Oranje vertraagde bijzonder knap: 0-0 ENGELSE PERS INSTEMMEND BRAZILIË IS GROOTSTE RIVAAL VAN ENGELAND VAN BEVEREN UITBLINKER IN DUEL TEGEN WERELDKAMPIOEN Donner nog aan leiding de Rooy in titelstrijd langebaan onteurs s werkers teurs technici technici Engeland had geen schutter 19.75 ENTE VLISSINGEfc IERLAND) N.V. ROUTINIER ONTEVREDEN Noorse ploeg voor Innsbruck Lavroesjkin won Russische schaatstitel „Eoming men Te individueel DE STEM VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1970 HUISHOUDTRAP met stevig metalen frame. 5 beukehouten treden inclusief pla teau. Compleet met emmerhaak. Met ga rantie nu voor ■an Vlissingen ■tikel 22, lid 2, van de Wet op I ing bekend, dat ingaande 191 imeenteseeretarie, 2e afdeling, ir eenieder ter inzage ligt het I id dezer gemeente d.d. 2 ja-1 3, waarbij is verklaard, dat I en herziening van het bestem. I nburg II voor het gebied op I ehorende kaart met rood om. I ari 1970. gemeester voornoemd, EMERS. haar vestiging in Terneuzent aring in onderhoud van pom- tinudienst). pndig uitvoeren van pijpfitters-] tinudienst). assen van pijpleidingen in de ur opgedaan in de chemische aar ervaring in onderhoud en ie circuits. Bij voorkeur opr/e- tentrales (dagdienst en conti-^ E met applicatiecursus Meet- lerhoud van pneumatische en I.G.-opleiding voor onderhoud apparatuur en electronische hilder, bij voorkeur opgedaan ze afdeling personeelszaken, 394 DS t u opnemen (Van onze sportredactie) LONDEN Wat niemand verwacht had gebeurde in het Wembley- stadion in Londen. Op de „heilige grond van Wembley zorgde het Nederlands elftal, ongetraind naar Londen vertrokken, voor een ge weldige sensatie door wereldkampioen Engeland in eigen huis te bedwingen. De équipe van Georg Kessler, duidelijk spelend op een puntenverdeling, slaagde er met knap vertragend spel in de Engelse aanvallen te ontregelen. De elf van Sir Half Ramsey, vechtend Voor een plaats in het team voor Mexico, konden geen moment gevaarlijk worden. Voor 80.000 toeschouwers ging Engeland „af". Het kwam niet verder dan 00, een resultaat waarmee geen Engelsman tevre den zal zijn. Men had immers op een ruime zege gerekend. GERRIE MUHREN vervanger voor Rijnders WIJK AAN ZEE (ANP) De uit slagen van de partijen uit de tweede ronde van het Hoogoventoernooi zijn: Grootmeestergroep: Donner (Ned.) -Platonov (Jlusl.) Kuypers Wed.)Benkoe (V.S.) 10, Ivkov (Z.S1.)Janosevie (Z.S1.) afg., Ree (Ned.)Langeweg (Ned.) Vz, Westerinen (Finl.)Bobotsov (Bul.) afg., Taimanov (Rusl.)Kavalek (Tsj.) VzVz, Filip (Tsj.)—Cortlever (Ned.) Vz—Vz, Kurajica (Z.S1.)— Fort (Tsj.) 1—0. Eerste ronde, afgebroken partij: BenkoePlatonov 10. Meestergroep: Drimer (Roe.)Van Geet (Ned.) afg., Smederevac (Z.S1.) Hartoch (Ned.) afg., Doda (Polen) Forintos (Hon.) VzVz, Maeder (W.-Dld.)—Piket (Ned.) Va—Clar ke (G.Br.)Day (Can.) VzVz. Soko- lov (Z.S1.)Andersson (Zwe.) afg., Medina (Spa.)Honfi (Hong.) 1 Antunac (Z.S1.)Van Scheltinga (Ned.) afg. Eerste ronde afgebroken partij: HonfiSokolov VzVz. De stand in de beide groepen is: Grootmeestergroep: 1. Donner, Kava lek, Kuypers en Taimanov lVz pnt. 5. Ivkov 1 pnt. en 1 afg. partij, 6. Ben koe, Filip, Kurajica en Ree 1 pnt., 10. Bobotspv en Janosevie Vz pnt. en 1 afg. partij, 12. Cortlever, Hort, Lange weg en Flatonov Vz pnt., 16. Westeri nen 0 pnt. en 1 afg. partij. Meestergroep: 1. Day, Forintos en Medina lVz pnt., 4. Hartoch 1 pnt. en 1 afg. partij, 5. Clarke, Doda en Piket 1 pnt., 8. Andersson, Antunac, Drimer, Van Scheltinga en Sokolov Vz