijk minder opgebracht dan minister Witteveen (Financiën) in zijn achtereenvolgende begrotingen had geraamd. Eind 1968, toen de b.t.w. zou worden ingevoerd, ging de bewindsman nog uit van een opbrengst van 5 miljard 450 miljoen gulden in 1969. In de herfst van vorig jaar matigde hjj deze raming al tot 5 miljard. Uit de jongste cijfers blijkt nu, dat de feitelijke opbrengst hier nog 123 miljoen gul den beneden is gebleven, zo werd gistermiddag bekendgemaakt. WITTEVEEN: Tegenvaller De vrouw van de Algerijn Lahcene Bounihi (foto), die zich met hun twee kinderen in zijn huis had verschanst, beantwoord vragen van journalisten, nadat een Algerijn haar man had weten te ontwapenen. Bounihi had ge dreigd zijn twee kinderen en zichzelf te doden, omdat zijn schoonmoeder onbereikbaar was om te beslissen in een echtelijke ruzie. Dit schijnt in Algerije de gewoonte te zijn. Hoewel hij al vier iaar was getrouwd, had hij zijn schoonfamilie nog nooit gezien. De arbeider Bounihi had maandagavond de deur van ziin flat op slot gedaan. Zijn twee kinderen had hij bij zich. Hij schoot op auto's, op zijn televisietoestel en op een politieagent die licht ge wond werd. De Algerijn is overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Besan?on. VOGELENZANG (ANP/KNP) - De Nederlandse katholieke vrou wen, die dezer dagen samen met haar Europese collega's in Voge lenzang vergaderen, vinden de „dolle Mina's" niet zo dol als ze zich naar buiten presenteren. De dames, die als onderwerp van haar vijfdaags congres „de dis criminatie van de vrouw" geko zen hadden, vinden haar jongere collega's heel zinnig en staan po sitief tegenover deze groepering, die volgens hen in principe de zelfde doelstellingen nastreven. Het gesprek, dat de katholieke vrouwenbeweging met de „dolle Mina's" heeft gehad, heeft dan ook tot resultaat gehad, dat de oudere en de jongere generatie besloten hebben tot een regel matige informatie-uitwisseling. „Men heeft gedacht, dat wij de acties van de dolle Mina's zouden afkeuren", aldus mevr. E. van Buchem, bestuurslid van de veertigduizend leden tellende katholieke vrouwengilde, „maar met haar publiciteit dienen ze onze zaak alleen maar. Het is jammer, dat wij tot nu toe de lange weg hebben bewandeld en niet zoals zij naar buiten zijn getreden. In principe streven de „dol le Mina's" hetzelfde na als wij. Ze zijn wat jong en handelen soms wat ondoordacht, maar met haar acties hebben ze bereikt, dat wij al jaren wilden: de pu blieke aandacht op onze proble matiek, namelijk de discrimina tie van de vrouw." Op de slotdag van haar con gres hebben de 70 afgevaardig den van de Europese afdeling van de wereldunie van katholie ke vrouwenorganisatie met al gemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin verlangd wordt dat ook vrouwelijke di plomaten tot het corps diploma tique bij de H. Stoel worden toe gelaten. De resolutie was inge diend door de Duitse katholieke vrouwenorganisatie in verband met de weigering van de H. Stoel om een vrouwelijke diplo mate te aanvaarden, die door de Westduitse regering was aange wezen. In dit protest spreken de Eu ropese vrouwen haar ontsteltenis uit over het feit dat het Vati caans protocol geen vrouwelijke diplomaten tot de H. Stoel toe laat. Gezien de positie van de vrouw heden ten dage en haar aanwezigheid in alle maatschap pelijke lagen, achten zij een dergelijke bepaling niet meer verantwoord. Zjj doen een beroep op de paus, opdat het Vaticaans protocol op dit punt zal worden gewijzigd. De vrouwen hebben gisteren aan het slot van haar vijfdaagse studieconferentie een motie aan genomen. waarin ze er bij de wereldunie van katholieke vrou wenbewegingen in Parijs op aan dringt om het contact met niet- gelovigen in ernstige overweging te nemen. Evenals in het vorige najaar wijt de minister ook de nieuwe tegenval ler aan de inspeelmogelijkheden in verband met de overgang op het nieu we BTW-systeem. Verwacht wordt, dat de negatieve gevolgen van deze factor op de ontvangsten in 1970 aan merkelijk geringer zullen zijn. Het spreekt vanzelf, dat deze te genvaller voor de bewindsman van Financiën gisteren ook een punt van gesprek uitmaakte in de Tweede Ka mer, toen daar de begroting van mi nister Witteveen aan de orde kwam. De heer De Goede (D '66) meende, dat de tegenvaller in feite nog groter is, omdat het vorige jaar