BLIKSEMACTIES VOOR DE BIAFRAANSE KINDEREN quiz F. van der Veeken te Goes met militaire eer beerraven „George Cash" in Goes Culturele zeskampers te gast bij N.C.R.V. Centrum Vakopleiding voor volwassenen nu al veel te klein Rat wordt aangepakt Vlissingen volgt voorbeeld van Middelburg rpapier voor uw "-pen CHAUFFEURS Goes op dreef En er kan nog meer bij(?) Ook plannen voor dorpsraad in IJzendijke Bethesda' ook voor één Walchers ziekenhuis «RATTEN WEG Te koop aangeboden WOONHUIS .FIAT 850 Sport Coupé KANTOOR BEDIENDE TE MIDDELBURG Veel vraag Nieuwe dirigent voor lonia uit Goes Euphc SCHIETING TE 's-HEERENHOEK RAAD JREIMERSWAAL Biafra „Neerlands hoop in bange dagen" Vergadering over volksonderwijs in Nieuw- en St.-Joosland 6 7 DE STEM VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1970 7 osteloos. iet faillissement van M. J. Scheepens, wonende te ïreda, Jorisstraat 34 A is p 2 januari 1970 opgehe- ren wegens gebrek aan ba- en. Mr, H. A. Maeijer, laronielaan 133, Breda IN 7 a 10 DAGEN «ïieuw, snelwerkend middel lat zonder pijn, zonder moeite vrarten verwijdert. Crabben of peuteren aan wrat- en is vaak oorzaak van bloe en, infectie, méér wratten. 7ees verstandig: ehandel wratten met 1 bi ll: LE Whi'* een nieuwe com- inatie van beproefde stoffen iet voortreffelijke werking. "ORMULE Whi'.dringt diep n de wrat, vernietigt de cellen, oet de wrat 'wegsmelten' zon- er bijtende pijn, branden of nijden. 'FORMULE Whi' is leurloos, werkt pijnloos en ervrijdertlelijke,onsmakelijke -ratten snel, hygiënisch en ra- icaal f 2,40 ««««a Op 13 januari 1970 is door indergetekende uitge dacht een exploit ten ver- ;oeke van de N.V. Algeme. ne Bank Nederland, geves- tigd en hoofdkantoorhou- dende te Amsterdam, bij welk exploit Cornells Adrianus Bogers, gewoond hebbende te Bergen op Zoom, aan de Borgvlietse- dreef rar. 30 en vervolgens aan de Stationsstraat nr. 44 aldaar, doch thans zonder bekende woon- en ver- blijfplaats in het Konink rijk en zonder bekende woonplaats elders, onder betekening der daartoe be- trekkelijke stukken is ge dagvaard om op dinsdag 24 maart 1970, des voormid dags om tien uur, verte genwoordigd door een pro. cureur, te verschijnen ter gewone openbare burger lijke terechtzitting vain de Arrondissementsrechtbank te Breda, alsdan zitting houdende aldaar in het Ge. rechtshof, aan de Klooster, laan nr. 46, teneinde te ho ren eis doen en conclude ren dat het der Rechtbank behage voornoemde C. A. Bogers bij vonnis, uitvoer baar bij voorraad be houdens ten aanzien van de kosten, te veroordelen om tegen behoorlijk bewijs van kwijting aan voor noemde N. V. Algemene Bank Nederland te beta len de somma van f 2.865,50, te vermeerderen met de overeengekomen rente aa 12% 's-jaars vanaf 2 janu ari 1970 tot de dag der al gehele vol'dioeniinig over p bedrag van f 2.350,en. met de wettelijke renie over een bedrag van f 515,50 vanaf heden tot de dag der algehele volfloe- ning. voorts van waards zal worden verklaard het iï te betekende dagvaarding vermeldq conservatoir slag, met veroordelitf voorts van voornoemde T A. Bogers in de kosten van 't geding, die van voormei® beslag daaronder begrepen^ M. H. Pieters, Gerechtsdeurwaarder, Nieuwe Boschstraat nr. 26> Breda. op het dorp Stoppeldijk een goed onderhouden Inlichtingen te bevragen bii dhr. A. Sponselee, Rapenburg 90 Vogelwaarde GEVRAAGD voor combinatie vrachtwagens H. C. HEIJNEN Gastelsedijk West 70, Stampersgat Tel. 01651 - 387 Te koop: bouwjaar september 1968 Fazantstraat 24, Zundert J telefoon: 01696 - £281 Gevraagd wegens huwelijk! mannelijk of vrouwelijk-1 Zelfst. kunnende werkeIll Minimum opleiding Mavft5 Soil, te richten aan: GARAGE HUYBREGTS j' Driehoefijzcrsstraat K