Zeeuwse bevolking nam in 1969 met recordaantal toe BIERVLIETSE KERSTBOOM.... Uw toeverlaat bijGRIEP midden- te Axel Opus 4 van Pepijn: feestelijk cabaret Jongeren mogen geen „arbeidskracht" zijn „Oorlog over Zeeuws- Vlaanderen" instuif zeeland HOEK GROEIDE PROCENTUEEL HET STERKST Lichte vorst Terneuzense Graansilo Maatschappij overgenomen Nieuwe uitbreiding DOW Document humain LOPIGE FLIJST VAN AL CENTRUM ESTELD Geen nachtelijke diensten van openbaar vervoer in Brabant en Zeeland ING Verdere agenda ie zaal jes Dongen n ^anisatie Jkschool Hoogwater Vestigingsoverschot Plus en min „Het Getij" in 's-Heerenlioek Mr. Van Aartsen gaat op bezoek in Tholen en St.-Annaland „Mosselen bankenplan" I61BS iedereen weet-Aspirine helpt. CONTACTMIDDAG AMATEURTONEEL Enquête KWJ-Vlissingen: VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Juist verschenen Illustraties Fragmenten POLITIEKE DUIDELIJKHEID DE STEM VAN WOENSDAG 28 JANUARI 1970 urgemeester Van Dijke in en vergadering hierop een had gegeven, trok de heer beschuldigingen weer in. oorstel betuigde de raad adhesie aan de motie van iteraad Aardenburg, waar- het provinciale bestuur ngedrongen op spoedige van een provinciaal ar- overige gedeelte van de da heeft de Axelse ge- td weinig moeite gehad, urd werden een voorstel tot vaststelling van de reke- n de takken van dienst en meenterek en ing betreffen- nstjaar 1967 en een voorstel ng van nog niet door de ge- agekomen voorwaarden in- ndtransactie met de her- emeente Axel. een onzer verslaggevers) De Stichting Gemeen- rk Hulst heeft in het rap- het sociaal-culturele een- r Hulst de voorlopige tarief- endgemaakt voor de huur den in dit toekomstige cen- ij de tarieven is o.m. on gemaakt tussen gebruik in ■n avond en het al dan niet an entree. ïrprijzen zijn zodanig, dat /an het toekmostige cen- or verenigingen financieel >t onaantrekkelijk is. Boven- taat in grote mate gelegen- onderlinge overeenkomst telling van afwijkende huur- e komen, al is voor de ver- zalen in de meeste geval- een minimumprijs vastge- e grote zaal zal zo onder lens de middaguren dertig en i vijftig gulden betaald moe- en. Onder voorbehoud even- dan geen entree wordt ge- loeten de bezoekers wel toe- jzen betalen, dan zijn die be- esp. 60 en 75' gulden huur. ementen voor veertig repetities zullen resp. >aan kosten. Buitentarief', bij comst te bepalen, doch meer 5 en f 100; commercieel ta- doch meer dan f 100. Dit «drag geldt zowel voor mid- avonduren. ciaal tarief kan bij overeen- i-orden bepaald, maar be- linimaal f 7,50 en f 10. 'ebruik van de kleine zaal prijzen als volgt: zonder en- ,50 en f 10; met entree f 1» buitentarief f 25 en f 35; cieel gebruik minimaal f "5 sociaal tarief f 3 en f 5. Het rzaaltje heeft een eenheidsta- resp. f 3 en f 5 voor middag d. Daarnaast zullen er vitn- den verhuurd. ijzen zijn bewust zo laag mo- ■nouder, In de toelichting op ven staat in het rapport on- r, dat het „buitentarief is voor huurders van buiten de nder het sociaal tarief vallen ■iteiten, die met zeer gebrek- ddmiddelen diensten willen ten behoeve van de bevol- ,ls voorbeelden worden ge- ziekendagen, kindervakantie- wellfare-activiteiten. i een onzer verslaggevers) JEN Op de pedagogische ie voor meisjes in Dongen zijn igen gehouden over de demo- van het onderwijs. In een commentaar" wordt voor een nauwkeurig onderzoekin naar de vraag of bepaalde p.c bepalingen verhinderen dat awoordigers van directie, do- studenten en ouders zitting in het bestuur. Het bestuur ■den uitgenodigd om, tot de isatie, deel te nemen aan de ringen van de beleidsraad, in waarin directie en docen- personen) en tien studenten lebben. M het gebied van de prakn- van zaken op de basisschool nodige voorstellen