krachtige prijsstijgingen zijn voorgekomen. Als gevolg daarvan had de opbrengst van de omzetbelasting in feite hoger moe ten zijn dan de raming in plaats van lager. Omdat het „gat" gevuld moet wor den, voorzag de heer De Goede een verhoging van de BTW en wel van 4 naar 5 pet. op levensmiddelen en van 12 naar 15 procent op andere goede ren en diensten. Maar dit opschroe ven van de tarieven betekenen ook weer prijs- en loonsverhogingen en het gevolg daarvan is weer een voort zetting van de inflatie, waartegen juist, gewaakt moet worden. In dit verband stelde hij dan ook, dat de verhoging van de BTW tot het uiterste moet worden beperkt en dat voorts soelaas moet word'en gevonden in verhoging van de belastingen in de vermogenssfeer. Hij wilde hier over een uitspraak van de Kamer via het indienen van een motie. De heer Kieft (AR) wist al, dat bij de wijziging van de BTW meer zal worden overhoop gehaald dan ta riefsverhoging. Hij dacht aan een herziening van de twee tariefsgroe- pen. De woordvoerder van de CHU, mr. Scholten, meende dat de tegenvaller niet (geheel) binnen de begroting van 1970 kan worden opgevangen zonder aantasting van het beleid. Minister Witteveen werd door dr. Vondeling (P.v.d.A.) aangewezen als de eerst verantwoordelijke man in het kabinet wat betreft de inflatie- bestrijding. En aansluitend hierop stelde hij, dat deze minister wat dit betreft heeft gefaald. Voor 1970 wordt alweer een inflatie van 5 pet. ge raamd, aldus dr. Vondeling, die een duidelijk antwoord verlangde op zijn vraag, of minister Witteveen vorig jaar de door minister De Block voor gestane prijsstop heeft tegengehou den, in eerste aanleg althans. In het kader van de discussie over de inflatietendens maakte de heer Kieft melding van een gerucht, dat minister Witteveen zijn collega's van de ministerraad heeft verzocht de uitgavenraming voor 1971 niet uit te gaan van een stijging met 6 pet., maar zich te beperken tot 4 pet. Met betrekking tot de belastinger werd door de heer De Goede nog op gemerkt, dat de regering het sparer ontmoedigt door de rente-opbrengs' bij het inkomen te teilen en aldus te laten vallen onder het progressieve tarief. Hij pleitte voor het buiten de inkomstenbelasting houden van spaarrente, zeker voor een deel er van. De KVP-er drs. Notenboom steunde deze gedachte. Mr. Scholten wilde in de tweede helft van dit jaar nog een wet tot, verlaging van de belastingdruk op de werkende gehuwde vrouw welke verlaging dan in 1971 nog zou moe ten ingaan. Drs. Notenboom constateerde onder meer, dat de belastingharmonisatie in EEG-verband nagenoeg stil staat. Bij de goederenin- en uitvoer aan de Duits-Nederlandse grens is weer een ongelijke situatie ontstaan, die de Ne derlandse winkelier ten opzichte van zijn Duitse concurrent benadeelt. Hij zei voorts, het streven naar het opheffen van de grenzen in de Bene lux te steunen. Nederland behoeft echter geen proeftuin te zijn, om aan te tonen dat grenscontrole niet meer nodig is, zonder dat vast staat dat grote fraudes weer mogelijk worden. John Lennon en Yoko Ono (mid den) hebben gisteren hun haar, als onderdeel van hun vredescam pagne, aan Black Power-leider Michael X (links) gegeven. In ruil hiervoor ontvingen zij een boksbroekje van Cassius Clay. De lokken moeten, volgens Len non, als geheel in kleine porties door de Londense veiling Sotheby worden verkocht. Een vertegen woordiger van de Londense firma zei echter: „Sotheby handelt in kunstwerken. Lennon is mis schien een kunstenaar, maar zijn haren zijn zeker geen kunst werken." (Van onze correspondent) BONN Er is een furieuze rel uitgebroken tussen de Westduitse regering en het „Springer Pressekonzern", de grootste uitgever op het continent van kranten. Na vier maanden lang gesudderd te hebben en af en toe wat te borrelen, het gevolg van Springers campagne tegen Brandts „Ost- politik", is het conflict nu uitgebarsten. In een interview voor de radio beschuldigde Ahlers de officiële woordvoerder van de regering de Springerpers van nieuwsvervalsing en van het volgen van een redactionele politiek, die nauwelijks verenigbaar is met de grondwettelijke definitie van vrijheid van meningsuiting in een democratische staat. Hij verklaarde begrip te hebben voor de studenten die de bureaus van Springer hadden aangevallen na de mislukte poging om de linkse studen