Iemaes-kindt JONKER MARINUS" MIDDELBURGS PATENT Waas van geheimzinnigheid liangt over 's-Heerenhoek Prins carnaval word je zo maar niet! ralscostuums nureis-Goossen Glinge: bakermat van Zeeuwse leut renault pen dijk zn. Tl avalsbal L l Graauw zet carnaval in met kroegentocht PROGRAMMA CLINGE LAMSWAARDE HEEEI DE SMAAK TE PAKKEN meer b.p. Een Jonker hoeft niet steeds grappig te zijn voor onbezorgd rijden Interview met de Prins Voorbereidingen carnaval in volle gang Nieuw-Namen: Molshoop met carnaval ir voor ïderen >nge haantjes ristje ER TRIO ER TRIO INENMAAL UXER TRIO Ook voor de carnaval KAPSALON „WILFRIED" - Kuitaart - 01142-263 IERPE PRIJZEN ML Tectylbehandeling. SIDE Telefoon 01148413 HUUR of maak het zelf en haal ons de stof er voor [JKE STOFFEN RUIME SORTERING [dellen en patronen verkrijgbaar 1SKERS - HOEDEN - PRUIKEN |i - Kloosterzande - Tel. 01148465 |g zorgen-vrij doet het best oet al uw werk Lxel ocht MIDDELBURG Je wordt maar niet zo prins carnaval! Je moet zo'n functie meer zien als een erebaantje. Er wordt door de carnavalsvereni ging en de raad van elf, een uit gebreid onderzoek naar je antece denten ingesteld. Valt dat goed uit, sta je bovendien nog zeer gunstig bekend, dan heb je kans om aangezocht te worden voor de functie van prins carnaval. Zo is dat tenminste in Middelburg- Zuid. Daarom kan het dan ook ge beuren dat de prins hier geen Lim burger of Brabander is, maar een Sehapekop (bijnaam voor Dordte- naar). Bovendien is hij nog hoofd van een lagere school en hoofdmede werker aan de Radio Ziekenomroep Walcheren. Prins Carnaval 1970 in Middelburg is de heer F. J. Schreu- ders. Hij heeft de kunst af kunnen kijken van de eerste prins, de heer G. Hinssen, van huis uit een Lim- burger. Het carnaval was in Middelburg in het begin een wat hachelijke on derneming. Toen zich zoveel mensen uit Brabant en Limburg kwamen vestigen in de nieuwe wijk „Zuid", werd er door het nog jonge wijkbe- stuur voorzichtig hier en daar ge polst. Zou het misschien mogelijk zijn een carnaval te organiseren? Na veel heen en weer gepraat werd besloten, dat de bestuursleden van (Van onze currespondèèènt) KRIEKEPUTTE De bakermat van carnaval in de omgeving van de grens is Clinge, beweren de meest chauvinistische plaatselijke carna vals-prominenten. Wie weet is het nog waar ook. Wel staat vast dat Clinge een van de plaatsen in het Zeeuwse is, waar men weet hoe men carnavalvieren moet. Het feest wordt dit jaar ingezet met een officiële ontvangst op het gemeentehuis, waar de prins en raad van elf worden ontvangen door het gemeentebestuur. Na deze plechtig heid wordt het sein op groen gezet voor de carnavalsoptocht door het gehele dorp. Aanvang: ongeveer 14.00 uur. Ongeveer want met de car naval is niets zeker. De optocht wordt muzikaal opgeluisterd door de fanfare „Wel doen door Vermaak". Uiteraard is ook prins Kriek I pre sent. Naar het zich laat aanzien is de beer, die vorig jaar werd losgela ten behoorlijk in omvang toegeno men. De Clingense Kriekeputters hebben hun krachten gebundeld om voor het gedrocht een stevige kooi te maken, waarin hij de carnavalsda gen zal moeten doorbrengen. Tenslot te zal hem met veel leut en plezier zijn vrijheid na carnaval worden te ruggegeven. Het feest begint: De Middel burgse prins en de raad van elf stellen zich voor vanaf de ver brande molen, in 1969 het centrum van 't carnaval. de wijkvereniging verkleed naar het feest zouden gaan. Natuurlijk zat er ergens een lekje bij dit gesprekje over de vermomming, want op die eerste zogenaamde carnaval met de heer Hinssen als prins, kwam ieder een verkleed opdraven. Het werd een reuzenfeest, dat voor herhaling vatbaar bleek. De heer Schreuders had