C.v. 1 „I,, STRIJD OP GOLAN-HOOGTEN dreigt met interventie in Midden-Oosten Commentaar I )e^elHd VAN GELIBAATS- NAAR GEZAGSCRISIS REACTIES CELIBAAT Kamer-vragen effecten-rel NIEUWE THEODORAKIS-VERTO Rechtstreekse lijndiensten Waalwijk - Milaan v.v. Waalwijk - Osnabrück v.v. k. 7^. W 1\ 1/ i B I 1' y (Van onze corresDondent) Er waren vier Syriërs gewond en Ongeveer tegelijkertijd gisterocl Wedloop I Wedloop II Geen feiten Doodsteek Mes op keel Man uit Nijverdal probeert zich te verbranden „PvdA"-reclame gericht tegen burgemeester WILDE STAKINGEN IJzel verlamt verkeer internationaal centrum voor transportexpeditie, douane, opslag en distributie I APPELS WAALWIJK N.V BESCHADIGDE ZENUWDELEN VERVANGEN 13 DE STEM VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 13 Ky T y rv <Van onze correspondent) tank en een vrachtauto wer- tend vielen Israëlische vliegtuige h LONDEN/DAMASCUS Syrië den beschadigd. „Er waren onge- twee Egyptische kampementen i W 1 O» i. t!LJ. T».U_ ..n« JXTill nnn Tl ot nrii LONDEN/DAMASCUS Syrië laat zeer buiten haar gewoonte steeds meer haar militaire spierbal len zien. Gisterochtend heeft ze een nieuwe aanval gedaan op de Israëli's in de bezette gebieden van de Go- lan-hoogten. Deze gebieden zijn sinds de zesdaagse oorlog in han den van Israël. De Syriërs zeggen vier Israëlische vliegtuigen te heb ben neergeschoten en 35 man ge wond of gedood te hebben tijdens een slag die bijna vier uur duurde. Er waren vier Syriërs gewond en een tank en een vrachtauto wer den beschadigd. „Er waren onge veer 30 Israëlische vliegtuigen bij de slag betrokken, staat in het mi litaire rapport van Damascus te le zen. „De vijand gebruikte bommen en napalm". Een teken aan de wand is, dat dit gevecht het zesde in dit gebied is in de laatste drie dagen. De meeste begonnen door Israël. Het is daarom zo verrassend, omdat de hoogten van Golan gedurende lange tijd het rustigste Arabische front is geweest met Israël. Ongeveer tegelijkertijd gisteroch tend vielen Israëlische vliegtuigen twee Egyptische kampementen in de Delta van de Niji aan. Het ene, Baltim, ongeveer 130 km ten wes ten van Port Said, het andere, Man- kabad, ligt in de vallei van de Niji. Het was de zevende maal in min der dan een maand tijd dat de Is raëlische luchtmacht diep in Egyp tisch gebied doordrong. Bij vorige aanvallen werd de omgeving van Cairo bestookt. (Copyright The Guardian/De Stem) Ni •il Ditmaal niet Liesbelh List, maar de Nederlandse zangeres Christina Cünne, die een langspeelplaat vol zingt met „gesmokkelde liederen" van de Griekse componist Mikis Theodorakis. In het Amsterdamse Miranda-pavil- joen presenteerde ze haar LP onder de titel „Songs from Zatouna".. Zatouna is de naam van het Griekse dorp, waar Theodorakis 14 maanden in ballingschap leefde, voordat hij werd overgebracht naar de gevangenis in Oropos. I President Nixon heeft gisteren het Amerikaanse congres een ontwerp-begroting voor 1971 voor gelegd die in het kader van de inflatiebestrijding „in evenwicht" is. Dat evenwicht is wat wankel, maar op papier is het er. Zelfs de fensie heeft het snoeimes gevoeld, al zeggen sommige kritische sena toren dat de defensiebezuinigingen „meer van symbolische of synthe tische aard zijn." Het Pentagon zal dan ook niet zó ontevreden zijn. Nixon immers geeft de bewapeningswedloop een flinke oppepper. Het vorig jaar zo om streden a n ti-ra kef-ra ket-systeem wordt uitgebreid. De offensievë kernwapens Minuteman-ll en Posei don (de opvolger van de onderzee bootraket Polaris) krijgen oorlogs koppen