ISRAEL verschuift vuurlijn SPANNING IN SEPTUAGINT morgen malse rosbief DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Frankrijk stelt Amerika gerust over wapen verkopen Afvalwater leiding bij Terneuzen beschadigd DE STEM Deining in Duitsland om studie generaal Schnez Mr. Hiltermann moet woorden terugnemen TWEE GEITJES: „STIEN" EN „SUZUKI" Donkere A l BOMBARDEMENTSDOELEN DICHTER BIJ CAIRO Goddijn: gemaakte afspraken gebroken Nederlandse bisschoppen kunnen celibaat niet afschaffen andaag in Biafra doet luchtaanval op havenstad Dr. ïesink: Inspraak in industrialisatiebeleid en van haar lie, gasolie, editie voor zeeland weerbericht een goed stuk vlees hoort erbij Aangenaaide handen geamputeerd VATIKAAN: Verschil „Groot aantal" 1 llOe jaargang no. 26321 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lei|endekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 vrijdag 9 januari 1970 IJzel Zwaar bewolkt; in de avond sneeuw en ijzel. Krachtige wind uit het zuidoosten. Overdag lichte dooi. KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14. TEL. 3751 (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-NASSAU De na tuur, huiverend onder de kille adem van de ijzige oostenwind, laat zich niet aan banden leggen: In de stal van het internaat De la Salle in Baarle-Nassau is gisteren een drieling geboren. Twee bokjes en een geitje. Broeder Dominicus die vol zorg de geitebaby's om- koestert verheugt zich uiteraard zeer over deze vroege geboorte. De zevenjarige Anton Dirven is er zo te zien ook erg mee in zijn nopjes. Overigens was er wel enige hilari teit op De la Salie: de vader is ge sierd met de naam van een be roemd schaatser: Suzuki, de moe der doet voor hem niet onder. Zij is genoemd naar Stien Kaiser (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens het heien van betonnen funderingspalen voor de sporthal in Terneuzen, is een deel van de afvalwaterleiding van de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen beschadigd. Naar de oorzaak en om vang van deze schade, die door de verzekering wordt gedekt, is een on- derzoek ingesteld. Het afvalwater dat normaal ten oosten van Terneuzen in de Wester- schelde wordt geloosd, wordt nu via I het gemaal bij Sluiskil in de ten wes ten van het kanaal Gent-Terneuzen j liggende rijks waterleiding gepompt en vandaar in de buitenhaven van Terneuzen. Van de afvalwaterleiding wordt gebruik gemaakt door industrieën in Sas van Gent, Westdorpe, Sluiskil en Hoek. i De heer G. H. E. M. van Waes, j burgemeester van Westdorpe en voor- 1 zitter van de Stichting afvalwater- j leiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan- L deren, sprak van een technische ver- I gissing. Over de schuldvraag wilde hij zich iniet uitlaten. „Ik heb er geen be- j hoefte aan slachtoffers te zoeken," zei hij. De beschadiging van de water leiding werd ontdekt door het hoofd Van de technische dienst van de af valwaterleiding. De buizen van de leiding liggen ongeveer vier meter diep onder de grond waar de sport- Ihal is geprojecteerd. De betonnen I heipalen veriëren in lengte van acht J tot eL meter. I Burgemeester J. Asschoff van Ter neuzen volstond met de mededeling dat de zaak in onderzoek is en dat hij daarom geen verder commentaar wilde leveren. Hij sprak de hoop uit dat de bouw van de sporthal er geen ^stagnatie van zou ondervinden. (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT Pastoor Joost Reuten, een van de leiders van de Septuagintgroep, heeft zich gisterenavond, desgevraagd, niet akkoord verklaard met het moment, waarop enkele leden van de stuurgroep het actieplan van Septuagint betreffende invoering van de gehuwde priester, heeft bekendgemaakt. Hij zei: „Nadat ik de woensdagmid dagvergadering van het pastoraal concilie had meegemaakt, waarin over het bisschoppelijk beleid in zake de ontkoppeling van ambt en celibaat was gesproken en over het moment waarop dit vrij gegeven zou kunnen worden, had ik liever gezien dat een of andere verklaring van onze kant pas gegeven zou worden na het be leidsprogramma van de bisschoppen, dat immers einde januari verwacht wordt". Pastoor Reuten wenst zich om deze reden echter niet van de Septuagint