IJSEBAERT: HET WORDT ME WEL EENS TE VEEL Henk Nelisse: „Veel te doen in Zeeuwse handbalwereld WEER ZEGE VAN ST.-ALOYSIUS Zeeland heeft te weinig juryleden gewetensvraag: K.R.O. T.V.-FEI De k Uitslag Corn Bays Oostburg blijft 3-1 Scheldesport favoriet tegen YYG wat geeft méér zekerheid: obligaties a 7lA of onroerend goed a 12%? id i Problemen bij W.S.V. „De Lustige Trekkers Propaganda Geen toppers in zaterdagvoetbal USIF REAL ESTATE» Samenleving 12 DE STEM VAN WOENSDAG 28 JANUARI 1970 14 Ben IJsebaert: „Elk comité zou naast de amateurs, nieuwelingen en dames ook een koers voor aspiranten moeten organiseren. Dat is pas propaganda voor de wielersport". (Van onze sportredactie) TERNEIJZEN In De Caisson vlak bij Kapelle-Biezelinge wordt zo kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid worden gesteld zondagmiddag weer uitgebreid ge vochten om data. Data waarop de wie- Iercomités in Zeeland het aanstaande wegseizoen hun koersen willen hou den. Vorig jaar is de kalenderverga dering van de KNWU voor Zeeland een enorme janboel geworden. Het mondde uit in een ordinaire bekvech- terij, waar op het laatst niemand meer wijs uit kon. De KNWU-consul voor Zeeland. Ben IJsebaert uit Terneuzen, heeft dan ook voor zondag zijn maatregelen genomen. IJsebaert: „Deze keer heb ik de comités voor het eerst de datum die zij graag zouden willen hebben, schriftelijk bij mij laten indienen. Ik ben dat al jaren van plan geweest, maar op de een of andere manier is het er nooit van gekomen. Uit de op gave van de wielercomités blijkt dat er weer verschillende knelpunten zul len zijn. Er is zelfs één dag, die vier comités willen hebben. Dat kan na tuurlijk niet, want dan kom ik in de knoop met mijn juryleden". Ben IJsebaert is van plan zondag bijzonder hard op te treden tegen mo gelijke herrieschoppers. „Als er ie mand het woord neemt zonder dat hij van mij toestemming heeft gekregen, dan zal ik hem verzoeken de zaal uit te gaan. Doet hij dat niet, dan vertrek ikzelf. Dan wijs ik de data zelf wel toe. Je weet hoe dat gaat. De meeste comités sturen zo'n drie afgevaardig den, die er een echt feestje van ma ken", aldus de consul van de KNWU (Van onze sportmedewerker) GOES Henk Nelisse, die sinds 25 januari van het vorig jaar fungeert ais voorzitter van de technische com missie, afdeling Zeeland van het Ne derlands Handbalverbond vindt dat er nog een groot terrein braak ligt in de Zeeuwse handbalwereld. Wan neer de zaken wat betreft het ver- enigingsbeleid intensief en serieus zouden worden aangepakt dan zou de handbalsport in Zeeland aanmerke lijk aan populariteit kunnen winnen, volgens de heer Nelisse. Bij de mees te verenigingen ontbreekt het aan ka der of aan genoeg kader om alle za ken naar behoren te behartigen. Van de veertien handbalclubs in Zeeland zijn er maar vijf verenigingen, waar bijvoorbeeld voorzitter of secretaris geen nevenfuncties bekleden. De taak voor deze mensen is dus bijzonder zwaar belast. Ook op het technische vlak bestaat er een hiaat. De T.C.