Geen toekomst in het vak Zeeuwsch-Vlaanderen'* in BINNENHUISARCHITECT: Groede krijgt dertien woningwetwoningen toegewezen voor 1970 Raad Biervliet verleent enkele subsidies Clinge MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vlaeminck MUTATIE BIJ RIJKSPOLITIE Plattelandsvrouwen afdeling Groede hield streekbijeenkomst Kersvers Hoeks echtpaar vierde diamanten bruiloft AARDGAS IN SCH00NDIJKE Hoek Koningsschieting te Kloosterzande NCB-Lamswaarde houdt jaarvergadering POMAR SHERRY Wijziging enkele straatnamen in Axel Wot en waar VANDAAG Tentoonstellingen DE STEM VAN DINSDAG 27 JANUARI 1970 De Vlaamse Gaai In de zaal St.- Cecilia bij J. DE Vilder hield de vo gelvereniging De Vlaamse Gaai een bijeenkomst voor haar leden, waar voor een bevredigende belangstel ling bestond. Vanwege het grote aan tal leden, was het bestuur vam oor deel dat dit uitgebreid moest wor den. De heren J. Simons en Alb. Ni- eolaes beiden van St.-Jansteen, wa ren bereid deze bestuursfunctie op zich te nemen. De penningmeester. P. Kint, gaf een uiteenzetting van het financiële gedeelte, waaruit bleek dat de ver eniging in een gunstige toestand ver keert- De voorzitter Rob van der Kelen moest de aanwezigen mededelen, dat °P de provinciale tentoonstelling Wet mag worden meegedaan met Belgische ringen. Ook de kleurkooi- ®n moeten voldoen aan de kleur, wel ke vastgesteld is door de Nederland se Bond van Vogelliefhebbers. (ADVERTENTIE) Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door die grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen HULST - TEL. 01140-3628/3437 (Van onze correspondent) GROEDE De wachtmeester le klas der rijkspolitie D. Kramer, is overgeplaatst va-n Biervliet naar Groede. (Van onze correspondent) GROEDE De afdeling Groede van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen hield een bijeenkomst in hotel De Drie Koningen voor alle afdelingen uit de streek. Deze bijeenkomst werd ook be zocht door veel echtgenoten van de aangesloten leden. De presidente, mevrouw Van den Hoek-Maclaine Pont kon dan ook een zeer groot aambal bezoekers welkom heten. De Zeeuwse Komedie uit Middelburg verzorgde de klucht „Wie krijgt een baby?", een stuk in drie bedrijven door Hans Sturm en Frits Jacob- stotter. De regie van het spel was in handen van Piet de Leeuw. De afde ling Groede houdt in de maand fe bruari zijn jaarvergadering. Bij de foto's boven Een ontwerp van een kindercrêchecomplex. De drie lichter getinte ruimten zijn zalen, midden in zien we een zandbak en in de donkere ruimte zit water. De muren vormen met de zalen een geheel, wat een bij zonder ruimte-effect geeft. Links binnenhuisarcitect Amar Antheu- nis. Tenslotte onderaan links een jeugdconferentieoord met een loopbrug ervoor en Ieefkuilen om te zitten. Het exterieur is geheel aangepast aan de jeugd. (Van onze correspondent) GROEDE De gemeente Groede heeft voor 1970, zoals eerder gemeld, van Gedeputeerde Staten in Zee land dertien woningwetwoningen toe gewezen gekregen. Het ligt in de be doeling deze woningen te verwezenlij ken in een zogenaamde bouwstroom. Alle woningen zijn aan een woning bouwvereniging overgedragen. Hier door kunnen niet dertien maar zes tien woningen gebouwd worden. In '70 wordt ook begonnen met de bouw van 12 bejaardenwoningen. Het bestuur vain de Christelijke school heeft het gemeentebestuur een krediet gevraagd voor nieuwe vloer bedekking, verduisteringsgordijnen voor één lokaal en voor materiaal voor het vak handenarbeid. De kos ten bedrage 7.000,- a 8.000,-. Het college van b. en w. stellen voor het voorstel te steunen. Het verzoek van de stichting dieren asiel in Terneuzen wil het college liever laten behandelen door de nieu we raad. Doordat er verschillende instanties zijn die zomerwoningen willen laten bouwen in het kustgebied en de com missie Dikoitter bezig is met de voor bereiding van openbare voorzienin gen wordt wellicht een bestemmings plan voor de kust opgesteld. