RANT DR. J. G. H. TANS: )nderwijsgeboiiw staat in ons land altijd in de steigers RIOLERINGSBUIZEN Verlegfi helpt u Bouwen! MODEKONINGEN ZOEKEN HET COMPROMIS KORT EN LANG POSTHUMUS Mansholt hekelt 011- Europees denken CHEM. REINIGEN c'est PARIS ClaudetteEen man kan toch ook wel iets in het huishouden doen 15 dagen imolinos laf, bij de ring, uit- jerenleen- iw koffers r hoeft te i, stel niet tidag met- lank. Het arat wen- saqebureau ITAD liavië :a Wel dynamiek Achterhaald Geen beslissingen 10 DE STEM VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1970 11 Is vanaf 336, aar gratis mee. 1184/35563 Breda nd de nieuwe zomer- Iroeneveld aterland ïtra Holland terreizen legga i.B.I. V.N V.R reisbureaus. je dorada blanca brava lei sol I i, 'ffllS? HHH (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „De opleiding van leraren in ons land is een van de meest aktuele problemen, waarmee „het onderwijs" wordt geconfronteerd. De experimen ten op dat gebied kunnen sep tember dit jaar beginnen. En in dat probleem is weer het meest nijpend het treffen van een over gangsregeling voor de huidige middelbare akten examens". Dat stelt dr. J. G. H. Tans, voorzitter van de vaste commis sie voor Onderwijs en Weten schappen van de Tweede Kamer. Hij constateert meteen dat die commissie overkropt is met werk. „Wij zitten tot over de oren in de problemen". Waar mee hij aanduidt dat de veel omvattende sector van onder wijs en wetenschap, ook in Ne derland, voortdurend in bewe ging is. Ook daarom is het zo bijzonder moeilijk ontwikkelin gen bij te houden, voor te zijn en te stimuleren. „Een, ander vraagstuk dat binnen enkele weken aan de orde gaat ko men ik denk eind februari of begin maart is de bestuursstruk- tuur van de universiteiten en hoge scholen. Daaraan krijgen we de handen vol". En dan is er een probleem dat steeds dringender om een oplossing vraagt: de weg die we gaan kiezen voor het hoger beroepsonderwijs. „Dat spitst zich vooral toe op de gang van zaken bij de pedagogische akademies". Dr. Tans geeft ruiterlijk toe dat met betrekking tot dat hoger be roepsonderwijs bij de aanvaarding van de mammoetwet gewoon een vergissing is begaan. „De hele problematiek is voort gevloeid uit het feit dat we toen maar dat wisten we eenvoudig niet hadden moeten besluiten voor dat hoger beroepsonderwijs op het niveau van het wetenschappelijk onderwijs een aparte wettelijke re geling te maken. Dan hadden we al le konsekwenties, ook wat betreft de inrichting van dat onderwijs, veel beter kunnen opvangen". Dr. Tans stelt dat juist al die pro blemen bewijzen dat er „aan on derwijs" de afgelopen jaren heel wat is gedaan in ons land. Ze vloei en immers voort uit de plannen die onderwijsvernieuwing tot doei hebben. De onderwijscommissie uit de Tweede Kamer heeft, zo verzekert hij, in de eerste plaats de belangen van het onderwijs op het oog. Die domineren in de besprekingen. Ie der lid van de commissie brengt zijn eigen kijk mee op het onderwijs en ziet de ontwikkelingen in die sec tor vanuit de eigen politieke achter gronden. Maar de leden zijn er echt voortdurend op uit om via het over leg zo snel mogelijk tot zakelijke oplossingen te komen. In heel veel gevallen komen wij vlug tot de for mulering van een eenstemmig commissie-standpunt ondanks poli tieke verschillen van inzicht". Hij aarzelt even. Bladert in een stapel stukken. Dan ineens: „Voort durend komt in de commissie de mening naar