Bols ontnam wereldrecord aan Fornaess Trainers krijgen geen perskaart „EEN VERVOLG ZIT ER DIK IN" OLYMPIA'S TOER GAAT DOOR Jffl® PARIS IHort weer dichter bij Taimanov T eleac-schaakcursus Bazen kraakte record 500 m: 39.6 -Toto 26 W. J. Muhring, leider is kruis en munt. (De kruisjes zetunü, de munt krijgt u straks.) Tweede klap voor Noor MYYlastige tegenstander voor Ajax I n stelde enigszins teleur. UITSLAGEN _x X X ix STIMULERING EEN COMPLEX Arthur Ashe ivon 11 11 DE STEM VAN WOENSDAG 28 JANUARI 1970 13 leze vrachtwagen schoot maan- iag door railing van de brug >ver de Weser bij Bremen. De ;hauffeur werd uit de wagen geslingerd nog vóór deze tot stil stand kwam tegen de railing, en ie bijrijder kon via de achterbak bevrijd worden. Beide mannen werden slechts licht gewond. Jan onze Parijse correspondent Lucas Kleijn) ARIJS. Het Leger des Heils d maandagavond in de grote Pa- vergaderzaal van de Mutualite protestbetoging tegen erotisme pornografie naar aanleiding van Hair-voorstellirigen in de hoofd- Wij hebben speciaal de maan- avond uitgekozen, zei de inleider, lat er dan geen Hair-voorstelling Ie acteurs en actrices hebben ier- ae gelegenheid om naar ons te ren luisteren en te horen hoe rnj hen denken. 'an die vriendelijke uitnodiging lden de Hair-spelers geen gebruik raaktmaar wel was aan het be- van de vergadering duidelijk ■kbaar dat de bijeenkomst niet der rumoer zou verlopen. In de l hadden zich ongeveer 100 jon en opgesteld in hoofdzaak beat- s, die niet bepaald een blad voor i mond namen. Nauwelijks stond mgr. P. Pezeril, pbisschop, voor de microfoon, of de zaal tcerd geschreeuwd: „Alle toors naar de fabriek!" Maar ik rk minstens even hard als alle eiders bij Renault, zei de geeste- e. In de wereld waarin wij leven het voor christenen niet langer gelijk te zwijgen. Jullie praten :r nieuwe wegen die de mensheid i moeten inslaan, maar dat doel ■eiken jullie nooit met pornogra- De hulpbisschop werd luid toe- uicht door zusters, heilsoldaten en Iers en moeders in de zaal. Maar beatniks lieten zich niet oribe- gd en schreeuwden, floten, gooi- i met voetzoekers en staken kar nen borden omhoog. Met opschrif- die drie zusters op de voorste fn deden blozen tot ver onder de :te kap. Zij stonden op en verlieten zaal met de woorden: onze plaats niet hier.". Zen zuster van het Leger des Heils nd met gesloten ogen toen een van beatniks in haar buurt aanstalU lakte om zich spiernaakt uit te •den. Jaarna was het voor de microfoon beurt aan generaal Abadie van Leger des Heils, die in spreek- irten en achterbuurten van Parijs j niet voor de duivel op de lo°P at. Mag ik mij eerst maar eens ;n voorstellen, zei hij aan het be- i van zijn rede. Ik ben Gilbert ladie, de vader van de zedelijk- id. Hoe meer lawaai jullie hier oj straat maken, des te liever het is, want dat is koren op Wv* den. De acteurs en de actrices van ir en het publiek moeten goed we- i wat wij onder Hair verstaan. Het de H van hypocritie, de A van normaal, de l van Impie (vuilW' ld) en de R van rotzooi. Deze he- i beweren dat zij vrij willen zijn iar ik hoef mij niet spiernaakt op t toneel uit te kleden om mij vrij voelen. Aan de ene kant van het ieel daverend applaus, aan de an- r-e kant geschreeuw van: „H<1 nkt alleen maar aan naakt." Na de generaal kwam de oud- nister Claudius Petit voor de mt- >foon. Zijn eerste woorden waren t de seksuele dictatuur gevolgd worden door de politieke dicta- ar. Terwijl vlugschriften van de lerijen naar beneden dwarrelden p een jongeman naar het