-afdeling Zee land moet te vaak de diverse vere nigingen bijspringen wat betreft het beschikbaar stellen van technische mensen. Hetzelfde geldt voor scheids rechters, die de verenigingen ook per centsgewijs beschikbaar moeten stel len. Maar van de momenteel 76 ar biters in Zeeland zijn er maar 17, die voor deze functie de handen vrij heb ben. Het overige aantal (59) is ac tief spelend of leider van een team. Dat dit grote moeilijkheden oplevert is zelfs voor een niet-insider duide lijk „Jammer, dat wij op al deze pun ten niet meer medewerking krijgen van de clubs", vindt Henk Nelisse. „Actieve inspanning staat bij mij al tijd voorop. Het is misschien fout van me maar ik ben nu eenmaal ra dicaal als ik ine een doel voor ogen stel. Mensen, die zich niet voor de volle honderd percent geven voor be- stuurs- en verenigingsbeleid, vind ik niet ideaal. Dat leidt wel eens tot botsingen, maar ik meen toch te wer ken in het algemeen belang van de handbalsport." Henk Nelisse, 28 jaar en bedienings vakman bij Hoechst N.V. in het Sloe- gebied, is zelf minimaal 17 uur per week in touw voor handbal. Behal ve zijn functie in de T.C. fungeert hjj tevens als trainer bij GSC (Goes) en bij Hontenisse. Zijn vrouw, van wie Nelisse veel steun krijgt bij zijn werkzaamheden, ziet hem dan ook in de avonduren niet veel, maar zij meent dit op de koop toe omdat ook zij de handbalsport een warm hart toedraagt en vroeger in het Goese Tonido speelde, welke vereniging vo rig jaar fuseerde met stadgenoot Hel las waaruit GSC ontstond. Henk Nelisse, trainer van GSC en lid van de Technische Commissie afdeling Zeeland: „Er is nog veel braak terrein in de Zeeuwse handbal wereld". Henk Nelisse is zelf ook 14 jaar actief handballer geweest, eerst bij EMM in Middelburg en later bij To nido. De mooiste herineering heeft hij aan 1960 toen EMM meedeed aan 't Nederlands zaalhandbalkampioen schap en onder andere moest spelen tegen Niloc en Olympia. Als spe ler is Nelisse nu sinds korte tijd niet meer actief. Hij wil zich nu vooral specialiseren op het technisch werk en vindt het spijtig, dat Zeeland mo menteel nog geen functionaris heeft in het Bondsbestuur, dus iemand die (Van onze wandelsportmedewerker) SAS VAN GENT De wandel sportvereniging „De Lustige Trek kers" uit Sas v. Gent kampt momen teel met de moeilijkheid, dat ze te weinig leden heeft. Verder wordt een goede jeugdleider gemist. Een reden hiervoor is, dat een clubhuis ont breekt, zodat de bijeenkomsten in ca- fé's moeten worden gehouden en alle trainingen in de openlucht. Men hoopt echter dit jaar van de ge meente onderdak te krijgen, zodat ook meer activiteiten kunnen worden ontplooid. In ieder geval gaat de jaarlijkse tocht door en wel op za terdag 25 april. In de maand juni wordt de avondvierdaagse van de Ne derlandse Wandelsport Bond georga niseerd. Het bestuur is volop bezig iets aan de ledenstand te doen. Ge- interesseerden kunnen zich opgeven bij secrearesse, mej. M. Verplanken, Hollandiastraat 4 te Sas van Gent. (Van onze tafeltennismedewerker) MIDDELBURG. In zijn race naar een plaats in de landelijke hoofd klasse is St.-Aloysius 1 er opnieuw in geslaagd het Goirlese Red Star te kloppen. Het werd nu zelfs 82. De belangrijkste rivaal van de Zeeuwsch- Vlamingen JEEP uit Vught kwam eveneens tot winst. Irene 2 bleef door een 73 zege over Belcrum 2 goed volgen. De club derby in de Zeeuwse eerste klasse tussen St.-Aloysius 3 en 2 werd door laatstgenoemd team met 37 in winst omgezet. MZ 1 won, zij het geflatteerd, met 91 van MZ 2, terwijl Harington 1 tegen PZEM 1 met 64 met de hakken over de sloot kwam. Big Smash 1 verbaasde door runner-up ONA 1 met 82 te verslaan. Doordat St.-Aloysius 4 in de tweede klas niet speelde, kon Haringman 2 dank zij een 37 zege op team 3 de leiding overnemen met één wedstrijd meer gespeeld. Ook MZ 3 en Big Smash 2 kwamen tot winst. Uitslagen overgangsklasse 1: JEEPOns Vermaak 2 91; Irene 2Bel crum 2 73; St.