die uit meerdere kernbom men bestaan (om het de Russische anti-raket-raketten moeilijker te ma- kon). De strategische luchtmacht krijgt een nieuwe kernbom voor de b-52 en de FB-111 en misschien zelfs een nieuwe bommenwerper (de B-l) die weer beter bij de nieuwe bom past. Ook ten aanzien van de uitbreiding van het aantal kem-aanvalsonderzeeboten kernvliegdekschepen, klinkt de •groting positief. Wat de anti-raket-raketten be laft: Nixon zegt nu dat die vooral bedoeld zijn om atoom-chanteurs zoals volgens hem China er over t'en jaar een zou kunnen zijn te weerstaan. Het argument van de afoomchantage door mini-kern wapenmachten is niet nieuw. Het speelt een belangrijke rol in de mo veringen van de voorstanders van nret-verspreiding van kernwapens, erecht wel. Men kan er echter ook Politiek mee spelen. Nixon voegt zijn afoomchantage- motief nog de verzekering toe dat voortgegaan zal worden op de weg naar be. of ontwapeningsafspraken de Sovjet-Unie. In de schaduw van meerkoppige Minutemanraket en klinken zulke stellingen onwaar J'g al zullen de Russen het bes de Amerikanen eens zijn dat 'na over een jaar of tien in staat „atoomchanfage" te-plegen. bie schijn van onwaarachtig- Het St6at Nixon niet alleen. 'S het gevolg van het dilemma Waarvoor (ook) hij staat: e onderhandelingen met de ovjet-Unie verkeren, ondanks e vooruitgang nog in een sta- Cv^ Z0nc'er z&kere uitzichten; 'ra is 0p zichzelf een hoogst nzekere en voor de verhouding --Sovjet-Unie frustrerende fac tor; niettemin moet Nixon langs di plomatieke weg deze onzekerhe den doen verkeren in zekerheden en intussen heeft hij er als president van de V.S. voor te zorgen dat dit land nooit het slachtoffer van atoomdreiging of -chantage kan worden. Dat betekent vooralsnog opvoe ring en modernisering van de bewapening, iets wat „de andere zijde" onmogelijk onbeantwoord kan laten. De wapenwedloop is hiermee ondanks alle goede bedoelingen en onderhandelingen weereen feit. Het is een probleem dat langs de tot nu toe gevolgde weg niet meer op te lossen lijkt. Daarom missen wij een nieuw initiatief, een nieuwe visie op dit vredebedreigende pro bleem, zo pijnlijk in deze begro tingstoelichting die toch ook een stuk presidentiële toekomstvisie pretendeert te zijn. rpELEVISIERUBRIEKEN als „Brand- punt" en „Achter het Nieuws", hebben zich een verdiende reputatie verworven omdat hun staven nete lige onderwerpen niet schuwen en zich niet door notabele mooiprateri van de wijs laten brengen. Bij een dergelijke taakstelling die niet verschilt van die van de dagbladpers is 't bijna niet te ver mijden dat men wel eens zijn doel voorbijschiet. Wanneer men bijvoor beeld een correspondentie in handen krijgt, waaruit een poging tot aande- lenfraude ten nadele van de Neder landse staat zou kunnen worden af geleid, is het natuurlijk een hard gelag een dergelijke topic te moeten laten varen omdat het hele spel toch niet door is gegaan. Niet doorgegaan omdat de deelnemers zelf ontdekten dat ze in strijd met de wet kwamen Wij hebben enig vermoeden waar om de tv-uitzending van zaterdag werd gehandhaafd, hoewel er geen feiten grondslag voor elke journa listieke behandeling te melden vielen. Zijdelings, zeer zijdelings, was immers Nederlands meest om streden scheepswerf bij de zaak be trokken. En dat gaf 't allemaal een actueel tintje. Plus de gerede kans dat de oppervlakkige kijkersge meente er nog eens van door drongen wordt hoe die dekselse C.V. de boel toch bij de neus heeft genomen. Natuurlijk dient er klaarheid te worden geschapen in de afwikke ling van de bezettings-effecten. Daarom moeten de vragen van het socialistische kamerlid Berg worden toegejuicht. Maar we zouden ook wel eens willen weten wie die brie ven in handen van „Achter het Nieuws" heeft gespeeld. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De toestand in het Midden-Oosten, toch al zo gespannen door het Israëlische offensief van de laatste weken, en door de Franse wapenleveringen aan Libië inmiddels gestegen tot 110 supersoni sche Mirages heeft een nieuwe en ditmaal zeer gevaarlijke ver scherping ondergaan door een Russisch dreigement: „Zonodig militair interveniëren hij de oorlog tussen Israël en de Arabische staten. De Russische ambassadeur in Parijs en de Russische ambassadeur in Londen zijn gisteren gedurende een half uur ontvangen door Pom pidou in Parijs en door Wilson in Londen. In Parijs, waar de Franse regering natuurlijk zwijgt, hoort men in goed ingelichte kringen het volgende. (Vervolg van pagina 1) Prof. dr. B. van Leeuwen, hoog leraar in de theologie te Nijmegen en lid van de kernraad van de Actie groep Wereldkerk: „De zeer globale berichten van de televisie zondag avond roepen bij mij de reactie op: beroerd, niet opportuun. Wij hoopten dat de paus voorlopig geen uitspraken meer over het celibaatsikwestie zou doen, de bischoppen hebben hem im mers een zeer nette brief gestuurd, zonder beslissingen te nemen. Nu gooit Paulus de zesde de deur dicht. Hoe zullen nu de toch vele priesters reageren, voor wie het geduld lang zamerhand op is en die uit solidariteit met de bisschoppen en de kerk tot nu toe geen laatste stap hebben gezet? De bischoppen hebben een verstan dige en slimme reactie op de pause lijke toespraak gegeven: hij is geen antwoord op onze vragen. Zo houden de bisschoppen van hun kant het ge sprek open. Eigenlijk moeten alle reacties in die zin gegeven worden, dan geven we Rome tenminste niet de kans om het gesprek af te breken". (Zoals wij gisteren in een aantal edities nog konden melden hebben de Ned. bischoppen deze reactie ge geven: „De bischoppen zijn nog in contact met het Vaticaan. Zij hebben niet de indruk dat de toespraak van de paus bedoeld is als een antwoord op de zorgen die zij aan hem hebben voorgelegd".) De Nijmeegse pastoraal theoloog prof. dr. F. Haarsma in de KRO actualiteitenrubriek van gistermor gen: „Ik kan me niet voorstellen dat de paus in zijn toespraak bedoelt dat geen discussie over de eelibaafcwet meer mogelijk is, omdat sinds het tweede Vaticaans concilie duidelijk is geworden, dat over dit soort belang rijke zaken alleen beslissingen kun nen worden genomen in en na sa menspraak met het wereldepiscopaat. Volgens mij moeten we aan deze toe spraak niet te grote waarde hechte. Het gaat om een zondagse toespraak en niet om een officiële uit spraak. Natuurlijk werkt zo'n rede voering niet gunstig ten aanzien v-an het komende gesprek met de Neder landse (en andere) bisschoppen, maar afgesneden acht ik de dialoog niet. Wel is duidelijk dat de paus, als hij zijn toespraak letterlijk neemt, geen enkel experiment toelaat". Rusland heeft Nasser en de rege ringen van de Arabische landen de verzekering gegeven dat het zal be ginnen om diplomatiek te interveni eren. En dat het bereid is om militair in te grijpen, wanneer het Israëlische offensief van de laatste weken tegen Egypte niet onmiddellijk wordt ge staakt. In de nacht van 23 januari j.l. heeft Nasser in Caïro de Russische ambas sadeur bij zich laten ontbieden om hem te zeggen dat Egypte in een le vensgevaarlijke positie is beland. De Russen