NAAR EEN WALCHERS ZIEKENHUIS Conflict Van Gils en Caban leidt tot kort geding Derde wethouder: politiek conflict in Reimerswaal qum mm Zware opgave Terhole-dames Weer 300.000 stakers Italië in Het scheelde maar een pruik Nu Bethesda ook meedoet X X X X X X /I Bart" beste Zeeuwse hengst Herindeling Zuid-Beveland in Staatscourant Gezelligheid Judd Vrii* Zenuwen Een glasie Roland Holst Geld en Ronson- aanstekers WEGHALEN AUTO'S VAN AUTRIJSCH00L Afdeling Walcheren N.V.S.H. vergadert PAK Brabant IV KVP-Zeeland 7 DE STEM VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1970 7 55' (Van onze correspondent) DEN BOSCH De trekpaarden keuring in De Brabanthallen in Den Bosch ingevolge de trekpaardenwet van 1939 en gehouden door de Ko ninklijke Vereniging Het Nederland se Trekpaard is goed geslaagd. Er werden 33 trekpaarden aangevoerd, alsmede 22 Haflingers. Het was een keuring voor Zuid-Nederland met daarbij gevoegd de provincie Zuid- Holland, Afdeling Zeeland: hengsten vier tot vijf jaar: Middenmaat tweede prijs Reinier van de Kannelust, eig. A. M. Steendijk uit Nieuwerkerk; Grote maat eerste prijs Bart v. d. Wijngaar den eig. A. Brooijmans uit Oud-Vos- semeer en Tj. Huisman uit Grote Gast. Oudere hengsten: Middenmaat eerste prijs Henk, eig. Erven C. Ram- melaere uit Heilen; eeTste prijs Mau- riits van Geurten, eig. Gebr. de Buck uit Grijpskerke; tweede prijs Gamin van Williehof, eig. W. de Buck uit Meliskerke. Grote maat eerste prijs Diogene van 't Hoogland, eig. A. Ver- raerens uit Ossenisse, eerste prijs Flic van de Meerkoetweg eig. W. de Buck uit Meliskerke. Kampioenhengst 1970 afd. Zeeland Bart van de Wijngaarden, eig. A. Brooijmans uit Oud-Vossemeer en Tj. Huisman uit Grote Gast. De premiekeuring voor de afdeling Noord-Brabant zal plaatsvinden op 5 februari a.s. (Van onze medewerker) MIDDELBURG In de tafelten- niscompetitie moet St.-Aloysius 1 zaterdag aanstaande spelen tegen Irene 2, dat over een team van ge routineerde spelers beschikt en ook nog kans heeft om kampioen te wor den. De Zeeuwen kunnen echter toch een kleine overwinning behalen. Belcrum 2 ontvangt het sterke Jeep terwijl het Goirlese Red Star winstkansen heeft tegen Ons Ver maak 2. Volgende week gaat ook de competitie van de Zeeuwse afdeling weer draaien. De twee teams van Middelburg-Zuid gaan elkaar in de eerste klas bestrijden, terwijl Haring man 1 door een zege op Pzem 1 het contact met de koplopers kan blij ver. behouden. In de tweede klas klas staan clubduels op het pro gramma tussen de teams van Big Smash, Haringman en MZ. MZ 5 gaat in de kampioensgroep derde klas winnen van PZEM 3 en in 3 B zijn de krachtsverhoudingen tussen Pzem 2 en MZ 6 zeer mi niem. In de hoofdgroep A van de vierde kas eveneens een belangrijk clubduel: 't Zand 2 - 't Zand 1. Bij de sterkste juniorengroep gaan Wilno 1, MZ 1 en ONA 1 zich door over winningen aan de kop nestelen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De leden van de vereniging tot stichting en in standhouding van het christelijk ziekenhuis Bethesda in Vlissingen hebben zoals in onze editie van donderdag al gemeld hun be stuur gemachtigd toe te treden tot het, door de commissie-Wal- cheren van de Nationale Zieken huisraad geadviseerde, overkoe pelend orgaan van de drie zieken huizen en in dit orgaan te streven naar één gemeenschappelijk zie kenhuis op Walcheren. Voorts werd het bestuur gemach tigd om gedurende de periode dat het gezamenlijke ziekenhuis op Wal cheren nog niet is gerealiseerd, mede werking te verlenen aan een zo snel mogelijke samenvoeging van het r.