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Gisteren heeft het echt paar B. Pliester-Spiegelenberg uit de Narcisclaan in Hoek zijn diamanten bruiloft gevierd. Ondanks het feit dat de heer en mevrouw Pliester (beiden 82 jaar en nog in een blakende ge zondheid verkerend) pas sedert een maand in Hoek woonachtig zijn, heeft de bevolking blijk gegeven van grote sympathie die zij voor het uit Den Haag afkomstige echtpaar koestert. De heer Pliester: „Het is gewoon geweldig. Van mensen die ik nog maar amper of helemaal niet ken, heb i kbloemen, kaarten en geschenken gekregen". Niet alleen de bevolking leefde met de nieuwe inwoners mee, ook de muziekvereniging uit Hoek bracht het echtpaar Pliester in de vorm van een muzikale hulde zijn fe licitaties over. Op de vraag hoe de heer Pliester er toe is gekomen op een dergelijke leef tijd van de randstad Holland naar het zo rustige Hoek te verhuizen zei hij: „Och onze familie woont ook hier, en wij vonden het leuk weer eens bij familieleden in de buurt te wonen. Bovendien bevalt het ons heiden erg goed. Ik hoop dat ik in Hoek mijn 75-jarige bruiloft nog mag vieren". (Van een onzer verslaggevers) AXEL De mensen hier in Zeeuwsch-Vlaanderen zien mij als een soort man die alles afbreekt en het zelf veel beter weet. Een soort playboy in binnenhuisarchitectuur. Dit zegt de 29-jarige Amar An- theunis uit Axel, waar hü noodgedwongen (gebrek aan opdrachten) in het familiebedrijf (een woningstofferingszaak) werkzaam is. „Sinds ik twee jaar van de Academie in Breda ben, heb ik in Zeeuwsch-Vlaanderen gemerkt dat er in mijn vak geen toekomst op te bouwen is. In eerste instan tie komt dat door de te kleine markt en door de onbekendheid van de mensen met het metier van een binnenhuisarchitect. Het is mij n.l- niet mogelijk ad vertenties te zetten (beroepsethiek) of op een andere manier duidelijk aan de weg te timmeren. Het enige waardevolle is en blijft de z.g. mond op mondreklame. Echt con tact met de mensen is moeilijk. Ik dacht juist door mijn werk in de zaak, omdat men dan gauw de ge dachte koestert, dat bepaalde ad viezen uit commercieel oogpunt worden verstrekt. Ik zit nu duidelijk op de wip. Of zo iets als een con- tactcentrumpje in Axel te beginnen of uit deze streek weg trekken. In deze streek wordt niets gebouwd wat ook maar enige architectoni sche waarde heeft. Laat staan dat er opdrachten of samenwerking met bepaalde architecten tot stand komt. Die laatste mogelijkheid, zo als elders in het land veelvuldig voorkomt, zie ik in dit gebied niet zitten. Ook had ik gehoopt toen ik van St. Joost terug kwam werk van gemeentes te krijgen. Alleen van de centrale dienst gemeentewerken in Axel ontvang ik af en toe opdrach ten. Genoeg om een redelijk be staan op te bouwen is het beslist niet. Ook België als achterland heeft voor mij geen positieve kan ten gehad In zekere zin rekende ik er wel op Waarom er niets uit komt is voor mij een open vraag, vertelt Amar Antheunis. Pas op 23-jarige leeftijd vertrok Amar Antheunis naar Breda. Zonder al te veel idealen, die hij op de aca demie onder zijn mede-studenten aantrof- „Ik kende de praktijk al en wist dat veel rooskleurige gedach ten moeilijk bewaarheid kunnen worden. Zeeuwsch-Vlaanderen, waar ik onder enig voorbehoud, de enige afgestudeerde binnenhuisar- architect ben, leek mij een geschik te plaats om te pionieren. In de randstad barst het van de collega's en dan heeft het weinig zi.i daar tussen te gaan zitten. Toen dacht ik nog iets constructiefs te kunnen doen. Als je n.l. zag en nog steeds ziet, hoe afschuwelijk de hui zen vaak zijn ingericht, slaat de schrik je om het hort. Ik wil de mensen niet vertellen, hoe ze het wel kunnen doen. maar juist in sa menwerking met die mensen aanto nen, dat er veel meer mogelijkheden zijn om een huis fijn bewoonbaar te maken. Het is niet nodig dat een tv, schemerlamp, eettafel en lekkere stoel op dezelfde plaats blijft staan, Alle flats zijn bijna op dezelfde wijze ingericht. Bij een bepaalde opdracht probeer ik de mensen een soort leg puzzel of bouwpakket te leveren, waarmee ze zelf kunnen knutselen, hoe er gesitueerd moet worden. Zij moeten ei in leven, niet ik. Je maakt af en toe erg gekke din gen mee. Zo werd mij gevraagd te helpen bij de inrichting van een nieuw huis- De opdrachtgevers von den een open haard