Zeeuwsch-Vlaamse prinsen op feest in Ivloosterzande Weinig belangstelling, maar wegblijvers hadden ongelijk Yan der Kelen uit Clinge begiftigd met Pro Ecclesia Fototentoonstelling in Vogelwaarde geslaagd Buien VOORPROEFJE VAN CARNAVAL MET GOUDEN PIEK VOOR A. RAES Biafra-hulp vandaag in raad van Middelburg Saks besloot toernee met succes 1 Rode K Huis in Goes door brand verwoest RESTAURATIE KERK EN ORGEL VOLTOOID EDITIE VOOR ZEELAND REDACTIE ZEELAND: EXPLOITATIE ADV.: Verdacht van diefstal van damestasje Plannen voor jeugdfestival te Oostburg sterk gewijzigd Auto uitgebrand te Vlissingen In Terneuzen Twee gewonden bij val brommer PEIL WEER HOGER Hoogwater TONEELCLUBS ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIJEEN Welke wegen Auto door spiegelruitl Wat er» waar VANDAAG Films Toneel Muziek - Dans Diversen Tentoonstellingen DE STEM VAN MAANDAG 26 JANUARI 1970 (Van onze correspondent) CLINGE In een plechtige eucharistieviering te Clinge heeft de heer C. van der Kelen de ere- DAOBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Abonnementsprijs 14,75 per kwartaal (excl. 50 cent incas sokosten): 5,10 per maand (incl 7 cent Incassokosten). RAYONKANTOREN HULST: Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 liinen) GOES: Klokstraat 1, Tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING Na kantooruren, tel 01180-5550 (midden-Zeeland) en tel. 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) Chef-Zeeland: A. F. Koopman (01180-7438) Postbus 116 Middelburg Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A. Schei] (01150-4865) Ass. redacteur W.Z.-Vlaanderen W van Dam (01170-2096) Redacteur Zuid-Beveland en V.-Zeeland: J. Robesin (01100-8030) Sportredactie Zeeland: R van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer, Trumanlaan 10. Axel Inspecteur Zeeland: L. K. M de Jong (01150-4281) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakkei (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland. C. Menu (01100-8030) tekenen met oorkonde ontvangen van de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Met de uitreiking van deze onderschei ding werd het tijdperk van restau ratie van kerk en orgel voltooid. In deze eucharistievering werd 't achttiende eeuwse orgel, na restaura tie door de Limburgse firma Vermeu len in Weert, in gebruik genomen. Het dames- en mannenzangkoor, on der leiding van Van Vlierberghe, ver zorgden de gezangen en pater Wee- maes van De Klinge bespeelde het orgel. Pastoor A. C. J. Fick kon de parochianen meedelen dat thans 'n eind gekomen was aan de restauratie plannen van kerk en orgel. Het werk was begonnen onder de stuwende kracht van pastoor Cosijn. Pastoor Fick was vol lof over de medewer king van de parochianen, die een flink bedrag hebben bijgedragen in deze restauratie. En eveneens over de overheidsinstanties, zoals de gemeen te, provincie en monumentenzorg. Ook het kerkbestuur had in de laat ste jaren veel werk verzet. Zonder ook maar iemand te kort te doen wilde hij bijzonder dank brengen aan de heer C. van der Kelen, secretaris van het kerkbestuur, voor al het werk dat hij gedaan heeft voor de kerk, het parochieleven en het kerkbe stuur. Daarom is hij begiftigd met Pro Ecclesia. Pastoor Fick speldde de heer Van der Kelen de versierse len verbonden aan de orde op en reikte hem de erbij behorende oor konde uit. Hierna speelde pater Weemaes op het orgel. Aan het einde van de eu charistieviering was er gelegenheid om de heer Van der Kelen te felici teren met zijn onderscheiding. Velen maakten hiervan gebruik. (Vain onze correspondent) VLISSINGEN Door de recherche te Vlissingen is aangehouden J. de R. uit Vlissingen, die verdacht werd van diefstal van een damestasje met inhoud. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Bij de foto's: Links: gastheer A. Raas ontvangt de gouden Steense Rat uit handen van Prins Carlos van St.-Jansteen. Boven: Vijf prinsen op de carna valsontmoeting in Kloosterzande. V.l.n.r. de prinsen Lamsoor uit Lamswaarde; Carlos uit St.-Jan steen; Nozemius IX uit Sas van Gent; Djerk uit Graauw en Camilus uit Kloosterzande. VOOR MEER ZEEUWS NIEUWS ZIE PAG. 4 EN 12. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Burgemeester eii wethouders van Middelburg willen een bedrag van tienduizend gulden schenken aan de „adoptieaktie Bia- fra Middelburg". In de gemeente raadsvergadering die vandaag (maandag) wordt gehouden, zal dit voorstel worden behandeld. Het college van b. en w. geeft hier mede gehoor aan het verzoek van het comité „Adoptie actie Biafra Middelburg" om uit de gemeentemid delen een bedrag beschikbaar te stel len. Dit verzoek werd, zoals gemeld, door het raadslid drs. G. M. Kerkhof aam het college van b. en w. over gebracht. Het comité heeft in Middel burg reeds een bedrag van f 21.500,- ingezameld, welk bedrag is bestemd voor de kinderdorpen in Gabon, waar de Biafraanse kinderen door de inter nationale hulporganisatie „Terre des Hommes" worden opgevangen en verzorgd. (Van onze correspondent) OOSTBURG De plannen voor het jeugdfestival 1970 zijn ingrij pend gewijzigd. Was het eerst de bedoeling het festival op 9 mei in Oostburg te organiseren, thans heeft de werkcommissie besloten om te streven naar een 24-uurs festival. In de loop van de vorige week zijn er tal van besprekingen gevoerd met het college van B- en W. in Bres- kens om in deze gemeente het 24 uur durende festival te houden. De com missie is de mening toegedaan dat Oostburg zich voor een dergelijk evenement niet leent. Het gemeentebestuur van Breskens heeft echter geen toestemming ver leend met het oog op de komende herindeling. Thans zal de werkcom missie o.l.v. de heer J. Oosterveld, jeugdwerkadviseur. trachten het festival te houden op de camping Elderschans. Deze camping is het eigendom van de Stichting Vormings centrum Van Eeghenhuis in Aarden burg. Met genoemde stichting is reeds een akkoord bereid. Het plan is om op de camping 2 grote tenten neer te zetten, waar in alle evenementen plaats moeten hebben. De kosten van deze tenten worden op ongeveer duizend gulden per stuk geraamd. Ook is het de be doeling om kraampjes neer te zetten, waar kunstenaars kunnen exposeren. Wat het programma aangaat is verder nog niets bekend. De opzet van de werkcommissie is om, behal ve beatprogramma's, toneel, cabaret en andere culturele manifestaties te brengen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Wan eer carnavalsprinsen met hun ra den van elf feestvieren kan het niet anders dan een massaal leut- cestijn zijn. Wordt daarbij de on ontbeerlijke drank ook nog gratis geschonken in ongelimiteerde hoeveelheden, dan zijn alle belet selen voor een waardige voorproef tot het echte feest over een paar weken uit de weg geruimd. In de krokodilbar in Kloosterzan de van Antoine Raes waren zijne doorluchtige hoogheden en talrijke gevolgen uit alle carnavalsplaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen. De heer Raes had hen daartoe uitgeno digd als tegemoetkoming voor de drukke tijd die hun allen te wachten staat. Feestvieren voor de carnavals- sponsors is er dan niet bij. Het zou voor de prinsen en raden van elf ondoenlijk zijn overal waar zij wor den gewenst een pintje te vatten. Vandaar de uitlaatklep in de Kro kodilbar. De prinsen konden zich oe fenen in het houden van toespraken en de prins uit Sas van Gent reikte de initiatiefnemer van het feest, de heer Raes, de versierselen uit in de orde van de Gouden Piek. Verder kreeg de heer Raes ook de Steense Muis aangeboden. Aan al het offici ële gedoe kwam een eind. En toen kon verder worden gedanst en ge host op oude en nieuwe carnavals schlagers. Het grandioze feest duur de tot diep in de nacht. Nu op naar het echte carnaval. (Van onze VLISSINGEN aan de motor van de heer A. brand gevlogen, niet voorkomen, uitbrandde. correspondent) Door een defect is de personenauto B. uit Vlissingen in De brandweer kon dat de auto geheel Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met een spontane zanghulde nam de folkloristische groep SAKS afscheid van het talrijke publiek in het Terneuzense Zuidland- theater. Zij besloten hiermee een toernee door Nederland. Dat afscheid kwam na een ongekunstelde, keurige