MIDDELBURG VERWELKOMT BURGEMEESTER P. WOLTERS BIAFRAAN „Kleine Malcolm" van N.R.T. onbevredigend Volkel alternatief voor oefenterrein Oirschot papier voor uw -pen Dordtse koopman weer voor rechter Geen vliegveld in Ritthem Voorstellen tot benoeming in raad Kapelle Geen steun voor stranden langs Wester schelde REDT VEERTIG VARKENS IN EEDE AANGETAST DOOR VARKENSPEST Toename van aantal dodelijke ongevallen in Vlissingen TWEE OMVANGRIJKE ZOMEREXPOSITIES IN ZEEUWS MUSEUM Stembusakkoord P.v.d.A. - P.P.R. in Vlissingen Discobal in Rilland- Batb voor Biafra i: Gestolen auto terecht Goes VOORZITTER K. VAN DIJK VAN KAMERCOMMISSIE: STUDIEBUNGALOWS VOOR STUDENTEN UIT TE RUMOERIG AMSTERDAM Westkapelle Oecumenische jeugddienst in Middelburg Aardappelen Correspondentie Israël Verdacht van moord DE STEM VAN ZATERDAG 24 JANUARI 1970 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gistermiddag om ongeveer twaalf uur betrad drs. F.a. Wolters het Middelburgse stad huis, dat hij na 16 februari „zijn" stadhuis mag noemen. Drs. Wolters, benoemd tot burgemeester van Mid delburg, kwam gisteren in de Zeeuwse hoofdstad kennis maken met de wethouders en de secretaris van de stad en met verschillende ambtenaren, die hem straks terzijde zullen staan. Loco-burgemeeflter W.P.J. Baars had de nieuwe burgemeester en diens gezin van de trein gehaald en in het Middelburgse stadhuis werd het gezin Wolters verwelkomd door de overige wethouders, de secreta ris ©n hoofdien vam afdelingen. Het wag de burgemeester en zijn gezin aam te zien, dat het hen wiat „deed", het monumentale stadhuis te betreden. De 49-iarige drs- Wol ters heeft grote verwachtingen van zijn nieuwe functie. Coevorden, zijn vorige standplaats, was interessant- Middelburg is veelbelovend. De installatie van burgemeester Wolters vindt plaats op zaterdag "21 februari om 14.00 uur. In de raads vergadering van maandag a.s. zal een gezamenlijke verklaring door het huidige college vam b. en w. om trent de benoeming van drs. Wolters worden afgelegd. Drs. P. A. Wolters, de nieuwe burgemeester van Middelburg, ach ter de tafel, tweede van links. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In Vlissingen is tussen de afdelingen van de PvdA en de PPR een stembus akkoord bereikt, op grond waar van men met een gezamenlijke lijst de raadsverkiezingen tege moet gaat. Het akkoord is bereikt, doordat op de kandidatenlijst van de PvdA vier plaatsen zijn toegewezen aan vertegenwoordigers van de Politieke Partij Radicalen. De heer P. H. van de Ven (voorheen KVP) heeft de vijfde plaats op de lijst gekregen. De heer F. K. P. Schets bezet de elfde plaats, de heer J. J. de Mui te (Souburg) de 18e plaats en me- )7ouw A- P. Raas-De Vos de 23ste plaats. In de raad van Vlissingen in zijn huidige samenstelling bezet de PvdA negen zetels. Twee Vlis- singse wethouders zijn lid van de PvdA. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH De instuif Ril- lanft-Bath start het nieuwe jaar met een discobal ten bate van Biafra in het Dorpshuis te Rilland, zaterdag om half acht. De discjockey is Ben. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Nu het Noord- Sloegebied in het door Provincia le Staten van Zeeland vastgestel de Streekplan voor Midden-Zee land is aangewezen als plaats voor een vliegveld zullen de plan nen voor de aanleg van een lucht haven op hetg ebied van de voor malige gemeente Ritthem niet worden verwezenlijkt. Het college van b. en w- van Vlis singen achten het daarom noodzake lijk, dat, vooruitlopend op de vast stelling van het in voorbereiding zijn de bestemmingsplan voor het lande lijk gebied, het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de voormalige ge meente Ritthem wordt herzien. Om te voorkomen, dat de verdere ontwikkeling van Ritthem, met na me in de agrarische sector, stagneert is het gewenst, aldus schrijven b. en w. in een voorstel aan de raad, dat een herziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak voor dit gebied wordt voorbereid. ,v - 11 i tit:'- -tef #&p Y 1 Y YYY S - y - I- -V ■■■p .v: IfeT. v :G't' -..'y -. 