PPR. EN D 66 IN STATEN Twaalf partijen strijden 18 maart om 47 zetels Woning ver deling bar onduidelijk I KAMERS VRIJ ZIMMER FREI Maak haast met vaste oever verbinding Huisvrouwen sterk na verjongingskuur nstuif zeeland W illkommen DE KU YPEE erij in Ternerat hondenasiel oalitie in '71 as na rkiezingen bepalen Jeugdfestijn jin Terneuzen [voor Biafra PvdA-kamerlcden voeren propaganda in Zeeuwsch-Vlaanderen BIJ RIJK EN PROVINCIE kens {-medewerkers liten Het getij kker botste tegen lieaulo in Borsele Subsidies voor toeristische projecten Als het maar duur is! Hoogwater Natte sneeuw Vooruitzichten ™or donderdag l(» vrijdag, Brand bij Coroos in Biezelinge snel bedwongen Beloning voor tips in moord pompbediende STATENLID: Onzekerheid Adviezen Inspraak Vrije tijd VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 2 3 DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 3 umuitvoering. Donderdag >ri a.s. zal er ter gelegenheid t 40-jarig bestaan van de eniging DIO te Breskens in :omst een uitvoering worden welke om half acht begint, zal door de leden van DIO deshow worden gehouden. ('an onze correspondent) RENHOEK In het gebouw ■ugdhoeve te 's-Heerenhoek rooi leden van de NCB door erkers van de Economische, udelijke en Sociaal-Econonii. oorlichtingsdienst van de NCB neelspel Het getij opgevoerd, rit werd geschreven door e» onder leiding van de heer M, a. spel werd sterk gespeeld en duidelijk beeld over het hui- mdbouwersleven met de daar- rbonden consequenties. Er wa- lim 130 bezoekers, voorname- iders met grotere kinderen, afloop van het spel was er ge- leid met de deelnemers te dis- •en over hetgeen was voorge- (Van onze correspondent) tSSELE Op de rijksweg door Beveland onder de gemeente ele gebeurde een aanrijding tas. en trekker met aangekoppelde ngwagen, beladen met fruit en jurveillance-auto van de rijks- de surveillance-auto die de er, bestuurd door J. J. E. uit nuiden, voorbij reed, brandde :nipperlicht in de zogenaamde einbak en waardoor E. gesom- werd zijn voertuig tot stil te brengen, imoedelijk heeft E. dit stopteken althans te laat, opgemerkt, want de bestuurder van de politie- deze ongeveer 35 meter voor de rijdende trekker tot stilstand it, botste de trekker tegen de ■rzijde van de politie-auto aan. rekker werd hierdoor licht be- ligd, maar de schade aan de po- auto was aanzienlijk, rsoonlijke ongelukken niet voor. (Van onze correspondent) 1RNEUZEN De „Stichting Die siel Zeeuwsch-Vlaanderen" (se- iriaat Axelsestraat 38a, Terneu- heeft besloten een loterij te hou- om tenminste een gedeelte van osten voor een nieuw dierensaiel :n te brengen. hoofdprijs is een personenauto, weede prijs is een vakantie voor personen. Verdere prijzen zijn draagbare t.v. en elektrische idroosters. redactie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door het ministerie van Economische Zaken is vorig jaar 5,7 miljoen gulden aan subsidies toe gekend om de toeristische infrastruc tuur te verbeteren. De subsidiëring ifcetrof tweeëntwintig projecten. Er was voor zes miljoen gulden [subsidie beschikbaar in de begroting ■an staatssecretaris Van Son. Tot de gesubsidieerde projecten jehoren: centrum „De Vogel" in Vo gelwaarde met bijna vijf ton, jacht haven in Breskens met ruim drie ton, jachthaven in Zierikzee met 134 mil le, kamperteerrein in Made en Drim- lelen met 318 mille. