Yossenstad spaart z'n energie in roze varkens Tien jaar geleden eerste dweilavond Jeanne Bosman 53 jaar in carnavals artikelen PROGRAMMA ST.-JANSTEEN PROGRAMMA KLOOSTERZANDE Kruisbeeld maakt plaats voor billen DE STEM STEEN blijft STEENS' (Van onze hofleverancier) ST.-JANSTEEN Veel din gen kunnen de Ratten (geen belediging, maar de carna- valsnaam) van St.-Jansteen goed. Eén ding kunnen ze het best: carnaval vieren. Dit jaar zal dat zelfs voor de zesde achtereenvolgende keer zijn. Voorgaande vijf jaren hebben de Steense carnavalspromo tors een aardige reputatie we ten op te bouwen op dit ge bied. Het ziet er naar uit, dat ze die goede naam weer eens een keertje gaan waarmaken. Carnaval in Steen is geen feest van de enkeling. Nagenoeg alle bewoners staan zonder meer ach ter de activiteiten van de plaatse lijke carnavals-opperhoofden. Zelfs de burgervader laat zich voor vier dagen gewillig onttro nen om alle jolijt de vrije loop te laten. Als een inwoner van Steen ergens achter staat dan geeft hij er zich he lemaal voor. Begin van dit jaar is dat duidelijk bewezen met de ge slaagde oliebollenactie ten bate van het komende feest. Ijverige reke naars zijn tot de conclusie gekomen dat ieder gezin in het dorp gemiddeld één zak oliebollen gekocht moet hebben. Voeg daaraan toe de vijfduizend liter bier, die per carnavalsfeest in Steen wordt getapt en het is plotse ling zo verwonderlijk niet meer dat juist de burgemeester van Steen een sleutelpositie bekleedt in de commis sie Afvalwatei leiding Qost-Zeeuwsdh -Vlaanderen-O jst. Steens carivivalscomité heeft kos ten noch moeite gespaard om er dit jaar nog een grootser feest van te maken dan in voorgaande jaren. Het zal min of meer ook een eerbied- en gedenkwaardige festiviteit worden, want het is de laaste keer dat het dorp als zelfstandige gemeente zich in het carnavalsgedruis stort. Enkele weken na aswoensdag zal immers de gemeentelijke herindeling zijn beslag krijgen. Overigens voor de carnavals club geen reden cxm bij de pakken te gaan neerzitten. De komende ge meentelijke veranderingen verklaren tevens het motto van dit jaar: „Steen blijft steen (s)". De slagzin vertelt niet of dat steen in gedachten aange vuld moet worden met „-goed" of „-hard". Volgens de propagandabor- den in Hulst is de gemeentelijke in tegratie op carnavalsgebied allang een feit. Daarop stond immers met aan duidelijkheid weinig te wensen overlatende letters vorig jaar al „Hulst vieirt carnaval. in St.-Jan steen". Die laatste naam was er door onbekende onverlaten aan toege voegd. Niemand heeft zich aan dit onhebbelijkheidje gestoord.hopen we. Het paste namelijk precies in de carnavalssfeer. „We gaan er een lollig feest van maken", heeft de plaatselijke prins in januari al voorspeld. En alles wijst erop. dat die profetie zal uitkomen. Hij ziet zich overigens gesteund door een keurkorps, dat zich de raad van elf noemt. En daarmee wordt echt de plaatselijke gemeenteraad niet be doeld, hoewel die een belangrijke plaats inneemt in de harten onder de boerenkielen van de carnavalvie- rende zotten. „We hebben veel mede werking", vertellen de organisators. De leden van de raad van elf zijn te kennen aan drie fazantveren op het hoofd. Tijdens de jacht zijn voor dit doel vele tientallen fazanten ge sneuveld. „Op iedere hoed staan er drie en we hebben er nog veel in voorraad voor het geval er in het feestgedruis sneuvelen", zegt een van de elven- raadsleden, waarbij hij vergeet te Vertellen of hij het nu over die fa zantveren