kinderen VEROLME MOET BLIJVEN BESTAAN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Sterke man gezocht voor opvolging Spectaculaire roof in Rotterdam buit tenminste vier ton Reimerswaal tegenhanger „Plan 2000 lekker lui m Treffer Verbeteringen arbeidsvoorwaarden werkvoorziening Velen sterven nog de meesten in de bossen SKELET OUDER DAN WEG NAAR ROME andaag in Ajax klopt Napoli in verlenging Minister Nelissen en rapport Biesheuvel-Langman RAPPORT BIESHEUVEL: Stalin's dochter nu definitief Amerikaanse BURGEMEESTER DRS. VAN DER LAAR: M/2W23/24 jan,'70 land- en tuinbouw rai amsterdam WT 70e jaargang no. 26332 EDITIE VOOR ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 donderdag 22 januari 1970 WEERBERICHT Mist Droog en nevelig weer. Weinig bewolking. In het westen plaatse lijk mist. Lichte tot matige vorst. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van onze redactie buitenland) OWERRI' LAGOS De eerste verslaggevers die een bezoek hebben mogen brengen aan het overwon nen Biatra hebben daar chaotische toestanden aangetroffen. Uit de veelheid aan feiten komt duidelijk naar voren dat: nog dagelijks duizenden kinde ren sterven aan ondervoeding, dringende voedsel- en medische hulp nodig is. De correspondent van het pers bureau Keuter James Pringle, meldt uit Owerri. dat daar nog steeds kin deren sterven door ondervoeding en dat het er naar uit ziet dat er nog duizenden zullen sterven, terwijl de Nigeriaanse regering alles in het erk stelt voldoende voorraden aar de voormalige afgescheiden rovincie te krijgen. Negen dagen na de val van de laatste hoofdstad van de afgescheiden staat zijn er og steeds kinderen, die lijden aan ongeroedeem en die hulpeloos in het stof zitten te huilen, terwijl hun ouders met elkaar vechten om klei ne beetje maismeel. De gehele bevolking schijnt hon ger te hebben, zo zegt de corres pondent ,die een medewerker van een Oostenrijkse hulpverlenings- loeg citeert met de woorden: „Da- elijks sterven er nog velen, de eesten ergens in de bossen.', e mensen trachten wanhopig met Biafraans geld dat thans officieel waardeloos is, de kleine hoeveelhe den voedsel te kopen, die er nog zijn. Duizenden verdringen zich op de markt van Owerri, waar weinig meer te koop is dan rode pepers. Zij zeggen dat er niet eens cassave is, het hoofdvoedsel. De Ibo's eten nu de bladeren van de cassaveplant om in het leven te blijven. Rode, gele en witte bloesems hangen aan de bomen, maar er is geen teken van „voedsel in de bomen en op de grond", zoals vorige week gezegd is in Lagos door een lid van de groep internationale waarnemers die het gebied heeft bezocht. De bewoners van Owerri zeggen dat de federale troepen aan het ein de van de oorlog zich niet hebben schuldig gemaakt aan massamoord, zoals hun door him vroegere leider generaal Ojoekwoe was voorgespie geld. Er zijn evenwel vele klachten, dat federale soldaten zich schuldig ma ken aan plundering en verkrachting van meisjes in de voormalige Bia- fraanse dorpen. Terwijl verschei dene buitenlandse correspondenten woensdag toekeken, probeerden verscheidene Nigeriaanse soldaten een jonge huisvrouw te ontvoeren. De jonge Nigeriaanse bevelheb ber van Owerri, kolonel Akinrinade zei: „Ik geloof niet dat de berich ten volgens welke er plundering en verkrachting op grote schaal plaats hebben, op waarheid berusten. In iedere oorlog zijn er evenwel enkele soldaten die zich daaraan schuldig maken". Hij zei dat twee dagen geleden een Nigeriaanse soldaat terechtge steld was, omdat een meisje had ge molesteerd. Terwijl hij met de jour nalisten