voren, dat wij niet bang moeten zijn te erkennen dat er vergissingen zijn begaan. Die ontdekt men als er aan wettelijke regelingen uitvoering moet worden gegeven. De commissie schrikt er echt niet voor terug zich Over al lerlei punten van de Wet op het Voortgezet Onderwijs de mam moetwet te bezinnen. Zij wil dat die wet zo goed mogelijk kan func tioneren. Zij is zo langzamerhand tot het inzicht gekomen dat het ter tiair odnerwijs (hoger beroepsonder wijs) uit die wet gelicht moet wor- worden. Welnu, dan moet dat. lossingen waarvan bij voorbaat vast staat dat ze verkeerd zijn". Dr. Tans wijst erop dat dat ook geldt voor de onderwijzersopleiding. Het systeem van 2 leerlingen is een verkeerde oplossing. „Het moet, dat weten we nu, een ongedeelde op leiding worden. En ik geef ruiter lijk toe dat het binden van de HAVO-top aan de pedagogische akademies ik was een van de ondertekenaars van het amende ment verkeerd is geweest. Alge meen vormend onderwijs en be roepsonderwijs zijn daardoor onder één hoofd samengebracht. Dat kan niet, zeggen wij nu. Maar toen von den we dat er daardoor vee] nieuw bloed in de kweekscholen zou kun nen komen". Hoe snel de ontwikkelingen in de onderwijswereld zich voltrekken, onderstreept hij als hij zegt dat de Wet op het Wetenschappelijk On derwijs uit 1960 „volstrekt achterhaald" is. Hij zegt dat er een wet op het tertiaire onderwijs voor in de plaats zal moeten komen. Het wachten is op de tweede nota van professor Posthumus over de inrich ting van de studie. „Wij moeten ge woon op basis van de recente erva ring die wet vernieuwen". En het ligt niet anders met de Wet op het Kleuteronderwijs. Ook die moet worden opgezet en aange past op basis van de behoeften die men nu veel duidelijker onderkent dan toen de wet werd aangenomen. „U kunt zeggen dat er eigenlijk pas een eerste stap is gezet met de mammoetwet. Het is nu hoog tijd dat er een nieuwe wet op het basis onderwijs gaat komen (lager onder wijs)". In feite komt het er op neer dat het hele gebouw van ons onderwijs, van de kleuterschool tot en met de universiteit, permanent in de stei gers staat en er waarschijnlijk nooit meer helemaal uitkomt. Zo snel ont wikkelt zich ons inzicht en ons den ken, zo snel veranderen behoeften. De commissie vindt dat er geen vorm gegeven moet worden aan op- Dr. Tans koestert hoge verwach tingen van de onlangs opgerichte Stichting tot Onderzoek Onderwijs. „Die is nu duidelijk uit de start blokken en kan veel van de wet gevende arbeid wetenschappelijk gaan begeleiden". Ook de oprichting van de Raad voor het Onderwijs zal dat, maar meer als samenwerkingsorgaan, gaan doen. In die Raad, die de hele onderwijsvernieuwing moet begelei den, zitten vertegenwoordigers van de wetenschappelijke disciplines, van maatschappelijke organen, po litici en overheidsdienaren. Ze be zinnen zich voortdurend over oplos singen voor acute onderwijsproble men en lanceren nieuwe gedachten over onderwijs-ontwikkelingen. „Langzamerhand is, zo geloof ik, het moment gekomen dat „onder wijs" de hoogste prioriteit behoort te krijgen bii de opzet en de plan ning van een kabinetsperiode. We zijn het er echt vrijwel unaniem over eens dat ieder mens de kans moet krijgen zijn gaven zo volledig mogelijk te ontplooien. Om dit te realiseren zou de leer plicht van het 15de tot het 18de jaar moeten worden verhoogd. Maar dat zou enorme bedragen gaan kosten. We hebben daarvoor geen leerkrachten