flESts Unieke vraagbaak voor jongeren in Amsterdam HET JAC GEEFT BEHALVE KOFFIE ADVIES OVER ALLES EN NOG WAT de charmante koffiepot /oordiger jjj Maansteen in Nederland (S)limmerick Blanke neger aangeboden BOERDE TEN JOSEPHINE m JOSEPHINE SUSKE en WISKE _:voor mij alleen de béste! ROYAL CROWN COLA DE STEM VAN ZATERDAG SI JANUARI 1970 WEL. M.S OE 'T LEREN WIL, GA DM OP ONZE PLAAT5 ZITTEN.. MAAR OP OE EIGEN RlSlCO... die fiches stellen geld voor...om het spannender te maken. maar ik waar - schuw oe, het kan oe duur te staan* komen... v. ik kan oe V/s 7 «aarten mob luk 7 grappig -j schudden... er f is dat/SS TM er zoveel 1 JH BUREAU rmaatschappij in Bel- 'bedrijfskoeling. n uitgebreid program- H jelen voor gebruik in W en banketbakkerijen, in etc. :ze installaties zoeken an, die in staat is ons sentatief te vertegen- chtingen verstrekt on- ;el 120. s te richten aan: :h Bureau Marijnen, .bus 1001, Den Haag. ifelzuren aan de Groot- serde fabriek. comen. hten gelieven te sollici- ummer 26612 van dit EEN GROTE vacuiimgepompte glazen stolp, van verschillende kan ten door spots belicht, omringd door een grote stalen ring om de mensen op afstand te houden, loe rende suppoosten, en dat alles om een stukje steen te bergen dat niet eens schittert, maar veel meer op een stukje bedorven krentenbrood lijkt. In de Rivièrahal van de Rotter damse diergaarde Blijdorp is dit weekend een heel klein stukje van de maan te zien, een steentje van 34,1 gram. Op de tentoonstelling is behalve dat steentje ook een model van een 13 meter hoge Saturnus- raket, een uitgebreide serie maan foto's, de Gemini-10 capsule, de ruimtepakken van Collins en Young een waterpistool voor ruimtevoed- sel en de trainingshelm van Ameri- ka's eerste ruimtevaarder John Glenn. De bezoeker die alles niet hele maal snapt hoeft niet met zijn vra gen te blijven zitten. Een vraag- en antwoordmachine geeft alle infor matie op het gebied van de ruim tevaart. Het is Nederland indertijd niet gelukt om een stukje maansteen te krijgen voor onderzoek. Wij moeten stellen met een vier dagen durende tentoonstelling. Een bezoeker merkte bij het zien van het stukje steen op: „Als ze nog meer van dat spul naar de aarde halen hebben we binnenkort nooit geen volle maan meer. O X t/7 Cl m lu t> 1/7 X O —1 DE KLEUREN zijn paars, oranje, hard groen en anthraciet. Geen stoelen om op te zitten, maar kubussen van gelakt hout. Op een tafel ligt lectuur. De titels „Revolte", „Abortus" en „Black Pan ter" springen eruit, maar er zijn ook stripverhalen bij. Overdag wordt da sfeer bepaald door een onmuzikale telefoon, 's Avonds speelt een bandrecorder. Koffie is er altijd. Welkom. Dit is het Jeugd Advies Centrum in Amsterdam dat, afgekort tot JAC, op 10 januari de vrij blijvende deur van perceel Amstel 30 vlak bij de Munt, gemakke lijk te vinden heeft opengedaan. Directeur is de 38-jarige psycho loog, drs. Donald Macgillavry uit Utrecht, zelf vader van twee kin deren. Hij staat aan het hoofd van een achttien-koppige staf, die hij als „geweldig competent" kwalifi ceert. Vier man sterk zijn zij bij toerbeurt van 7 uur 's avonds tot 3 uur 's nachts aanwezig om pre cies datgene te doen, wat het be scheiden bordje naast de deur be looft: adviezen geven aan de jeugd. Ze trekken de leeftijdsgrenzen van onderen bij 15 en van boven bij 25 jaar, maar dat is globaal. Ook jon geren en ouderen vinden eventueel een gespitst oor, wanneer ze vra gen hebben. Om wat voor vragen gaat het? Directeur Macgillavry blijkt paal noch perk te