-AloysiusRed Star 8—2. Eerste klas: MZ 2MZ 1 19; Haringman 1PZEM 1 64; St. Aloy 2St. Aloy 3 73; Big Smash 1 ONA 1 82. Tweede klas: MZ 4MZ 3 37; Big Smash 3Big Smash 2 010; Haringman 3Haringman 2 37. Derde klas: PZEM 3MZ 5 010; GOES 2—Wilno 3 2—8. Derde klas B: PZEM 2—MZ 6 4—6; Huis van Be waringBig Smash 4 19. Vierde klas A: Zand 2Zand 1 4—6; MZ 7 MZ 8 73. Vierde klas B: Apollo 1Zand 3 46; MZ 999ONA 3 55. Junioren A: Wilno 2Big Smash 1 91; MZ 2Wilno 1 37; ONA 1MZ 1 3—7. Junioren B: MZ 3—ONA 2 6—4; ONA 3—MZ 4 4—6; MZ 5—Wilno 3 1—9. daar direct de belangen van de pro vincie behartigt. Momenteel werkt Henk Nelisse aan een plan: hij wil de T.C. afde ling Zeeland ertoe bewegen om te ko men tot het organiseren van een cen trale training voor jeugdspelers uit alle verenigingen in de leeftijd van 17 tot 23 jaar omdat volgens hem de jeugd een basis is voor een hecht fundament. In de eerstkomende herfst wil men in Zeeland ook voor 't eerst starten met een cursus handbaloe- fenmeester. Men moet dan 20 kandi daten hebben, omdat dit verplicht is gesteld Een voorproefje is de aan loopcursus B, die op 7 maart begint in een nog nader te bepalen plaats. „Vorig jaai hadden we daar 20 can- didaten voor, waarvan er 18 zijn ge slaagd en dit aantal was het hoogste gemiddelde in ons land", merkt Ne lisse op met een tikkeltje trots in zijn stem. De T.C kan dan na afloop van de ze B-eursus beoordelen of de kandi daten geschikt zijn om deel te gaan nemen aan de „grote cursus", die 40 weken duurt. Ook demonstratie- en propaganda- wedstrijden zijn volgens de heer Ne lisse wenselijk, ondanks de financiële konsekwenties, die daar aan vast zit ten. Eind december is er al zo'n pro- pagandatoernooi gespeeld in de sport hal te Hulst, waardoor goede con tacten zijn ontstaan in Zeeuwsch- Vlaanderen. waar de handbalsport nog wel een steuntje in de rug kan verdragen omdat dit district nog maar drie verenigingen telt. De evolutie heeft ook het veldhand- bal in eeland nogal verdrongen. Slechts drie Zeeuwse clubs opereren nog gedeeltelijk buiten, namelijk Walcheren met een dames- en heren team en GSC en Olympus enkel met heren. Met de bouw va nde sporthal len in Middelburg, Vlissingen, Hulst en Goes kwam natuurlijk ook in Zee land het accent veel meer te liggen op zaalhandbal. Het ledental van de afdeling Zeeland beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Eind decem ber waren er in Zeeland 1437 beoe fenaars. „Ook kwalitatief zitten we goed" meent Henk Nelisse, „maar toch moeten we één punt terdege in de gaten houden. Als Zeeuwse clubs tegen tegenstanders uit Brabant of uit Zuid-Holland aantreden blijkt nogal eens dat ons speltype te week is. EMM en ook Walcheren zijn dit aan het veranderen en dit zal de re sultaten zeker ten goede komen. Con tacten tussen trainers, coaches en scheidsrechters, wat betreft de spel regels, die gehanteerd mogen en moe ten worden, blijft dan ook: in de toe komst een eerste vereiste". (Van onze sportredactie) TERNEUZEN. De gestaakte wedstrijd in de vierde klas H van de KNVB tussen Corn Boys en Oost burg, waarover nogal het een en an der te doen is geweest, zal niet wor den overgespeeld. Ook de nog reste rende speeltijd zal niet worden uitge speeld. Dat besliste de commissie van onderzoek die voor het uitpluizen van deze zaak door de KNVB in het leven was geroepen. Op grond van het resultaat van dit onderzoek werd beslist dat de bij het staken verkregen stand (31) in het voordeel van Corn. Boys) zal worden gehandhaafd als uitslag. Te gen geen van beide partijen worden verdere strafmaatregelen genomen. De stand in deze klas is nu: RCS 11 19, Sluiskil 1119, Zierikzee 