1- 391 - 1 (Van onze toneelmedewerker) MIDDELBURG Voor een zeer ma tig bezette schouwburgzaal bracht het Nieuw Rotterdams Toneel in Middel burg de eersteling van de nog jeug dige Engelse auteur David Halliwell. Hij heeft het de titel meegegeven „Little Malcolm and his Struggle against the Eunuchs". Op het programmablaadje werd meegedeeld, dat de (ook nog) jonge Amerikaanse regisseur het stuk niet wilde zien als een stuk met een uit sluitend politieke boodschap. Hij zou alleen maar zeer dom geweest zijn als hij het wél zo had gezien. Hij ziet het als „de strijd van de „kleine main", die zo graag in zijn eigen ogen en die van anderen de held wil zijn". Hoewel dit nu niet be paald getuigt van een uitermate ori ginele visie, zouden we ons daar toch wel mee hebben kunnen verenigen. Helaas is het hele geval wat twee slachtig: de geweldige plannen van het viertal jongelui, waarvan Malcolm Scrawdyke het hoofd is, op zijn zachtst gezegd aan de kinderlijke kamt. terwijl de jongelui eigenlijk bloedserieus zijn. Nu heeft de regisseur van het eer ste gedeelte van het stuk een com plete klucht gemaakt en al zijn spe lers een geinponem opgezet. Na de pauze heeft hij dan een geweldige verrassing in petto: een ernst in het spel én de spelers, die wij niet voor mogelijk hadden gehouden. En haar- mee ontstaat er een discrepantie, die het hele stuk, dat hier toch al een manco vertoonde, wel erg ongeloof waardig maakt. Dat de spelers er niet in slaagden ons te overtuigen, ligt dus echt niet aan henzelf. Aart Staartjes had neel wat goede momenten in zijn rol van Malcolm en speelde het zelfs klaar ons meer dan eens de verteller van „Woord voor Woord" te doen ver geten. Toch geloven wij niet dat hij nu bepaald de ideale vertolker was voor deze zeer moeilijke figuur. Dat wat stille, onhandige persoon vain de tekenaar Irwin Ingham, werd door Johan Ooms consequent en strak volgehouden gebracht. Datzelf de kunnen we wel zeggen van Huib Broos als de schilderende John Wiek Blagden, maast trawant van Malcolm, met uitzondering van de rechtzittings scène, waarin hij verviel in bekken- trekkerij. Cees Linnebank voldeed aan zijn opdracht, van de journalistieke fan tast Dennis Charles Nipple een kari katuur te maken. Cocki Boonstra, die als Ann Gedge, het meisje waarop Malcolm verliefd is, pas in het se- (Van onze correspondent) GOES De auto, die donderdag in Goes was gestolen, werd vrijdag te ruggevonden in de Ossehoofdstraat. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. rdeuze gedeelte aan bod kwam, had het iets gemakkelijker dan haar man nelijke collega's en profiteerde daar dan ook van. Bepaald jammer was, dat de regis seur zich liet verleiden tot het flauwe grapje, om ineens alle licht aan te gooien als Malcolm zegt: Daar gaat me een licht op. Nee, alles bij elkaar is het ons niet zo erg meegevallen .ondanks het dik wijls beslist niet onverdienstelijke spel van de acteurs. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de agenda van de openbare vergadering van de ge meenteraad van Kapelle, die op dinsdag 21 januarj om half acht 's avonds zM worden gehouden, komt een groot aantal voorstellen tot be noemingen voor. Voorgesteld wordt wethouder P. J. Balkeinendie te benoemen als verte genwoordiger van de gemeente Kapel le in de vergadering van de N.V. Waterleiding My Zeeland Lo. Voor de vacature ontstaain door het bedanken de heer B. de Ja- gdr in het bestuur van de stichting gemeenschapshuis - dienstencentrum worden voorgedragen: 1 de heer A. N. Lamper, 2 M. J. de Jager. Voorgesteld wordt verder de heer C. M. Dagevos te benoemen als ver