LANDBOUW UITGENODIGD IN WERKGROEP PECHINEY Groot aantal geslaagden aan „christelijke kweek* Snelle reparatie aan gasleiding Aardenburg Zeeuwse klederdracht gedoemd te verdwijnen nstulf zeeland Raad van Vlissingen bijeen Buitendijkse dammenweg op Goeree Geen menen deskundigen Lichte vorst pyromaan, Peike Zot niet iensten Ir. D. van der Zaken verlaat Zeeland Nieuwe voorzitter voor gymnastiekclub Clinge Geen belangengroep Duur water VIVIENS Hoogwater V Rattenactie op Walcheren NKV hesprak automatisering Zeeweringen Grondverkoop Ereprijzen van Bossche Kleinvee-tentoonstelling MAN UIT VLISSINGEN VERMIST Pastoraal concilie in Engeland Vermisten nog niet gevonden BEROEPSVORMING Vijf branden te Goes Museum VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Aankleden Winterimpressie ^V -'-vSir- ien onzer verslaggevers) ,N GENT Het bericht ■edag over de huis-aan-huis- van de camavalsvereni- ;e Zot in Sas van Gent is e collecte was niet van Pei- iaar van de stichting Sasse DE STEM VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1970 iAI'HULIEKE KERK rg, O L.V Tenhemelopne. :aterdag 19, zondag 7. 8.30, Gregorius de Grote, tel, 532 Zaterdag 19 uur; zon. 5 9 30 en 11 uur. H Maria Onbevl. Ontv, 152-382 Zaterdag 19 uur; 7.30 en 10 30 uur. H. Barbara, tel. 01172- iaterdag 19 uur, zondag 10 IE Parochie van de H. Zaterdagavond om 19.00 [dag 8.00 uur, 10.00 uur en L. jrpsplei». zaterdag 19, zon. uur, Maria Magd.. tel. OUOO. iaterdag 1# uur; zondag Fruitlaan zondag 10.30 a Bavo, tel. 01171-207. Ze- 19 uur. zondag 9 uur. Hik. H. Martinus, teL 01148. Iaterdag 18.30 uur; zondag 10.30 en 17 uur. Irt, O.L.V. Onbevl. Ontv, tl30-1363. Zaterdag 19 uur; 8, 10 en 11.15 uur (Krui. [at H Eligius. zaterdag 19 andae 7.30 en 10 uur. WUlibrordus, teL 01140- iaterdag 19 uur; zondag 8.30, 30 en 17 uur. it. H.H. Philippus en Jaeo- jL 01146-380 Zaterdag 19 uur, 8 en 10 uur. Idijke, Cultureel Centrum 10.15 uur: kerkdienst vooi Tieken. damme, B Bonifatius, tel [219 Zaterdag 19 uur: zon en 10 30 uur p, H. Eligiua, teL 01196-338, iag 19 uur; zondag 8 en 10.30 _urg, H Petrua en Paulus, tel. f2860 Zaterdag 19 uur; zon- 12 en 19 uur .Zuiderbaken: zondag 11.30 u. lenwijk, zondag 8.30 uur. lg, H. Eligiu», tel. 01170-2003. lag 19 uur; zondag 8.30 en luur. ie; O.L.V. Hemelv., tel. 01195- ,ondae 8 en 10 uur. |i West-Souburg: St.-Martinus. zaterdagavond 19 uur en Lg 8.15 en 10.15 uur. mburg: zaterdag 19 uur; zen it 1 en 17 uur. Gereformeerde kerk, zater- 9 uur en zondag 9 uur. I Gent. H. Maria Hemelv., tel. (-1661 Zaterdag 19-15 uur; ]g 9.30 11 en 17 uur lijke. Dorpsplein, zaterdag indag 10 uur at, Hulpkerk, zaterdag n }g 9 uur. 3t.-Jan de Doper, tel. 01178- Zaterdag 19 uur; zondag 8, ■nhoek, Sint-Willibrordus, tel -264 Zaterdag 19 uur; zon- 30 9 10 en 10.30 uur. «szand H Blasius. tel. 01108- [20 45 uur (Ziekenhuis: eBC 18 uur avondmis). uur 1, H Ant v Padua, tel. 01157- terdag 19 uur; zondag zaterdag 19 uur; zondag En 10.15 uur. pen: Willibrordus, tel 1-2327 Binnenstad: zaterdag zondag 8 6n 11.30 uui. Iteitskerk, zaterdag 1915 uur. ae 9 10.30 en 17 uur. pkerk (Hoek), zaterdag 19 uur, pg i0 uur k |.,Dc verrezen Christus bl ,De Zeemeeuw''): zaterdag p; zondag 9, 10, 11 uur. gen: Parochiekerk O. L. V'; 1,-Jacob: zaterdagavond 19 pndag 8.30, 10.30, 12 en 19 uur, fanueikerk Paauwenburg. kgavond 19 uur en zondag ■7 uur. tosephziekenhuis: zondag la Mil. Tehuis: zondag 10 nrpe, H Maria Vis-, tel. "U Zaterdag 19 uur: zondag lur like: O.L.V Tenhemelopne- tel 91176-284, zaterdag Izondag 8 30 en 10 30 uur. lie, H Anna tel 01131-' i-dag 19.10. zondag 7.30 en fe: Par St.