-leden Vaste oeververbinding houdt nog iets speculatiefs in Wordt straks raadhuis Schooi id i jke politiebureau Gewestelijke raad van landbouwschap besprak mestafvoer ZEESCHIP RAMT LICHTER Klaarheid m overval op Crediet Bank Goes Actiecomité Fruitteelt vraagt aandacht van ZEEUWSCH- VLAANDEREN IN DE ZEVENTIGER JAREN landbouworganisatie „BUFFERZONE" BIJ PéCHINEï NIET NOODZAKELIJK Tijdelijk secretarissen en ontvangers: turfschip breda frdsoos in Kapelle zaterdag open naar Noorwegei Meer aanvaringen IJzendijkse koster voor t.v. Iets oostelijker? BANKBEJQIENDEjN Brief onderschept Uitstel? S1AS VOOR BE SLANKE STAATSSECRETARIS DR. R. KRUISINGA Opnieuw vragen in Kamer over weg Volkerakdam PPR-aan voerder antwoordt KVP-secretaris iggevers) nieuwe socialistische groe- legd door voormalige leden geving is actief meegewerkt evrouw Th. van Veenendaal, in de voormalige gemeente- ïun lidmaatschap hebben be- igering van de voltallige voor- P.v.d.A.-fractie om de Eind- 5e P.v.d.A.-afdeling te laten i in een Progressief Akoord- ring is oorzaak van de scheu- geweest. De initiatiefnemers dat ze na rijp beraad beslo bben een nieuwe socialistische te stichten. Ze zijn daarbij ge- eerd door de wetenschap en de ;en dat het in vele P.v.d.A.- Lgen tot een uitbarsting is go of dreigt te komen, zoals in l. Rotterdam, Utrecht en Alk- Ze zeggen ook landelijk met illende ontevredenen binnen de l. intensief contact te hebben. Eindhovense groepering dat haar initiatief ook landelijk en zal hebben. Ze zegt dat 3 niet met enthousiasme is ge- dat er geen gejuich bij te pas is en. Maar in de P.v.d.A. krij- eeds meer de dogmatici van Links de overhand. Tegen die :keling bestaat overal in den bij vele P.v.d.A.-leden verzet, rzet wil d Eindhovense groe- kanaliseren door een eigen so- sche partij op te richten (Va® onze sportredactie) ELLE. De jeugdsoos De Ca ra Kapelle neemt zaterdag 31 i het nieuwe onderkomen in der van het gemeenschapshuis •oone officieel in gebruik. Dit feestelijke wijze gebeuren, neester Van Suylekom verricht iciële opening. drie uur komen de leden van dsoos met de genodigden bij- het oude soosgebouw aan de raat. Dan zal de Canus-mand, irmbool van de soos, worden haald. De voorzitter van de ig open jeugdwerk, de heer J. eer, spreekt daarbij een af- iwoord. Vervolgens gaat men muziekvereniging Ons Genoe- ar De Vroone waar burgemees- n Suylekom de Canus-mand langen. aatste weken hebben de leden soos hard gewerkt om deze zo aantrekkelijk mogelijk te I Dit werd mede mogelijk ge- door de subsidie van 2500,- renteloze lening van 1000,- gemeente Kapelle. Van onze correspondent) S. Noorwegen heeft hé- smaakt dat de invoer van uien land onbeperkt mag plaats met Ingang van 17 februari, omen wordt dat dan Neder- uien naar dit land verladen worden, want de overige Scan- che landen zijn de laatste tijd ijke afnemers van dit Neder- tuinbouwprodukt. e zeer grote prijsval, die vo- eek plaatsvond op de Neder- uienmarkt, heeft de prijs zie» ;ek wat hersteld. Op het ogen- >rdt voor de middel I export- it weer rond en iets boven per kg betaald. Dat is ongc cent per kg meer dan vorig® maar nog altijd 20 cent Per der dan twee weken geleden. DE STEM VAN DONDERDAG 29 JANUARI 1970 (Van een onzer verslaggevers) GOES Naar aanleiding van een schrijven van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond is het probleem rond de afvoer van afval en afval water afkomstig van kalver-, var kens- en kippenfokkerijen en meste- rijen op de vergadering van de Ge westelijke Kaad voor Zeeland van het Landbouwschap uitvoerig ge sproken. Hoewel er begrip is voor de moei lijkheden, waar de waterschappen zich voor geplaatst zien, zal bij de hantering van de