1115, Biervliet 1115, Noormannen 1113, Corn. Boys 1010, Koewacht 11-^9, Hansw. Boys 119, Clinge 117, Walcheren 117, Oostburg 115 en Renesse 102. wijze van propaganda voeren voorl de wielersport is alom bekend. I: I zeg altijd dat de wielersport het bes; I gediend is met zoveel mogelijk wed. strijden. in Zeeland. „Die mannen komen dan in een zaal waar ongeveer honderd mensen zitten. Ze krijgen op een ge geven moment een beetje moed en zeggen dingen, die ze nooit persoon lijk tegen mij zouden zeggen. Maar in een grote groep voelen ze zich sterk. Vorig jaar was er nogal wat opwin ding over de regeling van negen jury leden per koers. De mensen maakten zich daar bijzonder druk over, terwijl het al jaren volgens de reglementen van de KNWU verplicht was. In Bra bant houdt de consul er zich dan ook beslist aan. Ik kan het bijna niet doen, omdat ik over te weinig juryleden kan beschikken". Juryleden, een teer punt voor Ben IJsebaert. De man, die naast consul van de KNWU ook nog jurylid van de KNAU is, official van de NSF, en bin nenkort het docentschap in de schoe nen krijgt geschoven, kampt elk sei zoen weer met dat probleem: te wei nig juryleden. IJsebaert: „Ik persoon lijk vind het niet zo noodzakelijk, dat er bij elke koers negen juryleden zijn. De wielercomités worden financieel de laatste jaren toch al zo zwaar be last. Als er dan nog eens negen man nen bijkomen, die twintig gulden kos ten dan wordt het een beetje te veel. De aanwas van het korps van juryle den blijft in Zeeland achter. In totaal kan ik nu over een kleine twintig man- beschikken. En dat voor de hele pro vincie. Vorig jaar werd er in Bergen op Zoom een cursus gehouden over tien zaterdagen, maar vanuit Zeeland was er weinig belangstelling voor. De mensen vinden het wel leuk op zo'n wagen bij de aankomst te zitten, maar ze willen er niets voor doen. Ik ben er echter van overtuigd dat als er een cursus in Zeeland zou komen, ik wel genoeg mensen zou krijgen. Maar het is te kostbaar voor de KN WU om in elke provincie een jury cursus te geven". Ben IJsebaert, die via jurylid, plaatsvervangend consul voor Zee land werd gebombardeerd, draagt nu acht jaar dat zware ambt. IJsebaert: „zwaar, omdat je aan de ene kant midden tussen de mensen moet zitten en aan de andere kant boven de par tijen moet staan. Als consul sta je precies in het midden tussen de ren ners, de comités, de KNWU en de juryleden. Met de belangen van die vier groepen moet je constant wer ken, hetgeen er vaak op neerkomt dat je moet zoeken naar een gulden middenweg. Je moet altijd proberen te schipperen. In het begin had ik er wel eens moeite mee. Je moet er namelijk een speciale mentaliteit voor hebben. En eerlijk gezegd, wordt het me ook wel eens te veel. Het is, dat ik zo goed met de mensen van de KNWU overweg kan, anders was ik er al lang mee gestopt. Zeeland is een moeilijke provincie. Niet alleen wat het water betreft, maar ook de ver schillende geaardheid van de mensen. Een man van Walcheren reageert heel anders op sommige zaken, als iemand uit Sluis". Om Ben IJsebaert wat te ontlasten bij het vele werk dat hij naast het drijven van een zaak in kunst- en sportartikelen moet doen, wordt er op dit moment onderhandeld over de aanstelling van een hulpconsul voor boven de Westerschelde. Zoals be kend zijn er voor die functie twee kandidaten: Kees Courtin uit Yerseke en Ben Mulder uit Middelburg. Het hoofdbestuur van de KNWU, dat op advies van de Zeeuwse consul een be noeming moet doen, heeft nog geen besluit genomen. Hier en daar zitten