IRKERIJ Bontmode bedreigt diverse diersoorten H. Priemus: wonen, creativiteit, aanpassing Tips en raadgevingen in verband met artrose s I I ers ING camouflage opmerkingen DOEN UW GEWRICHTEN PIJN DOOR HET VOCHTIGE WEER? IISTRATIEVE rrl.) IBEDIENDE plrijven ONGERS I I I I fm's edrijf N.V. .drijven MONGERS I I ■■■hbH VOORAL VERSIERING STATUSSYMBOOL HALT VIA EERGEVOEL DE STEM VAN ZATERDAG 24 JANUARI 1970 18 l Dor diverse werkzaam- 31 -17.00 uur op de af- gl N.V., Ravelstraat 30, B| IRAADSSINGEL 149 Inde aktiviteiten kontakt met |ei' a. zullen in nauwe samen- verantwoording krijgen voor ote woningbouwprojekten in wordt als eis gesteld dat de (geven aan een of meerdere verk kan indelen en koördi- Ihnieken van planning, voort- l.d, waarbij hij gesteund zal let bedr bureau, (ikkeling is ruime praktische noodzakelijk. iter b. zullen in nauwe samen- If hoofduitvoerder de verant- lan gehele of onderdelen van andstad Holland. I soortgelijke funktie is nood- lin overeenstemming zijn met landig geschreven sollicitaties bovengenoemd adres. I worden met de bank-, giro- lierbij aan een meisje van 18 I: het bezit van M.Ü.L.O.- en llsmede van het praktjjddiplo- (m ofwel studerend hiervoor. 1 werkelijk geïnteresseerd zijn Lidvak is 'dit een interessante liternationaal georiënteerd be- Ivoornamelijk bestaan uit het In binnenkomende gegevens pcestations uit de gehele we- ,i akkuraat meisje met U.L.O.- J kennis van de Franse, Duitse li en een type-opleiding. sollicitatie, die u gelieve te - Afdeling Personeelszaken, 11 woningen waar je méér mee kunt BREDA Dezer dagen kregen we toevallig het huurcontract van bewo ners voor een nieuwe flat onder ogen. De bepalingen daarin over hetgeen de nieuwe bewoner wel en niet met zijn woning mag doen waren zo uit voerig, dat zij spraken van een angstig vermoeden, dat de hele flat de prooi zal worden van een afbraak en verbouwingswoede. Bij voorbaat scheen de verhuurder er al van uit te gaan, dat bewoners nooit tevreden zullen zijn met de indeling en de inrichting en daar zelf wel correcties in zullen aanbrengen. Dat vermoeden is nog niet zo vreemd, want be halve de keuze van het behang blijft er voor bewoners van onze mo derne betonnen „opbergdozen" niet zoveel over om tot een persoonlijk gekleurde en aan de leefwijze van het gezin aangepaste bewoning te komen. Zoals de zaken nu staan lijkt het zinvol in de woningbouw aanpas singsmogelijkheden te bieden, bere kend op allerlei veranderingen die in het gezin plaatsvinden of van buiten af komen en waarbij de zelfstandig heid van de bewoner in het geding is. Dat is één van de conclusies, die dr. ir. H. Priemus (28) trekt in zijn bock „Wonen, kreativiteit en aanpas sing": een onderzoek naar de voor waarden voor de meest haalbare aan- passingsmogelijkheden in de woning bouw. Een pleidooi om minder vast gepinde woningen te bouwen, waar door het mogelijk wordt het bewo nen van een huis tot een interessan tere bezigheid te maken dan het nu meestal is. Dit geluid is niet nieuw, maar de wijze waarop Priemus de technische en sociale problematiek in bouw- en woningwereld via onder zoek op gedragspatronen aanpakt ver dient belangstelling van ieder die di rect betrokken is, of belangstelling heeft voor wonen en bouwen. De „kluif" beslaat 400 pagina's, voorzien van tekeningen, tabellen en foto's en is uitgegeven door Mouton (tot 15 maart S 23.50; daarna 29.50). De instanties die huizen voor de verkoop bouwen zijn zich de ambities voor eigen inspraak van.de bewoner wel bewust, zegt Priemus. Om tege moet te komen aan deze behoefte geven zij de bewoners de mogelijk heid om te kiezen tussen witte, gele ti blauwe keukenkastjes en tussen naamplaatjes met grote