Liassen in het elke 2efles SiSi-sinas Algerijn bedreigt gezin in woning BRIEF VAN PAUS IN 1970: 2 MILJOENSTE BROMFIETS KOSYGIN KAN NIET GARANDEREN ARABIEREN VAN OORLOG TEGEN ISRAËL TE KUNNEN WEERHOUDEN Lagos meldt vrijlating van 32 „politieke priesters" y DEBRé OP DE WIP sinas Drijfijshergen bij Stavoren Commentaar Klein treurspel euzeen onderwijs AANVAL Ct lifter Zwaardere straffen illegale wapenhandel 17 DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 15 (Van onze redactie buitenland) PARIJS/LONDEN/WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft ge waarschuwd dat zij maatregelen zal moeten nemen om de Arabieren te helpen, als de westelijke Grote Drie er niet in slagen Israël te bewe gen zijn aanvallen te staken. Als de escalatie voortduurt, zo heeft Moskou volgens diplomatieke kringen in Parijs laten weten, kan het niet garanderen dat het de Arabische leiders ervan kan weerhouden een oorlog tegen Israël te ontketenen. Premier Kosygin heeft er in een nota, die maandag in Parijs is ontvangen, bij president Pompidou op aangedrongen om, wanneer hij deze maand Washington bezoekt, te trachten president Nixon te bewegen Israël tot matiging te brengen. KOSYGIN Lesotho is een dwergstaat on geveer zo groot als Nederland omringd door de Unie van Zuid- Afrika. Een kleine, zwarte vlek, te midden van een blanke leegte. Een omringende bergketen zorgt ervoor dat de apartheid ook geologisch in stand wordt gehouden. Dank zij die omstandigheid, maar ook omdat het lilliput-koninkrijk geen natuurlijke rijkdommen bezit, weet het met zijn norse nabuur in vrede te leven. Intussen is de binnenlandse rust er wreed verstoord. Premier Jona than, van de nationalistische partij, leeft het bij de algemene verkiezin gen afgelegd tegen de meer voor uitstrevende Mokhele. Die zit nu in de gevangenis, de verkiezingen zijn ongeldig ver klaard en koning Mosjoesjoe, die wel wat met Mokhele op had, heeft /an zijn doortastende minister-presi- 'ent huisarrest gekregen. Een nieu- e grondwet is ook al in de maak. Een soort kolonelsbewind dus. lef is de prijs die het vroegere Britse) Basoetoland moet betalen oor zijn vrede en veiligheid. Want et is duidelijk dat men economisch eheel afhankelijk is van Vorster en e zijnen. Mokhele stond een Leso- ho voor ogen, dat, hoe klein ook, an de Basoeto's zelf zou zijn. Hij eeft het af moeten leggen. Grie- enland, Tsjechoslowakije en mis kien zelfs Nederland wie weet at ons nog te wachten staat vin hun spiegelbeeld ook in andere erelddelen. ET is duidelijk dat een „echte" leraren-opleiding als zij inder- aad wordt opgezet geld, veel geld, sl kosten. Zonder nu direct op een aar miljoentjes te kijken, zal die op- 'ding toch wel bij haar start zo'n alf miljard gaan kosten. We hebben P dat terrein niet veel. Om het aar heel zacht te zeggen. Als de Commissie Opleiding Le- 'ren haar werk heeft gedaan, is dus et woord aan de politici. Die zullen i moeten realiseren dat het niet een koopje gaat. Dat zij, en dus is volk, moeten kiezen. Zijn zij be- eid zich op andere terreinen te be tken om in ieder geval ons land hdelijk uitzicht te geven op het tstaan van een lerarenkorps dat 'n beroepsopleiding heeft gehad? at is de vraag waarvoor zij ziel. ge teld zullen zien. Minister Diepenhorst bond die 19e financiële kat de bel reeds aan het slechts enkele regels tellende oorwoord dat hij meegaf aan het fterim-rapport van de COL dat verscheen. Hij wees er toen op „een eventuele realisering van ie in het rapport vermelde wensen ede afhankelijk is van de daaraan toonden financiële consequenties, 2ien in het kader van de door de Sering vast te stellen prioriteiten." wij de mond vol hebben, al ja- over onderwijs dat in staat moet ionge mensen volledig klaar te (3t 'aken voor de taken die zij straks in e maatschappij moeten verrichten lenen wii ook bereid te zijn ervoor 12°tgen dat de mensen die daar- f0r moeten zorgen, de onderwijs- ponten, de best mogelijke oplei- ln9 krijgen. Met botte messen slecht snijden. e vraag is dan of wij kiezen voor a onderwijsgebouw dat alles be te aan vervulling van die 0 5 