tegenwoordiger in de gemeenschap pelijke regeling vleeskeuringsdienst, en wethouder A. P. Schouwenaar in het bestuur van de Stichting Zeeuw se Muziekschool. Voorts 's er een voorstel om aan de heren C. N. F- van Sas en J. Ou deman eervol ontslag te verlenen als ambtenaren van de burgelijke stand en d« heer G. W. P. de Kam ails zodanig te benoemen. Verder stellen b. en w. van KapeHe de raad voor om de heer C. A. Potter te Ka pelle te benoemen tot directeur van de dienst gemeentewerken en de heer W. Dieleman te Wemeldinge tet adjunct-directeur. Ook is er een voor stel om een adviescommissie voor de toewijzing vain woningwetwonin gen in tie stellen, waarvoor worden voorgesteld de heren F. van Hoorn, Kapelle A. N. Lamper, Biezelinge Chr. Rijn, Schone en C. W. Bras, Wemeldinge. Woningtoewijzingen zullen behan deld worden en bezwaarschriften te gen aanslagen in de woomforensen- belastdng van de voormalige gemeen te Wemeldinge. Het bedrag per leerling ex art- 55 bis vain de L.O. wet voor bet jaar 1970 wordt voorgesteld tot bepalen op f 95,- per leerling vermeerderd met f 5,- administratiekosten. Tas teruggevonden De tas, welke voor het station in Goes uit de auto van de heer J. B. uit Goes was ge stolen is terecht. De tot nu toe onbe kend gebleven dader was waar schijnlijk zo teleurgesteld in de in houd, een complete voetbaluitrusiting dat hij deze onbeheerd achterliet in de Jacob Roggeveenstraat te Goes. .GOES Het restaurant van de nieuwe sporthal in Goes is officieel in gebruik genomen. De exploitant, de heer W. van der Endt gaf ter ge legenheid hiervan een receptie. Vele aanwezigen gaven blijk van him belangstelling, waaronder enke le leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Sportbelangen Goes en afgevaardigden uit het bedrijfsle ven en van de Goese sportverenigin gen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het blijkt in dit stadium zeker niet verant woord van overheidswege inves teringen te doen ten behoeve van de openluchtrecreatie langs de Westerschelde van ettelijke mil joenen guldens. Deze conclusie wordt getrokken in een artikel in de Veerse Meer-gids onder de kop „Badplaats van allure aan open riool?" na beschouwing van sta- tendebatten en van gegevens uit officiële stukken en nota's. „Met toenemende verbazing heb ben wij de laatste maanden moeten constateren op welk een schijnbaar nonchalante wijze er somtijds voor bij wordt gegaan aan de ontwikkelin gen, waaraan eigenlijk de grootste aandacht zou moeten worden be steed", aldus de Veese Meer-gids over de verontreiningiing van de Wester schelde. In het artikel wordit gesteld, dat het niet te verwachten is, dat - wanneer de huidige ontwikkeling niet wordt gestuit - de Vlissingse stranden ge vrijwaard zullen blijven van onrein Soheldewater, omdat het „zonder meer niet mogelijk zal zijn de bacte riën etc. te verbieden de lijn Vlissin- gen-Breskens in westwaartse richting te overschrijden. Investeringen voor de ontwikkeling van Vlissingen tot een badplaats van allure, zoals is beschreven in de pro vinciale nota inzake de ontwikkeling van de openluchtrecreatie in Zeeland kunnen voorhands beter achterwege blijven, zo wordt gesteld, want „wat is een badplaats zonder bruikbare stranden?" (Van een onzer verslaggevers) LEGERKAMP oirschot "Brabant heeft niet begrepen dat WÜ serieus onderzoeken of Volkel «en alternatief kan zijn voor het militaire oefenterrein Oirschot. Ik neb op de hearing in Eindhoven de burgemeesters van de betreffende Oostbrabantse gemeenten gemist. Ik zou ze wel willen adviseren om straks op de hearing van de ka mercommissie in Den Haag te ko men om het voor en tegen van een oefenterrein ter plaatse toe te lich ten". Dit zei ons gisteren voorzitter Karei van Dijk (VVD) van de spe ciale kamercommissie, die de moge lijkheden voor nieuwe militaire oefenterreinen