gedaan. W ral zou het klasseboek, waar- vkeurig wordt genoteerd wie en wie afwezig zijn, moeten afgeschaft. Verder wilde men -r praktijkuren, een betere in- zowel van de pedagoog als vakdocenten en een videore- als hulpmiddel bij het onder- en donderdag 29 januari. In op Zoom: 7.39 en 19.59; 'ert: 6.53 en 19.18; Made tien 10.09 en 22.45; Terneu- 12 en 18.47; Vlissingen: 5.M 5; Wemeldinge: 7.29 en 13.i*- (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET In Biervliet zijn h wonderen de wereld nog niet uit, In de Burgemeester Maarle- veldstraat torent nog steeds, een maand na het „verlichte bomen- feest", een kerstboom. Weliswaar afgetuigd, maar nog altijd even glorieus. Of het toeval is, dat de boom voor een bierhandel staat en nog wel in Biervliet is een vraag, die niet beantwoord zal worden. Misschien is het gerstenat toch voedzamer dan wij vaak denken. VLISSINGEN Cabaret Pepijn, dat deze week een toernee door het Zeeuwse landmaakt, begon zijn Opus 4 in een totaal uitverkocht? zaal van Britannia in Vlissingen. Oostburg, Terneuzen, Middelburg en Goes ko men deze week ook nog aan de beurt, dit alles inv erband met het 25-jarig jubileum van de Zeeuwse Volksuni versiteit. Wij geloven dat het be stuur van deze instelling moeilijk een ?'er programma had kunnen kiezen inderdaad een feestelijk gebeuren, waarmeeeen jubileum werkelijk „op- Eeluisterd" wordt. Men zou misschien kunnen zeggen, dat Paul van Vliet zelf voor de pan 's wat te weinig aan bod komt, maar wil geloven eerder dat dit ■■Boos opzet" Is- Langs de weg van velejiedjes worden we naar het ei genlijke hoogtepunt gevoerd, en ook "ij deze liedjes, bijna allemaal ge schreven door Liselore Gerritsen, was er een geleidelijke opgang te bespeu ren van goed naar zeer goed. Het goede dat direct opvalt zit zo vele Vooruitzichten voor donderdag cn vrijdag, "Pgesteld door nri K.N.M.I. op dinsdag oil 18.0# uur: Overwegend droog, perioden met zon en in de nacht Plaatsen lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, voor donderdag: aantal uren zon: tot g; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; ans op een droge periode van min- o i?s uur: procent; kans op een serieel droog etmaal: 90 procent. oor vrijdag: aantal uren zon: 2 1 7; min.-temp.: omstreeks nor- mÜii ,max--temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode an minstens 12 uur: 95 procent; ans op een geheel droog etmaal: Procent. wel in de heel aparte melodieën en begeleidingen van pianist Rob van Kreeveld, als in de teksten, die stuk voor stuk getuigen van een uitste kend taalgevoel. Wanneer weer dan nog aan toevoegen, dat de mogelijk heden van Liselore bijna onuitputte lijk schijnen, dan is het duidelijk, dat we hier al te maken hebben met ca- baretkunst. van hoog gehalte. Zij weet door haar stem, mimiek en voor dracht zoveel varlateie aan te bren gen, dat het geenogenblik gaat ver moeien en een wat zwakker nummer graag op de koop toe genomen wordt. Als een van de eerste hoogtepun ten zouden we graag willen noemen; Dialoog,d at zij samen met Fred Hu- gas bracht, een uitstekende persifla ge van het absurde toneel. Daarnaast was er een verrukkelijk DingetjeG), zeer speels en met veel raffinement gebracht, terwijl ook Het moment op viel door zijn bijzondere kwaliteiten. Fred Hugas nam nog een sterk pan tomimisch liedje Het droeviste dans je voor zijn rekening ene xcelleerde in De hond. Tot slot was er een prachtig ad vertentielied Het weekend. De twee blazers, diezo hier en daar het pro gramma doorbraken, vonden we ln het begin erg goed, maar de vijfde keer hadden we het toch echt wel ge hoord. Na de pauze was voornamelijk het woord aan Paul van Vliet en dat bleek ook in Opus 4 weer in zeer goe de