BLOEIENDE ZWEEFVLIEGCLUB KAN NIEUW TOESTEL KOPEN le nette De bekentenissen in de Middelburgse rechtbankbrand élke 2ef lesx SiSi-sinas Betrekken bejaarden Gemeentehuizen onder de loep raadszaal in Hoofdplaat c ue m onen Bevolking Zaamslag houdt actie voor „De Volharding" Aanwinst voor eerste Zeeuwsch-Vlaamse AerocluV nbesteed: EIS JE PUBUKATIE erg-Festen's Jongerencarnaval uit de zorgen Koploper A. Vermaire verloor in Oostburg van C. Boonman Wat en waar VANDAAG J. Duste verloor bij „St.-Eloy" in Oostburg Vrouwengilde in Axel vierde het vijfjarig bestaan Tentoonstellingen in een gedeelte van I Haamstede-Wes- ing ongeveer 3869 knr. 8, dienst 1970 Niet duur Exploitatiekosten Oostburg versloeg Hoofdplaat in biljartwedstrijd H. Schoonakker won kaartwedstrijd van D.V.V. in Zaamslag Dekenaten mikken op f 50.000,- elfabrieken in de studiekosten een N.V. de Maas EEN VERSPREKING WERD NOODLOTTIG ens Wap mooie stunt Clinge verloor judo wedstrijd in Zaamslag Lezing voor Alliance Frangaise 4 5 DE STEM VAN WOENSDAG 28 JANUARI 1970 5 (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Stichting Jon geren Carnaval Sas van Gent heeft zich tot gisteren zorgen gemaakt over de vraagv>f „haar" traditionele carnavalsviering, in verband met grondige verbouwingen aan het pa tronaat in de Noordstraat, dit jaar wel zou kunnen doorgaan. Een an dere geschikte ruimte was er voor deze carnavalsviering, die van hein de en ver jongeren (maar ook oude ren) trekt, niet te vinden. Aanne mer Vernaeve liet het bestuur enige weken geleden weten, dat het niet op het gebouw moest rekenen. Toch is er een oplossing gevonden. Na veel over en weer gepraat, waarbij men toch wel begrip had voor eikaars moeilijkheden, heeft het bestuur van de stichting Algemene Instelling So ciaal en Cultureel Werk, die eigena resse is van het patronaatsgebouw, met de aannemer een oplossing ge vonden. „Jongeren Carnaval Sas van Gent" kan het gebouw tijdens de carnavalsdagen gebruiken. Van pure blijdschap heeft het bestuur nog meer zorg aan het programma voor die dagen besteed. (Van onze correspondent) OOSTBURG Koploper A. Vermai re in de „club zonder naam" begon de biljartwedstrijd met een neder laag tegen C. Boonman (3118). Hij herstelde deze fout tegen H. vd Steen (7440). De verdere uitslag was: G. Boonman - C. Verhulst 16 20, A. de Bart-v. d. Steen 2438; A. v. d. Hemel - C. Boonman 1415; A. v. Drongelen - A. Vermaire 2564; L. Boonman - J. Beerends 136; A. de Bart - C. Verhulst 2116; A. vd. Hemel - J. Kolijn 17-13; H. v.d. Steen - J. Kolijn 25—10. Films EINDHOVEN Cinemanifestatie Philips Ontsp. Centrum Grote zaal 20.15 en Groe ne zaal 21.30 uur „Le elan des Si- ciliens" (Frankrijk) OOSTBURG Ledel 20 uur De kanonnen van Navarone, 14 j. ANTWERPEN Astra De dolle kever a.L Astrid Bambi a.l. Monty Tarzan en de zoon van de wildernis a.l. Ambassades De geschiedenis van een moord 18 jaar Forum De brug van Remagen 18 j. Odeon Justine 18 jaar Rex Mississippi-meermin 18 jaar Rubens Kasteel in de hel 18 jaar Vendome Princess 18 jaar GENT Metro De langste dag 14 jaar Capitole De clan van de Sicilianen 14 jaar Century Mijn naam is Pecos 18 j. Savoj Mississippi-meermin 18 jaar Select Het schandaal 18 jaar ST.-NIKLAAS Scala Krakatoa a.l. Select Noem mij maar Mathilde a.l. Century Bye bye Barbara 18 jaar Renova Oedipus koning 18 jaar Toneel Muziek Dans ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal) 12.4b uui Lunchconcert Arie Keyzer en Rot terdams Koperensemble (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de competitie wedstrijd van biljartvereniging St.