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zaterdag 21 fe bruari wordt in het Terneuzense Zuidland theater een aantal festivi teiten voor de Terneuzense jeugd gehouden in het kader van een Bia- fra-hulpactie. Dit alles wordt georga niseerd door een werkgroep „Biafra", die is samengesteld uit middelbare cholieren. Zaterdagochtend is er voor de kin deren van zes tot tien jaar een prookjesfilm te zien. Voor de wat oudere jeugd wordt een film ver toond van Robin Hood met Errol Tlynn. Via de lagere scholen wordt een .chrijven aan de ouders gericht om aandacht te vragen voor deze twee voorstellingen en op deze manier het idoel te steunen. De sprookjesfilm begint om negen lur en Robin Hood begint om elf uur. De entree bedraagt f 1,50. Voor 1de tieners en twens van Terneuzen lis de zaterdagmiddag én -avond ge reserveerd. Men begint om drie uur [en het duurt tot twaalf uur 's avonds. In deze spanne tijds zullen vier toepen optreden, t.w. groep 1850, Hike Brown Selection, Bloody Picnic Action en een Session groep met [diverse musici. Voorts wordt een talentenjacht ge- jhouden waar ieder een gokje kan |doen naar een van de vele prijzen. Be entree voor de pop manifestaties ['smiddags en 's avonds bedraagt vier ilden. (ADVERTENTIE) an onze parlementaire EN HAAG Zoals de voorstaan zal de samenst de regerings-coalitie in F, aald kunnen worden ais na tiezingen de nieuwe krachtsw dingen bekend zijn. Op het valt er op basis van wederKem niet tot regeringsafspraken n. zei KVP-fractieleider I melzer gisteren tijdens een ,fi diedag", die voor de eerste puden werd en speciaal best voor vertegenwoordigers bantse dagbladen. erder de toekomst inblikkend^ Schmelzer, dat er in 1975 in and een nieuwe christen- ische volkspartij moet be openstaat voor iedereengurt jramma onderschrijft. Op^ 3 niveau moet er evene""° tij komen. Volgens drs. zal een dergelijke ehristen- ische volkspartij een wezen l rage vormen voor een nieu l t de,t"| I •aat van de Nederlandse pel' nen. Het zal een echte vol_^ l Hen warenhuis in Parijs legde in haar levensmiddelen-afde ling drie soorten rijst in cel- lophaan-verpakking naast el kaar. De prijzen waren respec tievelijk 75, 85 en 95 centimes per pak. Toen men na een dag verkoop de balans ging opma ken, bleek dat 15%van de huisvrouwen rijst van 75 cen times had gekocht. Ruim 25% kocht rijst van 85 centimes en 60% kocht'de duurste. Bedrijfsleiders keken elkaar glimlachend aan. Wat viel er te lachen? Alle rijst was uit dezelfde partij en van precies dezelfde kwaliteit. Toch had slechts 15% van de kopers de goedkoopste rijst durven te proberen. De ande ten moeten gedacht hebben: dat is te goedkoop, dat kan niet veel zijn. Het is weer een variant op dat oude liedje: als het maar duur is, anders geloof ik er niet in. Teveel consumenten dansen nog steeds op de maat van dat (te) dure wijsje. Publikatïe nr. 7 van Jac. Hermans moeten zijn, die bereid' voe,. isch geïnspireerd beleid te i voor alle groeperingen in0'6fi, - Kennelijk doelend op mde drs. Schmelzer het pr ie „de grootste vijand va j,l ïeipiee] geïnspireerde P irom de moderne mens christendom heeft een e i e boodschap dan ooit m - tzVP. >rs. Schmelzer zei dat r.»..„mi CHU in 1971 zullen pasC fgen- I ■r een gemeenschappelijk r. I irogramma en een beperk ^1 r van prominente politic i t in 1971. Ik zou al gpaagipt". len gaan. maar dat hiM dargen, donderdag 5 '®'31u,fnsyeetSl op Zoom 2.42 en 15. 