of over zijn collega's heeft. Tijdens carnaval zullen de Steense organisators ongetwijfeld heel wat meer aan het hoofd hebben dan al leen fazanteveren FotoDe Steense carnavalsraad op z'n best. (Van onze hielelikker) KLOOSTERZANDE De plaat selijke carnavalspromotors in Kloosterzande vieren dit jaar het feit, dat ze tien jaar geleden de moed hadden om de eerste schuchtere stappen op carnava lesk gebied te zetten. Voor de „in siders" genoeg om te weten, dat dit jubileum gepaard zal gaan met heel wat onbezonnen lol. Op normale carnavalsdagen weten ze al van wanten, laat staan op su per king-size carnavalsdagen, zo als ze dit jaar beloven te worden. Het programma liegt er niet om. Dweilavonden en kroegen tochten bij de vleet om over de carnavalsoptocht nog maar te zwijgen. Uit doorgaans betrouw bare bron hebben we inmiddels vernomen, dat de afgelopen dagen Kloosterzande is overspoeld met liters bier. In de gunstige zin van het woord, dan wel te verstaan. De plaatselijke kroegbazen heb ben blijkbaar nogal hoge ver wachtingen van het op handen zijnde regionale volks-gebeuren. Attente passanten hebben kunnen constateren, dat nagenoeg geen enkele drank-bevoorradings-wa- gen de afgelopen dagen Klooster zande is gepasseerd zonder een aantal keren te stoppen. En vol gens de mensen die het weten kunnen is dat een goed teken. Het is er de carnavals-organisa tors in Klooster alles aan gelegen om er dit jaar een groots feest van te maken. „Voorgaande jaren was (Van onze dwarsligger) VOSSENSTAD Maandenlang wordt in Vossenstad nu al achter de schermen gewerkt aan een grondige voorbereiding van het carnavalsprogramma. Grote bor den buiten de bebouwde kom kon digen het weken tevoren al aan: „Hulst viert carnaval". Over en kele dagen kan alle opgespaarde energie zich inderdaad ontladen. Bloed, zweet, maar nog net geen tranen hebben de Vossenstadse pro motors zich getroost om het program ma zo aardig mogelijk te presenteren. Op donkere avonden voorafgaand aan Kerstmis hebben de prins en de raad van elf er een nat kostuum voor over gehad om huis-aan-huis carna valsinsignes aan de man te brengen. Nagenoeg heel Hulst heeft zich bijna een maagaandoening gegeten aan oliebollen om het feest financieel mogelijk te maken. Overigens slaat die maagaandoening niet op de kwali teit van de bollen, maar op de kwan titeit. Met duizenden tegelijk rolden ze de Hulster huiskamers binnen, waar men op dat moment nog nau welijks was bekomen van de insigne- actie. Duizenden uren ook is er ver gaderd. Het resultaat is navenant een plan de c(h)ampagne met daarin voor „elck wat wils". Het Reynaart-monument aan de rand van het Vossenstadse grote die renbos zal ongetwijfeld op zijn grond vesten trillen als de eerste tonen van het Hulster carnavalslied over de wallen zullen schallen. Overigens gaat de Vossenstadse burgerbevol king niet onvoorbereid de komende feestdagen tegemoet. Regeren is vooruitzien moet de prins gedacht hebben, toen hij werd geïnstalleerd. Vanaf dat moment zijn er geen veer tien dagen meer voorbijgegaan zon der een bal, waaraan de boerenkapel te pas kwam. De plaatselijke carna valsoptimisten hebben het zelfs niet kunnen nalaten de cafébezoekers in het vestingstadje voortdurend te confronteren met hun financiële nood. Men kon geen kroeg binnen stappen of het eerste wat in het oog viel waren de vele varkens. 