OUD LIEDJEVLAAMS-WAALSE CONTROVERSE Belgisch kabinet totaal vastgelopen Weer rel rond opper rechter in Y.S. AUTOGORDEL NA JANUARI 1971 VERPLICHT „DRONKEN" GEVELTOERIST "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" 2' DUBBEL LEVEN OM GELD 4 95 6*95 95 451 25' isters g 95 Balmain-mode Samenwerking tussen G-3-Pax Christi OPVOLGER DON MAZZI IS0L0TI0 BENOEMD 2.75 mbiedingen AGE PRIJZEN li nachthemden ;L&95" NU nylon meisjes NU yamas 'lonvanlAdH» NU öwatteerde panty gg 2$5 NU NU 2.» 1." NU S NU 'usters ETALAGES. \u koopt in 9. G.9S AiBLIJF Voorpui VoonptuctR PRIJZEN DE SAEGER FEDERATIE Meisje van 16 spoorloos Breda en Tilburg „faillietsteden" N.O.S.-medewerkers dreigen met stiptheidsactie DE STEM VAN DONDERDAG 29 JANUARI 1970 18 erenkiel ien mooie keper- iliteit. .Prima afge- kt. Grotere maten af 5.50, kinder en vanaf lassende pet 90 c liiiiiiiitmtiumuiuiinininitinniiiinnniiunnntiiminimniit vanaf J 95 iiiiiiiiiiHiiiniiniiHitfliiiiiiflitiiniiiiHiiiiiiiiii tel goedkoop «95 teltinten iA&95: NU fancy dessins NU 5 vanaf iiiiiimiiiuiiwiuwiiiiiiniiii i ïreeds vanaf LiiiiiinuiiiiHHiiiiiiiiiuiiiiiiunniiimiiiiiiiiiiuniiiittiiitiiiiiiiim Jerk artikel beslist le keus I M* breid kruisje ,95 iitiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiii' )J2 van 3r$S en4s9iTNU liriimtiKiiiniintmiititmiiiiMiiHniitiiiiiiiiiiiuiitinrniiiiiimiw ïessins, let op de kwaljteit j nellen ■niiiinmiiiitiiiiiiiiMmiiimiitiiuiitmuiMniiiiminiiniiniKuiiHi NU - - ■:inmmiiniiiiiiiintnn»HiiimMinHinHii(miiiiiiniHii»»ll,1l,,nl,w iiinniiimimiw 5RUGSTR.AAT 16 lANTPLEIN 28 SP AARZEGELS IN 'AL ING AAN (Van onze Belgische corres pondent) BRUSSEL Het jaar 1970 is in België wel zeer slecht ingezet: met interne moeilijkheden in de regering en met sociale conflicten die des te ernstiger waren, omdat ze niet door de grote vakhonden werden gecontroleerd. Vaststel lend bovendien dat de rooms-rode regering Eyskens-Cools inzake de Vlaams-Waalse controverse (de zgn. communautaire problemen) totaal is vastgelopen, wint bij tal van politieke waarnemers de over tuiging veld dat de Belgische re gering in een niet zo verre toe komst onder een zodanig zware druk kan worden geplaatst, dat ze wellicht door de knieën zal gaan. Want het is regelrecht verontrus tend dat nagenoeg elk meningsver schil dat thans in België rijst, binnen de kortst mogelijke tijd ontaardt in een „communautair" geschilpunt. Ook de Limburgse mijnstaking en de liavenproblematiek ontsnapten niet aan dit afglijden. Traditioneel is Belgisch-Limburg een paar decennia lang een gewest geweest van sociale rust. Mede hier door is voor enige jaren Ford zich in Genk gaan vestigen. Er waren in voldoende mate arbeidskrachten aan wezig, en hoewel een behoorlijk loon werd betaald, lag dit beneden het peil van de gemiddelde lonen in Duitsland, in het Antwerpse, enzo voort. Dit klimaat van sociale rust werd evenwel radicaal verstoord, toen de Belgische regering besloot tot het sluiten van moderne Limburgse mij nen. De Limburgse mijnwerkers kwamen in opstand en in botsingen tussen stakers en rijkswacht vielen doden. Dc dramatische confrontatie mondde uit in het „akkoord van Zwartberg", waarbij de regering zich ertoe verbond de mijnen met mondjesmaat te sluiten en slechts in zoverre als er gelijktijdig nieuwe ar beidsplaatsen werden gecreëerd. ,.v~ Begrafenis van een bij stakingsincidenten omgekomen mijnwerker in Belgisch-Limburg. Een beeld