of kleine let ten, Het bieden van dergelijke keuze mogelijkheden op zeer ondergeschik te punten dient als afleidingsma noeuvre teneinde de onmogelijkheid om tegemoet te komen aan meer we zenlijke individuele verlangens van de bewoners te camoufleren. Men kn l gerust stellen dat een andere bouw- '.fchniek nodig is dan de thans ge- I imikelijke om de bewoners inder- id kans te geven een behoorlijke f rol te spelen in de beslissingen over indeling en de relaties in zijn wo ning. Hij pleit daarom voor een zo groot mogelijke vereenvoudiging van de draagstructuur, waarbij in de woning zelf geen dragende elementen aan wezig zijn, waardoor interne veran deringen van wanden simpel wor den. Vervolgens vooi een minimaal inbouwpakket. Vereenvoudiging van de outillage, zodat op simpele wijze veranderingen in dit bouwonderdeel aangebracht kunnen worden. Een inrichting van alleen die inrichtings stukken, die door maatvoering aan de woning gebonden zijn. Zolang de techniek nog onvoldoende is om bin nenwanden e.d. op bevredigende wij ze als imrichtingsstukken uit te voe ren, dient men deze voorlopig als deel vain het inbouwpakket uit te voeren, zen, werd de creativiteit van 110 van de voorgestelde ontwikkeling, al dus Priemus, is dat hoewel de woning steeds waardevoller wordt, de over heid niets méér behoeft te investe ren. De woningen worden eerder goedkoper dan duurder. Men hevelt de kosten over naar de bewoner, die enerzijds met eenvoudige financie ringsregelingen zou moeten worden geholpen, anderzijds de aanschaffing van de diverse woonattributen in het begin wat zal moeten spreiden. Hoe kwam Priemus tot deze cn an dere conclusie? Hij hield een bewo- ningso-nderzoek over o.a. het gebruik van de woning en de waardering van wanden bij in totaal 468 huishoudens, verdeeld over zes complexen. Om te onderzoeken welke indeling en ruim telijke relaties de bewoners verkie zen, werd de kreativiteit van 110 huishuidens getest aan de hand van maquettes, waarbij op 7 of 8 manie ren wamden konden worden ver plaatst. Dit experiment werd ook nog uitgevoerd bij deskundigen. Tenslotte werd aan 112 Nederlandse woning- bouwdeskundigen een vragenlijst voorgelegd over een aantal kernpro blemen in de woningbouw. Dat dit een grote hoeveelheid interessante ge gevens opleverde staat uitvoerig in dit boek te lezen. Met behulp van een computer heeft Priemus een denkbeeldige huishou ding laten beslissen over één aspect van de woning: de grootte. Uit de ge gevens komt o.a. naar voren hoe zich van jaar tot jaar het beeld dat een familie van de woonsituatie heeft (aspiratiebeeld en subjectieve ideaal beeld) wisselt. Hieruit blijkt dat het hiushouden vijfmaal zal verhuizen; een frequentie die iets ligt boven het Amerikaanse gemiddelde. Opvallend zijn uit de onderzoeken de aspiraties van de gezinnen om te verhuizen (on vrede met de huidige woonsituatie). Het is nu reeds in principe moge lijk om via de computer te voorspellen wat de gevolgen van een liberalisering van de woningmarkt zuilen zijn, zoals deze nu op goed geluk door de overheid is gelanceerd In een gezin vinden er in de loop van zijn bestaan allerlei veranderin gen plaats. De kernvraag is: hoe is de woning zelf aanpasbaar te maken op deze veranderingen, zonder dat er per se er verhuizing aan te pas hoeft te komen. Maar hoe? Aan de hand van talrijke voorbeel den illustreert Priemus de problema tiek rond de zogenaamde flexibele woning (waarbij bouwkundige ele menten zonder tussenkomst van de vakman kunnen worden toegevoegd, verwijderd of verplaatst. „Met de hui- H. PRIEMUS f dige technische en vooral produktie- techmische middelen kan men niet veel meer dan een zeer beperkte flexibiliteit