Zevenbergsehoek. Tel. 01685-420. (Van onze showredactie) GOES „George Cash", momen tcel een van Nederlands sucaes- volle groepen, treedt zaterdagavond op in sociëteit Eyvan in Schutters hof te Goes. De groep, waarvan uniek feit alle leden muzieklessen volgen, heeft kortgeleden een nieu we single op de markt gebracht: „Thanks for the love". Als deze het goed doet, w-ordt bin nenkort een elpee gemaakt, anders komt er eerst nog een single. George Cash wil trouwens, als de groep bekendheid heeft gekregen, het repertoire sturen in wat minder com merciële richting. Componist en tekst schrijver Hessel de Vries: „Ik denk dat de volgende plaat weer heel an ders wordt. Je moet kunnen horen, dat er een ontwikkeling gaande is in de groep. Het gaat er helemaal niet om zoveel keer één te staan, al is dat financieel wiell aantrekkelijk. Ma-ar je moet er ook rekening mee hou den, dat je hele avonden op moet tredien. Als ik d-e hele avond van di-e commerciële nummers zou moeten spelen, zou ik er meteen mee uit scheiden. Je moet een optreden meer zien als een happening. Het leukste is een optreden in zalen waar de mensen ook ko-men om te klisteren". Zaterdagavond om 8 uur kunnen de Goesenaren dat bewijzen; en op 21 februari de Terneuzenaren. George Cash. Van links naar rechts: Paul, Hessel, Johnny, Roel en Ronny. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Evenals in Middelburg zal er in Vlissingen deze week een bliksemactie wor den gehouden onder de bevolking om geld in te zamelen ten bate van de Biafraanse kinderen. Het comité, dat eerder de actie heeft geleid tot steun aan Israël, heeft zich deze week in de haast opge worpen om de acties in Vlissin gen te coördineren. Dit comité is uitgebreid met vertegenwoorcli gers uit alle geledingen van dc beVolkingi.,Talloze scholieren heb ben hun medewerking toegezegd aan het comité dat werkt ondei het motto „redt een kind uit Biafra". VaradK-iag (dotvierdag) zal er ïr Vlissingen bij en op de veerboter van het veer Vlissingen-Breskent worden gecollecteerd, evenals op he', station. Vrijdagavond zullen luid sprekerwagens de stad intrekken om mensen op te roepen een ruime bij drage te geven aan de straatcollectf en de huis-aan-huiscollecte, die za terdag tussen tien uur 's ochtends er. vijf uur 's middags zal .worden ge houden in alle wijken van vlissingen. Ook de bellenwagen van de Vlissing- se brandweer zal bij de actie inge schakeld worden. Op verschillende drukke punten in de binnenstad zullen stembussen wor den geplaatst, waarin men zijn bij drage kan storten. Ook in Souburg en Rithem zullen collectes worden (Van onze correspondent) GOES De Goese deelnemers aan de culturele stedenzeskamp van de NCRV waren in Utrecht samen met de deelnemers uit Dronten voor de televisieopnamen van deze zes kamp, welke op zaterdag 31 januari wordt uitgezonden. Vele deelnemers zijn er van over tuigd dat Goes een goed figuur zal slaan tegenover de andere deelne mers. Tijdens het afgelopen weekein de is eT door de deelnemers nog hard gewerkt om zwakke punten zo veel mogelijk te verbeteren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen te Middelburg barst uit zijn jasje. Het in 1957 gebouwde centrum voldoet niet meer aan de eisen, die momenteel aan een dergelijk centrum moeten worden gesteld. Zo moet de vloeroppervlakte per cursist vergroot worden. De plan nen hiervoor liggen momenteel bij het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening. Dit heeft de directeur van het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen, de heer J. F. Marinussen, mede gedeeld. Het centrum, dat sinds de oprich ting in 1946 in totaal 1539 ingeschre ven cursisten heeft gehad, waarvan 1139 hun opleiding