hebben inderdaad de Arabische landen met geld en wa pens gesteund, maar deze hulp is niet voldoende gebleken en Israël kan toeslaan wanneer en waar het wil. Nasser stelde aan de Russische am bassadeur de eis dat Rusland onmid dellijk zou beginnen met het leveren van vliegtuigen o-m Israël in het hart zelf te kunnen treffen. Tot dusver had Rusland alleen maar Migs 23 geleverd in plaats van Migs 21. Het type Mig 23 kan niet verder komen dan de Sinaï, terwijl het type Mig 21 veel verder reikt en Israëlische steden kan bombarderen. Nasser stelde de Russische ambas sadeur voor. dat hij nog diezelfde nacht naar Moskou zou vliegen om van de Russische regering onmiddel lijk hulp te verlangen om Israël op eigen terrein de doodsteek te kunnen toebrengen. Zou Rusland niet bereid zijn maatregelen te nemen om het Israëlische offensief te stoppen, dan zou hij, Nasser, genoodzaakt zijn een massaal offensief te beginnen tegen Israël met alle consequenties daar van. De Russische ambassadeur wist Nas ser ervan te overtuigen zulk een ver strekkende beslissing niet te nemen. En in ruil daarvoor heeft Rusland toegezegd te zullen interveniëren, eerst diplomatiek, en als dat met hielp, dan militair. De eerste gevolgen daarvan heeft men kunnen zien toen de Syrische luchtmacht met een supersonisch vliegtuig boven Haifa verscheen en daar de geluidsmuur doorbrak. Dat was het sein dat Syrië zou beginnen met een twede front om de druk op Egypte te verlichten. Tevens zou vol gens Moskou daardoor worden aan getoond dat de Russische hulp aan de Arabische landen wel degelijk vol doende was, want het Syrisch vlieg tuig had door de vlucht boven Haifa bewezen, dat Israël wel degelijk in het hart kon worden getroffen. In alle communistische land-en die de satellieten van Rusland zijn, kan men volgens Parijs horen verkondi gen aan wie het wil, dat Rusland er niet voor zal terugschrikken des noods militair in te grijpen wanneer de toestand in het Midden-Oosten verergert. Volgens Parijse inlichtin gen heeft de rode telefoon tussen Washington en Moskou enige malen gefunctioneerd en men weet dat van deze rode telefoon alleen maar ge bruik wordt gemaakt in geval van uiterste ernst. Moskou heeft er via deze telefoon bij Amerika met klem op aangedron gen dat de Israëlische bezetting van het Egyptische eiland Shadwan waar de Russische radar-installatie onbeschadigd door de Israëli's werd weggehaald onverwijld zou wor den opgeheven. Deze Russische eis aan Washington is door een aantal Arabische landen gesteund, onder meer door de koning van Jordanië. (Van een onzer verslaggevers) NIJVERDAL Een 22-jarige man uit Nijverdal heeft zondagavond ge probeerd zich door middel van zelf verbranding om het leven te bren gen. Ijlings toegeschoten omstanders konden het vuur op tijd doven. De man ligt nu in een ziekenhuis in Al melo met ernstige brandwonden aan hals en schouders. Hij overgoot zich op het trottoir voor een café met benzine en stak zich daarna in brand. Omstanders snelden te hulp toen zij de vlammen zagen. Het was bekend dat het slachtoffer al enige tijd zeer gespan nen leefde, als gevolg van privé- moeilijkheden De jongste Russische boodschap in Parijs en Londen, waarschijnlijk ook herhaald in Washington zelf, is be doeld om het Westen duidelijk te ma ken dat Rusland het Israëlischë of fensief tegen Egypte niet. langer lij delijk wil aanzien. Aangezien óe po sitie van Nasser daardoor zeer bin nenkort in groot gevaar komt. Op de een of andere manier wil Rusland Amerika, Engeland en Frankrijk dwingen de grote