Verzuim door ziekte in de bouw fors gestegen VOLKSTELLING IN SOVJET-UNIE Bontm antels VLIEGTUIGKAPER NATIONALE HELD IN LIBANON Daalderop ontslaat 50 mensen Geen papier voor Russische schrijvers, wel voor Lenin GLADDE WEG: POMPEND REMMEN WAAROM ENGELAND ALLEEN LAGOS STEUNDE Krankzinnigen in politiecel? ting inventaris café-restaurant te Goes sarder te Goes en chocolade- Deiicia N.V. ewerker enverzorgsters leerling enverzorgster hulpen in de iding (01600) 32850 in huishoudelijke 4TWIKKELING INVLOEDEN Minister Schut; Woningbouw voor arbeiders f betaalbaar Nieuwe tunnel onder Noordzeekanaal Di dl ene Kaartjescontrole in de trein bevredigend Nooduitgangen Boeing worden veranderd Wat kost het? It 19 DE STEM VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1970 If i.s., aanvangende des voor. van Schouwburg „Juliana" Goes, in opdracht van de Goes, wegens beëindiging TEGEN CONTANT RKOPEN het Hotel-Café-Restaurant arkt 40 te Goes, bestaande il), piano, borden, rechaud, sche oven, friteuze (gas) diepvries (700 1.), afwas- uts-machine met vleesmo. luis met oven en 2 warm- balie, wijnkast, bestekkast, lt. Egro), conferentietafel igarettenautomaat, 48-delig er servies, glaswerk, porse- :eninventaris, enz.; 35 ledi- mertafels en -stoelen, was. ;n, dekens, stoffering, enz. iste vloerbedekking, tafels, jen stoelen en clubs. enz. nten, neon-letters „Hotel woensdag 21 januari a.s, 3.30-16.30 uur. e verkrijgbaar bij bovenge- enmarkt 23 - Postbus 109 M. LOEVE. baad met de uitbreiding ;port-aktmteiten een j van 27 - 30 jaar. die bare opleiding hebben beschikken over nee) administratieve orrespoodentie-diptotna's rans en Engels; tardigheid in deze talen ad met kontakten per en telex vakature een zelfstandige n dienen geen bezwaar* ,en een psychologisch lig geschreven brieven, van een recente patoto, orden gezonden aan-óe V.Deiida, straat 47, THborg. uding is verzekerd. g bejaardencentrum tel. 03444-541 Ochten rdencentrum zijn momen vacatures. Ter vervulling :atures kunnen wij plaat- en, die belangstelling heb- :rboven genoemde functies 10 dagen na het ver zenden aan de directrice rhtingen worden door de tisch) gaarne verstrekt. terking personen slijkwaardige op- de voorkeur, md adres afdeling (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het toenemende ziekteverzuim in de bouwnijverheid waarvan reeds vele jaren sprake is, heèft zich in liet afgelopen jaar voortgezet. Het aantal ziekmeldingen was weer 16 procent hoger, het aantal nitkeringsdagen steeg met circa 14 procent en het bedrag aan wette lijk ziekengeld steeg van bijna 183 miljoen tot 228 miljoen gulden, een stijging van ongeveer 25 procent. Deze cijfers heeft de voorzitter van de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid mr. J.A. Oosterhoff, gisteren bekend gemaakt in zijn nieuwjaarsrede voor het algemeen bestuur in Amsterdam. Alleen reeds bij de hoofdgroep bouwbedrijf kwamen 370.000 ziek meldingen binnen. Bij de risico groep schildersbedrijf steeg het aan tal ziekmeldingen met ruim 21 pro cent, het uitgekeerde ziekengeld met bijna 40 procent. Bij de risico groep baggerbedrijf nam het aantal ziekmeldingen met 23 procent toe, het ziekengeld steeg met 41 procent. Hoewel volgens de heer Oosterhoff voor deze stijging een aantal natuur lijke oorzaken is aan te wijzen, zoals de ernstige griepepidemie in het eerste kwartaal van 1969 (20.000 ziekmeldingen) en ook de groei van het werknemersbestand in de bouw nijverheid. is daarmee het ver schijnsel van het stijgend ziektever zuim toch niet verklaard. UTRECHT (ANP) Naar aanleiding van de tientallen do delijke verkeersongelukken woensdag waren er zoals gemeld, 17 verkeersdoden van de laat ste weken dringt het Verbond voor Veilig Verkeer er bij de weggebruikers nog eens met klem op aan de volgende regels in acht te nemen: Houd bij nat en glad weer rekening met verandering van wegdek. Juist bij een lichte op- vriezing kan keibestrating spie gelglad worden. Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersom standigheden gevaarlijk. Vermijd bruusk optrekken evenals sterk remmen of scherp sturen. Pas uw snelheid aan bij op en afritten en op of onder via ducten. Rem tijdig en geleidelijk en kruip niet te dicht achter een voorrijder, ga geleidelijk naar links bij het inhalen, nader boch ten niet te snel en race er niet doorheen. Het verbond adviseert de weg gebruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te remmen. De wielen worden dan niet geblokkeerd, zo dat de kans op doorglijden wordt tegengegaan. Het verbond heeft een tejevi- siespot laten maken in het kader van de actie „Pompend Rem men", die de komende weken in samenwerking met de centrale politie-verkeerscommissie wordt gehouden. In de hoofdgroep bouwbedrijf is het aantal verzekerden in 10 jaar weliswaar met 56 procent toegeno men, maar het aantal ziekmeldin gen steeg in dezelfde periode met bijna 119 procent (van 145.000 in 1959 tot 318.000 in 1968) en het aantal uitkeringsdggen met 132 procent. „Het verschijnsel van het steeds stijgende ziekteverzuim, dat zich ook in andere bedrijfstakken voor doet, dwingt ons als bedrijfsvereni ging dit probleem ernstig onder ogen te zien", aldus de heer Ooster hoff. Hij kondigde aan dat de werk gevers- en werknemersorganisaties in de bouwnijverheid het probleem reeds in studie hebben genomen. Volgens mr. Oosterhoff dient het toenemende ziekterverzuim voor een deel te worden aanvaard, om dat het mede wordt veroorzaakt door de grotere medische mogelijk heden om bepaalde ziekten te curer- ren. Verbeterd medisch onderzoek en behandeling zullen in vele geval len tot langduriger verzuim leiden. Ook een toenemend aantal ziektege vallen van psychische aard is oor zaak van langduriger verzuim, evenals de vergrijzing van de be roepsbevolking. Het onnodig fre quent en onnodig lang verzuim moet evenwel worden bestreden, zo meent mr. Oosterhoff. Blijkens recente publikaties van deskundigen spelen sociaal-psycholo gische factoren een belangrijke rol bij net toenemend verzuim. Maatre gelen vanuit het bedrijfsleven zelf gericht op het scheppen van een gunstig bedrijfsklimaat, zouden naar het oordeel van mr. Oosterhoff tot beperking van de verzuimfrequentie kunnen leiden. De werknemer die verantwoordelijkheid draagt, al geeft hij geen leiding, en die een binding heeft met zijn werk, zal zich niet zo gauw ziek melden. Maar ook de behandelend arts of specialist zou een invloed ten goede kunnen uitoefenen door een goede voorlichting aan zijn patiënt, dat niet iedere klacht of pijn noodzake lijk behoeft te leiden tot het staken van de arbeid en dat de voortzetting van de medische behandeling niet altijd een belemmering behoeft te zijn voor werkhervatting. De behan delend arts maakt op deze wijze ook het advies tot wel °f met werken tot een onderdeel van zijn therapie. Mr. Oosterhoff meent voorts, dat van de medische controle in de hui dige maatschappij niet veel meer kan worden verwacht, althans als het gaat om minder ernstige ziekte gevallen van korte duur. De verant woordelijkheid voor de werkhervat ting dient meer bij de patiënt zelf te worden gelegd, aldus mr. Ooster hoff. De verzekeringsgeneeskundige zou zich voornamelijk moeten kun nen richten op de langdurig arbeids ongeschikten, die sociaal-geneeskun dige begeleiding nodig hebben, waar bij een goede samenwerking met de behandelend arts nodig is. Omdat het toenemend ziektever zuim zich niet beperkt tot de bouw nijverheid, maar zich als een alge meen verschijnsel in het bedrijfsle ven manifesteert, acht mr. Ooster hoff het van het grootste belang dit probleem in ruimer landelijk ver band t" bestuderen. MOSKOU (REUTER) Een goed opgeleid „leger" van ruim een