namelijk nog wat haken en ogen. En zoals het er nu uitziet zal de benoe ming ook nog wel even op zich laten wachten. IJsebaert: „Ik zal blij zijn als er iemand is. die mij kan helpen. Ver der kan ik er nog niets zinnigs over zeggen". Lie Zeeuwse consul van de KNWU heeft de laatste maanden veel kritiek te verwerken, al merkt hij daar zelf weinig van. IJsebaert: „Kritiek? Ik weet nergens van. Tegen mij durven ze zeker niets te zeggen. Ik weet wel dat er op een vergadering van de discussiegroep Wielerbelangen Zee land eens is gezegd dat ik er weer niet was. Maar daar wisten Jan van Stee en Arjaan de Schipper van. Ik heb ze van tevoren gezegd dat ik in december en januari moeilijk weg kon. In december zelfs helemaal niet. En daarnaast: mijn standpunt over de Als je nu kijkt dat er in Amster dam, waar zoveel geld in die wieler l school van Olympia is gestoken, maar I één behoorlijke renner naar voren I is gekomen, dan moet ik nog zien oil die schoolwedstrijden in Zeeland re l sultaat hebben. Het zou zo moeten I zijn dat elk comité, naast de awal teurs, nieuwelingen of dames, in ie l der geval een koers voor adspirantenl organiseert. Dat kost bijna geenl geld. En dat is nu volgens mij echlel propaganda voor de wielersport.,,;! (Van onze medewerker) TERNEUZEN. In de le klas van de zaterdagcompetitie in de KNVB afdeling Zeeland krijgt het leidende drietal het op papier niet al te lastig. Koploper VCK speelt een thuiswedstrijd tegen de reserves van Arnemuiden en dat moet de Kou- dekerkse formatie 2 punten kunnen opleveren. Concurrent Heinkenszand gaat in Vlissingen bjj Zeeland Sport op be zoek. Het is aan geen twijfel onder hevig of de bezoekers met de volle winst zullen gaan schuiven. Nieuw- dorp krijgt het waarschijnlijk in de liedersgroep nog het lastigs want Mevo is een tegenstander waarmee toch altijd rekening moet worden ge houden. BevelandersWemeldinge is voor de bezoekers van meer belang dan voor de thuisclub. Wij verwachten overigens niet dat de gasten er veel beter van zullen worden. Hekkesluiter Meeuwen 2 zal zeker al het mogelijke doen om de degra datie nog te ontlopen. Vandaar dat Middelburg in Zoutelande op felle tegenstand moet rekenen. Wolfaarts- dijk's-Heer Arendskerke is een wedstrijd tussen twee middenmoters, waarbij het terreinvoordeel mogelijk de balans ten gunste van Wolfaarts- dijk kan laten doorslaan. In elk geval staan er geen echte „grote" wedstrijden op het program ma. (Van onze volleybalmedewerkei) I TERHOLE In de eerste heren van de volleybalcompetitiil ontvangt IJVC 1 Scheldesport. IJVcl zal er waarschijnlijk niet in slagen I de ploeg uit Terneuzen een neder-1 laag toe te brengen, alhoewel IJVcl thuis altijd een moeilijk te kloppet I team is. In Aardenburg ontmoeten I De Kikkers en Voorwaarts elkaar. I De thuisclub heeft hier de meesitl kansen. Mogelijk slaagt WH er inl de eerste punten binnen te halen it I de strijd tegen OVC, dat in de uit-1 wedstrijden vaak minder sterk r dan thuis. In Huist, waar Terhole 11 en 2 tegen elkaar uitkomen, zullen de punten wel door het eerste team binnengehaald worden. In de tweede klas heren ontrarigt De Kikkers het tweede team ran IJVC, dat waarschijnlijk de zege zal behalen. OVC 2 krijgt het moeöiijc tegen Schoondijke. Voorwaarts V dat thuis speelt, moet IJVC Slom pen verslaan. Bij de dames mag een boeiende strijd verwacht worden tussen de ploegen van Scheldepsort en Ter- I hole 2. De bezoeksters zullen iet heel zwaar hebben om de hoger j plaatste ploeg uit Terneuzen te to- j nen kloppen. Tussen ISvG en OK I bestaat niet veel krachtsverschil, 1 maar toch wel zoveel om de v.