voltooide, heeft dit jaar weer ondanks gebrek aan ruimte zijn opleidingenpakket uit gebreid met een cursus machinale metaalbewerking. Met deze oplei ding wordt sinds 8 december 1969 ..proefgedraaid". Naast de tien hui dige opleidingen wil de directie van het centrum de cursussen nog uit breiden met een cursus automonta ge en een cursus electromontage. Ook zijn er besprekingen gaande over een cursus pijpfitten, terwijl een cur sus machinaal houtbewerken op de wensenlijst staat van het centrum. Deze zullen van start kunnen gaan als de uitbreidingsplannen, waarvan men hoopt dat ze binnen een jaar gerealiseerd kunnen worden, een feit zijn. De plannen omvatten: de vergro ting van de machinebankwerkerij, de bouw vain een machinehal, vergro ting van de constructie-afdeling en van de timmerafdeling. Dit jaar heeft het centrum in Mid delburg 55 cursisten ingeschreven, terwijl er bij de dependance in Ter- neuzen 26 cursisten een opleiding vol gen. De opleiding is bedoeld voor hen, die geen scholing hebben gehad of tekort komen om zich volledig te kunnen ontplooien en voor degenen, die door bedrijfssluitingen werkloos zijn geworden en een ander yak wil len leren. De opleiding bij het centrum is voor de cursist kosteloos. De cursist ontvangt zelfs tijdens de opleiding een wekelijks inkomen, terwijl hij bij extra goede prestaties in aanmerking kan komen voor een premie. De opleidingen duren, afhankelijk van de cursus die men volgt, van vier tot twintig maanden. Iedere cursist krijgt, nadat hij bij een van de ar beidsbureaus op geschiktheid is ge test, een grondopleiding van zeven weken, waarna een selectie wordt ge houden. Na de opleiding krijgt de cursist een verklaring de oplei ding te hebben voltooid en volgt een jaar praktijk. Hierna worden de offi cieel erkende examens gehouden. Vanuit het bedrijfsleven bestaat er grote vraag naar cursisten van de centra vakopleiding voor volwasse nen. „De vraag van het bedrijfsle ven is zelfs groter dan het aanbod", aldus centrumdirecteur Marinussen. Dat het bedrijfsleven prijs stelt op cursisten van de centra blijkt uit de woorden van ir. W.J. ter Hart, direc teur van de A.K.F. te Goes en lid van de begeleidingscommissie van het centrum: „De mensen die van het centrum komen hebben liefde voor het werk. Ze hebben er dan ook hard voor moeten vechten. Wij heb ben ze graag". De cursisten blijken na het volgen van de opleiding dank baar en blij te zijn, dat ze de stap naar het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen hebben genomen. Het blijkt bij iedere cursist een stap vooruit te zijn. (Van onze correspondent) GOÉS Het pestuur van de har monie Euphonia uit Goes heeft een nieuwe dirigent benoemd. Het is de heer J. Burger uit Kapelle. De heer Burger volgt in deze functie de heer F. Vey op, die tot 31 december mu zikaal leider van Euphonia was. De nieuwe dirigent ziet als zijn eerste taak het opbouwen van een nieuw repertoire. In verband hier mee is het noodzakelijk dat het korps wordt uitgebreid. Vooral de kopei- hlazerssectie heeft versterking no dig. Na de camera-repetities op maan dagmiddag zijn dank zij de aanwij zingen van de NCRV-deskundigen veel zwakke plekken weggewerkt. Tijdens de definitieve opnamen waren vele bekende artiesten aanwe zig Voornaamste persoon was Joop Doderer, die zijn tegenstrevers uit Goes en Dronten eens kwam bekij ken. Vooral de Goese Swiebertje viel zeer goed bij hem in de smaak. Hij had vooral lof voor de inhoud van het stukje van vier minuten, dat dooi de voorzitter van Kunstvrienden, de heer A. Aertsse-n, zelf is geschreven. Ook de weergave door de spelers en speelsters kreeg veel waardering. Met de Goese cultuurploeg was ook mr. F. G. A. Huber naar Utrecht getrokken om getuige te zijn van de opname in de Jaarbeurshal. Ook hij nad zeer veel lof voor de deelnemers uit Goes. De opname zal te zien zijn van de NCRV op 31 januari om vier Ulk (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Bij de wed. Verhoeven hield de handboogvereni ging „Vrije-Schutters" haar con cours op de liggende wippen. Er wa ren 68 schutters van 14 verenigingen aanwezig. De uitslag van de eerste wip: 1 ste zijvogel: B. Looy van Vic toria uit Kwadendamme; 2 de zijvo gel: C. Boonman van Vrije-Schutters uit 's-Heerenhoek. 