-Anna: Zondag 10 uur h. mis [traal: H Past v. Ars, liur zondag 10 WIT Straat, H Pastoor van Ars lag 19 uur. zondag 10 uur (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bakker (Waterstaat) heeft het tracé van de Dammenweg over de dammen van het Haringvliet en het Brouwersha- vensche Gat bekendgemaakt. Het bijzondere van de nieuwe weg is het buitendijkse gedeelte op Goeree, waar over een afstand van vier kilo meter de weg buiten de dijken om gaat en bij Ouddorp weer op het ei land terecht komt. Het zal echter nog minstens tien jaar duren voor dat het buitendijkse traject geheel klaar is. De andere weggedeelten zijn veel eerder klaar. De Dammenweg, die twee maal twee rijstroken krijgt, loopt vanaf Vierpolders over Voorne (het na" tuurgebied het Quakjeswater wordt door een duinwal van het verkeers lawaai gescheiden) over de Hanng- vlietdam, door de hals van Goeree, in de richting van Ouddorp langs de kust naar de dam van het Brouwers- havensche Gat. De weg krijgt een middenberm van twaalf meter. De weg is door uitgebreide beplantingen zowel op Voorne als op Goeree, aangepast aan het landschappelijk schoon. Alle kruisingen zijn ongelijk vloers. Op de Brouwersdam wordt een aansluiting gemaakt met een re creatieterrein op de Kebbelaarsbank. Zolang de buitendijkse vier-strooks- weg niet klaar is (wat minstens tien jaar zal duren) wordt een enkel- baansweg klaargemaakt, die voor het verkeer in 1972 zal worden open gesteld, wanneer de Brouwersdam ook gebruikt kan worden. Voor het langzaam verkeer is er een parallel weg. Wanneer in het najaar van 1971 de Haringvlietdam voor het verkeer wordt opengesteld zullen ook het weggedeelten op Voorne en Goeree gereed zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur-directeur van de Cul tuurtechnische Dienst in Zeeland, is met ingang van 1 april benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de CD in Overijssel, met standplaats Zwolle. Ir. Van der Zaken, die in verband met de grote ruilverkavelingspro- jecten in Zeeland veel bekendheid geniet, zal worden opgevolgd door zijn collega uit de provincie Drente, ir. H. E. Heringa. De benoeming van ir. Van der Za- ta in Zwolle houdt verband met de pensionering Van de HID ir. A. J. Markvoort. (Van onze correspondent) CLINGE De gymnastiekvereni- 8®g van Clinge kwam in het vereni gingsgebouw Malpertuus aan de Sportlaan in Clinge bijeen. Er was oen bevredigende belangstelling, oinds de oprichting in januari van het vorige jaar was het aantal leden sterk gestegen, vooral het aantal vrouwelijke leden. Op het ogenblik telt de vereniging tachtig senioren-leden en tachtig ju nioren-leden. Bij de bestuursverkie- ™ig trad voorzitter Jos Mariman af en stelde zich niet meer herkiesbaar, jn zijn plaats werd de heer Hub. Bracke gekozen. Bij de twee andere bestuursverkiezingen werd mevrouw Neefs-Bolsens herkozen en als [Jjnnw bestuurslid werd mevrouw J. "illaert-Willekens gekozen. Hierdoor is het bestuur nu weer voltallig. In i M rondvraag werden nog enkele vra- Wi gesteld. Het bestuur zal in de eerstvolgende vergadering hierop terugkomen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De landbouw zal vertegenwoordigd zijn in de technische werkgroep die het rijk, de provincie Zeeland en b. en w. van Vlissingen moet adviseren omtrent de aan het aluminiumbe- drijf Péchiney te stellen hinder- wetvoorwaarden. Het zal echter niet de georganiseerde landbouw zijn, die een stem in het kapittel krijgt, doch het departement. Dit heeft drs. D. Roemers, burge meester van Vlissingen, tijdens de raadsvergadering meegedeeld. Hij