-mst ir I Sas van Gent te houden. Voorte Kikker-dames is het een gematte- Hjke dag. Voorwaarts 2 komt op be- zoek en zal niet in staat zijn tegen stand van betekenis te bieden. In de sporthal in Hulst spelen de dames van Terhole 1 om vier uur in de overgangsklascompetitie t ZVC, dat zaterdag in Rotterdam met 31 verloor van AMVJ. Voor Ter hole ligt hier een goede kans het aantal winstpunten wat op te voeren. Het moet in staat zijn om deze wedstrijd te winnen. (ADVERTENTIE) onroerend goed,een zéér zekere investering. USIF Real Estate investeert uitsluitend in exclusief onroerend goed. Zoals kantoorgebou wen, luxe flatgebouwen en winkelcentra in de welvarendste plaatsen van Amerika. De vaste troeven dus op het gebied van onroerend goed in de Verenigde'Staten. Waarvan bij voorbaat vaststaat dat ze veel gaan opleveren. USIF heeft in de 36 maanden van zijn bestaan 40,2% opgebracht. En deze groei is uitsluitend gebaseerd op geïncasseerde huur. De waarde stijging van de gebouwen is dus compleet buiten beschouwing gelaten. uw geld verdubbeld binnen 7 jaar? Nu boeven we maar een gemiddelde te maken van 12% per jaar, om binnen 7 jaar uw geld te verdubbelen. Of als u liever rente trekt betekent dat 12.000, - inkomen per jaar van elke geïnvesteerde 100.000, - maak het meesle van uw geld. Maak een afspraak met een vertegenwoordiger ven GRAMCO. Hij geeft u gratig alle iris en outs van dit profijtelijke USIF-fonds. U kunt al deelnemen met een beginbedrag van 500,-. En meedelen in de groei. En praten kost ten slotte géén geld! Aan GRAMCO, Naam: Adres: Plaats: Telefoon: vraagt inlichtingen g| GRAMCO, Leidsestraat 74 Amsterdam T.v Mleke Bos: hoofdrol ir Yoji Kuri (Van onze filmmedew HILVERSUM Iedere i avond, in aansluiting op journaal, bevolken de mo de Japanner Yoji Kuri H televisiescherm. Zijn joke: sieën bevatten een diepe grond, dan de oppervlak* zal vermoeden. Vanavond „Eieren" voor zijn seksvisii bezielt deze kleine Japans ontwerper en maker van die een wereldfaam hebbes De eigenlijke naam van luidt Hideo Kurihara. Hij is 1928 geboren in de Japans bae. In 1948 ging hij naar Gakuinacademie voor rr schilderkunst te Tokio, een kolonel in het leger, w| beroepskeuze van zijn zoor teren. Kuri was gedwong eigen onderhoud te voorziei dit door het verkopen va rijen en het tekenen van gr; het cartoontijdschrift Manp Spoedig won hij prijzen werk. Van dit geld richtte hij filmstudio in en ging gedi jaar animatietechniek sti 1959 maakte hij een voor het zeepmerk Mits' word, als eerste, bekroon Association of Commercial nies. Wegens onvoldoende - ging Kuri de tekenfilmstui ken voor de realisatie van en. De reclamecartoons vo| die hij ondertekende met bet uitgeven van een ser: met titels als: „HuwelijJ vlooien" en „Vrouwen huisdieren" verschaften he nanciële middelen hiertoe. Zijn eerste succes op het g de vrije tekenfilms behaalc -.De Mensgaarde". In'dit fib men een ondermaats manne rondborstig vrouwtje. In aantal situaties wordt het door het vrouwtie vernede marteld, terwijl hij in een en zich slechts uit door hor Zijn tekenfilms hebben een wereldfaam bezorgd, zelfs een speciaal festival i door hem gemaakte films seerd. Toch treft men in ook duidelijk invloeden 1 ren. Zijn figuren vertonen een st eenkomst met die van ca sis James Thurber en Saul Sommige van zijn interpre rechtstreeks verwant me naars als Salvador Dali, M de illustrator-auteur Antoin kxupéry. Ook de taal van

de Stem | 1970 | | pagina 12