van enige jaren terug, maar de geschiedenis herhaalt zich daar wel erg duidelijk. PREMIER EYSKENS Maar sindsdien is in Belgisch- Limburg de malaise blijven bestaan. Ze kwam tot uiting in een staking bij Ford-Genk en thans in de hard nekkige „wilde" staking tegen re gering, mijndirecties en vakbonden in in de steenkoolmijnen. De Lim burgse mijnwerkers vinden dat hun lonen te laag liggen, vergeleken bij andere industriële sectoren. Zij be weren dat hun lonen zonder bezwaar tot een hoger niveau kunnen worden opgetrokken, indien de prijs van de Limburgse cokes in overeenstem ming wordt gebracht met de prijzen die op de wereldmarkt worden be taald, namelijk van 300 tot 550 Bel gische franks meer per ton. Waarom die lage prijzen voor Lim burgse cokes? Omdat zo betogen de Limburgse mijnwerkers onze goedkope Limburgse kolen de Luikse staalnijverheid (die voor 70 procent op Limburgse cokes draait en nog meer zou kunnen afnemen indien er voor Limburg geen produktschap was vastgesteld) in een gunstige in ternationale concurrentiepositie moet plaatsen. En daarmee zit men meteen in het moeras vam de Vlaams-Waalse verhoudingen Begin januari bood de Belgische minister van openbare werken Jos de Saeger zijn ontslag aan, omdat hij in de schoot van de regering geen eensgezindheid kom vinden voor zijn plannen voor havenexpansie ten be hoeve van Antwerpen, Gent en Zee- brugge. De Saeger wil onder andere Zeebrugge uitbouwen tot polyvalen te diepzeehaven, en voorzien van een sluis van 125.000 ton. Minister De Saeger drukte door, ondanks aarzelingen bij sommige van zijn po litieke vrienden, met name in Ant werpen. De vervangende minister moest om het evenwicht in de regering niet te verstoren, een Vlaming zijn en een lid van de Christelijke Volkspartij. Na dagen van moeizaam onderhan delen bleek dat geen enkele Vlaamse CVP-er bereid was de heer De Sae ger te vervangen, tenzij op basis van diens eigen plannen. Goedschiks - kwaadschiks legden de opposanten in de regering zich toen neer bij de plannen voor havenexpansie, en mi nister De Saeger bleef. Maar van de weeromstuit klonk protest op aan Waalse zijde. De Waalse ministers kregen het verwijt toegestuurd, dat ze gecapituleerd hadden voor een Vlaams dictaat (al le Belgische zeehavens liggen nu eenmaal in Vlaanderen) en de „Con- seil Economique Wallon" riep in spoedzitting zijn leden bijeen om zich over de toestand te beraden. Twee Waalse socialistische ministers heb ben urenlang moeten pleiten om de verhitte gemoederen te bedaren. De Waalse PSC-ministers weigerden hun medewerking. Een openlijke afkeuring aan het adres van de Waalse ministers (wat onvermijdelijk tot hun ontslag had moeten leiden) werd alsnog verme den door een interpretatie als zou de bouw van de zeesluis in Zeebrugge nog voor discussie vatbaar zijn, en door de eis dat Wallonië een gelijk waardige milj ardencompensatie moet ontvangen, gesteld dat die sluis wordt gebouwd. Verder heeft „Conseil Economique Wallom" laten weten dat hij binnen afzienbare tijd alle Waalse parlementsleden zal uit nodigen om een gemeenschappelijk en definitief standpunt in te nemen. Het havenbeleid en de daaraan ge koppelde Waalse eisen brengen bijge volg het voortbestaan der regering- Eyskens in gevaar. Want van de ene kant zijn de Vlaamse CVP-ministers solidair met hun partijgenoot De Saeger en vain de andere kant is geen enkele Vlaamse minister bereid om gehoor te geven