voorschriften voor de bestaande bedrijven op de nodige soepelheid worden aangedrongen. Met belangstelling nam de Raad kennis van de schadeontwikkelingen met de betrokken landbouwers over het jaar 1969 en sprak zijn voldoe ning uit over de wijze waarop een (Vervolg van pag. 1) Op het Nederlandse binnenschip bevonden zich op het ogenblik van he t ongeluk behalve de 29-jarige schipper nog zijn 27-jarige echtge note en drie kinderen van zes, vier en drie jaar. Het gezin is waarschijn lijk in de slaap verrast. De schipper, diens' echtgenote en twee kinderen, konden zich in vei ligheid brengen en werden later door de sleepboot Sabina Letzér van. de Unie voor Sleepdiénst en Redding uit Antwerpen uit het water opgepikt. Op het Belgische schip bevonden zich op het moment van de aanvaring vermoedelijk alleen de schipper en de matroos. Vandaag zal in beide ge zonken lichters worden gezocht naar de slachtoffers. Wanneer de schepen worden gelicht is niet bekend. Even tevoren had zich ter hoogte van Doel een aanvaring voorgedaan tussen het Nederlandse schip Neder- waa] (10897 brt.) dat vanuit Bremen op weg was naar Antwerpen en de Arias-Sep (9124 brt.) uit Iran, die vanuit de Boudewijn-sluis op weg was naar Iran. De Nederlander liep bij deze aanvaring een groot gat op aan bakboordzijde. Woensdagmorgen is op de rede van Vlissingen de Nederlandse kustvaar der „Vanda" (350 brt.) in ten dikke mist aangevaren door de Zweedse ertstanker „Luossa", groot 18.152 brt. De „Vanda" liep lichte schade op aan bakboord en is de haven van Vlissingen binnengelopen. De „Luos sa" is op de rede voor anker ge gaan- Het ongeluk gebeurde ter hoogte van boei 5, direct voor de boulevard van Vlissingen. Beide schepen wilden de haven binnenva ren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Vanavond wordt via Nederland 2 in het NOS-program- ma „Van gewest tot gewest" een filmpje uitgezonden over de brillen- inzamelingsactie van Jaques van Voorenberghe, koster te IJzendijke voor de melaatsen. De uitzending vindt plaats tussen half acht en acht uur. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18,00 uur: Voornamelijk droog, hier en daar opklaringen en in de nacht lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag- aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.' van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. en ander is geregeld. Naar aanlei ding van de door de raad ingedien de bezwaren tegen de gevolgde pro cedure bij het overleg betreffende het ontwerp bestemmingsplan Vlis singen-Oost, werd een schrijven be handeld van het gemeentebestuur van Vlissingen, watarin de toezeg ging werd gedaan om in de toe komst de hand te houden aan de toepassing van de gebruikelijke pro cedure. De weigering van een aantal bouw vergunningen door de gemeente Middelburg, waarbij het gebruik vain golfplaten en beton-elementen een rol speelde, was voor de raad aan leiding de medewerking van het col lege van b. en w. te vragen voor een meer praktische benadering van de problemen waarmee de landbouw in dit opzicht te kampen heeft. Opnieuw werden een aantal pun ten verband houdende met de moei lijkheden op het gebied van de lucht verontreiniging behandeld, speciaal betreffende de taxaties van vermoe delijke schade. Voor de vergoedin gen die gelden voor het verlenen van zakelijk recht voor het leggen van waterleidingbuizen, zullen en kele verhogingen worden voorge steld, op basis van de inmiddels ge troffen overeenkomst met aiidere maatschappijen. Het verzoek van de stichting Land bouwonderzoek Zeeuwsch-Vlaande- ren om een subsidie van f 1500,- voor een te houden bietenverzorgingsde- monstraties zal met gunstig advies aan de technische