podiutd gooide een glas water midden t gezicht van de oud-minister- iar precies dezelfde hoeveelheid eeg hij terug in zijn eigen gezicht- jongen kreeg zulk een optater t hij achterover in de orkestbak •echt kwam. In de algemene ver- irring zag men een predikant d» kleren van het lijf werden fle' kken. CORTINA D'AMPEZZO (ANP) Jan Bols heeft gisteren tijdens inter nationale wedstrijden op de ijspiste van het hoog gelegen Cortina d'Ain pezzo met een wereldrecord op de 3000 meter nog eens benadrukt, dat hij steeds dichter naar de internatio nale top toegroeit. De sterke Hooge veense stayer, die bij de Europese kampioenschappen in Innsbruck met een vierde plaats net naast het brons greep, beëindigde de drie kilometer, die hij onder ideale weersomstandig heden reed windstil en twee graden vorst na 4 minuten en 16,4 secon den. Bols deelde daarmee de tweede klap binnen drie dagen uit aan de Noorse kampioen Dag Fornaess, die eerst zijn Europese titel (aan Schenk) en nu zijn enige wereldrecord verloor. De wereldkampioen had het vorige jaar eveneens in Cortina d'Ampezzo 4.17,4 voor zich laten afdrukken. Voor een andere bijzonder opvat lende prestatie zorgde Jan Bazen. De sprinter uit Zevenhuizen kwam als eerste Nederlander onder de veertig seconden op de 500 meter. Met een tijd van 39.6 verpulverde hij het na tionale record van Ard Schenk, die op 1 maart van het vorige jaar in Inzeil een beste tijd van 40.0 reali seerde. Bazen eindigde in de sprintersklas se achter de Japanners Keiichi Suzu ki (39.3) en Masaki Suzuki (39.5) op de, derde plaats. Hij bleef daarmee I èiideljjk voor op de Duitse schaats- tócht Erhard Keller, die met 39.8 genoegen moest nemen met de zesde plats, nog achter allroundrijder Mag- wThomassen (39.8). Ard Schenk be zette de negende plaats met 40.1. Bazen leverde ook op de dubbele I ifstand een voortreffelijke prestatie. 1 Hij eindigde op de tweede plaats ach- itr Magne Thomassen. Beide rijders I (regen dezelfde tijd toegewezen: 1.21.3. De 21-jarige automonteur bleef daarmee slechts zeventiende seconde I verwijderd van het nationale record, dat sinds 1968 op naam van Ard Schenk staat. Ard Schenk plaatste zich als zesde in 1.23.5. Met zijn uitstekende tijden op beide afstanden, maakt Bazen aanspraken op een hoge klassering bij de wereld kampioenschappen sprint, die 21' en 22 februari in West Allis (V.S.) wor den gehouden. De uitzending van Ba zen naar die titelstrijd werd pas een feit, toen hij in Deventer het Neder landse sprintkampioensehap behaalde, «d Schenk was daarvoor al aange wezen. In de allroundklasse 500 meter werd Jan Bols derde. Hij gaf andermaal "(ijk van zijn verbeterde sprintcapa- cteit. Met 40,7 sec. was hij tweetiende seconden sneller dan vorige week in Inzeil. De Noor Bjoern Tveter eindig- 1 je als eerste in 40,2 seconden. Kees verkerk liet als zevende 41,2 secon- 1 den afdrukken. Ook Jappie van Dijk, I 'negende in 41,6 sec.) stelde zijn per- I -Manlijk record scherper. Eddy Ver- I neyen werd in 41,8 sec. elfde. Alleen II "inrige Loosduiner, die in Inns- I i?c vU1'ien^e werd, plaatste zich in 12,6 seconden slechts als zestiende. SPRINTERSKLASSE 660 meter: 1. Keiichi Suzuki (Ja- aan) 39,3 sec., 2. Masaki Suzuki (Ja- I Pan> 39,5, 3. Jan Bazen (Ned.) 39,6 Om kwart over tien maandag :rd de vergadering door de poMjfj tbonden. De organisators van dr wreven zich in de handen wan hadden nog nooit zulk een fli'M" opaganda gehad. I WIJK AAN ZEE De Tsjech Vla- I ft'mir Hort is opnieuw dichter bij de I m 'a'manov- de