Nieuwbouw Goes-Noord: Ps*a'i een modderpoel pstal TER MV. NIEUW SYSTEEM VAN DE AOW/AWW ^pen Peulvruchtenteelt biedt geen goede perspectieven Schampschot net caravan papier voor uw DOP: IeLOW met centrale arport, plus garage Politierechter Voorlichting over teelt van iNBOSCH IDE BOUW: (WBOUW Monument voor watersnoodramp in Zierikzee knolselderij Jaarvergaderig van kleinfruittelers in Kapelle Giro-bank Tweede groep Gaat Hulst te ver Sade III Sade IV Theo Koomen Oecumene V NKV Vrouwenbond 's-Heerenhoek hield bijeenkomst DE STEM VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1970 VONINGEN 1RAGE d. Tolhuislaan, r. ;n en granol. ?t balkon. 'bad en W.C. ruime zolder, ïin. - tot 43.140,— incL jaar. 1 egen aan de Halsterse- lóoom bevat o.a. Tet terras op het zuiden. _Tbijkeuken aansluitend |2 [of hobbykamer, badka- jte termijn. Prijs: n.o.t.k. yer!aan16 m B (Van onze correspondent) MIDDELBURG —„Die man moet dronken zijn geweest toen hij mijn caravan ramde", was het verweer van de caravanhandelaar J. K. uit Bergen op Zoom. „Ik voelde dat die volkswagen langs de caravan schamp te, maar meer ook niet." „Och kletst u toch niet zo mijnheer", repliceerde mr. P. van Empel, de Middelburgse politierechter. Die mensen zijn nota- bene in de sloot terechtgekomen! Uw caravan was veel te breed, bo vendien deed de verlichting het niet goed!" In de nacht van twee december reed J. K., komende uit de richting België, met een landrover, waaraan vastgekoppeld de veel te brede ca ravan, op de smalle weg in Vogel waarde, op weg naar Kruiningen. Na het „schampschot", was verdach te wel uitgestapt en teruggelopen, maar hij had de auto, met als inzit tenden Joegoslaven, niet zien liggen Deze was dan ook honderd meter doorgeschoten en via het fietspad aan de linker weghelft in de sloot beland. Mr. T. Lebret, de officier van justitie, eiste honderd vijftig gul den boete, de rechter ging mee met deze eis, al vond de caravanhandelaar de straf véél te hoog. smeyerlaan 16 tel. 01640-7456 JMulderslaan lrWWINKEL met ENWONING Imte 35 m2 met uitbr.- tvenwoning voorz. van fug- Ir bezichtiging. lemeyerlaan 16 tel. 01640-7456 RAAT: Luxe woning, vier Icht f «-000'"" Pr. onderh. 4 sl.k. b^on lt vrij f 47.000.- V sik f 45.000.— Uw.3o.e.k.metgar.,4sU, bale herenhuizenfingP#rij» |aT: c.v.' 6 sl.k. f 51.500-- idwon. veel luxe f 61-500- Iixueus herenhuis f 71' j kantoorpand n-#t" JJNINGEN J BREDA-ZUID: grote gara- c.v., 2 balkons, L-vorm. ka- V v.a. f 57.000.— v.o-n- fet Z-vormige kamers, W Czuid). eigen c.v., 5 slketc- ^HUIZEN v.a. f 80.000.- ITRAAT 36 T b.g.g. 41155 of 36449 BREDA I (Van een onzer verslaggevers) GOES De enige manier voor de bewoners van de nieuwbouw wijk Goes-Noord om van en naar huis te gaan, is een oude jas en een oude broek aan te trekken, terwijl het dragen van laarzen al geruime tijd ook al bijzonder in zwang is. Voor de gelukkigen die in het bezit zijn van een auto ligt de zaak iets eenvoudiger. Zij hoe ven alleen maar tot vlak voor hun huisdeur te rijden, overschoenen aan te trekken en dan voetje voor voetje naar de veilige thuishaven te glibberen. Dit is de huidige situatie waarin de bewoners van deze nieuwbouw wijk verkeren. De wegen zullen niet eerder bestraat worden voor alle buizen in één straat zijn opgeleverd. Deze gang van zaken brengt natuur lijk wel met zich mee dat de eerste bewoners van een straat gedupeerd zijn, en tijdens de eerste maanden die zij in hun nieuwe woning door brengen, alle ongemakken van ontoe gankelijke wegen op de koop toe moe ten nemen. De toegangsweg tot de wijk is wel iswaar voorzien van een noodbestra- ting, maar deze vertoond een zo groot aantal diepe kuilen, dait zelfs eenden zich na een regenbuitje ver gissen en in de kuilein op hun gemak rondberen. Ook voor de werklie den is de huidige toestand verre van ideaal te noemen. Het is heel nor maal wanneer deze maranem tot over bun