luider klinkende wens kan T ragen. Want één ding staat ■tl' een.. SO'ede leraren-opleiding I9en wij niet op een koopje. Als gaat proberen het krapjes aan oen' komt er niets van terecht. Zlln we opnieuw jaren achterop. zou wel eens voor de toekom- „f ontplooiing van ons volk harstelbare gevolgen kunnen In Franse regeringskringen ziet men de Russische stap meer als een „diplomatieke escalatie" dan als een dreigen met militair ingrijpen. Men ziet in Parijs geen ultimatum in de Russische nota. Maar ook in Parijs is men zich bewust van het steeds explosiever worden van de toestand in het Midden-Oosten. In Engeland is maandag een Russi sche nota van gelijke strekking ont vangen. Men deelt in Londen de Rus sische ongerustheid over de toestand en men zal zich krachtig inspannen voor een akkoord tussen de grote vier tot oplossing van het conflict. Evenals in Parijs word't in Londen ontkent, dat Moskou met militaire interventie zo-u hebben gedreigd. President Nixon ontving het afge lopen weekeinde al een nota uit Mos kou over het Midden-Oosten. Moskou zegt dat het nieuwe wapens aan de Arabieren zal moeten leveren als de westelijke grote drie Israël er n-iet van kunnen weerhouden aanvallen op Arabische staten uit te voeren, zo verluidt uit ambtelijke kring te Was hington Israël heeft gisteren de berichten ontkend dat het een „ultimatum" heeft ontvangen van de Sovjet-Unie om de bombardementen op Egypte stop te zetten. Een Egyptische militaire woord voerder heeft in Cairo meegedeeld dat een Egyptische commando-een heid gisteren de Golf van Suez is overgestoken en met steun van ra ketten Israëlische stellingen in het ge bied van El Thor heeft aangevallen. Israëlische installaties kregen vol treffers. De commando-eenheid was zonder verliezen te hebben geleden teruggekeerd. Een Israëlische militaire woordvoer der ontkende de aanval. Er was geen enkele militaire installatie in het ge bied van El Thor beschoten. Israëlische en Egyptische straal vliegtuigen hebben gisterochtend wel over en weer aanvallen uitgevoerd over het Suezkanaal Israels minister van defensie Dayan heeft gezegd dat februari een beslis sende maand voor het Midden-Oos ten gaat worden, omdat dan alles zal afhangen van de beslissing van pre sident Nixon ten aanzien van het Is raëlische verzoek om wapens. Israël heeft bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties geprotesteerd tegen „de verheviging van de agres sie van Syrië tegen Israël". LAGOS (AP) De federale rege ring in Lagos heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij 32 rooms-katholieke missionarissen heeft vrijgelaten die in Port Harcourt gevangen werden gehouden. De missionarissen zullen onmiddellijk het land uit worden ge bracht. Radio Nigeria heeft in een com mentaar de priesters behalve van il legale grensoverschrijding beschul digd van „subversieve activiteiten". „Zij hebben meegeholpen de kwaad aardige propaganda te verspreiden, dat de federale regering volkeren moord beoogde", aldus het commen taar, dat sprak van „politieke pries ters". „Hun aanwezigheid deugde niet. Hun missie was in strijd met de be langen vart de federale regering". In Port Harcourt zou zich nog een tweede groep van 28 missiona rissen bevinden, onder wie bisschop Joseph Whelan van Owerri. Het is niet bekend of zij voor het gerecht zullen moeten verschijnen. Het Westduitse Rode Kruis zal in de komende drie maanden voor 5,7 miljoen mark voedsel en medicijnen sturen naaT de door de burgeroorlog getroffen gebieden in Nigeria. In de afgelopen drie weken is reeds voor 1,9 miljoen mark verzonden. De Nigeriaanse regering heeft het Nederlandse voorstel aanvaard het medische team dat daar werkzaam is, van 14 uit te breiden tot 30 a 40 personen. Omdat de besprekingen tussen het internationale comité van het Rode Kruis in Genève met de Nigeriaanse regering niet schijnen te vlotten, staat er nog steeds 4000 ton voedsel en medicamenten in Kotonoe (Daho mey) op verder transport te wach ten. De organisaties, die hebben samen gewerkt onder de naam Joint Church Aid Nederland, hebben besloten hun samenwerking