leerlingen st.-joost kiezen eigen miss Alternatieve Miss cine-Mina-festatie Een soldaat schrijft if doel!! Jeugd JOOL n JOSEPHINE X X m JOSEPHINE Zedenpolitie Soldeerbout 20 DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 ■op-de-knop is genoeg. JXE kadoartikelen Jrote Markt) BREDA de veelbesproken Litho's van John Lennon zijn op het ogen blik in Nederland en zullen deze week worden tentoongesteld in galerij P 96 in Amsterdam. Na twee weken verhuizen de litho's naar Galerie Podulke waar ze op nieuw twee weken te zien zullen zijn. De eigenaars van de galeries Gerard Bernard (links) en Mike Podulke (rechts) kregen in Londen enige moeilijkheden toen ze de li tho's uit de Arts Gallery in Bond Street wilden meenemen. Woeden de jongeren hielden de expositie ruimte bezet omdat zij wilden pro testeren tegen het feit dat Lennon zjjn haar had laten knippen. OP DE vliegbasis Gilze-Rijen is men vorige week van een handbedien de telefooncentrale overgestapt op een automatische. Dat men daar hard aan toe was moge blijken uit een brief van soldaat Willem, die we in een kazerneblad van de vliegbasis lazen. (Doorgaans oninteres sante lectuur, maar deze keer toch wel waard om geciteerd te worden): „Lieve mams, Omdat ik er nog geen kans voor heb gehad, wil ik U graag bij dezen nog een zeer gelukkig Nieuwjaar toewensen en laten we hopen, Mams, dat er maar geen oorlog komtwant dat zou mij slecht uitkomen. Ik ben namelijk mijn herkenningsplaatje kwijtgeraakt en dat is toch wel erg lastig! Zou je thuis nog eens goed willen zoeken? Of zou Pa het misschien stiekum hebben ingepikt? Die is nogal happig op dat soort miletaire dingen! Wilt U het hem ook eens vragen? In Uw laatste brief, Mams, vroeg U mij, hoe eigenlijk onze telefoon centrale werkt. Dat zal ik effe uitleggen: iedereen heeft een telefoon. Belangrijke lieden hebben meerdere telefoons, maar da's alleen maar voor de sjoow! Die willen gewichtig doen, begrijpt U wel? Op dit mo ment zijn we met de vernieuwing bezig van onze telefoons. Monumen tenzorg was er namelijk achter gekomen, dat wij nog steeds de telefoons uit 1S93 gebruikten en dat vonden ze niet goed. Daarom krijgen we allemaal nieuwe. Afijn, nu gebruiken we nog onze ouwe telefoons, die uitgerust zijn met hoorn en slinger. Als je iemand wilt optelefoneren, dan moet je stevig de telefoon beetpakken en een minuut of twee, drie i jliafc met de slinger draaien. Dan hoor je in de hoorn meestal niets en lus geef je nog enkele flinke slingers weg. Nou, en dan hoor je pas i iets! Laatst zei een meneer nog heel vriendelijk tegen mij in de hoorn: „Kun je voor den donder niet wat langer slingeren?" „Jawel, meneer"! zei ik en ik gaf hem van jetje! (Zo heet dat: van-jetje-geven. Wat het precies betekent weet ik niet, maar het is wel fijn, hoor!) Goed. dan komt een meneer aan de telefoon, die zegt dan „Centrale" (Soms is het een damesstem. Dat zal die meneer zijn vrouw wel wezen, die even invalt, als meneer wegmoet!). Tegen die meneer zeg je dan: „Mag ik van U toestel veertien" en i dan zegt hij: „Komt-ie" en dan hoor je meestal weer niks. Of hij zegt: „In gesprek" en dat moet je dan maar geloven, want je kunt moeilijk gaan kijken. Maar ookee, je slingert zo links en rechts wat en je noemt nog drie, vier keer het nummer en ja, dan komt de verbintenis tot stand. Alleen zó onduidelijk, dat je elkaar niet kunt verstaan. Je roept dan: „Kun je mij verstaan?", waarop die ander dan zegt: „Dat staat j toch in een Kluumo'" Zo duidelijk is de verbintenis, begrijpt u wel? i Toch heeft onze verbinienisdienst er een oplossing voor gevonden. Heel eenvoudig: iedere telefoon staat vlak bij het raam en als je elkaar hier niet verstaat, dan doe je alle twee het raam open en schreeuw je ge- I woon zonder telefoon met elkaar. Werkt als een terrein!! Soms is de telefoon echter zeer duidelijk. Dat ligt volgens de kenners aan de klimacatalogische weersomstandigheden. Dan spreek je zonder moeite met elkaar. Alleen dan komt die meneer van de centrale steeds vragen, of je al klaar bent. Dan roep je maar steeds: „Nog niet klaar - ik begin pos!", ook al ben je dan al een kwartier bezig. Soms roept de centrale Maar?", terwijl je nog moet beginnen, maar dat mag de pret niet drukken. Laatst draaide ik fors aan de slinger, maar de