- Eloy leed de 2e klasser J. Duste on verwacht een nederlaag tegen J. Quist (15—16). Verdere uitslag: J. v. Hauwe - A. Luteyn 1613; J. v. Hauwe - P. Matthys 1630; H. Verwey - P. Mat- thys 19—14; A. Raes - P. Matthijs 15—18. In de le klasse maakte C. de Witte 118 in 14 beurten. H. Grusson 42. J. de Milliano, H. Grusson 4142; C. Poppe- E. Lecluyze 7235. Ook bij de 2e klassers van biljart vereniging DBV kreeg R. v. Veen zijn eerste nederlaag te slikken. Dit presentje leverde H. Lobbezoo (69 65). Verdere uitslag: B. Le Roy - T. de Windt 4975; H. de Sutter - J. Kareis 9552; J. de Fouw - Iz. Ver- 2162; H. Lobbezoo - D. Vreeke 33 Verschage 8467. H. Boerjan - B. le Roy 2162; H. Lobbezoo - D. Vreeke 33—14. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het vrouwengilde in Axel heeft dinsdag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan in het cul" turele centrum De Halle een druk bezochte receptie gehouden. Door vertegenwoordigers van een groot aantal verenigingen werd daarbij van de gelegenheid gebruik gemaakt om het bestuur van de ju bilerende vereniging te feliciteren. Bovendien werden tal van cadeaus aangeboden. In besloten kring heb ben de leden van het gilde het lus trum in het Gezellenhuis gevierd. Vele aanwezigen leverden daarbij ieder op hun eigen manier een bij drage tot het feestprogramma. De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rotterdams Phifharmonisch Or kest o.l.v. Zdenek Macal, m.m.v. Alexander Uninsky (piano) Schouwburg 20.15 uur „Le Comte Ory" van Rossini door de Nederlandse Operastichting TERNEUZEN Zuidland-theater 20 uur Cabaret PePijn met „Opus 4" Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat. van 9.30- 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten van kunstenaars 1500-1800; oude gra fiek (t.m 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (t.m 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuidplein, werkd 10-17, zond 12-17). Dick Bauman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m. 31 jan.) Rotterd. Kunstkring W. de With- straat 35 Sculpturen van Semser en schilderijen van Hans Landsaat (t.m 7 febr.). Werkd. van 10—17 en zon. van 1116 uur. THOLEN Stadhuis Expositie „25 jaar Zee land" (t.m. 7 febr.) ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kun sten: Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel (t.m. 21 febr.) ten van Zeeland zal op e 11.30 uur, op het kan- ir-directeur van de pro- ansekaai 43 te Middel- rg, Rouaansekaai 43, op te 10.30 uur. n ligt van woensdag 11 je op het kantoor van de voornoemd. oorraad strekt, tegen een litend verkrijgbaar: aezending per post van iertekende girokaart ten ncie Zeeland (d. f.), 00, te Middelburg, i: St. Pie ter straat 42 te verschuldigde bedrag op postrekening; ïg ter provinciale griffie, Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) nste veertien dagen voor er lezing ter provinciale ieterstraat 42 te Middel- genieur-directeur voor- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Aeroclub heeft een nieuwe „kist" gekocht (Schleicher type K 8, éénper soons). De aanwinst van de vloot, die nu uit drie zweefvliegtuigen bestaat, is enkele weken te zien in de Citroëngarage aan de Mr. Haarmanweg in Terneuzen. Op de zaterdagen gedurende deze tentoonstelling zijn enkele bestuursleden aldaar aanwezig om eventuele belangstellenden iets over dit