2, Ha"5 5 I 1 en 14.23, Made-Drim"^^! I 17.57, Terneuzen ssingen 0.51 en 13.16, 2.32 en 15.02. Pgesteld door 'f'K.N.M.I. op Dinsdag 18.00 uur: Enkele buien, [later Mogelijk r,"ndalte sneeuw- Lagere tempera- iii&SV00ruitzichten in ciifers ge- d over Nederland. |Dtot?dpnderdag: aantal uren zon: on nomJL'i temp': 1 tot 5 §raden bo- 'eernfwÜa i max "temP-: van onge- POrmaalM, t0t 3 graden bOVên ranmin:» S,2P een droge periode PnsopeenSJhUfri 60 procent; 'rocent geheel droog etmaal: 20 aanta' "ren zon: 1 'en norma"=ie.mp': tot 4 Sraden bo- 'ormaal- o max.-temp.: omstreeks 'an minster^ een droge feraode i'ans on Ps l2 PPr: 70 procent: "rocent. 81 droog etmaal: 40 (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Twaalf poli tieke partijen zullen zich voor de komende verkiezingen voor Pro vinciale Staten (18 maart) in alle zeven kieskringen in Zeeland pre senteren. Gisteren hebben zij de lijsten met de namen van hun kandidaten ingediend. De twaalf partijen komen ofwel in alle krin gen met een precies gelijke lijst uit, dan wel met een lijst waarvan de kop in alle kringen gelijk is. Per kieskring bieden deze partijen gelegenheid om op plaatselijke kan didaten bij voorkeur te stem men. Er wordt ditmaal ruimte gebo den aan 47 vertegenwoordigers van de Zeeuwse bevolking in de staten zaal. Er moeten derhalve vier zetels meer door de kamerbewaarder wor den aangeschoven. Voor het eerst in de geschiedenis nemen de P.P.R. en D'66 aan de sta ten verkaezingen in Zeeland deel. Van de groeperingen Binding Rechts, welke wèl voor deelname aan de verkiezingen heeft ingeschreven, evenals de P.S.P., staat vast dat zij indien zij zich op 18 maart pre senteren in elk geval niet met een Zeeuwse lijst uitkomen, doch in slechts een enkele kieskring zullen aantreden. In de kieskring Hulst werd een party zonder aanduiding ingeschre ven, welke wordt aangevoerd door de beer G. E. M. Volleman. Indien de theoretisch voor de diverse par tijen beschikbare statenzetels in volgorde van de lijsten worden be zet, hetgeen verwacht mag worden, dan ondergaan verschillende staten fracties een gezichtsverandering. Uit het college van G.S. verdwij nen in elk geval de heren J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.) en mr. T. A. Schorer (P.v.d.A.), die de provin ciale politiek vaarwel zeggen. Af gaande op het thans door de par tijen bezette aantal statenzetels, plus twee voor elke partij, komen wij voor de komende periode van vier jaar waarschijnlijk de volgende per sonen in de statenzaal tegen. K.V.P.: 1 Drs. W. Dusarduijn (Goes); 2 W. L. A. Loekefeer (Hulst); 3 A. L. van Geesbergen (Zierikzèe) thans gedeputeerde; 4 P. J. Everaert (Walsoorden); 5 C. Ver donk (Nieuwdorp); 6 G. A. Claeijs (Biervliet); 7 F. Th. G. Culenaere (Sluis); 8 mevrouw R. J. J. Corne- lissen-Lansu (Oost-Souburg); 9 R, Martinet (Heikant); 10 W. H. M. Col- sen (Sas van Gent); 11 J. H. Roose (Goes). De heren Van Ruijmbeke, Van de Voorde, W. van Dongen en J. van Dongen keren niet terug. P.v.d.A.: 1 M. J. van Poelje (Vlis- singen) thans gedeputeerde; 2 J. Stenvert (Terneuzen); 3 P. A. Roels (Sint-Maartensdijk); 4 C. Hoek (Goes); 5 A. C. van Overbeeke (Kruiningen); 6 J. J. Vergouwe (Breskens); 7 C. C. van Zanten-Ley- sen (Vlissingen); 8 W. Don (Middel burg); 9 E. J. Prins (Goes); 10 J. P. Boersma (Brouwershaven); 11 K. A. Keuning (Zierikzee); 12 R. Hol (Ter neuzen); 13 N. Filius (Kortgene). De heren Bom, Hubregtse, Lukaart en mevrouw De Priester-Gubbels ke ren niet in de fractie terug. Mr. Sehorer trekt zich zoals gemeld ook uit de politiek terug. C.H.U.: 1 