onderzoekt. Demonstreert zich hier opnieuw een gebrekkig contact tussen Bra bant en „Den Haag" of weigeren ne Brabantse bestuurders met opzet minister Schut van ruimtelijke or dening alternatieven aan de hand te doen voor het oefenterrein Oir schot, dat hij wil uitbreiden tot drieduizend ha? Commissaris Kortmann zei don derdagmiddag op de hearing van de kamercommissie in de Eindhoven- se Stadsschouwburg, dat Brabants aandeel in kazernes, militaire vliegvelden en oefenterreinen al meer dan genoeg is. Desondanks heeft de commissaris toegezegd de kamer schriftelijk in te lichten over de mogelijkheden die Volkel als militair oefenterrein biedt. Hoe dan ook, de kamerleden zijn gistermiddag met de tong op hun schoenen naar huis teruggekeerd na een vierdaagse veldtocht langs de geplande oefen, en schietterrei- nen Kuinderbos, Harskamp en Oir schot. „Het was overal hetzelfde liedje", zeiden ze na afloop van de tour nee. „Overal is ons gezegd: Als er oefenterreinen moeten komen, vooruit dan maar, maar alsjeblief in géén geval hier". Alhoewel alle kamerleden, die wij spraken, on der de indruk bleken te zijn van de sterke argumentatie van sche pen drs. G. van der Kruys van de agglomeratie Eindhoven tegen de uitbreiding van het Oirschotse oefenterrein, bleek geen van hen bereid te verklaren of Oirschot nu uit de gevarenzone verdwenen is. In militair opzicht lijkt Oirschot namelijk bijzonder geschikt. Deze indruk is zo mogelijk nog verstevigd door de excursie, die de kamerleden gistermorgen in AMX- tanks en gepantserde troopcarriers maakten over het bestaande en „toekomstige" oefenterrein. Niet zonder leedvermaak van de mili tairen moesten de kamerleden en hun begeleiders de barre tocht met de legervoertuigen maken met de kleppen open om goed te kunnen zien. De tankoveralls, die zij voor deze gelegenheid aangetrokken hadden, boden nauwelijks bescher ming tegen de kou. Tot op het bot verkleumd arri veerden zij na deze rit in de als kantine ingerichte legertent, die midden op de hei was opgesteld. Daar werden de volksvertegen woordigers onthaald op warme snert en broodjes met koffie, aan geboden door kolonel Koomen. De aalmoezenier van het 17e pantser regiment had voor deze gelegen heid bereidwillig zijn tent afge staan. Deze was omgebouwd tot la trine, met een heus watercloset. „Al met al was de tocht langs de kandidaat-oefenterreinen voor mij een historische belevenis", ver klaarde commissievoorzitter Van Dijk. Evenals andere kamerleden was hij van mening dat de bevol king overal een actieve oppositie heeft gevoerd. De scherpe en direc te „stadse" oppositie van Eindhoven (door sommigen vergeleken met „het hete Amsterdam, waar je voor dit soort zaken helemaal geen poot aan de grond krijgt") spande de kroon. fc_ 1 DAT het aantal acties in deze ru briek vandaag niet zo groot is wil niet zeggen dat er aan de actiiestroom een eind komt. In tegendeel. Nog dagelijks wordt er gereageerd op de toch steeds minder gunstige berichten, die uit Nigeria over de toestand in het voormalig Biafra hier door dringen. Maar veel acties wor den gespreid over meerdere da gen. Soms weken. IN Breda zijn dit weekeinde ver schillende Biafra-activiteiten te melden: Vanmorgen wordt op het terrein vam Vriens door de pedagogische academies Assen delft en St.-Franciscus een Ame rikaanse verloting gehouden van door leerlingen van de kunst academie St.