1 ste bovenkal: Jac. Lous van Ons-Genoegen uit Oudelande. 2 de bovenkal.: P. Tim merman van Vrije-Schutters uit 's- Heerenhoek, beiden bij loting. 1 ste onderkal: Mevr. Steenaert van Voor uitgang uit Kwadendamme. 1 de on derkal.: Bas. v.d. Dries van Eensge zindheid uit 's-Heerenhoek, bij lo ting. 1 ste klep: W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme. 2 de klep: J.F. de Rijke van Edele-Hand- boog uit Oudelande. 3 de klep: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendam me. 4 de klep: A. de Dries van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. Meeste kleine vogels: Mevr. Steen aert van Vooruitgang uit Kwaden damme, 5 stuks. Vliegende vogel- prijs Jac. de Baar van Willem-Teil uit Ovezande. Uitslag van de tweede wip: 1 ste hoofdvogel: A. v.d. Dries van Eens gezindheid uit 's-Heerenhoek. 2 de hoofdvogel: K. v. Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande. 1 ste zjj- vogel: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme. 2 de zijvogel: A. v. Zunderen van Spes-Nostra uit Ove zande. 3 de zij vogel: Math. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande. 4 de zij vogel: Bas. v.d. Dries van Eensge zindheid uit 's-Heerenhoek, beide laatste bij loting. 1 ste kal.: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendam me. 2 de kal.: W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme. 3 de kal.: P. Oostdijk van Willem-Teil uit Ovezande. 4 de kal.: W. de Vos van Eensgezindheid uit 's-Heeren hoek. Meeste kleine vogels: J. Rijk van Willem-Teil uit Ovezande, 5 stuks. gehouden. Voorts zijn op langere ter mijn een aantal acties gepland. Zo zullen er ten bate van de inzame lingsactie door leerlingen van de huishoudscholen oliebollen worden verkocht, de vereniging van huisvrou wen zal een bridge-drive organiseren, terwijl er ook sprake is van een voet balwedstrijd voor scholieren. In Pau wenburg wordit zaterdagochtend een wandeltocht georganiseerd. Van verschillende organisaties en bedrijven heeft het Vlissings comité ;en bijdrage gehad. Van de r:ad van berken is f 500 binnengekomen. De Ccninklijke Maatschappij „De Schel le" en Hoechst - Vlissingen N.V. heb ben eveneens een geldelijke bijdrage toegezegd. Tijdens de collecte zullen zaterdag op ieder heel uur geduren de vijf minuten de kerkklokken lui den. De opbrengst van de acties zijn geheel voor de lönderactie van „Terre des hommes". Ook ui Middelburg zal klokgelui de actie begeleiden. Vanavond zullen vanaf zes uur luidsprekerw? gens de bevolking attent maken op de huis- aan-huisecolieote, die in de gehele' gemeente (ook in Nieuw- en St Joosland en in St. Lauren's) gehou den zal worden, en die om zeven uuj van start gaat. Vanaf vanmiddag twee uur kunnen collectanten collectebus sen ophalen op het Middelburgse stodhuis. Omstreeks half negen zal men m de hal van het stadhuis met het tei len van de opbrengst van de collecte beginnen. Belangstellenden zullen het verloop van de telling voor het mogelijk verlichte stadhuis kun nen volgen. Op een bord of even tueel, al naargelang de belangstelling via een geluidsinstallatie zullen tus senstanden worden gemeld. De men sen, die door de