sprak drongen Nigeriaanse militairen hongerige Ibo's terug, die trachtten bij voedselvoorraden te komen die op een terrein lagen op geslagen. In een kinderziekenhuis, enige kilometers van Oeli, zo schrijft de jes staan in de zon, sommigen met een identiteitsplaatje waarop een nummer staat. ZJj zijn van hun ouders gescheiden en hun namen zijn niet bekend Er is ook een afdeling voor „ten dode opgeschreven" kinderen waar kinderen met de witte vlekken op hun huid die kenmerkend zijn voor de ernstige gevallen van honger oedeem, lusteloos op de vloer zit ten of liggen. Een verpleegster zouden we het grootste deel van deze kinderen nog kunnen redden". Op de landingsbaan van Oeli, waar voor de capitulatie van Biafra da gelijks 280 ton voedsel aankwam, ziet het er troosteloos uit. De toe gangsweg naar het vliegveldje wordt versperd door het wrak van een DC-6 die te ver over de lan dingsbaan heenrolde en verongeluk te. Afgezien van twee kleine bom- 99 9? Reuter-correspondent, kijken ster vende kinderen de bezoekers aan met smekende, beschuldigende of allesbegrijpende ogen. Er liggen 900 kinderen in het zie kenhuis, terwijl er donderdag nog 300 „ernstige gevallen" uit een an der ziekenhuis worden verwacht. Er zijn slechts drie dokters - van wie twee Britse - en zes verpleeg sters. Kinderen met opgezwollen buik raakt zachtjes de hand aan van een tweejarig jongetje dat dood lijkt te zijn. De ogen openen zich even wel en zij zijn het enige flauwe te ken dat er nog leven is Dr. Nebuwa Mwaneri, een jonge Nigeriaanse vrouwelijke dokter, zegt dat het ziekenhuis nu voldoende voedsel heeft. „Wat we echter no dig hebben zijn dokters en verpleeg sters", zegt ze. „Als wij hen on middellijk hier zouden krijgen. trechters lijkt de brede, 3 km lange landingsbaan in perfecte conditie te zijn en viermotorige vliegtuigen zouden daar met gemak kunnen landen. De landingslichten zijn evenwel weggehaald en vernield. Voedselvoorraden hoewel nog zeel- klein, komen steeds meer beschik baar maar een wanhopig gebrek aan vervoer maakt de verdeling zeer moeilijk. De groep internationale waarne mers uit vier landen (Zweden, Ca nada, Polen en Engeland), die ge durende de oorlog door Nigeria is uitgenodigd om klachten over ver meende wreedheden te onderzoe ken hebben gisteren een bezoek aan Orloe, de laatste Biafraanse stad die in handen viel van de Nigeriaan se troepen voor de overgave een feit werd gebracht. Gevraagd naar de juistheid van de beweringen over plundering en verkrachting door Nigeriaanse mi litairen, antwoordde brigade-gene raal John Drewny van Canada dat hij deze niet al te ernstig opnam. Hij zei dat het misschien de moeite loont om tien gelijktijdige geval len van verkrachting op dezelfde plaats te onderzoeken, maar dat verkrachting iets is dat in vrijwel iedere oorlog voorkomt. Over de plundering zei hij: „Ik weet niet of het hier plundering betreft of het meenemen van goederen die wegge gooid waren". James Phillips uit Romeo/Michi- gan, een medewerker van het kin dernoodfonds van de Ver. Naties (Unicef), zei in Owerri, dat er niet voldoende vrachtauto's aanwezig zijn om de hulpgoederen te bestem der plaatse te krijgen. Er zijn er op het ogenblik slechts 40 over van de 120, die er voor de capitulatie van Biafra waren. Tientallen vrouwen met baby's op de rug stonden te wachten voor het prikkeldraad rond het terrein van het Rode Kruis in Owerri. toen daar woensdag zakken maismeel uit een vrachtauto werden geladen. Toen plotseling een zak openscheurde klommen tientallen over de omhei ning om bij het begeerde voedsel te