half miljoen exquêteurs zal vandaag in de Sovjet-Unie offici eel beginnen met een volkstelling van het hele land. Het is de vijfde keer sinds de revolutie van 1917, dat deze omvangrijke onderneming in de grootste staat ter wereld op touw wordt gezet. Bij de laatste volkstelling in 1959 waren er 212 miljoen Sovjet burgers. De nu komende census zal volgens deskundige schattin gen een aantal van circa 241 mil joen zielen te zien geven. Het hoofd van het centrale bestuur voor de statistiek, Wladimir Sta- rovski deelde onlangs aan de pers mee, dat men door de telling richtlijnen wil verkrijgen voor een nauwkeurige en uitgebreide analy se van de ontwikkeling van het land in de laatste tien jaar, en ook een basis voor toekomstige plannen. Behalve het aantal inwo ners wil men in dit land, waar op het platteland de werkloosheid een groeiend probleem begint te worden, de oorzaken te weten ko men van interne migratie, en wil men het antwoord zoeken op be langrijke vragen van onderwijs en nationaliteit. Het onderzoek moet veel meer gedetailleerde gegevens verschaf fen dan de vorige tellingen. In 1959 werd de mensen gevraagd naar hun nationaliteit en hun moe dertaal (In de Sovjet-Unie leven ongeveer 100 verschillende ethni- sche groepen en worden 122 talen gesproken). Bij het komende on derzoek zal nu bovendien worden genoteerd welke andere talen zij spreken Deze gegevens zijn nodig bij de opstelling van het plan voor de publicatie van literatuur in verschillende talen en voor het op zetten van scholen die de nationa le taal onderwijzen. 1 Men hoopt nu ook voor het eerst iets te weten te komen over kwes ties als; hoeveel Russen helpen in de huishouding, tegen welke be loning nemen vrouwen een baan, hoeveel Sovjet-burgers werken aan hun eigen stukje grond. De telling wordt gehouden op verzoek van de Verenigde Naties, die alle landen hebben gevraagd om streeks 1970 gegevens te verschaf fen over de bevolking. Een voor lopig resultaat zal in april bekend zijn. Waarnemers verwachten dat de uitslag de voortzetting van een in de tellingen van 1939 en 1959 ge signaleerde tendens zal tonen: het verdwijnen van kleine nationale minderheden, of versmelting met grotere nationaliteiten. Sinds 1926 zijn circa 80 van deze groepen die vaak niet meer dan duizend leden telden of zelfs maar heston den uit een paar families in ver afgelegen gehuchten in Siberië en het Verre Noorden opgehouden te bestaan. De volkstelling zou volgens waarnemers ook kunnen uitwijzen, dat de Russen in ethnische en nationale zin voor het eerst een minderheid vormen in de Sovjet- Unie. In 1959 bestond de bevolking voor bijna 55 procent uit Russen, die leven in de Russische federa tieve republiek, die zich over dui zenden kilometers uitstrekt, van Smolensk in het westen tot Vladi- wostok in het oosten. Maar bij de „ethnische Russen" ligt op het moment het geboortecijfer lager dan bij Aziatische Republieken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woningbouw is in het algemeen wel degelijk betaal baar voor de valide arbeider met een normaal inkomen. Dat antwoordt mi nister Schut (Woningbouw) op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van den Doel (P.v.d.A.). De minister zegt kennis te' hebben genomen van de brief van vijf K.V.P.-wethouders (Weeber uit Delft, Menken Uit Lei den, De Lange uit Alkmaar, Tette- roo uit Naaldwijk en Boeters uit Wa teringen) over de woningnood. Deze brief is geschreven aan de K.V.P.- raadsfracties in gemeenten boven de 40.000 inwoners. De minister wijst er op dat in de eerste negen maanden van 1969 de gereedgekomen woningwetwoningen een gemiddelde maandhuur hadden van f 165,in gemeenteklasse I, f 150,in gemeenteklasse II en f 135,in gemeenteklasse III. Moeilijkheden die ontstaan als ge zinnen met een laag inkomen wor den gehuisvest in nieuwe woningen, moeten via aanvullende individuele subsidies worden opgelost en niet door de bouw van speciale, extra zwaar gesubsidieerde huizen. Over een nieuw systeem van „huur belasting" voor mensen die gezien hun inkomen te goedkoop wonen wil de minister geen nadere mededelin gen doen. De minister voelt niet veel voor de suggestie van de vijf K.V.P.