toestel en de vereniging te vertellen. Op dit moment is er veel te verha len over de EZAC, opgericht in 1966, thans beschikkend over 32 zeer ac tieve leden en vliegend vanaf het vliegveld Zeeuwsch - Vlaanderen in de gemeente Graauw. „Juist door de zelfwerkzaamheid", vertelt voorzitter Doppegieter, „heb ben wij in zeer korte tijd een hoop van onze wensen kunnen verwezen lijken". H „Het fabeltje, dat zweefvliegen een dure aangelegenheid is gaat bij ons beslist niet op. Iedereen in onze ver eniging draagt naar kunnen bij. De totale lidmaatschapskosten per jaar bedragen niet meer dan f 257,50. Zo hebben wij b.v. zelf een lier gefabriceerd. Kosten: f 6.000. Wan neer wij dat apparaat kant en klaar hadden -moeten kopen, waren wij minstens f 50.000 kwijt geweest. En nu hebben wij dan naast onze oude tweezitter (een leskist) twee éénper soons zweefvliegtuigen voor solo vluchten. Het was een moeilijke zaak het geld voor het nieuwe vliegtuig bijeen te krijgen. Op duizend gulden na is het gelukt, de daarvoor benodig de 16.000 te verzamelen. Van onze overkoepelende organisatie, de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, waarbij tevens al onze leden zijn aangesloten, kregen wij een renteloos voorschot van f 7500. De rest van dat bedrag, op die duizend gulden na, is binnenge komen via leningen (75 certificaten van honderd gulden). Een lastige zaak was dat, omdat w ijrelatief wei nig leden hebben. Er moest daarom buiten onze vereniging worden ge leurd. Eén lid, mevr. d'Hooghe uit Heikant, zag kans dertig van die cer tificaten te slijten. Zonder deze sti mulans had het er niet zo best voor ons uitgezien. Om te voorkomen, dat wij die lening als een soort krijggeld zouden gaan beschouwen, hebben wij via het invoeren van reclame op onze vliegtuigen de terugbetaling (elk jaar f 750) veilig gesteld. Dow Che mical en een bierimporteur uit Rot terdam doen eraan mee". „Een tegenslag kan het feit zijn, dat wij straks ruim f 2.000 stallings- geld aan de in oprichting zijnde Stichting Vliegveld eeuwsch-Vlaan- deren moeten gaan betalen. Het vliegveld, dat wij nu praktisch alleen in gebruik hebben alleen worden er semi-officiële motorvluch- ten uitgevoerd zal over enkele maanden waarschijnlijk worden opengesteld voor de motorvliegerij. De exploitatiekosten zullen daardoor sterk gaan stijgen. Er zijn dan een havenmeester en een directeur nodig en ook de afschrijving van de ruim 17 hectare grond die in gebruik zijn zal het nodige gaan kosten. Ik heb uitgerekend, dat het alles bij elkaar zo'n kleine t 50.000 zal gaan bedra gen. Tot nu toe hebben wij een water dichte overeenkomst met de pachter van de grond. Wat de toekomr> brengt, is nog twijfelachtig. Verder' •torgen wfj b.v. voor inkomsten door jet aanti ikken v«ti publie; dat in de fraaio kantine, die wij zelf ook zeer regelmatig bezoeken, zeer wel kom is, wat voor de exploitant wel wat geM zal opleveren. Het moe- De nieuwste aanwinst van ue EZAC de Schleicher type K 8, éénpersoons. ten betalen van die f 2.000 zou een streep door onze rekening zijn Een aanwas van leden, niet veel meer dan tien, zou zeer welkom zijn", aldus de heer Doppegieter. De voorzitter van de EZAC reed een paar rondjes door Terneuzen met het gemonteerde vliegtuig op een trailer achter zijn auto, wat veel be langstelling trok van de zijde der schooljeugd. Juist op die schooljeugd probeert de WZAC vat te krijgen, want op vijftienjarige leeftijd kan men al lid worden. Er dient wel aan