kuiten in de modder wegzakken. Een v-an de bewoners vam de Goe man Borghesiusstraat vertelde dat hjn vrouw en kinderen door de slech- 'e toestand van het wegdek als het i ware van de buitenwereld zijn afge- slote:n; „Zij kunnen onmogelijk de deur uit als ik overdag met mijn auto hen. Het is toch 'n ondoenlijke -taak om met 'n kinderwagen door de- troep te gaan rijden?" Ook bij vorst is het hier nu niet bepaald een pretje. De straat is dan veranderd in een grote, spiegelglad de ijsbaian. Maar als u het mij vraaigt, geef ik daar nog de voorkeur aan. Het is dan tenminste droog en je kunt naar buiten, al moet je dan ook bij wijze wan spreken op je schaatsen." Een zegsman van de Goese ge meentewerken verklaarde de toestand zoals die momenteel in Goes-noord is bijzonder ongelukkig te vinden- „Wij ziettem ongetwijfeld spoed achter de zaak om de mensen zo snel moge lijk in een wat leefbaarder omgeving te laten wonen. Wanneer het gereed zal zijn kan i'k niet precies zeggen, maar ik kan verzekeren dat er aan wordt gewerkt". De bewoners van de Goeman Bor ghesiusstraat zullen moeten wachten tot ook de woningen aan de overzij de zijn opgeleverd. Naar verwachting zal dit nog twee a drie weken du ren. Hoe nat het is bewijst deze zwaan. Deze watervogel schijnt zich best thuis te voelen in deze modderpoel. (Van een onzer verslaggevers) GOES De federatie van vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. Tholen en St.- Philipsland, Noord-Beveland, Wal cheren en Oost en West-Zuid-Beve land, heeft insamenwerking met het consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij in de Prins van Oranje in Goes een studiedag gehou den over de kleinere gewassen in het bouwplan. Voorzitter M. Kosten be toogde in zijn openingswoord dat de landbouw ondanks de ongunstige si tuatie, waarin zij de laatste tijd ver keert, nog van groot belang is voor de economie van ons land. Ir. R. Lammere, consulent voor de granen en peulvruchten, zei in zijn inleiding. „Erwten en bonen in Zee land" dJat deze provincie het belang rijkste teeltgebied is van droge peul vruchten. Ongeveer 75 procent van de totale Nederlandse produktie vindt in Zeeland plaats. Bij elkaar geno men beslaan de peulvruchten onge veer elf procent van het bouwplan. Hierdoor is de bijdrage aan de vruch tenwisseling niet onbelangrijk. De heer Lammere zei de vooruit zichten van de teelt van peulvruch ten niet bepaald rooskleurig te kun nen afschilderen. Er is 'n zware con currentie terwijl m.n. de consump tie van droge peulvruchten eerder een afnemende tendens vertoont. Het verbruik van conservenpeulvruchten is stijgende, niettemin is de positie van de industrie die doperwten en bonen verwerkt moeilijk- „Het gaat er derhalve om met kracht te stre ven naar zekere en hogere hectare- opbrengsten of grote percelen met toepassing van een vergaande mecha nisatie, aldus de heer Lammere. Ir. T. Buishand, medewerker van het consulentschap voor de groenten- teelt in volle grond, zei van mening te zijn dat hoewel de groententeelt op de akkerbouwbedrijven jaarlijks toeneemt, de belangrijkheid van deze gewassen voor de boer zeker niet mag worden overschat. De adjur.ct-direeteur van de Stich ting Nederlandse Uienfederatie, de heer J. Koert, betoogde, dat zoals dit bij zoveel gewassen het geval is, door de toegenomen arbeidskosten het invoeren van arbeidsbesparende tech nieken ook in de uienteelt noodzake lijk is gebleken. Het streven naar kostprijsverlaging mag echter volgens de heer Koert geen enkele afbreuk doen aan de kwaliteit. Ir. J. Have, directeur van het ko ninklijk kweekbedrijf en zaadhandel zei dat Nederland klimatologisch ge zien een uitstekend gebied is voor de veldbeemd-roodzwenk en raaigras- sen. Indien in de EEG tem aanzien van de concurrentie gelijke voorwaar den komen liggen er voor de Neder- lijkheden. De secretaris van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap de heer W. Kwakernaak, noemde het prijzenbeleid in de EEG weinig hoopgevend. De kostprijsverhogin gen zijn niet of nauwelijks in de prij zen verdisconteerd en ook voor dit jaar kan niet op enige prijsverhoging in de akkerbouw worden gerekend. Hoe nat het is bewijst deze zwaan. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Precies zeventien jaar nadat in Zuidwest-Nederland de watersnoodramp een zee van ellende veroorzaakte, zal in Zierikzee een mo nument worden onthuld, dat de her innering aan die ramp levendig moet houden. De onthulling van een door de Zie- rikzeese kunstenaar Ad Braat ver vaardigde vrouwenfiguur met kind zal vanmiddag geschieden door de commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen. Het mo nument wordt geplaatst op een klein pleintje aan de buitenzijde van de Zuidhavenpoort. Na de onthulling van het monument zal het aan de ge meente worden overgedragen. (Van onze correspondent) KAPELLE In de kantine van het veilinggebouw in Kapelle werd een druk bezochte bijeenkomst ge houden van tuinders die in het ko mende seizoen knolselderij op con tract voor industrie en export wen sen te telen. De leiding berustte bij de vice-voorzitter van de veiling in Kapclle-Biezelinge de heer B. Leys te Kruiningen, die een overzicht gaf van de gang van zaken in de knolselderijteelt tijdens het afgelo- pen seizoen. Ongeveer 140 leden van de veiling in Kapelle teelden dit produkt op contract. In totaal bedroeg het areaal 65 ha wa-arvan een produktie kwam van 1380 ton eerste kwaliteit knolselderij en 140 ton tweede kwali teit- Dat wil zeggen dat er sprake was van een matige oogst want bij een normale oogst had de produktie ongeveer twee miljoen kg kunnen bedragen. Het najaar was te droog voor een vlotte kn ol or.tw ik k el i ng terwijl in de eerste groeiperiode op veel percelen wateroverlast ontstond. De prijs van rond 22 cent per kg was gunstig in vergelijking met de voorgaande jaren maar door de la ge kilo-opbrengst resulteerde dat voor de telers niet in een hogere geldelijke opbrengst. De veiling zorg de ook voor de centrale aankoop van het benodigde plantmateria-aL In to taal werden 2,2 miljoen stuks plan ten besteld. Besloten werd het areaal dat dit jaar wordt opgegeven omstreeks half februari aan te bieden via de veilingklok in Kapelle. De tuinders kunnen tot 31 januari opgeven welk areaal ze willen telen op contract. Een commissie uit het veilingbe- stuur met de directie zal die voor waarden rond de verkoop nader re gelen. In de bespreking kwam naar voren dat in toenemende mate mechanisch wordit gerooid bij het oogsten van knolselderij. Het produkt dat op die manier wordt geoogst laat zich ech ter moeilijk bewaren en daarom is de mening dat er ook voor de met de hand gerooide partijen een goede belangstelling zal blijven bestaan. KAPELLE Dinsdag, 3 februari, wordt in de Lagere Tuinbouwschool van de Z.L.M. in Kapelle de jaar vergadering gehouden van de studie club van kleinfruittelers in Kapelle en omgeving. Eerst zullen de huishoudelijke za ken word an afgewerkt, waarbij ook de bestuursverkiezingen worden ge houden. Daarna spreekt de heer J. Ruissen van het Rijkstuinbouwcoo- sulentschap in Goes over de ziekte bestrijding bij kleinfruit en de heer L. Nijsse, chef van de proeftuin in Kapelle over de chemische onkruid- bestrijding. ppk. J slaapk. lerenhuis Inhuis i [-c.v. [herenhuis lb lwoning |huis jid, olie-c.v. twoning, werkpl. nd lig, werkplaats huis Ining, werkpl. lrijfspand gar., c.v. boerderij l.v., gar. 1 ha 5500 m2 grond |.v., gar. 5000 m2 30.000,— 38.000,- j 41.500,- I 43.000,- 48.500,- 52.000,- I 55.000,- I 62.500,- 90.000,- 140.000,— 42.000,- 45.000,- 45.000,- 45.500,- 60.000,- 70.000,- 75.000,- 135.000," 165.000," 200.000,- 200.000,- I 'tg K°op- VWK°OP^A**,l=Soil| EN BEHEER. ONROEREND HUUR EN VERHUUR GOEDEREN 'RAAT 13 - ,TEl. (01600)-2-7, -7' (01600)-46930-39500 