ierkoper indigen Amerika's jongste probleem kind heet Wildbiologen volgen vos op de voet thien al de adverten- Onderzoek om meer aan de weet te komen over verspreiding van de wildrabiës IMTSCUAPPM U. jil N V. o.a. uilgeefster en zoals EVA, TeleVizier en verkoopapparaat een ats Den Haag. Deze func- ang van zaken in zijn rayon, door een 4-tal inspecteurs, de leiding heeft, een 5-tal 3, de boekhouding en het or heeft hij tot taak da sti- ioeken uit eigen fonds o.a. service verleend wordt. Het t uitbreiding van de omzet m leidinggevende taak wordt n een opleiding op middel- or Toegepaste Psychologie ent opleiding, loopbaan en d Personeetzaken van de Breda heeft plaatsing»- duidelijke mogelijkheden jai en ontplooiing binnen het medewerker an of sollicitaties betreffende PTtie: 17.30 uur ('s zaterdags tot Irsoneelchef, Karrestraat 8, citaties worden op dit adre» DREESMANN BREDA (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Pas op, steek uw vinger niet door het gaas, want dan is ie er zo af", waarschuwt de verzorger. Wij staan bij een paar kooien met vossen op het terrein van het Rijksinstituut voor natuurbeheer te Arnhem. Even later zien we, hoe dr. J. L. van Haaften, Nederlands vossendes- kundige nummer één, een andere kooi binnengaat en er na veel geduld in slaagt, een vos te aaien. De ene vos is de andere niet. Maar de ene vos is wel even gevaarlijk als de andere, wanneer het gaat om het overbrengen van de „wildrabiës", een soort hondsdolheid, waar in het buitenland honderden dieren het slachtoffer van zijn geworden en die ook voor de mens gevaarlijk kan zijn. zegster n oiucn «6- Nss-*' Nederland is er tot dusver vrij van gebleven en we hopen, dat dit zo blijft. Maar we weten eigenlijk nog te weinig van de gedragingen van de in dit opzicht zo gevaarlijke vos. Daarom heeft dr. Van Haaften een aantal vossen met kleine zendertjes en lopen hij en zijn mede- daar nu bij nacht en ontij een radio-ontvanger achteraan. van Haaften is hoofd van de afdeling wildbiologie van het insti tuut. Vorig jaar zijn de beide rijksin stanties, die op dit terrein opereerden samengevoegd. In Zeist staat de af deling die vroeger het Rivon heette, iii Arnhem werken de vijf afdelingen kb het vroegere Itbon in een gloed nieuw gebouw, dat met laboratoria, vriescellen, een fotodienst en een van wetenschappelijke werkers I uitgerust is. Wildbiologie is een van [die afdelingen. Dr. van Haaften I werkt ei met drie biologen en vijf I assistenten plus zo nu en dan een I student, die een half jaar praktijker varing komt opdoen. De meeste man- tal is op dit moment ingezet voor de vossenstudie. Voor de ingang van het gebouw staan twee wonderlijke stenen, die een biologisch symbool moeten voor stellen, maar waarvan ook wel ge fluisterd wordt, dat het de bekende langzaam malende ambtelijke mo lenstenen zijn. Een ambtelijke sfeer heerst er echter bij dit Arnhemse in stituut allerminst En ambtelijke werktijden zijn er ook niet bij. Er is sneeuw gevallen en dit betekent, dat een paar man er vanmorgen in alle vroegte op uitgetrokken zijn om vos sen te speuren. De Veluwe is het be langrijkste „jacht" terrein van de on derzoekers. maar ook Limburg heeft hun aandacht. Er worden vossen- burchten opgespoord en daar zal in de komende weken het net dicht klappen. Het is geen weidelijke jacht, wat dr. Van Haaften en zijn mannen bedrij ven. maar de vossen zijn bij hun methoden meer gebaat dan bij een ontmoeting met echte jagers. Toch weten ze alles van de jacht. Eén van de assistenten is oud-jachtop- ziener. Hij ziet er niet tegen op, om een Vos bij de staart uit z'n hol te trekken. Trefzeker grijpt hij dan met de andere hand het dier zo achter de kop vast, dat het niet meer kan bij ten. Ook komt er wel een dassen- klem aan te pas, om de oude (moer) vossen in het uitgegraven hol te pak ken De jonge vosjes, die in de ko mende weken geboren worden, ge ven