groep als zodanig te distantiëren. De mededeling van enkele leiders van de Septuagint, dat de groep niet lan ger meer op het bisschoppelijk beleid wenst te wachten en terstond tot actie zal overgaan, heeft tot een fel protest geleid bij het pastoraal con cilie. Secretaris-generaal dr. W. God dijn is van mening, dat de beslissing in lijnrechte tegenspraak is met het geen Septuagint tijdens het voorover leg voor het pastoraal concilie, met name tijdens het nationale priester- beraad op 24 en 25 november 1969 in Doorn, duidelijk heeft gesteld: Na mens Septuagint heeft kapelaan Jan Ruyter, volgens een mededeling van het conciliesecretariaat, daar gesteld, dat de huidige ambtscrisis vooral (ADVERTENTIE) 5^ doperwtjes, andijvie of champignons met Goed idee! rond het celibaat van nu af aan niet meer langs de weg van pressie tot een oplossing moet worden gebracht. De crisis dient te worden opgenomen in het beleid en in de besluitvorming van de gehele kerkgemeenschap. Juist daarom heeft Septuagint toen toegezegd, de uitspraak van de bis schoppen na het pastoraal concilie te zullen afwachten. Volgens pater God dijn verzwakt de inbreuk van Septua gint op deze afspraak de mogelijk heden, die de bisschoppen nu, na de meerderheidsuitspraak van het pas toraal concilie ten gunste van de ont koppeling van ambt en celibaat, heb ben, om spoedige en goede besluiten te nemen. Bij het protest van dr. Goddijn hebben zich aangesloten: dr. J. Les- crauwaet, voorzitter van de concilie- raad (maar niet namens deze raad), dr. B. Willems, voorzitter van de commissie die het ontwerp-rapport over het ambt samenstelde en drs. W. Chamuleau als rapporteur der dio cesane delegaties. De leiders van de diocesane delegaties hebben inmid dels meegedeeld, dat ook zij zich ak koord verklaren met het protest van pater Goddijn. Van de bisschoppen wordt volgende week, na de bisschop penconferentie van 13 januari, een reactie verwacht. Kapelaan Jan Ruyter van Septua gint heeft inmiddels laten weten dat hij de visie van pater Goddijn niet kan delen. Hij merkte donderdag op. „De afspraak in Doorn ging over een duidelijk beleid, waarin meteen na Noordwijkerhout een priester die huwde, ook zou kunnen blijven voor gaan. We hebben daarover in Doorn veel verder doorgepraat dan nu in Noordwijkerhout gebeurd is". WENEN (DPA) De poging van Oostenrijkse chirurgen in Linz, een man zijn beide afgesneden handen aan te naaien, is gisteren mislukt. De handen moesten weer worden geamputeerd nada( zich complica ties hadden voorgedaan. De man in kwestie die wegens diefstal gevan gen zat had zich met een snijmachi ne van de gevangenisboekbinderij beide handen afgesneden „om nooit meer te kunnen stelen". 5? (Yan onze correspondent) TEL AYIY De Israëlische luchtaanvallen op militaire kampen in de buurt van Caïro worden in Tel Aviv be schouwd als de inluiding van een nieuw stadium in de z.g. slijtage-oorlog tussen Egypte en Israël. In een redactioneel commentaar merkte „Haaretz" op, dat Egypte reeds meer had geleden dan Israël, maar het blad wijst erop, dat het Egyptische regime tot nu toe het publiek over tegenslagen in de oorlog om de tuin kon leiden of zelfs de vals optimisten kon opwek ken door overwinningen te verzinnen. „Maar omdat de doelen, die op woensdag aangevallen werden, zo dicht hij Cairo zelf lagen, zullen de ogen van het publiek waarschijnlijk voor de waarheid zijn opengegaan", aldus Haaretz. In feite is de vuurlijn nu ver naar het westen opgeschoven en het is nu niet alleen maar de frontlijn langs het kanaal en de Golf van Suez, die ge vaar lopen, maar ook de verbindingen en militaire installaties, die ver achter de linies liggen. Men vraagt zich af hoe Nasser zal gaan reageren, maar men slaat zijn militaire kansen niet erg hoog aan. De hernieuwde concentratie van Russische marine-eenheden in de Mid dellandse zee heeft hier tot nu toe weinig opwinding veroorzaakt. En terwijl men achterdochtig naar de Amerikaanse diplomatie kijkt, merkt men niet zonder interesse op, dat de hernieuwde Amerikaanse waarschu wingen aan Israël alleen betrekking hebben op Jordanië en de Libanon. Dit zou een Amerikaanse toestemming in acties tegen Egypte en Syrië