vanaf de oprichting van de wijk vereniging, eerst als voorzitter, daar na als gewoon bestuurslid, de ont wikkelingen meegemaakt. Zijn vrouw vond, dat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden, deze func tie niet mocht afslaan- Tegenwoordig wordt hem geweldig veel werk uit handen genomen door de actieve werkgroep. Bovendien heeft hij enor me steun aan de jonker, die de ei genlijke grapjanus is. De prins ziet zichzelf meer als de representatieve figuur, die het startsein geeft bij de aanvang van de festiviteiten. Zijn toespraken houdt hij meestal kort, want het feestvieren op zich vindt hij het allerbelangrijkste. In Brabant en Limburg treedt de prins met zijn raad van elf ook veel naar buiten. In Middelburg be perkt zich het carnaval hoofdzake lijk tot de zaalfeesten. De middag voor de carnaval wordt er wel een zogenoemde „Hoventocht" gehou den, maar die wordt zelfs afgelast als het koud weer is omdat er hoofd zakelijk kinderen in de optocht mee lopen. Toch slaat het carnaval on danks da beperkingen geweldig aan, zowel bij de Zeeuwen als bij de Brabanders en Limburgers. Prins Carnaval Schreuder denkt ook in net sociale vlak en probeert be jaarden zieken en gehandicapte kin deren bij het feest te betrekken. Er zijn bijvoorbeeld twee tienercarna valsavonden, een voor de jongste en een voor de wat oudere kinderen. Zieken en bejaarden worden met een bezoek vereerd door hem en zijn raad van elf. Het eigenlijke doel van dit carna val is, aldus de prins, de sfeer in de buurt te verbeteren en de mensen wat dichter tot elkaar te brengen. (Van onze carnavaleske medewerker) GRAAUW Ook Graauw is dit jaar goed uit de bus gekomen voor zover het de carnavals-activiteiten betreft. Daarmee start men overi gens al op vrijdagavond. Om 20.00 uur gaat vanaf café P. de Caluwé een „kroegentocht" van start, waar bij prins en raad van elf vergezeld worden door de fanfare. Zatermid- dag 14.00 uur begint de carnavalsop tocht, waaraan al wekenlang „in het geheim", zoals dat dan heet, wordt gewerkt. De route van de optocht is als volgt: vertrek vanaf het gemeen schapshuis in de Dorpsstraat, Oude Kraai, Achtereindstraat, Schoolstraat Irenestraat. Beatrixstraat en Dorps straat. Medewerking wordt verleend door de fanfare met drumband. Na de optochi wordt het feest voor de jeugdige carnavalsvierders voortge zet met een gffoot „Limonadebal" eveneens in het parochiehuis. Het feest is uitsluitend toegankelijk voor de deelnemende jongens en meisjes aan de optocht. Om 20.00 uur volgt er voor de ouderen een carnavals bal in het gemeenschapshuis. Daar aan verleent het orkest „De Trillers" muzikale medewerking. Alaaf!. ZATERDAG 7 FEBRUARI: 14.00 Karnavalsoptocht. Route: Kerk straat, Vondelstraat, Kermedy- laan, Gravenstraat richting Zeegat, terug Gravenstraat, richting Grens, Molenstraat, Julianastraat, Beatrixstraat, Steenstraat. Na afloop prijs uitreiking. 20.00 Karnavalsbal bij J, de Vilder. ZONDAG 14.00 Bejaardenkarnaval bij Malper- tuus. 20.00 Karnavalsbal De Vilder. MAANDAG 19.30 Uitschotbal voor jongeren van 13 tot en met 18 bij De Vilder. DINSDAG 15.00 Kroegentocht 20.00 Sluitingsbal MIDDELBURG Veel carna valsprinsen hebben als assistent in de gein de beschikking over 'n hofnar. Middelburg heeft echter een „Jonker". Rini Mondeel, amb tenaar ten stadhuize, kreeg de rol toebedeeld. Hij vindt zichzelf niet zo'n geijkte lolbroek, en hij zou dan ook niet graag als „hof nar" betiteld worden. „Jonker", past hem beter. Je kunt met het begrip „jonker" ook meer kanten op. Moet je als carna- valsnar, de mensen laten gieren en brullen om je lachwekkende caprio len, als jonker kun je ook het intel ligente werk doen. Hij treedt bijvoorbeeld