minder moeite. Een andere methode is het afsluiten van alle uitgangen, op één na, waarna de twee felle dashondjes in de burcht losgelaten worden Zij drijven de vos naar buiten, waar deze in een net verstrikt raakt. De jonge vosjes worden gemerkt, de oude krijgt een halsband om met een zendertje. Vorig jaar zijn er voor het eerst zo enkele dieren toe gerust, dit jaar wordt het opnieuw gedaan, want de oude zenders zijn uitgewerkt Alleen de nawinter is ge schikt om vossen te vangen, want al leen als ze jongen hebben, verblijven ze onder de grond. Een vos kent geen woningnood. Meestal bezit hij meer dan een burcht. Hebben de jongen, die om streeks half maart geboren worden, het huis teveel bevuild of komen er teveel mensen in de buurt, dan ver huist de moervos met jongen en al naar een ander onderkomen. De biologen hadden dat al eerder ver moed. maar het onderzoek met de zendertjes heeft het bevestigd. De zenders hebben maar epn be perkte actieradius, vooral in heuvel achtig terrein. De onderzoekers moe ten dus met hun ontvangers hele einden achter de „radio-vossen" aan lopen. Maar ze worden niét moe dat te doen, zolang er nog onvoldoende antwoord bestaat op vragen als: hoe leven de vossen, hoe is hun gedrag, hoe groot is hun areaal, hoe en wan neer vangen ze hun prooi? Doel van het wildbiologisch onder zoek is het vergaren van kennis, waarmee men de beheerders van natuurterreinen van advies kan die nen. In het geval van de vos gaat het er bovendien om, meer aan de weet te komen over de verspreiding vain de wildrabiës. Bij de laatste uitbarsting van hondsdolheid in Nederland, die in 1962 in de buurt van Amsterdam plaats vond, zijn vijf ménsen, een aantal honden en katten en een geit aan de beet .van, een dolle, hond ge storven. Hier- ging hét .echter- om de echte rahdés, die door huisdieren overgebracht wordt. De wildrabiës is in Nederland ge lukkig nog niet voorgekomen. Dat is voor een deel misschien te danken aan de inenting van huisdieren, maar het is ook best mogelijk, dat er nog nooit een besmette vos op Nederlands gebied is doorgedrongen Drie jaar houdt de heer Van Haaf ten zich nu speciaal met de vossen bezig Dat komt doordat een aantal jaren geleden de wildrabiës in Duits land onheilspellend in noordelijke richting oprukte. In de richting De nemarken drong de ziekte door tot aan Sleeswijk-Holstein en over de Rijn verspreidde zij zich over het Moezel- en Eifelgebied naar België en Frankrijk. Wat Nederland betreft, is het Rijndal toph wel een natuurlij ke begrenzing van het vosrijke zuid en midden Duitsland. Uit de eerste resultaten van het merkenonderzoek blijkt, dat een vos doorgaaans niet verder komt dan zijn eigen gebied, binnen een straal van vijf kilometer. De verst afgelegde afstand, die men kon vaststellen, was 26 kilometer, maar dat was een uitzondering. In Duitsland worden de dieren fervent bestreden. Daar werpt men zelfs blikjes gas in de holen Nu is een vos zo sluw, dat het volgens elke deskundige volstrekt onmogelijk is, om het dier helemaal uit te roeien. Maar er ontstaan natuurlijk wel vos- arme gebieden. In plaats van im port van (eventueel besmette) Duit se vossen, krijg je daardoor een „ex port" van Nederlandse dieren en dat houdt tot dusver de rabdës buiten on ze grenzen. De rabiës is een virusziekte en men weet nu, dat de vos de besmet ting overbrengt. Maar waar zit het „reservoir"? Pas wanneer die vraag beantwoord is, kan men over effec tieve bestrijdingsmaatregelen gaan denken. Vandaar het onderzoek van dr. van Haaften en zijn medewer kers. Zolang er geen zieke vossen in Nederland zijn, kan hij op ons grond gebied het vraagstuk nooit oplossen. Maar hij werkt dan ook niet alleen. Er is een internationale samen werking op dit gebied op gang geko men waarin Nederland een belang rijk aandeel heeft. Op aansporing van wereldgezondheidsorganisatie zijp, vertegenwoordigers van Neder