Zelfvertrouwen: grafschrift voor BIAFRA Ogen van Nederlandse man worden slechter iA' A Vader werd wakker WAT WIL DE MENS NOG MEER? Bouw tunnel bij Dordrecht begint jan. '71 C/DRAAIER YPISTE nl. kracht piste OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE OP ALLE KOSTUUMS KOLBERTS PANTALONS WINTERJASSEN REGENJASSEN SUEDE JASSEN GELEGENHEIDSKLEDING OVERHEMDEN DASSEN PULLS-VESTEN-TRUIEN SHAWLS SOKKEN ANDERE MODEARTIKELEN OVERAL IN NEDERLAND VLAKBIJ Amsterdam I Rotterdam I Den Haag Hilversum I Bussum I Arnhem Groningen I Eindhoven Breda Alkmaar I Maastricht ten van Zeeland )ekend, jer Zonen's editie en erneuzen dissel te Goes orsele r-COMMIES r-COMMIES A A DMMIES te krant in elk oi CONCLUSIE UIT KEURING DIENSTPLICHTIGEN: Chirurg alleen het allernieuwste, alleen het allerbeste Vrouw dood na schot in buik Dubbele moord in West-Berlijn Achteruitgang Medewerker van mgr. Camara vrij 14 15 DE STEM VAN WOENSDAG 14 JANUARI 1970 19 het bepaalde in artikel iwet, van 15 januari tot >p de provinciale griffie, lelburg, en ter gemeen- or belanghebbenden ter rlegd een ontwerp-voor- ïet onttrekken aan het :n ongeveer 400 m lang enaamd Zeedijk, no. 37 gemeente Sluis, kada- te Sluis sectie B, no. 237, Boomgaardweg,no. 38 ride van de weg, gelegen jenten Sluis en Aarden den in de gelegenheid :ennis te nemen en even- n schriftelijk bij de sta- net 13 februari 1970. r 1969. erde Staten voornoemd, artsen, voorzitter, er Wel, griffier. s. als draaier gewenst. Ver- strekt tot aanbeveling, nan, die zijn werk kent, bedrijf zijn mogelijkhe- pensioenregeling, werk- ge secundaire arbeids- ch wenden dagelijks van 10-17.00 uur tot de Afd. Havenkantoor. Noorder- vonds of op zaterdagmor- oraak - telefoon 7989. ■reniging voor Christelijk de gemeente Axel en de administratie van de e School, Crijnssenstraat en typediploma of een vaardige opleiding. 741,per maand excil. oor Rijksrekening, minimum is mogelijk, lagen na het verschijnen ;n aan de directeur der Gilde, Crijnssenstraat 3, tel. 01100-7888 rkers deling boekhouding .tralie. treding mogelijk. iieregeling vergelijk- wezen. per 1-1-1970 niet gevorm- i (15.800 inwoners) wor- ;n Financiën en Algemene evraagd in de volgende aris per maand per 1-1-70 877,-tot 1039,- 1039-tot 1202,- 1202,-tot 1372,- 1372-tot 1543,- 1543-tot 1721,- :hieden naar gelang van jring. :undaire rechtspositierege ling. ven sollicitaties binnen 14 [nen van dit blad in te zen sester van Borsele te Hein- ^stigd te Heinkenszand (tel. ïadere inlichtingen wordt de chefs der genoemde (Van onze correspondent) LONDEN Kapitein Ojoekwoe schijnt zijn zinkende schip verlaten te hebben. Hij vertelde zijn volk, voordat hij vertrok, dat hij een „vreedzame oplossing" zou trach ten te vinden. Maar de beslissende neder laag van zijn leger heeft hem in een privé individu veranderd, die evenmin de macht tot onderhandelen meer heeft als een pre sident, die door een coup afgezet is. In Lagos zal er geen verrassing bestaan over het feit, dat hij en andere leden van zijn regering vertrokken zijn. De officiële mening daar is altijd geweest, dat Ojoek woe aan het hoofd van een „rebellenkiiek" stand, wiens enige drijfveer macht was. Het oorspronkelijke idee was volgens Ni- gerianen in Lagos, het verkrijgen van macht over geheel Nigeria en het leek alsof deze mening bevestigd werd, toen de Biafraanse strijdkrachten iin 1967 door het midden-westen oprukten en bijna Lagos innamen. Toen dat mislukte, dacht men in Lagos, dat het tweede doel van de Biafra- nen, het verwerven van de oliebronnen was. Hierdoor zou Biafra een olierijk Land