op als pre sentator bij het voorcarnavalsfeest, als prins carnaval, zelf thuis nog lang en breed zit na te denken over zijn komende ambtstermijn. Boven dien behoeft een jonker niet steeds grappig te zijn, het mag natuurlijk wel, maar het moet nou ook weer niet overdreven te zijn. De Zeeuwen houden van netjes, en de uitdruk king: „Dat kun je toch eigenlijk niet doen", worden herhaaldelijk in dit gewest vernomen. Daarom is ook de persoon van Jonker inplaats van de Nar, geen gekke keuze. Een Jonker moet wel over een groot uithoudingsvermogen beschik ken. De lichamelijke conditie van Jonker Mondeel is uitstekend. Iedere zaterdagmorgen traint hij zijn buurt genoten in de duinen bij Oostkapelle. Tot voor kort was hij zelf een fervent hardloper en bestuurslid bij de atle tiekvereniging „Dynamo". Het presenteren van een program ma zal de jonker ook weinig moei lijkheden opleveren, daar kunnen de zieken en bejaarden in Middelburg over meepraten. Rini Mondeel is n.l. actief medewerker aan de Radio Ziekenomroep Walcheren. Is er een bijzondere gebeurtenis in het stadhuis of in de stad, dan komt jonker Mon deel opdraven voor een interviewtje en een praatje. Deze ervaringen kwa men hem ook goed van pas, toen bij optrad als presentator van de „Lach- In", op vier en twintig januari j.l. Op deze avond werd ook de naam van Prins Carnaval bekend gemaakt. Deze avonden zijn altijd geweldig druk, vertelt Rini Mondeel. Vooral de intrede van Prins Carnaval, vormt altijd weer het hoogtepunt van de avond. Na het voorstellen van zijn raad van elf en het voorlezen van de proclamatie, barst er een feest los, dat gemakkelijk te vergelijken valt met het echte carnaval. Je bent met de voorbereidingen eigenlijk al maanden van te voren bezig, vertelt de Jonker. Toch moe ten de toespraakjes vaak nog op het allerlaatst opgesteld worden, om een beetje up to date te blijven. Je maakt je duizend zorgen. Op het carnaval zelf pakt alles dan weer heel anders uit dan je zelf gedacht had. Alles loopt, de mensen hebben plezier, het gaat fijn en na het car naval blijkt dat alle zorgen voor niets waren en dat alles vlot is ver lopen. Dit danken we vooral dan weer aan de vele medewerkers die menige vrije avond hiervoor opoffe ren, die belangeloos de zaal versieren en het programma verzorgen. Het zal vast weer een meesterlijk carnaval worden dit jaar. We wonen in een fijne wijk met veel gelijkgestemde zielen. LAMSWAARDE In Lamswaarde heeft men de smaak van karnaval goed te pakken. Sinds de eerste suc cessen enkele jaren geleden weet men van geen ophouden. Ook dit jaar is er de Lamsoaren alles aan gelegen om er met karnaval een jolig feest van te maken. Zondag 8 februari is het de dag der Lamsoren. Om 14.00 uur start de optocht. Aan het vertrek van die optocht zal ongetwijfeld een officieel cachet wor den gegeven, met de nodige toespra ken van de prins en andere hoog waardigheidsbekleders, waaraan Lamswaarde vooral met karnaval zo rijk is. Uit Lamswaarde zelf nemen er aan de optocht zeven wagens deel. Uit doorgaans betrouwbare bron heb ben we vernomen, dat ook wagens van karnavals-mogendheid Vogelpiek uit Stoppeldijk present zullen zijn. In het plaatselijke patronaat worden de feestelijkheden na afloop van de optocht voortgezet in het bijzijn van de prins. Uiteraard ontbreekt in het karnavalsprogramma ook de kroegen tocht niet. Het zal wel een soort kruisweg worden, want hoe klein Lamswaarde ook is, er zijn nog altijd heel wat cafés en bars. In de avonduren is er tenslotte nog een karnavalsbal onder leiding van het kwartet Jan v. Waterschoot, bij gele genheid van karnaval eventueel om te dopen in Jan van Bierschoot. En dan nog dit: gehoord in Lamswaar- dense karnavalskringen: „Als de Schelde was gevuld met Trappisten pils dan zou de drooglegging van het Land van Saeftinghe geen probleem opleveren." van elf 's-Heerènhoek. 