-k. ziekenhuis Sint Joseph met Bethesda. De leden hebben daarmee hun fiat gegeven aan de stap, die door het bestuur reeds eind vorig jaar was genomen met het, evenals de be sturen van de beide andere Walcher- se ziekenhuizen dit deden, tekenen van „het protocol van overeenkomst" lussen Sint Joseph, Bethesda en het Middelburgse Gasthuis. Daarmee is ook het laatste obstakel op de weg naar samenwerking tussen de Wal- cherse ziekenhuizen uit de weg ge ruimd. Wat betreft de toekomstige ont wikkeling van de vereniging en haar doelstellingen werd op voorstel van het bestuur besloten de vereniging niet op te heffen, waardoor de leden volledig bevoegd blijven de hande lingen van het bestuur te volgen en te beoordelen. Bovendien zal later beoordeeld woaxlen, zulks afhankelijk van de nieuwe bestemming van het gebouwencomplex, of de doelstelling van de vereniging mogelijk zal moe ten worden gewijzigd. Deze statuten waren bij eerder ge houden besprekingen over een even tuele samenvoeging van Sint Joseph en Bethesda de oorzaak van het mis lukken der besprekingen. Nu in het protocol van overeenkomst wordt ge waarborgd dat in het tot stand te brengen gemeenschappelijke zieken huis de geestelijke verzorging volle dig en op moderne wijze tot zijn recht zal komen is men unaniem tot de con clusie gekomen dat nu een samen voeging niets meer in de weg staat. Over de termijn waarbinnen de sa menvoeging tussen de twee Vlissing- se ziekenhuizen een feit zal zijn kon Bethesda-voorzitter J. A. Prins niets memedelen. „Alles wat we nu gaan doen moet door het overkoepelend orgaan beoordeeld worden. Via dit orgaan zuilen werkgroepen Warden Ingesteld, die alles aangaande inves teringen en uitbreidingen zullen moe ten beoordelen gedurende de inte- rum periode". (Van onze correspondent) DEN HAAG In het Staatsblad nr. 583 is gepubliceerd de wet van 18 december 1969, houdende wijzi ging van de wet tot gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland. Deze wet is 1 januari 1970 in werking ge treden. De reeds in vergevorderd stadium verkerende uitbreiding van Bethes da met een beddenhuis voor 188 bed den, waarvan 26 voor reumapatiën ten, zal gewoon worden voortgezet aangezien deze uitbreiding in de in- terum-periode noodzakelijk is. Wel cal alles aangaande de uitbreiding in overleg geschieden met het overkoe pelend orgaan van de drie zieken huizen. Wellicht zal het huidige gebouw van Bethesda, wanneer het overbodig wordt als ziekenhuis bij de totstand koming van een gezamenlijk zieken huis op Walcheren, een „sociale be stemming" krijgen. Aan die toekom stige bestemming zal eventueel de doelstelling van de vereniging wor den aangepast (Van onze redactie buitenland) ROME In Italië hebben giste ren weer bijna 300.000 arbeiders ge staakt uit protest tegen het uitblij ven van afdoende c.a.o.-verhogingen en „structurele hervormingen". De mannequins in Rome hebben echter een c.a.o.-voorstel aanvaard en hun staking afgelast, die anders de shows van zomermode volgende week in grote moeilijkheden zou hebben ge bracht. De staking van 87.000 transportar beiders heeft een grote chaos in het verkeer veroorzaakt. De vakbonden hebben loonsverhogingen tot 30 pro cent gevraagd. Zij hebben voor de komende drie weken een reeks kor te stakingen aangekondigd. Ook staakten 200.000 werknemers van de staatslandbouw, sociale verzekering en toeristenbureaus. Ruim 650 be lastingkantoren waren eveneens ge sloten. De werknemers bij de inning van belastingen staken al sinds 9 de cember, waardoor het ministerie van financiën 180 miljoen gulden aan nog niet geïnde belastingen mist. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH De tweede raadsvergadering van de nieuwe ge meente Reimerswaal is een zwaar politiek gevecht geworden, met als inzet een derde wethouder. Met de stemmen van ëe KVP en WD tegen (vier stemmen) werd het voorstel van b. en w. aangenomen GS te ver zoeken een derde wethouder te be noemen. De bekende knuppel in het bekende hok werd geworpen door de heer 3. Griep (WD), die meende dat de benoeming van een derde wethouder niet los gezien kan worden van de op 2 januari gehouden wet houdersverkiezingen, waarbij P.v.d. A. en S.G.P. een zetel kregen. In een volgende vergadering zal de kan didaat van de derde zetel worden ge kozen. De AR heeft deze zetel aan geboden aan de CHU. De heer Griep zei, dat burgemees ter mr. C. Pijl-Hogeweg, die een vo rige keer de hoop had uigtesproken dat de raad een echt team zou vor men, die hoop wel zou kunnen la ten varein, omdat de raad in twee kampen is verdeeld. De WD had gehoopt dat er een college op brede basis zou komen, „maar door ge konkel is daar niets van terecht ge komen". Volgens de heer Griep heb ben de SGP en de PvdA een „mon sterverbond" gesloten met wedewer- king van de ARP. De SGP is, vol gens hem, bij de PvdA op schoot ge kropen en heeft tot misnoegen van de kiezers van beide partijen, de macht veroverd. De SGP, zo meende hij, heeft haar principes prijsgege ven, en de ARP is stupide geweest daaraan mee te werken. Hij kon het college maar een raad geven: uit huilen en opnieuw beginnen. De heer Suy (van de tweemans KVP-fractie) uitte zijn misnoegen over het uitsluiten van zijn fractie bij het overleg over de wethouders keuze. Hij trok in twijfel of de wet houders thans een team vormen en betreurde het dat de PvdA de poli tieke onduidelijkheid heeft vergroot door een wig te drijven in de chriS' telijke groeperingen. Het wantrou wen dat hierdoor is ontstaan, kan volgens hem door de benoeming van een derde wethouder niet weg genomen worden. Ook de heer J. Laco (CHU) vond, dat de wethoudersverkiezingen be treurenswaardig waren verlopen. Hij vond de benoeming van een derde wethouder noodzakelijk. Het belang van de gemeente moet prevaleren boven rancuneuze gevoelens. Het verwijt van de VVD aan de ARP is volgens hem niet gerechtvaardigd. Verder meent de CHU dat de beide grootste partijen in het collége moe ten zijn vertegenwoordigd zoals nu het geval is. PvdA-wethouder C. Slabbekoorn pareerde kort en krachtig met te zeggen, dat de grootte van de PvuA zonder meer een wethouderszetel be tekent en dat de PvdA ook kan uitma ken met welke politieke groepering eerlijk onderhandeld kan worden. Dat is nu gebeurd met de SGP en de ARP. Andere partijen hebben vol gens hem in het verleden hun onbe trouwbaarheid getoond en dat was een reden om niet betrouwbare fi guren buiten te sluiten. De heer J. Nieuwenhuijse (ARP) nam het WD-verwijt niet zo zwaar op. Hij vond, dat er oprecht en eer lijk is onderhandeld. Volgens hem heeft de kleinste partij niet te bepa len hoe het moet. De ARP vindt dan nok dat de derde wethoudersze tel voor de derde grootste partij de CHU moet zijn. Tenslotte wees de heer Slabbekoorn op de poHtleke kortsluitingen en hoopte dat er geen politiek geharre war zou ontstaan. In dezelfde geest werd de kwestie door burgemeester Pijl Hogeweg benaderd. Aan het begin van de vergadering deelde voorzitter Pijl Hogeweg mee dat de gemeente 17.561 zielen telt. De presentiegelden voerden de KVP en VVD eveneens in de oppositie. Het presentiegeld van f 25,- en f 10,- reiskostenvergoeding vonden zij te veel en stemden tegen. In de rondvraag werd aangedron gen op het verspreiden van een maandelijks gemeentelijk informatie- geschrift, dat