pnt, en 1 afg. partij, 13. Honfi en Maeder pnt., 15. Van Geet en Smederevac 0 pnt. en 1 afg. partij. De Engelse voetbalexperts mochten dan voor de wedstrijd hebben be weerd dat het Nederlands elftal met minstens drie doelpunten verschil klop zou krijgen. Oranje wenste zich niet zonder meer gewonnen te ge ven. Op de zwaar bespeelbare gras mat van het fameuze Wembley-sta- dion leek de equipe van Georg Kess ler allerminst geïmponeerd, door het Spel van de wereldikampioenien. Voor al in de beginfase maakte het Ne derlands elftal een zeer zelfverze kerde indruk. Het vertraagde het spel buitengewoon knap. Het speelde uit sluitend op balbezit, dit om de elf van Sir Alf'Ramsey uit hun ritme te hlaen. Die opzet slaagde het eerste kwartier. In die eerste vijftien minu ten kreeg Oranje zelfs enkele keren de steun van het 800.00-koppige En gelse publiek, toen het zich kansen schiep via Cruyff en Keizer. De eer ste goede scoringskans was namelijk voor Nederland. Keizer kreeg na tien minuten een vrije trap te nemen op rechts. Hij schooft zo scherp in, dat keeper Banks slechts met moeite kon redden. Daarvoor had Johan Cruyff met zijn onnavolgbare soloacties al verwarring ge'zaaid in de Engelse de fensie. Het op zeven, plaatsen gewij zigde Engelse team - in vergelijking met de laatste interland tegen Por tugal - kreeg hierna meer vat op het spel. Onder leiding van aanvoerder Bob by Charlton met zijn 94 „caps" de grote routinier, en naamgenoot Jac kie Charlton werd een reeks keurige aanvallen opgezet. Het meeste gevaar kwam hierbij van linksbuiten Ian Moore, van Nottingham Forest, de enige debutant in het team van de wereldkampioenen. Na 25 minuten kwamen de Engelsen op 1-0 toen Ian Moore de bal uit een vrije trap van Jackie Charlton - gevloerd door Wim van Haneghem - langs Van Beveren kopte. Gejuich in 't Wemhley-stadion maar niet voor lange tijd. De Duitse scheidsrechter Siebert had buitenspel geconstateerd. Engeland kreeg hierdoor wel de no dige inspiratie. Het bood Oranje geen gelegenheid meer tot vertragen. Het drukte fel door en vooral dank zij het voortreffelijke optreden van Sparta- doelman Jan van Beveren, die inzet ten van de gevaarlijke buitenspeler Ian Moore qit zijn doel ranselde bleef Nederland overeind. Pas tegen het einde van de eerste helft - Nico Rijn ders (blessure) was inmiddels ver vangen door Gerrie Mühren - 'kwam (Van onze sportredactie; HEERENVEEN In het ijssta dion Thialf in Heerenveen worden vrijdag en zaterdag de Nederlandse kampioenschappen kunstrijden be twist. In het ijsstadion zullen even eens op zaterdag en verder op zondag de nationale jeugdtitels hardrijden langebaan op het spel staan. Is er bij het kunstrijden geen enke le Zeeuwse of Westbrabanitse deelne mer, bij het hardrijden is West-Bra bant vertegenwoordigd door Ji de Rooy uit Willemstad, die bij de cate gorie Jongens A uitkomt en zaterdag de 500 en 3000 meter mioiat rijden en zondeg de 1500 en 5000 meter. I r'j^en 's n'et altijd even plezierig. Dat bleek in het Duitse plaatsje Gaissacht, waar hout- i.akkers een onderlinge wedstrijd over 2,5 kilometer hielden. Een snecuwbergje vlak voor de finish zorgde ervoor dat deze twee pechvogels vroegtijdig hun race moesten stoppen, nadat zij eerst een vleugelloze zweefvlucht door de lucht maakten om vervolgens via een salto mortale weer op de oegane grond te smakken. Nederland tot enkele gevaarlijke te,- genstoten. Piet Keizer, zijn eerste in terland sinds 1 november 1967, toen hij in conflict kwam met de KNVB. en clubgenoot Johan Cruyff zorgden voor spectaculaire momenten voor het doel van Banks. Banks liet zich echter niet verrassen. Nodig was dit niet direct, want een voorsprong zou wat tegen de verhouding in geweest zijn. De 0-0 ruststand was eervol ge noeg voor de „ongetrainde" elf van Kessler, die Engeland knap partij hadden gegeven. In de tweede helft bleek al snel da, het publiek bepaald ontevreden was met de 0-0 stand. Het had van En geland duidelijk meer verwacht. 