voegde eraan toe, het logisch te vinden, dat ook in de eigen, Vlis- singse commissie, een vertegen woordiger van het departement - Landbouw zitting neemt. Tijdens een vergadering van de werkgroep Pechiney, zo verklaarde drs. Roemers aan de raad, is beslo ten de minister van Landbouw te vra gen een rijksambtenaar van zijn de partement aan te wijzen, die samen met collega's van de departementen van Sociale Zaken en Volksgezond heid en Verkeer en Waterstaat en met anderen, onder wie een lid van G.S. van Zeeland en de burgemeester van Vlissingen, de convenantspartners in de Pechiney-vestigirig zou gaan be geleiden. In antwoord op vragen van de di verse raadsleden zei drs. Roemers het onjuist te vinden als vertegenwoor digers van belangengroepen ir. de werkgroep zitting zouden nemen. ,.Wij zouden er dan ook de vakbon den en anderen bij moeten betrek ken", zei hij. De bedoeling is, dat het een technische werkgroep blijft. De werkgroep is riet permanent, aldus drs. Roemers, doch zij jeldt slechts ad hoe. Bij toekomstige nieuwe industriële vestigingen in Zeeland zullen soort gelijke werkgroepen worden gevormd. De eigen Vlissingse commissie geleid door de directeur van gemeentewer ken. blijft naast de werkgroep be staan. doch vormt dn ar geen doublure va", omdat haar opdracht anders is. Drs. Roemers maakte verder nog duidelijk, dat de belangen-organisa- ties indien zij- daaraar behoefte hebben zich tot de secretaris van de werkgroep Pechiney kunnen wen den om op deze wijze haar recht op inspraak te verwezenlijken. Verschillende Vlissingse raadsleden waren geschrokken van de verhoging van de drinkwaterprijs met vijftien tot twintig procent, zoals aangekon digd door de waterleidingmaatschap pij Zeeland, welke zoals bekend is gevormd door fusie van de voor malige waterleidingmaatschappij Mid den Zeeland en de N.V. Waterleiding maatschappij annex Industriewater voorziening Zeeuwsch-Vlaanderen. De laatste maatschappij heeft een finan cieel debacle geleden, waaruit zij door subsidies ter hoogte van veertig mil joen gulden uit de schatkist werd ge red, zij het op voorwaarde dat er één Zeeuws waterleidingbedrijf tot stand kwam. HAAG StaatshuishoudkgJ j statistiek M.O.: C. L. Sc A Juzen. Staatsinrichting vall| liaanse, Terneuzen; L. Vlissingen. Ken, zondag 1 februari |en op Zoom: 9.54 en Jweert: 9.24 en 22.05. ;-Drimmelen: 12.41 leuzen: 8.55 en 21.34. lingen: 8.29 en 21.09. leldinge: 9.44 en 22.32. ndag 2 februari, ken op Zoom: 11-20 feweert: 10.43 en 23-,.«o Je-Drimmelen: 1.37 en 14- leuzen: 10.13 en 22.57. pingen: 9.47 en 22.31. heldinge: 11.10. Vooruitzichten v°or zondag (n Maandag, oPSesteld door K.NA1.I. op vrijdag JM 18.00 uur: Voornamelijk "'oog, perioden zon en in het algemeen lichte punt temPeraturen om het vries- „ï'ferjvooruitzichtx in cijfers ge neteld over Nederland, tot ftr ?onda§: aantal uren zon: 2 maai' JHm'temp.: van ongeveer nor- ma» i 4 Sraden onder normaal; norm i P': 0 tot 4 graden onder van kans °p een riroge periode t, M'nstens 12 uur: 95 procent; Procent 6611 geheel droog etmaal: 90 tot^°a.r maandag: aantal uren zon: 0 maal- min.