en vaak hartverwarmende show, waarin dans, zang ©n muziek de hoofdbestanddelen vormden. Wie iets van de hoogste orde had verwacht, kwam enigszins bedrogen uit. De sa menstellers van het programma heb ben daar beslist niet naar gestreefd. In verhaalvorm met alle onvolkomen heden vandien, is getracht een na bootsing van de vroegere negercul tuur ten tijde van voor en na de sla vernij te bewerkstelligen. Door het enthousiasme van deze groep, die door de Sticuaa naar Nederland is gehaald, vielen de schoonheidsfoutjes weg, en kon men genieten van het schouwspel. (Van onze correspondent) AXEL De bromfietser Van H. uit Terneuzen is op het rijwielpad langs de Rijksweg Axel - Sluiskil ter hoogte van het villapark komen te vallen. Hierbij liep Van H. zulke ernstige hoofdwonden op, dat hij naar het ziekenhuis te Sluiskil werd vervoerd. Dat gebeurde ook met zijn duopassagier, mej. E. K. eveneens uit Terneuzen, die verwondingen aan haar handen h,ad opgelopen. 1 Plu mai (Van onze correspondent) GOES De Goese brandweer moest zaterdag weer uitrukken. Na de grote brand bij Duvekot N.V. in het begin van deze maand was het nu voor het woonhuis van de heer P. Geijsen aan de Oostsingel. Een felle uitslaande brand vernielde woning en inboe del geheel. De bewoonster van het huis lag bo ven wat te rusten, toen zij een rook- geur waarnam. Zij wilde naar bene den gaan kijken wat er aan de hand was. Z(j kon echter niets anders doen dan snel naar benden en naar buiten rennen, omdat de gehele woonkamer reeds één vlammenzee was. Bij de buren alarmeerde zij politie en brandweer. De brandweer rukte direct met al le beschikbare materiaal uit. Toen zij enkele minuten na het alarm op de plaats van de brand arriveerde sloegen de vlammen al door het dak en de ramen. De bewoners moes ten toezien hoe woning en inboedel geheel door het vuur vernietigd wer den. De brandweer kon namelijk niets anders doen dan met vier stralen proberen de vuurhaard te doven en het overslaan van de brand naar an dere percelen te voorkomen. Dit luk te, mede dank zij de gunstige rich ting van de wind. Nadat de brand weer het vuur meester was en com- laten inrukken, bleek dat de muren van de woning geheel ontzet waren dat de voorgevel als gevolg van de brand gescheurd was. Hoe en waar de brand is ontstaan, is niet bekend. Politie en brandweer stellen een onderzoek in. De totale schade bedraagt ongeveer 40.000 tot 45,000. De heer en mevrouw Geijsen woonden nog geen jaar in 't huis dat zij na hun huwelijk be trokken. Woning en inboedel waren tegen brand verzekerd. VOGELWAARDE Met het onthullen van het nieuwe em bleem van de fotohobbyclub Vo gelwaarde heeft burgemeester P. Molthoff de tentoonstelling van deze foto-amateurs in de raads zaal van het gemeentehuis van Vogelwaarde geopend. De burge meester sprak daarbij de hoop uit, dat vanuit deze actieve vereni ging, die weliswaar veel in de donkere kamer werkt, nog veel licht zal mogen uitstralen. De voorzitter, tevens artistiek lei der van de club, de heer J. Vernim- men, bracht in zijn openingswoord dank aan alle medewerkers, speciaal ook aan het gemeentebestuur van Vogelwaarde, voor het beschikbaar- stellen van de raadszaal. De club werkt in een kleine ruimte, die wel willend door een particulier voor dit doel is afgestaan. De heer Vernim- men toonde zich ook hiervoor dank baar, maar omdat het aantal leden steeds toeneemt, hoopte hij op een spoedige bouw van het gemeen schapshuis, waarin voor de fotoclub een echte donkere kamer is gepro jecteerd. De fotohobbyclub Vogel waarde, die blijkens het nieuwe em bleem voortaan zal worden aange duid met de initialen F. H. V., bracht op deze tentoonstelling tachtig foto's, grotendeels van het formaat 40 x 30 centimeter, en een aantal kleuren dia's. Het werk omvatte voornamelijk natuuropnamen, die vooral tech nisch uitstekend waren afgewerkt. Ook enkele portretten en actiefoto's uit de sportwereld deden het heel goed. Het peil van deze wat roman tisch getinte expositie lag weer be langrijk hoger dan bij voorgaande gelegenheden. Alle bezoekers van de tentoonstelling kregen een leuke fotografische attentie, in de vorm van een jaarkalendertje, versierd met foto. Via een kleine enquête werd de mening van het publiek ge vraagd over de inhoud van de ten toonstelling. Het aantal bezoekers, da zondagavoond de tweehonderd passeerde, lag iets lager dan vorige jaren. Het slechte weer, en de t.v.