collectanten moge lijk worden overgeslagen, wordt vei- zocht hun bijdragen naar het stadhuis te brengen. Voorts wordt de Middel burgse bevolking verzocht haar bij drage klaar te leggen, zodat de col lectanten snel verdpr kunnen. Een spontane actie op de Christe lijke Pedagogische Academie heett gisteren een bedrag van f 500 opge bracht. Dit bedrag zal aan de „adop tie-actie Biafra-Middelburg" worden overgedragen. Ook de opbrengst van deze actie is bestemd voor de adoptie van Biafraanse kinderen in Gabon en zal ter beschikking worden ge siteld aan „Terre des hommes". De toename van het aantal auto's in ons land is een aangelegenheid, die velen, zoal niet met verontrus ting, dan toch wel met enige zorg gadeslaan. In ons dicht- en straks nog dichter-bevolkt land zal er in de toekomst nauwelijks nog plaats zijn om te lopen, laat staan om nog te rijden. Wie tijdens de spitsuren ip de wat grotere steden het gekrioel gadeslaat of op de zaterdagmiddagen liet gehannes ziet, van de velen, die in de buurt van het winkelcentrum een plaatsje voor hun auto hopen te vinden, verbaast zich er nu al over, dat het toch iedere keer weer schijnt te lukken. Misschien zouden een aantal van die autobezitters er al toe overgaan voor hun bezoek aan het centrum gebruik te maken van het openbaar vervoer, maar dit laat een goede kans voorbij gaan door tijdens zulke topuren niet meer materieel in te zetten. We zijn nog niet toe aan de auto dichtheid van Amerika en Aus tralië, maar met één personen auto op elke vijf Nederlanders, zijn we toch al mooi op weg naar het verzadigingspunt. Want be halve die personenauto's zijn er dan ook nog de bussen, vracht en bestelauto's op de weg, plus een onnoemelijk aantal brom mers. Het gaat ook niet aan in de stadscentra voor al die gemo toriseerde voertuigen rijd- en Twee en een half miljoen parkeergelegenheid te scheppen, want dat vergt zoveel ruimte, dat het winkelcentrum dan zijn aan trekkelijkheid verliest en geen functie als centrum meer heeft. Ondertussen gaat de verkoop van auto's maar door. Natuurlijk het kan lijden. Waarom zou ie mand, die zich een auto kan per mitteren, er gieen kopen. In ieder geval kan men moeilijk verlan gen, dat hij het zal laten, omdat er al zoveel auto's zijn. En zo zijn we in Nederland al op het punt gekomen, dat het aantal auto's de twee en een half mil joen is gepasseerd. Weet u en dat is dan de vraag van vandaag hoeveel auto's er in ons land in 1%9 werden gekocht? 1 349.563 2 334.675 3 299.123 (Van onze correspondent) RILLAND-BATH In de ge meenteraadsvergadering der gemeen te Reimerswaal heeft de woordvoer der van de V.V.D., de heer J. Griep, het college te verstaan gegeven uit te huilen en zo spoedig mogelijk op nieuw te beginnen. Wij komen op de ze vergadering nog nader terug. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE In navolging van enige initiatiefnemers uit Waterland kerkje om na de herindeling een dorpsraad te vormen om de belangen van deze gemeente te kunnen behar tigen en het verenigingsleven te sti muleren, is ook in IJzendijke het plan gerezen een dergelijk comité in het leven te roepen. Evenals in Waterlandkerkje is er ook in IJzendijke nog geen definitief bestuur gevormd. Wél worden er reeds regelmatige bijeenkomsten ge organiseerd om de gedragslijn van de raad na de herindeling te bepalen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De ledenverga dering van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van een Christelijk Ziekenhuis Bethesda te Vlissingen heeft haar bestuur ge machtigd toe te treden tot het door de commissie Walcheren van de Na tionale Ziekenhuisraad geadviseerde overkoepelende orgaan van de drie ziekenhuizen. Voorts om in dit or gaan medewerking te verlenen aan het streven naar een gemeenschap pelijk ziekenhuis op Walcheren, waarin de gemeentelijke verzorging volledig en op moderne wijze tot haar recht komt. Met deze stap is een einde geko men aan de reeds lang slepende zie kenhuisaffaire in Vlissingen. Behal ve Bethesda hebben het r.