land, Duitsland, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije vorig jaar voor dit doel bijeen geweest en naderhand is men bij elkaar gaan kijken. Ook Frankrijk heeft interesse getoond. Je kunt geen dolle vos een zender tje omdoen, want zo'n beest moet gewoon zo snel mogelijk dood. Je blijft er trouwens wel met je handen af. Maar in Tsjecho-Slowakije vangt men prooidieren, om te proberen het virusreservoir te vinden. In de lan den en gebieden, waar de rabies heerst, kar. men weer geen vossen merken, omdat daar de onverbidde lijke wet geldt: uitroeien. Door de in ternationale samenwerking hoopt men toch op de duur voldoende ge gevens ie verzamelen, om tot be paalde conclusies te komen. Of die voor de vos prettig zullen zijn, moe ten we nog helemaal afwachten. De vossen zijn vanouds vogelvrij. Wie een jachtakte heeft, mag ze zan der afschot-vergunning op de korrel nemen. Hij krijgt zelfs een premie van 15 gulden voor elk vossenkada- ver. Het mooie huidje mag hij dan nog bewaren en als pronkstuk op laten zetten voor de televisie. In 1968 is er 1400 maal een premie uitbetaald Zo heel erg zeldzaam is de vo3 dus niet, al vertelt elke jager, die er eentje neergelegd heeft, dat altijd vol trots aan een kranteman. Naar schatting kunnen er zo'n vijf duizend reintjes of lowiekes in Ne derland rondsluipen. Ze zitten zelfs in de Noord-Oostpolder. Per jaar werpt een moervos drie tot zeven jongen. Dat kan ze zes tot zeven jaar achtereen doen. Is de vos wer kelijk zo schadelijk, dat hij uit ons landschap zou moeten verdwijnen? Hij eet inderdaad kippen, wanneer hij die te pakken krijgt. De resten er van zijn bij de burchten gevonden. Hij eet ook wel eens een korhaan of een eend, maar zijn hoofdvoedsol be staat toch uit muizen. Verder is hij lid van de opruimingsdienst in het bos, want een vos versmaadt aller minst een ziek konijn of een dode kraai. Bij het voedselonderzoek heeft dr. van Haaften nog nooit kipperes ten gevonden. Het loopt daar niet zo'n vaari mee, meent hij. Natuurlijk moet je in een wildter- rein je zaakjes behoorlijk afrasteren. Dat is ook nodig, om de boerenkool tegen reeën te beschermen. Tegen woordig zitten de meeste kippen trouwens in een goed afgesloten hok en zien vele zelfs nooit het daglicht, zodat de vossen geen kans hebben. Pas als er jongen zijn en er dus veel voedsel nodig is, probeert de vos grotere dieren te vangen. Maar an ders beperkt hij zich het liefst tot muizen „Ze vangen ze net als een kat en ze spelen er ook net zo mee", ver telt de heer van Haaften. Hij ziet er helemaal geen been in om in het laboratorium een vossenoog uit te snijden (de grootte van de ooglen- zen geeft de ouderdom aan), maar hij spreekt vertederd over jonge vosjes en hij beschouwt het kooi- dier, dat zich door hen laat aaien bijna als een huishondje. FOTO BOVEN Reintje in de houdgreep. De ex-jachtopziener is er niet bang voor. FOTO ONDER Geschoten vos, die als welpje een merk in het oor kreeg: ITBON, de oude naam van het onderzoekingsinstituut in Arnhem. bxuswt-* A. fcuon«n vf «Mfcöiftttjwt Jr:,.' en MEISJES met MULO, Ëort beginnen vrijwel overal verpleegkundige staat eigen- I tegenover de problemen van I, die niet meekunnen in die ten, psychologen en mensen en bewegingstherapie, doet pg! iintig anderen, natuurlijk óók Ideringen op St. Bavo. De tijd 3 van St. Bavo zelfook leer- piding, kunnen aan die ont- i niet aan ontkomen. |en. Zo is het een plezierige ollenstreek ligt op enkele km. Ie verbindingen met Leiden, m en adres en opleiding erop in van St. Bavo. litatie-formulier. -< Tel. 02533-3141 -baby (Van een onzer verslaggevers) CALIFORNIë, januari Hier in San Francisco, waar de wieg van het hippiedom staat, is een nieuw probleem geboren. De kinderen van de hippies, niets meer en niets min der. Een willekeurig bericht in de plaatselijke krant vermeldt, dat een moeder het leven heeft gegeven aan een baby, die verslaafd