- uitzending van de schaatskampioen schappen, waren hieraan naar de me ning van het bestuur debet. Morgen, dinsdag 27 jan. Bergen op Zoom 6.38 en 18.56. Hansweert 5.53 en 18.17. Made-Drimmelen 9.05 en 21.39. Terneuzen 5.16 en 17.39. Vlis singen 4.46 en 17.05. Wemeldinge 6.28 en 18.46. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De eerste contactbij eenkomst van alle toneelvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zaterdagmiddag in De Halle te Axel, is op een mislukking uitge lopen. Er was slechts een handje vol belangstellenden dat de moei te nam te kijken naar het eerste bedrijf uit het stuk „Lief zijn voor Sloane" van Joe Orton, gespeeld door de Zeeuwse Comedie uit Vlissingen. De première van dit spel vindt plaats op 28 februari. De wegblijvers hebben ongelijk ge kregen, want ondanks de geringe op komst heeft de discussie na afloop van de voorstelling enkele interes sante punten opgeleverd. Een aan tal bestuursleden van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, de pro vinciale afdeling van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel, dacht dat het reëler was al de verenigin gen haar eigen gang te laten gaan en zichzelf verder op de jeugd te richten. Dit zou moeten gebeuren in de vorm van de zogenaamde werk groepen, die, via het geven van cur sussen in dramatische expressie, tot stand kunnen komen. In Nieuwdorp wordt al op een dergelijke wijze met succes gewerkt. En dinsdagavond (27 januari) gaat in Terneuzen een cursus dramatische expressie van start. Verder loopt een dergelijke cursus op dit moment in Oostburg. Toch wordt het werk voor de bestaan de verenigingen niet vergeten. In Philippine is vorig seizoen een re- giecusus gehouden door de adviseurs van het Zeeuws Centrum, de heer Ad van Noord, die, behalve deze cur sus ook alle andere cusussen geeft. De regiecursus krijgt een vervolg en op vier mei van dit jaar gaat de cursus theatertechniek in Philippine van start. De discussie spitste zich in hoofd zaak toe op de vraag, wat voor we gen er in de nabije toekomst me het amateurtoneel in Zeeland moe ten worden ingeslagen. Van de be staande verenigingen werd niet veel verwacht: de opmerking „men ver zuipt liever dan elkaar de hand toe te steken" sprak boekdelen. Ook kwam de klacht naar voren, dat er op de scholen te weinig ruimte is voor vrije expressie, een eerste ver eiste om de jongeren rijp voor to neel te maken. Geprobeerd zal worden om, in na volging van enkele andere gebieden in het land, beroepsaeteurs in te schakelen bij het onderricht in ïm- provisatielessen in schoolverband. De vraag waarom zo weinig jongeren be langstelling hebben voor het huidi ge amateurtoneel kan eenvoudig wor den beantwoord. De miserabele om standigheden waaronder moet wor den opgetreden en gerepeteerd in de ze provincie is er een van een reeks factoren. Verder speelt de repertoi rekeuze en een zekere startheid bin nen de verenigingen een rol, die het deelnemen aan een vereniging wei nig aanlokkelijk maken. De conclu sie van deze op zich nuttige bijeen komst luidde: verschuif activiteiten naar de jeugd en probeer met een geleidelijke opbouw werkgroepen te creëren. Zaterdag is er in 's-Heer Hendrikskinderen een soortgelijke bij eenkomst voor amateurtoneelvereni gingen. Waarnemend burgemeester MolJ hoff opent de fototentoonstellinj jg het gemeentehuis te Vogelwaarde, I (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een personenaull die geparkeerd stond en eigendorJ was van P. N. uit Vlissiiigen, is ui eigen beweginig gaan rijden en dos! ean spiegelruit va<n Bisschofs Moèf magazijn gereden. Er deden ziel ge©n persoonlijke ongelukken voor. I GOES Grand 20 uur Zorg, dat je er uit komt, 14 j, HULST Bioscoopgebouw 20 uur MacKenma's goud, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Verdorven