leider in de groot- I meestergroep van het Hoogoventoer nooi gekomen. Hort, die zich na een I /'"«nder matige start op indruk wek- I ende wijze herstelde, rekende giste ren af met de Zuidslaviër Boris Iv- I "v, die met hem de tweede plaats Ideelde. I Taimanov, die in de tweede zitting Ivan de elfde ronde, zijn afgebroken ■Paizty tegen de jonge Fin Westerinen I °t winst bracht, werd gisteren op «We gehouden door Donner, die nu Ijoet 6% punt drie minder dan Tai- irnanov de beste Nederlander is. I rans Kuijpers benaderde hem tot op I leve Punt door een zege op Cort- IGKOÓTMEESTERGROEP I Twaalfde ronde: Donner (Ned.)— Iiaimanov Filip (Tsj.)—Wes- I er_men (Fin.) afg., Kurajiea (Zuidsl.) I-Ree (Ned.) 1-0, Hort (Tsj.)—Ivkov I; uidsl.) 1-0, Cortlever (Ned.)Kujj- IPers (Ned.) 0-1, Kavalek (Tsj.)—Pla- L«<>v<Rus.) afg., Bobotsov (Buig.) I enko (VS) afge., Langeweg (Ned.) ■Panosevie (Zuidsl.) afg. (Nederlands record), 4. Seppo Haenninen (Fin.) 39,7, 5. Magne Tho massen (Noorw.) 39,8, 6. Erhard Kei ler (U.Dld.) 39,8, 7. Takayuki Hida (Japan) 39,9. 8. Masahiro Higashide (Japan; 40,1, 9. Ard Schenk (Ned.) 40.1, 10. Hans Lichtenstern (W.Dld.) 40,9. 1000 meter: 1. Thomassen 1.21,3, 2. Bazen 1.21,3, 3. Keiler 1.21,9, 4. Ma saki Suzuki 1.22,8, b. Haenninen 1.23,0, 6. Schenk 1.23,6, 7. Keiichi Suzuki 1.23,8, 8. John Tipper (G.B.) 1.24,0, 9. Higashide 1.24,2, 10. Giorgio Torgler (Italië) 1.24,3. 500 meter: 1. Bjoern Tveter (Noorw.) 40.2. 2. Matsuhiko Maeda (Japan) 40,6, 3. Jan Bols (Ned.) 40,7, 4. Sten Stensen (Noorw.) 40,8, 5. Kimmo Koskinen (Fin.) 40,9, 6. Gerhard Zim merman (U.Dld.) 41,0, 7. Kees Ver kerk (Ned.) 41,2, 8. Per Willy Gut- tormsen (Noorw.) 41,4, 9. Jappie van Dijk (Ned.) 41,6, 10. Eddy Verheyen (Ned.) 41,8, 10. Peter Nottet 42,6. 3.000 meter: 1. Bols 4.16,4 (wereld record), 2. Tveter 4.18,0, 3. Stensen 4.20,0, 4. Guttormsen 4.21,8, 5. Ver heyen 4.22,4, 6. Zimmermann 4.22,5, 7. Koskinen 4.23,0, 8. Verkerk 4.23,8, 9. Nottet 4.25,0, 10. Maedo 4.29,0, 11. Van Dijk 4.29,1. Klassement na twee afstanden: 1. Tveter, 83,200 punten, 2. Bols, 83,433, 3. Stensen, 84,133, 4. Koskinen, 84,733, 5. Zimmermann, 84,750, 6. Guttorm sen, 84.917, 7. Verkerk 85,167, 9. Ver heyen, 85,533, 10. Van Dijk, 86,450. Jan Bazen: de eerste Nederlander, die op de 500 meter onder de veertig seconden bleef. Jan Bols: wereldrecord op de 3000 meter. (Van onze sportredactie) BREDA. In de voetbalcompe titie blijft het Maastrichtse MVV verrassen. Afgelopen zondag werd nummer drie op de ranglijst, PSV, dat thuis nog ongeslagen was, te Eindhoven met liefst 42 verslagen. Zondag ontvangen de Maastrichtena ren Ajax en, gesteund door het eigen publiek, zal dan eindelijk blijken hoe hoog de klasse van MVV wel ligt en of de club niet boven haar stand leeft. Ajax heeft het in Maastricht altijd al moeilijk gehad en Rinus Mi- chels zal deze keer dan ook al blij zijn met een gelijkspel. De wedstrijd Go AheadNEC wordt beheerst door technisch zwak ke ploegen. NEC heeft een betere achterhoede, maar daar staat tegen over dat de Deventenaren het voor deel van eigen terrein hebben. ADO moet in staat zijn om Holland Sport, dat tegen Go Ahead geen al te sterke indruk maakte, te verslaan, al heeft de wedstrijd dan al meer het aanzien van stadsderby. Go Ahead - NEC MW - Ajax ADO - AZ '67 Telstar - Holl Sp. NAC - Twente Elinkwijk - Excels. DFC - Blauw Wit Helm. Sp.