te beeindigen. Op het IJsselmeer joeg gisteren een stevige wind vanuit het westen het drijfijs op. Hier de groeiende drijfijs hergen bij de haveningang van Sta- voeren. DE ECONOMISCHE besprekingen tussen de Bondsrepubliek en Polen, waarvan de derde fase sinds januari in Bonn gaande is, zijn op verzoek van de Poolse delegatieleider opge schort. Ze zullen waarschijnlijk over enkele dagen worden hervat. In wel ingelichte kringen in Bonn is men echter van oordeel dat de bespre kingen in het slop zijn geraakt. (ADVERTENTIE) Neem nu twee grote literflessen SiSi tegelijk mee. Lekker voordelig! (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In Besan^on heeit een Algerijnse arbeider, vader van twee kinderen van drie en vier jaar, zich tijdens een zenuwcrisis in zijn huis gebarricadeerd. Hij dreigt eerst zijn kinderen en daarna zichzelf te zullen doodschieten, mocht de politie zijn woning met geweld willen binnen dringen. De politie houdt zich op een afstand om het leven van de kinderen niet onnodig in gevaar te brengen, maar de gehele wijk is omsingeld. Gisteren hebben een inspecteur van politie en een Algerijnse consul met de man willen praten, maar hij schoot in hun richting. De Algerijn heeft zijn vrouw, die hij eerst op straat had gezet, toegestaan de nacht van maandag op dinsdag bij hem door te brengen. Zij sliep naast hem, maar tussen hen in lag een geladen geweer. Een apotheker heeft haar een slaap middel gegeven, waarmee zij moet proberen haar man zo doezelig te maken, dat zij het geweer kan grij pen om het op straat te kunnen gooien. De Algerijn is gistermorgen een paar maal met zijn kinderen naar buiten gekomen. Men had de indruk dat hij zich wilde overgeven, maar hij trok zich weer achter de gesloten luiken terug. Cineasten, die een ca mera op de woning gericht houden, moeten oppassen niet te worden be schoten. Een aalmoezenier voor Alge rijnse arbeiders, heeft tevergeefs ge probeerd de man tot rede te brengen. Hij staat er op, zijn schoonmoeder te willen spreken, maar deze is on vindbaar. Bfj het aanbreken van de duisternis gisteravond, was in het algemene beeld nog weinig verande ring gekomen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Sedert enkele dagen gaan in Parijs geruchten dat Debré, minister van defensie, de langste tijd op zijn stoel heeft gezeten. Zijn aftreden wordt binnen enkele maanden verwacht. De zaak van de 5 snelboten is er o.m. debet aan. Bo vendien is de, verhouding Debré-Pom- pidou niet best. VATICAANSTAD (KNP) In zijn brief aan zijn staa ssecretaris, kardinaal Villot, spreekt paus Pauius allereerst zijn grote droef heid uit over de recente verklarin gen in Nederland over het pries tercelibaat. „Deze verklaringen", zo zegt hij, „roepen een aantal vragen in ons op: o wat betreft de beweegredenen voor een dergelij ke houding welke zo ernstig in strijd is met de heilige wetten, die in de Latijnse kerk van kracht zijn; wat betreft de repercussies, die deze houding met zich mee brengt voor het hele godsvolk, vooral voor de priesters en de jon geren, die zich op het priester schap voorbereiden; wat betreft de onrust, we'ke zij in de hele kerk oproept en e de opschudding welke zij bij alle christenen en niet-christenen verwekt". De paus zegt in zijn brief aan kardinaal Villot, dat hij met het oog op deze vele vragen er be hoefte aan heeft zijn hart uit te storten tegenover de kardinaal, die als staatssecretaris hem zo na bij is en zo zeer zijn apostolische zorgen deelt. De paus vraagt zich vervolgens af of hijzelf „niet medeverant woordelijk is voor het ongelukki ge besluit, dat zo veraf staat van zijn eigen standpunt en dat van de hele kerk". De paus vervolgt: „Maar de Heer is getuige van onze gevoe lens van achting, liefde, vertrou. wen, die wij steeds gekoesterd hebben jegens dat uitverkoren deel van het mystieke lichaam van Christus. En gij bent heel goed op de hoogte, mijnheer de kardinaal, van de altijd inschikkelijke en vriendschappelijke activiteit, wel ke wij ontplooid hebben, hetzij in persoonlijke gesprekken, hetzij in de briefwisseling, hetzij via orga