-wet houders om de overheidssteun te be perken tot woningen met stichtings- kosten lager dan f 40.000,—. De door stroming zou daardoor worden be lemmerd. ALKMAAR (ANP) In zijn nieuwjaarstoespraak heeft de voor zitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noordhol lands Noorderkwartier, mr. W. H. Dollekamp, gewezen op de urgentie van de bouw van een tunnel onder het westelijk gedeelte van het Noordzeekanaal. (ADVERTENTIE) CA Een klasse apart omdat we ze zelf maken Dus ook meer service en voordeliger! BREDA: Ginnekenweg 35, Tel. 36834. ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, Tel. 37503. (p&mn M JSar.k.} (Uit „Le Monde") DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid ir. Vredeling (P.v.d.A.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of het waar is, dat in acute gevallen in Amersfoort krankzinnigen die moe ten worden opgenomen, veelal in een politiecel worden opgesloten. Is het verder waar, zo vraagt ir. Vredeling verder, dat deze opsluiting wel een dag of vijf kan duren en dat ten aanzien van demente bejaar den gelijksoortige situaties voorko men. Verder informeert het Kamer lid of het waar is dat men ook elders in ons land met deze problemen kampt en zo ja, welke maatregelen de minister dan denkt te nemen om hieraan onmiddellijk een eind te ma ken. (Van onze correspondent) BEIROET Christian Belon, de jonge Franse vliegtuigkaper, die verleden week een TWA Boeing uit sympathie met de zaak der Palestijnen dwong om naar Bei roet te vliegen, is op borgtocht vrijgelaten. Hij zal één nacht onder bewaking blijven. Hoewel hij vrij is om het land te verlaten, is hij bang om naar Frankrijk terug te keren, waar hij gearresteerd zou kunnen worden. Hij heeft de wens geuit om zich bij de Palestijnse guerrilla's aan te slui ten. Hij zou eigenlijk voor illegaal wa penbezit (voor kaping hebben de Li- banezen nog geen wet) een jaar het gevang in moeten. Maar dit is erg pijnlijk voer de Libanese autoritei ten, want Christian Belon is een nationale held geworden. Een vroe gere premier heeft erop aangedron gen, dat hij een medaille krijgt, qn de pro-guerrilla minister van binnen landse zaken, Kamal Junblatt heeft hem voor een verblijf in zijn huis uitgenodigd. TIEL (ANP) Door een interne reorganisatie als gevolg van de fu sie met Etna N.V. te Breda zullen er bij de n.v. Koninklijke Metaalwa- renfabrieken voorheen J. N. Daal derop en Zn. te Tiel ongeveer 50 arbeidsplaatsen in de niet-produk- tieve sector vrijkomen. Er is een begin gemaakt met een reorganisatieo-nderzoek dat circa 2 maanden zal vergen en diat een ant woord zal moeten geven op de vraag welke werknemers zullen moeten afvloeien. Volgens de presi dent-directeur van het bedrijf, drs. N. P. J. M. Daalderop, zal een kri tische functie-inventarisatie worden gemaakt. In het kader van de reor ganisatie wil men verder bezien of een kostenverlaging kan worden be reikt door een deel van het produk- tenassortiment af te stoten. Inmid dels is de situatie van het bedrijf besproken met de vakbonden. Vol gens de heer A. J. van Breukelen, districtsbestuurder van de katholie ke metaalbqnd St.