stellen. Men mag bin nenstappen om te informeren, waar men lekker kan uitgaan of waar men goedkoop kan slapenmen mag de kopzorg van een slecht rap port of een gebroken hart over de drempel dragen. Men mag om een haan komen vragen en hulp bij het zoeken naar een woning. Men mag in het geval van een ongewenste zwangerschap informeren naar een adres voor abortus en men mag, wanneer men om welke reden dan ook niet meer tegen het leven op kan, gewoon zijn hart komen uit storten. Het JAC streeft ernaar, een vraagbaak te zijn in de meest ro yale zin des woords. Er zijn enkele principes. Ten eer ste zijn alle adviezen gratis. Ten tweede blijven alle bezoekers vol komen anoniem. Ze mogen zich I voorsteilen, als ze dat willen, maar n wezen is de staf ongeïnteresseerd in naam, afkomst, adres en derge lijke administratieve zaken. Er zijn ook geen kaartsystemen, rapporten en andere afschrikwekkende din gen. Er is alleen een open oor. Ten derde staat het zelfbeschik kingsrecht van de bezoekers voorop -Als hier iemand binnenkomt met de mededeling: ik ben verslaafd aan opium, maar ik heb geen geld om het te kopen, dan zeggen wij: dat u opium wilt gebruiken, is uw goed recht. We zijn geen bank, dus geld kunnen we u niet geven, maar we zullen zorgen, dat u vannacht fergens gratis kunt slapen en we zullen morgen werk voor u zoeken, zodat u zo snel mogelijk de opium kunt kopen". Drie jaar geleden is Macgillavry met enkele collegae op basis van ervaringen met het Londense Young Peoples Consultation Centre tot het initiatief voor het JAC gekomen. Het is dus geen moetje, dat als ge volg van een lange hete zomer vol damslapers overhaast is gebaard. Het ministerie voor Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk en de gemeente Amsterdam hebben, zegt Macgillavry, het plan opgepakt en zeer bevredigend uitgewerkt. Ze ge ven elk 200.000 gulden subsidie per jaar. Ze onthouden zich van iedere vorm van controle op het werk van het JAC. Ze zijn er ook zonder meer mee akkoord gegaan, dat alle be zoekers desgewenst anoniem kun nen blijven. Dat zijn zeer unieke zaken voor Nederland. Macgillavry vindt het uiteraard geweldig, want het. geeft het JAC de nodige arm slag om zijn adviserende taak op timaal te kunnen vervullen. Cijfers komen niet op tafel. Mac gillavry wil zich bepalen tot de con statering, dat het sinds de opening op 10 januari zeer druk is op het adres Amstel 30. „Men krijgt, het geen ook de opzet was, jongeren uit alle groepen -scholieren, studen ten, werkenden en werklozen. Er zijn twee maal zoveel mannelijke als vrouwelijke bezoekers. „Ik zie nu al een uitbreiding van de staf aankomen", zegt Macgillavry. „We stellen namelijk voorop, dat we zorg vuldig moeten kunnen werken. Het mag geen haastwerk worden. An derzijds willen we niet zeggen: het is nu te druk, kom morgen maar eens terug. Dat zou volkomen in strijd zijn met heel onze opzet". Heeft men tot nu toe op iedere vraag een passend advies ten ant woord gehad? „Ja", zegt Macgilla vry, „maar een paar gevallen wa ren moeilijk te helpen. Daar waren we niet zo gelukkig mee. We kwa men tegenover een overmacht te staan. Het betrof woning- en werk- Koffie uit kommen en stripverhalen tussen bladen ais „Revolte" en „The Black Panter" op tafel. Geen stoelen maar kubussen in de spreekruimte. zoekenden. Je krijgt dan te maken met instanties, die niet kunnen of niet willen helpen. Zo zeg ik het toch niet te scherp? Er zijn nu een maal mensen, die niet keurig van 9 tot 5 willen werken. Dat is hun goed