kun nen inhouden. Aan de andere kant beschouwt men de Amerikaanse houding ten opzich te van de Franse wapenverkopen aan Libië als kortzichtig, aangezien het waarschijnlijk is, dat deze wapenen in Egypte terecht zullen komen. Inmiddels heeft Frankrijk beloofd de Verenigde Staten volledig op de hoogte houden over de lopende on derhandelingen met Libië over wa penleveranties, zo hebben betrouw bare kringen donderdag in Parijs meegedeeld. Volgens deze zegslieden zijn de Verenigde Staten door gedetailleerde inlichtingen van de kant van Frank rijk gerustgesteld over de mogelijke gevolgen van een wapenovereen komst met Libië. Hun aanvankelijke bezorgdheid over de Frans-Libische besprekingen werd veroorzaakt door persberichten, dat niet minder dan 50 Mirage-straalja- gers zouden worden geleverd en dat die wellicht zouden worden overge bracht naar Egypte, waardoor het bewapeningsevenwieht in het Mid den-Oosten zou worden beïnvloed. Maar Parijs zou de Amerikanen heb ben verzekerd dat deze berichten overdreven waren. (Van onze redactie buitenland) ROME De woordvoerder van het Vaticaan, mgr. Fausto Vaillanc, heeft in een reactie op de moties van het pastoraal concilie over afschaffing van het celibaat, gezegd dat de Ne derlandse bisschoppen niet de be voegdheid hebben om voor him gees telijken het celibaat af te schaffen. Alleen het Vaticaan kan beslissen over de vraag of priesters mogen hu wen, zo stelde hij. Mgr. Vaillanc trok in twjjfel of het concilie wel representatief was voor de Nederlandse katholieke priesters en leken. Mgr. Vaillanc reageerde in zijn verklaring niet op de verzekering van de Nederlandse bisschoppen dat zij de oplossing van het celibaatsvraag- stuk willen nastreven in dialoog met Rome en het wereldepiscopaat. Het blad van het Vaticaan, l'Osser- vatore Romano, heeft de aanbevelin gen van het pastorale concilie te Noordwijkerhout geheel genegeerd Maar in een artikel op de eerste pagina, dat gewijd was aan priesters, staat, dat deze „thans een van de heldhaftigste en op een bepaalde ma niet meest dramatische periodes van hun leven" doormaken. In het artikel wordt verschil ge maakt tussen „sterke priesters die de objectieve hoogwaardigheid van hun ambt zo goed verstaan en dee groepen van „gedesoriënteerde, on rustige en aarzelende priesters die de meest dringende attentie nodig hebben om hen te helpen uit hun moeilijke crisis te komen". De pauselijke internuntius in Ne derland, mgr. Angelo Felici, heeft in de afgelopen dagen een, naar zijn zeggen „groot aantal" telegrafische adhesiebetuigingen ontvangen, met betrekking tot zijn beslissing om de vijfde zitting van het pastoraal con cilie niet bij te wonen. Zoals bekend heeft kardinaal Alfrink de nuntius zelf en ook Rome herhaalde malen dringend verzocht, de vergadering bij te wonen, opdat ook een afgevaardig de van de paus zelf het verloop van de discussies over het celibaatsvraag- stuk van nabij zou kunnen volgen. Fruitkwekers eisen nieuwe en betere maatregelen van minis ter. Pagina 3 Objectief beschouwd heeft mi nister De Block het gelijk aan zijn zijde, meent onze finan- cieel-economische medewerker. Pagina 9 De kansen voor de loonwet zijn gestegen: Roolvink zal het om streden artikel 8 zo voorzichtig mogelijk gebruiken. Pagina 13 Yasser Arafat: een wapensmok kelaar, die guerrillaleider werd, heeft in de Arabische wereld een onmetelijk aanzien verwor ven. Pagina 15 Ard Schenk favoriet voor de Nederlandse schaatstitel. Pagina 17 Het toneel op de „smalle weg naar het verre noorden". Pagina 19 Stuifsneeuw en felle wind veranderden de Afsluitdijk gisteren in een moei lijke verkeersader. De dijk bad het aanzien van een langerekte poolvlakte. (Van onze redactie buitenland) FRANKFORT Het Westduitse parlement heeft zich gisteren ge worpen in de discussie om de in specteur van het leger, generaal Albert Schnez, wiens studie „ter verbetering van de inwendige or dening van het leger" een omstre den zaak is geworden. De chris ten-democratische afgevaardigde (oppositie) Johann Peter Josten, vroeg de regering of de generaal met pensioen zal worden gezon den; woensdag vroeg Erwln Horn, een politieke vriend van de so ciaal-democratische minister