-Eloy drukt de fu sie met Etna een duidelijk stempel op de constellatie van het Tielse bedrijf. „Etna wil in Tiel een harde, za kelijke organisatie bereiken", aldus de vakbondsbestuurder. Onder het personeel van Daalderop is grote onrust ontstaan door de aangekon digde ontslagen. Omdat in de pro- duktiesector voldoende werk is, wat blijkt uit de aanvraag voor weer een aantal Turken, bestaat de mogelijk heid dat niet bij de produktie be trokken personeel naar deze sector wordt overgeheveld. DEN HAAG (ANP) De huidige, in beginsel steekproefsgewijze, kaartjescontrole in treinen kan in de spitsuren tot minder volledige controle leiden, maar wordt door de Nederlandse Spoorwegen bevredi gend geacht. Dit heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, M. J. Key- zer, in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Schlingemann en Koning (beiden WD) verklaard. Sinds de opheffing van de in- en uitgangscontrole aan de stations is de controle in de treinen geïntensi veerd. Normaal wordt een contro leur op vier rijtuigen ingezet. WASHINGTON (AP) Een deel van de nooduitgangen van de Boeimg- 747 dient te worden veranderd al vorens het toestel in dienst gesteld kan worden. Dit ..heeft de Ameri kaanse Federale Luchtvaartdienst (F.A.A.) bekendgemaakt. De Boean'g-747 zal volgens de hui dige plannen over een week voor Pan American World Airways gaan vliegen. Bijna dagelijks komt er nieuws uit de Sovjet-Unie, over de moe dige daden van mensen zoals Pavel Litvinov, Krasnov-Leitin, Amalrik en Solzhenitsyn. Het is onvermijdelijk en goed, dat hun daden en woorden in een vrije pers bericht worden en er zijn be wijzen voor, dat de Sovjetrege ring gevoelig is voor westerse kri tiek op de behandeling, die zij aan protesterende schrijvers en andere intellectuelen verschaft. Maar als we kijken naar de hoe veelheid publiciteit, die deze rebelle rende schrijvers krijgen, dan zou «en al gauwi de valse indruk krij gen, dat de gehele Sovjet-Unie in een staat van gisting verkeert. Als men de positie van de schrijvers duidelijk en realistisch wil bekijken, dan is het belangrijk, dat men dergelijke ideeën vergeet. In de eerste plaats weet de grote massa van het Russische volk dank zij censuur en propaganda veel min der van rebellerende intellectuelen in hun midden dam wij. En er bestaat ook niet zoiets als een beweging van protesterende intellectuelen. Er zijn bijna evenveel meningen als individu en. En de groeperingen die bestaan, zijn niet meer dan kliekjes zonder po litieke wil of kennis om die verande ringen in de maatschappij te weeg te brengen, die zij zo graag zouden wil len zien. Het ontbreekt hen ook aan steun buiten de intelligentsia, wamt het is een feit waar de intellectuelen zich maar al te goed bewust van zijn, dat de gewone Sovjet-massa zich maar al te gemakkelijk tot vijandig heid tegen de critici van de geves tigde orde laat verleiden. De kleine minderheid van kritische denkers in de Sovjet maatschappij wordt volkomen samengedrukt tus sen de enorme druk van het confor misme van beneden en de verdruk king van boven af. Dat dit geen be rusting en wanhoop tot gevolg heeft, is een eerbewijs aan de moed en het gevoel van morele verantwoordelijk heid, dat altijd karakteristiek voor de Russische schrijvers is geweest in hun verzet tegen opeenvolgende vor men van tyrannie gedurende bijna twee eeuwen. Maar het heeft onvermijdelijk een gevoel van isolering, zelfs van ver vreemding tot gevolg bij die «chrjj- Martin Newry die zojuist uitde Sovjet-Unie terugkeerde, be schrijft de moeilijke toestand van de Russische schrijvers in het jaar van de honderdste vei jaardag van Lenin. vers en andere leden van de literaire wereld, die zich zelf en onafhankelijk van partijdruk willen blijven. Voor die mensen' kan het leven ondraag lijk zijn en een teken hiervan is het veelvuldig voorkomende alcoholisme. Zelfs bij die schrij vers, die zich angst vallig aan de partijlijn houden. Natuurlijk bestaan er ook allerlei soorten spanningen voor een schrij ver in de niet-communistische we reld. En daar gebeurt het dan ook regelmatig dat wanneer de spannin gen toenemen, de schrijver of de in tellectueel naar de fles grijpt. Maar er bestaan zulke kwalitatieve