-temp.: omstreeks nor maal' JHp-'temp.: van ongeveer nor- kan„ 4 graden onder normaal; stent in een droge periode van min ,'2uur 90 procent: kans op een droog etmaal: 70 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De CBTB en de ZLM hebben het startsein gegeven voor een rattenbestrij- dingsactie op zuidwest-Walche- ren. Op 9 februari luidt de doods klok voor het bruine ongedierte. De actie wordt, zoals gebrui kelijk, gevoerd door middel van vergift dat tevens lokaas is. De gemeenten in het betrok ken gebied hebben voor de aan koop van het bestrijdingsmiddel gezorgd. Aan de actie wordt meegewerkt door het Water schap Wegschap Walcheren, de Nederlandse Spoorwegen. Rijks waterstaat, Provinciale Water staat en de dienst der domei nen. Aan de landbouwers in het bestrijdingsgebied is om mede werking verzocht. Een werkgroep, waarin CBTB en ZLM samengaan, heeft de organisatie in handen. Met name de heren W. Hamerlinck (KVP) en E. de Priester (PvdA) drongen aan op een motivering van de tariefstijging, die erop neerkomt, aldus had de heer Hamerlinck becij ferd, dat een m3 leidingwater ruim 49 cent gaat kos'en. Ook burgemeester Roemers toonde zich niet gelukkig met de forse prijs stijging, doch hij wees erop, dat nood zakelijke tariefsverhogingen in het verleden achterwege zijn gebleven. Hij beloofde de raad een nota, waarin het hoe en waarom van de nieuwe ta riefstelling zal zijn verklaard'. (Van onze correspondent) HULST. De districtsbestuurder van het N.K.V., G. Jacobs, heeft voor een groot aantal kaderleden van de vakorganisatie een uiteenzetting ge geven over de te verwachten automa tisering in het bedrijfsleven en de gevolgen daarvan voor de werkne mers. In hotel De Graanbeurs in Hulst was daarvoor een speciale bij eenkomst georganiseerd. Aanwezig waren o.m. de bestuursleden van de N.K.V.-centrales, de vakafdelingen, propagandisten van diensten en in stellingen en een groot aantal andere geïnteresseerden. Do heer Jacobs wees in zijn be toog op de vele voordelen van auto matisering, zoals produktieverhoging, betere produkten en lagere kostprij zen. Hij was van mening, dat de toe passing toch nog wel beperkt zou blijven doch technische en economi sche grenzen. Na de pauze werd met 70 aanwezi gen de consequenties van automati sering besproken. Naar verwachting kunnen de wer ken aan de zeewering in Vlissingen, gecombineerd met een deel van het Vlissingse boulevardplan, in het late najaar of in het begin van 1971 be ginnen, zo deelde wethouder F. Smit in antwoord op vragen uit de raad mee. De raad toonde enige bezorgd heid over het lot van de huizen aan de boulevard tussen de z.g. leeuwen- trap en de spui-boezem, waarvan rijkswaterstaat heeft gezegd, dat zij wellicht gespaard kunnen blij ven. Wethouder Smit zei, dat het tijd werd om de Vlissingse stedebouwkun- dige nu een plan voor het gehele bou- levardgebied te laten tekenen. Het onderwerp komt later nog eens uitgebreid aan de orde als b. en w. een pre-advies Hebben opgesteld n.a.v. de brieven die over deze kwestie van de minister van Verkeer en Water, staat en van de H.I.D. van rijkswater staat in Zeeland zjjn ontvangen. Een vinnig debatje woedde er nog rond een voorstel om op het indutrie- terrein-noord gronden te verkopen aan o.a. de gebrs. Cruson n.v. te Bres- kens, die daar een verkooppunt voor vloeibaar gas wil vestigen. De heer C. Verheul (PvdA) vreesde dat deze vestiging naast de materialenopslag- plaats van gemeentewerken, welke ook op dat punt wordt gevestigd de toekomstige entree van Vlissingen grondig zou bederven. In de directe nabijheid komt, nl. in de toekomst de belangrijkste invalsweg van Vlissin gen met o.a. twee boven elkaar lig gende vierstrookswegen, afritten e.d. De raad deelde de zorg van de heer Verheul niet, die uitriep het „geen stijl" te vinden dat geen van de raadsleden hem 'n "erste 'nstantie was bijgevallen. Bij stemming kreeg het voorstel van b. en w. met negen tien stemmen voor en twee tegen een overtuigende meerderheid. DEN BOSCH (ANP) Op de in ternationale konijnen- en pluimvee- tentoonstelling van