A. J. Kaland (Middel burg) thans gedeputeerde; 2 C. F. van der Peijl (Kloetinge); 3 ir. J. Prins (Goes); 4 E. Ph. Nieuwkerk (Poortvliet); 5 H. IJssel (Zierikzee); 6 J. A. Seheele (Groede); 7 P. G. van de Bosse (Axel); 8 mr. J. L. Oster- man (Vlissingen); 9. N. Verboon (Middelburg); 10 H. Harrewijn (Middelburg). De heren Dekker, Sanderse, Van Westen en Buurman keren niet terug. A.R.P.: 1 J. van den Bos (Tholen) thans gedeputeerde; 2 J. A. van Ben- nekom (Middelburg); 3 C. Balke nende (Biezelinge); 4 D. Geuze (Oostburg); 5 W. Huson (Terneu zen); 6 I. Filius (Vlissingen); 7 G. M. Kerkhof (Middelburg). De heer Van Eeten keert niet terug. V.V.D.: 1 mr. J. F. G. Schlinge- mann (Goes); 2 J. Hoekstra (Oost- burg); 3 W. Landheer (Vlissingen); 4 L. M. Moermond (Dreischor); 5 L. A. M. Elenbaas (Scherpenisse); 6 mevrouw Van den Bogert-Seihorst (Middelburg). De heren Koster en Van de Zande keren niet terug. S.G.P.: 1 C. Boender (Tholen); 2 A. Maljaars (Goes); 3 R. van Om meren (Zierikzee); 4 A. J. Schot (Middelburg); 5 F. Dieleman (Ter neuzen); 6 L. J. Koopman (St.- Maartensdijk). BOEREN PARTIJ: 1 H. Koekoek (het is de gewoonte de boerenleider tot lijsttrekker te maken in de pro vincies, fractievoorzitter in de staten en Zeeuwse B.P.-leider is de heer G. J. J. de Waal (Graauw), die in de praktijk nummer 1 op de lijst is: 2 M. C. Rijk (Borsele); 3 J. Kole (Ca- pelle). De heer Coppens, thans twee de man in de Boerenfractie, staat als nummer 6 op de lijst, die twintig na men bevat. Nieuwe partijen, waarvan sommi ge in het verleden ook al naar sta tenzetels hebben gestreefd, zijn de volgende: G.P.V.: 1 mr. W. Loof (Tholen); 2 A. J. de Visser (Zaamslag); 3 A. de Wolf (Serooskerke). Vijf namen. C.P.N.: 1 E. G. Pel (Vlissingen); 2 J. de Keijzer (Vlissingen); 3 me vrouw Warman-Moerland (Goes). (Twaalf namen). C.D.U.: 1 dr. J. F. P. Kreugel (Goes); 2 mevrouw N. H. Verwijs- Willemsen (Zierikzee); 3 W. Hokken (Vlissingen). (Zeven namen). D'66: 1 J. Roodenburg (West-Sou burg); 2 H. Kapenga (Goes); 3 K. C. Schouten (Terneuzen); 4 E. de Lyon (Hontenisse). (Negentien namen). P.P.R.: 1 J. F. van de Voorde (Sluiskil); 2 T. Fransen (Terneu zen); 3 A. P. de Reyer (Zierikzee); 4 F. Schets (Vlissingen). (Twintig na men). NAAMLOZE PARTIJ (alleen in de kieskring Hulst): 1 G. E. M. Vol leman; 2 W. P. A. Colsen; 3 ir. J. P. M. van de Wolf. (Zes namen). Van de zich nieuw aandienende partijen verwachten insiders dat al leen D'66 en de P.P.R. voor verras singen zullen zorgen. Wat betreft de zetels van gedeputeerden valt voor lopig alleen uit de landelijke gege vens vanaf 1919 tot 1969 af te leiden hoe de Provinciale Staten van alle Nederlandse provineies samen hun mindere of meerdere voorkeur van vertegenwoordigers in diverse poli tieke richtingen lieten blijken. Voor de verschillende politieke richtingen is de trend over de afge lopen halve eeuw aldus geweest (aantal gedeputeerden in 1966): R.-K. langzaam afnemend (22 r.