bepaalde voorwaarden te worden vol daan: zo moeten de schoolresultaten voor Engels en exacte vakken op het laatste rapport goed zijn. Niet bril- dragend en men moet een strenge medische keuring ondergaan. Daar staat tegenover dat er gratis wordt lesgegeven door een erkend instructeur en er worden alle andere faciliteiten, die bij het beoefenen van deze sport nodig zijn, gegeven. Na gemiddeld zo'n zestig starts (met een instructeur) kan solo worden gevlo gen, mits daarvoor natuurlijk toe stemming is verkregen. De leerlin gen maken per seizoen, van maart tot begin november, ongeveer 220 starts. Voor men lid wordt van de EZAC kan er voor een tientje een z.g. proefstart. worden gemaakt. Tijdens het vorig seizoen zijner totaal 2161 starts gemaakt in 49 vliegtuigen. Gevraagd wordt verder een team geest om met de andere leden de EZAC verder uit te bouwen. Wan neer alles goed gaat komt er over twee jaar weer een nieuwe zweefkist bij en is de EZAC voorlopig op het door haar gestelde doeL (Van onze correspondent) OOSTBURG In hotel De Windt vond een treffen plaats tussen OBV Oostburg en de Biljartvereniging Hoofdplaat. Het werd een voorproef je carnaval. Uit 13 partijen wist al leen K. Seijnensael tegen C. Moer man te winnen, terwijl H. de Ruijs- scher tegen Iz. Verschage gelijk speelde. De overige uitslagen: H. Boer jan - B. de Poorter 2-0; B. le Roij - C. Verstraeten 2-0; R. v. Veen - D. Pijeke 2-0, J. Kareis - A. Sijnem- sael 2-0; T. de Windt - F. Sutin 2-0; L. de Sutter - L. Martens 2-0; U. de Windt - B. v. Vooren 2-0; J. v. d. Broeke - J. v. d. Ameele 2-0; P. H. Wage - K. Seijnensael 20; A. Ver sprille - St. Pilaet 2-0; A. v. d. Ga zelle - J. Martens 2-0. Oostburg maakte 770, Hoofdplaat 334 caram boles. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Door de Zaamslag- se kaartvereniging „D.V.V." in café „De Vlasbloem" gehouden wedstrijd werd gewonnen door H. Schoonak ker. Uii"lag: H. Schoonakker 54 pnt., A.C. e Zeeuw 53 punten. J. van Doors. 49 pnt.; P. Missu, 48 pnt., J. van Cadsand 45 punten. G. van de Voorde 32 punten. P. Bakker 28 pun ten. C. Kaan 25 punten. HOOFDPLAAT Het gemeente huis van Hoofdplaat in de Dorps straat dateert uit 1913. Ontwerper was de Oostburgse architect J. A. van Baal. Binnenkort kan het vergrote Oostburg beschikken over een ge bouw, dat al vanaf zijn bouw nauwe verwantschap met die gemeente ver toonde. Groot is het gebouwtje niet. De waarnemend burgemeester bijvoor beeld heeft op dit ogenblik zijn kan toor gevestigd in de trouw- annex raadzaal. Verder heeft de secretaris tevens gemeente-ontvanger wel een eigen kamer en beschikt men op de secretarie over drie ambtenaren. Vooruitlopend op de eventuele be stemming van het gemeentehuis heeft de bejaardenbond in Hoofd plaat het verzoek ingediend straks in het gebouw een sociëteit te mogen stichten. Men heeft zich van gemeen tezijde nog niet beraden over dit ver zoek. Overigens zou dit plan een ge weldige oplossing zijn voor de zalen- nood in de plaats. Naast het parochiehuis biedt Hoofd plaat weinig andere ruimten, waar bijeenkomsten en feesten kunnen werden gehouden. De plaatselijke cafés daarbij uitgezonderd. Verder wordt in Hoofdplaat ge hoopt, dat de mogelijkheid van het trouwen in het knusse gemeentehuis blijft bestaan. Maar dat is een beslis sing, die straks het gemeentebestuur van Oostburg moet nemen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Niet vijfdui zend, maar vijftig duizend gulden zul len de dekenaten Hulst en Terneuzen dit jaar in het kader van de vastenac tie gezamenlijk bijeen proberen te krijgen. In het artikel over de vasten actie in het dekenaat Hulst stond gis teren abusievelijk vijf duizend gul den vermkeld. Het geld zal worden gebruikt voor de bouw van een school voor voortgezet onderwijs in Ghana. DIRECT itoorwerkzaamheden. 