tussen Vlissingen en Middelburg BESTUUR WIL GEEN INSPRAAK Soos „De Canus" in nieuwe ruimte burgemeester wolters Banden smeden MIDDELBURGSE SCHOOL VOOR DETAILHANDEL BESTAAT TIEN JAAR PROVADYA MIDDELBURG LN IMPASSE Feestelijke opening in Kapelle, In de lift Hervormde gemeenten van Kapel] e en Schore nu één Damclub in 's-Gravenpolder hield 19e jaarvergadering Yerseke versloeg Kapelle in be j aarclenbil j art- coinpetitie Simon Bervoets gaf voordracht voor Middelburgse bejaarden Carnavalsprogramma van 's-Heerenhoek Eigen vorm Ontwikkeling De Sade IV De Sade V De Sade VI Kwestie Koomen II Proficiat KVP 7 DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) COEVORDEN „Zonder al bij voorbaat niet een concreet program ma te willen starten daarvoor weet ik te weinig van de problema tiek af zal ik ongetwijfeld streven naar een hechte samenwerking met Vlissingen en trachten in te baken op de ontwikkelingen in het Sloe-gebied". Dit zegt, zonder enige aarzeling, drs. P. A. Wolters, die binnenkort als nieuwe burgemeester van Middelburg zal worden ge ïnstalleerd. Drs. Wolters heeft zich in Coe vorden een zekere faam verwor ven als promotor van de indu strialisatie. Bovendien heeft hij de faam een bezield verdediger van de Europese gedachte te zijn. Na tien jaar Coevorden zegt hij: „Ik had hier graag nog een aantal be langrijke zaken Willen afmaken" Dan noemt hij: het plan tot de bouw van een cultuurcentrum, de aanleg van een rondweg, de stads- sanering en diverse projecten op het gebied van regionale samen werking. Hat zijn onderwerpen waarmee hij ook in Middelburg wordit geconfron teerd, alhoewel men in de Zeeuwse hoofdstad, dank zij de voorganger van drs. Wolters, juist op de door de laatste genoemde punten, al een flin ke start heeft kunnen maken. „De gemeente is voor mij op dit moment een onbesc'ireven blad pa pier", zegt drs Wolters. „Wat mij aanspreekt is, dat Middelburg part nerschappen heeft met Folkestone in Engeland en met Vilvoorde in Belgie. Ik ben een warm voorstander van internationale contacten. Deze rijn noodzakelijk in verband met de een wording van Europa". Drs. Wolters heeft in zijn Coevor- dense ambtsperiode moeilijke mo menten gekend, waarbij het Davo- débacle genoemd moet worden. Loco-burgemeester P. Santing van Coevorden getuigt van de eerste bur ger: „Na een moeilijke periode, zit Coevorden weer duidelijk in de lift. Jammer, dat we het nu zonder drs. Wolters moeten stellen. Hel is een man die met inzet van alle krachten en vaak met voorbijzien van per soonlijke- en gezinsbelangen, voor de ontwikkeling van zijn gemeente ge werkt heeft. Hij ging altijd recht op zijn doel af en zijn medewerkers had den vaak moeite om zijn tempo bij fe houden". De diverse functies wel ke Jrs Wolters naast het burgemees tersambt bekleedde, zeggen over zijn dynamiek iets meer. Sinds 3 962 is hij lid van Provinci ale Staten. Verder is hij lid van het dagelijks bestuur van het „DETI" (het Drentse Economische Techno logische Instituut) lid van de pro vinciale plan-commissie, voorzitter van het middenstandsborgstellings- fon-ds in Drente, commissaris van de N.V. Drentse Vervoermaatschappij, bestuurslid van de afd. Drente van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, bestuurslid van de HTS in oprichting, lid van de onderwijscommissie van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten, lid van de internationale adviescom missie van Nederlandse gemeenten en de Raad van Europese gemeen ten, voorzitter van de Aleida Kramer Stichting en van het bestuur van een L.T.S. Kort