-k. gedeputeerden). Socialisten: langzaam toenemend (22 P.v.d.A. gedeputeerden). A.R.P.: langzaam toenemend (10 A.R. gedeputeerden). C.H.U.: langzaam afnemend (8 C.H. gedeputeerden). Liberaal: afnemend (4 V.V.D. ge deputeerden). (Van onze correspondent) KAPELLE Vermoedelijk door oververhitting van een oliekachel is in een van de bouwketen Op het ter rein van de conservenfabriek Coroos in Biezelinge brand ontstaan in een van de twee keten. Een vlak bij gelegen keet die ook tijdelijk in gebruik was voor de uit breidingswerkzaamheden aan de fa briek, brandde geheel af, evenals de keet waarin de kachel stond. De brandweer vain Kapelle was zeer spoedig ter plaatse en had de brand vlug bedwongen. Door de gun stige windrichting bleef een vlakbij gelegen opslagplaats van vele dui zenden kisten behouden- (ADVERTENTIE) Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, De Kuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Partij van de Arbeid heeft een aantal kamerleden op Zeeuwsch-Vlaanderen ingezet om voor het nodige tegenwicht te zorgen in de strijd met de nieuw-aangemelde partijen, die meedingen naar de gunst van de kiezers tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen. Op 19 februari komt partijvoorzit ter A. Vondeling naar Axel om een spreekbeurt te houden. Op die zelfde avond spreekt het kamerlid Lems in Breskens. Ex-minister Maarten Vro lijk zoekt op 13 februari Oostburg op. In Biervliet is kamerlid Van de Ploeg de 17e februari op bezoek. Ex- staatssecretaris Egas spreekt op 19 februari in IJzendijke. De 20e fe bruari, die ook al in het teken van het fractiebezoek van de PvdA staat, spreken in Terneuzen voorziter Von deling en zijn secondant André van der Louw. Fractievoorziter Den Uyl is in Sluis te beluisteren en Nel Barendrecht spreekt in Groede. Han Lammers is de 21e februari in Sas van Gent. DEN HAAG (ANP) De officier van justitie te Dordrecht looft een beloning uit van f 10.000 aan degene die aanwijzingen of inlichtingen ver strekt, welke leiden tot de aanhou ding, althans tot het bekend worden van - dader of daders van de op donderdag 11 of vrijdag 12 september 1969 gepleegde gewapende overval op de 46-jarige benzinepompbediende G. J. Alewijn, die door middel van pistoolschoten dodelijk werd getrof fen in het Chevron-benzinestation te Willemsdorp, gemeente Dubbeldam, nabij de Moerdijkbrug. De dader of daders gebruikten een vuurwapen van het kaliber 9 millimeter. Inlichtingen worden ingewacht bij het districtsbureau der rijkspolitie te Dordrecht, telefoon 01850-37444, dan wel bij de plaatselijke politie elders. Indien door meer dan één persoon rechtens op uitkering van de belo ning aanspraak wordt gemaakt, zal aan ieder hunner een deel van de be loning worden uitgekeerd in even redigheid met de waarde van de ver strekte informatie. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Het lid van de pro vinciale staten van Zeeland G. de Waal, uit Graauw heeft in een brief aan G.S. aangedrongen op spoedige realisering van een vaste oeverver binding van Zeeuwsch-Vlaanderen met de rest van Zeeland. In zijn brief zegt de heer De Waal dat de veerdiensten slechts een povere ver vanging van een vaste verbinding zijn. Bij mist ligt nagenoeg alle scheep vaartverkeer en daardoor ook het wegverkeer dat er op aangewezen is, stil. Een situatie die jaarlijks, vol gens de heer De Waal, handen vol geld kost, en daardoor ten koste van de Zeeuwse economie gaat. Volgens het lid van provinciale staten zijn door deze kostenverhogen de omstandigheden enkele landbouw- produkten uit Zeeuwsch-Vlaander een cent duurder dan elders in Zee land. In he' schrijven aan G.S. vraagt hij tenslotte: zijn G.S. er van doordrongen en er van overtuigd? zo ja. zijn G.S. met alle moge- ïyklieden en diensten die hen ter beschikking staan, bereid al het mogelijke te doen de vaste oever verbinding op de snelst mogelijke manier te realiseren? zijn G.S. tevens bereid de Zeeuw se bevolking in te lichten om trent de huidige stand van zaken wat betreft de vaste oeververbin ding Westerschelde? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-DEN BOSCH MIDDELBURG De woning verdeling, onze laatst overge bleven distributie-maatregel uit de tweede wereldoorlog, is met een waas van onduidelijk heid omgeven. Geen enkele overheidsinstantie is blijkbaar in staat aan te tonen, dat, met name de toekenning van wo- ningcontigenten waarvoor het rijk financiële steun verleent, op de juiste en meest eerlijke wijze geschiedt. Het ministerie van Volkshuisves ting verdeelt de contingenten over de provineies zonder over een be trouwbare, actuele behoefteraming te beschikken. De meest recente „steek proef" dateert van 1967, maar de voorlichtingsdienst van minister Schut weigert pertinent hierover op dit moment nog gegevens te verstrek ken Ze kloppen namelijk niet mere me' de realiteit, wordt er bij gezegd Men hoopt, dat de volkstelling, die in het laatste kwartaal van. dit kroon jaar 1970 gehouden gaat worden nieuwe inzichten zal verschaffen be treffende de kwantitatieve en kwali tatieve woningbehoeften. De resulta ten van deze volkstelling worden op zijn vroegst eind 1971 bekend. Bestaat er op landelijk niveau on zekerheid over de woningbehoeften, bij de provinciale besturen die de ondankbare taak hebben de door de minister toegewezen contingenten verder over de gemeenten te verde len is het al niet anders. Volgens enkele „vuistregels" zou de provincie Zeeland jaarlijks 3400 woningen moeten kunnen bouwen en Noord-Brabant zo'n slordige 20.000 Met deze te bouwen woningen moet niet alleen de bevolkingsgroei wor den opgevangen, maar onder andere ook de krotopruiming. Voor de pro vincie Zeeland, met haar vele idylli sche, oude stadjes is dit laatste pro bleem bijzonder nijpend. In deze pro vincie zouden 30 a 40 procent van de woningen vervangen moeten worden. Zeeland telde per eind oktober vorig jaar 100.840 woningen en Noord-Bra bant. 447.626. In Noord-Brabant willen enkele KVP-statenleden er achter komen volgens welke normen het provinci aal bestuur het primaire woningcon- tingent voor 1970 over de diverse ge meenten en agglomeraties heeft ver deeld. Zij hebben hierover vragen ge steld aan Gedeputeerde Staten. Aangezien naar verluidt het vermoeden bestond, dat enkele ge meenten in het verleden een fictieve woningbehoefte opgevoerd hebben om grotere toewijzingen binnen te halen, vond het provinciaal bestuur het juister om het ETI objectieve ge gevens betreffende de woningwet voorziening te vragen. Brieven aan de Brabantse gemeenten hebben de veronderstelling wakker geroepen, dat het provinciaal bestuur, om nog niet nader genoemde redenen, van de ETI-adviezen is afgeweken. Hiernaast een overzicht van de wo ningen (inclusief boerderij- en win kelwoningen) die de afgelopen drie jaar dus voornamelijk onder het huidige kabinet in Brabant en Zeeland in aanbouw zijn genomen e.q. werden opgeleverd. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal opgeleverde wo ningen in Noord-Brabant vorig jaar drie procent lager was dan in 1967 Uit het grillige verloop van de wo ningbouw in Zeeland vallen geen duidelijke conclusies te trekken. In beide provincies daalde de woning- wetbouw. BRABANT jaar begonnen w.w.