handen te zijn. Zonder ook maar één ogenblik zijn „Haagse" bescha ving te verwaarlozen, wist hijin wei nig tijdhet talrijke publiek mee te slepen. Ook hier waren er duidelijk enkele hoogtepunten. In de eerste plaats Zo zijn we toch gemiddeld, of niet soms?, maar nog sterker in Au toriteiten ochtengymnastiek. De re- gelreihte topper werd echter Bram in de commune, een creatie zoals men ze niet veel te zien krijgt bij Ne derlands cabaret. Tenslotte gaf hij, ter ere van het jubileum nog een kostelijke visie op het Zeeland van straks, waarna het ensemble voor een uitsmijter zorgde lri The Pppijn Four. Een geweldig plezierige avond, waar het publiekte- recht zeer enthousiast voor bedank te. Wij wensen Peppijn nog. heel veel succes op de Zeeuwse toernee. A. HELLWIG (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het jaar 1969 heeft de provincie Zeeland, voor zover is na te gaan, zijn grootste bevolkingsgroei in zijn geschiedenis meegemaakt. De toeneming van het bevolkings aantal bedroeg 3.831 zielen, waar bij een geboortenoverschot van 2.390 en een vestigingsoverschot van 901 personen. In 1968 nam de bevolking toe met 3.376 inwoners, het jaar daarvoor be droeg het saldo 3.083. Volgens de voorlopige cijfers, ons door de pro vinciale griffie verstrekt, telde Zee land op 31 december j.l. 153.105 man nen en 152.559 vrouwen, waarmee de totale bevolking op 305.664 komt (in 1968: 301.833). De sterkste groei heeft zich voor gedaan in de gebieden, waar de in dustrialisatie aantrekt: Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en de Wal- cherse kanaalzone. Procentueel was Hoek de gemeente, die het sterkst is gegroeid. Het geboortenoverschot was hoger dan in de jaren daarvoor. Het totale geboortenoverschot in de afgelopen tien jaren 1960 tot en met 1969 Bedroeg 26.827. In dezelfde periode is de Zeeuwse bevolking van 283.721 met 21.943 gegroeid. Procentueel be droeg in het afgelopen decennium deze groei 7,7%. In de periode 1930 tot i960 nam de bevolking toe met 13.8%. In 1830 woonden er nog 137.266 mensen in Zeeland. In 1880 waren dat er 188.740, in 1920 245.117 en in 1950 was het inwoneraantal 271.669. Het vestigingsoverschot lag vorig Jaar boven dat van 1968, toen het 799 bedroeg. Daarmee werd de lijn, die zich in 1966 omboog, doorgetrok ken. Het jaar 1966 leverde namelijk vooi Bet eerst sinds 1880 een vestigings overschot op, en wel van 643. In 1967 was dit overschot 547 personen. Met net resultaat van 1969 komt het to tale vestigingsoverschot vanaf het keerpunt 1966 op 2.890 personen. Het is overigens niet voldoende ge weest om het tijdvak 1960 tot en met 1969 met een vestigingssaldo te kun nen afsluiten. De jaren 1960 tot en met 1965 gaven n.l. een vertrekover schot te zien van 7.774 zielen. In feite heeft Zeeland in het afgelopen de cennium dus een vertrekoverschot /an 4.884 moeten noteren. Van de 78 gemeenten, die Zeeland op 31 december j.l. nog telde, waren er drie, die vorig jaar een sterfte- overschot boekten, waaronder Zuid- dorpe en Zuidzande met resp. min 6 en min 4. Vestigingsoverschotten hadden vorig jaar 22 gemeenten, ter wijl 55 gemeenten een vertrekover schot moesten incasseren. Eén ge meente bleef wat dit betreft gelijk. Ook in 1969 heeft de groei zich met name afgespeeld in die delen van de provincie, waar de vestiging van in dustrieën voortgang vindt. Dat wordt direct duidelijk, als men ziet, dat Walcheren met een vestigingsover schot van 1.079 personen uit de bus kwam en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een vestigingssaldo van 568 personen boekte. Alle andere Zeeuwse gebieds delen zagen meer mensen vertrekken dan komen. Middelburg boekte (evenals in 1968) het grootste vestigingsoverschot, n.l. 553 