voor zijn benoeming in Middelburg werd drs Wolters be noemd tot commissaris van het bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Uit zijn vele functies blijkt reeds de actieve belangstelling voor het bedrijfsleven van de nieuwe burge meester van Middelburg. Het heeft er bij hem, ook voo-r hij burgemees ter werd, altijd al een beetje inge zeten. Na zijn studie economie in Botterdam, trad hii in dienst bij de N.T.O fde^ noordelijke Technologi sche Organisatie)Na nog eens twee Jaar sociologie in Groningen te heb ben gedaan, werd drs Wolters aan- Iczocht als intermediair tussen een (Van onze correspondent) KAPELLE Het samengaan van "e Hervormde gemeenten van Kapel- en Schore heeft thans zijn defi nitieve vorm gekregen Ovcreenge- men ISi dat er steeds een predi ct' ln Kapelle zal wonen en een in '.«lore. In de verplichtingen, die uit Pastoraal verband voortvloeien, uuen heide gemeenten naar verhou- (llnK bijdragen. Er is ook een centrale kerkeraad gevormd Deze bestaat uit ds. E P. ,,7b®k voorzitter, ds J. Polder- ld,e ouderlingen W J. de Vrie- der vr j Groote en M. J van diakenen M Joosse en ss u van der Kuyl-Adriaan- Lcys Joh' BurSer en A- tr^anihe? m°deramen van de cen- Kanoii d is ds- Jebbink van Vri voorzitter; ouderling W de kerW, vinT ,Schore is scriba en a, ™0Sd Joh. Burger van Kapelle dam„ adjunct. Om de veertien KaiJn de (-wee predikanten in sterf 6 6r' 'n Sohore de- kerkdien- Behe f,ZOrg£n Ds' Jebbink van Ka- het h? Zi sPeciaal belasten met dervaart lnwe^' terwij- ds. Pol voor Jougerencatechisatie lei1lir,„1Jri pkeuiug zal nemen en ook «dag zal geven aan het jeugd- Tchor^113 Z,a' ds' Poldervaart uit S£L wükpr dikant rijn van een e wijk in Kapelle. adviesbureau voor pensioen- en spaarfondsen en 't bedrijfsleven in de vier noordelijke provincies. In '63 word hij voorzi.ier varn het industrie- schap „De Kanaalstreek". Nog voor zijn burgemeestersbenoeming in Coe vorden was drs Wo'ters secretaris van de Provinciale Commissie Ont- kelingsgebieden. De nieuwe burgemeester van Mid delburg draagt de sport een warm hart toe. Hij is in zijn Groningse tijd (drs. Wolters is Groninger va-n ge boorte) besomrdirj van de voetbal vereniging „Be Quick" geweest. Hij heeft trouwens ook actief diverse bal sporten beoefend waarbij hij het langst trom.is gebleven aan het ten nisspel. Mevrouw Wolters-Blauwijkel zal de verschillende functies welke me vrouw Drijber in Middelburg vervul de, met genoegen overnemen, in Coe vorden was zij voorzitster varn de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters presidente va-p het Welfare-werk van het Rode Kruis, bestuurslid van een kleuterschool, bestuurslid van een vakschool voor meisjes, enz. Zij is uiterst benieuwd naar de ambtswoning die haar en haar gezin in Middelburg wacht. „Ik heb ge hoord dat het pand gerestaureerd moet worden", zegt ze. (Van onze correspondent) 's-GRAV ENPOLDER De dam club in 's-Gravenpolder heeft zijn ne gentiende jaarvergadering gehouden- De voorzitter de heer Jan Blom her innerde aan een succesvol jaar zo wel in de hoofdklasse competitie, als in de bloeiende jeugdafdeling. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren A. Krijger en Iz. op 't Hof, terwijl als secretaris geko zen werd de heer M. Nijsse. Ook financieel kwam de club goed het jaar door, met een voordelig sal do van f 278,45. De avond werd zoals gewoonlijk besloten met een regiona le sneldam wedstrijd. Iz. op 't Hof werd eerste sneldamkampioen van Nieuw Borsele. De wedstrijden hadden als uitslag Groep A 1. G. Blom 13 punten, 2. M. Quakkelaar, 10; 3. Jac op 't Hoff 8; 4. A. van Overbeke, 7; 5. A. Krij ger 7; 6 G de Vries, 6; 7. M. Nijs se, 5; 8 K. Buijze, 0; Groep 2: 1. Iz. op 't Hof 14 punten; 2. N. Tram per. 12; 3. J. Veerhoek, 8; 4. A. Quak kelaar, 8; 5. Chr. van Overbeke, 5; 6. J. Schc-ut, 5; 7. W. Neels, 3; 8. M. Boogert, 1. Finale: 1- Iz. op 't Hof 6 punten en kampioen; 2. N. Tramper, 2; 3. G. Blom, 2; 4. M. Quakkelaar, 2. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Stichting Christelijk Detailliandelsvakonderwijs in Zeeland, zal nog dit jaar uit gebreid worden met de M.E.A.O., de Middelbare Economische Admini stratieve Opleiding. Dit deelde de voorzitter van het bestuur de heer Joh. P Ventevogel mee, in een af geladen schouwburg met leerlingen en oudleerlingen van de beide chris- lijke detailshandelsvakscholen, bij de viering van het tienjarig bestaan. Da heer Ventevogel roemde voor al directeur P. Geelhoed, die vanaf de oprichting de leiding van de school in handen heeft, en aan wiens werklust en ondernemingsgeest het te danken is geweest dat de school op deze wijze groeide. Hoe sterk de school gegroeid is moge blijken uit de cijfers: Tien jaar geleden, werd gestart met de (Van onze correspondent) KAPELLE Het tot nu toe onge slagen Kapelle leed tijdens een wed strijd voor de bejaarden-biljartcom petitie in Yerseke haar eerste ne derlaag. Van de 10 partijen won Yerseke er 7 met 256 punten. Kapelle won 3 partijen met 223 punten- De uitslag was: A. Toolens-Linden- bergh 46-64, P. Sandee-Oele 9-28, Joh. Leendertse-Pekaar 12-24, J. Kievit- Joh Glemm 20-23, A. van Driel - J. Bom 22-25, A. Heystek - Minnaar 18- 28, Jos Remijnse - Fl. Bom 17-20, L. Lavooy-'t Hooft 29-25, A. J. Blank'en- burgh - Hoebeke 25-11, J. Lepoeter - Bos 25-18 Op 19 februari hoopt Kapelle naar Kruiningen te gaan. Daarna is er nog één thuiswedstrijd en wel op 12 maart tegen Wemeldinge. eerste klassen, waarvoor tweeën vijftig leerlingen zich aanmeldden. Op het ogenblik bezoeken tweehon derd éénentwintig leerlingen de la gere, en zevenentachtig leerlingen de middelbare detailhandelsvak school. Dc examen-resultaten verto nen het hoogste landelijke gemiddel de. Vorig jaar slaagden alle vieren twintig kandidaten. De heer Vente vogel zei verder: „Met onze toekom stige bouwplannen kunnen we nu re kening houden met de drie opleidin gen We zullen nog veel verder uit groeien. Het bedrijfsleven heeft in deze moderne dynamische tijd, men sen nodig, die hun vak verstaan. Zelfs van de kleine zelfstandige zal meer en meer vakkennis en vak manschap geëist worden". Na zijn toespraak, werden de aan wezigen de verdere avond aange naam beziggehouden door de caba retiers Hessel van der Wal en Yvonne Groeneveld met hun trio. Later op de avond was er gelegen heid tot dansen op de muziek van The Lazy River Jazz band. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Simon Bervoets uit Goes bracht in dienstencentrum „Het Schuttershof" in Middelburg voor een groot aantal bejaarden een voordracht in het Zeeuwse dialect. Dc voordracht viel erg in de smaak. Hij bracht uit de bundel Zuid-Beve- lands lief en leef van P. A. Polder man het verhaal Um de Verkesblae- ze en uit Langs dieke en wegen: 'n Aevond mè tegenspoed. Na de pauze droeg hij uit eigen werk onder meer het advertemtienieuws voor. Zes februari om half drie vertoont de heer Castenmiller in „Het Schut tershof" een aantal eigengemaakte films over het Veerse Meer en de voetbalclub Middelburg. •iet Wolters bijeen: Van links naar rechts: Hans (6), drs. YVoiters, Clarien (10), mevrouw