-Graafsch. X RCH - Fort. VI. Volend. - Den Bosch Velox - RBC Eindh. - Wageningen X i EDO -HDVS BOLOGNA Italië (AP) De bui tenlandse trainers van de twee be langrijkste voetbalclubs in Rome zul len de wedstrijden om de wereldbe ker in Mexicostad niet als journalis ten mogen bijwonen. Dit heeft de bond van Italiaanse sportjournalis ten bekendgemaakt. Volgens de bond kreeg men bericht van de perscommissie van de Itali aanse voetbalbond, dat de Spanjaa Helenio Herrera en de Argentijn Juan Carlos Lorenzo de wedstrijden in Mexico niet mogen verslaan. Er werd geen reden gegeven voor het besluit. Herrerp. is trainer van F.C. Roma terv/iji Lorenzo de club Lazio in Ro me traint. Herrera had toestemming gevraagd in Mexico de wedstrijden te verslaan voor het pro-communisti sche blad „Paese Sera". Het is niet bekend voor welk blad Lorenzo had willen schrijven. Overtredingen van Engelse voet balsterren zullen op de film getoond worden aan alle 16 ploegen die deel nemen aar het eindtoernooi om de wereld voetbalbeker. Het idee is om moeilijkheien in Me xico te voorkomen door de ploegen te tonen wat ongeoorloofd spel is. De FIFA sprak tegen dat dit bedoeld was om een blaam op het Engelse voetbal te werpen. ,,Wij kozen alleen Engeland omdat hier voor de t.v. zoveel wedstrijden worden gefilmd", aldus de FIFA-woordvoerder. „Wij hebben een aantal opnamen uit de Engelse wedstrijden gekozen Wij denken dat een film veel beter dan woorden de spelers en de scheidsrechter kan tonen wat fair is en wat niet". De Portugese kranten hebben scherpe kritiek geuit op de ongere geldheden die zich zondag hebben voorgedaan bij twee competitiewed strijden: Benfica - Belenenses (eer ste divisie) en Uniao Leiria - Casa Pia (Derde divisie). Diario de Noticias, een grote krant in Lissabon, schreef: „Deze betreu renswaardige gebeurtenissen, sport lieden en beschaafde mensen on waardig, moeten buitengewoon zwaar worden bestraft door de sport- autoriteiten, omdat slechte voorbeel den, zich evenals slecht nieuws, snel verspreiden". Het Lissabonse sportblad „A Bola' deed er nog een schepje bovenop. „De wet van het oerwoud kan de voetbalregels niet vervangen. Aan deze gang van zaken moet spoedig een einde komen, anders zien we binnenkort voetbalwedstrijden, die met pijl en boog worden beslist". HELENIO HERRERA nooit als journalist naar Mexico BOKSEN. De Oostenrijker Hans Orsolics heeft in de Weense Stadt- halle voor 11.000 toeschouwers, zijn Europese bokstitel in het welterge- wicht met succes verdedigd tegen de Westduitser Klaus Klein. In de ne gende ronde werd de strijd door een k.o. beslist. Het was de 25e overwin ning van Orsolies in de 29 partijen die hij als prof bokste. Voor NAC staat er in het duel te gen FC Twente heel wat op het spel. De Bredanaars blijven bij winst mee draaien in de kopgroep. Gezien de laatste resultaten van beide teams moet. NAC in staat zijn om een kleine overwinning te behalen. In de eerste divisie moest Elinkwijk de hegemonie laten aan Blauw-Wit, dat de Utrechtenaren met 21 ver sloeg. Beide ploegen waren echter van gelijke kracht en daarom blijven ze aan de top van de ranglijst. Elink wijk door op eigen terrein te win nen van Excelsior en Blauw-Wit uit van DFC. Helmond Sport is een on berekenbare ploeg en het zwakke Graafschap heeft dan ook nauwelijks kans op winst. Fortuna Vlaardingen heeft uit tegen het hoger geklasseer de RCH wel degelijk kan. Volendam is in eigen huis lastig te kloppen, maar FC Den Bosch is een tegen stander van allure, die in opmars is en zich zelfs door Heracles niet liet tegenhouden. De Bosschenaren zul len alles op alles zetten en daarom lijkt een puntenverdeling