JVD TNO OVER SLOEGEBIED: Geen gevaar gezondheid Einde operatie potvis lavona Pedagogische academie is structueel vastgelopen Kosten groengordels ten laste havenschap Aanstelling artistiek directeur schouwburg? J. Koens meldt bij PPR JOS HAMANN UIT DONGEN Wegen voor nieuwe brug veel duurder zich aan Rogiers 40 jaar londerwijs Jzendijke 'ui vriespunt Lager PEIL DROOM gedood Bromfietser bij aanrijding in Souburg Zware schade bij aanrijding in Goes DE STEM VAN DINSDAG 20 JANUARI 1970 P.,S. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Gelet op de vorderingen der techniek en de be reidheid van Péchiney om de nood- rakelijke maatregelen te treffen ter beperking en voorkoming van bo dem-, water- en luchtverontreiniging, is er geen grond te veronderstellen dat de voorwaarden waaraan het be drijf zich zal moeten houden, niet tot een bevredigend resultaat zullen lei den." Dit hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland medegedeeld in ant ivoord op vragen van het lid der Sta ten, G, de Waal (Boeren Partij). Zij deelden voorts mede dat bij de besprekingen, die vooraf gingen aan het besluit tot vestiging van het be drijf, de invloed op de milieu-hygiëne „uiteraard" aasn de órde is gekomen. „Over gedetailleerde gegevens kon toen echter nog niet worden beschikt. De toestemming tot vestiging is daarom ook verteend op grond van een overeenkomst ter voorkoming en beperking van verontreiniging, van lucht, water en bodem", aldus het antwoord van G.S. In die overeenkomst heeft Péchi- I ney zich verplicht alle medewerking te verlenen, onverkort de wettelijke I bepalingen van o.a, de Hinderwet. Over de aanplant van bufferzones merken Gedeputeerde Staten op, dat hierover geen afspraken zijn ge maakt. Zij wijzen er voorts op, dat de vraag of deze groengordels wen selijk zijn en deze eventueel kunnen worden gerealiseerd, in studie is ge nomen door het havenschap Vlis- singen. „Het ligt in de rede, dat de kosten van eventuele groengordels in beginsel ten laste komen van de beheerder van het industriegebied" aldus het antwoord van G.S. Voorts zeggen G.S. van oordeel te zijn, dat de vestiging van de alumi nium en anode-fabriek Péchiney in het kader van de industriële ontwik, keling niet slechts verantwoord is, maar ook moet worden toegejuicht. Over de öuoruitstoot van Péchiney delen G.S. mede, dat aan de hand van de rapportering van de techni sche werkgroep, welke is gevormd door de oouTvenamtspartoers, inzicht zou worden verkregen in de moge lijkheden tot beperking van de fluor- uitstoot. „Belangrijk is hierbij dat de fabriek in fasen gebouwd wordt, zo dat de nodige ervaring kan worden opgedaan en zodat gebruik gemaakt kan worden vaii de vorderingen der techniek", aldus G.S. Voor eventuele schade zal naar 't oordeel van G.S. in beginsel het schade-veroorzakend bedrijf aan sprakelijk zijn. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het gemeente- J bestuur van Middelburg en het be- I stuur van de Stichting De lYIiddel- Iburgse Schouwburg zullen zich na- l der beraden over de aanstelling van 1 ten artistiek directeur voor de [Schouwburg te Middelburg. Dit is I tnesezegd na een uitvoerige bespre- ibiiS tussen het gemeentebestuur, i tot bestuur van de Schouwburg, de 1 Zttwse Volksuniversiteit, Jeugd en .Veiek en vertegenwoordigers van te actiegroep „De Nieuwe Schouw- ftag". Voorts zullen vertegenwoordigers van de actiegroep waarschijnlijk in samenwerking met Jeugd en Mu- ak nader een voorstel uitwerken telde inkrimping van het huidige tiiuwburgbestuur beoogt en daar- iNt de instelling van een „werkbe- nur", dat zal bestaan