de Nederlandse konijnenhond, die gisteren, vandaag en zondag in de Bossche Brabanithal- len wordt gehouden, zijn de hoogste bekroningen in de diverse categorieën als volgt toegekend: Beste konijn, tevens mooiste dier van de grote rassen: een Vlaamse reus van Joh. Hak uit Tiel, beste dier op één na, tevens beste dier van de middenrassen: een Rijnlander voedster van J. de Bock uit Roer mond. Mooiste dier van de kleine ras sen een zilverkleurig jonge voedster van C. Shipstal uit Escharen. Mooi ste dier van de dwergrassen: een kleurdwerg van J. Dommissie uit Middelburg. Mooiste hoen Australorphaan van Jac Bliek uit Nieuwdorp. Mooiste krielhoender: een Hollandse kriel pa trijs van J. Beukers uit Zegveld. Mooiste sierduif: een Engelse dwerg- kropper van W. Vorsterman te Hel mond. Mooiste siervogel: een fazant Lady Armborst van T. Wallaard uit Hoogblokland. Mooiste watervogel: een mandarijneend van N. Stoof uit Kamerik. Mooiste cavia: van M. van Beek uit Schijndel. Mooiste kleur- muis: van H. Klomp jr. uit Leeuwar den. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De christelijke pedagogische academie voor Zeeland in Middelburg heeft het eerste vol ledige „mammoetjaar", zij het met enige inspanning, overleefd. Verheu gend groot is het aantal leerlingen dat in het cursusjaar 1968/1969 voor de overgangs- en eindexamens slaag de. „Het is", zo zegt de directeur, „zelfs een recordjaar geweest". De invoering van de mammoetwet bracht mee dat klasse 1 aan de op leidingsschool voor onderwijzers in feite Havo-4 werd, hetgeen inhield (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Een technisch team van de Zegam uit Axel heeft donderdagnacht nog geruime tijd ge werkt aan het herstel van de gasaf- sluiter, die door de aardgasbrand ach ter de voormalige gasfabriek in Aar denburg in de loop van donderdag avond was beschadigd. Even na mid dernacht was men daarmee klaar. De brand heeft overigens weinig schade aangericht aan de hoofdtoe- voerleiding achteraf gezien. Wel heeft een groot deel van Aardenburg in de nacht van donderdag op vrijdag ge ruime tijd te kampen gehad met een verlaagde druk op de aardgasleidin- gen. Van de zijde van de Zegam werd evenwel van alles ondernomen om stagnatie in de aanvoer zoveel moge lijk te beperken met het oog op de aangesloten centrale verwarmingen. Terwijl het gas met nog tamelijk HILVERSUM (ANP) De commis saris van politie te Vlissingen ver zoekt de opsporing van de verblijf plaats van Cornelis Douwe de Jong, oud 32 jaar, wonende te Vlissingen, die op 29 januari 1970 na half vijf uit Amsterdam per trein naar Vlis singen is vertrokken om zijn vrouw, die in hét ziekenhuis ligt en beval len moet. te bezoeken. De man is uit Amsterdam vertrokken, maar niet in Vlissingen aangekomen. Hij is zwaar hartpatiënt. Een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement: lang 1.80 m., breed postuur, grote neus, kort geknipt blond haar, blauwe ogen, blauwe gelaatskleur en blauwe handen en nagels. Draagt een bril of contact lenzen. Eenieder die inlichtingen kan verstreken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoem de commissaris van politie, telefoon 01184, abonneenummer 5050, of met de plaatselijke politie. De foto toont iets van de werk zaamheden in de nacht van don derdag op vrijdag aan de beschadig de aardgasleiding te Aardenburg. grote kracht uit de lekkage spoot, werd koortsachtig bij elektrische noodverlichting in het open veld ge werkt. Nadat de brand was geblust, heeft men onmiddellijk een aanvang gemaakt met deze herstelwerkzaam heden, waarbij een team van onge veer tien