Wolters, Geeskelïen (17) en achter haar Annette (12). (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Het carnaval in 's-Heerenhoek begint vrijdag om half acht met gekostumeerde biljart wedstrijden in hotel De Kroon. Prins Janua II reikte de prijzen uit. Zater dag om twee uur hbudt de schutters- sociëteit Eensgezindheid in hotel De Korenbeurs een prijsschieting op de liggende wip. De prins verricht het eerste schot en zal de prijzen uitrei ken. Om half drie worden prins Janua II en de raad van elf op het gemeente huis ontvangen. Burgemeester J. L. Dregmans van Borsele zal de prins daar de dorpssleutels van Paerehat overhandigen. Om drie uur stellen de deelnemers aan de kindercarna val soptoch! zich op bij De Jeugdhoe- ve en trekt daarna door het dorp via de route Jeugdhoeve - Molendijk - Burgemeester Timansweg (langs het gemeentehuis) - Burgemeester Van Horsingstraat - Burgemeester Timansweg - Heerenstraat (langs de Nederlandse hervormde kerk) - Wer- rilaan - Willibrordusstraat - Deken Tomaslaar, - Jeugdhoeve. Om vier uur wordt in De Jeugdhoeve een kin derbal gehouden, waarbij ook de prij zen van de optocht worden uitgereikt. Om acht uur worden in verschillen de café's carnavalsbals gehouden met medewerking van enkele boeren- kapellen De grote carnavalsoptocht stelt zich zondag om twee uur op bij De Jeugdhoeve. De stoet vertrekt om half drie en volgt de volgende route: Molendijk - Middelburgsestraat - Stooflaan - Burgemeester Timans weg - Burgemeester Van Horsigh- straat - Heerenstraat - Beneden straat - Cuijpersdijk - Werrilaan - Willibrordusstraat - Deken Tomas- laan - Jeugdhoeve. De stoet wordt ontbonden bij De Jeugdhoeve: de prij zen worden uitgereikt bij De Jeugd hoeve Om zeven uur begint een car navalsbal in De Jeugdhoeve met mu ziek van de boerenkapellen d'Erte- pikkers uit Kwadendamme en de Peestekers uit 's-Heerenhoek. In ver schillende café's worden ook nog car navalsbals gehouden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De discussie rond de impasse waarin het vrije tijdscentrum voor jongeren „Pro- vadya?" te Middelburg is geraakt, heeft allen, die direct of indirect hij het jeugdwerk betrokken zijn, weer eens met de neus op de reeds lang sluimerende problemen rond het jeugdwerk gedrukt. Wat is er gebeurd? Nadat er reeds geruime tijd in het bestuur van de Stichting Vrijetijdscentrum voor Jongeren verschil van mening bestond over de wijze, waarop het centrum Provadya? bestuurd moet worden, kwam het vorige week tot een crisis, toen de meerderheid van het bestuur, dat is samengesteld uit, telkens twee, vertegenwoordigers van vier levensbeschouwelijke rich tingen, de verantwoordelijkheid voor alles wat in het centrum gebeurt niet zelfs niet gedeeltelijk uit handen wilde geven. Een voorstel om ook de bezoekers een deel ven de verantwoordelijkheid te laten dragen werd met vijf tegen vier stemmen verworpen. Vier bestuurs leden traden daarop uit het stich tingsbestuur. Tijdens een nu en dan zeer emo tionele discussie zaterdagavond tus sen het interimbestuur, oud-bestuurs leden en bezoekers van het centrum eisten de jongeren opnieuw inspraak en medebeslissingsrecht. Bovendien eisten ze structurele veranderingen in de organisatievorm. Daarmee raakten de jongeren de twee kern punten, die de basis vormen van de problemen, waarmee het jeugdwerk in het algemeen en het centrum voor jongeren in het bijzonder al geruime tijd te kampen heeftde in spraak van jongeren in het jeugd werk en de structuur van het jeugd werk. Tot voor enige jaren kende Mid delburg