realiseren." Aanpassing door wijziging van gebruik (polyva- lentie) is een andere (niet onder schreven) mogelijkheid (in de derti ger' jaren reeds aanwezig met de zo genaamde suites). Tussen neus en lippen: „Een grote verantwoordelijkheid rust op de schouders van hen die op de woning markt door reclame en voorlichting de woningen aan de man moeten brengen. Niet alleen is het gewenst dat zij de waarheid spreken; maar ook dat zij zich bedienen van duide lijke, enkelvoudig te interpreteren begrippen. Men spreekt van royale luxe herenhuizen, als men eenvou dige eengezinshuizen op een rij be doelt en van een hypermoderne Ame rican kitchen als het enige opvallen de in de keukenuitrusting een roest vrij stalen aanrecht is". Voor velen misschien het interes santste deel van het boek is het grote, middendeel, wa*arin de resultaten van het onderzoek naar bewonings- wijzen te lezen zijn. Enkele opvallen de opmerkingen: Over het algemeen zijn er on danks toewijzingsbeleid e.d. wei neg „normaal" bezette woningen. Het grootste deel van de woningen blijkt onder- of overbezet te zijn. Er is bijna geen huis teWi-nden in object 40 waarin niet verbouwd is of nog zal worden. Slaap- en woongedeelte combine ren (modern idee) .is in de praktijk hier gebleken geen goed idee te zijn. 38% droogt in de keuken; 20% in de badcel; 45% wast in de keuken en 40% wast in de badcel. Toen de bezetting in het woonge bouw daalde, sloopte nagenoeg ieder die deze glazen wand in zijn woning had het onding eruit. Deze operatie had echter veel consequenties. Het ontbreken van een vaste trap naar de begaanbare zolder is een on toelaatbaar gebrek dat aan een groot deel van de Nederlandse een-gezins huizen kleeft. In d-p schuur ontbreekt de water afvoer, De wanden die het hoofdvertrek begrenzen zijn bij de bewoners bet meest omstreden. De toekomstwaarde van een wo ning bleek volgens de enquête bij de bewoners te liggen in: 1. veel ruimte, 2. aanpasbaarheid, 3. centrale verwar ming, 4. geluidsisolatie. Aandere toe-komstgegevens die bij de nog te bouwen woningen gecalcu leerd moeten worden zijn o.a.: He-t in de toekomst meer buitenshuis gaan eten; de groeiende vrije tijd; het plan nen van de gezinsgrootte, die zal lei den tot de ineenstorting van de theo rie van een nauwe woningdifferentia- tie; grotere vrijheid en zelfstandig heid van de kinderen met recht op eigen ruimte in het huis; de verva ging van de grenzen tussen spe cifieke mannenen vrouwen-taken (het huis zal in de toekomst steeds meer leeg staan, docrdat ook de vrouw buitenshuis werkt). „Tot nu toe zegt Priemus is het seksuele leven een levensfacet geweest dat in het algemeen slechts in het diepste geheim schitterde. Toch is aanpassing van de woning aan het seksuele leven van de bewoners drin gend gewenst. Een onvoldoende ge luidsisolatie tussen woonkamer en ouderssiaapkamer of geluidshinder en visuele onvrijheid t.o.v. bijvoor beeld een galerij kunnen de privacy van de ouders aantasten. Bovendien hebben natuurlijk ook de kinderen recht op privacy. De mogelijkheid hiertoe wordt geopend wanneer elk kind zijn eigen kamer heeft, die be hoorlijk van afmetingen is en goed akoestisch en visueel geïsoleerd is. Tenslotte nog twee zaken. Priemus ho-udt een pleidooi voor het einde van de gespecialiseerde bouwvakarbeider, die plaats moet maken voor de all round bouwmonteur. „In het kader van de moderne bouw passen ta-1 van recente verschijnselen a>ls acties te gen het traditionele metselen te gen zwevende vloeren, tegelzetters, stukadoors en schilders op het werk etc. Dat wil zeggen dat de bouwwe reld de weg in de richting van de „echte" industrialisatie, van de bouw doos die in de aangepaste draagstruc