personen, hetgeen minder was dan in 1968, toen het 695 bedroeg. Ook Vlissingen had een vestigings overschot en een aanmerkelijk gun stiger resultaat dan in 1968, toen er sprake was van een vertrekoverschot. Terneuzen had in 1969 een vesti gingssaldo van 267 tegen 443 ln 1968. Interessante vestigingsoverschotten boekten de gemeenten Axel (163), Sas van Gent (138), Hoek (101), Veere (78), Hulst (69), Valkenisse (67), Oostburg (50), Domburg (47) en Goes (188). Wanneer men voor enkele gemeen ten de procentuele groei van het in wonertal berekent, dan blijkt, dat vo rig jaar de gemeente Hoek met een groeipercentage van 5,75 aan de kop ging. Andere percentages waren Axel: 3,08; Middelburg: 3; Terneu zen: 2,84; Vlissingen: 2,18; Oostburg: 2,12; Hulst: 1,61; Zierikzee; 0,89 en Tholen: 1,04 (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK De medewer kers van de economisch-huishoude- lijke en sociaal-economische voor lichtingsdienst van de NCB zullen op dinsdag 3 februari in zaal „Jeugd- hoeve" in 's-Heerenhoek het toneel spel „Het Getij" opvoeren. Aanvang '9.30 uur (ADVERTENTIE) MIDDELBURG. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal op woensdag 11 februari een officieel bezoek brengen aan de gemeente Sint-Annaland en Tholen. Het bezoek aan Sint-Annaland begint om kwart over 10, dat aan Tholen om half drie. Direct na aankomst zullen inwo ners van de betrokken gemeenten, ^die zich daartoe van tevoren bij de burgemeester hebben aangemeld, door de commissaris in audiëntie worden ontvangen. Daarna volgt een bespreking met de burgemeester en de gemeenteraad. (Van een onzer verslaggevers» TERNEUZEN De N.V. Aug. de Meijer Zonen in Terneuzen en de Graan Elevator Maatschappij (GEUM) n.v. te Rotterdam hebben gezamenlijk de aandelen verworven van de n.v Terneuzense Graansilo Mij Beide bedrijven zullen hun over slag. en andere activiteiten ten dien ste van het graanverkeer over Ter neuzen bundelen mot de activiteiten van de n.v. Terneuzense Graansilo Mij. De GEUM stationeerde eind 1967 een drijvende elevator in Terneuzen, later gevolgd door een tweede ma chine. De n.v. Terneuzense Graan silo Mij. werd in 1961 opgericht door enkele firma's uit de graanhandel en de graanverwerkende industrie. Door de nieuwe combinatie kunnen ten behoeve van het graanverkeer over Terneuzen alle diensten worden geboden, zoals overslag en opslag van granen en derivaten, drogen en schonen denatureren, declareren en bevrachten. Gehoopt wordt, dat Ter neuzen niet alleen een grotere rol gaat spelen in het graanverkeer ko mende uit Frankrijk, doch ook in het inkomende verkeer met bestem ming Vlaanderen en Noord-Frank rijk, waarvoor Terneuzen gunstig is gelegen (Van een onzer verslagegvers) TERNEUZEN In de loop van de volgende maand zal in de gemeente huizen van Hoek en Biervliet, als mede op het kantoor van hét water schap de Verenigde Braakmanpolders, ter visie worden gelegd de concessie aanvraag van DOW Chemical Neder land aangaande de indijking van de mosselbanken ten noorden van de Braakman. Het gaat om een gebied van ongeveer tweehonderd hectare, dat DOW wil gebruiken voor zijn nieuwe uitbreiding. £-91 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel or ganiseert op 31 januari om 14.30 uur in het verenigingsgebouw te 's Heer- Hendrikskinderen een contactbijeen komst voor alle toneelverenigingen boven de Westerschelde. Het reizend Zeeuwsch-Volkstoneel uit Hulst zal op deze middag de eenakter De dolle hond opvoeren. Het doel van de contactbijeenkomst is. dat de aanwezige tonelisten van eikaars opmerkingen, wensen en kri tiek leren. Een bijzonder element zal zijn: de discussie tussen de aanwezi gen over hetgeen het RZVT voor het voetlicht