ver schillen tussen de open maatschap pijen van het westen met hun hoe veelheid aan keuzemogelijkheden en de claustrofobische wereld van het communisme, dat de creatieve schrij ver en denker in die wereld zich voor beslissingen van een vol komen verschillende existentiële or de ziet geplaatst. De keuze van al ternatieven is op een drastische wijze beperkt en in zeker opzicht is het zo, dat wat voor keus je ook maakt, hij altijd fout ia. Ala man tick vioegpt of later conformeert, dan betekent dat uiteindelijk creatieve steriliteit. Als men kiest voor onafhankelijk heid betekent dat rdrukking, kne veling, misschien zelfs geestelijk en lichamelijk geweld. Sommigen pro beren een derde weg, d.w.z. de zeer moeilijke tussenweg tussen de eerste twee, terwijl de vierde het verlaten van het land is. Voor hen, die blijven en hun arti stieke integriteit trachten te handha ven, zijn er nog steeds zekere veilige uitlaatkleppen voor hun creativiteit, vooropgesteld, dat de schrijver in staat is om zich daaraan aan te pas sen. Hij kan zich gaan toeleggen op het schrijven van kinderboeken, bij voorkeur voor een leeftijdsgroep, waarvan de fantasie nog niet voor de ideologie is geweken. Hij kan over het verleden gaan schrijven of hij als vreemde talen kent, kan hij gaan vertalen. Er gaat zoveel talent naar dit gebied, dat de standaard van letterkundige vertalingen in Russisch en de andere talen van de Sovjet-Unie buitengewoon hoog ligt. Aangezien 1930 he(p^puwfeeti van de geboorte van Lenin, worden de uitgeverijen overspoeld met op drachten voor werken over de stich ter van de Sovjetstaat. Er is zoveel papier aan de uitgeverijen toegewe zen voor de verheerlijking van Lenin, dat er heel weinig kans bestaat, dat er dit jaar nog iets anders gepubli ceerd zal worden. En dit treft zelfs de vertalers die gewoonlijk ge makkelijk genoeg opdrachten krij gen omdat de publicatie van de meeste buitenlandse literatuur stop gezet is om het geweldige officiële programma te vergemakkelijken. Ten gevolge hiervan zal er een buitengewoon rijke oogst van onlees bare werken van Leninaanbidding zijn en daarom een buitengewoon slecht jaar voor de Sovjet literatuur. Met een béétje geluk echter en wat handigheid van de uitgeverijen zijn er een paar dingen, die het algehele beeld misschien wat op zullen vrolij ken. De veteraan Kaverin heeft een nieuwe roman voltooid, hoewel deze nog steeds op goedkeuring wacht en er bestaat een mogelijkheid, dat een van de laaste overblijvende, nog niet geplubiceerde werken vam Bulgaiko- va en goede novelle over verslaafd heid aan verdovende middelen het komende jaar het licht zal zien. onlangs vertaalde „Bewaarder van oudheden" heeft zojuist een zeer on gewone novelle over Shakespeare gepubliceerd, die voor Shakespeare- kenners van groot belang zou kun nen zijn. Syomin, die „7 in een huis" schreef, is ook bezig aan een roman, die echter nog geen naam heeft. „Novy Mir" heeft haar aanstaande publicatie aangekondigd. Maar het is op het moment onverstandig om te veel op „Novy Mir" af te gaan, voordat men het boek werkelijk in de etalage heeft gezien. Wat de poëzie betreft, vragen de mensen zich af of Yevtoeshenko uit eindelijk de officiële koers zal vol gen en met een groot episch gedicht over Lenin tevoorschijn zal komen. Een veel onderschat dichter van een oudere generatie is Tarkovsky. wiens gedichtenbundel „Vestnik" (Heraut) nu een rustig succes geniet. Als al les goed gaat dan zal dit jaar of 1971 de publikatie van een heel bij zondere verzameling poëzie door Tarkovsky aanschouwen. Dit is zijn vertaling van het werk van een Arabische dichter uit de twaalfde eeuw, waar Tarkovsky Russische verzen met veel bevalligheid en rijke soepele ritmen van heeft gemaakt. D«ailu»v«ky, de schrijver ven het Copyright The Guardian-De Stem) PREMIER WILSON (Van onze