uit vertegen woordigers van verenigingen en or ganisaties, die gebruik maken van ie Middelburgse Schouwburg. Dit werkhestuur zal het beleid van de Schouwburg met betrekking tot de 3 programmering en de indeling en ge bruik van de ruimten nader onder I «de loep nemen. De bespreking op het stadhuis I tussen gemeentebestuur, schouw- i ■hirgbestuur en enkele organisaties, I die bij de schouwburg betrokken Izijn werd gevoerd op uitnodiging Ivan het gemeentebestuur naar aan leiding van de brief van de actie- Igroep „De Nieuwe Schouwburg" laan het gemeentebestuur en het ■schouwburgbestuur. Deze brief werd Jverzonden na de protestactie tijdens i pop-festival van Jeugd en Mu- k in de Schouwburg op 29 decem- |w. In die brief werden een aantal (ADVERTENTIE) R.Ü H' I "an onze correspondent) IndIJKE Zondag 1 febri' lienkt mej. I. Roegiers dat z in het onderwijs is en ook' s verbonden aan de Isschool in IJzendijke. - 13 op vrijdag 6 februari. 1.1 beginnen met het opdrag Ln mis uit dankbaarhe» naast de kinderen ook lestuur zijn uitgenodigd. Iharistie-viering is er in - fcbouw gelegenheid de juba feliciteren. haarkleur-versteviger I in 18 tinten flakon voor 2 a 3 I behandelingen 1.95 kent u een betere? Vooruitzichten voor woensdag lp donderdag, JPgesteld door he' K.N.M.I. op ■bandag JW 18.0# uur: overwegend "oog en op de jjkeste plaatsen temperaturen »et vriespunt tot lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 'ot 4; min.-temp.: van ongeveer Jkznaal tot 4 graden onder normaal; Pax.-temp.: van 0 tot 5 graden onder bzniaal; kans op een droge periode an minstens 12 uur: 90 procent; ns op een geheel droog etmaal: 80 •Went. I 15 Voor donderdag: aantal uren zon: «Ut zzzin.-temp.: 0 tot 5 graden Mot normaal; max.-temp.: 0 tot 6 ■raden onder normaal; kans op een periode van minstens 12 uur: Procent; kans op een geheel droog «laak 80 procent. grieven geuit over het beleid van de Schouwburg en het optreden van de exploitant van de Schouwburg. Voorts werd daarin gepleit voor de aanstelling van een artistiek direc teur en verlaging van de consump tieprijzen bij bepaalde voorstellin gen. „De kwestie van de aanstelling van een artistiek directeur speelt al veel langer. Tijdens de bespreking werd de behoefte aan zo'n directeur door iedereen onderkend", aldus een woordvoerder van het gemeen tebestuur na afloop van de bespre king. De financiële consequenties de Schouwburg kampt jaarlijks met een exploitatietekort hebben tot nu toe de aanstelling van een ar tistiek directeur in de weg gestaan. Het gemeentebestuur en het be stuur van de Middelburgse Schouw burg hebben toegezegd te zullen be kijken of bij bepaalde voorstellingen de consumptieprijzen kunnen wor den verlaagd. Voorts is besproken of de „juridische structuur van de Schouwburg" moet worden gewij zigd. Ook de vraag of het cultureel beleid van de Schouwburg moet worden „verbreed" is een punt van bespreking geweest. Bovendien wer den suggesties gedaan om het con tact tussen gebruikers van de Schouwburg en het schouwburgbe stuur te verbeteren. Over een eventuele verandering in de bestuurssamenstelling, zei de woordvoerder van het gemeentebe stuur dat een uitbreiding van het schouwburgbestuur er „zeker in zit". Dat zal evenwel afhangen van het contact tussen het schouwburg bestuur en de actiegroep „De Nieuwe Schouwburg". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De kosten voor de aanleg van de aan- en afvoerwe- gen aan de noordzijde van het ka naal door Walcheren voor de in aan bouw zijnde tweede brug zijn hoger dan oorspronkelijk geraamd. Het col lege van b. en w. hebben de kosten nu geraamd op 2.850.000 gulden, het geen 758.000 gulden meer is dan op de oorspronkelijke begroting stond. De verhoging van de totale kos ten is o.a. een gevolg van de gedach te uitbreiding van het werk in ver band met verkeerseisen. die een ver hoging van 175.000 met zich mee brengen, hogere kosten voor de sloop van woningen, wat neerkomt op een stijging van 165.000 gulden en hogere kosten van de tunnels van 130.000 gulden. De grootste verhoging wordt evenwel veroorzaakt door de invoe ring van de BTW en andere prijsver hogingen Deze geeft een extra be lasting op de begroting van 240.000 gulden. Voorts worden door verzwa ring van de wegconstructie en een uitbreiding van het plan de extra kosten met nog eens 50.000 gulden verhoogd. Verwacht mag worden dat het rijk met een subsidie van 1.300.000 gul den in dé kosten van de aanleg van de aan- en afvoer wegen bijdraagt In een voorste] aan de raad vraagt b. en w. een aanvullend krediet te verlenen van 758.000 gulden, zijnde de kosten van de extra verhoging. In het voorstel wordt opgemerkt, dat een klein gedeelte van de werken te weten de zandophopingen en de sloop van panden, reeds klaar is, terwijl de aanbesteding van de wegen en tunnels ook al is gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het instituut voor gezondheidstechniek TNO te Delft heeft na het beoordelen van de uitkomsten van de metingen van zwaveldyoxide (S02) en standaardrook in de omgeving van het Sloegebied geconclu deerd, dat er geen gevaren be staan voor benadeling van de menselijke gezondheid. De metingen werden verricht in fle periode oktober 1968 tot en met sep tember 1969. De z.g. cumulatieve fre- quentiejaarlijnen hebben nergens de door het instituut opgestelde norm overschreden. Er is op alle vijf meetpunten één maal, en wel op 13 december 1968, een hoge zwaveldioxyde-concentratie gemeten. De windrichting was op die dag zuid-zuid-oost - zuid-oost, de ge middelde windsnelheid was 1,8 meter per seconde en de gemiddelde tempe ratuur was 4 graden Celsius onder nul. Ook de volgende dag werden nog verhoogde waarden gevonden. De wind was toen oostelijk, de gemiddel de windsnelheid was 3,5 meter per seconde en de temperatuur was gelijk aan die yam de dag daarvoor. Een duidelijke bron van deze verhoogde S02-gehalten van de lucht was niet aan te geven. Naar alle waarschijn lijkheid was zij afkomstig van de ver warming van woon- en werkruimten in de omgeving. In het rapport wordt ook geconclu deerd, dat het niveau van het zwa- veldioxyde-gehalte van de lucht dui delijk lager lag dan in enkele verge- lijkingsgebieden. Als zodanig fun geerden een industriegebied (Nieuwe Waterweg), een stad (Delft) en een kassengebied (Naaldwijk). Het ni veau van het rookgehalte benaderde dat van het Waterweggebied, maar er was geen enkele reden tot onge rustheid. Over het hele jaar genomen toon den de metingen een verloop van de concentratie, zowel voor zwavel- dioxyde als voor rook. Zoals te ver wachten was kwamen de maximum waarden in de winter voor. De oor zaak daarvan moet gezocht worden in het grote verschil in meteorologi sche omstandigheden en in de bron sterkte, die 's winters aanzienlijk gro ter is dan 's zomers, dooidat dan naast de vrijwel continue werkende industrie, de verwarming van wonin gen en bedrijfsgebouwen tot de pro- duktie van S02 en rook bijdraagt. Het meetpunt in Vlissingen (de brandweerkazerne) gaf in het rneet- jaar het hoogste S02-jaargemididelde te zien. Hier werden ook de hoogste maandgemiddelden gemeten. De fre- quentiejaarlijn kwam hier in de butlrt van de door het instituut