-Joost vervaardigd werk. In het Ignatiusziekenhuis en in het Diaconessenziekenhuis houden leerlingen van de Breda se nutsschool Boeimeer vandaag en morgen een fancy-fair, waar ze ook zelfgemaakte dingen aan de mam zullen proberen te bren gen. IN Rijen wordt vandaag een op tocht gehouden door de kinde ren van de lagere scholen. Ze houden ook een coUecte. De kin deren hebben van de week al geld verdiend door het verko pen vam croquetten en erwten soep, het wassen van auto's en het poetsen van schoenen. De leden van de KWJ en de Snoo- py-soos in Nieuw-Vossemeer hebben een blikseminzameling gehouden. In twee uur tijd had den ze een bedrag van f 564,14 bijeengebracht. Ook de op brengst van het discobal op za terdag 31 januari in het gemeen schapshuis zal aan Biafra ten goede komen. NOG even terug naar Breda. Een collecte onder de leerlingen van de gemeentelijke technische school in die gemeente heeft 278,25 opgeleverd. Zo helpen alle kleine en grote acties om de hulp in Biafra te lenigen. Want de nood is groot. Misschien hebt u dit weekein- de even tiid om tussen de week- eindgenietingen van ons wel vaartslandje door daaraan te denken. ZIJN ER IDEEëN EN/OF RESUL TATEN TE MELDEN? BEL DE REDACTIE VAN DEZE KRANT, TOESTEL 111 (01600 - 22341). (Van onze correspondent) EEDE Een drietal boerderijen in de gemeente Eede is getroffen door varkenspest. Naar schatting zijn omstreeks veertig dieren door deze gevreesde ziekte besmet. De varkens zijn intussen naar de gemeente Son (N.-B.) vervoerd om er afgemaakt en gedestrueerd te worden. Dokter W. H. Kapsenberg uit Sluis, die bij de gevallen aanwe zig is geweest, verklaarde dat hij vermoedde dat de bron van de ziek te in België ligt. De laatste tijd is er in Nederland geen enkel geval van varkenspest gesignaleerd, dit in tegenstelling tot België, waar het de laatste tijd wel voorkomt. De heer Kapsenberg zei niet te kunnen voorspellen of deze ziekte zich nog verder zal uitbreiden, om dat, zoals hij zei, het zo ontzettend moeilijk is om de verschijnselen er van te onderkennen. MINISTER SCHUT wenst geen uit stel van zijn besluit van 23 decem ber, dat beoogt huurwoningen in gro ter mate dan voorheen ter beschik king te stellen van gezinnee met la ge inkomens. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de gemeen te Vlissingen gebeurden vorig jaar negen ongevallen met dodelijke afloop. Het jaar daarvoor gebeur de er géén. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de gemeente Vlissingen. De vermindering van het aantal ongevallen is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het nieuwe stelsel van de systematische sur veillance. Dit nieuwe systeem maakt grote opgang, zo blijkt uit het jaar overzicht De opleidingsscholen en talrijke gemeentepolitiekorpsen blijken er zich voor te interesseren. Zelfs van uit België werd bezoek ontvangen om het nieuwe systeem nader te be studeren. Het aantal bekeuringen daalde vo rig jaar enigszins: van 6300 tot 6100. Deze daling wordt toegeschre ven aan het grotere aantal vacatu res. Meer dan vroeger werd aan dacht besteed aan de „bewegende" verkeersovertredingen. Ook het aantal geconstateerde misdrijven gaf een vermindering te zien: van 930 in 1968 tot 867 in 1969. Het oplossingspercentage daal de tot 51 procent, hetgeen overigens nog ruim 10 procent boven het lan delijk oplossingspercentage is. In het jaaroverzicht wordt de ver wachting uitgesproken dat in 1970 gerekend moet worden met een toe name van de verkeersongevallen en de geweldcriminaliteit. AMSTERDAM (A.N.P.) Als het voor hun studie te rumoerig wordt in Amsterdam kunnen studenten aan de universiteit van Amsterdam zich binnenkort voor 25 gulden per week terugtrekken in een van de 350 va kantiebungalows van de stichting va kantieverblijven (SVV) een aan het NVV gelieerde organisatie. Meer dan duizend studenten kun nen van deze mogelijkheid gebruik maken. De studenten zullen echter alleen buiten het seizoen gebruik kunnen maken van de vakantiebungalows, die staan op Texel, Zeeland (Hama- stede), Drente (o.a. Borger) en Noord-Limburg (Vlierden). De SW stelt als voorwaarde dat de bungalows uitsluitend bedoeld zijn voor studenten die zich op een tentamen voorbereiden. Het is niet de bedoeling dat ze worden gebruikt voor feestjes en dergelijke. Hengelsportvereniging