-woningen premiew 1967 10.040 7.725 1967 gereed 9.697 5.001 1968 begonnen 7.989 8.668 1968 gereed 8.651 7.252 1969 Begonnen 7.276 8.154 1969 gereed 7.614 8.134 ZEELAND 1967 begonnen 1.244 3.247 1967 gereed 2.057 915 1968 begonnen 632 1.187 1968 gereed 1.154 2.422 1969 begonnen 1.520 1.905 1969 gereed 761 1.751 vrije sector 3.684 5.105 3.705 3.347 4.372 3.475 796 785 833 676 636 584 totaal 21.449 19.803 20.362 19.250 19.802 19.223 5.287 3.757 2.652 4.252 4.061 3.096 Mevrouw A. M. Sundquest-Tib- boel, presidente van de Neder landse Vereniging van huisvrou wen afdeling Vlissingen, zal deze week haar functie neerleggen. Ze wordt opgevolgd door mevrouw J. Maquelain-Kruizinga. Je leest zo makkelijk over zo'n mededeling heen, in 'n tijd waar in afscheidingen en het oprichten van nieuwe partijen aan de orde van de dag zijn, zou men mogen verwachten dat het daarbij voor namelijk over mannen-aangele genheden gaat. Onwillekeurig neemt men aan dat vrouwenvere nigingen, die er toch uiteindelijk zijn om elkaar beter te begrijpen, die de huisvrouw geestelijk rijper, volwassener en verdraagzamer willen maken, gevrijwaard zijn van ruzies en afscheidingen. Niet zo echter, was het drie jaar gele den in Vlissingen. Na onenigheid met het toen zit tende bestuur, besloot de (hoofd zakelijk oude) garde zich af te scheiden van het geheel. Zy vorm de de „damessociëteit Vlissin gen". De jongeren bleven in de Nederlandse vereniging van huis vrouwen. De hele administratie en planning moesten opnieuw op gezet worden. Zes jonge vrouwen, die niet opzagen tegen een beetje werk, werden uitgekozen voor een bestuursfunctie. Maar waar haal je nu zo gauw een capabele, re presentatieve presidente van daan? Aller ogen waren gericht op mevrouw Sundquest, die deze functie echter totaal niet ambieer- le. Aangestoken door de werklust en het enthousiasme van het jong bestuur, besloot ze er tenslotte toch in te stappen. wereld rond geweest. We hebben ook nog tien jaar in Curacao ge woond. Daar leerden de vrouwen met revolver en geweer schieten van de politie. Niet omdat we dat nodig hadden voor zelfverdediging maar alleen uit sportief oogpunt. We hebben zelfs menig keer van de politie gewonnen". „Verder leefden de blanke vrouwen daar een gemakkelijk en lui leventje. Dat is in Nederland wel even anders, waar we dik wijls praten over zelfstandigheid voor de vrouw. Als voorbeeld ha len we dan vaak de toestanden in andere landen aan, waar dit naar onze mening in veel mindere ma te het geval zou zijn. Maar als je nou b.v. in Japan of China kijkt, waar de meeste gehuwde vrou wen op kantoor of fabriek werken, en waarbij ze dan bovendien nog hun eigen huishouden doen, dan vind ik, dat we hier nog niet zo erg voorlijk zijn". „Ik vergeet nooit, dat ik in Ja pan eens een vrouw in werkplun je na haar werk bij de kapper zag binnen schieten, om zich te laten kappen en manicuren, terwijl naast haar in een piepklein stoel tje de baby van haar haardos werd ontdaan, om er vooral toch maar verzorgd uit te zien". „Ik ben een voorstandster van de gehuwde werkende vrouw. Vooral als de kinderen naar school gaan, is het geweldig ver frissend eens iets anders aan je hoofd te hebben, dan het huishou den alleen. Is het dan niet om geld te verdienen, dan is er nog zoveel vrijwillig werk te doen b.v. bij bejaarden en zieken". Er kwam een totale structuur verandering. Zat 't vorige bestuur achter de tafel en nam het alle beslissingen zelf, het nieuwe be stuur begaf zich onder de leden en legde zijn oor te luisteren. In spraak en democratie in de vrou wenvereniging, was niet langer meer een holle frase. Alle activi teiten worden van te