WERKGEVERS „NEEN" TEGEN VAKBONDSTIENTJE ONDERHANDELING OVER BOUW TANKERS Tekort erolme12 7 miljoen Commentaar NU OOK „JOOD" DOOR GEBOORTE Heleind PRINS BERTH HUWT BRITSE DANSERES Man sloopt huis in dolle woede KABINET STEUNT NELISSEN Uitspraak Israëlisch hooggerechtshof HANOMAG Nu in gehele land „weekeind-uitzittinf Twee leden van de Cats nacht in cel te Brussel Centrale documentatie rijkspolitie van alle verkeersgegevens «y v OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! „Skinhead" Lennon Schut en Bogaers Eén week Beschuldigingen Noodzakelijk Verolme-af faire Autocenter Breda N.V. Omroepster Vrije Maagdvrijuit 11 DE STEM VAN ZATERDAG 24 JANUARI 1970 11 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De werkgevers in de metaalnijverheid zijn niet van plan toe te geven aan de druk van de vak bonden inzake betaling van het „vak bondstientje". Dit heeft de federatie van werkgeversorganisaties in de me taalnijverheid gisteren verklaard in een communiqué, getekend door voor zitter M. van der Voet en secretaris mr. C. J. Woudstra. „Wij zijn niet van plan op zij te gaan voor de dwangmiddelen, die de vakbonden willen gaan gebruiken. Aan een aantal bedrijven zijn ultima tums gesteld waarin wordt gedreigd met staking. De federatie wil een rechterlijke beslissing uitlokken over de vraag, of het optreden van de bonden rechtmatig is. Als dit laatste het geval is, dan zitten wij niet meer in de sfeer van het recht, maar in de buurt van ge weld en terreur. De werkgeversorga nisaties zijn altijd bereid geweest en zijn dit nog steeds om over subsidies voor bepaalde vakbondsactiviteiten te praten. Zij hebben dit bewezen door toe te zeggen zekere vakbondslasten voor hun rekening te «nemen", aldus een uittreksel uit het communiqué. In Dordrecht heeft gistermiddag de directie van Visser van Van der Gies- sen N.V. (installatiebureau van cen trale verwarming e.d., ruim 500 werk nemers) met de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties in de metaalnijverheid voor 1970 een over eenkomst gesloten, die geldt voor alle vestigingen van de N.V. in Dordrecht, Nijmegen, Andel, Apeldoorn, Eindho ven, Hoofddorp en Papendrecht. Deze bevat ook de bepaling, dat de directie van de N.V. bijdraagt in de financiering van de vakbondkosten voor vorming, opleiding en overleg. Het bedrag van die bijdrage is vast gesteld op 10.per werknemer op 1 juni '70 in actieve dienst. De di rectie zal dat bedrag in juli '70 over maken. Per 5 januari '70 zijn de lonen en salarissen met 4 3/4 pet verhoogd en per 1 juli '70 met het in de metaal industrie overeengekomen percenta ge met een maximum van drie. De arbeidstijd zal op 1 juli a.s. tot 42,5 uur per week worden verkort voor de medewerkers, die thans een langere arbeidsweek hebben. Inmiddels hebben directies van Aquatherm N.V. in Groningen (lood gieters- en centrale verwarmingsbe- drijf, 350 werknemers) en WIGO (elektro, radio en technisch bureau) in Gorinchem met vertegenwoordi gers van de werknemersorganisaties in de metaalnijverheid overeenkom sten afgesloten voor 1970, waarin het „vakbondstientje" is opgenomen. De overeenkomst met Aquatherm N.V. geldt ook voor het dochterbedrijf N.V. Technische Maatschappij P. J. F. van Oefel in Haarlem (80 werknemers). LONDEN (AP) De 58-iarige prins Bertil van Zweden, de zoon van koning Gustav-Adolf VI, heeft gis teren verklaard, dat hij van plan is te trouwen met een Britse danseres die hij ai 25 jaar kent. Momenteel treedt prins Bertil als regent op in Zweden, wanneer de ko ning ziek is, of in het buitenland ver blijft. Zijn toekomstige vrouw is Lilian Craig, een gescheiden vrouw die hij Leerde kennen, toen hij marine-atta ché was in