opgestelde richtlijn. Deze richtlijn is ontwikkeld om te kunnen nagaan of bepaalde mate van luchtverontreiniging door zwaveldioxyde al dan niet aanvaard baar kan worden geacht. Ook werd gemeten in Oost-Souburg, Middelburg, Nieuwdorp en Bors- sele. Algemene slotconclusie van de samenstellers van het rapport is, dat, vergeleken met het meetjaar daar voor, de gemeten waarden in het al gemeen een lichte neiging tot stijging vertoonden. Kijkt men naar de jaar gemiddelden voor S02, dan blijkt een lichte toeneming van de concentratie, met uitzondering van het Souburgse meetpunt, dat een vermindering te zien gaf. Voor rook namen de jaar gemiddelden op alle meetpunten dui delijk toe. De verhouding rook-zwaveldioxyde is hoog te noemen, vooral op het meetpunt te Nieuwdorp, nl. 0,82. De verhouding, die in de Randstad wordt gevonden, is ongeveer 0,20. Deze ver houding ligt bij het Sloegebied an ders, omdat de S02-concentraities b.v. ten opzichte van het Waterweggebied duidelijk lager zijn, terwijl de rook- concentraties die van het Waterweg gebied benaderen. Het I.G.-T.N.O. zet het onderzoek naar zwaveldioxyde en rook in de lucht rond het Sloegebied voort. On langs werd gerapporteerd over de uitkomsten van het I.G.-T.N.O.-on- derzoek naar de verontreiniging van de lucht rond het Sloegebied door chloride, sulfaat, fluoride, nitraat, fosfaat en stof met behulp van neer slagvangers en Luikse bollen. De vo rige meetperiode liep van 20 juli 1967 tot en met 30 september 1968. Het rapport, waaraan hierboven een en ander is ontleend, is Gedepu teerde Staten van Zeeland aangebo den en toegezonden aan de gemeen ten in Zeeland, die deelnemen in de gemeenschappelijke regeling voor de meting van luchtverontreiniging bo ven 'Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE De heer J. Koens, lijstaanvoerder van de Werkne merspartij bij de onlangs gehou den raadsverkiezingen in Nieuw- Borsele, heeft zich aangesloten hij de PPR. Hij heefth edankt voor zijn KVP-lidmaatschap. Aldus een officiële mededeling van de heer J. de Kipster, Zeeuws be stuurslid van de PPR. Onlangs werd ook de lijstaanvoer der van de Vrije Kiezers in 's Hee- renhoek, de heer Pompernolle, lid van de PPR. „De toetreding van de, heer Koens", aldus de her De Koster, „is vooral van betekenis, omdat nu in de gemeente Borsele de lijstaanvoerders van de Vrije Kiezers, de Werknemers en de PPR verenigd zijn". Bij de raadsvrkiezingen behaalden de Vrije Kiezers en Werknemers 7,4 procent van de totale stemmen. Dat is; goed voor twee zetels. De reusachtige schedel van de Breskense potvis hangt in de takels om weggesleept te worden. Een „kluif' van ruim duizend kilo. De laatste van de 22 ribben van de potvis biedt hardnekkig weerstand. Vier sterke mannen moeten er aan te pas komen om het verzet te breken. (Van onze onderwijsredacteur) DONGEN Jos Hamann, rustig en zonder stemverheffing ponerend, staat met beide benen stevig op de grond. Hij stelt dat de pedagogi sche academies structureel zijn vastgelopen. Ze leiden voor morgen de onderwijzer op die het eergisteren nog goed deed. En dan zijn er nog allerlei problemen die van academie tot academie verschillen. „Na tuurlijk, het verzet van de universitaire studenten speelt ook een rol. Evenals de communicatiestoornis die een enprm wantrouwen tegen alle autoriteiten heeft veroorzaakt". Hamann idealiseert niet. Hij meent dat de algemene onrust bij de toe komstige onderwijskrachten voort komt uit echte zorg, uit het gevoel van verantwoordelijkheid. „Maar dat zijn de pioniers. De grote meerder heid trekt zich geen lor aan van het trieste feit dat