niet uitge sloten. RBC doet het de laatste tijd bijzonder goed in de tweede divisie. Als zondag van concurrent Velox mocht worden gewonnen, zie het er rooskleurig uit voor de Roosendalers. Vorige keer werd Hermes DVS het kind van de rekening en de vraag is maar of trainer Van der Pijl ook te gen de Utrechtenaren een doeltref fende strategie weet te ontwikkelen. Eindhoven kan zich naast Wagenin gen in de kopgroep scharen door op eigen terrein van de Gelderlanders te winnen. Hermes DVS heeft uit tegen EDO de kans het gedeukte prestige weer op te vijzelen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Als de heer W. J. Muhring, in schaak- en vrien denkring met Pim aangesproken, zou willen, kan hij zich binnen enige dagen zesendertig keer op het televisiescherm bekijken. El ke zondag (en elke dinsdag, her haling) leidt hij de TELEAC-cur- sus schaken, waarvan het succes hem niet zo zeer verbaast dan wel tot intense tevredenheid stemt. Het is voor Pim Muhring geen punt dat schaken niet zou aanslaan bij de grote massa. Hij kan zich nauwelijks voorstellen dat iemand niet door het spel wordt geboeid. Zelf heeft hij zich zijn gehele leven al in vrije uren achter het bord geposteerd en onomwonden stelt hij dat het blijft boeien. Ook de internationale meester Muhring, die deze hoge rang in de schaakwereld er komt al leen grootmeester boven min of meer relativeert door te zeg gen: „Ik ben een passieve inter nationale meester. Bij elkaar, ac tieve en passieve, zijn er zo'n honderdvijftig op de wereld. Ik speel geen toernooien meer, al leen nog simultaan. En dan na tuurlijk die cursus op het scherm, enorm boeiend en daarom zo be langrijk, omdat je een grote bij drage levert ter stimulering van de schaaksport". Die cursus werd geboren langs de rand van Je zee, op het strand dat een steenworp verwijderd is van hui ze Muhring in Den Haag. „Toen die uitnodiging kwam om een cursus te geven, ging je natuurlijk allereerst denken: hoe breng je zoiets. Dat was gauw rond. Prof. dr. Euwe en ik gin gen door de duinen wandelen en toen we op het strand aankwa- nen, was alles voor elkaar. We hadden de formule doorgespro ken, we hadden de algemene lijn voor ogen, maar we wisten niet noe het voor de camera's zou uit pakken. Ik houd niet van saai heid. Daar heb ik een afschuw van. Het stond dus al vast dat tk het iudieke element iu de cur sus zou brengen. Dat maakt de cursus interessant en het is mo dern. We kregen reacties uit on derwijskringen: dat is de moder ne wijze van doceren. Toen wis ten we dat we raak hadden ge schoten, dat we erin geslaagd waren een aantrekkelijke formu le te hanteren, waarin de begin nende schaker wordt geconfron teerd met de regels van het spel en anderen, die er al wat van weten, meer van schaken wordt bijgebracht. De voorbeelden, die de beginneling worden voorge houden zijn ook interessant voor gevorderden en zelfs voor ver gevorderden. Daarbij moest er wel aar worden gedacht Rat de beginneling het toch moest kun nen volgen, als het wat moeilij ker werd. En dat bleek ook het geval. Ze zullen wel niet alles haarfijn hebben begrepen, maar ze hebben wel gezien wat op het schaakbord te koop is, hoe enorm variabel de mogelijkheden zijn. De cursisten moesten er immers door geboeid worden en blijven". Vijftienduizend cursisten, even veel als de Koninklijke Neder landse Schaakbond aan leden telt en een kijkdichtheid van vierhon derdduizend. Geweldige aantal len. Een constante kijkdichtheid ook, die er het bewijs van is, dat de cursusopzet