'Rit misch handgeklap toonde de veront waardiging van de Engelse toeschou wers, die vonden dat het allemaal veel te lang duurde bij de wereld kampioenen. En terecht, want Neder land ontregelde het spel knap. Kess ler had zijn team met de opdracht het veld ingestuurd zoveel mogelijk te vertragen. Dat lukte ook na rust aardig. Met snelle uitvallen via het gouden duo Keizer-Cruyff kwam Nederland zelfs enkele keren 'dicht bij een doel punt. De eerste keer kon Banks het schot van Keizer nog net stoppen, de tweede keer werd Cruyff op het nip pertje gestuit door'back Cooper. De Engelsen, stiuk voor stuk vechtend om een plaatsje in het team dat straks deel zal nemen aan de strijd om het wereldkampioenschap in Me xico, raakten licht geïrriteerd. Het lukte niet zoals de heren wilden, en- dat ging zich wreken. Er werd zeer slordig geplaatst door Charlton en zijn medespelers. Dit zeer tot onge noegen van Sir Alf Ramsey, die zich tegen zijn gewoonte in liet verleiden twee spelers te vervangen. Lee en Jo nes moesten plaats maken voor res pectievelijk Mullery en Hurst. Ook Kessler zette een tweede invaller in. Wim van Haneghem moest het veld ruimen voor Veenstna. Engeland raakte ontmoedigd door de geweldi ge inizet van de -Oranje-equipe. De voortreffelijk verdedigende Krol, Van Dijk - steeds overal actief - Israël Drost en Eykenbroek maakten een geweldige indruk. Slechts een keer leek het gevaarlijk te worden voor Nederland. Dat was LONDEN Sir Alf Ramsey heeft een schokeffect teweeg gebracht in de Engelse voetbalwereld door in 't elftal, dat gisteravond in het Wem- bley-stadion tegen Nederland in het veld kwam, de al sinds vele jaren als aanvoerder fungerende Bobby Moore en aanvaller Geoff Hurst niet op te stellen. Vooral de vervanging van Moore door Hunter (Leeds United) werd gisteren door de Engelse och- endbladen in grote opmaak ge wacht. De Daily Mail, die Ramsey enkele dagen geleden nog verweet dat hij geen risico's durfde te nemen, steilt: „Deze wijziging toomt aan, dat nie mand in het Engelse elftal zeker is van zijn plaats. Het zal onjuisit zijn te menen,- dat Moore op de nominatie staat om definitief te worden vervan gen, maar ook hij dient te weten, dat hij voor zijn plaats moet vechten. Het 4s goed, dat Norman Hunter de kans krijigt te bewijzen, dat hij niet slechts een invaller is, maar een werkelijke rivaal voor Moore". Jan van Beveren verrichte in het duel tegen wereldkampioen Engeland een aantal spectaculaire reddingen. De Sparta-doelman had een groot aan deel in het 0-0 resultaat dat Nederland boekte. in de 28e minuut toen Bobby Charlton keihard inzette. Uitblinker Van Be veren liet zich ook nu niet verrassen. Nederland kon het zich veroorloven rustig te verdedigen. Te rustig soms want wat Mühren tien minuten voor tijd deed was niet direct om te jui- cen. Hij speelde zeer onzuiver naar Israël, maar Bell was er eerder bij. Gelukkig kon Krol de fout van Mühren nog op tijd herstellen. Engeland zatte nog een laatste of fensief in, met stormlopen van Hurst, Lee, Bell (net binnen het strafschop gebied gehaakt, maar hij kreeg hier voor niet de penalty waarop het pu bliek gehoopt had) en Martin Peters (vlammend schot goed gestopt door Van Beveren), maar het leverde niets op. Vlak nadat scheidsrechter Siebert had afgefloten scoorde Bobby Charl ton nog, maar dat wat te laat. Het laatste woord was aan Siebert, die de wedstrijdbal voor zich opeiste, die aanvankelijk trots door Van Be veren werd meegevoerd Engeland was bedwongen en dat was zonder meer een grandioos resultaat. OSLO De Noorse schaatsbond heeft in Oslo vier rijders aangewe zen, die Noorwegen zullen vertegen woordigen bij het Europees Kampi oenschap op 24 en 25 januari in Inns bruck. Het zijn de eerste vier van het Noors kampioenschap, dat "het afge lopen weekeinde werd gehouden: Dag Fornaess, die zijn Europese titel ver dedigt Roar Groenvold, Magne Tho massen en Bjoern Tveter. Nummer vijf van het Noors kampioenschap, de jeugdige Sten Stensen, en Per Wil ly Guttormsen, die wegens griep niet deelnam, zullen het komende week einde uitmaken, wie de vijfde man van de ploeg zal worden. Desmond Hackett, Engelands meest vooraanstaande voetbaljouma- list, noemde in de Daily Express de beslissing Moore buitten het elftal te laten (het is de tweede keer, dat de ze een interland mist sinds het beha len van de wereldtitel), een moedig experiment van Ramsey. „Ik kan", schreef Hackett, „niet geloven dat dit een reprimande is voor Moore's wangedrag tijdens de cupwedstrijd Westham United tegen Middlesbo- rough. Het is duidelijk een poging 't spelerskader voor Mexico uit te brei den en ik ben de eerste om te applau disseren voor Ramsey, die weigert uit te gaan van de oude traditie, dat 't toernooi om het wereldahmplioefil- schap een reünie voor oud-internati onals is". Opmerkelijk vond de Engelse sport pers het, dat Ramsey zo kort voor Mexico eindelijk pogingen onder neemt het probleem van ae schot- loosheid op te lossen. ALMA ATA (ANP) Valeri Lav roesjkin is in Alma Ata op over tuigende wijze voor de tweede keer kampioen van Rusland geworden. Op de hooggelegen Medeo-baan le verde Lavroesjkin uitstekende pres taties. De 500 meter legde hij af in 41.11 seconden, de 1500 meter in 2.06.52 en de 5000 meter in 7.37.33. Op de langste .afstand, 10.000 me ter, bracht de nieuwe Russische ti telhouder 15.41.17 op de klokken. Door deze tijden totaliseerde Laiv- roesjkin 176,070 punten, waarmee hij het oude record over de vier wed- strijdafstanden van Eduard Matoe- sevitsj met 0,981 punten verbeterde. LONDEN (AP) Engeland, het land waar het voetbal is uitgevonden, leeft al toe naar 7 juni de dag dat zijn nationale elftal in de hitte van Guadalajara voor de wereldkam pioenschappen in groep drie Brazilië ontmoet, het land dat het naoorlogse internationale voetbal heeft over heerst. De indeling van beide landen in groep drie was de grootste verrassing van de loting. Velen hadden als vast staand aangenomen, dat zij in ver schillende groepen zouden komen. En zowel voor Engeland als voor Brazilië is het geen troost dat de twee andere landen in hun groep, Roemenië en Tsjechoslowakije, theo retisch tot de middelklasse behoren van de 16 landen in de eindronde. Want de Tsjechen hebben een prachtige staat van dienst in de geschiedenis van de wereldbeker en kunnen bogen op goede resultaten in Latijns-Amerika. In 1962 bereikten ze de finale in Chili en verloren toen met 1-3 tegen Brazilië, na tot de rust, die met 1-1 inging, te hebben stand gehouden. In de voorwedstrijden, van