'Nee, nu niet boos worden Vossenstadse fabel tjeskrantlezers. We bedoelen niet u, maar de roze plastic varkens-spaar potten, die iedereen ongetwijfeld toch minstens wel één keertje in een café gezien moet hebben. Er waren zelfs cafébezoekers respectievelijk -sters, die de roze spaarpotten uit ei gen beweging voedden met zilveren guldens. En echt niet onder invloed van Gedenk, geachte Vossenstad se luiden, dat het plezier dat ge bin nenkort gaat beleven, voor een deel te danken is aan de belangeloze(?!) medewerking van de plaatselijke kroegbazen, die toch maar even gra tis plaatsruimte op de tapkasten be schikbaar hebben gesteld. Verder: niets meer of minder dan een gezellig carnaval toegewenst. En doet u bij gelegenheid eens de groe ten aan Loeïeke U weet wel, die Vos bij de Gentse Poort. het een succes. Dit jaar gaan we onszelf overtreffen", heeft de or ganiserende commissie beloofd. Hoogtepunten in het geplande programma zijn de elke avond terugkerende carnavalsbals en het optreden van Karin Kent, Conny Vink, Sjakie Schram, res pectievelijk op 6, 7 en 9 februari. Ongetwijfeld zullen de activitei ten van dit jaar met veel muziek gepaard gaan. De carnavalsclub kan rekenen op de medewerking van een groot aantal muziekkorp sen, waaronder de harmonie St.- Caecilia, harmonie en drumband „St.-Jansteen", de drumband uit Terneuzen en een majorettepelo ton uit Vlissingen en de harmonie uit Graauw. Zaterdag 7 februari: 13.30 Ontvangst prins op gemeente huis. 14.30 Carnavalsoptocht. 17.00 Toespraak prins en nar bij gemeen tehuis. 17.15 Uitreiken versnaperin gen aan kinderen. 17.30 Bekendma ken en uitreiken van prijzen in café Traas. 19.30 Gekostumeerd bal in het V erenigingsgebouw. Zondag: 13.00 Uitreiking decoraties in café Traas. 15.00 Bezoek prins aan oudste manneke en vrouwke. 15.30 Bezoek prins en patiënten uit Steen in het ziekenhuis te Hulst. 16.00 Bezoek prins aan bejaardenhuis in Hulst. 19.00 Mini-bal voor 13-16 jarigen. 19.30 Carnavalsbal in het Vereni gingsgebouw. Maandag: 13.30 Bezoek aan Steense bejaarden- sociëteit. 16.00 Limonadebal voor jongeren tussen 6 en 13. 18.30 Boe- renmaaltijd in café De Kroon. 19.30 Bezoek aan buurtschap Kaïpellebrug. Dinsdag: 14.00 Bezoek prins aan buurtschap pen Heikant en Absdale. 17.00 Strij ken van Steense carnavalsvlag. 19.30 Carnavalsbal in Verenigingsge bouw. 21.00 Vuurwerk en verbran ding „greutsten boer" op het school plein. Zaterdag 7 februari: 14.01 Intocht prins. Vertrek vanaf brandvijver. 14.03 Installatie en ont vangst prins door de burgemeester. 18.00 Bezoek bejaardenhuis St. Anto- niius. 19.30 Carnavalbals in verschil lende cafés. Zondag: Bezoek van de prins aan Lamswaar- de en 's avonds bezoek aan Walsoor den. Maandag: 14.30 Kinderbal in hotel Van Leuven. 18.33 Begin kroegentocht en dweil avond. Dinsdag: 14.00 Carnavalsoptocht. 15.30 Prijs uitreiking Marijkeplein. 19.00 Begin kroegentocht. 23.11 Démasqué. 24.00 Onherroepelijke einde. SAS VAN GENT „We zullen hem (een oud kruisbeeld) maar weghalen. Dan hoeft ie niet alles te zien". Dit zei de 66-jarige me vrouw Jeanne Bosman in haar galanteriewinkel aan de West kade 71 in Sas, waar behalve ta bak en snuisterijen al vanaf 1885 carnavalsattributen worden ver kocht. Mevrouw Gaffurini-Bos- man (vanaf 1917 in de zaak) pakte met een resoluut gebaar het kruis beeld van de haak in het kamertje waar de nieuwste carnavals ver mommingen lagen uitgestald en stopte het relikwie onder tafel. Op de lege plaats boven de deur werd een fors paar billen met daar op een afdruk van een mond ge hangen. Een duidelijk bewijs van het feit dat met carnaval alles geoor loofd is. Voor de ouders van Jeanne