commissie van het Landbouwschap worden voorge- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met be trekking tot de plannen voor een vaste oeververbinding over de Wester schelde is een gematigd optimisme geboden. Hoewel er een ruime mate van zekerheid is, dat Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zee land in de loop van de zeven tiger jaren aan elkaar wor den vastgeklonken, blijft het mogelijk dat het kolossale pro ject economisch niet verant woord wordt bevonden. Re cente ervaringen met grote in frastructuurobjecten, waaron der de Beneluxtunnel, hebben de rijksoverheid voorzichtig gemaakt. Technische en economische studies, die op zijn vroegst in het late najaar van 1971 kunnen zijn afgerond, zijn thans volop gaande, zo vernemen wij. De studies, waaronder uitgebreide laboratoriumproeven die maanden en zelfs jaren kunnen duren, betreffen de mogelijkheden van de bouw van een oeververbinding op het door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen voorkeurstracé ter hoog te van Kruiningen - Perkpolder. Het staat nog allerminst vast, zo vernemen wij verder, dat er nu reeds een keuze gemaakt zou zijn ten gun ste van een brug-turaieleombinatie. De mogelijkheid, dat besloten zal worden tot de bouw van een hang brug is nog geheel open. Beide pro jecten kosten volgens voorlopige ra mingen, ongeveer evenveel. Het zijn nautische, verkeerseconomisehe en technische aspecten die tenslotte de keuze zullen bepalen. Eén van de vereisten bij de bouw van een hangbrug is, dat er een meer gestrekt tracé moet worden li":- Eu*:.:,-" f V' '1 (Van een onzer verslaggevers) GOES In samenwerking met Interpol is de Goese recherche, ruim een maand na de gepleegde bankoverval op de Nederlandse Crediet Bank in Goes, er in ge slaagd licht te brengen in deze zaak. Een van de vermoedelijke da ders, de twintigjarige T. J. uit Goes, is momenteel in voorlopige hechtenis genomen, terwijl de twee andere mannen, de vijfen twintigjarige H. D. uit Yerseke en J. M. V. (20) uit Goes respectie velijk in Portorico en op Aruba verblijven. V. is inmiddels aangehouden en neeft reeds bekend. De Goesenaar wacht op transport nadr Nederland. D. daarentegen loopt nog steeds op Vrije voeten rond. De verblijfplaats van de man is niet helemaal precies bekend. Via Interpol heeft men om zijn aanhouding verzocht. Op vrijdag 19 december kwamen twee mannen de bank binnen onder het voorwendsel dat zij Belgische franks wilden wisselen. Plotseling trok een van hen een pistool en dwong de drie bankbedienden naar de kluis te gaan. Intussen vergaarde de ander het geld (omstreeks 20.000,-), waarna de bankbedienden met een rose vloeistof werden inge spoten en in de kluis werden vastge bonden. Pas drie kwartier later wa ren de employé's in staat de politie te alarmeren. Óndanks de vele getuigenverkla ringen en tips heeft de politie lange tijd geen enkel aanknopingspunt ge had, tot zij vernam dat een zekere H. D., uit Yerseke, kort na de over val, plotseling met vrouw en kind was vertrokken. Bovendien slaagde de politie er in om een brief naar J. te onderschep pen. Over de manier waarop dit is gebeurd, wilde de politie geen enkele inlichting verstrekken. In deze brief werd verzocht „de krantenknipsels" op te sturen. Deze brief is voor de "echerche aanleiding geweest de jeugdige Goesenaar danig aan de tand te voelen en na hem bijna een dag verhoord te hebben kwam de waarheid aan het licht. J. zou tijdens de overval als chauffeur gefungeerd hebben en de beide andere mannen imstreeks kwart over acht in de Van ïoghstraat opgepikt hebben. Daarna reden zij naar Yerseke om /rouw en kind Van de V. op te >ikken, waarna zij naar Luxemburg ioorreden