erg belangrijk, maar de architect schoot niet op met zijn ontwerp. Mij werd toen verzocht een ontwerp te maken. Men was daarover enthousiast en het zou worden uitgevoerd. De ar chitect kreeg er lucht van en ver anderde iets in mijn ontwerp, waar door er een behoorlijke verminking optrad Ik vond het zelf afschuwe lijk. Deze gang van zaken werd mij niet zelf veteld. Nee hoor ,dat vond men niet nodig. Dat is slechts een klein voorbeeld ter verduidelijking van de werk sfeer hier op Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook werd mij eens gezegd; „Het moet goedkoop zijn, maar het moet er wel duur uitzien". Vaak zijn de financiën een breekpunt. Het is vre selijk moeilijk achter het te besteden bedrag te komen. Een opdracht wei geren is nog niet voorgekomen. Meestal lukt het wel de mensen, die veel eisen hebben over hoe het er moet gaan uitzien, op andere ge dachten te brengen. Een ander lastig punt is het vast stellen van de prijs. Door goedkoper te werken dan officieel is aangege ven, denk ik meer opdrachten te krijgen. Helaas is dat niet waar. Moedeloos ben ik niet. Tot nu toe is iedereen blij met het resultaat van de uitgevoerde opdrachten. Een bewijs dat men het geld waard acht .Alleen jammer genoeg veel te wei nig in Zeeuwsch-Vlaanderen- (Van onze correspondent, SCHOONDIJKE In Schoondijke is men begonnen met de aanleg van aardgasleidingen en de daarbij beho rende aansluitingen. Vermoedelijk zal in april of mei het aardgas gebruikt kunnen worden. In verband met de aansluitingen worden momenteel in de gemeente Schoondijke circulaires verspreid, die de inwoners enkele aanwijzingen aan de hand doen in verband met de aan te sluiten leidin gen op kachels en kooktoestellen. (ADVERTENTIE) A.B.C. jubileert De afdeling Hoek van de algemene bedrijfsgroepen cen trale (NVV) herdenkt op vrijdag 6 februari a.s. het veertig-jarig bestaan. De huidige voorzitter, de heer D. Ha melink en de heren L. Dieleman en P. Dey zijn een even groot aantal ja ren lid van de afdeling. Zilveren jubilarissen zijn de heren R. de Blaey, H. den Doelder, P. Drab- be, J. den Hamer en J.Harte. In ca fetaria „De Instuif" (Langestraat 43) zal op die dag van 18.00 uur tot 19.30 uur door het bestuur een receptie worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De hand- boogsociëiteit St.-Bastiaan heeft in ho tel De Linde in Kloosterzande een kominigssehieting gehouden. Het was de heer Raes, die in de zesde ronde de koningsvogel naar beneden haal de. In de negende ronde werd Piet Pauwels de prins- Even later sloot J. Hoop de poorten v-an het konings huis voor 1970. In de gewone schie- tbijr namen ook dames deel. Mevrouw Van Gassen schoot de eerste zij vogel er af. Late,r schoot mevrouw Koud- (jzer de andere zijvogel naar beneden Het was een geslaagde schietinig. (Van onze correspondent) BIERVLIET De raad van Bier vliet komt donderdag in openbare vergadering bijeen om half acht. De raadsleden zullen worden ingelicht over het werk van de centrale stich ting voor sociaal cultureel werk in Terneuzen, die om een subsidie ge vraagd heeft om haar werk ook in Biervliet te kunnen beginnen. De algemene stichting maatschap pelijk werk en gezinszorg Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen heeft vooi de jaren 1968 en 1969 een bijdrage verzocht. Voorgesteld wordt de hum van het diepvriesgebouwtje in Drie wegen te halveren en te bepalen op f 91,per jaar. B. en w. vragen machtiging om prijsopgaaf te doen voor de restauratie en verbetering van het pand aan de Van Maarweld- straat 1 tot bibliotheekgebouw; over name van de weg Biervliet-Nieuw- landse molen van de provincie Zee land; verkoop van verschillende per celen erfpachtsgrond en verschillen de percelen bouwgrond. Het dierenasiel in Terneuzen kan gedurende tien jaar op een subsidie van 0,13 per inwoner rekenen. B. en w. stellen voor een perceel grond aan te kopen in de Noordstraat van het r.-k. schoolbestuur. Een gedeelte van de oude r.