was aan heroïne. „Met succes werd de zuigeling on derworpen aan een ontwenningskuur van twee weken", zegt het blad. „Na de geboorte vertoonde het kind alle verschijnselen, die zich voordoen bij een verslaafde, die plotseling moet stoppen met het innemen van- he roïne. Beide ouders bleken gebrui kers te zijn. De moeder vertelde, dat de baby nijdig en hard begon te trappen, wanneer ze tijdens haar zwangerschap gedurende twee, drie dagen geen fix nam. Volgens de art sen zal de pasgeborene geen nadelige gevolgen hebben van zijn verslaving". Dat is dan maar te hopen. En de vier kinderen, die geboren werden binnen de occulte commune van hippe Charles Manson, de aanstich ter van de Sharon Tate-moorden? Zullen die ook geen nadelige gevol gen ondervinden? Het verhaal is on derhand uitgekauwd. Mansons visie op de maatschappij uitte zich in zijn houding ten opzichte van de jeugd. Hij placnt te prediken, dat de be staande machtsstructuren de geest der jongeren hadden verpest en hij spoorde zijn harem aan, baby's té krijgen en die op hun eigen manier op te voeden. De moeders zitten in middels in de gevangenis, verdacht van veelvoudige moord. Zullen de kinderen geen nadelige gevolgen hebben? Deze twee voorbeelden zijn uit schieters. Maar vaststaat, dat er, sinds de wereld het psychedelische licht zag, vele duizenden hippie baby's ter wereld zijn gekomen, die worden opgevoed met hetzelfde mengsel van idealisme, verdraag zaamheid en futurisme, dat door hun ouders beleden wordt waar bij drugs in de kinderkamer geen uitzondering zijn. Het is een wereld zonder moeder de gans, maar hoe anders de hippe ouders ook voorge ven te zijn zij lijken veel van de verwachtingen, angsten en frustra ties te koesteren, die ook de ouders in de „normale" maatschappij heb ben. Met name maken zij zich zorgen over het feit, dat zich op een gege ven dag een generatiekloof zal openen tussen hen en hun kroost met het gevolg, dat de kinderen wil len terugkeren in een samenleving, die zij zelf de rug hebben toege keerd. Het is zoiets als de vrees van een atheist, dat zijn zoon pries ter zal willen worden. Onderzoekingen onder de hippie- moeders hebben uitgewezen, dat er geen bepaalde lijn in hun achter grond te bespeuren valt. Sommigen komen uit rijke families en hebben een universitaire opleiding. Anderen zijn weggelopen teenagers, weer an deren gescheiden vrouwen van over de dertig. Wat hen samenbindt is een gemeenschappelijke speurtocht naar een nieuwe levenswijze en het verlangen, om hun kinderen een be tere opvoeding te geven dan zij zelf hebben gehad. Dit laatste lijkt niet altijd te slagen. Een onderzoeker ci teert een 29-jarige moeder, die als hippie van kust naar kust is ge zworven en die een zoontje van tien heeft, „Hij is zo burgerlijk, dat ik mijn oren niet kan geloven", zegt ze. „Ik heb hem marihuana gege ven, toen hij klein was, maar laatst deelde hij me mee, dat hij niets meer gebruikte. Hij blijft me vra gen, waarom ik in een achterbuurt woon. Hij wil. dat ik rode lippen stift draag en jurken. Wat heb ik in 's hemelsnaam fout gedaan?" Het gebruik van verdovende mid delen bij de opvoeding van kinderen vindt op geen enkele manier genade in de ogen van deskundigen. Maar voor de rest zijn zij verdeeld over de vraag, in hoeverre een kind, dat op de hippie-manier wordt opgevoed kansen zal krijgen in zijn verdere le ven De psycholoog dr. Alfred Auer- baoh zegt: „Moeders, die leven in een chaotische omgeving, waar nooit iets zeker is en zo kwalifi ceer ik de hippie-wereld zorgen voor een generatie met geestelijke kwetsuren, die misschien nooit meer genezen, kunnen worden. De socioloog dr. Lewis Yablonsky, schrijver van het boek „The hippie trip" onderschrijft deze mening en voegt eraan toe: „Wat zullen deze kinderen een dreun op het hoofd krijgen, wanneer ze te maken krij gen met de realiteit van de maat schappij". Maar andere wetenschapsmensen