en er de nacht doorbrach ten. V. boekte bij de IJslandse maat schappij Loft voor zichzelf en zijn gezin naar Portorico en D. vloog door naar Aruba. J .keerde terug naar Goes. Hij ontkent overigens iets met de overval uitstaande te hebben. Hij zou pas in Luxemburg op de hoogte van het gebeurde zijn gesteld. Bij huis zoeking in het ouderlijk huis van V., waar hij met zijn gezin inwoonde, vond de politie het pistool, een doosje patronen, een grote injectiespuit, twee doosjes injectienaalden, een af gezaagde pistoolloop en de wissel opdracht voor de bank voor de Bel gische franks, die een van de man nen verfrommeld in de punt van zijn jaszak had laten zitten. De politie heeft echter nog geen enkel vermoeden met wat voor vloei stof de bankbedienden zijn ingespo ten. Hoofdinspecteur J. L. de Rave, die de leiding van het onderzoek heeft gehad, vertelde dat het waarschijnlijk de bedoeling van de mannen is ge weest de overval een week eerder te laten plaatsvinden. Van verschei dene kanten "heeft de politie tips ont vangen, dat de daders zich op 12 december op een vrij verdachte ma nier bij de bank hadden opgehouden. De heer De Rave vermoedt, dat er plotseling iets tussen is gekomen, wat de mannen heeft doen besluiten de bankoverval uit te stellen. gevolgd dan in het geval dat er een brug-tunnelcombinatie gebouwd gaat worden. Uit deze omstandigheid volgt, dat de hangbrug iets oostelij ker dan de lijn Kruiningen - Perk polder zou worden gebouwd. Als er meer gegevens bekend zijn, dan zal Rijkswaterstaat de merites van bei de projecten samen met het provin ciaal bestuur afwegen, zo is ons van bevoegde zijde verzekerd. Hieraan werd toegevoegd, dat het mogelijk is, dat b;i de laboratoriumproeven het één of andere project wegens technische onuitvoerbaarheid tussen tijds afvalt. Op onze vraag of er in Nederland voldoende know-how aanwezig is om een hangbrug te bouwen (het zou de eerste in Nederland worden), werd ons verklaard, dat deze in ons land inderdaad niet aanwezig is. Als het hangbrug-project ter hand zou worden genomen, dan zal men kun nen beschikken over de ervaring en kennis van Engelse ingenieurs, die tegenwoordig in staat zijn om op nog moderner wijze dan de Amerikanen, hangbruggen met geweldige over spanningen te bouwen. Volgens een bericht in- de „Times" zou tot de bouw van een hangbrug over de Westerschelde met behulp van Britse know-how reeds besloten zijn. Dat bericht is wel bijzonder prematuur, aldus onze inlichtingen. Er is nog niets besloten. Wel zijn er contacten met een Engels ingenieurs bureau. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Het actie-comit- té Fruitteelt Zeeland heeft zich met een schrijven gericht tot de hoofd besturen' van-de drie centrale land bouworganisaties en de NFO met de dringende vraag om aandacht te be steden aan de noodsituatie in de fruitteelt. De brief aan de hoofdbestu ren wijst op de bijzonder grote moei lijkheden waarin de Nederlandse fruitteelt verkeert, omdat de rechten van de telrs met voeten worden ge treden. Daarom wijst het comité op de gro te verantwoordelijkheid die de voor mannen van de organisaties heb ben om de fruitteelt voor Nederland te behouden. Wanneer er niet op kor te termijn wat gebeurt om de fruit teelt te redden zal deze bedrijfstak ondergaan, zo stelt het comité en het voegt er aan toe dat de organisaties van de telers dan de schuld zullén dragen van het verloren gaan van deze bedrijfstak. Gezegd wordt dat deze hulp op korte termijn verleend dient te worden want anders is het te laat. Tegelijk heeft het Zeeuwse actie comité een brief gestuurd aan de be sturen van alle fruitveilingen in Ne derland met bijgevoegd een afschrift van het schrijven