vier een beslissing tè laten nemen over ont ruiming door Israël van alle sedert de zesdaagse oorlog bezette gebie den en Israël het mes op de keel zet ten, wanneer Jeruzalem dat weigert. Rusland Leeft sedert de zesdaagse oorlog aan de Arabische landen voor miljarden aan wapen geleverd. Het is duidelijk dat Rusland deze wapen leveringen niet op het spel wil zet ten door een plotseling avontuur van Nasser. Want zou Nasser de oorlog tegen Israël verliezen, dan verspeelt Rusland zijn prestige in alle Arabi sche landen. In dat geval wenden de Arabische landen zich voor wapen- leveringen tot het Westen, of wat erger is voor Rusland, tot China. ALKMAAR De Partij van de Arbeid te Alkmaar grijpt de opzegging van het lidmaatschap van de partij door burgemeester mr. H. Wytema aan, om reclame te maken. In De Volkskrant van gistermorgen stond een adver tentie, waarin de partij aankon digt: „Er heeft een burgemeester voor de P.v.d.A. bedankt..,., om dat wij de burgemeesters door de bevolking, door willen laten kiezen". De advertentie onthult: Er moeten nieuwe vormen komen in stad, dorp, bedrijf en kantoor, waardoor de mensen echt iets te zeggen krijgen. Wij willen alle veranderingen, die daarvoor no dig zijn. Als hierom een burge meester voor onze partij bedankt, dan is er „een troost": we krijgen er mondige mensen voor terug". Burgemeester Wytema: „geen commentaar. Nee, ik ga hier niet op in". Vijf minuten later belde de burgemeester (na lezing van de advertentie) terug: „Zo zie je, dat het een verkiezingsstunt is. Ze hebben er niets van be grepen". _d DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid drs. E. L. Berg (PvdA) heeft gisteren schriftelijk gevraagd aan de minister van Financiën, of het juist is, dat Verolme Verenigde Scheepswerven n.v. en/of enig ander scheepsbouwbedrijf in Nederland se dert 1960 met het ministerie van Fi nanciën contact heeft gehad over de mogelijkheid tot revaluatie van ef fecten. Indien er contacten zijn ge weest, dan wil het kamerlid weten, waaruit deze hebben bestaan en tot welke resultaten ze hebben geleid. Ook wil hij weten, of het mogelijk is dat nummers van aandelen, die op een zogenaamde oppositielijst of op een recherchelijst voorkomen aan an deren bekend zijn dan aan de bevoeg de Nederlandse en eventueel buiten landse autoriteiten. Op de zogenaam de oppositielijst staan nummers ge noteerd van verdwenen aandelen, waarvan de eigenaars kunnen aan tonen dat ze deze vóór en tijdens de oorlog in hun bezit hadden. Op de z.g. recheychelijst komen de nummers van gestolen aandelen voor. KOPENHAGEN (Reuter) In Denemarken is een wilde staking uitgebroken, waaraan 30.000 arbei ders meedoen, o.a. van scheepswer ven en grote brouwerijen. Deze staking is de grootste in in dustriële stakingsactie sinds 1956. De stakers eisen loonsverhogingen - als tegenwicht tegen belastingverhogin gen. De leuze is: „Eén kroon per uur meer". UTRECHT (ANP) De spoor wegen hebben gistermorgen in grote delen van het land met aanzienlijke vertragingen te kampen gehad. Oor zaken waren de ijzel, stroomstorin gen en een ongeluk op een overweg. In Brabant en Limburg legde de ijzel een groot deel van het wegver keer lam. De rondweg om Eindhoven was geheel onbegaanbaar, waardoor het verkeer in het hart van de stad geheel vast kwam te zitten. Duizen den arbeiders van verschillende fa brieken kwamen uren later op hun werk dan normaal. (ADVERTENTIE) VANAF 1 FEBRUARI Appels verzorgt groupage en destributie in Benelux; Carlo Pisani in geheel Italië en Gebr. Hellman in Noord-Duitsland en Berlijn. Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031* Alies bij elkaar, zo terugblikkend op de dagen die voorbij zijn, kunnen we toch wel stellen dat het me het roerige weekeinde wel was. Ik wilde eigenlijk nu nog even met u praten over het celibaat, maar dat mag niet meer, dus Maar toch, we hadden een enorm gesodemieter in Breda, Statkevitsj zette Kaiser voor Schut, Nypels van D'66 viel uit de progressieve boot en wil naar de VVD, zeer grote span ningen in de Antillen, Luns die een strafvervolging ontloopt en ga zo maar door. In deze turbulente wereld valt vooral een bericht uit China op, waar Woe Tsjeng-Tsjih een voorbeeldig vaderlander wordt genoemd. Hij heeft de nacht na zijn huwelijk met kameraden doorgebracht, citaten uit Mao's boekje zeggend. Woe deed meer: hij verbood zijn moeder een varken te slachten en weigerde alle huwelijkscadeaus. Zijn voorbeeld verdient, aldus het bericht, navolging, want talrijk zijn degenen die door het huwelijk uit de juiste koers zün geraakt. Begrijpt u, hoe ze aan 700 miljoen Chinezen komen? „Wanneer de politie gevangenen ranselt is dat nog geen martelen". (Stylianos Pattakos, Grieks minister) Trouwens Walter Scheel, de West- duitse vice-kanselier, is uitgeroepen tot „dassenman van het jaar 1969". Het Westduitse dasseninstituut, dat hiervoor zorgde, had bondskanselier Brandt twee jaar geleden bekroond als „man met de meeste en de mooi ste dassen". „Dat tomeloze enthousiasme (als van Theo Koomen) hou je geen vijf dagen vol, het is moordend voor je zelf en de kijkers" (B. Spaak, chef NOS-Sport) Het is Merkxwaardig wat er te genwoordig allemaal verboden wordt! Jonckheer: Daar moet je niet zo zwaar a-antillen! Maar evengoed is het daar een explosieve toestand. Je hoort er vrij weinig over, maar af en toe sijpelt er toch een berichtje door. De moei lijkheden zijn er van structurele aard en die neem je zo snel niet Weg. Zelfs niet als je Bakker heet en vice-minister-president van „het moederland" bent. Je kimt dan hoog stens „moeder" op de hoogte stellen. VVD'66 U ziet het, we hebben dit jaar nog heel wat politiek spel voor de boeg. D.A.T. is het einde, b.A.T. doet de deur dicht, zingt carnavalvierend Breda reeds MERIJN MÜNCHEN (DPA) In de neuro- chirurgische kliniek van de universi teit van München is het voor de eer ste maal gelukt, geconserveerde men selijke zenuwen met succes over te planten. Het is dus mogelijk geworden, be schadigde zenuwdelen te vervangen. Twee van zulke transplantaties zijn al circa drie maanden geleden in de kliniek uitgevoerd. Naar het hoofd van de kliniek, dr. Walter Jacoby, die de overplantingen verrichtte, maan dag meedeelde, kon het succes van zijn methode nu onomstotelijk wor den vastgesteld. Toen de Nederlandse bisschoppen op 19 januari hun beleidsver klaring bekendmaakten inzake het celibaatsvraagstuk, spraken zij van een „moedige daad" Niet om dat zij zich als eerste bisschoppen conferentie ter wereld unaniem uit spraken voor de mogelijkheid van de gehuwde priester in de Latijnse kerk, maar omdat zij dit deden uit „verantwoordelijkheid voor de eigen lokale kerk". Veel wezenlijker dan de ontkoppeling van ambt en celi baat stelden de Nederlandse bis schoppen de bevoegdheden van de plaatselijke kerkprovincie aan de orde naast en tegenover het centrale gezag in Rome. Anders gezegd: zij drukten de hele wereld met hun neus op de consequenties van het tweede Vaticaanse concilie. En dat deden zij met zo'n nadrukkelijkheid, reeds voor de tweede keer. Immers bij de affaire rond de nieuwe