huis aan huis zal wor den bezorgd. Burgemeester Pijl Hoge weg stond hier positief tegenover, stond hier positief tegenover. De heer Coremans (KVP) vroeg hoe het met de nieuwe straatnaambord jes staat. Meegedeeld werd dat er een vertraging is in de aflevering. Er zal spoed worden gemaakt. De heer Suy (KVP) informeerde naar het woningbouwcontingent 1970. Bur gemeester Pijl Hogeweg deelde mee dat er vijftig woningen komen, die aan de hand van de woningbehoefte in de kernen verdeeld zullen worden In het fraaie kasteel-raadhuis van BUSSEN exposeren de Oosterhou- ters Hak Stam en Jan Timmer. Hak Stam is vaklerares (tekenen en schilderen) aan de huishoudschool van Oosterhout en schildert in haar vrije tijd Ze kan dat, want haar op leiding kreeg ze aan de Gerrit Riet veld-academie Olieverf, plakkaat verf, inkt zijn haar materialen voor werken, die van het naturalisme naar net abstracte toegroeien. Bovendien zijn er van haar collages en hangers te zien. Jan Timmer studeert bin nenhuisarchitectuur aan St.-Joost en bekwaamt zich er in tekenen en schil deren Hij werkt met verschillende materialen en velen zijn enthousiast over de resultaten. Tot en met 31 ja nuari kunt u het zelf alemaal beoor delen: iedere dag van 1012 en van 11 uur. Op weg van Dussen is het tot en met dit weekend nog mogelijk in MA> "E een expositie van olieverf en wandtapijten van Wil] Vaes te bezich tigen bij De Buitelaar. Reinier Lucassen is een naam om te onthouden. Hij deed a] veel opval- ende dingen, die niet alleen opval lend waren maar ook goed. In de Academie van DEN BOSCH is tot 16 februari een tentoonstelling met 9 werken van hem te zien, die als titel voert „Gezelligheid kent geen tijd". Titels van werken o.a.: Poef; Kleur; Tafel; Gezellig hoekje. Nog even herinnerd aan de tentoon stelling „Hommage aan Hendrik Wie- gersma" in museum Dinghuis in DEURNE. Over deze expositie van de vorig jaar overleden artiest-artg van Deurne werd in deze krant al uitvoe rig geschreven en u weet dus dat het de moeite waard is om deze kans voor 31 januari nog uit te buiten. In EINDHOVEN kunt u dan nog meepikken in het Van Abbemuseum een tentoonstelling met werken van Do-n Judd, waarop we nog terug ho pen te komen (duurt tot 1 maart) en bij gelerie Willy Schoots (Willemstr.) tekeningen van Ploos van Amstel en grafiek van Jan Mensinga (tot 21 fe bruari!. In de Zonnewijzer is een ten toonstelling voor allen, die geïnteres seerd ziin in de artistieke bezigheden in het land van de rijzende zon: het land waaruit ook zoveel kitsch geim- oorteerd wordt Dat si niet het geval met Hisako Abe's grafiek en aquarel- ten -de Japanse waaiers, die er te zien zijn. Voor TTLBURG- al staat de BKS dan een beetje on haar grondvesten te schudden in bet expositiegebouw aan de Spoorlaan gaan de tentoonstel lingen gewoon door: Rudi Bierman en Willem den Ouden houden er momenteel de eer van de BKS (en zichzelf) hoog. In BERGEN OP ZOOM, bij Etce tera, het laatste weekend met Kees Visser; de man met de interessante theorieën, waarover hij in De Stem van zaterdag 10 januari vertelde. Wanneer u dat gelezen hebt kan dit waarschijnlijk aanleiding zijn om in dit weekend eens naar Bergen op Zoom te rijden en bij Etseetera te kij ken. In VLISSINGEN (stadhuis) is te zien hoe mensenhanden schone kun sten kunnen vernielen. Er is tot en met 20 januari een tentoonstelling van de vernieling en de bevrijding van Zeeland te zien, maar ook wordt met trots getoond hoe de Zeeuwen gewerkt hebben aan het herstel. Van af 24 januari is deze expositie in het stadhuis van THOLEN. In MIDDEL BURG: „Het Zeeuwse dorp"; ken merken