brengt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de carnavalsperiode worden in Noord-Brabant en Zeeland tijdens de nachtelijke uren geen ex tra-diensten ingelegd van het open baar busvervoer. Dit in tegenstelling tot Limburg, waar in samenwerking met het Ver bond voor Veilig Verkeer verschil lende openbare vervoersbedrijven voor extra-vervoer zullen zorgen. Volgens de BBA is het wegens het personeelstekort niet mogelijk de dienstregeling hiervoor uit te brei den. Bovendien zou het gebrek aan be langstelling en het bevuilen van de bussen in Brabant volgens het Ver bond voor Veilig Verkeer ook een rol spelen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn te weinig grote carnavalscentra om het openbaar streekvervoer daarvoor uit te breiden gedurende de nacht. Wel is de BBA bereid, evenals ver schillende particuliere maatschappij en in Noord-Brabant, zaken te doen met verschillende verenigingen, zo dat zij geen enkele financieel risico loopt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Katholieke Werkende Jongeren in Vlissingen hebben in de loop van deze maand een enquête gehouden onder het winkelend pu bhek m de binnenstad van Vlissingen. Hoewel, naar de KWJ mededeelt, hier eerder van een steekproef dan van een grondig opinie-onderzoek moet wor den gesproken, zijn toch enkele duidelijke conclusies naar voren gekomen. Op de vraag of het juist is dat jongeren veelal op 13-jarige leeftijd een be roep moeten kiezen, antwoordden 74 procent van de ondervraagde vol wassenen met „nee". Vijf procent had geen mening. Tweeënveertig procent van de ondervraagden vond verhoging van de leer plichtige leeftijd noodzakelijk en wel tot 17 jaar, terwijl 30 procent zich van een mening onthield. Niet minder dan 88 procent van de ondervraagden wist niet wat artikel 12 van de Arbeidswet (het recht van jonge werknemers op vormingsonderwijs in bedrijfstijd) inhield. Een krappe meerderheid van 52 procent vond, dat vorming voor de wer kende jeugd verplicht moest worden gesteld. De overblijvende 48 procent zagen dit vormingsonderwijs als een recht van de jongeren. Op de vraag of de overheid voldoende voor de werkende jongeren doet antwoordde 74 procent met „nee". Twee procent der ondervraagden onthield zich van een antwoord. Een der vragen luidde: „Vindt u dat werknemers aangesloten moeten zijn bij een vakbond?" Hierop zei 86 procent der ondervraagden; ja. Er waren 5 procent onthoudingen. Niet minder dan 91 procent van de ondervraagden vond het onjuist als werkende jongeren van 15 tot en met 18 jaar als „ar beidskracht" worden aangeduid. Zij vonden de term „leerling" of „jongere" beter. Vijf procent had geen mening. OOSTBURG Oorlogslectuur en oorlogsliteratuur staan hoog in koers bij het overwegend man nelijke lezerspubliek. Daarbij spelen vele motieven een rol die maken dat men daartegen niet het minste bezwaar kan maken. Belangstelling in de jongste ge schiedenis, een teruggaan in de herinnering naar wat men zelf heeft meegemaakt, vormen daar van wel de meest positieve. Be denkelijker wordt het wanneer zo wel bij lezer als schrijver sensa tiezucht en „heroïsme" een woordje gaan meespreken en dat is helaas ook maar al te dik wijls het geval. Tegenover sensa tionele, heroïsch-romantische pro- dukten uit de stroom van oorlogs lectuur kan slechts harde afwij zing onze houding zijn, omdat zij vooral die jongeren, die zelf de mensonwaardige ellende niet aan den lijve hebben meegemaakt, vertrokken beelden en valse ro mantiek voor ogen tovert. Omgekeerd kan men zeggen, dat alle oorlogsliteratuur en -lec tuur de moeite waard is en een zin vervult die op grond van de nuchtere feiten en zuivere weer gave van de werkelijkheid het af schuwelijke en mensonterende van