's-Heerenhoek heeft per 1 ja nuari 1970 haar functie als zelf standige gemeente verloren zien gaan en is opgenomen in de nieu we gemeente Nieuw-Borsele. Hiermede werd een tijdperk van historische betekenis afgesloten. Nu negen jaar geleden is 's-Heeren hoek een nieuw tijdperk ingetreden, dat van jolijt en pret, van dwaze zot ternij. Negen jaar geleden werd het besluit genomen om de jaarlijks te rugkerende carnavalbals te gaan transformeren in een groot carnavals feest dat da nop zaterdag en zondag voorafgaande aan Aswoensdag zou worden gevierd. De vrolijke baby die toen geboren werd in een „stervende" gemeente is feest tot een vrolijke vitale knaap van een jongen die de aandacht van de gehele omgeving eenmaal per jaar op zich doet vestigen. Carnaval en 's-Heerenhoek is voor de Bevelanden een waar begrip ge worden. Het is het enige dorp op de Bevelanden waar op eigen wijze vrij van cliche's uit Brabant of Limburg, carnaval wordt gevierd. Het wordt dit jaar dus de negende keer dat een dozijn wagens in de op tocht zullen meerijden terwijl daarbij gevoegd moeten worden de deelnel mers van de kindercarnavalsstoet, die op zaterdag gehouden zal worden. Het wordt voor de heer J. Martens de tweede maal dat hij als prins Janus twee voor enkele dagen het bewind over 's-Heerenhoek zal voeren. Een bewind dat er op gericht zal zijn het eenieder zoveel mogelijk te amuseren Hij krijgt daarbij vanzelfsprekend steun van de Raad van elf waarin dit jaar door de leden van de car navalsvereniging De Koenkelpot zijn gekozen de heren H. van Craenen- broeck, J. Westdorp, Q. de Jonge, B. Rijk, A. v. d. Dries, Wim de Vos, C. Boonman, M. Rentmeester, T. de Jon ge, P. Timmerman en R. Raas (zie foto van Raad van elf met in hun midden prins Janus II. Het frappante van de kandidaatstelling van deze elf wijze mannen is, dat zij binnen de grens der parochie 's-Heerenhoek die nen te wonen. Voor de kandidatuur was bij de carnaval de gemeentegrens reeds niet meer bepalend. Op een onlangs in de Jeugdhoeve gehouden neuzenbal is de Raad met prins gepresenteerd aan de bevolking. Het thema van de carnaval voor dit jaar staat in het teken van de geit van ome Pier. Het embleem bestaat dan ook uit een geit, die boven een bierton uitkomt. Een speciaal gecomponeerd carna valslied luidt: De geit van ome Pier, de geit van ome Pier, Dat is crimi neel, een merkwaardig dier De geit van ome Pier, de geit van ome Pier, Dat beest dat geeft geen melk maar zuiver gerstebier. De activiteit gehuld in een waas van geheimzinnigheid hangt over 's-Heerenhoek. In de schuren van de boerderijen wordt getimmerd aan de gratis door landbouwers beschikbaar gestelde wagens en trekkers. Eenie der is benieuwd naar wat de carna valsvereniging De Hapsneurkers weer voor de dag zal toveren. Zij weten over het algemeen treffend een actu eel plaatselijk onderwerp uit te beel den. Vaste klanten zijn tevens de brandweer, de buurtverenigingen en bedrijven. Het programma is thans als volgt samengesteld: Zaterdag 7 februari 14.00 uur Prijs- schieting op de liggende wip met prijsuitreiking door prins Janus II, georganiseerd door de Schutterssocië- teit „Eensgezindheid" in hotel „De Korenbeurs" 14.30 uur Overhandiging door bur gemeester J. Dregmans van Nieuw Borsele aan prins Janus II de dorps sleutel. Dit zal plaatsvinden op het bordes bij het voormalige gemeente huis. Hierbij zal de plaatselijke fan fare St.-Cecilia voor vrolijke muziek zorgen. 15.00 uur Kinderoptocht door het dorp voorafgegaan door de plaatse lijke fanfare. 