tuur kan worden gemonteerd, heeft gevonden". Er wordt onderscheid gemaakt tus sen de opvattingen van deskundigen, traditionele- en progressieve bewo ners (vooral bij het onderzoek naar de relatie woonruimte-ouderslaap- ruimte en woon-ruimte-kinderslaap- ruimte). Deskundigen en „progres sieve" bewoners (die dichter bij elk aar blijken te liggen) creëren moge lijkheden, „gewone" bewoners ma ken een keuze uit mogelijkheden is één van de conclusies. Een onder scheid dat aanleidin-g geeft tot nog enkele andere interessante vergelij kingspunten. Dit is een bloemlezing uit een nog veel meer omvattender boek van deze wetenschappelijke medewer ker aan de. th te Delft en adviseur van de Nationale Woningraad. Een veelzijdig denken over de toekom stige leefbaarheid van ons land. HENK EGBERS «ITRAAL MAGAZIJN magazijngegevens. EXPEDITIE -17.00 uur op de af- Él N.V., Ravelstraat 30, I (Van onze medische medewerker) De kille vochtige winter is het jaar getijde bij uitstek voor de reuma- lijders. Het anti-reumaondergoed en de lange onderbroeken worden weer te voorschijn gehaald. De gewrichten doen weer meer pijn, zijn strammer en kunnen het leven gedeeltelijk zuur maken. Daarom I enkele elementaire gege\ ens over artrose en de maatregelen, die we zelf kunnen nemen om het ons wat minder onaangenaam te ma ken. De uiteinden van de botten, die in een gewricht samenkomen, zijn bekleed met een laagje kraak been. Artrose treedt op zodra dit kraakbeen in kwaliteit achteruit Saat, dof, ruw en doorzichtig wordt. Er komen spleten in en tenslotte kan het zelfs helemaal verdwijnen. Aan de rand van het bot gaw dan dikwijls benige uit steeksels groeien. De gewrichts- oppervlakten worden oneffen en kunnen een schurend en krakend geluid maken. Niet alleen het kraakbeen en de botuiteinden, maar ook de omliggende weefsels, d.wz. de gewrichtskapsels, de pe zen en de spieren worden bescha digd. De spieren reageren hierop met een verhoogde spanning en telfs met een kramptoestand. Ge volg van dit alles is pijn, stijfheid on verminderde kracht in de aan getaste gewrichten Artrose mag met verward worden met reuma tische gewrichtsontsteking, die een voel ernstiger aandoening is. De pijn en stijfheid zijn vooral oelbaar bij het in beweging ko men en het belasten van de aan getaste gewrichten Na enkele be wegingen wordt het gewricht weer soepel maar de pijnen komen te rug na te veel of te zwaar ge bruik. Ook nachtelijke pijnen tre den vaak op. Een bescheiden nachtelijke oefening van de ge wrichten kan verlichting brengen. Vooreerst moet men leren - in zien, dat gewrichten aangetast zijn en dai men zich noodgedwongen most aanpassen aan deze kwaal. Vooral dient de aandacht besteed te worden aan volgende punten. Het slechtste wat men kan doen is achter de kachel gaan zitten en denken dat men definitief invalide is. Wél moeten enkele regels in acht worden genomen: 1. neem steeds een goede houding aan. ook tijdens het werk. Een flinke stoel met een goede leuning is honderd maal meer waard dan de zachtste zetel; 2. beperk het trappen lopen en het staan tot een minimum; 3. zittend werk is aan te bevelen, op voorwaarde dat men geregeld kan opstaan; 4. een eindje lopen kan geen kwaad maar neem liever de fiets, bus of auto wanneer u grotere af standen hebt af te leggen; 5. vermijd het versjouwen en het heffen van zware voorwerpen. Jammer genoeg zijn deze raad gevingen in de praktijk dikwijls niet te verwezenlijken. Vele artro- selijders hebben een loopbaan in beroepen waar zware lichamelijke arbeid verricht moet worden. Ie dere werkgever, rekening houdend met de steeds toenemende sociale lasten, vergt honderd procent ren dement en is niet altijd te vinden voor