worden, dat zich uiteindelijk door wapen geweld uit zou breiden. In htm opinie bedroog de kliek van Ojoekwoe de Biafrainen systematisch met hun „genocide" propaganda en gebruikten zy op handige wijze het lijden van de Bia- franen voor hun propaganda in het buiten land. Nu dat Biafra bijna tenomdier is ge gaan, zal dat het definitieve oordeel blij ven? Als dat zo is, dan zou dat dé bevin dingen vain een groot aantal buitenlandse politici, journalisten, geestelijken en za kenlieden, wiens indruk totaal verschil lend was, volkomen belachelijk maken. Werden die mensen dam ook door de pro pagandamachine om de tuin geleid? De waarheid ligt ergens in het midden. De afscheiding begon zeker als een min derheidsbewegingmaanden, voordat zij plaats vond, gepland en voorbereid door lbo-leraren en studenten aan de universi teit van Ibadan en Nsukka. De Biafraanst raadgevende assemblee, die ermee instem de, was niet werkelijk representatief e) zij was ook niet zo eenstemmig als de ge publiceerde berichten doen vermoeden. Toch werd de afscheiding werkelij'khek Biafra had zich nooit bijna drie jaar lam tegen een overweldigende meerderhei kunnen blijven verzetten, wanneer zij doo een kliek geleid zou zijn. De slachtimgei van geweldige aantallen Ibo-burgers in he noordelijke gebied in 1966 zijn misschim goede propaganda geweest, maar zij zijr werkelijk gebeurd. De slachtingen warer zorgvuldig voorbereid en het was de be doelinig om zo de Ibo's uit Nigeria te drij ven. Ojoekwoe was verre van fanatiek, hi was in werkelijkheid gematigd. Hij ver zette zich zo lang als hij kon tegen d< afscheiding. Federale ex-collega's zeggen dat hij altijd verteerd werd door eerzucht maar hij was de grootste militaire staats man, die Afrika gekend heeft. Journalisten vonden hem de enige leider, die zij ooit geïnterviewd hadden, die op directe wijze, zander uitvluchten vragen beantwoordde. De woordelijke verslagen van de Aburri- omter handelingen met zijn federale tegen standers voor de afscheiding tomen aan, dat hij in intellect ver boven hen uitstak. En dat hij zjjn opvatting met koele logica verdedigde. „Als we als natie willen blijven bestaan, moeten we eerst enigszins uit elkaar gaan", was zijn redenering. Of de federale over winning zijn ongelijk zal aamtanen, door dat er nu wel eenheid za] bomen, staat nog te bezien. Biafra werd geboren uit een warboel, incompetentie en toevalligheid. De keten der gebeurtenissen begon spoedig na de onafhankelijkheid van Nigeria, terwijl corrupte en kortzichtige politici uit alle provincies Op meedogenloze wijze om de macht streden. Na de eerste coup beging generaal Ironsi, een lbo, de geweldige blunder om de provincies af te schaffen hetgeen een daad was, die direct tot de slachtingen leidde. Na de tweede coup was Nigeria in feite in tweeën gebroken, aan gezien de coup niet in het oosten werd uit gevoerd. De nieuwe regering van Gowon was onhandig bij de onderhandelingen. Door de Aburri-overeenkomsten, die zij Een groepje Nigerianen in Lagos, die het nieuws van Biafra's ondergang le zen. eerst aanvaard had, niet te erkennen, no digde zij feitelijk de Ibo's uit om zich af te scheiden. Zodra Biafra ontstaan was, werd zij op een indrukwekkende wijze werkelijkheid. Zij kon zich erop beroemen, dat zij als eer ste Afrikaanse staat haar vrijheid al strij dend had verworven. Zij was voor de Afri kanen een voorbeeld van vastberadenheid, doelbewustheid, vindingrijkheid en moed. Biafra raffineerde haar eigen olie, zij ont wikkelde en produceerde haar eigen hoog explosieve wapens, bestuurde een-motorige trainingsvliegtuigen