mensen betrokken was. Te gen half twaalf had men de lekkage gestopt. Het angstaanjagende geloei van ontsnappend gas was toen ver stomd en de druk kon geleidelijk weer worden opgevoerd van een tot vier atmosfeer. De beschadigde lei ding, die inmiddels weer geheel is hersteld, staat op de nominatie om in de komende zomer vervangen te wor den. LONDEN (AP) Op verzoek van de bisschoppen van Engeland en Wa les wordt in juni van dit jaar een Brits rooms-katholiek pastoraal con cilie gehouden. De Britse geestelijkheid krijgt dan voor het eerst de kans, zich te uiten over de netelige kwestie van het ver plichte celibaat. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Nog steeds zijn de drie personen die Dij het scheepvaart- ongeluk tussen het Nederlandse con tainerschip Atlantic Star en de Hugo van der Goes en de Bona Spes om kwamen niet gevonden. Duikers zijn druk doende geweest naar de slacht offers te zoeken. Het onderzoek zal nog worden voortgezet. dat het niveau van de gekozen exa menvakken o-p het vroegere h.b.s.- niveau liigt. De examenvakken wer den weieens op te lossen gronden ge kozen. De schoolleiding kijkt dan ook belangstellend uit naar de ko mende, eerste examenresultaten. De uitkomsten van de experimenteren de kweekscholen zij-n, aldus de direc teur van „christelijke kweek" niet bemoedigend. Aan de opleidingsschool voor on derwijzers slaagden 44 van de 48 leerlingen voor het eindexamen. Aan de opleidingsschool voor kleuter leidsters waren het in de A-afdeling 52 van de 54 en in de B-afdeling (hoofdleidster) 29 van de 41. Zes kandidaten vertrokken tijdens het cursusjaar. Zoals bekend zijn de leerlingen van de christelijke pedagogische aca demie uit geheel Midden-Zeeland en Zeeuwseh-Vlaanderen (55) afkom stig. Het aantal katholieke leerlin gen dat aan de hoofdopleidingen deelneemt bedroeg in het cursusjaar 1968/1969 42 op een totaal van 296 deelnemers aan de opleiding voor onderwijzer en Havo-afdeling en 178 deelnemers aan de opleiding tot .kteuterleidBter. Het aantal-* leerlin gen nam, in vergelijking met het voorgaande cursusjaar, met 53 toe. Er werd, met 89 oefenscholen samen gewerkt. Het accent komt bij de opleidingen steeds duidelijker te liggen op de beroepsvorming, in verband waar mee de zogenaamde centrale praktijk van niet te onderschatten beteke nis is, aldus de directeur in zijn jaarverslag. Betreurd wordt dat er niet nog meer aandacht kan worden besteed aan de her- en bijscholing van reeds in functie zijnde onder wijzers. De schoolleiding vindt het ook jammer dat het leerlingen-gezel ligheidsleven (er is een leerlingen- vereniging, die Animo heet) kenne lijk aan het kwijnen is. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het vijftal branden in Goes, alle betrekkelijk dicht in de buurt van de Oostsingel, vrij kort na elkaar, is er de oorzaak van dat de mensen in de omliggende straten 's avonds niet meer zo rustig slapen als zij dit voorheen waren gewend. De mogelijkheid dat er in de buurt een pyromaan zou kunnen rondzwer ven heeft velen aan het denken ge zet. Met name het feit dat de bran den in gemakkelijk binnen te drin gen panden zijn uitgebroken (een pakhuis, een jeugdsociëteit en twee onbewoonde huizen) heeft het ver moeden bij de bevolking versterkt. De Goese politie is echter een ge heel andere mening toegedaan, want er zou nog geen enkel spoor in deze richting wijzen. Brandcommandant D. Taekema onderstreept geheel de woorden van de politie. „Wij hebben inderdaad geen enkel bewijs dat er een pyromaan aan het werk zou zijn. Integendeel, wij hebben bijna alle oorzaken van