dit jour schakelden de Tsjechen Hongarije uit en een ploeg, die dat kan, is in Mexico niet kansloos. Roemenië plaatste zich uit een groep waarin Portugal speelde, nog steeds een grote voetbalnatie. In januari 1968 hield Roemenië Engeland in Wembley op 1-1. Het bezit ih de 25-jarige Gheor- ghe Cornea een doelman van wereld klasse, en zoals 1966 heeft bewezen telt een doelman van wereldklasse in wereldkampioenschappen voor twee man. Op grond van vroegere uitslagen zijn de kansen van Brazilië tegen Engeland twee tegen een. Van hun tot nu toe gespeelde zes wedstrijden heeft Brazilië er twee gewonnen, En geland een en drie keer werd gelijk gespeeld. De laatste ontmoeting vond in Bra zilië plaats vorig jaar zomer tegen het eind van Engelands Latijns- Amerikaanse tournee. Brazilië maakte in de laatste elf minuten twee goals en won met 2-1, daarmee Engeland de eerste nederlaag van zijn tournee toebrengend. De Engelse fans weten weinig af van de tegenwoordige Braziliaanse ploeg, op drie harde feiten na: 1. In tegenstelling tot Engeland, dat als titelhouder geplaatst was, moest Brazilië voorwedstrijden spe len om de finale te bereiken. Dat deed het met zes overwinningen, 23 doelpunten voor en slechts twee tegen. 2. Engeland heeft Brazilië voor de wereldbeker nog nooit verslagen. 3. Na zijn twee wereldbekerwed strijden tegen Engeland, is Brazilië elke keer kampioen geworden. Manager Alf Ramsey, die zelden dingen aan het toeval overlaat, heeft zijn spionnen opdracht gegeven élke Braziliaanse speler, die kans maakt om in Mexico uit te komen, te be studeren. De gemiddelde voetballief hebber weet niet veel meer, dan dat Pele er bij zal zijn en naast zich zal hebben Tostao, de bliksemsnelle aan valler, die een van de weinige Bra zilianen was die met ere de kam- juni 1969 de belangrijke gelijkmaker pioenschappen 1966 overleefde en in tegen Engelfmd scoorde. Tostao heeft in de kampioenschap pen van 1966 maar een wedstrijd gespeeld. Dat was tegen Hongarije, welke wedstrijd het einde betekende Daarentegen heeft Engeland betere doelverdedigers. Gordon Banks, de held van 1966, is bijna zeker de beste ter wereld en als reserves bezit En geland mannen van wereldklasse, zo als Peter Bronetti, Alex Stepney en Peter Shiltcm. Brazilië heeft het moe ten doen met Gilmar, een veteraan van 1958. Zijn plaatsvervanger of opvolger zou „de kat" Manga moeten zijn. Een meter of twintig voor de doe 1- mond uit lijkt Engeland minder be trouwbaar. Jackie Charlton, finalist van 1966, is duidelijk langzamer ge worden. Brian Labone, zijn rivaal als stopper, heeft er herhaaldelijk over gesproken dat hij er mee wil ophou den de ware geest mist hij. De back- positie is nooit meer in orde geko men sinds verwondingen en leeftijd het duo van 1966 George Cohen en Ray Wilson verbrak. Bobby Moore, de 27-jarige aanvoerder van Engeland, blijft over als enige zeker heid in de achterhoede. Midden en voor heeft Ramsey de keuze uit tal van talentvolle spelers. Het is zijn taak de beste combinatie te vinden. Zijn probleem zal het worden dat sommigen tegen de tijd dat Mexico begint over hun top zijn en dat anderen op het hoogste niveau ervaring missen. Voor de 32-jarige Bobby Charlton, die 94 interlands speelde, is het de vraag of hij in het warme Mexico over genoeg uithoudingsvermogen beschikt. van Brazïliës lange heerschappij als wereldkampioen. Hoewel Tostao de helft van zijn tijd gaf aan het steu nen van een gedemoraliseerde de fensie, maakte hij de goal die nog enige tijd