en geen lokalen. En dan zit je toch weer midden in de politiek". Dan immers gaat het om het be palen van prioriteiten. Dan immers moeten de politici uitmaken wat, volgens hen, het zwaarst weegt. Dan immers moeten zij beslissen, hoe groot het beschikbare budget zal zijn en of zij dat budget willen verhogen. „De belangrijkste post in het on derwijsbudget is die van de salaris sen. Die automatische kosten staan vrijwel vast. Eigenlijk kun je voor de vernieuwing alleen het geld ge bruiken dat in de begroting zit bo ven die automatische kosten. Het is mogelijk - dat extra deel van de begroting voor jaren vrij exact vast te stellen. „En nu ik wat opmerkte over de verhoging van de leerplichtige leeftijd, komt meteen de vraag aan DR. TANS de orde, of je meer waarde hecht aan de invoering van vormings plicht voor de leerplichtvrije jeugd, of aan verhoging van de leerplicht leeftijd. Dat is tenslotte ook een po litieke keuze. Daarbij moet je dan wel weten dat zo'n 40 procent van de jongens op hun 15de jaar het lager beroepsonderwijs verlaten en gaan werken. Een grote groep MA- VO-leerlingen komt met het 16de jaar op de arbeidsmarkt. Welnu, over die jonge mensen praten we als wet het hebben over vormings- olicht voor de leerplichtvrije jeugd. Een zeer grote groep. En wat kie zen we nu 7" Dr. Tans stelt met nadruk dat de vaste commissie die hij voorzit, niets beslist. Besluiten neemt de Tweede Kamer. Wel is een van de taken van de commisie in bepaalde geval len van de bewindslieden belangrij ke uitspraken te krijgen over on- derwijs-beleidskwesties. „De com missie treft voorbereidingen voor het Kamerwerk op onderwijsgebied, zoals het opstellen van het voorlopig verslag op onderwijs-wetsontwer- pen, bepalen of een ontwerp rijp is voor behandeling in het openbaar, het mondeling overleg met bewinds lieden en het houden van openbare commissievergaderingen! Elke kamercommissie heeft haar eigen griffier. Die zorgt voor de administratieve voorbereiding en uitwerking van zaken. „Stapels za ken. En men kan zich dan ook af vragen, of zulk een commissie niet veel beter geoutilleerd zou moeten zijn. Maar dat is het probleem waar mee eigenlijk elk kamerlid worstelt. Waar halen zij de tójd vandaan om niaast hun directe kamerarbeid bij te blijven op de gebieden die zij in de Kamer en in hun frakties behan delen?" JACQUES LEVIJ (ADVERTENTIE) GRESBUIZEN - ASBESTBUIZEN - PLASTICBUIZEN GINNEKENWEG 290 - BREDA - ÏEL. 01600-47850 BRUSSEL (ANP) Dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de Europese commissie, heeft gisteren in Berlijn zijn ernstige bezorgdheid uitgespro ken over de volgens hem onvoldoen de bereidheid van de Europese sta ten om zich met voorbijgaan van de nationale belangen werkelijk aaneen te sluiten. Alle leden-landen van de EEG vertonen de tendens „slechts die onderwerpen te „Europeaniseren1 die niet datgene verstoren wat men als zijn nationale natuurreservaat meent te kunnen beschouwen. Europa uitsluitend als gevel is echter niet voldoende", zo zei hij bij de ope ning van de „Grüne Woche" in Ber lijn. D-r. Maiisholt gaf ook voorbeelden van de door hem gesignaleerde ten dens. Alle ministers van financiën en van economische zaken beklagen zich over de import van inflatie uit de nabuurlanden, maar ze schrikken terug voor de enige juiste conclu sie, namelijk dat de inflatie met een gemeenschappelijk plan besta-eden moet worden. De ministers van han del antichambreren