De hen- gelsportvereniging Westkapelle houdt op vrijdag 30 januari een ledenver gadering in hotel Kasteel van Bata via. Naast de normale agendapunten vindt op deze avond ook de uitrei king van de bekers en prijzen plaats. NCVB Tijdens de vergadering van de NCVB in Westkapelle zal de heer Schoenmaker te Zoutelande spreken over het onderwerp „Hu- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zondag avond om zeven uur wordt in de kerk van de H. Petrus en Paulus in Middelburg een bijzondere jeugddienst gehouden, in samen werking tussen jongeren van gere formeerden, hervormden en ka tholieke huize. Men heeft deze dienst een „jonge- renappèl" genoemd, omdat (de orga nisatoren zeggen: helaas) tot het vieren van een gezamenlijke offer dienst nog geen gelegenheid kan wor den geboden. Er wordt een zeer grote belangstel ling verwacht. Het bijzondere van dit jongerenappèl is, dat verschillen de spontane initiatieven die nieuw leven in vaak tot verstarring neigen de liturgische vormen brengen, zijn samengebundeld. Tijdens de dienst wordt een film vertoond, getiteld „Liturgie in jazz". Een kersvers opgerichte muziek groep welke vorige week zondag met succes zijn debuut maakte in een rit mische eucharistieviering in de r.-k.- parochiekerk, verleent zijn medewer king bij de geheel door de jeugd ge organiseerde liturgie. Er is ook een discussie in de dienst opgenomen. Zondag vanaf half vier 's middags wordt de parochiekerk voor de dienst gereedgemaakt. Om vijf uur begint de muziekgroep met repeteren. Jon geren die het koor willen komen ver sterken worden om die tijd in de kerk verwacht. De coHecte vindt na afloop aan de uitgang van de kerk plaats. De baten zijn bestemd voor Biafra en voor het dekken van de kosten van het jongerenappèl. (Van onze kunstmedewerker) MIDDELBURG Ook dit jaar zal het Zeeuws Museum, volgens di recteur dr. P. K. van Daalen, niet stilzitten wat het organiseren van tentoonstellingen betreft. Vooral ge durende de zomermaanden beloven twee omvangrijke tentoonstellingen een trekpleister te worden voor allen die belang stellen in de beeldende kunst van deze tijd. De eerste expositie in de maand juni zal gewijd zijn aan het werk van de in 1921 te Kleef geboren Duitse kunstenaar Joseph Beuys, se dert 1961 professor in de beeldhouw kunst aan de Academie van Düssel- dorf, een ideeënrijk man, wiens in zending op de eveneens door het mu seum georganiseerde tentoonstelling Multipels en Objekten reeds de aan dacht trok. Deze inzending was trou wens ook de aanleiding tot deze eer ste grote retrospectieve in ons land. Het is dus een primeur voor het Zeeuws Museum. De tentoonstelling van Beuys, die reeds meerdere ma len deelnam aan de Documenta te Kassei, komt tot stand dank zij de medewerking van de kunstlievende gebroeders Van der Grinten te Kra nenburg bij Kleef. De tweede tentoonstelling heeft tot titel „Letterlijk en Figuurlijk" en wil door werk van een aantal kunste naars de betekenis tonen van de let ter en het schrift. Behalve kunstwer ken wordt ook een uitvoerige docu mentatie geëxposeerd. Het is de bedoeling dat belangstel lenden ook tijdens de tentoonstelling documentatie aan de expositie kun nen toevoegen. Deze tentoonstelling zal gedurende de maanden juli en augustus te bezichtigen zijn. Naar aanleiding vain, het artikel in De Stem van 21 januari 1970, Aardap pelen blijven duur, Handel wordt be schermd waarop die huidige dure aardappelsituatie wordt besproken, wil ik toch gaarne het volgende op merken. Juist de aardappelliandel en pro- duktie is een vam de bedrijfstakken diie nooit zijn beschermd en ook nu niet. Wel werd vaak door maximum prijsregeling de consument in be scherming genomen. In tegenstelling hiermee staan de produkten welke in de geleide econo mie zijn opgenomen, zuivel, suiker, tarwe. Daarbij wordt zowel de consu ment als