centrale ant woordde niet. Na 4,5 minuut en 38 slingers klonk eindelijk: „Met de centrale! Is er brand?" „Nee" zei ik, „maar waarom komt U er «t in?" „Omdat Uw klepje niet viel", zei hij weer. „Wat heeft mijn klepje er mee te maken, man! Als ik mijn klepje niet wil laten vallen, dan hond ik het vast, begrepen! Mag ik misschien nog over mijn eigen jdepje beschikken? Ik vraag toch ook niet naar Uw klepje, of wel?" Maros, ik was woedend! Dat was ook geen antwoord geven, zeg nou telfAfijn, laat ik er maar over ophouden, want U weet nu wel vol doende over onze telefoondienst! Laatst hoorde ik nog een nieuwtje, Mams, Hier was een sersjant- rcajoor, die moest de wekker van zijn kolleega repareren. Hij had al "ren zitten sleutelen (waarschijnlijk in diensttijd!) en volgens zijn tech nische inzicht iuas het ding heel fijn in orde. Hij begreep maar niet, hoe net mogelijk was, dat het kreng toch iedere keer tien minuten vóór lopen. Na dagen kwam hij erachter, dat andere kolleegaas hem ongevraagd een handje geholpen hadden. Ja, dat noem ik nog eens collegiaal! Zo, dat was het weer. Ik hoop, dat U mijn groeten overbrengt aan "a en mijn broertjes en voor Uzelf een dikke kus van Uw DE WESTDUITSE staatssecre taris voor jeugd-, familie- en ge zondheidszaken, H. Westphal, heeft te Straatsburg in de Assem- blée van de Raad van Europa het denkbeeld van een Europese jeugdstichting bepleit. „Doel van die organisatie moet zijn, ertoe bij te dragen dat jonge mensen in Eu ropese landen het besef krijgen dat zij als Europeaan opgroeien en mede verantwoordelijk zijn voor een duurzame orde in Europa. Het gaat erbij om de bijdrage van de jonge generatie aan de eenheid van Europa", aldus staatssecreta ris Westphal. Ook voor de communistische landen in Oost-Europa moet het lidmaatschap van zo'n stichting openstaan., ten behoeve van jonge mensen daar. Verder zei de staatssecretaris dat boven de stichting een cura torium moet worden geplaatst, waarin zowel de regeringsverte genwoordigers als vertegenwoor digers van particuliere jeugdin- stellingen zitting hebben. Een van de assembléeleden, de Westduitse socialist H. Poehler, zei dat men in het curatorium niet te veel regeringsvertegenwoordi gers moet benoemen, omdat de te genwoordige jeugd getuigt van wantrouwen in de organen van de gevestigde orde. Het is nodig de L. O LT> EX m LU "O l/) O "WAAROM WORDEN hier de uiers van deze vrouw gemeten Bestaat de vrouw soms uit lijf alleen? Wat zijn al deze heren met deze dames van plan? Vindt U het hier allemaal zo leuk? Wij niet!! Weg met de miss verkiezingen! Weg met de vrouwen exploitatie!!" Aldus luidt de letterlijke tekst van een stenciltje, dat ik in de handen gedrukt krijg. We zijn na het zien van de twee uur durende film over het „protest" van de Amerikaan Peter Whitehead, „The Fall" in de Utrechtse Cinemanifes- tatie op weg naar de dancing De Dietsche. Daar zullen de miss verkiezingen plaatsvinden, die de winnares een rol in een film van Pim de la Parra en Wim Verstap pen zal opleveren. Midden in een enorme menigte op straat treffen we Pim de la Parra. Hij is om ringd door tientallen meisjes. Som mige van hen dragen een koeie- masker of rubberborsten. Pim wordt voortgeduwd, geknepen en nagefloten. De „Dolle Mina's" ge bruiken hem als gijzelaar, omdat ze van dancing-eigenaar Willemse niet binnen mogen. Er wordt be sloten van het Utrechtse „Paradiso", dat de „Cargadoor" heet, een actie centrum te maken. Als dit onmo gelijk blijkt, belandt men in de „Raadskelder". Hier worden door de meisjes verklaringen afgelegd als verantwoording van hun actie. Daarna haasten ze zich naar het station om de laatste trein naar Amsterdam terug te nemen. In De Dietsche is de verwarring intussen volkomen. De jury, die toch al niet veel van zijn oorspron kelijke samenstelling heeft behou den, ziet het allemaal niet meer. Ageeth Scherphuis doet vergeefse pogingen om de zaak te redden. Men is veel te blij, dat er voldoende kandidaten gevonden zijn. De keurige danszaal is overvol. De flitslampen van de fotografen verblinden de bezoekers, voor zo ver dat al niet gebeurt door de spots van de NOS filmploeg en de lampen, die de filmstudenten van de Bredase academie Sint Joost ge plaatst hebben. Enige dagen voordat de Cine- manifestatie 70 begon