ten volle is ge slaagd. Toen in september de achttien lessen achter elkaar werden op genomen, was de formule zowel eenvoudig als geraffineerd: een cursusleider en twee leerlingen, de studente in de rechten Liza Heijbroek en de student bouw kunde Henk v. d. Berg, een schaakbord, interviewtjes van Joop van Tijn met prof. Euwe. Muhring: „We hadden een re gisseur, Van Reeden, die meteen al helemaal door het spel was gegrepen. Soms zit hij tot in de nacht met zijn vrouw te schaken. Trouwens, het hele team van de NOS is aan het schaken gesla gen. Straks spelen Euwe en ik simultaan tegen het NOS-perso- neel. Via het studentenbureau trok Van Reeden die twee leer lingen aan. Ze konden niet scha ken. En toen zei Van Reeden: „Ga je gang maar". Zijn enige opmerking was: „Je moet een blauw overhemd dragen en zor gen dat je das recht zit". Toen zijn we maar begonnen zonder script met wat dr. Euwe en ik aan het strand hadden bespro ken. Die cursus was overigens zondags heel listig voor de Fa beltjeskrant gezet. We wisten nog niet wat we zouden loswoelen. Er worden nu al in het hele land toernooien georganiseerd van TELEAC-cursisten, we wor den uitgenodigd voor simultaan seances, men vraagt om een ver volgcursus. Dat hangt van de zendtijd af. Gelet op de geweldi ge belangstelling zit het er wel dik in dat er een vervolg komt. De BRT, in België, heeft de cur sus overgenomen. Een program ma, waarbij de kijker kan mee denken, blijkt het altijd te doen. Je moet het natuurlijk niet schoolmeesterachtig brengen, maar in de vorm van een uitda ging om de problemen op te lossen". Eigenlijk ligt het woord cursus Pim Muhring niet zo bijster lek ker. Hij zegt het niet met zo veel woorden, maar de schaak- begeesterde internationale mees ter ziet in schaken veel meer dan 'n spel, een vrijetijdsbeste ding, dan een „Ieren van een les" wat het woord cursus inhoudt. Muhring, directeur van het rijks-computercentrum in Den Haag, dat binnenkort naar Apel doorn verhuist, ziet schaken als een complex, waarin ook het woord sport thuishoort. „Het heeft elementen in zich van spel, kunst, sport, uiten van creatieve vermogens, fantasie. Om die ver scheidenheid alleen al is het waard geleerd te worden. Het is een sportief gebeuren, het uit vechten van een duel. Dat kun je doeri met hoogspringen, bok sen, schermen, maar ook scha ken, ai is dat meer vechten met de wapens van de geest. Ik weet ook wel, dat schaken het bezit van zitvlees kan bevorderen en ik geef direct toe dat een wande ling langs het strand gezonder is en dat doe ik dan ook regel matig maar voor mij is scha ken ook een deel van het pa troon dat je in je leven moet in passen, zoals muziek, boeken, studie, sociale bewogenheid, om er enige te noemen. Je moet trouwens niet je hele leven scha ken". „Je hele leven schaken. Er zijn er die dat doen! Jawel, de scha kers, die er hun beroep van heb ben gemaakt. Die zijn er de hele dag mee bezig, zoals een violist, die ook dagelijks moet oefenen en studeren. Alleen dan kun je met schaken je brood verdienen. Maar er zijn heel weinig scha kers, die naast hun beroep niet iets anders hebben om, laten we zeggen, af te reageren. Er zijn er die verzot zijn op het verza melen van grammofoonplaten, zo als Gbgoric. Taimanov is con certpianist. Een beroemde uit spraak van Tarrasch is: „Er zijn drie dingen waard om het leven te leven: schaken, muziek en liefde" Ik zou er nog wel een paar kunnen noemen". En toch is Pim Muhring met hart en ziel schaker. De vader van twee kinderen