het fenomeen oorlog scherp in prent of het daarbij nu gaat om een roman, een stuk geschied schrijving of een uitgave van do cumenten. Natuurlijk, er zijn voortreffelijke oorlogsromans ge schreven die het walgelijke van de oorlog beklemtoonden. De in de eerste wereldoorlog spelende roman van Erich Maria Remar que „Van het westelijk front geen nieuws" is er altijd nog een van. Er verschenen uitstekende histo rische documentaires en onder die over de tweede wereldoorlog denkt men onmiddellijk aan Cor nelius Ryan's „De langste dag". Maar indrukwekkender en af- schuwwekkender zijn meestal toch nog de verzamelingen met getuigenissen van de mensen die er onmiddellijk bij betrokken wa ren en er het slachtoffer van wer- lang zo in het stikdonker. Alleen het fluiten en inslaan van grana ten blijft voortduren. Soms even, tot onze grote opluchting, een korte adempauze, waarna de hel weer in alle hevigheid losbarst. Het stelt onze zenuwen danig op de proef en het wekt achteraf verwondering hoe je het met zo'n groot aantal mensen in de kleine kelder hebt kunnen uithouden. Soms, wanneer er weer zo'n adem pauze is, verwachten we elk ogenblik de Tommies. We zien met groot verlangen naar onze bevrijding uit. Maar we weten niet dat onze bevrijders nog da ten". genlang op zich zullen laten wach „Twee zwaargewonde Duitse soldaten worden binnengedragen Bij de een, een jonge officier, is de voet totaal verbrijzeld. De an der is zwaar getroffen in de arm Deze laatste is een al wat oudere man. Tevens komen nog twee lichtgewonde soldaten onze kei der binnen. Kennelijk hebben de Duitse stellingen in de boom gaard enige voltreffers gehad Nu ze genoodzaakt zijn de boerde rij te ontruimen, kunnen de hun gewonde kameraden niet meene men. Hoewel het eigenlijk niet mogelijk is dat er in onze kleine ruimte nog eens vier mensen bij komen, worden we door de niet gewonde soldaten min of meer gedwongen de gewonden toch bij ons te nemen. Ze verzoeken ons om voor hen te willen zorgen en een hunner legt uit hoe we hen moeten behandelen. Om het kwar tier bij de een het been en bij de ander de arm enige minuten af binden. Deze zwaar gewonden zijn op primitieve wijze verbon den en het is hun aan te zien dat ze zwaar lijden. Verband of ver dovingsmiddelen hebben we he laas niet ter beschikking. De twee lichtgewonde Duitsers trekken zich stilzwijgend terug in een hoe van de kelder. Ze zijn waar schijnlijk meer oorlogsmoe dan gewond en worden later op de dag door een officier uit hun schuilplaats gehaald. Hierdoor krijgen we tenminste weer wat ruimte De twee zwaargewonden blijven bij ons en worden zo goed mogelijk door ons verzorgd. Niet alleen zijn het van harte eens met deze hulpverlening aan de Duit sers. Maar voor anderen geldt hier de liefde van mens tot mens. En heeft God niet gezegd: Hebt uw vijanden lief? Zij die de ge- den: uitgaven waarin de brieven en de laatste woorden van solda ten werden verzameld, de getui genissen, opstellen en tekeningen van kinderen die in het kamp Auschwitz opgesloten waren en het niet overleefden. Het zijn juist deze documenten die ons met het hart op de gruwelijke werkelijkheid van de oorlog druk ken en die aan alle z.g.n. roman tiek voorgoed een eind maken. Tot deze ooriogsdocumentenlec- tuur behoort ook het zojuist bij de Uitgeverij Pieters te Oostburg verschenen boekje „Oorlog over Zeeuws Vlaanderen". De schrij ver ervan is P. J. Noebaart, voorheen te Terneuzen, thans te Middelburg iu een administra tieve functie werkzaam. Toen de oorlogshandelingen in juli 1944 over Zeeuwsch-Vlaanderen los braken. was Notebaart een der tienjarige leerling van de Oost- burgse H.B.S. Van juli 1944 tot aan de bevrijding en de komst van koningin Wilhelmina