Bos- men zich met het aankleden van carnaval vierder bezighielden waren in enkele cafeetjes in Sas wat lom pen te krijgen, die de feeststemming aan het einde van de vorige eeuw moesten verhogen. Eigenlijk bij toe val raakte de familie Bosman in de- op werd het assortiment uitgebreid. Wij gingen zelf maskers maken en van die Russische clownskragen met ze branche verstrikt- „Mijn moeder kocht bij de St. Ni- colaas inkopen in Gent voor de grap wat maskers. Zij griezelde er zelf van. De klanten niet en het jaar daar- garnering. Een hele klus, en erg tijdrovend. Jaren hebben we dat ge daan. Pakken van de prachtigste zij de maakten wij. Vroeger moest veel meer worden bedekt dan nu. Je ziet het al bij de maskers. Hele maskers worden tegenwoordig bijna niet meer gevraagd. De mensen willen iets gemakkelijks, waarbij je kunt drinken. Tien jaar geleden kwamen de boerenkielen er pas in. Voor die tijd verkochten wij honderden meters stof. Het was toen een soort erezaak om er zo exclusief mogelijk uit te zién. Nu is het allemaal hossen en veel pret maken. De zgn. gegoede stand stelde er met carnaval een eer in er zo voornaam mogelijk uit te zien. We hebben heel wat pakken ge naaid. Nu doe ik het niet meer. Het is me allemaal een beetje te zwaar geworden. Zelf carnaval vieren doe ik graag. Kijk deze pruik heb ik even tueel voor mij zelf gereserveerd (een grijs geval met een oude school- frikkenknot) als ik naar het oude wij- venbal ga", vertelde Jeanne Bosman met pretlichtjes in de ogen. Al vanaf 1917 staat zij in het win keltje dat in Zeeuwsch-Vlaanderen bekend staat als de carnavalswinkel bij uitstek. Er zijn natuurlijk meerde re zaken, maar vaak valt in het pro gramma van de carnavalsviering een zinnetje ter opwekking om bij „Jan tje" je feestneus maar te kopen. „Ik weet daar echt nooit wat van", zegt Jeanne Bosman, „het is natuur lijk leuk, want vooral de concurrentie is daar altijd erg kwaad over". De traditie van het zelf inkopen is gehandhaafd gebleven. Echter niet meer in Gent en Brussel. Tegen woordig is het Rotterdam. Als ik ga kijken, moet ik mij altijd bedwingen om niet te veel te kopen. Het is alle maal zo grappig. Je kan je wel eens afvragen waarom je vroeger altijd zelf die maskers hebt zitten maken, als je nu die niemandalletjes ziet voor een lage prijs. Daar valt niet tegen op te werken, want voor de ei gen maaksels kon je toch ook niet gaan overvragen. Het inkopen van carnavalsspullen is en blijft een riskante zaak. De overstroming in 1953 betekende dat er van feesten niets terechtkwam. En dus zaten wij met de spulletjes. Verder verandert de smaak van het publiek voortdurend. Echte pakken zie je praktisch niet meer. Het is al tijd een kiel met rode sjaal en pet. Voor de kinderen die met de optocht meedoen worden nog wel speciale „kleedjes" gefabriceerd", aldus me vrouw Bosman. Het is in het winkeltje aan de West kade niet meer zo druk als in het verleden Toen had mevrouw Bosma zo'n beetje het alleenrecht voor car- navalsuitrustingen- Er mee stoppen is er echter niet bij. Haar schoon dochter en zoon zijn vast van plan de traditie van grootouders en ou ders voort te zetten als mevrouw Jeanne Bosman, niet moe van de leutartikelen maar wel aan een beet je rust toe, zich terug gaat trekken. Het kamertje achter de winkel staat tot na vasten in het teken van de zotternij en pas na die tijd wordt het kruisbeeld weer uit de kast ge haald en in ere hersteld. Nu vieren de „blote billen" en „bolsneuzea" hoogtij.

de Stem | 1970 | | pagina 25