aan de Waalse we- derkerigheidseis. Heel de Vlaamse openbare opinie is het er trouwens over eens, dat overheidsinvesterin gen in de (toevallig in Vlaanderen gelegen) havens het hele land ten goede komen, zodat het onzinnig is daarom nog eens miljarden vrij te maken voor een regionaal Waals project, b.v. het graven vain een ka naal naar het noord-Franse Duinker ken. Telkens opnieuw warden aldus be wijzen geleverd dat de Belgische communautaire" knoop alsmaar onontwarbaarder wordt. In dit kli maat is het niet te verwonderen dat de oude Belgische staatsman P. H. Spaak, traditioneel steunpilaar van de unitaire Belgische staatsstruc tuur, zich voor enkele weken heeft uitgesproken voor een federatieve staatsherinrichtinig. En dat de heer De Saeger die eveneens een resoluut bevechter is geweest van het unita- ristische partijprogramma van de Volksunie, zich thans in een debat voor de Waalse televisie liet ontval len: „Ik heb steeds geloofd in de unitaire structuur van de Belgische staat. Als de Walen echter volharden in hun onredelijkheid, dan ben ik wel verplicht om de federalistische weg te kiezen". WASHINGTON (Reuter-ANP) De commissie voor justitie van de Amerikaanse senaat is gisteren begonnen met de hoorzittingen over de benoeming van rechter George Harrold Carswell. Men verwacht in Washington dat hem het vuur na aan de schenen zal worden gelegd over een toespraak die hij 22 jaar geleden heeft ge houden. Enkele liberale commissieleden hebben gezegd zich zeer aan de toespraak gestoord te hebben. Cars well, die in 1948 dong naar een ze tel in de volksvertegenwoordiging van de sriat Georgia, zei toen let terlijk: „Ik ben van mening dat de rassenscheiding juist is en dat het de enige praktische en goede oplos sing vormt voor de samenleving in onze staat". De 50-jarige rechter is door pre sident Richard Nixon aangewezen tds de man, die de plaats van rech ter Abe Fortas in moet nemen, die vorig jaar ontslag nam als rechter van het federale hooggerechtshof. De vorige kandidaat, die president Nixon had voorgedragen, rechter Clement Haynsworth. werd in no vember door de senaat afgewezen vanwege zijn conservatieve opvat tingen en op beschuldiging van be langenconflicten. Rechter Carswell heeft vorige week. toen zijn uit spraak uit 1948 werd aangehaald, openlijk gezegd deze te betreuren en ze nu afschuwelijk te vinden. Maar de bekendmaking van zijn uitspraak heeft een storm van pro- tosten veroorzaakt van de zijde van do „nationale vereniging voor de Vooruitgang van de gekleurden" 'N A ACP) en van andere organi saties vcor gelijke burgerrechten, van welingelichte zijde in Washing- Pp- Vs: - - - Pi ton is vernomen dat bepaalde groe- Pormgen, die strijden voor gelijke burgerrechten, proberen tijd te win ter om materiaal tegen rechter Carswell te verzamelen. Den assistent van de democra tische senator Birch Bayh uit India na, die de oppositie van de senaat 3!en de benoeming van rechter haynsworth leidde, zei te verwach- dat de hoorzittingen minstens oen week zullen duren. Niettemin nomen de meeste ingewijden aan hat de senaat zal toestemmen in de benoeming tenzij plotseling onthul- end nieuws over de rechter be head wordt. (Van onze moderedactrice) PARIJS Balmain. een van de meest toonaangevende Parijse ont werpers, gaat terug naar de mode voor het vrouwelijke type: zwierig en elegant. De couturier nam geestdriftig de ,oude draad' op en ontwierp korte, aansluitende