Londen, en zij danseres was in een nachtclub. ZWOLLE (ANP) De 32-jarige R. van Dijk te Zwolle heeft gistermid dag in dolle woede zijn huisraad en zijn huis aan de Wilhelminasingel met een bijl vernield. Hij sloeg deu ren, ramen en meubilair kapot en smeet de vernielde resten op straat. Tenslotte klom hij op het dak en nadat hij alle pannen naar beneden had gegooid, begon hij de schoorsteen te slopen. Een hoofdinspecteur van politie en een arts slaagden er tenslotte in de man, die aanvankelijk had gedreigd zich een „poot" te zullen afhakken als zij b(j hem zouden komen, naar beneden te praten. Onverhoeds nam hij echter de benen. Pas na een wilde achtervolging slaagde men er in hem te grijpen. De man is overgebracht naar een inrichting. De heer Van Dijk zou tot zijn daad zijn gekomen, John Lennon, tot voor kort Beatle, maar de laatste maanden alleen nog met vrouw Yoko opererend, begint een steeds beter gevoel voor publiciteit te krijgen. Sinds verleden jaar is de 29-jarige Lennon niet weg te branden geweest uit de kolom men van de internationale pers met stunts als acht dagen in een Hilton- bed voor de vrede (a raison van 220 gulden per dag) en de kerstbood schap „War is over if you want it", waarvan John de rekening naar president Nixon stuurde. Lennon if.de zeventiger jaren be gonnen met een nieuwe publici teitsstunt. Hij kondigde op een pers conferentie aan dat hij en Yoko de lange lokken er maar af zouden la ten halen en in het vervolg als „skinheads" (kaalkoppen) door het leven zullen gaan. Lennon gaf geen diepzinnige verklaring voor zijn be sluit, maar merkte terloops op dat het eeuwige haarwassen hem de keel begon uit te hangen. De stap is genomen en John ziet er nu uit als een kritische kweek scholier (zie foto elders in de krant). Journalisten, happig op deze knip- happening, waren naar Jutland ge stroomd waar Lennon op dit mo ment verblijft, maar John gooide ze persoonlijk de deur uit. Ondanks dit onvriendelijk optreden is het toch maar weer gelukt: John heeft de kranten weer gehaald en daar was hef tenslotte toch maar om te doen, want publiciteit kan hij best gebruiken nu er weer een nieuwe plaat van zijn Plastic Ono Band uit komt. En dat allemaal omdat ene meneer J. Lennon naar de kapper is geweest. Pr is een tijd geweest dat de wo- T/ ningnood volksvijand nummer één werd genoemd. Dat is al een hele tijd geleden. Tegenwoordig kan het gebeuren dat een minister van Volkshuisvesting zich vergist in het aantal gebouwde woningen, weigert corrigerende maatregelen te nemen en desondanks op zijn stoel mag blijven zitten. Minister Schut kan niet zeggen dat hij niet gewaarschuwd is. Van alle kanten is vorig jaar betoogd dat zijn verwachtingen veel te optimis tisch waren. Nu zegt de minister: ik heb pech gehad. Er wordt in de bouw langzamer gewerkt. Het zat moeilijk met het geld en ook het weer heeft tegengewerkt. Als Bo gaers (zijn voorganger) die tegen slagen had gehad zou hij ook min der woningen hebben gebouwd, al dus minister Schut. Is het zo? Inderdaad, zelfs Bo gaers heeft de weergoden niet kun nen temmen. Maar hij deed wel iets anders: hij liet zich niet door een minister van Financiën afschepen met een bouwprogram, dat bij de geringste tegenkanting niet gerea liseerd zou kunnen worden. Bogaers heeft altijd meer woningen ge bouwd dan zijn bouwprogramma beloofde. Maar in die tijd was de woningnood dan ook nog volks vijand nummer één. Het is niet zo heel erg verstandig geweest van minister Schut zijn voorganger Ir» de discussie fe be dekken. (Van onze correspondent) DEN HAAG Per 30 september 1969 was er bij Verolme een tekort aan eigen en langlopend vreemd kapitaal van 127.700.000 gul den. Dit