en 41033 (\an een onzer verslaggevers) BREDA Met ingang van februari 1970 zal in een deel van West-Brabant en Zeeland een aanvang worden gemaakt toet de voorbereidende werk zaamheden voor de invoering ian een nieuwe betalingsme thode voor de ouderdoms-, we- iivven- en wezenpensioenen, ongevals- en oudersdomsren- en, die zijn toegekend door e Sociale Verzekeringsbank i 7® ^at*en van Arbeid en die ','P Postkantoor worden be taalbaar gesteld. '^'t betreft hier de uitbetalin- i en die geschieden op de kan nen in de postdistricten Axel, ovgen op Zoom, Breda en vallen alle postkantoren »achf -1 ppen in AXEL, Koe- -suiddorpe en Overslag, BER GEN OP ZOOM, Halsteren, Heerle, Hoogerheide, Ossendrecht, Tholen, Putte, Wouw, St. Annaland, St. Maar tensdijk, Huijbergen, Lepelstraat, Oud Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse, Moerstraten, Wouwse Plan tage en Woensdrecht, BREDA, Ba- vel, Dorst, Chaam, Gilze, Hooge en Lage Zwaluwe, Prinsenbeek, Rijen, Rijsbergen, Terheijden, Teteringen, Ulvenhout, Wagenberg, Zevenberg- schenhoek, Zundert, Geertruidenberg, Made, Raamsdonksveer, Achtmaal, Drimmelen, Raamsdonk-dorp en Wernliout, BRESKENS, Aardenburg, Biervliet, Cadzand, Groede, Hoofd plaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Sluis, IJzendijke, Oostburg, St. Kruis, Wa terlandkerkje, Zuidzande, Driewegen, Eede en Retranchement. Zodra de voorbereidende werk zaamheden zijn voltooid, zullen de pensioengerechtigden, die hun uitke ring tot nog toe ontvingen door een vaste dag in de maand met hun toe- kenningsbewijs naar een vast post kantoor te gaan, elke maand een postcheque thuisgestuurd krijgen, waarmee ze in de maand van toe zending en de maand daarna op elk postkantoor hun uitkering in ont vangst kunnen nemen op een door henzelf te bepalen tijdstip. De datum waarop de cheques van de volgende maand zal worden toegezonden, staat op de cheque vermeld. In de maand februari 1970 zal aan degenen, die met een toekeinningsbe- wiis hun uitkering op het postkan toor in ontvangst komen nemen, een invulformulier met een toelichting warden uitgereikt, welk formulier bij de volgende uitbetaling weer op het postkantoor moet worden inge leverd. Het invulformulier legt vanwege de voordelen die daaraan zijn ver bonden, vooral de nadruk op over making per giro of bank. Men kan zich door een simpele invulling in de toekomst verzekeren van overmaking van de uitkering naar een bestaande giro- of bankrekening, of zelfs een nieuwe girorekening aanvragen met dit formulier. Als men dan tevens op het postkan toor een aanvrage voor (giro-) kas cheques indient, kan men, zodra men bericht heeft ontvangen van de over making van het pensioen op zijn giro, met deze kascheque het bedrag van de giro afhalen dat men nodig heeft. Bij overmaking via een bank kan men b'ij die bank het gewenste bedrag af halen zodra het pensioen op de re kening is gestort, wat mogelijk en kele dagen vraagt, gezien de verwer king door de computers van de ban ken. Als vierde mogelijkheid kan op het formulier worden aangegeven, dat men alke maand toezending van een postcheque wenst. Daarvoor moe ten naam, geboortedatum en adres worden opgegeven. Ook kan de che que elke maand naar een gemachtig de worden gezonden. Voor beide laat ste methoden is het gewenst dat adres wijzigingen van pensioengerechtigden of gemachtigden, nadat het formulier is ingeleverd, direct worden doorge geven aan de instantie van wie uit kering wordt genoten: Sociale Ver zekeringsbank of Raad van Arbeid (staat vermeld op het toekenningsbe- wijs). Met ingang van mei 1970 zal in de genoemde postdistricten de uitbeta ling voor het eerst geschieden door het toezenden van postcheques. Voordien zal bij de laatste uitbeta ling op de oude wijze, nog een toe lichting worden uitgereikt Bij de uitbetaling van de cheque zal, als de postambtenaar de betrok kene niet persoonlijk