correspondent) LONDEN De Britse politiek ten opzichte van Nigeria werd geduren de de gehele burgeroorlog gedomi neerd door haar betalingsbalans. Deze betalingsbalans blijft ook nu de voornaamste zorg van de Britse regering ondanks de toestand van tenminste drie miljoen verhongeren de Biafranen, de angst en frustratie van honderden helpers. De financiële inzet is veel belang rijker voor de Brittenzowel op de korte als op lange termijn. Daarom is de Britse regering zo bang om bij Lagos in een slecht blaadje te komen. Hoewel de Britse invloed aldaar niet zo groot is, als men door de voortdurende levering van wapens had gehoopt. Het Britse kabinet is niet van plan om de investering in de olie in Nige ria ten bedrage van 3 miljard gulden in de waagschaal te stellen: want de Nigerianen zouden ertoe over kun nen gaan om de olie te nationaliseren en om het produkt aan de Russen te verkopendie behoefte aan olie heb ben bij hun militaire voorzorgsmaat regelen tegen de Ch'nezen. En Wïlsm is ook geenszins van plan om de privé-investeringen van Britse firma's in Nigeria van onge veer 1 miljard gulden op papier, maar in werkelijkheid van veel meerte ondermijnen. De Britse regering besloot tot deze politiek ten aanzien van Nigeria in de winter van 1967 op 1968toen het de oliemaatschappijen en in het bij zonder koninklijke Olie Shell-BP dui delijk werd, dat de opmars van de Biafranen gestopt was en dat zij niet langer konden winnen. Tezelfdertijd was het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken er zeer bezorgd over, dat niet alleen de Nigeriaanse olie in gevaar ver keerde, maar dat de toestand in het Midden-Oosten ook zeer veel geva ren op kon leveren. En de Britten hadden daar reeds 1 miljard in de voorafgaande maanden verloren. Als men daarbij nog de devaluatie van het pond rekent, dan kan men begrijpen, hoe de Britse politiek zich langer hoe meer op een totale onder steuning van het federale Nigeriaan se regime ging richten. De Britten voerden hun leveranties aan de fe derale partij op. Toen de toestand van de Biafraan- se oorlogsslachtoffers algemeen be kend werd, verschafte de Britse re gering geld en aanmoediging tot hulp verlening op bezet federaal gebied, maar zij deed niets om haar positie in Lagos in gevaar te brengen. De intrede van Frankrijk aan de kant van de Biafranen in het conflict sterkte de Britse regering in haar houding. De Britten waren vastbe sloten om te verhinderen, dat Nige ria uit elkaar zou vallen, waardoor Nigeria's Franssprekende buren met de rijke buit zouden gaan strijken. Intussen ontwikkelde men in de Britse regering de theorie, dat men door de Britse invloed in Lagos te handhaven er voor zorgde dat de communisten geen stevige voet aan de grond konden krijgen. Het klas sieke antwoord was: „Als wij geen wapens leveren, dan zal iemand an ders dat wel doen". De morele status van Engeland in Europa is ondermijnd en de Russen zijn momenteel de favorieten in La gos. (Copyright The Guardian/De Stem) (ADVERTENTIE) December is weer voorbij. De gezelligste maand van het jaar. Misschien ook de duurste. Sin terklaas, Kerstmis, Oudjaar. Al die verlokkingen in de étala ges, al die boterletters en kerstkaarten. Je komt er bijna niet onderuit. Hebt u ook gemerkt hoe groot het prijsverschil is geworden in de verschillende winkels? Voor hetzelfde artikel betaal je bij A soms anderhalf of tweemaal zoveel als bij B. Hoe komt dat? De winkelier mag vragen wat hij wil. Win kelier A handhaaft de hoogst toegelaten prijzen ("De klant denkt toch dat alles overal hetT zelfde kost!"). Winkelier B gaat in de prijzenslag ("De klant let wel degelijk op de prijs!"). Eigenlijk vreemd dat er nog steeds zoveel winkeliers A kunnen zijn. Want elke klant zou toch allereerst moeten vragen: "Wat kost het?" Publikatie nr. 2 van Jac. Hermans

de Stem | 1970 | | pagina 15