verandering van werktijden en het toekennen var een extra- rust-pauze of andere faciliteiten. Maar zelfs indien uw werkgever niet bereid is mee te werken moet u niet onmiddellijk de moed opge ven en denken, dat u werkelijk versleten bent en afgedaan hebt. De ondervinding heeft geleerd, dat een versnelde beroepsomscholing of een aanvullende opleiding dik wijls onverwachte resultaten ople-, veren. Uw aangetaste gewrichten ver gen de nodige rust Afwisselend met niet geforceerde bewegingen. Het best kunt u de aangetaste ge wrichten rust gunnen door elk uur tien minuten te rusten, door ze niet te gebruiken of ze te ontlasten van het gewicht dat ze moeten dragen. Wanneer uw wervelkolom, uw heupen of uw knieën door ar trose zijn aangetast, kan het nodig zijn dat u minstens een, maar liefst tweemaal per dag een uur plat op bed gaat liggen. Bij voor keur een uur 's middags en een uur voor of na het avondeten. Laat uw arme gewrichten deze uurtjes rust in comfortabele ma nier doorbrengen, anders gezegd, leg ze in de stand die het minste ongemak oplevert. De beste stand voor de heup en de knieën is de gestrekte positie. Zijn' uw ge wrichten te pijnlijk, dan kunt u uw ledematen met kussentjes of zakjes zand in de goede houding brengen. Ook de vingers laat me best rusten in gestrekte houding. De nek dient men dikwijls van houding te veranderen vooral bij het handwerken, televisie kijken of het lezen. Vergeet niet dat een klein kussentje goed van pas kan komen om uw nek Van de nodige rust te voorzien. Onnodig u te vertellen dat warm te goed is voor uw pijnlijke ge wrichten Zorg steeds voor een goede gelijkmatige warmte in huis en werkkring. Schaam u niet om u extra-warm te kleden. Ook het gebruik van kruiken. elektrische kussens en dekens, straalkachel tjes en noem maar op, kunnen de stijfheid en de pijn ter hoogte van uw gewrichten aanmerkelijk ver minderen. Goede oefeningen, dat wil zeg gen oefeningen aangepast aan de toestand van de getroffen gewrich ten, kunnen flink meehelpen om de spieren sterk te houden en de gewrichten in de mate van het mogelijke hun soepelheid terug te geven. Kies uw oefeningen in over leg met uw huisarts of behande lende kinesotherapeut. Best doet men de oefeningen na een warm bad of een warme douche. Handen en voeten kan men ook in een bak met warm water oefenen. Na het opwarmen zijn de gewrichten soe peler en kunnen de bewegingen met mider last en pijn uitgevoerd worden. Zorg er nochtans voor dat u niet overdrijft. Geforceerde oefeningen hebben het- tegenover gestelde resultaat. Slechts afwisse ling var rust en beweging zal u ten goede komen. Tot zover enkele kleine tips in verband met artrose. Denk er aan, artrose kan u wel klachten bezor gen maar maakt u niet ziek. Door u te laten gaan en de moed te verliezen kunt u er wel ziek door worden, maar dan is het groten deels door gebrek aan wilskracht Die niet'tegen het leven opge wassen zijn, grijpen natuurlijk het minste artroseletseltje met beide handen als excuus voor hun falen op andere gebieden van he' leven. Maar hier zitten we op het domein van de vlucht in de ziekte. (Van een onzer verslaggevers) „Er moet een eind komen aan de toestand dat vrouwen er trots op zijn een mantel te dragen van luipaard, cheetah, ocelot of sabel marter, van diersoorten die daar door met absolute ondergang wor den bedreigd." Zo betoogt Dr. A. Scheygrond in zijn brochure BONT HANDEL EN FAUNABESCHERMING die werd geschreven in opdracht van het Wereld Natuur Fonds. En hij doet aan het slot een sug gestie waarmee hij laat zien, men selijke (vooral vrouwelijke) aspira ties en zwakheden dóór te hebbent als we die super-modieuze vrouwen het gevoel kunnen geven dat