tegen federaile Migs. De stoutmoedigheid van haar militaire planning het spectaculairst was de blik- seminvasie van het midden-westen kwam bij tijden die van de Israëli's nabij. Zij dreef de eerste effectieve propaganda machine van Afrika. Maar het grootste Biafraanse „wonder" was misschien wel haar financiële tove narij, waardoor zij in staat was om haar oorlogsinspanningen te bekostigen, terwijl alle /zichtbare bronnen van buitenlandse deviezen reeds lang opgedroogd waren. Ojoekwoe lanceerde verleden jaar een nieuwe ideologie voor Biafra en publiceer de die in wat bekend werd als „Ojoekwoes groene boekje". Haar centrale boodschap was zelfvertrouwen. Hiermee verbanden was een vurig Afri- kanisme. De oorlog werd uitgelegd ais een neo-kokxniale operatie, die door Groot- Brittannië werd ondernomen om haar olie- en handelsbelangen te besehermen. Hierin werd zij op cynische wijze door de Russen gesteund, omdat die een steunpunt in West- Afrika nodig hadden. De hulp, die aan Biafra door de Fransen werd gegeven, en wat nog pijnlijker was, door de Portugezen en Zuid-Afrikanen, werd beschouwd als „het aanvaarden van hulp van de duivel in het uur der nood". Het thema van het zelfvertrouwen werd ontwikkeld tot een economische politiek voor na de oorlog. Het groene boekje was socialistisch van tint hoewel Ojoekwoe de zoon van een kapitalistisch miljonair is en hoewel de Ibo's vooral befaamd zijn voor hun onder nemende handelsgeest. Maar het gevoel, dait de strijd van Biafra de strijd van de zwarte man tegen het neo-kokmialisme was, was diep en oprecht en werd zowel door boeren als professoren gedeeld. Hoe zal Afrika zich Biafra herinneren De meeste van haar regeringen schaarden zich achter Lagos omdat afscheiding hen ook bedreigt. „Biafra" veranderde de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid in een. heilige alliantie van gevestigde orde. Maar veel van Biafra's boodschap bereikte toch de Afrikanen. De gewone Afrikanen genie ten nog steeds te weinig van de vruchten van de onafhankelijkheid om zich werke lijk verbonden te voelen met de toevallige geografische eenheden, waarin de kolo nialisten hen achterlieten. De recente po ging van Oe Thaint om Biafra met Katanga gelijk te stellen, zal geen gewicht in de schaal hebben gelegd. Zelfs Lagos doet niet alsof het motief voor Biafra's afscheiding van buiten Biafra kwaim (hoewel radio Moskou dat wel doet). Wat zal de lbo nu gaain doen? Lagos verwacht een dramatische verwerping van Ojoekwoe even plotseling als de Gha- nese verwerping van Nkroemah na zijn val. Men kan moeilijk zien, hoe de meeste Biafranen niet blij zullen zijn, wamoeer de strijd over is en wanneer het voedsel bin nen begint te komen. Ondanks al haar dy namiet was het regime van Ojoekwoe een militair regime, dat haar geheime tegen standers had, speciaal weer bij de zaken lieden, die verlangend waren om de handel in Nigeria weer op gang te doen komen. Maar het zou ondenkbaar zijn, dat het Biafraanse idee ten onder zou gaan met de val van Owerri en Oeli. In de 31 maanden van haar bestaan was Biafra te echt en werkelijk om vergeten te worden. Iets ten minste van haar aspiraties zal blijven be staan. (Copyright The Guardian/De Stem) (ADVERTENTIE) IO°/o 20°/o 40°/ KORTING «f;i house DEN HAAG (ANP) De procentuele toeneming van het aantal afge keurde dienstplichtigen en vrijwillig dienenden bij de krijgsmacht is mede een gevolg van het meer geperfectioneerde onderzoek en het verbeterd inzicht in de aard en de risico's van een aantal latente afwijkingen dat op deze wijze wordt aangetoond. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H, Kruisinga, schrijft dit in antWoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Vreeze (KVP) die o.m. inlichtingen had gevraagd over een toegezegd „breder gericht onderzoek" inzake de gezondheids situatie van dienstplichtigen, zoals die bij keuring en herkeuring aan de dag treedt. Dit onderzoek, dait in opdracht van de staatssecretaris werd verricht door het staatstoezicht op de volks gezondheid, resulteerde in een na dere beschouwing van de keurings resultaten bij dienstplichtigen over de jaren 19491968. Het onderzoek mag nog niet als geheel afgesloten worden beschouwd. t Naar het oordeel van de staats secretaris moet bij globale beoorde ling opvallend worden geacht dat de toeneming van het percentage afkeu ringen in de laatste jaren gepaard gaat met een aanzienlijke toeneming van het percentage gekeurden, waar voor bij de keuring specialistisch ad vies is ingewonnen. Dit is het gevolg van een duidelijke verbetering van de keuringsmethodiek. Een verdere verbetering van de methodiek mag ook in de bomende jaren worden verwacht. In het oog springt, volgens dr. Kruisinga, de toeneming van de ver wijzing naar de chirurg en naar de specialist voor inwendige ziekten: in 1950 werd 0,53 pet. van de gevallen naar de chirurg, in 1968 werd 6,18 pet. van de gevallen naar de chirurg verwezen. Voor de specialist voor inwendige ziekten waren deze geval len resp. in 1950: 1,71 en in 1968 4,21 pet. Ook de verwijzing naar de psy chiater is enigermate toegenomen, hoewel niet in zo belangrijke mate, nl. van 2,68 pot. in '50 naar 5,25 pet. in '68. Opvallend noemt de staatssecreta ris het dat in de loop van de jaren allereerst de toestand en functie van de onderste ledematen, ten tweede AMSTERDAM (ANP) De 39- jarige mevrouw G. van der Glas uit Amsterdam die op 8 december vo rig jaar in haar woning werd getrof fen door een kogel uit een dubbel- loopspistool is in het St. Lucaszie- kenhuis in Amsterdam overleden. Het ongeluk gebeurde toen de broer van het slachtoffer, de 25- jarige caféhouder L.M., het pistooi op naar de politie aannam on deskundige wijze demonstreerde. 7I BERLIJN (DPA Een 35-jarige Zuidslaaf heeft in een woning in West-Berlijn zijn 29-jarige echtgeno te en een 62-jarige man doodgesto ken. De 59-jarige vrouw van de ver moorde man werd door messteken zwaar gewond. t De Zuidslaaf leefde gescheiden van zijn vrouw, die bij het oudere echtpaar inwoonde. Voordat hij deze dubbele moord beging, had de dader tevergeefs geprobeerd de woning in brand te steken. het zien en in de derde plaats de psychische stabiliteit aanzienlijk slechter beoordeeld worden. Wat de onderste ledematen betreft wordt als verklaring mede aange voerd de mindere lichaamsbeweging en de vervroegde lengtegroei bij de jonge generatie. Naar het oordeel van die bewindsman verlangt deze conclusie echter nog meer nauwkeu rig nader onderzoek, waartoe hij op dracht heeft gegeven. Ten aanzien van het zien wordt gesteld dat het onderzoek wellicht nauwkeuriger plaatsvindt dan in vroeger jaren. Er is echter waar schijnlijk sprake van enige, zij hèt geringe, toeneming van het aantal visus- en oogafwijkingen. Het aan tal afkeuringen door verminderde gezichtsscherpte blijft vrijwel con stant toenemen. Dit lijdt voorshands tot de con clusie dat er toch wel sprake zou kunnen zijn van enige achteruitgang van de ogen bij de Nederlandse man nelijke bevolking in deze leeftijds groep. Staatssecretaris Kruisinga i§ dan ook van plan nog dit jaar een opdracht te verstrekken voor een nauwkeurig omschreven