komen. Baby's werden neergewor pen, toen ongeveer 40 vrouwen en kinderen elkaar te lijf gingen en vechtend over de grond rolden om het maismeel te bemachtigen. Solda ten sloegen met stokken op hen in om de orde te herstellen en ze van het terrein te verwijderen. De correspondent van het Franse persbureau AFP, die met de groep internationale journalisten het voormalige Biafraanse gebied be zoekt, meldt uit Owerri geen teke nen te hebben waargenomen die wijzen op genocide onder de bur gerbevolking. Correspondent Wil liam Gardner Smith zegt dat hoewel er genoeg sporen van oorlogshan delingen zijn, zoals verwoeste, be schadigde en verlaten huizen, ver nielde bruggen en wrakken van vliegtuigen, de grootste sporen wor den gevonden bij de bevolking. Hij zegt dat honger en dorst uit hun ogen spreken en dat de meesten in lompen gekleed zijn. De correspon dent zegt dat de vluchtelingen met uitgestrekte handen vragen om geld en sigaretten. De meesten van hen zijn gevlucht toen de federale troe pen hun woonplaatsen naderden en hebben zich schuil gehouden in de bossen. Zij komen nu bij duizenden (Vervolg op pagina 15) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Verolme-concern moet in het belang van de gehele Nederlandse scheepsbouw en in het belang van de werkgelegenheid blijven bestaan. Dat is de mening van minister Nelissen (Econ. Zaken) en van zijn adviseurs mr. Biesheuvel en prof. Langman, wier rapport gisteren openbaar is geworden door aanbieding ervan aan de Tweede Kamer. In een begeleidende brief bij het rapport Biesheuvel-Langman schrijft minister Nelissen: Een duurzame oplossing van de problemen bij Verolme tan het beste worden bereikt door er ook andere bedrijven met hun aanwe- J'5 potentieel in te betrekken. Daartoe moeten op korte termijn de verschil lende mogelijkheden worden onderzocht, waaronder de mogelijkheid tot in tegratie van de bedrijven van het Verolme-concern met andere bedrijven. Dit alles ter versterking van de positie van de Nederlandse scheepsbouw in naar geheel. In verband met dit alles zal minis ter Nelissen een commissie instellen die op korte termijn zonder enige vorm van oplossing van tevoren uit te sluiten de verschillende moge lijkheden zal onderzoeken en de no dige voorstellen zal moeten doen. Van de mogelijkheden noemt minis ter Nelissen met name de integratie van de scheepsbouw-, reparatie- en verwante bedrijven van Verolme met soortgelijke andere bedrijven. Als langs die weg resultaten kunnen worden bereikt dan zal dat bijdra gen tot beperking van verlening van financiële faciliteiten door de over heid en tot een uit oogpunt van con currentieverhoudingen binnen de be drijfstak zo neutraal, mogelijke oplos sing. 11,1 onze parlementaire redactie) DE\ HAAG In hun rapport aan minister Nelissen over positie en toe- mst van het Verolme concern heb- 'len de rapporteurs tnr B. W Bies- euvel (voorzitter van het college ™or de scheepsbouw) en prof mr. d', "Sinian (directeur stichting Ne- wiandse scheepsbouwindustrie) de „„1 e financiële saneringsmaatre- seien voorgesteld: Verstrekking van een overbrug- sngskrediet van 25 miljoen gulden „°°r financiering van af te stoten rijfshonden activa Aflossing f'erlyk eind 1972 arü Verstrekking van een lening j 1 40 miljoen gulden Hierop zou- n tot het moment waarop de nu ,T™ande langlopende leningen af- Zl'n' slechts geringe aflossin gen moeten n'sarsvinden (VERVOLG OP PAG. 7) Tegelijk met de instelling van bo vengenoemde commissie moeten er volgens minister Nelissen „enige voorzieningen met betrekking tot de leiding van het