18 jaar. antoor van 8.00 - 10.30 u. 0 uur. 41. CLINGE ingen studerende aan DAG- p het Voortgezet Onderwijs iderd scholen voor hoger be- jcholen voor kleuterleidsters >f tuinbouwonderwijs. s en wetenschappen brengt abenden, dat voor personen gelegenheid bestaat^ tot het letkoming in de studiekosten tar 1970/1971 een opleiding G-school waarop de Wet op van toepassing is (algemeen r beroepsonderwijs en mid- i, uitgezonderd aan scholen vijs, opleidingsscholen voor an voor land- en/of tum- svorden verstrekt indien de in het schooljaar 1969/1970 :n indien blijkt dat de ouders van het te volgen onderwijs talen. jpende schooljaar tijdig een aanvroegen, is in de regel 1970 reeds een aanvraagfor- nog geen aanvraagformulier an dit in de maand februari in het schooljaar 1970/1971 agere scholen. LIEREN MOETEN ALS RE- ÏND VOOR 1 MAART 1970. gel zijn vermeld op de bij het :hting. studietoelage aan een schooi wijs of een opleidingsschool den behandeld door de af- Rutger J. Schimmelpen- ïage. ssen te komen voor een toe- id- en/of tuinbouwonderwijs t de directeur van het Land- linisterie van Landbouw en :hstraat 4 te 's-Gravenhage. bedienen van etiketteer- (Zo mogelijk in het bezit .S.-diploma). ns vanaf 15 jaar, die hier- leid willen worden, ko- lor in aanmerking. tevens worden opgeno- t leerlingenstelsel van de Stichting Beroepsoplei- smiddelenindustrie" en n in ons bedrijf worden it „Conservenvakman". ri per week in het bedrijf ing van een ervaren in één dag per week naar ;lke dag uiteraard door- rdt). n gaarne tegemoetgezien soneelszaken van boven- ir u dagelijks gaarne alle omtrenl lonen, social# strekt worden. (Van een onzer verslaggevers) Een verspreking tijdens de ver toren van een der vijf uit Mid delburg afkomstige verdachten, is de eigenlijke brandstichter nood lottig geworden. Drie van de vijf zaten al enige tijd in voorlopige hechtenis, na gearresteerd te zijn wegens een roofoverval op de Middelburgse weduwe Leynse. Dit waren een zekere W. O. (33), J. 't G. (21), en P. A. A. de B. (21). Een broer van 't G., Willem (17) liep vrij rond. De vijfde man in het spel, H.G. van H. (21) zat in het huis van bewaring een straf uit in verband met een verkeersdelict. Na weken van vergeefs speurwerk, tot in Amsterdam toe, kreeg de Mid delburgse recherche bij een verhoor jongstleden vrijdag van de drie die bij de overval van de weduwe betrok ken waren, een eerste draad in han den, die zou leiden tot de oplossing van deze spectaculaire zaak. Sinds dien werden de verhoren door drie recheurcheurs voortgezet, en gister middag rond half vier, bekende de brandstichter zijn daad. Vrijwel tezelfdertijd werd W. 't G., die nog vrij rondliep, gearresteerd. Ook hij bekende. Zijn broer, die in verband met de overval op de wedu we in voorlopige hechtenis zat, ont kende, doch gisteravond zag het er uit dat ook hij eieren voor zijn geld zou kiezen. De recherche heeft vrij nauwkeurig kunnen nagaan wat er in de nacht van een op twee december is gebeurd. Vier van de vijf verdachten waren in de vooravond van 1 december per auto Middelburg ingegaan, met het doel te gaan inbreken. De zeventien jarige VV. 