ze een opleiding krijgt die ze niet voorbereidt op de vorming van kinderen uit de zeventiger jaren. Die meerderheid wil het papiertje ha len. Gauw werken, veel vrij zijn, en ga maar door!" Hamann raakt daarmee meteen een kernprobleem. „Het peil van de men sen die de pedagogische academies bezoeken is laag. En de opleiding heeft zich daarbij aangepast. Die aca demies krijgen een residu. Veel te veel zwakke studenten bevolken de academies. Men heeft de normen als maar verlaagd, toen er een onderwij zerstekort was. Daar zitten we nu mee. Bovendien is de koppeling van de havo-top aan de pedagogische aca demies funest. De havo is een mid delbare schoolopleiding. De acade mie moet een beroepsopleiding zijn. Die koppeling werkt ongunstig voor de academies. Teveel docenten van de academies zijn daardoor sterk op de havo gericht, en zien didactisch hun werk voor de academie als een bijkomstigheid". Een goed deel van de onrust is voorts een gevolg van de ouderwet se, en helaas nog niet overleefde, ma nier van doceren. „De docent is de pratende man. De student moet luis teren. De docent heeft de macht je te nekken. Er zijn heel wat studenten die, het is jonge mensen eigen, onbe zonnen hun opgekropte frustratiege- voelens lozen. Er zijn leraren die tachtig prqcent van de studenten la ten bakken. Er zijn leraren die geen les goed voorbereiden. Die jarenlang alsmaar als routiniers werken. Die niets willen zien van veranderende eisen, omdat nu eenmaal de maat schappij verandert". Hij lacht, zonder bitterheid. Geeft een voorbeeld. „Zo'n leraar vertelt nog rustig over het eekhoorntje in het fijne vrije bos. Maar als je hem vraagt, over luchtverontreiniging, die kanker kan veroorzaken, is hij niet thuis. Maar dat is de werkelijkheid waarmee, je straks voor de klas te maken krijgt. Wij worden niet goed voorbereid op het vak dat we gaan uitoefenen. Dat is de kritiek van oude leerkrachten, die zeggen dat de jonge onderwijzers niet goed zijn". Hamann vertelt zelf nog nooit in de opleiding eens een gedegen behande ling te hebben meegemaakt van de eerste en tweede wereldoorlog. „Maar de kinderen die ik straks moet vormen zitten midden in de maat schappelijke gevolgen van dat alles. Dat is toch te gek om los te lopen!" Hamann stelt dat de doorsnee pe dagogische academie faalt de studen ten didactisch te scholen. Men zit ge woon in de maag met het nieuwe vak „wereldoriëntatie", een vak dat poogt aardrijkskunde, geschiedenis, biologie en natuurkunde in onderlinge samen hang te doceren. Komt als regel niets van terecht. De leerkrachten zijn im mers voor de totaliteit niet opgeleid. Het eigen vak is primair, het onder werp is ondergeschikt. Maar kinde ren, en die moeten wij gaan vormen, zien geen vakken. Zij ervaren de hui dige realiteit, het geheel. Van daar uit moet je ze benaderen". Het vreemde is dat vrijwel ieder een er van overtuigd is dat de op leiding van onderwijzers slecht is. Ook de meeste leerkrachten. Maar er zijn maar enkele mensen die er iets aan willen doen. „Ook de meeste stu denten zijn daarvoor huiverend. Ja, vrijblijvend alsmaar theoretiseren is veel gemakkelijker. Dat wordt veel te veel gedaan, oc in onze kringen". Hamann ziet wel oplossingen, maar die eisen visie, doorzettingsvermogen en geld, veel geld. Hij zegt dat een aanzienlijke vermindering van het aantal pedagogische academies no dig is. Ze moeten duidelijk gaan sa menwerken met d zeven universitei ten in ons land Vooral op pedagogisch en psychologisch gebied. „Ideaal zou daarom zijn dat er zeven academies voor de onderwijzersopleiding over blijven. Als dat gebeurt kan