aan de landelijke organisaties. In deze brief aan de veilingen wordt er op gewezen dat ook de veilingen meegesleurd zullen worden in de catastrofale ontwikke ling die zich in de fruitteelt voordoet en gevraagd wordt mee te werken om door een bundeling van krachten Dit werd bij huiszoeking in het ouderlijk huis van V. gevonden: twee doosjes injectienaalden, een paratus injectiespuit, een revolver, een doos patronen, een stuk pijp, een bril en een touw. te bereiken dat de fruitteelt niet ge heel uit Nederland verdwijnt. Gevraagd wordt aan de besturen van de fruitveilingen om in alle fruit - centra groepen van mensen te vor men die zich in willen zetten om de fruitteelt-belangen te dienen. Verder wordt melding gemaakt van het feit dat het Zeeuwse aktie-eomité met de afgevaardigden van de actie-groe pen uit andere delen van het land op 28 februari in Utrecht een ver gadering hoopt te beleggen waarin gesproken zal worden over de moei lijkheden en de mensen in de fruit teelt. Na een eerste oproep hebben zich mondeling of schriftelijk reeds meer dan 300 Nederlandse fruittelers aan gemeld bij het actie-comité. Zij heb ben ook een brief van het comité ge kregen en een afschrift van het schrijven aan de organisaties. Dat is tevens gezonden aan de voorzitters en secretarissen van alle N.F.O.-afdelin gen in Nederlnd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCIIOONDIJKE Het gemeente huis van Sclioondijke, in 1948 ge bouwd (nadat in de tweede wereld oorlog het oude pittoreske raadhuis was verwoest), telt tot 1 april vier ambtenaren, een waarnemend ge meentesecretaris, een bode en waar nemend burgemeester J. Dregmans uit Hoek als bewoners. Wie straks bezitter wordt van het fraaie ge bouwtje, dat alleen een grondige op knapbeurt nodig heeft, is nog niet bekend. Op dit moment zijn onderhande lingen (in eerste stadium) aan de gang met de rijksgebouwendienst over verhuur aan de rijkspolitie te Oostburg. Zoals bekend komt dat korps na de herindeling in een lastig parket te zitten. De gemeente Oostburg heeft namelijk aan de in het gemeentehuis inwonende rijkspolitie de huur opge zegd. Alle beschikbare ruimten in dat gebouw moeten straks worden gebruikt voor de ambtenaren die uit de opgeheven gemeenten naar Oost burg komen. En nieuwe ruimte voor de politie is nog steeds niet gevon den. Het is echter een ondoenlijke zaak de gehele dienst naar Schoon- dijke te laten verhuizen. Oostburg kan namelijk niet zonder een politie post, aldus een zegsman van het korps DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris dr. R. Kruisinga (volksgezond heid) acht het „niet waarschijnlijk", dat de aanleg van een te bebossen „bufferzone" rondom de voorgenomen vestiging van de Péchiney alumi- niumfabriek in het Zeeuwse Sloege- bied noodzakelijk zal zijn. Hij heelt dit de tweede kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. De fabriek is verplicht tot het doen van kwalitatieve onderzoekingen naar het voorkomen van door het bedrijf geproduceerde afvalstoffen in de lucht, waartoe op het terrein metingen zul len worden verricht. Naar de mening van de onder-minister is er geen re den om te veronderstellen, dat het overleg over de voorwaarden tot ves tiging niet tot een bevredigend re sultaat zou kunnen leiden. Het over leg over de eisen op het gebied van de milieu hygiëne is thans nog gaan de. De voorwaarden tot vestiging zul len aan de tweede kamer worden voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zoals De Stem heeft gemeld hebben de KVP-kariierleden Cornelissen en Assman schriftelijke vragen gestel^ over de openstelling van de nieuwe weg over de Volke rakdam aan het einde van dit jaar hoewel deze weg