nen van de H. Stoel, teneinde die verklaringen te voorkomen". De paus wijst erop, dat „derge lijke verklaringen veel onrust en onzekerheid met zich brengen. Het is voor ons een ernstige en dwin gende plicht om in alle duidelijk heid onze houden te preciseren, wij, die krachtens het geheimvol plan van de Goddelijke Voorzienig heid in dit moeilijke uur belast zijn met de zorg voor alle ker ken". „De redenen, die aangedragen worden om een dergelijk radicale verandering van de eeuwenoude regel der Latijnse kerk, draagster van zoveel genadevruchten, heilig heid en missionair apostolaat, te rechtvaardigen, zijn wel hekend. Maar deze redenen lijken ons niet overtuigend toe. Dit moeten wij zonder enige dubbelzinnigheid vaststellen. Zij schijnen in feite een fundamentele en essentiële overweging over het hoofd te zien, welke men niet zo maar mag ver geten en welke van bovennatuur lijke orde is: die redenen schiinen inderdaad een afwijking in te hou den van de authentieke opvatting van het priesterschap". De brief van de paus aan kardi naal Villot vervolgt dan met een beknopte beschrijving van de taak van bisschop en priester. „Onop houdelijk moet gezegd worden", aldus de paus, „dat de evangeli sche waarden alleen maar beleefd en begrepen kunnen worden in geloof, gebed, boete, liefde en niet zonder strijd, niet zonder verster ving, niet zonder menigmaal in na volging van Christus en de aposte len, door de were'd bespot en uit gelachen te worden, niet zonder verkeerd te worden begrepen en zelfs vervolgd. De totale overgave aan Christus reikt tot aan de dwaasheid v: n het kruis". De paus vervolgt: „Het steeds dieper doordringen in deze over. wegingen, welke dank zij de God delijke Voorzienigheid tot rijp heid gekomen zijn in de geschie denis, vol van inspanningen en strijd voor het christelijk ideaal, heeft de Latijnse kerk ertoe ge bracht het verzaken van het recht zijn eigen gezin te kunnen stich ten een recht dat overigens reeds geheel spontaan door talloze volgelingen van het evangelie In praktijk gebracht was tot voor waarde te maken voor geldige toelating van kandidaten tot het priesterschap. Wanneer wij dus voor God, voor Christus, voor de kerk en de we reld alles in overweging nemen, voelen wij ons verplicht opnieuw duidelijk vast te stellen wat wij al eerder hebben verklaard en dik wijls hebben herhaald, namelijk, dat de band, die sinds eeuwen door de Latijnse kerk gelegd is tussen priesterschap en celibaat voor haar bijzonder kostbaar en onvervangbaar goed is. Het z°u van ernstige vermetel heid getuigen, wanneer deze tra ditionele band onderschat zou wor. den, respectievelijk afgeschaft zou worden. Deze band is immers een onvermijdelijk teken van een to tale overgave aan de liefde van Christus ,Wat nu de priesters betreft, die om als geldig erkende redenen, in de droevige situatie zijn geraakt, waarin zij onmogelijk in het celi baat kunnen volharden het gaat tenslotte, zoals wij weten, om een klein aantal, want de grote meer derheid wil met de hulp van de genade aan de heilige verplichtin gen, die zij voor God en de kerk op zich hebben genomen, volhar den zullen wij, zij het met veel verdriet naar hun dringend ver zoek luisteren en hen ontbinden van hun geloften en hen onthef fen van hun vernlichtingen na een nauwkeurig onderzoek naar elk geval afzonderlijk te hebben in gesteld". De paus voegt hier dan aan toe, dat dit blijk var zijn vaderlijke lielde voor deze priester hem er toch niet van kan afbrengen, dat h'j de houding van die priester betreurt, omdat deze zo weinig in overeenstemming is met hetgeen de kerk verwacht van al degenen, die hun woord gegeven hebben en zich voor hun leven hebben gewijd aan haar dienst. De paus wijst er hierbij nadrukkelijk op, dat alleen aan de priesters, die altijd trouw zijn gebleven aan hun verplichtin gen, de kerk de opdracht blijft ge ven het woord Gods te verkondi gen en de sacramenten toe te die nen. „De veelvormige contestatie, die heden ten dage legen een zo hei lige insteüing als het priesterceli baat wordt gevoerd, dwingt ons nog meer onze plicht na te