tenleider Rudi Dutschke Pasen '68 te vermoorden. „Het is interessant," zei Ahlers. „dat dit protest waar ik het indertijd niet geheel mee eens was, vanwege de verkeerde methodes die de protes terenden gebruikten, nu door de ge dragingen van de Springer-pers ge rechtvaardigd worden." In een haas tig geschreven artikel gaf „Die Welt" gisteren antwoord. De hoofdredacteur dr. Herbert Kremp, zei dat deze re- geringsaanval de ernstigste is sinds de komst van de nazi's. „Ahlers woor den wekken de indruk, alsof er een sfeer wordt geschapen, waarin eer lijke en vrije argumentatie niet toe gelaten wordt." „Het idee dat deze krant niet lan ger de bescherming van de grondwet geniet, moet niet onderschat worden. Het is een duidelijke hint van de „perschef", waarin hij laat zien hoe hij over degenen denkt, die het niet met de regeringspolitiek eens zijn. „Deze houding is nog verrassender," schrijft de hoofdredacteur, „omdat Ahlers een paar maanden geleden gepoogd heeft om een baan bij de Springerpers te krijgen. We moeten de kanselier vragen of zo'n man als PARIJS (AFP) Het Franse con cern Péchiney en de Amerikaanse Kaiser Aluminium and Chemical Cor poration hebben het initiatief geno men voor de oprichting van een Eu ropees consortium voor de bouw van een aluminiumfabriek met een be- gincapaciteit van een miljoen ton per jaar in een van de landen van de EEG. Dit heeft Péchiney woensdag be kendgemaakt. Voor de bouw zal on geveer een miljard frank moeten worden geïnvesteerd. Men heeft nog niet besloten waar de fabriek zal worden gevestigd, maar het is zeker dat z(j zal moeten worden gebouwd in de buurt van een haven die grote ertsschepen kan ont vangen. Van grote betekenis zal ver der zijn hoeveel financiële steun zal worden verleend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoorzit ter van de KVP in de Tweede Ka mer drs. Schmelzer gelooft niet dat het kabinet-De Jong voor de verkie zingen in 1971 in gevaar komt. Kne pen die het kabinet moeilijkheden kunnen opleveren zijn volgens hem: lonen, prijzen, huizen. Wat betreft het prijsbeleid meent drs. Schmelzer dat middelgrote en kleine bedrijven in de „rode cijfers" kunnen komen als de minister van Economische Zaken een strak prijs beleid blijft voeren. Moeilijkheden voor kleine of middelgrote bedrij ven kunnen ontstaan, als de exter ne kosten - kosten die buiten de schuld van het betrokken bedrijf ontstaan - niet zouden mogen wor den doorberekend in prijsverhogin gen. Drs. Schmelzer meent dat in zulke gevallen een soepel onthef- fingsbeleid moet worden gevoerd. Gezien de afkomst van minister Nelissen uit de kring van de mid denstand, heeft de KVP-fractielei- der het volste vertrouwen in de nieuwe minister dat deze ten op zichte van bedrijven die moeilijk komen te zitten soepel zal optreden. Ook de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud kan spannin gen oproepen. Een tweede knelpunt zou het loon- beleid kunnen vormen. De verwach ting is wel dat de loonpolitiek dit jaar niet tot grote spanningen aan leiding zal geven, maar er blijven nog wel wat onzekerheden. Drs. Schmelzer acht het heel goed, dat het kabinet over de loonindexering - het doorberekenen van prijsstij gingen in de lonen - advies aan de SER heeft gevraagd. Overigens drukte mr. dr. Van Schaik, lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, zich wat dui delijker uit als zijn fractievoorzit- ter. „Er ligt in de sociaal-economi sche hoek brandstof genoeg om het kabinet te laten springen", aldus mr. Van Schaik, die tevens juri disch adviseur van het NKV is. regeringswoordvoerder gehandhaafd kan blijven." Het Springerconcern heeft meer dan 30 procent van al de aandelen van Duitse nieuwsbladen en het ver koopt bijna 90 procent van de lande lijke bladen. Het grootste gedeelte hiervan wordt ingenomen door de „Bild Zeitung", een boulevardblad met een oplage van bijna 4,5 miljoen De ruimte die Bild Zeitung aan poli tiek besteedt, is zeer klein en de taa waarin ze spreekt, is erg eenvoudig Ahlers beschreef de Springer-kran ten in het bijzonder „Bild" ai een „Kampfpresse", waarmee hij be doelde een pers die zo aan het vech ten gehecht is, dat ze de waarhek soms maar wat moet verdraaien. Zowel „Bild" als „Die Welt" zin gen hetzelfde liedje. Ze zeggen dat onderhandelingen met het oostblok geen zin heeft, omdat Rusland van