recht. Waar we op zitten te wachten, is een experimentele werk voorziening. Er wordt aan gesleu teld, maar hij is er nog niet". Overigens vormen de woning- en werkzoekenden niet het grootste deel van de jongeren, die hun weg naar Amstel 30 hebben gevonden. Het merendeel van de bezoekers komt met persoonlijke vragen, die betrekking hebben op zichzelf of op de sociale situatie, waarin ze ver keren. Sommigen willen gewoon de weg weten, geografisch of in de lofcettenchaos van het ambtelijk apparaat. Anderen komen met ern stige eenzaamheids gevoelens. „We hebben enkele wanhoopsge- „Dat vind ik persoonlijk het moei- vallen gehad," zegt Macgillavry. lijkst. Mensen, die het niet meer zien en waarvan je moet zeggen: Tja, dat komt toch ook wel door de tekortkomingen van de samen- Leving. Zulke gevallen kun je niet zomaar met een advies in een on veranderde maatschappij terugdu wen. Je zult iets aan die maatschap pij moeten doen. Ook op dat terrein wil het JAC actief zijn. De accute hulpverlening door instanties bij voorbeeld daar schort van alles aan. Ze werken allemaal met wacht lijsten. Ze houden zich aan het vast gestelde kwantum. Wij willen er daadwerkelijk naar streven, dat er op dit gebied structurele verande ringen komen. En ik moet zeggen, dat we begrip vinden. Dat is erg hoopgevend". Het JAC wil nadrukkelijk geen trouble-centre, geen probleemcen trum zijn. Noch wil het louter een WV voor jongeren worden. Het wil daar ergens tussenin zitten. Mac gillavry: „We beantwoorden een voudige vragen, maar de staf is competent genoeg om ook op de moeilijkste vragen raad te weten. De ouders houden we er helemaal buiten. Om onze drempel zo laag mogelijk te maken, werken we met opzet niet met gezinsstructuren. Mochten die in het geding zijn, dan verwijzen we de persoon in kwestie naar instanties, die daar wel mee werken zoals kind en gezin, huma- nitas en de medisch-opvoedkundige bureaus. Wij hier vinden, dat je de jeugd alleen maar als volwaardig kunt behandelen en ze is vol waardig wanneer je de ouders erbuiten laat, en wanneer je het recht op zelfbeschikking respec teert. Als een meisje bijvoorbeeld om een adres voor abortus bomt vragen, proberen we haar niet om te praten, maar verwijzen we haar eenvoudig naar een goede arts. Wel vind ik, dat een dergelijke dok ter dan in staat moet zijn om met het meisje in kwestie over haar motieven te praten. Er moet een team van bekwame artsen komen. Daar moeten we nog aan werken". Het JAC is opgezet als een ex periment. Voorlopig mag men van CRM vijf jaar aan deze voor Ne derland nieuwe vorm van jeugd werk dokteren, hetgeen Macgilla vry een even reëel als royaal ge baar vindt. Reeds nu is de toeloop groot, waarbij opvalt, dat ook jon geren van ver buiten de hoofdstad Den Haag, Rotterdam, de kop van Noord-Holland het adres Amstel 30 weten te vinden. Het wettigt de verwachting, dat er el ders soortgelijke adviesbureaus zul len komen. De behoefte lijkt in ie der geval duidelijk aanwezig. „Ik vind het een fraaie vondst van ons" zegt Macgillavry, „dat we geen balie of zoiets hebben. Gewoon een open ruimte, waar iedereen kan gaan zitten. Ook geen wachtkamer of zo. Misschien groepsgesprekken straks als het te druk wordt. Daar moeten we nieuwe technieken voor ontwikkelen. Primair is, dat we met de jeugd op gelijkwaardig niveau wer ken. Het idee, dat de dokter alles het beste weet, moet eruit. Ik ben er vierkant tegen hulp te bieden op een manier, die de creativiteit van degene, die hulp komt vragen, buitenspel zet". fl. 