komen, namelijk om steun te verlenen en op alle mogelijke manieren te be moedigen de ontelbare menigte van priesters, die trouw zijn ge bleven aan liun opdracht en die op bijzondere wijze recht hebben op onze liefde en zegen". De paus verklaart dar. dat hij na rijp beraad beslist heeft, dat hij het als zijn plicht beschouwt de genen niet meer tot het priester ambt toe te laten, die „eerst de hand aan de ploeg hebben gesla gen, maar daarna zijn teruggetre den". Is dit overigens ook geen traditie in de Oosterse kerken, waarop men zich zo graag be. roept? zo vraagt de paus zich af. „Terwijl wij het dus onze plicht achten", aldus de paus, „om de wet van het celibaat in zijn volle kracht te handhaven, hebben wij van de andere kant ook oog voor een vraag, die ons herhaaldelijk en met kiem door verschillende bisschoppen, die bekend staan om hun ijver en trouw aan de traditie der Latijnse kerk, maar die daar naast de pastorale angst en zorg kennen voor extreme noodsitua ties. Zij vragen ons in een situatie, waarin absoluut onvoldoende priesters zijn, of het misschien mo gelijk zou zijn om aan rijpe, wijze, gehuwde mannen het priester schap toe te dienen op voorwaarde dat zij dan ook getuigenis hebben afgelegd van een voorbeeldig ge- zins- en beroepsleven. Wij komen er rond voor uit, zegt de paus evenwel, dat een dergelijk voorstel van onze kant op grote reserves stuit. Hij vraagt zich met name af of men zich dan inderdaad zal be perken tot plaatsen, waar de ge huwde priester dringende nood zaak is. Hij vraagt zich ook af of sommigen hier niet eer gemakke lijke oplossing zouden kunnen denken te vinden voor het roepin gentekort. In ieder geval zouden de gevol gen zo zwaarwegend zijn en zou den zulke nieuwe vragen voor het leven der kerk ontstaan, dat, wan neer men dit vraagstuk in overwe ging zou nemen, dit zou moe ten gebeuren in gezamenlijk over leg der bisschoppen in eenheid met de paus" De paus wijst er vervolgens op, dat zeer vele bisschoppen hem hebben bezworen toch niets te veranderen in de celibaatswet. Te. gelijkertijd willen zij, dat de bis schoppen van Nederland in een vertrouwelijk en broederlijk con tact met de H. Stoel de hele kwes tie opnieuw gaan overdenken in gebed en liefde, „eer dan ooit", aldus de paus, „verlangen wij vu rig met de herders der diocesen van Nederland te zoeken naar we gen tot een passende oplossing van hun problemen, maar tegelijker tijd bezorgd voor het welzijn van de kerk als geheel". „Ook willen wij voor alles", al dus de paus, „de bisschoppen, de priesters en alle leden van de ka tholieke gemeenschap van Neder land onze blijvende genegenheid betuigen, maar tegelijkertijd ook onze vaste overtuiging meedelen, dat het absoluut noodzakelijk is om in het licht van de hier ont wikkelde gedachtengang en in de geest van een authentieke kerke lijke communio de wensen die te kennen zijn gegeven en de hou ding. welke in een kwestie van zo groot belang voor de hele kerk wordt aangenomen, opnieuw wordt bekeken". Hij verzoekt tenslotte de steun van de staatssecretaris, wanneer hij contact gaat onnemen met de bisschoppen van de hele wereld ten einde te bereiken, dat alle bis schoppenconferenties in volmaakte eenheid met paus en kerk zullen blijven en in volmaakte eenheid voor de heilige wetten, hun pries ters willen verzekeren, dat de paus in liefde al hun zorgen en problemen blijft volgen, en ten slotte dat zij hun priesters blij ven overtuigen van de grootheid der genade, die de Heer hun ge geven heeft in hun ambt. De paus spreekt tenslotte nog over de priesterkandidaten, die hij de „hoop van de kerk" noemt, mits zij zich zonder omzien zullen ge ven aan de levensstaat, zoals de kerk die van hen vraagt. In mijn naaste omgeving, naar car navals- jolij t- hunkerende - medebur gers, heb ik een echte prins, een on vervalste prins, al is hij dan niet van koninklijke bloede. Er wordt trou wens ook niet gevlagd voor hern als hij jarig is en zijn drie dochteren zagen het levenslicht in de betrekke lijke rust van de zeer nabije familie. Ik hoor u al zeggen: wat hebben wij daar mee te maken? En