van defensie Helmut Schmidt om ver vanging van Schnez als inspecteur. Volgens Horn geeft de studie van de generaal blijk van een „schrik barend ondemocratische geestes houding". Schnez, wiens benoeming des tijds tot NAVO-opperbevelhebher voor Centraal-Europa na onder meer druk vanuit Nederland niet doorging, schrijft in zijn studie onder meer dat het bestaan van een militaire zielzorg de geeste lijken verplicht tot strikte loyali teit tegenover de opdracht van de strijdkrachten. Voorts eist de ge neraal dat „historisch valse af schildering van het militaire ver leden door de publiciteit" door het pers- en voorlichtingscentrum van het ministerie van defensie wordt rechtgezet. Dat de generaal ook aanhang heeft, blijkt uit een verzoek van de CDU/CSU-afgevaardigde Egon Klepsch, die de minister „in ver band met de stijgende onrust bij de strijdkrachten" om een onver wijld verhelderend woord vraagt. Klepsch noemt het overgrote deel van de voorstellen van de gene raal „goed en bruikbaar" en hij spreekt van een „oneerlijke drijf jacht op de verdienstelijke sol daat". OWERRI (AFP) Door een Bia- fraanse luchtaanval op de havenstad Sapele, in West-Nigeria, zijn twee fa brieken in brand geraakt en vier kleine schepen tot zinken gebracht. Dit meldt een Biafraans legercom muniqué. In het gebied van Onitsa zijn zwa re gevechten geleverd. De aanvallen van de Nigerianen, die zware verlie zen hebben geleden, zijn afgeslagen. Door de nieuwe toezegging van 1,2 miljoen voor hulpverlening aan oorlogsslachtoffers, welke op 22 december j.l. bij monde van de mi nister zonder portefeuille drs. B. J Udink is gedaan, is het totaal van de Nederlandse regeringsbij dra gen voor dit doel thans gestegen tot 18.237.500 gulden DE TV- EN RADIONIEUWSLEZER voor de V.S.-militairen in Vietnam, die zich -beklaagde over censuur op de nieuwsuitzendingen, zal voor een krijgsraad moeten verschijnen we gens insubordinatie. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dr. J. Tesink, di recteur van de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland, heeft voor alle takken van de land bouw gepleit voor het instellen van een schaderegelingscommissie. Dr. Tesink deed dit tijdens de algemene vergadering van de stichting in Mid delburg. Volgens dr. Tesink zou de in spraak van de landbouw in het in dustrialisatiebeleid tot uiting moeten komen in een schaderegelingscom missie, bestaande uit door de geor ganiseerde landbouw en de industrie benoemde deskundigen. De uitspra ken van de commissie moeten bin dend zijn. AMSTERDAM (A.N.P.) De Volkskrant en haar hoofdredacteur hebben in hoger beroep hun kort ge ding tegen de AVRO-radio- commentator mr. G. B. J. Hiltermann gewonnen. Deze is gistermorgen door de civiele kamer van het Amsterdamse Gerechtshof veroordeeld om op de eerst komende zondag na de be tekening van dit arrest in zijn rubriek „De toestand in de wereld", zijn uiteenzet ting aan te vangen met de mededeling: „Ik moet be ginnen u het volgende mede te delen: Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van 8 januari geoordeeld dat de in mijn uiteenzet ting van 12 oktober j.l. ge dane uitlating dat de Volks krant anti-semitisch is ge worden, achterwege had moeten blijven, dara zij geen rechtvaardiging vindt in de berichtgeving van die krant waarop ik mij in het kort geding heb beroepen". Voorts werd mr. Hilter mann verboden om op grond van gelijke of over eenkomstige feiten als waarop hij zich in het pro ces heeft beroepen, op eni gerlei wijze in het openbaar te herhalen dat de Volks krant antisemitisch is of is geworden. Op overtreding van dit verbod en niet na komen van de mededeling voor de radio is een dwang som gesteld van ƒ5000. Mr. Hiltermann werd veroor deeld tot de kosten van hel geding in beide instanties 1400. Het hof vernietigde het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de Volkskrant en haar hoofdredacteur in eer ste instantie het kort geding hadden verloren. Mr. Hiltermann zal ver moedelijk niet van dit ar rest in cassatie gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Dit heeft zijn advocaat mr. F. W. Goudsmit gisteravond desgevraagd medegedeeld. I L

de Stem | 1970 | | pagina 1