en typen van dorpsaanleg, die iets openbaren van de Zeeuwse aard. Voor GOES kunt u noteren: 31 januari opening van een Roemeense kunst- en toeristische tentoonstelling in museum Zuid Bevelamd. En in WESTDORPE zijn bij galerie Trout- zaerte schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp te zien, hetgeen de moeite waard is- In museum Boymans-van Beunin- gen te ROTTERDAM is tot 1 maart een herdenkingstentoonstelling, dié heet „Een vrouw met singuliere gas ten". Deze vrouw was mejuffrouw A. P, van 't Hoff, die 10 jaar geleden overleed en eigenaresse was van kunsthandel „Int Constige werk". De bedoeling van deze tentoonstelling is een keuze te laten zien uit werken van kunstenaars, die zij „gebracht" heeft en met haar feilloos gevoel voor talent soms ontdekt heeft (Ch. van Pallandt, Wesse] Couzijn, Jaap Naninga, Corneille, Copier, Zaalberg, Hubers, Van der Vaart etc.). Het is verder goed te weten dat de tentoonstelling Iconen en Koptische kunst uit Recklinghausen in het Dor- drechts museum te DORDRECHT (zie De Stem van zaterdag 10 jan.) is geprolongeerd tot 8 februari. „Een glasie van vriendschap" is de naam van een tentoonstelling sa mengesteld uit glazen van de verza meling Guépin in museum Het Prin senhof te DELFT; interessant voor ie dereen, die geïnteresseerd is in mooi glaswerk. Het geeft zin om te wijzen op het actieve gemeentemuseum van DEN HAAG. Een abonnement op de maan delijkse uitvoerige en instructieve agenda is aanbevolen. Een greep uit de activiteiten van deze maand: tot 8 februari een documentaire exposi tie, gewijd aan de architectuur van Mart Stam, samengesteld door de t.h. van Delft. Van de architect, die o. a. een rol speelde in het Bauhaus zijn foto's, maquettes en documenten te zien. Verder grafieken van Ue Rotter damse graficus Kees Spermon (tot 13 februari, die onlangs de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst won en (tot 1. februari) dertig portretten van binnen- en buitenlandse musici (Menuhin, Rubinstein, Haitink, Aaf- je Heynis, Ton Hartsuiker e.a.), die Paul Citroen maakte in opdracht van het Residentie Orkest. Voor AMSTERDAM wijzen we op museum Fodor, waar tot 15 februari de door de gemeente Amsterdam aan gekochte grafiek en tekeningen zijn tentoongesteld. In de benedenzaal hangen een aantal schilderijen van G. Breitner. Het is steeds de moeite waard om eens naar ANTWERPEN te gaan. Daar wordt op ruim 20 punten ge- exposeerd. Een keuze. „Een winter aan zee" heet de tentoonstelling, die zaterdag geopend wordt in het Ar chief en museum van, het Vlaamse cultuurleven. Rond 't dichtwerk van de Nederlandse dichter Adr. Roland Holst maakt Saint-Rémy een reeks schilderijen, tekeningen, aquarellen en houtsneden. De bibliofielen zullen er de editie aantreffen (100 ex. op La- na Velijn) van „Een winter aan zee" met 63 houtsneden tegenover elk ge dicht; originele kunstboekbanden, ge- illustreerde manuscripten, brieven etc. Bij Galeries Veuve Breckpot (Hui- devettersstraat: werk van de schil der Willy Delvaux. Galerie De Eik (Meir) heeft de Nederlandse beeld houwer Jan Vegter binnengehaald. In de GB Art Galery een Belgische beeldhouwer Gust van den Keybus, die pas met „Acht Artwerpse kunste naars" met succes in Brussel expo seerde. In het Museum voor Schone Kunsten „Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel". En in Middelheim ig vanaf 24 janua ri een tentoonstelling in de Orangerie uit de collectie van dr. Hubert Peters onder de naam „Mijn Dorado". Wie goed om zich heen kijkt en welke man doet dat, als het om de andere sekse gaat, niet zal het op vallen, dat het aantal haarstukjes- en