Verolme-concern" worden getroffen. In zijn begeleiden de brief aan de Tweede Kamer gaat minister Nelissen niet nader op deze „voorzieningen" in. Hij zegt wei dat er „een passende zeggenschap van de overheid" moet komen. Ook stelt hij dat ter meerdere zekerheid in de ze opzet de overdracht tot zekerheid van de aandelen der verschillende vennootschappen in het Verolme- concern aan de Nationale Investe ringsbank n.v. gehandhaafd zou die nen te worden. Gedurende het werk van de in te stellen commissie zou voorts de ga rantie op de reeds aan het Verolme- concern verleende kredieten gehand haafd moeten worden. Voorts zou gedurende deze perio de zo nodig en „uiteraard onder de nodige voorwaarden" volgens minis- (Vervolg op pagina 15) Aan de Romeinse Via Flamina zijn bij werkzaamheden de resten gevonden van een 250.000 jaar oude mammoet. Archeologen graven hem (foto) zorg vuldig uit. Zeeuwse radio-amateurs wach ten met spanning op de lance ring van een Australische satel liet. Pagina 3 Nederland exporteert nog steeds de meeste eieren in de wereld. Pagina 9 Een mislukte coup in Irak kost je dezelfde dag nog je hoofd. Pagina 11 De voorzitters van de werkge versbonden roepen op „samen de geldontwaarding te bestrij den". Pagina 13 Honderd twintig Zeeuwse en Brabantse schakers komen in Bergen op Zoom tegenover elkaar te zitten. Pagina 17 (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Op een zeer koelbloedige manier is een aantal rovers er gisterenmiddag in ge slaagd in een drukke winkelstraat in het centrum van Rotterdam, vier koffers met sieraden uit een beveiligde auto te halen. De to tale verkoopwaarde van de siera den wordt geschat op vier a vijf ton. De koffers lagen in een auto van een vertegenwoordiger van een groot handel in goud- en zilverwerk en horloges uit midden-Brabant, De ver tegenwoordiger was omstreeks twee uur in een juwelierszaak in de Hoog straat binnengegaan. Om vier uur kreeg de politie de tip van een voor bijganger, dat er een auto was open gebroken. De Rotterdamse politie spreekt van een „goed beveiligde auto". De juweelrovers zouden een portierraampje van die auto hebben geforceerd en de koffers in een ge reedstaande Opel-Kadett \ebben ge laden. „Als je zo normaal mogelijk koffers uit een auto haalt, hoeft geen enkele passant vreemd op te kijken. Het is in zijn soort niettemin een fraaie kraak" aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. In de koffers waren colliers, bro ches, hangers, ringen, armbanden, boogcolliers en horlogebanden opge borgen. De vertegenwoordiger van 't Brabantse bedrijf woont in de om geving van Rotterdam. De politie wil op verzoek van het ge dupeerde bedrijf geen namen noe men. MOSKOU Svetlana Aililoejeva, de dochter van Stalin, die een paar jaar geleden naar de V.S. is getrok ken, is vorige maand bij decreet ver vallen verklaard van haar Sovjet staatsburgerschap, omdat zij haar rationaliteit heeft „bezoedeld". De 46-jarige Svetlana toonde zich verheugd en zei, dat ze haar paspoort had verbrand. Het verzoek zou van haar zelf zijn uitgegaan. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De burgemeester van Bergen op Zoom, drs. L. J. M. van der Laar, heeft woensdagavond in zijn nieuwjaarsrede tot de gemeenteraad, een boeiende kijk op de nabije toekomst van West- Brabant gegeven. Hij legde de raad twee plannen voor die ontworpen zijn door de Dienst van Gemeentewerken in Bergen op Zoom: een plan tot ontwikkeling van het haven- en industrieterrein „Reimerswaal" in de Oosterschelde, en een „Recreatieplan voor het Verdronken Land van het Markizaat voor Bergen op Zoom". Daarnaast rekende hij de raad voor, dat Bergen op Zoom, om zich toe te rusten voor zijn taak als centrumgemeente in datzelfde West-Brabant, in de komende tien jaar investeringen zal moeten doen tot een bedrag van 415 miljoen. Dat zal de stad zonder hulp van buiten niet kunnen. In de afgelopen jaren heeft ze per jaar 25 miljoen kunnen investeren. Dat zou, indien het program op dezelfde voet voortgaat, over tien jaar een investering be tekenen van 250 miljoen, en dus een tekort van 165 miljoen. (ZIE VERDER PAGINA 3) (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax heeft in de achtste finales van de Runners Up- cup met 40 van Napoli gewonnen en gaat daardoor over naar de vol gende ronde. De eerste wedstrijd ein digde namelijk in een 10 overwin ning voor Napoli, zodat de eindscore 41 was. Voor die royale uitslag hebben de Amsterdamse supporters overigens lang in de zenuwen moeten zitten, want Ajax drukte pas in het laatste kwartier van de verlenging door. In de normale speeltijd kon Ajax het niet verder brengen dan één goal (van Sjaak Swart in de 35e minuut). De stand kwam daarbij dus op 11. In de eerste helft van de verlenging vielen er geen doelpunten, maar in het laatste kwartier kreeg de match onverwacht een sensationele wen ding. Wat in 105 minuten nauwelijks lukte, ging plotseling super-snel. Ajax maakte drie goals en alle drie kwamen ze op naam van één speler: Suurendonk. DE AMSTERDAMSE recherche heeft samen met de politie van de hoofd stad 20 inbraken opgelost, die waren gepleegd in Noord-Holland. DE NIEUWE generatie van Britse kiezers in de leeftijdsgroep van 18 tot 21 jaar blijkt volgens een Gallup-opi- niepeiling sterk de voorkeur te heb ben voor de conservatieve partij, die thans in de oppositie is. (ADVERTENTIE) tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerking dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 I speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductiel verkrijgbaar op 140 NS-stations I weekenders en shirts SASSENHEIM (ANP) De sa menwerkende bonden van over heidspersoneel hebben overleg ge pleegd met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid over ver schillende punten uit de arbeids voorwaarden van werknemers in de sociale werkvoorziening. Bij de mi nister werd veel begrip gevonden voor de bij de vakbeweging levende wensen mede op grond hiervan me nen de samenwerkende bonden te mogen verwachten dat spoedig de volgende verbeteringen tot stand zullen worden gebracht Een arbeidstijdsverkorting van een kwartier per dag met ingang van het tweede kwartaal van dit jaar; Verhoging van het aantal va kantiedagen met één per jaar voor alle werknemers; aanpassing van de lonen in de loop van het jaar, op gelijke wijze als voor personeel in overheids dienst; optrekking met ingang van 1 fe bruari aanstaande van het mini mumloon voor werknemers van 24 jaar en ouder tot 100 pet. van het in het bedrijfsleven geldende mini mumloon; doorvoering, te rekenen van 1 januari j.l. af, van een gunstige re geling voor de betaling van werk hij onwerkbaar weer, namelijk 95 pet. van het gehele loon met inbe grip van de prestatietoeslag, terwijl tot dusver 95 pet van het basisloon af van het minimumloon wordt be laald; invoering voor de werk-kostwin- ners in de a-categorie reeds voor het jaar 1970 voor een vloer in de vakantietoeslag van 550 gulden, welke vloer regelmatig overeen komstig de loonontwikkeling zal worden bijgesteld. Overigens blijft de toeslag zoals die nu is, zes pro cent van het loon.

de Stem | 1970 | | pagina 1