de opleiding wetenschappelijk worden. Dan ook kan de apparatuur van de academie verbeterd worden, evenals de didac tische hulpmiddelen. Het onderwij- zersberoep kan dan weer inhoud krij gen. De jongelui die het gemakkelijke leventje trekt, worden dan wel uitge selecteerd". Hamann realiseert zich dat dit een toekomstdroom is, die nog lang op verwezenlijking zal moeten wachten. „Kijk, wij, de toekomstige onderwij zers, zijn ongerust, maken ons zor gen over het vak dat we gekozen heb ben. Maar de maatschappij interes seert het allemaal niets. Daarom is het zo moeilijk, daarom ook willen ■we inspraak. De acties hebben bewustheid voor de problemen gebracht. Maar we willen veel meer, we willen goed ons vak Ieren, omdat we met kinderen werken die straks als volwassenen de maatschappelijke verantwoordelijk heid moeten dragen. Dat eist van de onderwijzers 'n aanpak die toekomst gericht is, en die stoelt op inzicht in processen en wetenschappelijke kennis. Dat is de positieve kant van de onrust, dat we bezorgd zijn omdat we nog de kans niet krijgen goede vaklieden te worJen". (Van onze correspondent) VLISSINGEN De achttienjarige J. J. Meulmeester uit Vlissingen is bij een aanrijding op de kruising Ka naalstraat-Nieuwe Vlissingseweg in Souburg op het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets de krui sing op zonder voorrang te verlenen aan een personenauto, bestuurd door G. P. G. uit Serooskerke. Hij werd door de auto gegrepen en was op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De „operatie potvis" in Breskens loopt ten einde. Het der tig ton zware kadaver is in tien grote brokken verdeeld en het geraamte ligt langs de dijk op tramsport naar het Leidse museum voor natuurlijke Historie te wachten. Woensdag of donderdag zullen de laatste stoffelij ke resten van de potvis met zijn kwa lijke geuren uit Breskens verdwenen zijn. In de veertien dagen sinds het dier aan land werd gebracht, hebben duizenden mensen zich aan het ruim 17 meter grote kadaver vergaapt. De dertien prepareurs van het Leid se museum hebben aan de ontleding van de potvis letterlijk en figuurlijk een zware kluif gehad. „Het zwaarste karwei hebben we met de kop ge had", zegt preparateur J. J. Staats „Die schedel alleen weegt meer dan duizend kilogram". Van de potvis is ongeveer vier ton spek afgehaald. Een destructiebedrijf heeft het verwerkt ten behoeve van een hondenbroodfabriek. Naar schat ting was de Breskense bezienswaar digheid zeven tot acht jaar oud. Nor maal wordt een potvis twintig a tweeëntwintig jaar oud. Het dier verkeerde in slechte con ditie. Dat was te zien aan de inhoud van zijn maag en darmen', aldus de heer Staats. In het museum voor na tuurlijke historie zal het skelet van de potvis verder behandeld worden. Het is de bedoeling dat het geraamte weer „natuurgetrouw" in elkaar wordt gezet. Dat zai echter nog wel enige jaren duren. In het museum bevind/en zich ook de beenderen vain de potvissen die in 1937 bij Terneu- zen aanspoelden. De preparateurs die ruim twee we ken op het Breskense strand in touw zijn geweest, zijn blij dat de „klus' er bijna op zit. Verscheidenen van hen hadden nog nooit tevoren een der gelijk groot dier' ontleed. Tot dusver hadden ze zich bezig gehouden met het prepareren van libellen en wes pen. (Van onze correspondent) GOES Op de kruising Schelde- straat-Rommerswalestraat in Goes verleende de bestuurder van een per sonenauto, P. M. N. geen voorrang aan een andere personenauto, be stuurd door F. S. de B. uit Terneuzen. Beide auto's liepen hierdoor zware materiële schade op.

de Stem | 1970 | | pagina 3