pruiken-dragende meisjes en vrou wen snel groeit. Laten we daarbij even dit vaststellen: het staat ze goed. En laten we dat waarderen, want ze doen het allemaal voor ons mannen. Daarom ook heeft die maxi-mode, die sinds kort in het straatbeeld is ver schenen, geen schijn van kans. Let maar op onze voorspelling: dat wordt nooit een grote mode. Dat maxi-ge- doe komt namelijk voort uit de be hoefte op te vallen of om zo ge meen denken mannen soms een paar lelijke benen te verbergen, mini daarentegen uit de behoefte te beha gen. En daar in de strijd om de gunst de behagende het veelal wint van de opvallende is de uitkomst niet twij felachtig. Bij alle voordelen, die het dra gen van een pruik heeft (en die we hier niet behoeven op te som men, omdat de dames ze nog be ter kennen dan wij) is er een, dat voor vele kranten in de wereld, aanleiding werd voor een bericht. In Catifornië werd een meisje aangerand, dat, toen de hooswicht haar bjj haar haren greep, kon ontsnappen, omdat alleen een pruik in zijn handen achterbleef. Weet u waar zich dit afspeelde 1 Santa Barbara 2 Berkeley 3 San Diego Het is vrijdag vandaag. Dus weer de dag, waarop de namen van de winnaars in Stem-quiz, ditmaal die van de zesde week, bekend gemaakt kunnen worden. Het zijn er deze keer zeventien, waarvan er zeven een geldprijs en tien voor een verrassingsgeschenk in aanmerking komen. Dat verras singsgeschenk is deze week een Ronson-Comete aansteker, voor zien van een inscriptie ter herin nering aan deze quiz. De kruisjes moesten staan als volgt Hier volgen de namen van de uitverkorenen: eerste prijs f. 150.mevr. Ver- meire Prins Mauritsstraat 5 Oost- Het staat ze goed. burg, tweede prijs f. 100,H. J. P. Voermans Fiscaalstraat 8 Bre da, derde prijs f. 50.G. Willems Graaf jansdijk A 85 Westdorpe, vierde tot en met zevende prijs f. 25.G. J. Nousen Arent van Lierstr. 37 Puttershoek, C. Neefs Bootstr. 28 Etten-Leur, A. Nouws, IJzermolenweg 96 Rijsbergen en Lia Gosens Hoogstraat 4 Gilze. Een Ronson - Comete aanste ker met inscriptie werd gewon nen door M. P. Fens, Kreekdijk 45 Standdaarbuiten, H. J. Schoo- ne, Krugerstraat 21 Klundert; H, Vermeulen, Warandaflat Argo- laan 100 Bergen op Zoom; M. C, Ploum-Kerpestein, Hooghout 42 Breda; mevr. Bogers, Dorpsweg 90 De Heen; J. W. Heijmans, Mo lenkade 2 Dussen; H. Timmer man, Paul Krugerstraat 275 Vlis singen; R. Eggermont, v. d. Peyl- straat 8 Terneuzen; A. de Jongh, Houtse Heuvel 41 Den Hout en A. Raaijmakers, Gerard Douw- straat 24 Roosendaal. De winnaars kunnen de cheques van de geldprijzen of de aanste kers begin volgende week ver wachten. O (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE/BREDA Het weg halen van lesauto's dezer dagen in Yerseke en Breda, waarover wij reeds berichtten, blijkt als achtergrond te hebben een zake lijk conflict tussen de Bredase autorijschool A. van Gils en de Eindhovense n.v. Caban, Coördi natie en Adviesbureau voor de Autorijopleiding in Nederland. Deze organisatie vestigde zich an derhalf jaar geleden in Eindhoven met naar haar zeggen de be doeling het rijschoolwezen in Ne derland te verbeteren. Otn dit doel te bereiken werden o.a. rijscholen ingekocht en gepacht. De door Van Gils in Breda betitel de wildwest-acties werden gevoerd (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op de in Middel burg gehouden vergadering van de N.V.S.H. zijn de afdelingen Middel burg en Vlissingen opgeheven. Hier voor in de plaatg kwam de afdeling Walcheren. Het nieuwe bestuur, met als voorzitter de heer L. Mermuys, werd tijdens de vergadering geïnstal leerd dooj- het hoofdbestuurslid de heer