-k. Zieken huis St.-Jozef en het Gasthuis te Middelburg reeds besloten gezamen lijk te trachten op Walcheren één ziekenhuis tot stand te brengen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als er op tijd genoeg lok aas beschikbaar is en de weersom standigheden gunstig zijn, zal in de eerste helft van februari naar alle waarschijnlijkheid een gecoördineer de rattenbestrijdingsactie op Zuid- Beveland worden gevoerd. De werkcommissie rattenbestrij ding Zuid-Beveland in Goes spreekt d-e hoop uit, dat de betrokken ge meentebesturen, waetrschap en de leden van standsorganisaties hieraan mee zullen werken. In- januari vorig jaar ging men in het zelfde gebied de ratten op grote schaal te lijf. Deskundigen van de dienst bestrijding van ongedierte in Wageningen stelden enkele maanden nadien vast, dat niet alle ratten wa ren uitgeroeid, maar dat toch gespro ken kon worden van een ,.zeer grote opruiming". Uit een tweede controle in no vember bleek, dat de rattenstand op verschillende plaatsen weer was uit gebreid. „Dit was te verwachten", aldus de werkcommissie rattenbestrij ding, „want hoe nauwkeurig de be strijding ook geweest mag zijn, de laatste rat vangt men niet". Op de polderwegen werden de laat ste tiid weer enkele doodgereden rat ten aangetroffen. Volgens de com missie blijft voortdurende bestrijding geboden. Het werkcomité gaat nog na, hoe de z.g. nazorg-actie het bes te kan verlopen. Op 28 december j.l. berichtte ik u mijn teleurstelling over de debatten, die op 22 december in de Tweede Kamer waren gehouden en waarbij minister Luns het zinloze verzoek kreeg oin nogmaals in de Verenigde Naties over een internationaal wa penembargo te gaan praten, en waarbij de Kamer voorstelde om een. parlementaire delegatie voor hetzelfde doel een even zinloos reisje naar Londen te laten maken, en waarbij de K.V.P. weigerde om de regering voor te stellen f 30.000.000 voor stervende Afrikanen te beste den. Dat was drie dagen voor Kerst mis toen in Nederland voor f 30.000.000 aan nieuwe kalenders werd opgehangen. Men kan zich het hoofd breken Om de mentaliteit van de leidinggeven de figuren en organen in deze zaak te begrijpen. Hier een kleine bloemlezing van onbegrijpelijk men selijk gedrag: In begin december richtte het Jon gerenkoor te Geertruidenberg zich telegrafisch tot minister De Jong met het verzoek om voor voedsel- vluehten het inzetten van Nederland se vliegtuigen, zo nodig met jagerbe- schermihg te willen overwegen. Dit telegram werd niet beantwoord. Aan sluitend weigerde het gemeentebe stuur deze jongelui medewerking om het verkrijgen van adhesiebetuigin gen voor dit telegram te vergemak kelijken. Volgens de burgemeester was deze actie tegen de regering ge richt! In begin januari meende katholiek Nederland afsluitend enige dagen over het celibaat te moeten zeveren om dan weer tijd te 'krijgen voor da grote wereldproblemen, ondertussen stierven ze in Biafra bij duizenden. Onze bisschoppen gaan over hetzelf de verder praten in Rome, in plaats van dat ze nu eindelijk eens actie verlangen in Den Haag of Lagos. Kleinzielig gezwets over eigen probleempjes, onverplicht ge-O.