de branden vast kun nen stellen en ik kan verzekeren dat het geen werk van een maniak is geweest. Ik geef toe dat ook wij in het begin de mogelijkheid hebben overwogen, maar er is geen enkele reden tot ongerustheid. In iedere plaats komen dergelijk gevallen voor. zonder dat er van opzet sprake is. Ik hoef alleen maar het grote aantal boerderijbranden vorig jaar in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in herinnering te brengen. Ook achter deze branden werd het werk van een pyromaan gezocht, maar ook hier is men pas later achter de wer kelijke oorzaken gekomen. Het klinkt vreemd, maar iedere stad maakt wei eens een dergelijk groot aantal brandmeldingen mee. Denk maar eens aan Rotterdam en Utrecht. Nojpnaals, ik geef toe dat het vreemd is, maar van opzet is be slist geen sprake". Mevrouw M. de Jonge-de Jong uit 's Heerenhoek. GOES Wordt de Zeeuwse klederdracht beïnvloed door het medium mode en hoeveel jaar zal deze kleding nog gedragen worden? Zeeuwse schonen zijn vrouwen die, waar dan ook in Zeeland, een van de klederdrach ten dragen, die onze provincie telt. In de spreektaal zijn het de boerinnen, vrouwen in kleder dracht. De overige vrouwen zijn burgersen, dit weer volgens de boerinnen, die meestal niet meer op „d'r burgers" zouden willen. Waardoor zijn deze vrouwen zo gehecht aan die speciale kleding, die, volgens de burgersen, veel moeilijkheden opleveren zal in het dragen. Als burgersen komen we er moeilijk uit en daarom gaan we graag luisteren naar wat mevrouw M. de Jonge-de Jong uit 's-riëérenhoek hierover kan vertellen. „Wat was ik blij, toen ik op 14-jarige leeftijd de begeerde kle derdracht aan mocht doen. In die tijd, ruim vijftig jaar gele den, telde je pas mee bij je me demensen, als je de muts op had. Ja zeker is onze kleding aan mo re) en zondagse (grotere) stuk ken en kralen. „Kijk", zegt me vrouw De Jonge, „hier zijn de burgerse dames bijzonder op ge steld". Ze liet een gouden kralen- slot zien, waarvan een goudsmid zes hangers of broches van kan maken, als een heel apart, echt Zeeuws sieraad. Wanneer we ons zo verdiepen in deze manier van gekleed zijn, worden we geboeid door de schoonheid, kunst en uitvoering daarvan. We zeggen dan, wat vreselijk jammer dat kleder drachten voor onze provincie on herroepelijk gaan verdwijnen. Wat er voor in de plaats komt, weten we feitelijk al, ieder gaat op z'n burgers. Dochters, nako melingen, hebben al jaren gele den te kennen gegeven het mooie kostuum van oma niet meer te willen dragen en de draagsters nemen als het ware de kleder dracht mee in het graf. Alleen herinneringen zullen blijven. Daar kunnen allen die deze folklore na de onderhevig", verzekerde ons mevrouw de Jonge. „Meestal jaarlijks was het kantpatroon van de grote muts weer anders. Dit gaf aanleiding jaarlijks een nieu we muts te willen hebben. Tegen woordig is goed gemutst zijn voor de boerinnen een moeilijke zaak geworden. Voor de katholieke vrouwen kunnen geen nieuwe ge maakt worden. De protestantse vrouwen kunnen haar mutsen, maar dan met lange wachttijden, in België bestellen. Dan gaat zo'n kanten muts wel f 500,- kosten. Zelfs het laten opmaken van de muts zal straks niet meer moge lijk zijn, omdat de enkelingen die deze kunst verstaan, op hoge leeftijd zijn gekomen. Al vele ja ren zijn de materialen moeilijk te verkrijgen. Speciaalzaken die en kel boerinnenstoffen verkopen, zijn op de vingers van één hand te tellen. Door het verdwijnen der draagsters, in dit geval door sterfte, wordt investering voor deze kleding minder aantrekke lijk. „In de nabije toekomst", en dan