J.Kats. Het nieuwe afdelingsbe stuur hoopt zich te kunnen richten naar de punten, die tijdens het stu die-congres „De staat als zedenmees ter" genoemd zijn. door Caban, omdat Van Gils zijn fi nanciële verplichtingen tegenover de n.v. niet zou zijn nagekomen. Aan huis van de instructeurs bij Van Gils in dienst, werden opeens leswagens zonder enige aanleiding ontvreemd door medewerkers van Caban. In Breda b.v. verdween zon der meer de instructie wagen van mej. R. Bos. Ook b]j Van Gils zelf wer den wagens weggehaald. Toen dins dagavond Van Gils met zijn vijf in structeurs vergaderde in Yerseke, waar hij een dependance heeft, gin gen mannen van Caban daar met twee lesauto's er vandoor. De politie, die onmiddellijk werd ingelich*. was in staat om kort daar na de wagens aan te houden. Nog in dezelfde nacht gaf de officier van justitie opdracht de auto's aan Ca ban over te geven Het zou hier om een civiele kwestie gaan. die vast houden van de auto's niet noodzake lijk maakte. Woensdagmorgen heeft de advoeaat van Van Gils, mr J. C. van Hasselt, een kort geding tegen Caban n.v. aangespannen bij de pre sident van de rechtbank in Den Bosch. De kwestie, waar het om gaat, komt in grote Ujnen op het volgende neer: Van Gils en Caban waren overeen gekomen dat Caban geen enkele actie zou ondernemen met betrekking tot de instructeurs van de Bredase auto rijschool. De afspraak werd onlangs geschonden toen de twintig instruc teurs van Van Gils een brief kregen van Caban, waarin hun werd mee gedeeld dat Van Gils zijn financiële verplichtingen niet was nagekomen. Caban zou de instructeurs niet bro deloos hebben willen maken en bood hun aan de wagens van Van Gils zelf rechtstreeks te gaan huren van Ca ban. De instructeurs gingen geen van allen op het aanbod in. Vandaar de acties in Breda en Yerseke. 1 2 3 VRAAG 1 VRAAG 2 VRAAG 3 VRAAG 4 VRAAG 5 VRAAG 6 Na de repliek van de heer Wil- bers hoop ik dat de redactie ook nog mijn dupliek wil afdrukken. Ik zal het kort maken: 1. Ik heb met nadruk gevraagd mijn brief niet te publiceren. Had D'66 op mijn verzoek niet willen in gaan dan was het een staaltje van politiek fatsoen geweest als zij mijn brief na lezing had teruggestuurd met de mededeling van „D'66 niet van bestuurlijke roddelonderonsjes over andere clubs houdt" óf als D'66 mij gevraagd had of ik het embargo zelf wilde opheffen. Geen van beide dingen heeft D'66 gedaan en daar om vind ik haar handelwijze jegens mij persoonlijk als jegens mijn po litieke vrienden bijzonder grof en grievend. De motivering van D'66 is daarbij des te potsierlijker, omdat D'66 wèl blijkt te houden van tele fonische roddelonderonsjes avm «ou dere clubs 2. Laten we heel duidelijk stellen dat D'66 op geen enkele wijze heeft willen, meedoen aan een progressieve concentratie, noch met noch zonder de P.v.d.A. D'66 heeft wèl de mond vol van het opblazen en doen ont ploffen van de oude partijen, maar als het er provinciaal en nationaal op aankomt, is D'66 een KVP zonder K, even steriel en even onduidelijk. Jurgens zei op het PPR-congres, ge wijd aan de vakbeweging in Venlo: Vrienden van D'66 waar staat gij? 3. In de P.v.d.A. zitten natuurlijk conservatieven. Ik heb dat nooit ont kend. Integendeel. Ik stel alleen dat er een frisse wind door de Brabantse P.v.d.A. heeft gewaaid en dat ons dat zeer verheugt. D'66 moet niet met het smoesje aankomen dat alleen zij de progressieve wijsheid in pacht heeft. D'66 heeft daarvoor altijd te veel conservatieve elementen, af komstig uit de WD, gehad. De li beralen hebben het gewonnen. Jam mer, heel jammer. TILBURG Dr. C. V. LEFEBER. Wat beweegt de