blijkt uit een brief die scheepsbouwer C. Verolme op 13 januari aan de minister van Economische Zaken heeft gestuurd. Ver olme schrijft ook dat het concern met oliemaatschappijen in onder handeling is over de bouw van grote tankers in Rotterdam en Amster dam. In de brief staat verder dat Verolme bereid is na zijn aftreden als voorzitter van de raad van beheer en als president-directeur pre sident-commissaris te worden, „om zijn kennis op deze wijze aan het concern ter beschikking te stellen". C. Verolme kan zich, schrijft hij de minister, in grote lijnen verenigen met het verslag van de heren Bies heuvel en Langman over de situatie van het bedrijf. Hij is het in het bij zonder eens met de passage, dat „door meer industriële aanpak de rentabiliteit van de scheepsnieuw- bouw weer positief kan worden. Het internationaal prijspeil is namelijk aanzienlijk verbeterd." Er mag geen twijfel over bestaan, dat het concern bereid is met Rijn- Schelde samen te werken. Maar Verolme is het er niet mee eens, dat volgens de adviezen van het duo Biesheuvel-Langman het mammoet dok afgesplitst moet worden naar een afzonderlijke n.v., die de eigen' dom van het dok verkrijgt. „Door een gehele of gedeeltelijke afsplitsing echter zou geheel of gedeeltelijk een belangrijke bron ter verster king van de vermogensopbouw op langere termijn aan het Verolme- concern worden ontnomen." TTén week Midden-Oosten Arabische guerrilla's beschie ten met raketten een potas-fabriek in Sodom. Een dag later gebeurt hetzelfde. Een grote Israëlische strijdmacht trekt de Jordaan over voor een re presaille-actie. Tanks, vliegtuigen en artillerie vormen de ondersteuning voor deze grote actie op het grond gebied van Jordanië, vanwaar de commando's opereerden. Israëlische vliegtuigen bombarde ren tot twee maal toe militaire kampen van het Egyptische leger in de buurt van Caïro. Voor het eerst sedert jaren wordt er in de Egypti sche hoofdstad weer luchtalarm ge geven. In Irak spreekt een bijzondere mi litaire rechtbank 43 doodvonnis sen uit na spoedprocessen wegens een „samenzwering tegen de staat". Er worden 41 doodvonnissen vol trokken. Vijftig mensen wachten op berechting. Israëlische parachutisten bezetten een Egyptisch eiland in de Golf van Suez, waar een belangrijke ra darpost is gevestigd. Deze wordt ontmanteld en in Israël verder on derzocht. Aan Egyptische kant val len 70 doden. Twee torpedobootja- gers worden tot zinken gebracht. De Israëli weten niet hoe lang ze het eiland bezet zullen houden. Frankrijk levert Libië, dat de Ara bische staaf niet alleen moreel steunt, 100 Mirages. De vrede is verder weg dan ooit. Weinig landen en weinig politici hebben „schone handen" met betrekking tot de opkomst en on dergang van Biafra. Uit de huidige chaotische toestanden springen twee feiten duidelijk naar voren. In de eerste plaats worden nog duizenden mensen bedreigd met de hongerdood, ofschoon geen duide lijk beeld te verkrijgen is over de juiste omvang van de hongersnood. In de tweede plaats blijkt Nigeria's aanvankelijk optimisme, dat dit land zelf het hongerprobleem wel zou aan kunnen, niet gerechtvaar digd te zijn geweest, getuige het feit dat Lagos, pas tien dagen na de totale ineenstorting van Biafra, om dringende hulp aan Amerika ver zocht heeft. De Engelse lord Hunt, de officië le afgevaardigde van premier Wil son naar Nigeria, heeft de dingen er niet beter door gemaakt door journalisten ervan te beschuldigen dat zij „halve waarheden" hebben geschreven en niet „een totaal beeld" hebben gegeven van de ver warde situatie in Biafra. Dit zijn gro ve en uiterst ernstige beschuldigin gen. Het is op zijn zachtst gezegd wel wat merkwaardig, dat lord Hunt (die zelf toegaf niet in de jungle te zijn geweest) de ooggetuigeverslagen van tachtig ervaren journalisten op deze wijze durft te weerspreken. Wilson was donderdag voorzich tiger. Hij ontkende namelijk niet dat de situatie in Biafra niet ernstig was en zei, in afwijking tot wat zijn of ficiële afgevaardigde rapporteerde, dat er „ernstige reden tot zorg" over de situatie in het voormalige Biafra bestond. Akkoord gaande met de financiële oplossingen die het rapport Biesheu vel-Langman adviseert (130 miljoen gulden) hoopt Verolme op een posi tieve beslissing. Deze is volgens hem noodzakelijk voor de handhaving van het concern en als compensatie voor de verzwaring van de lasten uit de overname van de N.D.S.M. Amster dam (destijds door mr. L. de Block noodzakelijk geacht in ruil voor over- heidsgaranties). Tenslotte schrijft Verolme: „In aanvulling op het verslag vermelden wij enige resultaten van een door de Cebosine aan het accountantskantoor Brands en Van Rhijn opgedragen onderzoek naar de rentabiliteit van zeven grote scheepswerven in Neder land." Dit onderzoek heeft zich uitgestrekt over de periode 1957-1967 en is ver deeld over „nieuwbouw en reparatie" en „overige activiteiten". Na om rekening van de uitkomsten van Verolme en N.D.S.M. op deze uni forme basis geeft de rentabiliteit van deze bedrijven het volgende beeld: WINST (milj. gld.) (pet. v.d. omzet) Periode 1957-1967 Verolme 167,9 9,2 N.D.S.M. 4,7 0,3 „Op dit moment zijn wij in onder handeling met een aantal grote olie maatschappijen omtrent nieuwe con tracten voor tankers, te bouwen in Amsterdam en Rotterdam. Deze op drachten zullen de winstmogelijkhe den van ons concern op langere ter mijn versterken, doch wij kunnen slechts dan tot zaken met opdracht gevers komen, wanneer op korte ter mijn de continuïteit van de bedrijven wordt gewaarborgd. Het uitblijven van een spoedige beslissing in posi tieve zin leidt, doordat wij dan geen opdrachten kunnen aanvaarden, on vermijdelijk tot onderbezetting en daardoor aantasting van de toekom stige rentabiliteit." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over niet al te lan ge tijd kunnen enige definitieve be slissingen worden verwacht met be trekking tot de zaak Verolme. Het kabinet heeft zioh gisteren uit voerig met deze affaire bezig gehou den. Hat kabinet heeft zich blijkens een mededeling van de minister-pre sident, aangesloten bij de lijn, die de nieuwe minister van Economische Zaken, mr. R. Nelissen, denkt te vol gen. Kort gezegd komt dit hierop neer dat het kabinet in principe gekozen heeft voor het op de been houden van het Verohne-concern, hetgeen financiële consequenties zal hebben, en voor integratie in de toekomst van Verolme-bedrijven in andere soortge lijke bedrijven, JERUZALEM (RTR) Het Isra ëlische hooggerechtshof in Jeruzalem heeft gisteren in een uitspraak ge zegd dat het woord „joods" verwijst naar een nationaliteit en niet nood zakelijkerwijs naar een godsdienst. Met een meerderheid van vijf tegen vier stemmen kwam het hof tot deze uitspraak als antwoord op de netelige vraag „wie is joods?", waarover juri dische en religieuze deskundigen in Israël zich het hoofd gebroken heb ben. De vraag werd gesteld door kapi tein ter zee Benjamin Sjalit, die negen jaar geleden in het huwelijk was getreden met een niet-joods meisje van Frans-Schotse afkomst, bij wie hij thans twee zonen heeft. Volgens de joodse kerkelijke wet geving worden alleen kinderen, ge boren uit een joodse moeder of een vrouw die is overgegaan tot de joodse godsdienst, als joden beschouwd. Op deze gronden heeft het Israëlische ministerie van binnenlandse zaken geweigerd beide kinderen als joden (ADVERTENTIE) In