kwam vijfde- jaars filmstudent Ton Dirkse op het idee om de missverkiezing te gaan verfilmen. Vierdejaars studenten Frank Hamers en Bob Entrop wa ren gelijk in voor dit idee en be sloten er een stunt aan vast te kno pen. De Sint Joost-studenten zou den een eigen miss kiezen en deze een rol aanbieden in een korte speelfilm. Onder leiding van docent Arie Onderdenwijngaard werd de produktie technisch voorbereid. Zo werd contact opgenomen met de filmfestival-organisator Huub Bals. Deze reageerde enthousiast op het voorstel en vond de stunt een ge weldig idee. Hij beloofde het opge nomen filmpje tijdens de slotvoor- stelling van woensdagavond te zul len programmeren. Tien Sint Joosters met drie ca mera's, geluidsapparatuur en lam pen togen naar Utrecht. Er werden interviews gedraaid met de kandi daat-missen. De camera's snorden in de kleedkamers en registreerden de „acts" die de meisjes moesten opvoeren voor de selectie. Aan iedereen, dus ook aan Sara bande van Blaaderen (22) werd de vraag gesteld of ze als „nudie" wil de optreden. Als antwoord draaide Sarabande zich abrupt om en com mandeerde: „Rits". Voordat het tot de Sint Joost-studenten doordrong stond zij slechts in haar slipje voor hen. De uitverkorene was gevonden. Scriptgirl Maretti Damen, 20 jaar, eerstejaars studente, die deze beslis sing openbaar zou maken, kon zich gaan omkleden voor deze taak. Slechts gehuld in filmstroken ver scheen zij, even later, in de over volle dancing. Eigenaar Willemse was het hier echter niet mee eens. De zedenpolitie zat in de zaal en hij wilde geen gedonder. De ont hutste Bredanaars stelden voor om Maretti eerst door de overheids dienaren te laten keuren. De „robe" van 35 millimeter stroken, kleur- negatief werd niet aanstootgevend geacht. Onder luid applaus werd de keuze van Sarabande als toekomstig filmster van OMP/ANDI-produkties onder welke naam de Sint Joost- studenten zich presenteerden, be kendgemaakt. De jury van de Cinemanifestatie had intussen ook haar oordeel klaar. Dezelfde Sarabande van Blaaderen oogstte ook hier lauwe ren. Zij kreeg de eerste prijs van de reeds schertsend „Mienen-mani- festatie" genoemde misverkiezing. De filmploeg van de St.-Joostacademie uit Breda bestaande uit Ton Dirkse (camera), Bobo Antrop (ondervrager) en Franck Hamers (geluid) Sarabande woont in Amsterdam. Zij is lid van de studentengroep ASVA en verzorgde de perscontac ten tijdens de bezetting van de pa- dagogische academie te Beverwijk. Zij verklaarde dat zij aan de verkiezingen had meegedaan om de gelegenheid te krijgen aan verslag gevers te vertellen wat er nu pre cies aan de hand is in Beverwijk. Ook in de film van Pim de la Par ra, waarin ze als prijs een rol mag spelen wil ze haar democratiserings- actie voeren. „Ik doe pas mee als ik mag meebeslissen over de vorm en de inhoud van de film". i Op de Bredase kunstacademie wordt op het moment onder hoog spanning gewerkt. De reportage film moet morgen klaar zijn. De lo kalen van de filmafdeling liggen bezaait met filmstroken. Tijdens het afgelopen week-end werd er doorgewerkt. De montagetafels wa ren continu in bedrijf. „We zijn erg tevreden over de resultaten", vertelt Bob Entrop. „Het materiaal ziet er goed uit, on danks de barre omstandigheden, waaronder het werk opgenomen. Het was wel een toestand daar in De Dietsche. De lampen duvelden om. De stekkers werden steeds ka pot getrapt. De soldeerbout heeft de hele avond heet gestaan om alles weer te repareren. Het publiek was wel enorm. Ze hielpen geweldig. Ze gaven nieuwe casettes met film materiaal en geluidsbanden door als we die nodig hadden. Ze staken zelfs de lampen aan als dat nodig was. Wim Verstappen stond op een gegeven moment een van onze ca settes voor ons te vullen. We schrokken wel, toen de ver kiezingen naar de „Cargadoor" dreigden te worden verplaatst. We zijn er met een camera achteraan gegaan, terwijl de andere twee in De Dietsche doordraaiden. Gelukkig kwam iedereen later weer terug. Wat we met onze „alternatieve" miss gaan doen weten we nog niet precies. Zelf weet ze wel wat ze gaat doen. Publiciteit maken voor de Beverwijkse zaak. Daarin is ze door dit artikel al een beetje ge slaagd. MAARTEN VAN ROOIJEN rt 5,(per lot) op Benidorm Spanie zendsystemen)

de Stem | 1970 | | pagina 21