ze on beschaafd zijn wanneer zij zich in het openbaar met dit bont vertonen, zullen ze het wel laten! Gelijk heeft hij in dubbel opzicht. Want het is onbeschaafd zo onwetend te zijn en zo weinig verantwoordelijkheidsge voel te hebben voor de natuur. Een halve eeuw geleden is men er in geslaagd een rem te zetten op het overmatig gebruik van veren en vogelhuiden in de mode, om daar door uitroeiing te voorkomen. Ook ditmaal, nu het gaat om en kele soorten grotere oï kleinere roofdieren, wordt gezocht naar een rem. Maar de zaak is bijzonder ge compliceerd. Bij de bontproblema- tiek zijn drie groepen geïnteresseer den Allereerst de samengestelde groeD van jagers (en stropers), ver werkers en handelaren van huiden en de bontmantel; ten tweede daar- tengenover, de dierenbeschermers die het onnodig doden en menson waardige methoden van doden wil len voorkomen; de derde groep, kan zich in veel opzichten met de twee de verenigen maar heeft nog een ander doel voor ogen: het bescher men van de natuur tegen vernieling en verarming door het uitroeien van diersoorten. Dierevellen en planten hebben de primitieve mensen gekleed. Maar in de bronstijd dus eerder dan men meestal aanneemt, bestond de kle ding al uit weefsels en diende bont tot versiering. In de middeleeuwen bereikte bontmode een hoogtepunt. Schilderiien uit die tijd tonen niet alleen de schoonheid maar ook het prestige van de „happy few" het plebs kan men daarbij in grove kle dij maar nooit in bont bewonderen! Rusland was eeuwenlang de voor naamste leverancier, en dat is nog steeds, maar nu naast Noord-Ame- rika. Vóór de tweede wereldoorlog mocht bont in westerse landen nog een weeldeartikel heten, maar het is vandaag in brede kringen gewoon geworden, dat de vrouw zich in het koude jaargetijde in bont huit. of zij dat nu doelmatig doet of niet! Dat het flatteuze bont ooit uit de mode zal raken, lijkt bijzonder on waarschijnlijk Het 'vervangingsar tikel „kunstbont" is een ander ar tikel, geen echte vervanging. Evenals sinds de middeleeuwen het dragen van bont aan een elite was voorbehouden en dus een dui delijk symbool van hun status werd, is het vandaag nog mogelijk van bont een statussymbool te maken. En wel van het sóórt bont. Er is een heel verschil tussen een lam-jasje van een paar honderd gulden en een luipaardmantel van 20.000 dollar Wie geen vegetariër is zal geen principiële bezwaren maken tegen het doden met snelle en humane middelen van konijnen, schapen, lammeren, veulens, kalveren enz. die niet alleen gehouden worden voor de slacht maar ook voor het bont. De grootste aanvoer komt echter van pelsdierfarms, waar de dieren speciaal voor het bont worden ge fokt. In het begin van deze eeuw schoten de zilvervosfarms als pad destoelen uit de grond. Maar die mode is zo goed als voorbij. Nu legt men zich toe op het karakoelschaap uit Azië. dat persianer en breit- schwanz levert; voorts op nutria of beverrat, nerts, bisamrat en chin chilla. Nertsen nemen 60% van de bont handel op hun huid, terwijl het aan deel van de wilde pelsdieren maar 10% van de totale omzet zou be dragen. Niettemin is dat voor enkele gezochte soorten genoeg om van de aardbodem te verdwijnen. De natuurbeschermer heeft geen bezwaar tegen de handel in huiden van gefokte dieren, en neemt daar mee een wat minder emotioneel standpunt in dan de meeste dieren beschermers. Beiden veroordelen wreedheid, onweideljjk jagen, strik ken, vallen, klemmen; maar de fau nabeschermer gaat het bovendien om het voorkomen van blijvende verarming van de natuur. Het zou niet de eerste maal zijn in de ge schiedenis uitgeroeid zün Kaapse quagga, blauwbok, Amerikaanse trekduif, Carolinaparkiet en vele honderden