benzine en diesel het totale ant woord op de vraag naar open en gesloten bestel- en vrachtauto's met een laadvermogen van 1-5 ton nuttig. Maarten de Vriesstraat 31 Breda - Tel. 01600-39949 in te schrijven, daar hun moeder niet tot de joodse godsdienst behoort. Kapitein Sjalit had gesteld dat zijn zonen door geboorte joods zijn en niet door godsdienst. Hij verzocht het hof daarom het ministerie te gelasten zijn zonen in te schrijven als zijnde joods van nationaliteit. Kapitein Sjalit, die zijn eigen zaak verdedigde, zei dat het ministerie als volgt zou moeten registreren: gods dienst: joods, nationaliteit: He breeuws en burgerschap: Israëlisch. In zijn uitspraak gelastte het hof het ministerie de kinderen onder de categorie „nationaliteit" in te schrij ven als „joods". Direct na de uitspraak van het hof zei minister van binnenlandse zaken Chaim Mosje Sjapiro: „Dit besluit kan verdeeldheid in het Israëlische volk teweeg brengen en zal misschien ver reikende repercussies hebben op de staat Israël en het joodse volk." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na een geslaagde proef in de arrondissementen Breda, Den Bosch, Groningen en Assen heeft de minister van justitie besloten, dat men vanaf 1 februari in het hele land korte vrijheidsstraffen in ge deelten tijdens de weekeinden zal kunnen uitzitten. Op sociale indicatie kan de procu reur-generaal er in toestemmen dat een straf van maximaal 14 dagen telkens in enkele achtereenvolgende dagen uitgezeten wordt. Een straf van veertien dagen kan dan in zeven weekeinden in bepaalde huizen van bewaring worden ondergaan. Een veroordeelde kan zelf de offi cier van justitie of na veroorde ling in hoger beroep bij de procu reur-generaal om „weekeind-uitzit- ting" vragen. Het maatschappelijk belang van de veroordeelde moet er mee zijn gediend. In beginsel zal men de straf in afzondering moeten on dergaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Twee leden van de Volendamse popgroep The Cats (Piet Veerman en Arnold Mühren) en popzanger J. Euson hebben deze week een nacht in een Brusselse cel moeten doorbrengen. De politie hield het drietal aan bij een controle naar paspoorten in een bar. Piet Veerman en Arnold Mühren hadden him paspoorten niet bij zich. Een van de rechercheurs zou daarop gezegd hebben: „Wc hebben altijd moeilijkheden met langharige Hollandse artiesten". Toen de Neder landse popartiesten daarop reageerden met uitdrukkingen als „com missaris Maigret" en „dit is toch een democratisch land" raakten de politiemannen volgens een woordvoerder van The Cats erg geïrriteerd. Ze werden naar een politiebureau overgebracht en daar volgens The Cats zelfs erg onheus behandeld. Het kostte een vertegenwoordiger van de platenmaatschappij, waarvoor The Cats werken, de volgende dag nog een paar uur om de jongens vrij te krijgen. Het lukte uiteinde lijk nadat een aantal platen van The Cats onder de politiemannen was uitgedeeld. Een Israëlische soldaat verbindt een gewonde Egyptenaar, die met vele anderen gevangen is genomen tijdens de Israëlische bezetting van het eiland Sjad- wan in de Golf van Suez. Zie ook pagina 1. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De verkeers-afdelingen van alle 17 districten van de rijkspo litie in Nederland zullen een centrale documentatie van alle mogelijke ge gevens over het verkeer gaan opbou wen. Dit is deze week tijdens een bijeenkomst in Driebergen in prin cipe besloten. Als proefdistrict zal Nijmegen de spits afbijten. Alles wat een politie man tijdens een surveillance ziet, hoort en doet zal worden genoteerd en worden „vertaald" in een pons kaartensysteem, dat moet uitgroeien tot een computer-geheugen. Een en ander is bedoeld voor een meer doel gerichte politie-surveillance. Van alle ongevallen en voorvallen in het verkeer, waar dan ook binnen het gebied van het rijkspolitiekorps zullen bijzonderheden en omstandig heden worden vastgelegd. Na ver loop van tijd zal dan met één druk op de knop de totale situatie van bij voorbeeld een belangrijk verkeers knooppunt in al zijn facetten zicht baar worden: van het soort ongeval len en de tijdstippen, waarop zij ge beurd zijn, tot de leeftijd van de be trokken bestuurders toe. Elke eigen aardigheid van een stuk weg en de gedragingen van weggebruikers daar op kunnen dan bijdragen tot een zeer doelgerichte bepaling van handelin gen die de politie daar moet verrich ten. In deze rumoerige tijd, waarin d« grenzen lijken weg te vallen en wij in het groot moeten leren denken, kunnen de plaagstootjes die wij de Belgen en de Belgen ons toedienen, uitsluitend als lokale conflictjes de wereld in gaan. Volgens velen is het gewoon een gebrek aan communicatie, weet-je-wel, tussen die Belgen en ons. Wij „verstaan" elkaar niet, hoor je dan. Dat probleem speelt niet alleen hier. Ook in België hebben ze het er nogal moeilijk mee. Ein daar heb ben ze zich bovendien zorgen te ma ken over hun houding ten opzichte van de Walen (de Vlamingen dam). Het aanbrengen van een simpele televisie-antenne kan veel veranderen in de houding ten opzichte van Ne derland. Althans volgens een Belgische con frère, die plotseling veel beter naar het „noorden" kon kijken. „Zo komt het dat een nu niet be paald sierlijk te noemen antenne op het dak, een beter inzicht kan bezor gen in het leven van dertien miljoen taalgenoten, die eeuwenlang, en spijt veel goede wil en een (vrij) beperkte wederzij dse belangstelling, nog steeds las van elkaar hun eigen weg gaan." Wie had het daar ook al weer over de tv als communicatie-medium 128.000 woningen: een Schut-ting- woord! Enkele uren voordat president Nixon zijn State of the Union uit sprak, waarin hij maatregelen tegen de misdaad aankondigde, hebben drie gewapende mannen een overval gepleegd op het departement van handel in Washington. Uit de kas van een personeelsfonds namen zij 125.000 dollar mee. Dit was een mede deling. We blijven even in de misdadige sfeer, tenslotte woont die Nixon hele maal in de V.S.: De politie van Stock holm zoekt naar een dief die een huis heeft ontvreemd. Het gebouw weegt een ton en heeft een vloer oppervlak van 16 vierkante meter. „De Bondsrepubliek moet haar aan spraak opgeven om namens alle Duit sers te spreken." (W. Ulbricht Wc) Oost-Duitsland). „De DDR moet ophouden te doen of alleen zij eisen mag stellen." (W. Brandt uit West-Duiitslamd). De prijs voor de doordraver van de week, moet helaas gedeeld wor den. En wel door al diegenen dit gezegd hebben dat het in Biafra alle maal best meeviel, zoals Luns, Hunt, Paulus, Thant, Gowon, enz. Wat staat die man toch steeds te Schut-teren? Koning Constantijn is terug geweest in Griekenland. Om zijn brylcreem op te halen! Ik hoop voor de amateurs dat ze morgen ook weer mogen voetballen. Maar ik zie het toch wat somber in. Desalniettemin: prettig weekend. MERIJN AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse studente Marianne Grei- danus-Henry, die omroepster zou zijn geweest van de illegale zender „De Vrije Maagd", die tijdens de bezet ting van het Maagdenhuis vorig jaar mei, heeft uitgezonden zal door de justitie niet worden vervolgd. De zaak is geseponeerd wegens gebrek aam bewijs. (ADVERTENTIE) leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost af 18 x 186,28. Ftente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zkA thuis voelt!

de Stem | 1970 | | pagina 11