P.P.R. eigenlijk om hun „aanvoerder" als martelaar voor te stellen op wiens arme hoofd de slagen van de KVP neerkomen? Het werkt zo lekker op het gemoed denken zij misschien, maar ze ver geten daarbij dan toch, dat de kie zers wijzer zijn, want die bezien de feiten. Worden ze misschien bewo gen om door verdraaiing van de fei ten en het ontwijken der harde waarheid de KVP en haar voorzitter in een kwaad daglicht te stellen? Ze zullen toch moeten beseffen dat „de martelaar uithangen" en „de naakte werkelijkheid ontkennen" echt geen middelen zijn om blijvend overeind te blijven staan! Maar ik wil er toch nog eens duidelijk op wijzen dat het laakbare feit er is en blijft dat dhr. V.d. Voorde aan zijn door handtekening bekrachtigde plichten tegenover de KVP ten volle heeft verzaakt. En dit alleen omdat hij persoonlijk meent dat hem niet genoeg eer is aangedaan. Wat echter te denken van iemand die zijn jasje naar de wind hangt en die zijn zoge naamde principes verloochent als hij meent onrecht te zijn aangedaan? Zo iemand kan de vuurproef niet doorstaan en is te licht; inderdaad. Er is dhr. Van de Voorde echter geen onrecht aangedaan. De verkie- zingsraad heeft hem gewoon te licht bevonden om de eerste werknemer op de lijst voor de staten te zijn. Daarom werd hij 2e. Ook hieraan kan de overdreven bewieroking door zijn huidige volgelingen niets af doen. Nu geeft men heerlijk af op dhr. Lockefeer, die in overigens zeer gerechtvaardigde en begrijpe lijke ontstemming om zo'n af te keu ren houding als die van dhr. Van de Voorde enige sterke uitdrukkingen heeft gebruikt tegenover een ver slaggever. Alsof de PPR dat ook niet doet! Hij speelt daardoor wel ruim quitte met de heer Lockefeer. Het zijn van hen afleidingsmanoeu vres om de waarheid te verdoeze len. Als de heer Van de Voorde echter verklaart dat de heer Locke feer geen geschikte GS'er zou zijn, (wie zegt echter dat hij dit wordt?) dan spreekt hij echter tegen beter weten in. Wij weten echter wel wat wij aan deze bekwame en actieve krachtfiguur in onze KVP hebben. Die heeft in het verleden bovendien bewezen dat hij klappen kan incasse ren en dat neze zelfs louterend kun nen werken Hij heeft daarmee ech ter ook bewezen een man te zijn bij wie de principes sterker zijn inge worteld dan bii de heer Van de Voor de. Hij kan wel scherp schieten, maar men kan het niet ieder naar de zin maken en bovendien worden in de politiek de broodjes toch niet zo zoet gebakken. Ach kom, de schoen zit immers daar niet gebon den PPR' Gij allen waart al lang in wezen geen KVPters meer, zo ge het ooit bent geweest. Bezocht de de heer Van de Voorde al niet een PPR-bijeenkomst te St. Jansteen toen hij nog lid en KVP-kandidaat was' Wat denkt de kiezer daarvan? Het is een goed democratisch recht uw eigen partij te kiezen, maar het is onwaarachtig om eerst te willen proberen hoever je op een KVP-lijst kunt komen om deze daarna snel te laten vallen en je geluk elders te zoeken onder het motief dat de KVP-landelijke politiek enz. u niet aanstaat. Wij streven op grond van een beginsel- en dadenprogramma naar een betere maatschappij en brengen daarvoor sterke krachten naar voren Het politieke spel is in wezen een spel van principes, het andere zet geen zoden aan de dijk. Hoe het ook zij, wij trekken in een grote verscheidenheid, wat de delen van de provincie alsook de maat schappelijke geledingen betreft ter stembus en storen ons niet aan de krokodilletranen en de sentimente le hartroerende uitingen van de lie den van de PPR in Zeeland HULST r STEENBAKKER 2e secr kring Middelburg van de KVP.

de Stem | 1970 | | pagina 7