West-Duitsland een Sovjet-satelliet wil maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag een gewijzigde motie Imkamp (D'66) aangenomen om de vervuiling van de Rijn in internatio naal overleg aan de orde te stellen. Eerder had dr. Imkamp in de motie gevraagd de Rijn vervuiling met spoed in de EEG te behandelen. In de door de Tweede Kamer aanvaarde motie wordt de regering gevraagd de ver vuiling van het Rijnwater te bespre ken in de internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging. De regering wordt verder gevraagd met kracht aan te dringen op de instelling van een in ternationaal beheerslichaam voor de •Rijn met bindende bevoegdheden. LYON (AFP) Bij een lawine in de Franse Alpen zijn drie doden en twee gewonden gevallen. Het onge luk gebeurde b(j Tignes (Savoie). Een goede morgen, zuiderlingen in wier aderen het bloed bruist, als het voorjaar door de takken. Het is don derdag en volgens mijn grootvader is dit de schoonste van alle dagen: 's morgens nog een halve week, 's avonds nog twee dagen. Maar die man had in zijn tijd wel een zes daagse werkweek. In werkelijkheid zijn we al weer lang over de helft. En hollen we naar het weekend toe. Gelukkig. Want dan geef ik mij wel eens over aan sportieve uitspat tingen op de groene grasmat. En u weet het, we liggen al lang stil. Zo heet dat. Vanaf november, of zoiets. Maar het afgelopen weekend heb ik me behoorlijk in de vingers gesneden. Maanden hunker ik al weer naar het bruine monster; en vrijdag hoor de ik dat Zuid II was afgelast. En ik dacht, enz. U begrijpt het. Mijn team heeft zondag wel gevoetbald en ik niet. Want we zitten in Zuid 1. En ik dacht nog zo. En ik heb nog 2,50 gulden boete ook. Er is veel leed in de wereld. De Partij van de Arbeid gaat trou wens een voorstel indienen om abor tus in erkende ziekenhuizen te laten uitvoeren, maar dan wel na wijziging van het W.v.S. Het Wetboek van Strafrecht zogezegd. PvdAbortus. 't Is altijd al een pokkenland geweest! Uit een huis aan de Iependaal in Rotterdam tijd nu voor een gepaste religieuze berichtgeving is een tas gestolen. En wel na verbreking van een ruit. Maar de dief zal waarschijn lijk niet erg zijn verblijd met zijn buit. Want de inhoud bestand uit twee bijbels. „Gij zult niet stelen". „Grapjes over god kan hier wel, maar niet over het koningshuis" (Fons Jansen, cabaretier). Tijdens een debat in het Britse Lagerhuis trouwens riep een Labour- lid een interrumperend lid van de conservatieve oppositie toe: „Ga naar de bar terug, dranken potsenmaker." Ik hoor het Schmelzer Vondeling zeggen. al tegen Nou ja, of eigenlijk toch niet, wamt wat zijn wij ook in het parlement toch een door en door net, oppas send en wellevend volkje. Alles bij elkaar. En dat bedenk ik nu zomaar even. Debré-de kloof met Pompidou! Nog twee avondjes gaan slapen en dan.... MERIJN (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Bij Lens in het Pas de Calais in het Noorden van Frankrijk, heeft een mijnramp op 600 meter diepte het leven gekost aan vijftien arbeiders, terwijl zeventien slacht offers ernstig gewond in het zieken huis liggen. Zij hebben hoofdzakelijk brandwonden aan het gezicht. De ramp gebeurde gistermorgen om zeven uur. De explosie van het fijne kolengruis was zo hevig, dat men aanvankelijk aan een aardschok dacht. Het reddingswerk werd aan zienlijk vertraagd door kapot ge sprongen buizen van de waterleiding. Aan de ingang van de mijn speel den zich de tragische tonelen af die gepaard gaan met iedere mijnramp. Met doodsbleke gezichten stonden mijnwerkers en vrouwen te wachten op de namen die op de dodenlijst voorkwamen. Telkens als een gewon de naar boven werd gebracht reed een ambulance in snelle vaart naar het ziekenhuis, voorafgegaan door motorpolitie met sirenes. Men is nog wachtende op nadere bijzonderheden, want vele doden zijn zo afgrijselijk verminkt dat ze onher kenbaar zijn geworden. Men bereidt zich erop voor dat in de loop van donderdag nog vier tot vijf doden zullen worden gevonden. 0 DOKKUM Gisteren is de 83-jari ge J. Andrea uit Ferwerd (Fr.) in het ziekenhuis in Dokkum overleden aan de gevolgen van kolendampvergifti ging. De alleenwonende man werd vrijdag 23 januari door een buurman bewusteloos in bed aangetroffen. Met spoed werd hij toen naar het zieken huis in Dokkum overgebracht. I

de Stem | 1970 | | pagina 15