kent. door de PTT een bewijs worden gevraagd waaruit blijkt, dat degene die de cheque komt innen (pensioengerech tigde of de gemachtigde, die ook elke maand apart op de achterzijde van de cheque kan worden aangewezen) inderdaad de persoon is, die op de cheque staat („zich kan legitimeren"). Als bewijs kan onder andere dienen: een paspoort, een geldige postiden- titeitskaart, toeristenkaart of rijbe wijs. een militair paspoort. Als pen sioengerechtigde zelf geen legitimatie bewijs heeft zal voorlopig de uitke ring nog door hemzelf in ontvangst genomen kunnen worden tegen afgifte van de cheque en het tonen van zijn door de PTT gestempelde toekenningsbewijs. Gezien deze legiti matie kan de cheque, als hij in ver keerde handen komt niet aan iemand anders worden uitbetaald. Als de che que kwijtraakt, kan aan de uitkeren de instantie om een duplicaat worden gevraagd. In december 1969 is in een viertal postdistricten (Amersfoort, Alkmaar, Almelo en Utrecht met ongeveer 31 duizend postbetalingen) met de omzetting een begin gemaakt. De andere districten, met in totaal ongeveer 579 duizend betalingen via de postkantoren zullen grotendeels in de loop van 1970 (kleine vertra gingen voorbehouden) aan de beurt komèn. De genoemde postkantoren in West-Brabant en Zeeland behoren tot de tweede groep, die in behande ling komt en die over het gehele land ongeveer 77 duizend betalingen om vat. Men schrijft ons van geachte zijïïê: Naar aanleiding van de artikelen be treffende het culturele centrum te Hulst in uw dagblad „De Stem" van woensdag 28 januari 1970, wil ik graag de volgende kanttekeningen maken In de bedoelde artikelen staat steeds te lezen, dat dit peperdure gebouw bedoeld is voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen -Oost, dus ongeveer voor de per 1 april 1970 te vormen nieuJ we gemeente. Het lijkt mij derhalve een besliste noodzaak, dat men wacht om beslis sin-gen te nemen tot de nieuwe ge meente een feit is, zodat al degenen die straks mee opdraaien voor de kos ten ook hun zegje kunnen doen. Hét z»u immers al te dwaas zijn in dien de huidige gemeenteraad van Hulst bij wijze van „afscheidscadeau haar opvolger opsolvert met de re kening voor dat grapje. Indien het een reële zaak is, zal men dergelijke, voor de inwoners van de nieuwe ge meente belangrijke dingen, niet trachten erdoor te drukken voor 1 april. Als het gouden huis er een maal staat, is het te laat, dan kan men niet meer tenig. Het geplande exploitatietekort van f 110.000,— zal zonder twijfel wel aan de lage kant zijn om praktische redenen. Het zal heus wel wat duur der uitkomen. Derhalve zal men de gebruikerstarieven eveneens dienen te herzien. De verenigingen, die dan eventueel al raar intrek hebben ge nomen in dat culturele centrum heb ben dan hun schepen achter zich ver brand en zullen aan moeten kloppen bij de gemeente om subsidie. Trekt men echter de tarieven niet op, dan zal het exploitatietekort groter wor den en dan moet het uit een andere pot komen. Al die potjes worden ech- teT gevuld door ons, belastingbeta lers, burgers, stemgerechtigden. De gemeenschap, dus ook de over grote groep NIET-gebruikers, moet er in ieder geval aan mee betalen, zij het dan niet vrijwillig. Ik heb bij enkele verenigingen na vraag gedaan naar bedoelde enquête. Daarvan was haar niet bekend, naar men mij meedeelde. Nu zou ik graag eens een lijst zien van die 24 vere nigingen, die toch zo erg zitten te springen om dat centrum, met daar naast het aantal hoofden wat zij ver tegenwoordigen en het aantal uren wat zij denken nodig te hebben. Het in het bedoelde artikel genoem de aantal personen, wat bij de geën quêteerde verenigingen betrokken is kan men uiteraard gevoeglijk met 25 pet. verminderen, aangezien het wel geen uitzondering zal zijn, dat één persoon lid is van meerdere vereni gingen en zodoende meermalen is ge teld. Heeft men verder in