in de hoofdsteden van een als gesloten eenheid opgezet economisch blok en ze laten zich uit spelen, maar de stap naar een ef fectief gemeenschappelijk handels beleid durft men niet te zetten. In een wereld die steeds kleiner wordt, zou men zich eindelijk eens moeten gaan bedienen van moderne instrumenten, juist ook om de indi viduele mens weer ruimte te geven voor zijn bestaan, aldus dr. Mansholt. (ADVERTENTIE) lekoning Ted Lapidus Iaat "°uw deze zomer ondermeer ee" gaan in een jasje met de zakken. Waaronder een lederen mi- ge- ni-rokje en beha. De pet heeft een vier klep, eveneens van leer. (Van onze moderedactie) PARIJS Mare Bohan van het huis Dior gaat dit keer „slangachtig" te werk. Heel wat slangen hebben er aan moeten geloven, want er werden zelfs complete broekpakken getoond van slangeleer. Ook liet hij het ser pent in allerlei stukjes snijden om deze te verwerken tussen de naden van mantels, de pijpen van panta lons of gewoon tot hoge ceintuurs. De schoenen waren van dito mate riaal en laaggehakt. Bohan toonde een voorkeur voor heel kleine nopjes, hoe ouderwets dit ook moge klinken. De roklang, zegt Bohan. Hij houdt van een verlengd silhouet met de zoom juist boven of net onder de kuit. Hij brengt rokken in panden, goed aangesloten en met enigszins verhoogde taille. We zagen veel tailleurs en broek- pakken bij Dior. Deze laatste met brede pijpen, kuitlang of anders met broekrokken. Op en top een mode voor de sportieve vrouw, die haar accessoires vooral moet zoeken in fantasiekousen en fleurige sjaals rond de hals. Voor de avond laat Dior de vrouw proeven van een maharadja-achtige sfeer: waaiers in die stijl, rijk ge drapeerde tulbanden en de meest fantastische halssnoeren. Ook groot moeders sjaal van Kasjmier met zwarte zijden franjes past geheel binnen het kader avondkleding. Na het succes van de musical, waarin Katherine Hepburn de rol vertolkt van Mademoiselle Chanel, wilden de moderedactrices de show van Coco Chanel niet missen. Met haar wat antieke stijl en haar durf bijna alles bij het oude te houden, vormde ze een waar rustpunt in de haastige Parijse modeweek. Ze liet de roklengte onveranderd, en zweert nog steeds bij haar witte piqué kraagjes en -manchetten, liaar zijden blouses en de strik als enige hoofd versiering. De grote Ted Lapidus kwam met een verrassend goede collectie op de proppen. Hij borduurde op tal van modellen ankers en gebruikte heel natuurlijke stoffen, als Indische zijde en jute. Lapidus zag de mode ook nogal maxi in, maar hij heeft ge noeg commercieel bewustzijn om de mini uit zijn collectie te bannen. Daarom: veel extra-korte rokjes on der lange mantels. KLEDiNG-TAPIJTEN-GORDIJNEN-MEÜBELEN... 6/7(95/ TEL.32777 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Door middel van een publiek opinie-onderzoek in Frank rijk zijn wij aan de weet gekomen, dat ongeveer de helft van de Fransen geen begeerte heeft om rijk te wor den. Dat frappeert. Want Frankrijk staat bekend als het land, waar me nigeen een goed gevulde kous heeft, he pays des bas de lainezoals dat in de volksmond heet. Frankrijk is het land van het kleine eigendom. Het land van de „petite proprieté". Iedere Fransman woont het liefst in zijn eigen huis of paviljoen, waarvan de gemiddelde prijs schommelt rond om de 100.000 frank. En als hij niet in zijn eigen huis woont, droomt hij van een landhuisje in de campagne na zijn pensioengerechtigde leeftijd met liefst