geen vastomlijnd jeugdbe leid. In april 1967 werd een com missie van advies inzake het jeugd beleid geïnstalleerd, die tot taak kreeg het Middelburgse gemeente bestuur te adviseren omtrent het gemeentelijk jeugdbeleid. In het rapport, dat als resultaat van een jaar studie over het jeugdwerk iin Middelburg en de mogelijkheden voor een te voeren gemeentelijk jeugdbeleid door de commissie werd uitgebracht en dat tijdens verschil lende hearings ter discussie werd gesteld, werd grote nadruk gelegd op het belang van de inspraak van jongeren bij het beleid te,n aanzien van de jongeren. Niettemin slaagde de commissie er niet in, gestalte te geven aan mogelijkheden tot in spraak van de jeugd. „Met recht kan gesteld worden, dat de inspraak van jongeren zelfs een voorwaarde is voor een verant woord te voeren jeugdbeleid. De wij ze waarop inspraak karn worden ver wezenlijkt is echter moeilijk aan te geven", zo heet het in het rapport Jeugdbeleid Middelburg- Ook dat rapport moest tot stand komen zon der de inspraak, nadat „gebleken was, dat de jongeren, die aanvanke lijk in de commissie zitting hadden, geen duidelijke vormgeving vain eigen gedachten garven". In het conflict rond Provadya?" liggen de kaarten duidelijk anders. De jongeren hebben nu zelf een vorm gevonden, waarin inspt-ak en medebeslissingsrecht van de jonge ren in het beleid van het jongeren centrum verwezenlijkt kunnen wor den, waarbij het bestuur, dat uiter aard in deze vorm enige concessies moet doen, zijn greep op de beleids bepaling niet behoeft te verliezen. Deze vorm is aldus: de ideeën die door de bezoekers van het cen trum worden aangedragen, worden uitgewerkt in werkgroepen. Uit deze werkgroepen worden kernleden gekozen, die met de door het bestuur aangestelde projectlei der, dlie tot taak heeft de activitei ten in het centrum te stimuleren en te bun-delen, de „staf" van het cen trum vormen en een uitvoerende taak heeft. Deze staf legt in iedere bestuursvergadering verantwoor ding af voor alle activiteiten in het centrum. Daarbij krijgt het bestuur een corrigerende taak. Let bestuur moet de activiteiten achteraf beoor de-en. Tijdens de zaterdagavond gehou den discussie bleek, diat in principe geen der bestuursleden tegen dit voorstel was geweest. De bestuurs leden, die ondanks dat toch hadden tegengestemd, voerden aan, dat ze deze stap tegenover hun achterban, de vier levensbeschouwelijke richtin gen, t.w. die gereformeerde, de her vormde, de katholieke en de moder ne jeugdraad, niet konden verant woorden. Dat de levensbeschouwelijke in stellingen, zoals de kerkcn in Mid del uurg, zo'n sterke invloed hebben op de gan<r van zaken in het jonge rencentrum, waar noch apostolisch noch methodisch jeugdwerk wordt verricht, ligt verankerd in de ont wikkeling van het jeugdwerk in Middelburg. Enige jaren geleden kende Middel burg enige goedlopende instuifo-rga- nisaties. Het bezoek aan de instui ven nam evenwel steeds meer af, omdat de binding bij de jongeren met de groepsgenoten, die meestal geloofsgenoten waren, minder sterk werd. Er tekende zich een tendens af naar open jeugdwerk. Bovendien re zen bij de leiding van de instuiven moeilijkheden: men kon niet meer voldoen aan de eisen wat betreft de accommodatie op grond van omvol- doende financiën. Voorts groeide de gedachte, dat gescheiden optrekken bij dit werk niet langer verantwoord en ook niet meer mogelijk was. De besprekingen tussen de instuif- organisaties leidden tot de oprich ting van de Stichting Vrijetijdscen trum voor Jongeren. Het bestuur werd gevormd "it re- pres enrtiainten van de levensbeschou welijke groeperingen, die aan de wieg van het centrum stonden. De ze structuur heeft in de korte perio de, dat de stichting bestaat, al vele hoofdbrekens gekost- Niet alleen wordt het werk in het bestuur be lemmerd omdat de bestuursleden er met een mandaat van hun achter ban zitting hebben, doch bovendien blijkt, dat de persoonlijke opvattin gen van bestuursleden o-p zelfs prin cipiële punten niet altijd overeenko men met de opvattingen van hun achterban, hetgeen na-ar buiten toe vooral naar de jeugd, die in Middelburg blijk gaf te willen stre ven naar meer eenheid in de ker ken wel eens verkeerd overkomt. Wellicht ten onrechte, maar niet temin begrijpelijk, verwijlt de jeugd de bestuursleden met mandaat een zekere onoprechtheid. Dat de be stuursled-en niet gelukkig zijn n.et hun positie blijkt uit hun voorstel om de mogelijkheden na te gaan om te komen tot opheffing van de stichting en een werkgroep in te stellen, die zich za] buigen over de structuurwijzigingen. De weg to-t opheffing, hoezeer de ze ook wordt verlangd, z-al wel eens een lange weg kunnen zijn. Niet alleen omdat de achterlanden ge zien de historische ontwikkelingen er moeite mee zullen hebben, ma-ar ook omd-at daarmee de basis, waarop d-e overheid subsidie heeft verleend, wordt weggenomen. Naar aanleiding van het besluit van het college van b. en w. van Breda om de voorstelling „Het sexuele genie van de markies De Sade" dcor D.A.T. op zondagavond j.l. alsno-g niet te laten doorgaan, zou ondergetekende het volgende willen opmerken: 1. In De Stem van donderdag 29 jan- j.l. wordt o.a. da volgende uit spraak van dr. Fons Eickholt, re gisseur van het betreffende theater- collage geciteerd: „Wij slaan open voor suggesties uit het publiek en daarom evolueert het stuk steeds". Alleen ai -dit dynamische element, dat deze experimentele groep in haar theater-collages wenst te brengen (dialoo-g tom-eelspelers- „publiek" potentiële medespelers met daaruit voortvloeiend een voort durende herinterpretatie van het gegeven) verdient grote aandacht. Is het niet zo, dat onze huidige to neelvormen volkomen verstard zijn en ge-en communicerende functie meer hebben? 2. Inhoudelijk zou de voorstelling ook van belang hebben kunnen zijn, juist om to laten zien hoe weinig er in feite veranderd is in de 200 jaar na Sa-de's doo-d voor wat betreft op vattin-gen over godsdienst (vooral de geïnstitutionaliseerde vormen), sek sualiteit en maatschappij. Misschien dat er choquerende passages te zien zouden zijn geweest, maar dat dient m.i. positief gewaardeerd te worden (is het niet zo, dat er zich in onze samenleving en de rest van de we reld nok allerlei choquerende ge beurtenissen afspelen, waarvan de „zwijgende meerderheid" zich juist niets aantrekt). 3. Handelt het college van b. en w. niet behoorlijk autoritair door aan bepaalde groeperingen (die in kwan titatief opzicht wellicht in de min derheid zij-n) d-e mogelijkheid te ont nemen een dergelijke voorstelling in de stadsschouwburg te gaan zien? Dit college heeft trouwens eerder een ander standpunt ingenomen (zie citaat wethouder mr. R. Gielen in De Stem van donderdag j.l.), waarbij deze stelde, dat het college er niets voor voelde een vorm van nacensuur toe te passen. Waarom nu ineens dan wel? (Trouwens wat is schennis van de openbare eer baarheid? Leven wij niet in een plu riforme maatschappij, waarin er di verse sociale categorieën zijn met elk zijn eigen normen- en waarden patroon, zodat er geen sprake kan zijn van liet begrip „openbare eer baarheid?") 