die enquête de zaak volledig uit de doeken ge daan, of vroeg men zoiets in de stijl van: „Zou je het leuk vinden om voortaan in een mooi nieuw ge bouw met verschillende zalen te ver gaderen." Ik hoop, dat de dertien partijen, die wedijveren om de gunst van de kiezers teneinde zetels in de gemeen teraad te verwerven, voor de dag komen met reëlere programmapun ten, waar zij volledig achter staan, ook na de verkiezingen. Geen mooie, ronkende, holle frasen dus. De duide lijkheid in de politiek laat niet enkel op landelijk niveau te wensen over. Ik verwacht, dat er dan toch zeker partijen bij zullen zijn, die verant woord met beide benen op de grond staan en voelen, dat zij de spreekbuis zijn van hun kiezers. Er zullen dan dus partijen zijn, die pleiten voor be snoeiing van de overheidsuitgaven, vooral als deze niet per se noodzake lijk zijn, om zodoende de door ons allen op te brengen belastingen te veriagen. Het heeft daarbij dan geen pas om te redeneren: „Andere ge meenten doen ook maar door, dus waarom wij niet." We moeten ergens beginnen. Die schouwburgbeweging lijkt wel een beetje een manie te worden van: „Terneuzen een schouwburg Dan Axel ookAxel een schouwburg, dan Hulst óókHeeft men in die twee gemeenten echter al eens na vraag gedaan naar de kosten van die statussymbolen Herinnert men zich Terneuzen, waar enige tijd geleden Jules de Cor- te op moest treden voor 8 mensen En Axel, waar men na veel reclame een uitvoering had van enkele beken de pop-groepen in een radio-uitzen ding en waar iedereen steen en been klaagde over de bijzonder geringe belangstelling. En toch moeten wij een schouw burg hebben, zegt het rapport, want het is toch zó erg nodig. Stel dat alleen de schouwburgaf deling 500.000,kost, dat wil dus zeggen: alleen al aan renteverlies zon 40.000,—. Daarbij geteld dan de exploitatiekosten van pakweg f 35.000,— per jaar (verlichting, ver warming, personeel, zoals een brand weerman tegen 5,per uur enz.) dan komt men alleen al voor die af deling op een bedrag van 75.000 per jaar. SfnnrtieVwe gemeente gaat misschien 20.000 inwoners tellen, dus dat wil zeggen 3,50 per hoofd van de bevol- Y^ 'n gezin van dne kinderen dus 17,50 per jaar extra Dat is dan nog maar alleen de sehouwburgafde- mg. Natuurlijk zal het rijk wel bij- brokken, maar hoe komen die dan aan dat geld Dat komt toch ook weer van ons Door de t.v en de on middellijke nabijheid van Antwerpen met zijn grote verscheidenheid aan programma's acht ik de belangstel- ling voor zo'n schouwburg minimaal, in Nederland bestaat bij de schouw burgbezoeker niet de bereidheid om f 10,tot f 50,neer ie tellen voor een plaats. Als dat wej zo zou zijn. dan weren we uit de .brand, want men verwacht klaarblijkelijk duizen den bezoekers. De gebruikers betalen dan dus de door hen veroorzaakte kosten. Doet men dit echter niet, dan betaalt de gemeenschap voor een groepje men sen, wat zich wél amuseert in de schouwburg. Dat is dus democratie Het zou voordeliger zijn, om gratis bussen beschikbaar te stellen, die naar Terneuzen en Axei reden en de Hulstenaar daar gratis plaatsen aan te bieden. Dat komt stukken voorde liger uit voor de gemeente en die za len zitten dan ook gelijk vol, zodat Axel en Terneuzen hun tekorten kwijt zijn, HULST (Naam en adres inzender ter redactie bekend) Wij zijn het volkomen eens met de inhoud van het protestschrijven on der de titel „Sadist" van mevr J. R. v. d- Kleij-Lefeber in uw blad van 29 dezer Het uitbeelden van een volko men gedegenereerd type die als een zwijn geleefd heeft, en waarbij dan ook nog de godsdienst bespottelijk gemaakt wordt, zal verreweg het grootste deel van de bevolking diep krenken. In naam van de vrijheid van me ningsuiting heeft men een stel ac teurs toegestaan deze ergerlijke ver toning op de planken te zetten. In Haarlem en Gorkum zou dit niét ge- ULVENHOUT H. DE GROOT Met verbazing las ik in „De