de producent in bescher ming genomen, tegen de schomme lingen op de vrije markt. De ham del is hierbij beknot- Zo is het te verklaren dat een k- ter hoogwaardig voedsel als melk, in prijs te vergelijken is met fris drank. Het grote bezwaar van geleide econo mie is dat de stimulans tot druktie- uitbreidimg bij tekort of tot inkrim ping bij overproduktie ontbreekt. (De weit van vraag en aanbod) Het gevolg is, dat het een taak van de overheid is geworden te zorgen voor voldoende produktie-mogelijk- heid, om niet afhankelijk te zijn van hoge wereldmarktprijzen en voorko men van overproduktie bij lage we" reldmarktprijzen. Sommige verantwoordelijke heer sers proberen hun doel dan te berei ken door beurtelings dan weer de ene bevolkingsgroep, dan weer de andere zwart af te schilderen bij de bevol king en daardoor wordt de strijd vaak gestreden waar die strijd niet thuis hoort, n-1. bij het klootjes-volk (verdeel en heers) ROOSENDAAL C. v. TILBURG Exchange of ideas, thoughts, pro jects can develope good understan ding. I'm ready to corresponde with interested. I'm concerned with all actual events in our life and our so~ cieties. Also years I collect stamps and coins from all parts of the world, Corresponding is good use ful activity for young or old. I'm sure that plenty of your readers will be glad tot exchange letters. I shall gladly answer everyone writing to me in English or Dutch. I shall be very obliged if you kin- ly find possibilities deliver this to your readers. J. BUCHMAN, AMINADAW no. 12, TEL-AWÏW ISRAEL (Van een onzer verslaggevers) S DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch zal maandag moeten uitmaken of de 48-jarige koopman Johan V. uit Dordrecht wel of niet de 71-jarige caféhouder J. Schoen makers uit Oirschot heeft vermoord. Het is de derde maal dat de verdachte in deze zaak voor rechters zal ver schijnen. Hij is op 24 oktober 1968 door de rechtbank in Den Bosch vrijgespro ken bij gebrek aan bewijs. De officier van justitie had vijftien jaar gevan genisstraf tegen V. geëist. De eenzaam wonende caféhouder Schoenmakers uit Oirschot is op 8 augustus 1967 vermoord. In februari '68 kwam de zaak voor 't eerst voor de rechtbank in Den Bosch, maar de ze verwees de zaak terug voor een psychiatrisch onderzoek en omdat één getuige niet ter zitting gehoord kon worden. V. weigerde echter het psychiatrisch onderzoek. Hij is wel veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf wegens het ste len van een roeiboot met motor in Klundert en een inbraak in een ma chinefabriek te Oud- en Nieuw-Gas- tel. V. heeft echter ruim veertien maanden in voorarrest gezeten. Jo han V., die door een getuige-desikun- dige „een debiele psychopaat" is ge noemd heeft twaalf jaar in het rijks- asiel „De Kruisberg^' gezeten. Weer in vrijheid gekomen is hij, na een kort koopmanschap in lompen en oude me talen in Dordrecht, een zwervend be staan gaan leiden in Brabant. Op 11 augustus 1967 - nu bijna twee-en-een- half jaar geleden - is hij in Breda van zijn hotelbed gelicht verdacht van de moord op de baas van café „Oase" in Oirschot. V heeft toegegeven wel op de dag van de moord in het café te zijn ge weest, maar hij heeft steeds ontkend de man te hebben vermoord. Getui gen in deze zaak spreken elkaar te gen. Er is sprake van, dat een voor bijganger, nadat V. het café verlaten zou hebben, een auto voor het café zou hebben zien staat. Maar niemand kan uitsluitsel geven over juiste tjjdi- stippen. Een technisch onderzoek zou heb ben uitgewezen dat er op het jasje en het overhemd van V. bloedspatjes van de bloedgroep van het slachtoffer zouden hebben gezeten. Een speur hond zou na een eerste aarzeling V, hebben aangewezen als degene, die het laatst de bijl, waarmee de be jaarde caféhouder de schedel is inge slagen, heeft vastgehouden.

de Stem | 1970 | | pagina 7