een vijvertje er bij om te vissen. In Frankrijk bedriegt vaak de schijn. Men denkt met een armoed zaaier te doen te hebben en dan blijkt plotseling in een particulier gesprek, dat het pensioen maar een zakcentje is en dat de man een be trekking heeft, waar een kroostrijk gezin royaal van zou kunnen leven. Wij kennen van zeer nabij een 75- jarige vrouw, die alle dagen uit wer ken gaat en een eigen huis en lan derijen bezit. Haar zoon is bij de politie, maar heeft twee buiten verblijven: één in Savoye en een in het zuiden, dat hij verhuurt. In onze eigen Parijse voorstad boert de win kelstand niet slecht, want de ene na de andere winkel wordt verbouwd en gemoderniseerd. In de winkel, waar wij dagelijks onze kranten ko pen, is de man politieagent en de vrouw beheert de boekwinkel die klein begonnen is, maar zich in de loop der jaren sterk heeft uitgebreid. En dat vrouwtje achter de toonbank ziet er uit of ze geen kleren in de kast heeft. Naast hun winkeltje staat hun eigen moderne huis van drie verdiepingen. Rijk zijn of rijk worden in Frank rijk? Mon Dieu, zeg het nooit hardop aan een man van een publiek opinie onderzoek, want de ontvanger van de belastingen zou het wel eens kun nen horen. En je verrader slaapt nooit. Het komt ons voor, dat de vraag helemaal verkeerd gesteld is. Want wat verstaat men onder rijk? Veel geld in de kous? Geld op de spaar bank? Gouden munten in de linnen kast? Is men rijk met 100.000 frank of moeten het per se een paar mil joen zijn? Rijk is een betrekkelijk begrip. Job in het Oude Testament was een rijk man. Ook al was hij overdekt met wonden en krabde hij zich met scher ven. De rijke jongeling in het Nieuwe Testament was straatarm, want eer der ging een kameel door het oog van een naald dan een rijke zou ingaan in het koninkrijk der hemelen. (^an een onzer verslaggevers) kantoor vindt Claudêttes achter - AMSTERDAM Op zoek naar °"e Mina"-actiegroep, speels (lo ntl te!>en onderdrukking van va VjOUW- De mare dat de hoeken n de straten en de bruggen be- i.,,.Zl|n "oo. jonge vrouwen die vp„ stuk" krijten tegen niets "mneclend mansvolk, blijken on- j a,thans op de doordeweekse WaaroP een van onze verslag- ei's in Amsterdam was. D !e„ *?°^e Mina's in het centrum, staan weet alleen van het be- svond maar niets van actie op ^ie brenw ^a~huis, studentenburcht, I het hi w1 k°mst. Een juffrouw aan naam rf herinnert zich een v°or- zeoi 1 is n°g ene Claudette", zit er ook bij en die muis. Een jongeman op een naam. Claudette is thuis en wil wel pra ten als ze medeleden kan oproepen. Dat lukt. Een kleine kamer, negen hoog in Casa 400, studentenflat- hotel achter het Amstelstation. Claudette van Trikt heet zij, An tilliaanse van geboorte, evenals haar vriend die ongenoemd wil blij ven. De bank bezaaid met knipsels over Mina. „Die acties zijn alleen maar de verpakking", zegt Claudette. „Daar mee hebben we de aandacht gekre gen. Dat we urinoirs voor mannen met rose linten hebben afgesloten, moet je niet zo serieus nemen. Het gaat om wat er achter zit, die ach terstelling van de vrouw." Haar vriend valt haar bij. „Er zijn meer mannen die het helemaal met de actie eens zijn", zegt hij. Claudette: „Ik studeer wiskunde. Dat vinden een heleboel mensen gek. Exacte vakken zijn voor man nen. Vrouwen moeten maar cultu rele anthropologie of kunstgeschie denis studeren. Daar heb je een ze kere emotionaliteit voor nodig. Dat wordt van een vrouw verwacht. Helemaal