Stem", dat de gemeentelijke „overheid" van Breda, burgemeester, wethouders en KVP-fractie niet van plan zijn een klein groepje „viezerikken" te belet ten in de Stadsschouwburg een naakte vrouw aan een kruis een bespotting van Christus te laten geven met ver volgens een door drie vrouwen ge speelde spot-mis met „communie-uit reiking in de zaal". Onze katholieke bestuurders laten dus de overwegend katholieke bevol king van onze stad grof beledigen, stellen daarvoor een gebouw van die zelfde gemeenschap beschikbaar en laten bovendien door het tekort van de schouwburg uit de gemeenschaps gelden bij te passen, diezelfde bevol king dit godslasterlijk gedoe nog be talen ook. Zowel tegen deze belediging als tegen dit „beleid": protest. Breda. P. W. G. Nobelen. „Nadat wij het afgelopen weekend sinds jaren weer eens een enthousiast en deskundig TV-verslag van de E.K. schaatsen mochten horen, lees ik nu dat Koomens commentaar kritiek heeft ondervonden bij vele luis teraars. Men verwijt hem fouten en chauvinisme. Welke fouten is mij niet duidelijk en een beetje chauvinisme mag men toch ook als Nederlands verslaggever wel laten doorscheme ren bij zo'n resultaat? Heeft men bij zijn kritiek wel over wogen dat: Ï.Theo de tussentijden nauwkeurig vermeldde, üerwijl de tijden slechts een fractie van een seconde zichtbaar bleven 3. Dat hij door zijn toelichting op de rit bet puntentotaal per deelnemer wist te vermelden, met de volgorde in de ranglijst 3. Dat hij doo rzijn toelichting op de techniek van de schaatsers de gehele strijd een stuk boeiender wist te ma ken en interessanter. 4. Dat hij ondanks het verschil van één seconde, de overwinning van Schenk juist wist te voorspellen. Voor mensen met een zwak hart was de spanning misschien te groot. Koomen wist juist de spanning (gewild) of on gewild tot het uiterste op te voeren en de gehele strijd levendig en inte ressant te houden. Prinsenbeek C. P. M. de J. De liefdeloze onverdraagzaamheid, die spreekt uit ingezonden stukken over dit onderwerp (Middelburg, Hengelo, Breda) is gewoon ontstel lend. Priesters, dominees, gelovigen, wordt verweten, dat zij ongepast en onoprecht handelen, een eenheid sug gereren en voorwenden die er niet is, dus van veinzerij en huichelarij, van ongehoorzaamheid aan de hoogste superieur, enzovoorts. Deze ingestuk- ken bieden vrijwel niets anders, dan insinuatie en verdachtmaking. Ware oecumene kan inderdaad al lee;. tot stand komen, wanneer wij verootmoedigd en in gebed het groot ste werk voorbereiden, dat alleen de Heilige Geest kan beginnen, voltooien en bestendigen. Maar: Waar is onze verootmoediging en wat is de kracht, de waarde van óns gebed, indien wij ons aanmatigen: Het recht te bezitten wat anderen doen te oordelen en te veroordelen, en hem te beschuldigen van onoprechtheid, huichelarij, vein zerij en ongepastheid Alleen reeds de aanwezigheid van dominees en andersdenkende gelo vigen in een r.-k. kerk en hun deelna me aan de diensten in deze kerk, ge tuigt reeds van een eerlijke en op rechte: geestelijke verbondenheid in Christus, of het verlangen uiertoe. Wie hier verdachtmakende insinua ties uitspreekt, etaleert alleen: Zelf de echt christelijke en Heilige Geest te missen. Terneuzen. W. Vermeulen. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK In gebouw „De Jeugdhoeve" in 's-Heerenhoek is de maandelijkse bijeenkomst gehouden van de Vrouwenbond van het NKV. Deze avond werd verzorgd door de heer Bongaert, naaimachinehande laar te Goes. Mevrouw Boerse en de heer Van der Putte van een naaimachinefa- briek in Amsterdam lieten zien wat er met deze machines gedaan kon worden. De opkomst van deze avond was goed De presidente, mevrouw M. Hazen-Saaman, dankte mevrouw Boerse en de twee heren voor de de monstratie. Zij maakte bekend dat de eerst vol gende bijeenkomst zal plaats vinden op 25 februari.

de Stem | 1970 | | pagina 7