16.00 uur Kinderbal met traktatie in de Jeugdhoeve. 20.00 uur Bal in alle cafés met me dewerking van diverse boerenkapel- len en met bezoek van prins en Raad van elf. Zondag 8 februari 14.00 uur opstellen optocht bij de Jeugdhoeve. 14.30 uur Vertrek stoet en rondgang door het dorp m.m.v. de boerenkapel Van Scheldegalm uit Hansweert, ma.. jorettenkorps Ditrich uit Middelburg, de plaatselijke fanfare, majorettes van de Molendijk en de boerenkapel van Con Affezione uit Kwadendam- me. Een jury bestaande uit 4 leden zal de stoet beoordelen. Er zullen punten toegekend worden voor originaliteit, opbouw, carnavaleske (dubbele waar dering) afwerking en algemene in druk. Speciaal voor het kindercarnaval doch ook voor de ouderen gaat het er niet om wat duur is is goed. doch hoe heeft men zich op een prettige wijze weten te verminken hetgeen gespeend moet blijven van dure, rijke opsmuk. Na afloop van de optocht zal op de muziektent de prijsuitreiking plaats vinden. Als officiële vertegenwoordi ger der gemeente zal op zondag het feest meegevierd worden door wet houder C. Verdonk. 20.00 uur Carnavalsbal in de Jeugd hoeve met muziek van de boerenkapel „De Erwtenpikkers" uit Kwadendam- me en de Peestekers uit 's-Heeren- hoek. Verder zal er in alle cafés volop gelegenheid zijn tot dansen met mu ziek van diverse boerenkapellen. Paerehat, zoals 's-Heerenhoek offi cieel tijdens de carnavalsdagen heet, zal er ongetwijfeld met vereende krachten weer in slagen het carna valsmekka der Bevelanden te wor den. Het belooft weer een groots feest te worden hetgeen menigeen weer naar de Bierdulve in het Paerdehat zal voeren. Juist voor het verlaten van het woonhuis van seer, A. J. Martens komt er weer een melidng binnen van een vereniging die wenst deel te nemen aan de optocht. Ziezo, weer een wagen en met een waar genoegen kondigt hij bij de andere aanwezigen dit feit aan. De carnavalskoek is volop in de maak. Het is voor allen die zoveel moeite en tijd in de voor bereiding steken te hopen dat de koek nu ook weer goed smaakt. wilt U er toch keurig uitzien Dan natuurlijk naar St.-Jansteen voor het kapsel d<_t U het beste staat. tWALITEIT IRVICE (Van een onzer carnaval-vierders) MOLLEGAT Vraag op 7,8,9 en 10 februari niet naar Nieuw-Namen, want dat bestaat op die vier dagen niet. Het dorpje wordt tijdens de carnavalsdagen omgedoopt in Molle- gat én terecht vinden de plaatselijke carnavals-fenomenen. Overigens heb ben de Mollengatters dit jaar weer alle moeite gedaan om behoorlijk uit de bus te komen. En daarin zijn ze aardig geslaagd. Zaterdag 7 februari worden de carnavalsactiviteiten om 14.30 uur ingezet met een carnavalsoptocht, die vanuit de Smetstraat vertrekt. De route is uitgestippeld door alle dorpsstraten, wat voor Mollengat niet zo'n probleem is, omdat het be trekkelijk klein is. Na afloop wordt de plaatselijke jeugd getrakteerd. Dat gaat op het schoolplein gebeu ren. Deze carnavaleske inzet wordt om 17.30 uur gevolgd door prijsuitrei king in café Waterschoot. Om 20.00 uur is er in de feestzaal „Molshoop" een gekostumeerd bal. Zondag wordt in Mollegat benut om weer op krach ten te komen. Maandag om 20.00 uur is er in de „Molshoop" weer een gekostumeerd bal, waarbij prins Mol II hoogst persoonlijk aanwezig zal zijn. Het laatste carnavalsbal staat in het teken van de verbroede ring met het nabijgelegen Belgische grensplaatsje Kieldrecht. De raad van elf gaat dan op kroegentocht door Kieldrecht, waarvan wordt ver wacht dat het wel een molshoop zal worden. En dat laatste is dan niet onvriendelijk bedoeld. Proost! Jonker Marinus en prins Floor I. Broederlijk bijeen tijdens de prijsuitreiking tijdens het bal.

de Stem | 1970 | | pagina 27