vestjes, of bolerootjes met verhoogde taille. Veel aandacht schonk hij aan de kraag. Hij verlegde de zoom naar de .elegante grens' tussen 30 tot 44 cm boven de grond. Geen mini dus. Zijn geliefde kleuren zijn wit, marineblauw, beige, rood en geel. Een pikant zomerjaponnetje van de Franse ontwerper Torrente. „Slavin" doopte hij het. Het is duidelijk, dat dit ontwerp met de diepe V-hals weinig lingerie ver draagt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kinderrechter in Den Haag verzoekt inlichtingen over de 16-jarige Yvonne Letty Kun- bels die op 2 januari niet van een verlof in een tehuis in Nijmegen terugkeerde. Het meisje werd die dag door haar grootmoeder in Den Haag op de trein gezet. Maar arriveerde niet in Nij megen. De politie vermoedt dat Yvonne met een Rotterdamse jongen haar vriendje is verdwenen. Laatstgenoemde wordt eveneens van af 2 januari vermist. Het meisje staat overigens gunstig bekend. DEN HAAG (KNP) Bij wijze van proef zullen dit jaar vier num mers van G-3 en het Pax Christi blad Wereld-Vrede gemeen schappelijk worden uitgegeven. De nummers zuilen geheel worden afgestemd op de komende vredes- week, die onder het motto staat verenig de naties. De redacties van G-3 en Wereld-Vrede zullen voor deze speciale uitgaven worden ge- kombineerd. Voor de overige num mers blijven de afzonderlijke re dacties verantwoordelijk. Mede aan de hand van de erva ringen zal eind 1970 nader worden bezien of dit samenwerkingsverband zal worden voortgezet. Een eventuele verlenging van de samenwerking zal ook onafhankelijk zijn van de thans te verwachten interne wijzigingen in de stichtingsraad G-3 en de ruimte die daardoor geboden kan worden voor deelname van de zijde van Pax Christi. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na 1 januari 1971 zullen in Nederland personen auto's voorzien moeten zijn van autogordels en bevestigingspunten op de twee voorste zitplaatsen. Deze verplichting wordt mogelijk door een wijziging van artikel 66 van het wegenverkeersreglement. De minister voor Verkeer en Wa terstaat, drs. J.ABakker, beoogt met deze wijziging een verhoging van de veiligheid voor inzittenden van de auto. Hij meent dat het voorshands niet nodig is het gebruik van de autogordel eveneens ver plicht te stellen. Hoewel op grond van buitenlandse onderzoekingen vaststaat, dat het gebruik van de autogordel de veiligheid bevordert, meent de minister dat het aan het inzicht van de autogebruiker moet worden overgelaten om de gordel ai dan niet te gebruiken. Door middel van voorlichting zal het gebruik echter wel worden ge stimuleerd. Naar verwachting zal voor de autogordels binnen afzien bare tijd een internationaal keu ringsreglement van kracht worden. Een voorafgaande keuring van au togordels wordt wenselijk geacht. Ook al zou op de door minister Bak ker vastgestelde datum het interna tionaal keuringsreglement nog niet van kracht zijn, dan ligt het in de bedoeling de keuring toch reeds aan de hand van hierin vermelde eisen te laten verrichten. Zowel de tweepuntsgordel als de z.g. driepuntsgordel kan worden ge bruikt. Zolang niet vaststaat aan welk type gordel de voorkeur moet worden gegeven lijkt het niet juist bevestigingspunten voor alle typen gordels verplicht te stellen. Wel zullen de bevestigingspunten die in de wagen aanwezig moeten zijn, dienen te voldoen aan de gel dende internationale eisen, zoals plaats en afmeting