maakt mevrouw De Jonge een schatting van twintig jaar, „zullen er geen of sporadisch boerinnen meer in leven zijn". Het aankleden van een boerin zou men kunnen vergelijken met het opspelden van een stof als dressing op een etalagepop. En kel spelden zijn er nodig, welis waar boerinnenspelden, groot for maat, om de kleding aan te tij gen. De onder- en bovenkeus kan met knoop en knoopsgat sluiten, maar de schort eroverheen wordt met spelden aangesnoerd. De beuk, waaraan bandjes, laat zich strikken, maar de doek, die ge plooid uit de kast komt, ook met spelden, wordt door de draagster op schouders en taille vastge speld, waarvan de slip der doek achter in de taille wordt vastge zet voor het opwaaien. Meestal is deze punt versterkt. Met het tweedelige hoofddeksel is het al van hetzelfde laken een pak. De ondermuts, waar de gouden stuk ken zijn ingespeld, wordt met lintjes aangetrokken en bovenop het hoofd vastgespeld. De grote geplooide muts krijgt vier spelden in zijn mooie kant. Twee bovenop het hoofd en achter elke oorzijde een, waar, dan ter afwerking, nog een lange parelspeld inge stoken wordt. Sieraden zijn wat stabieler ge bleven wat betreft gouden stuk ken, spelden en bloedkoralen. Meestal is iedere boerin in het bezit van een stel daagse (kleine- aan het hart ligt, van op aan. Meer en meer gaan we beseffen, dat onze musea onmisbaar zijn om dergelijke herinneringen te bewaren. Zag u in het openlucht theater te Arnhem de uitgebrei de collectie Zeeuwse kleding en sieraden? De moeite waard. Maar waar zouden al deze kostbare ei gendommen beter tot hun recht komen, dan in een streekmuseum in de provincie, waar dit alles geleefd heeft? Van Greet Meesen is deze win- ter-impressie rond een bijna uit gestorven vogel: „Vandaag schijnt de zon, het is een zachte winterdag. Ik zit op de enige houten bank, die er in Wa terlandkerkje is. Een tijdje gele den noemden ze dat „het bejaar denbankje". Maar bejaarden zijn nu bijna uitgestorven vogels, want ze zijn allemaal naar het bejaar denhuis vertrokken. Waar is San- der, die altijd uit de diepte van zijn zak een grote kaneelbrok met rode streepjes voor je te voor schijn haalde? Hij is naar het be jaardenhuis En terwijl ik zo zit te peinzen komt zo'n bijna uitgestorven vogel naar me toe. Hij is een kittige, kleine vogel met een mager nekje. Hij heet Bram. In zijn kopje ne men zijn bril en zijn klapperende kunsttanden een veel te grote plaats in. Hij weet niet goed, hoe hij het in het vat moet gieten om zijn bril schoon te maken, zodat zijn oogjes in het grauw van de glazen verdwijnen. Hij trekt zijn mond over de grote tanden samen en schuift zijn pet achteruit, alsof hij eigenlijk zonder bril veel beter zou kunnen zien. Zijn jas is te groot, niet slobberig groot. Hij hangt recht naar beneden, alsof hij op een knaapje zit. Een knaapje van zeventig. De mouwen van de jas zijn te lang, maar dat is wel gemakkelijk, zo doen ze tegelijker tijd als handschoenen dienst. Net twee te lange vleugels van een vogel. Zo hipt deze bejaarde vogel nog vief en vlug over de straat, een doel achterna, dat alleen hij ziet. Deze keer schijn ik zijn doel te zijn. Hij verzekert mij, dat Mari anne, mijn oudere vriendin, een zuster van mijn moeder is. Ik be aam het gedwee, want hij is ook een beetje een eigenwijze vogel Hij knikt tevreden en gaat verder Hij pikt de kruimels nieuws in de straten op, maakt ze nog verder fijn en deelt ze verder uit en al leen 's avonds heel laat als alle lichten uit zijn en hij nergens meer binnen kan kijken, steekt ook hij de kop in de veren

de Stem | 1970 | | pagina 3