voren met de leden besproken, tijdens de koffie- uurtjes, die speciaal worden ge organiseerd, om de nieuwe leden met elkaar en het bestuur kennis te laten maken. „En dat de moderne vrouw meer tijd krijgt, dat merken we aan het toenemend acntal leden. In Vlissingen telt de vereniging met Souburg samen al 435 leden. Wij zorgen deze week dan ook voor een unieke gebeurtenis in de Nederlandse Vereniging voor huis vrouwen. Souburg wordt dan n.l. een zelfstandige afdeling met een eigen presidente. De regering plakte Vlissingen en Souburg nu wel aan elkaar, maar de afstand tussen de twee plaatsen wordt er daardoor niet kleiner op". Mevrouw Sundquest is een groot voorstandster van deze con tactuurtjes. Ze denkt wat dit be treft nog vaak terug aan de tijd, dat ze in Hoogvliet woonde en elke week naar Rotterdam ging om te bridgen. Ze had toen nogal veel vrije tijd, dankzij het vervroegd pensioen van haar man, als kapi tein bij de Shell. Het was voor veel dames moei lijk om contact te krijgen. Of dit nu kwam door de onpersoonlijke grote-stadsmentaliteit of dat het aan de vereniging lag, daar is ze nooit achter gekomen. Zelf had ze er niet veel last van, „want als zeemansvrouw ben je toch al veel zelfstandiger dan dL gemiddelde vrouw", vindt ze. Ze trouwde n.l. in negentien-vierendertig met een tweede stuurman van de Shell. Aangezien alleen de vrouw van de kapitein en de hoofdwerktuigkun dige uitverkoren waren om mee te varen, besloot ze haar kantoor baan bij de K.L.M nog een paar jaar aan te houden. Later toen haar man kapitein was, voer ze dikwijl» met hem mee. „Waar we ook aanlegden", ver telt mevrouw Sundquest, „we gin gen overal passagieren. Zo zijn we in negentien-zevenenvijftig, in acht en een halve maand, de hele „Het is een eigen gemenschap gebleven, bovendien heeft Sou burg in het verleden al vaak ge noeg bewezn zelfstandig te kun nen zijn. Deze week treed ik dan af, na drie jaar dienst te hebben gedaan. Ik ben van mening, dat het goed zou zijn elke drie jaar van bestuur te wisselen. Drie jaar is net lang genoeg om je enthousiasme en werklust bot te kunnen vieren. Nieuwe mensen brengen toch ook weer nieuwe ideeën met zich mee. Als je mij nou vraagt, wat op mij de groot ste indruk heeft gemaakt in die drie jaren, dan is dat natuurlijk de viering van het vijftigjarig ju bileum op zeventien oktober 1968" „We ontvingen toen van het hoofdbestuur een gouden medail le. Zij spraken toen de waardering uit voor onze moed en onze werk lust. Dat was voor ons eigenlijk de kroon op het werk. Ik ben nu tweeënzestig jaar, en ga einde lijk weer eens wat meer tijd krij gen voor mijn hobby's, handwer ken en bridgen. Tegelijk met mij neemt mevrouw Nely Wonder- gem afscheid als redactrice van ons maandbericht. Dankzij dit be stuur hebben we het allemaal kunnen bolwerken en hebben we de naam verworven een fijne, ge zellige vereniging te zijn". De bordjes zijn weer verhangei: De eerste zonnige zondag heeft honderden kandidaat- vakantieganger; naar Zeeland gelokt om poolshoogte te nemen in de vakantiegebiedei. bij uitstek. Onder de belangstellender zijn ook de Duitse belangstellenden weer gesignaleerd. Zeeland leeft in het herdenkingsjaar van zijn bevrijding en verschillende mensen moeste (met een herdenkings tentoonstelling nog zo vers in het geheugen) wel even iets wegslikken toen zjj de teksten als „Zimmer Maar zo is het leven. Frei" weer aan de gevels zagen verschijnen.

de Stem | 1970 | | pagina 3