van de punten. Tevens zal als eis worden gesteld dat de bevestigingspunten van fa- briekswege moeten zijn aangebracht. Volgens een enquête van de RAI is dit zonder uitzondering bij de nieuwe auto's reeds het geval. Naar ver wachting zal een relatief klein deel van de tweedehands auto's niet aan deze eis kunnen voldoen. Hun aantal is echter te gering om daarvoor een uitzondering te maken. Volgens de thans beschikbare ge gevens kennen Amerika, Engeland, Tsjechoslowakije, België en Zweden reeds een dergelkije verplichting. Polen schrijft deze verplichting in de loop van dit jaar voor. In West- Duitsland, Frankrijk en Japan kan binnenkort een dergelijk voorschrift tegemoet worden gezien. Deze verplichting zal in Nederland overigens alleen maar gelden voor auto's die na januari 1971 op de weg komen. Auto's voor die datum ge kocht worden van deze verplichting vrijgesteld. De ANWB, die al tien jaar actie heeft gevoerd voor de „verplichte autogordel", is verheugd over de maatregel van minister Bakker. (Van onze financiële redactie) BRED A-TILBURG Breda en Tilburg behoren tot negen van de vijftien gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, waar verhoudings gewijs méér faillissementen voorko- Enschede staat aan de kop met 32,9 op 100.000 inwners. Haarlem is tweede (28,3), Tilburg vijfde (23,8) en Breda negende (20). Het centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft ook berekend, dat het aantal faillissementen dat in Neder land over 1969 werd uitgesproken bijna gelijk was aan dat v-an 1968 2.432. FLORENCE (KNP) Kardinaal Florit van Florence heeft de breuk met pastoor Mazzi van de arbeiders, parochie Isolotto definitief gemaakt door een opvolger in deze parochie te benoemen. Hij heeft daarvoor Don Marchi aangewezen, die reeds enige tijd in deze parochie werkt Zoals bekend werd Don Mazzi na een langdurig conflict met zijn aarts bisschop van zijn priesterlijke func ties ontheven, hetgeen echter door 'n groot aantal parochianen niet werd erkend. Talrijke bemiddelingspogin gen gedurende de afgelopen twee jaar mislukten. Don Mazzi, die van de parochie een gemeenschap wist te maken en een eigen katechismus schreef, bleef na sluiting van de parochiekerk, de mis opgedragen op het plein voor de kerk. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ruim 100 opera tionele medewerkers van de NOS- televisie hebben besloten om vrijdag zo nodig te beginnen met een stipt heidsactie, indien het gesprek don derdagavond tussen de groepsraad, de personeelscommissaris, de heer K. de Wilde en vertegenwoordigers van de raad van beheer van de NOS niet tot het gewenste resultaat zal leiden. Aanleiding tot dit gesprek is een protest van de operationele mede werkers tegen een brief van de heren J. J. Akkerman en J. C. Enkelaar, om het aanvangstijdstip van het werk met ingang van 2 februari met een uur te vervroegen. Deze stiptheidsactie in de tv-sector betekent, dat het technisch en bedie ningspersoneel uitsluitend werkt op aanwijzingen van de regisseur, het geen zeer vertragend werkt en eigen lijk een redelijke programma-uitzen ding onmogelijk maakt. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Zullen we maar meteen beginnen?, vroeg de rechter aan de man in de beklaagdenbank. Veel zei hij niet, de jongen van 21, beschuldigd van diefstal. Wat moest hij anders? Op 13 augustus 1969, 's morgens om zeven uur, bent u tegen een gevel op geklommen bij de Place Clichy. Op de eerste ver dieping heeft u een ruit ingeslagen en zo bent u binneji gekomen. Toen u met uw zakken vol weg ging, heeft u alle schroe ven van het slot op de deur losgedraaid, en toen kwam de politie. Ik had de hele nacht ge dronken en wist echt niet wat ik deed. Goed, we nemen aan: u was stomdronken. Maar blijkbaar bijzonder helder ziend. Toen bent u het raam uitgesprongen, zo soepel als een kat en in de Rue des Dames, we ne men aan, nog altijd wag gelend van de drank, klom u andermaal tegen de gevel van een huis naar boven, zo lenig als een aap, tot bovenaan het dak en van dak tot dak, rakelings langs alle gevels, bent u in de kamer gekomen van ma dame David, die niet thuis was. U bent in haar bed gekropen en toen de politie kwam hield u zich slapend. Die arme madame David, in de tachtig, stond later voor een beslapen bed, telde haar geld na en zag dat ze bestolen was. Daar herinner ik mij absoluut niets meer van. Maar misschien herin nert u zich, dat u 3250 frank op zak had. Waar kwamen die vandaan? Verdiend met pokeren. Bij u thuis heeft men nog heel wat uit winkels verdwenen spullen gevon den. Ook verdiend met pokeren? Nee, die had ik op de vlooienmarkt gekocht. Nuchter of dronken? Beklaagde zwijgt wijse lijk. De rechter hoeft niet alles te weten. Verdediger: mijn cliënt heeft vijf maanden in voor arrest gezeten. Geeft u hem vijf maanden en laat hem vrij. Rechter: om weer te gaan drinken? Om weer gevels te beklimmen? Om weer in andermans bed te gaan slapen? Waar ziet u mij voor aan? Van mij krijgt hij een jaar. En in geen drie jaar mag hij zich in Parijs laten zien. Toen viel de hamer. (ADVERTENTIE) MEVR. E. BLAIBERG ROME In een vraaggesprek met het Italiaanse damesblad „Bellezza" heeft Eileen Blaiberg verteld dat het hart dat in haar echtgenoot Philip door dr. Christiaan Barnard werd ge plant lang niet zo goed gewerkt heeft als destijds de verhalen suggereerden. Van de 595 dagen dat hij met een getransplanteerd hart heeft geleefd, heeft de tandarts er 248 in het Groote Schuur Ziekenhuis gelegen, waar hij tegen de dood pocht, aldus mrs. Blai berg. En van de dagen dat hij thuis geweest is, heeft hij er 95 in bed doorgebracht. „Hij kon opstaan dank zij de pillen 32 tot 100 per dag die hij nam." Uittreksels uit het vraaggesprek dat in het nieuwe nummer van Bellezza zal verschijnen zijn beschikbaar ge steld aan het Italiaanse persbureau ANSA. Mrs. Blaiberg vertelt dat haar man e.en dubbel leven moest leiden. „Officieel maakte hij het goed, hij had een opmerkelijk goede eetlust, hij speelde rugby en stak vol leven. De waarheid was echter anders. Van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags was acht en een half uur ellende voor mijn man in welke tijd hij slechts uit bed kwam om zich te scheren, te douchen en aan te kleden." Waarom leidde Blaiberg een dubbel leven dat bij zoveel andere hart patiënten hoop wekte? Zo werd mrs. Blaiberg gevraagd. Volgens Bellezza had zij daarop geantwoord, dat Blaiberg geroken had dat er geld te verdienen was voor iemand die met een getrans planteerd hart nog in leven is. Het was zijn wraak op het leven. Hij gaf interviews weg en liet zich foto graferen voor geld. Hij schreef boeken en artikelen voor tijdschriften en gaf zijn vrouw de raad hetzelfde te doen. Hij had mrs. Blaiberg ver teld: „Als ik er niet meer ben, zal je het nodig hebben."

de Stem | 1970 | | pagina 15