4. Waarom is stadsschouwburg directeur Niemeyer overstag ge gaan? Door vroegere publikaties in De Stem is de indruk gewekt, dat deze de intentie heeft een wat pro gressievere cultuurpolitiek te gaan vormen in de toekomst. Is hij onder pressie gezet door bepaalde in vloedrijke personen of is hij zelf van mening veranderd? Tot slot n-o-g dit: m.i. dient gea geerd te worden niet tegen het feit, dat een dergelijke voorstelling zal plaats hebben. maar integendeel, juist tegen het feit, dat een dergelij ke voorstelling door overheidsingrij pen nie, zal plaats hebben- BREDA MEL VAN ELTEREN Naar aanleiding van het verbieden van het toneelstuk „Het buitenspori ge seksuele leven van de Markies de Sado" door het college van B en W van Breda gaarne de volgende kant tekening. Het argeloze traditioneel denkende deel van de bevolking van onze goe de stad was en door de titel van het stuk en door de verklaring van de wethouder enkele dagen tevoren vol doende gewaarschuwd de schouw burg niet te betreden. Zouden er des ondanks toch nog mogelijk te choque ren mensen naar de voorstelling ge gaan zijn, dan moeten dezen m.i. be schouwd worden als masochisten. Door het optreden van het college werd een. ander, niet minder belang rijk gedeelte van de bevolking, de mogelijkheid ontnomen kennis te ne men van een uiting van modern to neel, die de heren zo'n „interessan te ervaring" in Amsterdam bezorgd heeft. Naar mijn mening behoeft onze burgervader dit geïnteresserede deel niet te beschermen, omdat het zich zelf mans genoeg acht kritisch een voorstelling te volgen en zich al dan niet te stoten aan het gebodene. De tijd van paternalistische betut teling op cultureel gebied is echt wel voorbij. De heer Merkx en zijn secon danten hebben dit (nog?) niet begre pen. Jammer!" BREDA. Dr. H. G. E. van Leersum He-t feit dat de voorstelling in Bre da, van de intussen beruchte Sade- collage uiteindelijk toch verbod-en is, heeft mij zeer verbaasd en teleurge steld. Dit was m.i. nl. niet noodza kelijk, daar door de zeer goede be schouwingen over dit stuk in de pers, een goede indruk wer-d gegeven v-an wat men van dit stuk kon verwach ten. Daardoor kon ieder volgen® ei gen geweten vrijelijk bepalen of ze dit stuk wel d,an niet wilden zien. Deze verantwoordelijkheid is nu overgenomen door het gemeentebe stuur dat de voor-stelling verbo den heeft, waardoor degenen die het stuk wel wilden (of durfden?) gaan zien, deze mogelijkheid ontnomen werd Als burgemeester Merkx zelf verklaart een interessante ervaring te hebben gehad (De Stem d.d. 31 jan. 1970) waarom ontzegt hij anderen dan deze mogelijkheid? BREDA J. F. GEIJSELS Allereerst wil ik U hierbij een compliment maken voor Uw altijd actuele en verzorgde sportversla-gen. Gaame zou ik mijn commentaar willen geven op het ingezonden stuk in Uw blad van de heer D. J. over d-e t.v.-verslaggeving van de heer Koomen. Hoewel ik in de eerste plaats nadrukkelijk wil stellen, dat ik altijd met plezier luister naar de enthousiaste radioreportages van de heer Theo Koomen, ben ik nu toch zo vrij van mening te verschillen met de schrijver van het betreffen de ingezonden stuk. Zonder direct in te gaan op de diverse pluspunten in het verslag van d-e heer Koomen naar voren gebracht do-o-r de heer C. P. M de J., waarvan sommige punten zeer aanvechtbaar zijn. geef ik U hieronder de aanmerkingen, welke zeker door een groot aantal luisteraars-kijkers gedeeld zullen worden. 