ten onrechte. Dat is niet aangeboren. Dat wordt erin gebak ken. Het begint al heel jong. Jon gens krijgen technisch speelgoed. Meisjes spullen, waarmee ze al di rect vertrouwd gemaakt worden met hun toekomstige rol in het huishouden." Er zijn toch vrouwen die zich in het huishouden helemaal geluk kig voelen Claudette: „Dat zal wel zo zijn. En daar gaat het ook niet om. Wij maken er bezwaar te-gen, dat er geen keuze is. Veel vrouwen heb ben geen bevrediging in het huis houden. Ze willen net als ma-mnen werken, creatief bezig zijn. Hun studie waarmaken." En het huwelijk dan? Kinderen? Claudette: „We hebben, ais de monstratie, wel gewaarschuwd bij het stadhuis. Zo in de trant van „bezint eer je begint". Maar we zijn niet tegen het huwelijk. We zijn al leen tegen die vanzelfsprekende rolverdeling in het huwelijk. Een man kam toch ook wel iets in het huishouden doen. En voor kinderen moeten er gratis crèches komen. Dat staat ook in. ons actieprogram ma." Die gewone dagelijkse omgang tussen man en vrouw. Kleine at tenties als een vuurtje geven, deur openhouden, in de jas hel-1" pen Claudette: „Dat zijn allemaal ui tingen van die vermeende superio riteit van de man. De sterke man het zwakke poppetje. Van m(j hoeft het niet. Ik heb er een hekel aan. En eigenlijk wil ik wel eens een mam in een jas helpen." De seksuele relaties. Claudette: „Ook zo iets, ook weer ongelijkheid. Vrouwen die met veel mannen naar bed geweest zijn, heb ben een verleden. Mannen die veel vrouwen hebben versierd, hebben een geheim. Vrouwen hebben even veel recht op seksuele contacten als mannen. Mannen komen er al-tijd wel makkelijk af. Als wij een keer niet goed oppassen, zit je ermee. Daarom moet abortus legaal wor den. Als gewone doktersbehande ling." Het gezelschap wordt uitgebreid met Dunja Verwey, studente cul turele anthropologie en Ernst Ko-rzee student natuurkunde. Wat doet een man bij Dolle Mina? Ernst Korzec: „Ik ben tegen elke vorm van discriminatie. Ook tegen discriminatie van de vrouw. Ik help gewoon een beetje mee." Wat gaat er verder gebeuren? Dunja Verwey: „Dat vertellen we niet. Onze acties zijn zo aangesla gen, omdat ze zo verrassend waren. Dat willen we zo houden." Ernst: „Die aandacht voor onze acties blijft natuurlijk niet zo groot als de afgelopen dagen, We gaan ook via de gebruikelijke kanalen werken. Vakbonden en politieke partijen. En op andere manieren druk uitoefenen." Claudette vertelt van Wilhelmina Drucker, feministe aan het eind van de vorige eeuw, wiens woorden en verlangens nu in d-e programma's van Dolle Mina terug te vinden zijn. De naam „Mina" is te harer ere gekozen. Bij het vertrek helpt Claudette me in mijn jas. „Is het hier een markt voor sla vinnen? Een luxe bordeel uit die goeie oude tijd? Bestaat de vrouw soms uit lijf alleen?" Drie van de vele kreten, die de Dolle Mina's slaakten, toen ze de don derdagavond miss-strijd van het filmfestival in Utrecht verstoor den. Jurylid Wim de la Parra moest daar maar eens antwoord op geven. Hij werd ontvoerd.... De miss-strijd speelde zich af in de Dietsche en de raadskelder. (ADVERTENTIE) OLIFANT OP DE WADDEN. Steeds meer sportvissers gaan een dagje vissen op de wadden. Bot, schar, schol, krabben, tong en klonten mosselen zijn niet van de lucht. En söms een Olifant. Steeds vaker zelfs. Want wat is er heerlijker dan zo nu en dan even er tussen door een glaasje Olifant Vieux?

de Stem | 1970 | | pagina 11