1,25 acttt geldige esseer aan: Grolsch, - LIEVE MENSEN, weer is een week voorbij. En wat voor een week. De inzendingen overspoelden voor de zoveelste keer ons bureau. De keuze was moeilijk, maar gedreven door een enorme liefde voor het vak en voor de lezer(es) hebben we de volgende selectie gemaakt Zeer actueel en nog altijd niet te laat was J. Maas-Vingerhoeds uit Waspik (wat een mooi post papier) Een rietdekker uit Clinge kon z'n schuldgevoel maar niet verdringen. Hij had zin hulp niet gegeven voor het Biafraanse leven en zag nu dat ze van honger vergingen. Eén van de meest trouwe inzen ders is toch wel P. Meeuwen uit Wouw. (Ja natuurlijk, mevrouw De Leeuw-van Gogh uit Goes moeten we ook niet uitvlakken, maar goed) P. Meeusen uit Wouw maakte het volgende goed contrasterende vers je: Een rietdekker uit Clinge vertoeftr steeds in hogere kringen. Zingt daar het hoogste lied om thuis bij zijn „Riet" weer een toontje lager te zingen. E. P. Jansen uit Oosfcerhout liet onze rietdekker een zeer gewaagd avontuur beleven: Een rietdekker uit Clinge zat onder zijn werk altijd te zingen. Hij zong: Hoe schoon is mijn vak, viel toen meteen door het dak en kwam zo de slaapkamer binnen. Telkens staan we toch weer te kijken, als blijkt dat we meer vrou welijke dan mannelijke lammeric- kers hebben. Hoe zou dat toah ko- JAMES FINLEY, een neger-vete raan van de Amerikaanse lucht macht, beweert dat hij in 1964 vol ledig van huidskleur is veranderd na een behandeling van een maag zweer in het veteramenziekemhuis in Cleveland. Finley (33) zegt dat binnen twee dagen nadat hij een verdovend middel had moeten in nemen het donkere pigment in zijn huid begon te verdwijnen. Vandaar ook dat hij van de federale rege ring een schadevergoeding eist vain ongeveer 1.750.000 gulden, een eis die thans door de dostrictsrechter van Cleveland wordt behandeld. Zijn advocaat Raymond Basie zei voor de rechter dat al het pig ment uit de huid en het haar van Finley verdwenen was en dat hij daardoor jarenlang een object van eensdeels medelijden anderdeels spot is geweest. Helaas rijst bij ons de vraag of er een eind aan die spotternij komt ais Finley weer zijn normale huidskleur heeft- men? Zouden de mannen gewoon geen tijd hebben? Of zitten de man nen de hele dag televisie te kijken en spellen de vrouwen de krant? Er zijn wel onderzoekingen gedaan, waaruit bleek dat vrouwen meer de krant lezen dan mannen. Ook bleek daaruit dat veel vrouwen achterin de krant gaan lezen, terwijl mannen, met die voorpagina beginnen. Mis schien is dat die verklarinig voor dit raadsel, want Tussen Haakjes komt altijd achteraan. De mannen zijn dan ai in slaap gevallen, lijkt ons. Mevrouw Hulschedd uit Axel (weer een vrouw) denkt dat ze het beter weet: Een rietdekker uit Clinge De Stem vraagt ons wel rare dingen. Dit wordt me te gek, Hier ga ik verstek. D'r is t'er geeneens een in Clinge. Deze vonden we heel goed gevon den, want als er geen is in Clinge, kan eigenlijk geen prijs uitgereikt worden. In afwachting daarvan toch maar een prijs aangewezen. Een rietdekker uit Clinge deed naast dakdekken nog andere dingen. Hij kocht sigaretten van over de grens (tenslotte was'" hij toch oók maar een mens) Zelfs een minister doet zulke dingen Aldus dichtte M. Evers uit Breda. De inzender won hiermee een tien tje. Daar houden wij wel van, een snier op een bekende persoonlijk heid. Nieuwe kansen met de nieuwe regel: Een scheepstimmerman in Walsoorden (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 29