1. Waarschijnlijk omdat de heer Koo men nog niet zoveel ervaring heeft in het geven van een verslag bij een televisiereportage, praat hij veel te veel. 2. Het is mij opgevallen, dat de heer Koomen bij het doorgeven van een voorsprong of achterstand op een bepaald tijdschema van een rij der, fouts n maakt. Ik hoorde de baanomroeper herhaaldelijk andere tijden doorgeven dan de heer Koo men. 3. Bij zijn verslag van de 10.000 meter van Dag Fornaess, was hij veel te voorbarig door te zeggen, dat Ard Schenk al op rozen zat, voordat d-e helft van de rit was verreden Natuurlijk zijn er in het verslag van de heer Koomen ook vele plus punten te noemen, maar om nu zon der mee- maar te schrijven: „sinds jaren weer eens een enthousiast en deskundig t.v.-verslag gehoord te hebben", dat gaat mij veel te ver. BERGEN OP ZOOM. L. JANSE. In een artikel in dit blad, onder de kop „KVP neemt 't op voor werkne mers", las ik, dat het bestuur van de KVP afd. Breda er op aandringt, attent te zijn op de behartiging van de belangen der werknemers. Dit aandringen is blijkbaar ge schied doordat de PAK Breda de KVP nogal wat schrik heeft ingeboe zemd. Dank zij het PAK is de KVP nu daadwerkelijk van plan iets aan de werknemers te doen. Proficiat- KVP met dit besluit, of eigenlijk zou ik moeten zeggen, pro ficiat PAK, jullie eerste succe® is reeds geoogst. BREDA J.A- MENTZEL KAPELLE Met veel feestelijk vertoon heeft de stichting ,,opcn jeugdwerk" in Kapelle zaterdag haar nieuwe jeugdhuis „De Canus" in de kelder onder het gemeenschapshuis „De Vroone" in gebruik genomen. Om drie uur precies haalde burge meester van Suylekom het symbool van de jeugdsoos, een canus ofwel ouderwetse fruitplukmand, omlaag van het oude soosgebouw aan de Ooststraat wa-ar de soos tot nu toe ee-n onderdak vond. Met de muziekvereniging „Ons Ge noegen" en het tamboer- en pijper- korps „Jonge Kracht" voorop, trok da-arn-a d-e stoet van genodigden en jongeren door Kapelle naar „De Vroone". In de stoet liepen onder meer het voltallige college van b. en w. van Kapelle, bestuurder en directeur van het gemeenschapshuis, afgevaardig den van de Herv. en Geref. Kerk van Kapelle en Biezeling-e en zeer veel jongeren. Hans de Jager en Jos de Regt droegen de canus. Voor de ingang van de kelder on der „De Vroone" hield burgemeester vam Suylekom een toespraak en ver volgens hing hij het Ca-nus-symbool op. Toen opende hij de kelder en was er gelegenheid het nieuwe onderko men voor de jeugd van Kapelle te bewonderen. Verschillende sprekers spr-aken de hoop uit dat deze kelder een waar ontmoetingspunt voor do jeugd mag worden, wa-ar men met elkaar kan praten en ook elkaar leert begrijpen. De heer G. van de Brugge uit Ka pelle, die belangeloos 't ontwerp voor de inrichting van de kelder leverde, werd het erelidmaatschap van „De Canus" er een cadeau aangeboden. Voorzitter op 't Hof van het gemeen schapshuig „De Vroone" kreeg een aanwijsbord voor het huis. Voorzitter J. Groenleer van de stichting open jeugdwerk i-n Kapelle deelde mede dat er contacten zijn - \et een groep van 100 Amerikaanse jon geren die mogelijk in de komende zo mer twee dagen in Kapelle zullen ko men als ga-st van de soos-jongeren. De leiding op deze openingsbij een komst berustte bij Kees Too-renaar, lid van het soosbestuur. 's Avonds was er in de grote zaal van „De Vroo ne" het optreden wan de pop-groep „Gloria" Het was erg druk en de stemming onder de honderden jon geren was voortreffelijk. Zondagavond trad voor de jeugd soos in de kelder on de multi-instru- mentalist Kees de Jonge met zijn mudek-pariosr Eelco Tamminga, uit Goes.

de Stem | 1970 | | pagina 7