-k. lagere school kan dan als gemeenschapshuis worden be stemd. Het plaatselijk comité Ontspanning Bejaarden heeft verhoging van de subsidie gevraagd. B. en w. stellen voor de subsidie te verhogen tot 850,en de vergoeding voor hum- van het gebouw te verhogen tot 500,Voorts zal een eenmalige bijdrage worden gegeven van f 350 voor aanschaffing van bollen. In de polder zullen 9 nieuwe brand- kranen worden aangeschaft waarvan de kosten 7200,— bedragen. (Van een onzer verslaggevers; LAMSWAARDE De afdeling Lamswaarde van de N.C.B. houdt dinsdag haar jaarvergadering en ge zinsdag bij R. Hijens De jaarverga- deroing begint om half vijf. De vergadering wordt gehouden samen met boerinnenbond en KPJ. Op de gezinsdag, (die om half acht begint) zal een lezing worden gehou den over de oude typen boerderijen in Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen. Daar na verzogt de toneelclub der KPJ een toneelclub van de K.P.J. een toneel uitvoering. Verder is er een gezellig samenzijn, waarbij de muzikale om lijsting wordt verzorgd door het or kest Goossens uit Hulst. de meest gedronken Per magnum O JC plm. 2 liter w.-Trf WIJNHANDEL V. D. HEIJDEN - HULST (Van een onzer verslaggevers) AXEL In verband met de ge meentelijke herindeling zullen in Axel enkele dubbel-straatoamen ge wijzigd moeten worden. Het zijn de Schoolstraat, Nieuwstraat, en Lange Dreef. Voorgesteld wordt deze namen te veranderen in respectievelijk Pas sage, Bastionstraat en Bosdreef. Voor de nieuwe weg naar de sportvelden wordt de naam Sportlaan voorgesteld De kwestie van de straatna&mver- op de gemeenteraadsvergadering die vanavond (dinsdag) in Axel wordt gehouden. Op de agenda staat verder nog een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Midden- bovenstraat, het voorstel tot voorlo pige vaststelling va-n de rekeningen van de takken van dienst, en van de gemeenterekening dienstjaar 1967, en een voorstel tot wijziging van nog niet door de gemeente nagekomen voorwaarden inzake grondtransac-tics met de hervormde gemeente Axel. Films GOES Grand 20 uur Zorg, dat je er uit komt, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Verdorven liefde, 18 TERNEUZEN Luxor 20 uur De vijf gouden draken, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Nu-tv. met de film: „Madeliefjes" ANTWERPEN Astra De dolle kever a.l. Astrid Bambi a.l. Monty Tarzan en de zoon van de wildernis a.l. Ambassades De geschiedenis van een moord 18 jaar Forum De brug van Remagen 18 j. Odeon Justine 18 jaar Rex Mississippi-meermin 18 jaar Rubens Kasteel in de hel 18 jaar Vendome Princess 18 jaar GENT Metro De langste dag 14 jaar Capitole De clan van de Sicilianen 14 jaar Century Mijn naam Is Pecos 18 j. Savoy Mississippi-meermin 18 jaar Select Het schandaal 18 jaar ST.-NIKLAAS Scala Krakatoa a.l. Select Noem mij maar Mathilde a.l. Century Bye bye Barbara 18 jaar Renova Oedipus koning 18 jaar Toneel - Muziek Dans OOSTBURG Ledel-theater 20 uur Cabaret PePjjn met „Opus 4" ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rotterdams Philharmonische Or kest o.l.v. Zdenek Macal, m.m.v. Alexander Uninsky (piano) De Doelen (Kleine zaai) 20.15 uur Fine Arts Kwartet (USA) Schouwburg 20.15 uur Nederlands Danstheater ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uuj De lustige boer Diversen GROEDE Boerdam 15.30 uur Gezinsdag NCB-KVO Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 ot Postbus 116 in Middelburg ««EtTVwvrrvrm MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vr(j. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat. van 9.30- 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten van kunstenaars 1500-1800; oude gra fiek (t.m 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (t.m 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuldplein, werkd 10-17, zond 12-17). Dick Bauman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m. 31 jan.) Rotterd. Kunstkring W. de With- straat 35: Sculpturen van Semser en schilderijen van Hans Landsaat (t.m. 7 febr.), Werkd van 10—17 en zon. van 11—16 uur. THOLEN Stadhuis Expositie „25 jaar Zee land" (t.m. 7 febr.) Expositie „25 jaar Zeeland" (t.m. 7 febr.) ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kun- sten: Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel (t.m. 21 febr.)

de Stem | 1970 | | pagina 5