reeds voor de zo- mer gereed zal zijn. Ook de PvdA-kamerleden van Thijn en Willems hebben minister Bakker nu vragen gesteld over hetzelfde on derwerp. Zij wijzen erop dat honder den werknemers en scholieren in het geval dat de weg nog 'n tijd gesloten blijft nog diverse maanden een ge heel onnodige en tijdrovende omweg moeten maken. De late openstelling is volgen-s de vraagstellers een ge volg van de vrees dat de aansluiting op de wegen in Westbrabant en op het Hellegatsplein onvoldoende zal 'ijn om de te verwachten verkeers- irukte op te vangen. Zij vragen mi nster Bakker of een oplossing niet eeleer gezocht moet worden in het net spoed verbeteren van de aanslui- ende wegen dan in het niet voor iet verkeer openstellen van de weg over de dam. rijkspolitie Oostburg. Misschien wordt een soort tussen-' oplossing gevonden door de adminis tratie van het korps naar Schoondijke. te verhuizen. De korpscommandairt zou tevens daar de beschikking kun nen krijgen over een zo nodige ver gaderzaal. Ook in Schoondijke zijn de vraag tekens omtrent bestemming van het raadhuis nog niet opgelost. Uitenri delijk ligt straks de beslissing over de vraag: „Wat moet er met het ge. bouw gebeuren?", bij de nieuwe ge meente Oostburg. TERNEUZEN De polemiek tus sen KVP en PPR in Zeeland is weer wat langer geworden. De lijstaan voerder van de Zeeuwse PPR, de heer J. van der Voorde, heeft met een „open brief" gereageerd op een inge zonden stuk van de tweede secreta ris van de KVP-kring Middelburg^ de heer C. Steenhakker uit Hulst. Daar de heer Steenbakker in zijn brief de principes van de KVP in het' geding had gebracht, stelt de heer} Van de Voorde enige vragen om-! trent de betekenis daarvan aan del hand van een paar concrete voor beelden uit het politieke leven van! de laatste tijd. Zo vraagt hij zich af of de Zeeuwse KVP-leden een pro-, test hebben laten horen tegen de gang van zaken in de volkswoningbouw, zoals de PPR die tegen de begroting; van de minister van Volkshuisvesting stemde. Voorts herinnert de heer Van dei Voorde eraan de belastingverlaging vooral de beter gesitueerden („twee honderd miljoen gaat naar vijf per-:' cent van de bevolking") ten goedé- komt, mede dank zij het voorstem men door de KVP, terwijl de PPR' tegenstemde- Actuele politiek betreft ook de loon wet. Heeft de lijstaanvoerder van de- KVP in de Tweede Kamer tegenge stemd en zal de tweede man in de' Eerste Kamer dat doen?, zo wïl dé heer Van de Voorde weten. Tenslotte keert de heer Van dé Voorde terug naar een der oorzaken, van zij® uittreden uit de KVP; Durft ae KVP voor de statenverkiezingen- bekend te maken wie zij als Gedepu teerde za,l voordragen? Of is ze bang! de waarheid vooraf aan de kiezers tel vertellen? zo besluit de heer Van de Voorde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het provinciaal^ bestuur heeft de benoeming van tij delijk secretarissen en ontvangers in zes Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten bekendgemaakt. De tijdelijk ontvan gers heten officieel „functionarissen tijdelijk belast met het ambt van ont vanger". De benoemingen vonden pllaats voor de volgende gemeenten. De eer ste naam betreft die van de tijdelijk secretaris, de tweede die van de tij delijke ontvanger. Oostburg: P. J. J. Verhage en J. Hoekstra. Sas van Gent: G. A. van den Hemel en M. C. Bombelijn. Axel: P. G. van den Bosse en C. Smis. Terneuzen: A. J. van Pagee en P. D. de Zeeuw. Hulst: E. E. Francken en G. A. F. d'Hondt. Hontenisse: F. P. de Waal en A. G.„ Sponselee. Voor de twee andere Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten Aardenburg en. Sluis waren deze tijdelijke benoe-! mingen niet nodig.

de Stem | 1970 | | pagina 3