dan zeg ik: „Niets". Maar toch. Gisteren maakte die prins, een carnavalsprins, een opmerking, die iedereen ogen blikkelijk aan het denken zette. Wat zei de prins namelijk? „Het zal zulk weer zijn met car naval. Dan zitten we wèl goed." En dan weet je ineens weer dat dit weekeinde de pret weer begint. Het zuiden des lands, ook wel bene den de Moerdijk genoemd, barst dan weer los. Maar daar weet u natuur lijk alles van. In onze serie huwelijken in het buitenland vandaag de volgende: Paul Hales (28) en Phyllis Sheets (36) zijn „per telefoon" getrouwd. Paul belde op uit Voeng Taun (Vietnam) en de bruid gaf het ja-woord in Atlanta (V.S.). Het telefoongesprek ging via een satelliet- Het duurde wel een uur van wege een meteorologische storing voordat ook Paul zijn ja-woord kon geven. Mevrouw Hales had het laat ste woord: „We zijn nu getrouwd, schat, gefeliciteerd." Begrijpt u, hoe ze aan ruim 200 miljoen Amerikanen komen? Woensdrecht: KnaLM! In Buitenveldert en op Schiphol zullen ze trouwens wel niet zo blij zjjn met dat TNO-rapport over de geluidshinder bij een vliegveld. Zo iets ben je liever kwijt dan rijk. Milieu-verontreiniging: Een Kruis- inga! „Ik ben beter dan Perry Mason, Allebei krijgen we onze cliënten vrij, maar Masons cliënten zijn onschul dig" (C. Garry, Amerikaans advo caat). Zo wandelde ik zéér kort geleden in een park, waar ik genoot van de ruisende wind, de al wat prikkelende zonnestralen, de lichte voorjaarssfeer en het spel van mijn trouwe vier voeter. Toen, plotseling, de, grond voor mij openscheurde en ik vreesde een blik te moeten werpen in de diepste diepte. Maar zie, onder het gejuich van een enthousiaste menigte verhief zich een stralende, tollende, maar charmante schoonheid, die fluisterde: „Het voorjaar bruist in de takken." En verdween. Nu vraag ik u. Was dit werkelijk Dolle Mina? De groeten, maar met een bezwaard hart. MERIJN DEN HAAG (ANP) Bij de Twee de Kamer is een wetsontwerp inge diend dat beoogt personen die van het vervaardigen, herstellen of af leveren van vuurwapens een beroep of gewoonte maken zwaarder, d.ws. tot maximaal vier jaar gevangenis straf, te kunnen straffen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „We ver wachten dit jaar de twee miljoenste bromfiets op on ze wegen". Dit zei gisteren de heer G. Bakker Schut, vice-voorzitter van de afd. Fabrikanten en Importeurs van Bromfietsen van de RAI tijdens een persconfe rentie over de komende ex positie van tweewielers in het RA I-complex. Deze zal van 21 februari t.eon. I maart worden gehouden. Hij drong aan op verkeers- onderricht met bromfietsen, vooral bij MAVO, HAVO en jongerenorganisaties. We tenschappelijk zou zijn vast gesteld, dat niet de leeftijd van de berijder, maar de rij ervaring bepalend is voor ri sico's in het verkeer. Ook hield de heer Bakker een pleidooi voor meer „leefruimte" voor fiets en bromfiets, als versnelde aan leg van afzonderlijke twee- wielerpaden etc. Vorig jaar werden onge veer 275.000 bromfietsen in ons land verkocht, voorna melijk aan tieners en jonge vrouwen. Ongeveer 60 pet. van alle jongens tussen 16 en 20 jaar bezit een „brom mer"; bij de meisjes be draagt dit cijfer ruim 35 pet. Van de recordafzet van fietsen 700.000 exempla ren in 1969 was ongeveer 20 pet. een „meeneemfiets", al of niet opvouwbaar. De vrouwfiets en de lichte bromfiets krijgen dan ook extra aandacht op deze RAI- expositie. De animo voor motorfiet sen neemt af. Het vorig jaar werden er nog slechts 3500 stuks verkocht en dan nog vooral als „middel tot ont spanning of sport". De scoo ters zijn nauwelijks meer in trek. De verkoop ervan liep in 1969 terug tot 150. Op fiets-gebied sloeg voor al het nieuwtje van de clip per cowboyfiets met rugleu ning in. Ook was er een ver stelbare meeneemfiets in kunststof-koffer. Op de komende RAI zul len ruim 500 verschillende types caravans worden ten toongesteld. 1969 was bij zonder gunstig voor deze branche. Meer dan 20.000 nieuwe kampeerwagens von den een koper. Hierdoor werd het aantal van 100.000 caravans in ons land ovi^ schreden.

de Stem | 1970 | | pagina 17