andere soorten. (Te wei nig wordt beseft dat ook een com merciële bron en zelfs een eiwit voorziening hiermee kan worden vernietigd.) De natuurbeschermer interesseert het dus vooral of er jaarlijks meer huiden worden ver handeld dan de voortplantingscapa- citeit groot is. Het statussymbool van de eerste rang voert de vraag op èn de prijs; de hande] verschuift voor een groot deel van de legale naar de zwarte markt die de jagers en stropers prikkelt. Dat hierbij weinig gewetensbe zwaren worden gevoeld heeft het schandaal van de zadelrobbenslach- ting (de z.g. white-coats)'in de arc tische wateren aan het licht ge bracht. Ook van een andere kant bezien, kan schade worden toegebracht door het willekeurig afslachten van wild. De Canadese bevers zijn zo fel be jaagd dat de bekende Hudson Bay Comp. in het verleden miljoenen vellen uitvoerde. Te laat bemerkte men dat de dieren met hun hon derdduizenden bever-dammen over stromingen hadden verhinderd. Daarom zijn er hierna weer bevers uit Azië uitgezet! Nog andere wild soorten ontkwamen ternauwernood aan uitroeiing maar telkens kon een in .ernationale overeenkomst de soort Op het nippertje redden. Nu spant het om het bestaan van de ijsbeer en de gevlekte katachti- gen. IJsberen kunnen niet dienen tot mantel, maar in Amerika is het erg chic een ijsbeervacht voor de open haard te leggen. Beroepsja gers, maar ook amateurs richten het geweer op de snel verminderende exemplaren, de toeristen met lange afstandsgeweer vanaf hun plezier, boot. De Zuidamerikaanse jagoearhuid dient ook zelden tot mantel of gar nering, alleen tot jachttrofee. Toch worden er jaarlijks 6000 gedood. Er is niets moeilijkere dan hier tus senbeide te komen, want een in heemse jager kan drie maanden le ven van de opbrengst van één huid. Afrikaanse luipaarden zijn daaren tegen modieus hoogst belangrijk. In 1963 werden er 50.000 gedood, de stropers drongen zelfs wildreserva ten binnen. De huiden werden clan destien opgeslagen, illegaal over de grenzen gebracht. Niet meer dan 800 passeerden d-e douane! Er wordt geschat dat over tien jaar geen Afri kaans luipaard meer zal bestaan als er niets gebeurt! Het jachtluipaard of cheetah is uit Azië al practisch verdwenen zodat de Indiase maha- radja's deze prachtige dieren zijn gaan betrekken uit Afrika. Theoretisch is beperking op de jacht mogelijk, maar controle in de uitgestrekte jachtgebieden niet te realiseren. Het zeldzaam worden van de soort jaagt de prijzen op en maakt stropers en smokkelaars vin dingrijker en brutaler. Een beroep op het fatsoen van bonthandel en publiek is de enige oplossing. Verleden jaar heeft een der groot ste bonthandelaren ter wereld, Kap lan in New York, het besluit geno men voorlopig af ie zien van de verkoop van luipaard- en jachtlui paard-artikelen. Met bewogen woor den riep Kaplan per advertentie de vrouwen op. mee te helpen aan de strijd tegen het verdwijnen van deze elegante dieren. „Koop en ge niet van bont. maar spaar de te snel verdwijnende luipaarden en chee tahs!" Even nobel was het besluit van de Nederlandse Stichting Bont- waarborg en de Federatie van werk geversorganisaties in bet bontbedrijf on- geen whitecoats meer te ver werken of te verkopen. Ons Koninklijk Huis en dat van Engeland heeft het voorbeeld ge geven met het besluit geen „kat- achtigen" meer te dragen. Een voorbeeld dat niet zonder uitwer king zal zijn op ijdeler vrouwen van lager afkomst. Rechts boven Nertsen van de fokkerij. Links onder Luipaard, zonder enige andere functie dan versiering. Links boven Luipaard ten voeten uit. Rechts onder Synthetisch langharig material (Borg) Leuk maar geen vervanging van bont. I t' is?

de Stem | 1970 | | pagina 19