liefde, 18 TERNEUZEN Luxor 20 uur De vijf gouden draken, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur De duivelsbrigade, 14 J. ANTWERPEN Astra De dolle kever a.l. Astrid Bambi a.l. Monty Tarzan en de zoon vatfa wildernis a.l. Ambassades De geschieden) «a I een moord 18 jaar Forum De brug van RemagetlU Odeon Justine 18 jaar Rex Mississippi-meermin 18 jaar Rubens Kasteel in de hel 18 ja Vendome Princess 18 jaar GENT Metro De langste dag 14 jaar Capitole De clan van de Sicilianea| 14 jaar Century Mijn naam Is Pecos i Savoy Mississippi-meermin 18 jaa Select Het schandaal 18 jaar ST.-NIKLAAS Scala Krakatoa a.l. Select Noem mij maar Mathilde a.l. Century Bye bye Barbara 18 Jas Renova Oedipus koning 18 jaar ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 is| Recital door Annie Fischer (piai Beethovencyclus Schouwburg 20.15 uur „Jongens onder elkaar" van Mij Crowley door Toneelgroep Centr VLISSINGEN Britannia 20 uur Cabaret PePijn met „Opus 4" GENT Kon. Ned Schouwburg 20 uur Een leeuw in de winter, van Jan| Goldman BRESKENS Gemeentehuis 19.30 uur Raadsveil Opgave voor deze rubriek tel. O"*1 7438 ot Postbus 116 in Midtlelb- MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 3jj Expositie „Hei Zeeuwse durpj (t.m 28 febr.) Ma. t.m. vrü 12.30 en 13.30-17.30 Zat. van 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten kunstenaars 1500-1800: oude fiek (t.m 31 ian.) Vieira da Silva. schilderijen t.m 31 jan.) fi Rotterd Kunststichting (Zuidpt werkd 10-17, zond 12-17) "T Bauman. keramiek en Arie Bn» man assemblages (t.m. 31 ia&'l Rotterd. Kunstkring W. de straat 35- Sculpture!} van Se®* en schilderijen van Hans ban®, (t.m 7 febr.). Werkd van lq en zon van 11 16 uur. l'HOLEN Stadhuis Expositie „25 jaar land" (t.m. 7 febr.) Expositie „25 jaar Zeeland" (t.m. 7 febr.) NT WERPEN Kon. Museum voor Schone M sten Vijftig jaar moderne q derkunst uit Wallonië en Oris (t.m. 21 tebr.l (Va LAGOS/ABIDJAN end teruggeroepen uit zo is uit betrouwbare dig hebben gemaakt a sen die sinds de over§ het gebied van Orloe v soldaten van de eerste het meest gedisciplinee F.r zün berichten dat politie streng optreedt te die zijn betrapt op ge tegen burgers of van plu zouden afgelopen weel dertig soldaten in Owerri onder gewapende bewaki militaire gevangenis zijn Volgens functionarissen hulpverlening in Nigeria zijn de vier C97-vliegtuigi president Nixon aan het 1: loofd om voedsel te verv te groot om te gebruiken, len zouden reeds bij de ding de banen van de van Port Harcourt en 1 bruikbaar maken. In plaats van C97-toest het internationale Rode aantal kleinere vliegtuigei baar gesteld met een laa van elf ton. Gisteren is het Noorse „Nopal Tellus" uit Lagos Harcourt vertrokken met wagens en 5 landrovers Hef schip is ook geladen ton rijst en meel met ee witgehalte. Drie konvooier Enoegoe aangekomen om te brengen in de transpor Tot nu toe zijn er meer sen en medische specialis zaam in de getroffen gebi dan tweemaal zoveel als ai van de oorlog. In het Niger in Port Harcourt, waar bijl deren met de hongerdood dreigd zijn dit weekend nt en drie verpleegsters aanigi Volgens adviseurs van Kruis is de situatie over meen bevredigend, hoew buurt van Owerri de toe ernstig is. In het hele geb tot 20 procent van de bev< ernstige ondervoeding lijdei artsen zou dit percentage c male omstandigheden ong zijn. Volgens welingelichte bron de voormalige Biafraanse neraal Ojoekwoe, zich sa z(jn kinderen teruggetrokk (ADVERTENTIE Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door he' K.N.M.I. op zondag 18.00 uur: Tamelijk zacht met aanvanke lijk enkele buien en later opk gen. Weersvooruitzichten in cij middeld over Nederland. o°r dinsdag: aantal uren T°t 3; min.-temp.: tot 6 gra ven normaal; max.-temp.: -'"celen boven normaal; kans roge periode van minstens „»JPro,cent> '5ans °P een gehe< etmaal: 20 procent. ?or woensdag: aantal urei min"temp.: 1 tot 5 gra ven normaal; max.-temp.: f graden boven normaal; kans «roge periode van minstens •O procent; kans op een gehei etmaal: 60 procent.

de Stem | 1970 | | pagina 2