-H. over werkelijke problemen, wat geld dat wel, maar vliegers die nog dur ven vliegen de nodige bescherming geven of thans met of zonder de toe stemming van wie dan ook een plan opstellen en uitvoeren om het leven van duizenden, misschien miljoenen daar nog te redden, dat niet. Im mers de regering van Nigeria draagt de verantwoording voor die mensen en dan mag je inderdaad met drs. Schmelzer optimistisch zijn. want die regering heeft er met ons mede weten, alhoewel tegen onze zin, nog maar pas 2 of 3 miljoen laten ver hongeren De praktijk der dingen; in 1939 sloten wij de grens voor vluch tende joden, dat was immers onze ven er 6 ot 8 miljoen, alhoewel tegen verantwoordelijkheid niet, er stier- onze zin. God helpe ons weer als dia miljoenen doden in Afrika om wraak roepen. GEERTRUIDENBERG Ir. A. J. A. IJSSELMUIDEN. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op de katholieke begraaf plaats in Goes is gisteren onder grote belangstelling en met militair eerbe toon (zie foto) hegraven de sergeant F. van der Veeken, een zeer bekend Goesenaar. Hij overleed zaterdag na een langdurige ziekte op 48-jarige leeftijd. De militaire eer werd hem betuigd, omdat hij het voor zijn dood ver zocht had. Bij de begrafenisplechtig heid, die geleid werd door militair aalmoezenier Kousemaker uit Mid delburg, waren o.m. aanwezig de ter ritoriaal commandant Zeeland, luit. kol. H. C. Vel, alle officieren van het territoriaal commando, een deputatie van de onderofficierengemeenschap garnizoen Middelburg, oud-collega's, een officiële afvaardiging van de lan delijke onderofficiersvereniging St.- Martinus en de inspecteur van de genietroepen, waarbij de heer Van der Veeken organiek was ingedeeld. In actieve dienst was hij materieel- heheerder en tevens fourier bij de sectie Nationale Reserve van het Ter ritoriaal Commando in Zeeland. Voor dien had hij dezelfde functie bij de Staf Nationale Reserve in Goes. De Bredase schouwburgdirecteur is zeer verbaasd dat de „ouderen" zo en masse zijn weggelopen maandag j.L Hij mag blij zijn dat we niet en masse oins geld terugvroegen voor deze smeerboel. Wij zijn nog niet rijp voor deze humor. Ziehier welke hu mor er o.a. werd gespuid „Juain heeft infectie hij moet naar de inspectie maar met de naald van de injectie stopt de zuster een ouwe kous Pa heeft een erektie vimdit moeder reuze seksae weer een kind denkt moe als ze die gek ziet want ze mag de pil niet nemen van de paus nee ze mag de pil niet nemen van de paus etc." Ik ben blij dat ik deze „humor" niet versta. Ik heb gelukkig een goede opvoeding gehad. Ik heb verschil ge leerd tussen goed en kwaad, tussen, mooi en lelijk en ga graag een avond uiit naar de schouwburg, maar hoop er nooit meer een „Bram en Freek" te vinden die alleen erg ziek zijn en niet in de schouwburg thuishoren. Als de schouwburgdirecteur dit „jong talent" vindt en zelfs over verstaanbare grappen praat, is dat dan omdat hij graag voor jong wil worden aangezien? Laat hij dan nog een andere pruik kopen eh een hippa jurk aantrekken. BREDA MEVR. R. J. VAN DER K.-L. (Van onze correspondent) NIEUW- EN SINT-JOOSLAND Het voorlopige bestuur van de ver eniging voor openbaar onderwijs in Nieuw- en Sint-Joosland, bestaande uit de heren A. W. van de Herik, L. de Nooyer, P. de Nooyer en L. de Voogd, heeft een vergadering uitgeschreven voor leden van de vereniging en de ouders van de leerlingen van de Van Randwijek- school voor openbaar onderwijs. Deze vergadering wordt gehouden op dinsdagavond 20 januari om kwart voor acht in de nieuwe per- soneelskamer van de Van Rand- wijckschool aan de Van Akenstraat. Het bestuur van de vereniging wil 1970 goed beginnen, maar kan daarbij de hulp en de ideeën van da leden niet missen. Er zal worden gesproken over de noodzakelijkheid van het volksonderwijs als rugge steun voor het openbaar onderwijs in het dorp en eventuele acties om het volksonderwijs te versterken

de Stem | 1970 | | pagina 7