project voor een onderzoek. PORTE ALEGRE (KNP) Mgr. Marcelo Carvalheira, vicaris-gene raal van Olinda en Recife en naas te medewerker van mgr. Helder Ca mara, is op vrije voeten gesteld. De prelaat heeft 50 dagen in voor lopige hechtenis gezeten met 11 an dere priesters vanwege vermeende steun aan de guerrillagroep van Ma- riguela. Er is nooit een officiële be schuldiging ingebracht. Kardinaal Scherer van Porto Ale- gre heeft de vrijlating van mgr. Carvalheira bewerkstelligd door „moreel garant te staan". Mgr. Carvalheira kan nu het be stuur van het bisdom, Olinda-Recife waarnemen tijdens de reis van mgr. Camara naar Noord-Amerika en Eu ropa. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) In januari 1971 hoopt rijkswaterstaat te begin nen met de aanleg van een tunnel in rijksweg 16 onder de Oude Maas tus sen Dordrecht en Zwijiidrecht. Er wordt naar gestreefd de tunnel in 1975 voor het verkeer open te stel len. Aldus blijkt uit een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstraat, dat zegt, dat de minis ter, drs. J. A. Bakker, besloten heeft tot de bouw van de tunnel. Er bestaat hiervoor een ontwerp, dat voorziet in een tunmiel met in totaal vier buizen, elk ruimte bie dend aan twee rijstroken en vlucht stroken, Tevens wordt een aanslui tend wegennet aangelegd. De kosten var tunnel, wegennet en overige voorzieningen worden geschat op 150 miljoen gulden. Om het project te kunnen uitvoe ren zullen in Zwijndrecht ongeveer 250 woningen en in Dordrecht onge veer 85 woningen moeten worden gesloopt. Op het ogenblik leidt een brug ter hoogte van Dordrecht en Zwijn drecht rijksweg 16 (Rotterdam- Breda) over de Oude Maas. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Vier en een half jaar geleden, midden in de nacht, hoorde de heer Christian ruiten breken. Hij stond op, nam zijn revolver, keek naar buiten en zag inbrekers aan het werk aan de overkant van zijn huis in Coulom- miers. Hij schoot en schoot raak. Hij trof niet een van de inbre kers, maar zijn buurman die eveneens wakker was geworden en buiten stond. De buurman was op slag dood en liet vrouw en kind achter. Christian, voorzitter van een schietvereni ging en dus scherp schutter, zat zes weken in voorarrest en werd in voorlopige vrijheid gesteld. De rechtbank van Meaux veroordeelde hem tot een jaar gevan genisstraf voorwaarde lijk, 1000 franc boete en 235.000 franc schadever goeding aan de weduwe. Christian begon aan de afbetaling en leefde zo zuinig, dat hij van de 235.000 franc er 200.000 wist terug te betalen. Inmiddels was zijn vader wakker geworden en herinnerde zich dat hij als hoofd van het gezin een wettelijke aansprakelijkheidsver zekering had gesloten tegen een premie van 60 franc per jaar. Hij was daardoor gedekt te gen alle mogelijke on gelukken die de schuld waren van de leden van het gezin. Christian sprak derhalve de ver zekeringsmaatschappij aan, maar die weigerde een cent uit te keren. De maatschappij stelde zich op het standpunt, dat Christian weliswaar onder een dak met zijn vader leefde, maar een eigen appartement had. Met behulp van des kundigen moest Chris tian bewijzen dat hij geen eigen kamers had en iedere maaltijd aan tafel van zijn vader nut tigde. Toen hij dat bewijs met heel veel moeite had geleverd, ging Christian tweemaal in hoger beroep. Tweemaal werd hij in het ongelijk gesteld, maar tenslotte won hij het in hoogste instantie. Het hof van beroep in Parijs heeft hem nu in het gelijk gesteld en derhalve moet de verzekerings maatschappij alsnog de 235.000 franc betalen. W'.

de Stem | 1970 | | pagina 15