't G. voegde zich later bij hen. Het zat hun niet mee. De Panden die zij voor hun doel hadden uitgekozen beloofden geen opbrengst. Een van de 5 stelde dan ook voor, het eens in de rechtbank te proberen, Waarnaar hij dacht, inbeslaggenomen vuurwapens en verdovende middelen te vinden zouden zijn. Zij verwijderde een ruit, drongen het gebouw binnen doch vonden niets van hun gading. „Een geluk dat zij geen vuurwapens in hun bezit heb ben gekregen" zegt commissaris van Doyen, „want het zijn heren met strafbladen waar je van opkijkt". De jongste van het stel, Willem 't G. opperde, nadat de rechtbank niets had opgeleverd, het idee een oude hten, die het vijftal bekend was, te overvallen, maar ook dit ging niet hoor, omdat de anderen meenden dat daarvoor meer voorbereidingen ge troffen moesten worden. Mismoedig de balans opmakend, hwam de B. met de opmerking: „Ik neb spijt dat we de rechtbrank niet te brand hebben gestoken". De an deren zeiden: „Dat zou een mooie Munt geweest zijn Na de Rijksdag- rand is zoiets niet meer voorgeko- Zij keerden terug naar het eohtbankgebouw, waar De B. op nieuw naar binnen ging en een vuur tje stookte. De vier anderen wachtten hem bul- •en op De B. heeft geen benzine of «idere brandbare stoffen gebruikt, vuur moet, nadat het omstreeks middernacht was aangestoken, lang gesmeuld hebben, en betrekkelijk langzaam door het gebouw zijn ge trokken, daarbij een grote hitte ont wikkelend. Een klok in het gebouw stond stil op de tijd van vijf uur, toen de hitte het uurwerk bereikte en het deed stoppen. Met de oplossing van deze specta- claire zaak zijn alle grote misdrijven het it criminele jaar 1969, op een na (de juwelendiefstal bij de antiqair Flipse) opgelost. Van de vijf die in de rechtbankzaak betrokken zijn, heb ben er twee, O. en B., ook nog enkele inbraken bekend. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Tijdens een judo wedstrijd in het gymnastiekgebouw aan de Sportlaan in Zaamslag heeft een ploeg van judoka's uit Clinge van een samengesteld Zaamslags team verloren. De gedetailleerde uitslag van deze wedstrijd is als volgt: Jac. Dees - G. Bracke 10. Th. Haak - W. de Kindt 10. P. Jansen - Th. yan de Branden 01. P. de Jonge - R. van Regen mortel 10. Fr. Buijze - J. Verschue- ren 10. Totaaluifslag: Zaamslag 4, Clinge 1. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De afdeling Zeeuwseh-Vlaanderen van de Allian ce Francaise houdt op maandag 23 februari a.s. een bijeenkomst in „Ho tel Rotterdam" te Terneuzen. Als gast spreker treedt die avond on de heer Pierre Nord (tijdens het verzet „Co lonel Bruillard). Hij was kolonel in het verzet en tijdens de tweede we reldoorlog hoofd van de Franse ge heime diensten. Sinds 1946 heeft de heer Nord talrijke avonturen- en po litieromans geschreven. Zijn voor dracht zal handelen over „de oorlog tusen de geheime diensten, Ameri kanen en Russen tegenover elkaar". (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Zaterdag tijdens de receptie van harmonie „De Volhar- monie een warm hart toedraagt een geldelijke bijdrage voor een geschenk aan de harmonie afgeven. Er is een comité gevormd dat na mens de hele bevolking een geschenk i" geld aan wil bieden als bl^k van waardering voor alles wat de iiarmo- nle voor Zaamslag betekent, in het comité zitten: Dr. M. Elenbaas, de heer J.W. Scheele en de heer C.M. de Vos. Neem nu twee grote literflessen SiSi tegelijk mee. Lekker voordelig!

de Stem | 1970 | | pagina 5