dochter ge trouwd, zoon studeert over ander half jaar af als tandarts („Kan heel goed schaken, heeft er aan leg voor") heeft zijn interna tionaal meesterschap niet honoris causa behaald. Hij heeft ervoor moeten schaken. Hij heeft boeken geschreven over zijn sport en hij schuwt nog de simultaanstrijd niet. Die activiteiten voert hij (meestal) samen uit met dr. Euwe. het genie dat eens wereld kampioen was en heel Nederland in een schaakroes bracht en bin nenkort zeer waarschijnlijk wordt benoemd tot president van de Internationale Schaakfederatie, de FIDE. AMSTERDAM (ANP) De orga nisatoren van Olympia's toer, de grootste Nederlandse amateur etap pewedstrijd, hebben van de ministe- Justitie de verzekering gekregen dat de ronde dit jaar op de oorspronke lijk vastgestelde data kan doorgaan. Er waren aanvankelijk moeilijkhe den gerezen over de hulp van de po litie bij het afzetten van het parkoers die het zelfs twijfelachtig maakten of de ronde dit jaar verreden zou kunnen worden. De ronde valt namelijk juist in een periode dat op de politie een beroep wordt gedaan in verband met konin ginnedag en de bevrijdingsfeesten. Olympia's toer, die van 8 tot en met 14 mei wordt gehouden, telt ze ven etappes van in totaal ongeveer 1055 km. Er staat een ploegentijdrit en een individuele tijdrit op het pro gramma. Het etappeschema ziet er als volgt uit: 8 mei eerste etappe, Amsterdam - Bladel 170 km., 9 mei tweede etappe 's morgens ploegen tijdrit in de omgeving van Bladel 20 km., 's middags Bladel - Rosmalen 120 km., 10 mei derde etappe Ros malen - Elsloo 160 km., 11 mei vier de etappe Elsloo - Oploo 155 km., 12 mei vijfde etappe Doetinchem - As sen 106 km., 13 mei zesde etappe As sen - Wieringen 140 km., 14 mei ze vende etappe 's morgens individuele tijdrit in omgeving van Hippolytus- hoef 20 km.,'s middags Wieringen - Amsterdam 110 km. 1 De Europese unie van baandirec- teuren heeft de kalender voor de zes daagsen van het seizoen 1970-'71 be kendgemaakt. De Amsterdamse zes daagse wordt dit jaar van 10 tot 16 december gehouden. Op dezelfde da gen speelt zich de zesdaagse van Ko penhagen af. De kalender ziet er als volgt uit: Berlijn 2 okt. tot 8 okt. of 8 okt. tot 14 okt., Dortmund 22 okt. tot 28 okt., Frankfurt 30 okt. tot 5 nov., Brussel 5 nov. tot 12 nov., Münster 13 nov. tot 19 nov of 23 nov. tot 29 nov. Gent 16 .nov. tot 22 nov. Zurich 30 nov. tot 6 dec. Amsterdam 10 dec. tot 16 dec., Kopenhagen 10 dec. tot 16 dec., Keulen 30 dec. tot 5 jon., Bremen 7 jan. tot 13 jan., Essen 15 jan. tot 21 jan., Grenoble 26 jan tot 1 feb., Mi laan 8 feb. tot 14 feb., Antwerpen 19 feb. tot 25 feb. Bij het Europees Derny-kampioen- sehap, zaterdag in Antwerpen, heeft de BOB (Bijzondere Opsporings Bri gade) een dopingcontrole uitgevoerd. Aan het onderzoek moesten zich on derwerpen: Peter Post, Theo Ver- schueren en Jaap Oudkerk. SYDNEY (ANP). De Ameri kaan Arthur Ashe is in Sydney win naar geworden van de heren enkel- speltitel van de open Australische tenniskampioenschappen. In de eind strijd versloeg hij de Australiër Dick Crealy met 64 97 62. De Aus tralische Margaret Court veroverde voor de negende maal de titel bij de dames door in de finale gemakkelijk van haar landgenote Kery Melville te winnen. De cijfers waren 63 6—1. Ook de eindstrijd van het dames dubbelspel was een geheel Australi sche aangelegenheid. De titel ging naar Margaret Court en Judy Tegart- Dalton, die de combinatie Kery-Mel- ville-Karin Krantzcke met 61 63 versloegen.

de Stem | 1970 | | pagina 11