de hoop van Brazilië levend hield. Het is absoluut zeker dat Ramsey in zijn plannen reeds rekening houdt met de individuele dreiging die Tos tao en Pele betekenen en reeds de mannen in gedachten heeft die hen moeten dekken. Een niéuwe, door de loting opge legde factor, zal voor Ramsey het feit zijn, dat de wedstrijd Engeland- Brazïlië, anders dan de meeste an dere, om 12 uur plaatselijke tijd wordt gespeeld als de Mexicaanse zon het hoogst staat. Engelands stijl van alles-öp-alles zou daaronder kunnen lijden. Daarom zal Ramsey zorgen voor tactische vervangingen. Van de vijf mannen, die op de bank zitten, kan Ramsey er élk ogenblik dat hij dat wil, of er blessures zijn of niet, twee in de strijd werpen. Tot die vervangers zullen zeker behoren een „vernieler" van het kaliber van een Alan Mullery of Nobby Styles en een specialist in de veelzijdigheid, die op elke plaats thuis is,- zoals een Paul Madeley. Brazilië heeft natuurlijk dezelfde vervangingsmogelijkheden, maar de Engelsen menen dat het Braziliaanse voetbal ie veel steunt op de persoon lijkheidscultus. De virtuositeit van Pele kan op zich zelf een nadeel blijken, zoals in 1966 door de leiding werd toe gegeven toen hij buiten de ploeg werd gelaten. Maar zelfs voordat de wereldkampioenschappen in Enge land begonnen was het duidelijk dat Pele op eerlijke wijze uit zijn spel kon worden gehaald. In een trai ningswedstrijd tegen Schotland, ge speeld juni 1966, wist de Schot Billy Gramner Pele tot gewone proporties terug te brengen met harde, maar behoorlijke tackles. Brazilië bracht het niet verder dan 1-1. De kwetsbaarheid van Engeland is duidelijk de achterhoede, een ver velende gedachte voor Ramsey gezien de 23 goals die Brazilië in de voor wedstrijden produceerde. Bobby Charlton kan of het midden veld bezetten of een aanvallende rol spelen. Maar op 33-jarige leeftijd en na 94 internationale wedstrijden moet aan zijn uithoudingsvermogen in de Mexicaanse heksenketel worden ge twijfeld. Francis Lee van Manchester City is een aanvallende moeilijk te stop pen doorzettende voorwaarts van de soort waarvoor Ramsey warm loopt. Aangenomen kan worden, dat men hem in de openingswedstrijden naast de oude garde van 1966 zal vinden Martin Peters, Geoff Hwst en Alan Ball. Achter de hand heeft Ramsey de „coming men" die blijkbaar opzette lijk nog buiten het internationale toneel worden gelaten. Alan Clarke, de grote doelpuntenmaker van Leeds en Engelands duurste speler, heeft nog ge,en enkele volwaardige inter nationale match gespeeld, hoewel Ramsey hem de laatste drie jaren nauwgezet in internationale jeugd wedstrijden heeft gevolgd. Clarke's partner in de vermorzelende aanval van Leeds, Mick Jones, valt in de zelfde categorie. Deze twee, en mis schien Evertons 19-jarige Alan Whittle, zouden de mannen kunnen worden die in Mexico verrassen. Als Engeland in Mexico zijn titel verlengt, zal een groot leger van voetbalkenners hun ongelijk moeten bekennen, want buiten de Britse eilanden waren er maar weinigen voldaan over de Engelse prestaties in 1966 toen dit land de hoogste voet baleer de Jules Rimet-trofee voor de eerste keer veroverde. Enge land, zo zeiden de twijfelaars, had het grote voordeel dat het al zijn wedstrijden in zijn eigen Wembley speelde. Bovendien zat aan twee van de goals die ze in hun 4-2 overwin ning op West-Duitsland in de finale scoorden, een luchtje. Het-lot heeft zich gewroken. In Mexico zal Enge land zich tegen Brazilië moeten waar maken.

de Stem | 1970 | | pagina 17