ka- techismus deed zich dezelfde pro blematiek voor. Intussen bracht paus Faulus VI wellicht op sterk aandringen van persoonlijke adviseurs als kardinaal Danielou en van een aantal curie prelaten, het onderste uit de kan te halen. Terwijl her en der in de we reld stemmen opgaan om verande ring in het celibaatsvraagstuk te be werken, tracht de paus de wet tot het uiterste te verdedigen. We heb ben dit vaker beleefd, voorai bij minder ingrijpende zaken als com munie op de hand. volkstaal in li turgie e.d. Vaak leidt dit tot her. roeping van -ens gedane uitspraken (soms reeds twee of drie maanden later). Andere keren wordt met een pauselijke uitspraak de hand gelicht, zoals met de encycliek Humanae Vitae over huwelijks- en gezinsle ven. Voor de geëngageerde gelovige, of hij nu links, rechts of gematigd denkt, is deze inwendige afbraak van het gezag uitermate verwarrend en pijnlijk. De toespraak van de paus afge lopen zondag, waarin gesteld wordt dat over het celibaat zelfs niet ge discussieerd kan worden, kan goed bedoeld zijn om gelovigen gerust te stellen, zij kan zelfs een laatste ver dediging van de celibaatswet zijn, die tegelijk de weg opent naar een ruimer dispensatiebeleid in de celi baatsverplichting en misschien zelfs naar een voorzichtig experiment met gehuwde mannen die priester wor den gewijd, zij is tegelijk de duw die de deur naar het gesprek sluit. Kan dit zomaar? Hiermee wordt een van de belangrijkste verworvenhe den van het tweede Vaticaans con cilie (utioefening van gezag in over leg met het wereldepiscopaat op grond van de collegiale verantwoor delijkheid van alle bisschoppen voor de universele kerk) aangetast. Paus Paulus en zijn adviseurs hebben zelf het accent verlegd van celi baatsvraagstuk naar gezagsvraag- stuk: kan de paus zich isoleren, zelfs van een, zij het groeiende minder heid van het wereldepiscopaat? Nu de kaarten zo liggen, mag men ver wachten dat ook de andere bisschop penconferenties hun stem laten ho ren. In 1968 verscheen de pauselijke encycliek over huwelijks- en gezins leven Humanae Vitae. Deze wekte zoveel beroering, dat zij tijdens de buitengewone bisschoppensynode van oktober 1969, in aanwezigheid van Paulus TV, niet minder dan 24 keer werd aangevallen. In die aan vallen funktioneerde de encycliek als voorbeeld van verkeerd gevoerd pauselijk beleid: de paus zou eerst het wereldepiscopaat hebben moe. ten raadplegen alvorens tot een uit spraak over te gaan. Hoe dan ook, deze pauselijke brief heeft mede de stoot gegeven tot de principiële stel- lingname van het wereldepiscopaat: bij belangrijke kwesties die de we reldkerk betreffen dient de paus voorafgaand overleg te plegen met de bisschoppen van heel de wereld. Om hem hie-bij te helpen is het voorstel gedaan, een permanent sy node-secretariaat op te richten als verbinding tussen paus en bisschop pen. Paulus VI heeft zich met dit plan akkoord verklaard. Het gezagsvraagstuk spitst zich nu nu opnieuw toe. Staat men, ondanks le bisschoppensynode van verleden iaar, ais het puntje bij paaltje kamt, weer op een Kruispunt van wegen waar tussen men kiezen moet? De weg van het traditionele monarchale weg van het collegiale gezag-in- gezag van vóór Vaticanum 2, of de overleg van na 1965. De Nederlandse bisschoppen heb ben hun mening gegeven: zij wen sen de pauselijke toespraak niet als een antwoord op hun vragen te be schouwen. Zfj verwachten conform de eisen van het tweede Vaticaans concilie en de bisschoppensynode een gesprek met paus en wereld kerk. J. SPITZ

de Stem | 1970 | | pagina 13