zien de toekomst van de hippie kinderen minder somber in. De so cioloog dr Th. Solomon, die het ge drag van de hippies meer dan twee jaar heeft bestudeerd, zegt: „Nie mand weet, wat er zal gebeuren, maar laten we niet bij voorbaat moord en brand gaan schreeuwen. Ik heb goed aangepaste, creatieve en intelligente kinderen gezien tus sen de 3 en 12 jaar, die het pro- dukt zijn van de nieuwe levensstijl. De moeders proberen oprecht hen de christelijke moraal van naasten liefde en non-agressie bij te bren gen". De socioloog dr. Vincent Gioscia gaat nog verder. „Het zou me ver bazen", zegt hij, „wanneer deze kinderen niet nog rijker begiftigd zullen worden met positieve waar den als liefde, vredelievendheid en onbaatzuchtigheid dan hun hippie- ouders Hoewel de moeders zich bi zar kleden het huishouden wegwui ven en los van zeden zijn, praten ze in termen, waar hun meer conser vatieve seks-genoten nauwelijks be zwaren tegen zullen hebben. Ze zeg gen, dat ze hun kinderen willen op voeden tot eerlijke mensen, die er iets voor over hebben om de wereld te verbeteren. En vooral willen ze hen opvoeden tot gelukkige, vrije mensen. Dat is bepaald geen slecht pedagogisch program". Een ondervraagde. 26-jarige vrouw zeil aan het woord: „Ik pro beer een goed mens te zijn, die leeft vanuit eerlijke motieven. Ik wjl mijn dochter de kracht bijbren gen om alle moeilijkheden, die ze in haar leven tegen kan komen, te overwinnen". Het dochtertje in kwestie draagt de typische hippie uitrusting, aangepast aan haar be scheiden maten: geborduurde hoofd band cowboy-laarzen, lange gewa den van bedrukte katoen en t-hem- den. „Ze mag aantrekken wat ze wil", zegt haar moeder. „Als ze een vuile jurk wil dragen, bemoei ik me daar niet mee". Hun slordige le venswijze en schamele omgeving schiint de hippie-moeders niet te de ren. Ze leven in kale, kleine kamers. Het enige bed bestaat vaak uit een matras op de vloer, waar kinderen en ouders samen slapen. Om het huishouden bekommeren ze zich pas, wanneer er toevallig een man in het spel is. Maar de psychologen en sociologen, die de hippie-bewe ging hebben bestudeerd, zijn tot de conclusie gekomen, dat de vrouwen over het algemeen hun moeder schap zeer serieus nemen. De gevolgen van drug-gebruik door zwangere vrouwen en kleuters wordt nog bestudeerd. Dr. Sidney Cohen, directeur van de afdeling verdovende middelen van het natio naal instituut voor geestelijke volks gezondheid daarover: „Het lijdt geen twijlel, dat hersenen in ont wikkeling kunnen worden aangetast door alle chemische middelen en dat het gebruik van l.s.d. door kin deren van de hand gewezen moet worden. Maar het bewijs, dat schade is aangericht kan zich pas na jaren manifesteren. In tegenstelling tot de algemene indruk, dat alle hippie moeders er maar op los leven, heb ben onderzoekingen uitgewezen, dat ze meest.nl trouw blijven aan die man waarin ze een goede vader voor hun kind zien. In de communes wordt ie kinderen geleerd, tegen iedere man „vader" te zeggen. Vreemd maar waar: veel vrou wen, die uit minachting voor het be grip status de normale maatschap pij de rug hebben toegekeerd, moe ten zuurtjes toegeven, dat er in de hippie-wereld ook zoiets bestaat. Een der ondervraagde moeders: „Je moet altijd praten over een be paald opvoedingspatroon. Je kunt nooit eens toegeven, dat je je kind een. draai om zijn oren hebt gege ven. Je moet je baby tot na de achtste maand de borst geven. Je moet hem een rare naam geven, zo iets als Arom, Morgenster- of Nama- manda" Een andere uitspraak ten slotte: „Wij hippie-moeders hebben soms erg burgerlijke zorgen aan ons hoofd. Toen de baby kwam, realiseerde ik me opeens, dat ik geen benul had van de praktijk van het moe derschap. Ik ben het huis uitgeslo- pen om snel een boek van dr. Spock te kopen. DE STEM VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1970

de Stem | 1970 | | pagina 19