aan de grens bij Ede hield scholier Note baart een dagboek bij en het is dit dagboek dat de inhoud van ge noemd boekje vormt. Een authentiek document dus, dat de oorlogshandelingen, de evacuaties, de reacties op de vij and en de landgenoten om hem heen weergeeft, gezien door de bril van een schooljongen. Er is hier geen sprake van chronologi sche geschiedschrijving, van lite raire pretentie of wat dies meer zij, of, zoals de schrijver in zijn voorwoord (bedoeld is: woord vooraf) zelf zegt „veeleer van een verhaal waarin de lezers zichzelf zullen terug herkennen, want de belevenissen en gebeur tenissen daarin beschreven zijn door honderden Zeeuwsch-Vla- mingen op dezelfde wijze en nog erger ervaren". Het relaas dus van bombardementen, evacuaties en al wat daarmee geestelijk en materieel gemoeid is. bedreigin gen en verwoestingen met als apotheose de bevrijding. Van het rustige pretentieloze schrijven en noteren van de dertien-jarige jon gen gaat soms een suggestieve krach; uit. wonden verzorgen doen dit op een vriendelijke manier en de pa tinten zijn er erg dankbaar voor. Wat heeft die jonge officier een pijn. Toch houdt h zich flink en probeert af en toe wat te praten Hij vertelt dat hij ook aan het Oostfront gevochten heeft, onder andere bij Kowel. Hij vergelijkt de strijd hier met die in Rusland en vindt dat deze even hevig ge voerd wordt. In Rusland is hij echter nooit gewond geweest. Van strijdlust is bij hem niets meer te bespeuren". Ter illustratie enkele fragmen ten. „Die eerste dag in de kelder verstrijkt langzaam. Eijna iedere minuut wordt in spanning be leefd. Het is 10 oktober en het wordt al vroeg donker, wat zal de nacht ons brengen? Van slapen kan geen sprake zijn. Bedden zijn er niet en bovendien is er geen plaats om ze neer te leggen. Som migen zitten op de traptreden van de kelder en anderen gewoon op de stenen vloer. Wij jongens zitten dan weer op en dan weer onder een tafel die in de kelder staat Maar wat duurt de nacht Deze kleine sober geschreven fragmenten mogen bewijzen dat alle Zeeuwsch-Vlamingen die de oorlogsdagen hebben meegemaakt hun eigen lotgevallen en gevoe lens tijdens bombardementen, eva cuatie en verwoestingen zullen herkennen. Het boekje is geïllus treerd met merendeels onbeken de foto's van de verwoestingen te Aardenburg, Suis, Oostburg, en met bijzondere opnamen als die van het bezoek van de Duitse ge neraal Rommel aan Oostburg of van de komst van konigin Wil helmina als zij in Zeeuwsch- Vlaanderen bij Ede voor het eerst na de bevrijding de voet op Ne derlandse bodem zet. Zo is dit keurig uitgevoerde boekje een sympathiek „document humain" over de oorlog in Zeeuwsch- Vlaanderen dat ons de kostbaar heid van de vrede eens te meer doet beseffen. WILLEM ENZINCK Enige tijd geleden stond er een in gezonden stuk in deze krant, waar in ene heer A. C. de Kooning uit Goes inging op de vraag of de vak beweging wel of niet aan politiek moet doen. De heer A. C. de Kooning gaf uiteraard zijn eigen mening weer. Toch ontstonden er verwikkelin gen rondom het ingezonden stuk, want velen die het beter wisten, schreven het toe aan een andere A. C. de Kooning, die voorzitter van de Statenkring Middelburg der KVP is Het gevolg was, dat deze laatste De Kooning door politieke vrien den en anderen werd opgebeld met de vraag of hij sums van poli tieke kleur verschoten was. Welnu, dat is niet het geval. De heer A. C. de Kooning van het in gezonden stuk is een andere dan de heer A. C. de Kooning van de KVP. De ingezonden stukken- schrijver woont in Goes, Naere- boutstraat 24 en de Statenkring- voorzitter woont in Lewedorp. En hiermee hebben wij een flink brok politieke duidelijkheid geschapen! t

de Stem | 1970 | | pagina 3