RIJKSPOLITIEGROEPEN OOK HERINGEDEELD kkoord oek Wraak motief inbraak sociale zaken Nederlandse boer voert bijna een procent van melkkoeien af Rijksweg 58 geliefd bij Antwerpenaren Veel telers hardfruit stoppen ,Ze lachen een beetje om me. li KANDIDATEN 1UZEN GEKOZEN Aantal verkeers ongevallen steeg 4 Invalide Hulstenaar vraagt onderzoek bij medische tuchtraad Botsing van geslipte auto's Broodactie voor vogels in Westdorpe 15.700 DIEREN NAAR SLACHTER vacht ententoonstelling „Herleving" loosterzand ERLAND kandidatenlijst KVP- E)ostburg vastgesteld Hoogwater Bijstandswet niet zo geschikt voor opvang van rampen ui onze correspondent) lUZEN Tijdens de open. nadering van de partij D'Ji; Ie definitieve kandidatenllji komende gemeenteraadsver voor Groot-Terneuzej stgesteld, zijn de volgend) en gekozen: 1 S. Vlieger, :n; 2 mevrouw J. L. A. Bik, tak, Zaamslag; 3 J. P. Jan- neuzen; 4 mevrouw P. van Houwink, Terneuzen; 5 ie Linde, Terneuzen; 6 S. J, m, Terneuzen; 7 K. C. SchonJ reuzen en 8 M. H. Huisman, sn. sr Vlieger verklaarde tijdenJ ■gadering dat D'66 bij de g° aadsverkiezingen op drie els in de gemeenteraad rs| DE STEM VAN DONDERDAG 8 JANUARI 19/0 ing Aan de schieting bij rek namen 62 schutters deel ig was: Hoogvogel Sjef Stantl Paul Martens en Oscar r rlijke stand Geboret zv. A. Mahu - Poppe; Jat. d.v. R. Bleijenberg-Michiel irco, zv. A. Allonsius - BuijjJ 'd: E. Boone, 20 jaar baut 17 jr.; W. WaumansS n R. Bulens, 22 jr.; E. var jr. en D. Buijs, 21 jr. Over! 1. van Overloop, w.v. Schelf r. iiiigsbestand Op 1 jam! had Koewacht 2406 inwo] aarvan 1259 mannen. In tc 26 jongens en 17 meisji Overleden zijn 23 pers mannen en 11 vrouwen. ;n zich 96 personen, 51 mail 45 vrouwen, terwijl in totaal onen de gemeente verlieteij nen en 45 vrouwen. Per 5: er hadden we dus: 128| en 1153 vrouwen. Een voom van 32. Er werden 25 hal voltrokken maar geen echl-f igen ingeschreven. Van onze correspondent) OSTERZANDE De postt eniging „Herleving" te Klot organiseert zondag 11 een duivententoonstelling ii aal J. de Waal uiven moeten zaterdag vï ;h.t tot negen uur ingekorli .eurinig die zondagavond w t half twaalf wordt gehoui viertal: een oude doffer, o jivin, een jonge doffer en eti kuivin. meesters zijn M. Willaert ril en A. Bosman uit Heikant, eze tentoonstelling zijn exte uitgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeland is in het surveillancegebied van de ryks- nolitie, het afgelopen jaar het aan tal doden in het verkeer op de rijks wegen met twee gestegen. Het totale aantal verkeersonge vallen is in geringe mate (met cir ca 4 pet) toegenomen. Gezien de jaar lijkse groei van het autopark in Ne derland, (10 pet) is de situatie er m jZeeland in elk geval niet ongunstiger op geworden. Volgens majoor H. F'. Borra, waar nemend commandant van de rijkspo- llitie district Middelburg, en de staf leden adjudant J. L. Boogaard (com mandant verkeersgroep) en opper wachtmeester A. N. M. van dei'Heij den. zijn de cijfers over 1969 niet ongunstig, maar de conclusie: „Het is peiliger op de weg geworden kan nen er niet uit afleiden. iet opereren van de „vuurvliegen" ran de algemene verkeersdienst op •ijksweg 58, kan (nog niet) als een 'Xtra beveiligende factor worden ge smeten. Dat hun 236 processen-ver- iaal wegens verkeersovertredingen m hun 1.173 waarschuwingen in de teriode van 19 augustus tot 30 no vember hun effect niet hebben ge klist, wordt zonder meer aangenomen, doch cijfers en statistieken zeggen over de vraag, of de weg veiliger of onveiliger wordt, feitelijk niet vol- loende. Wel is er een sterke indruk, Jat de ernst van de afloop der onge vallen, met name op rijksweg 58 is gedaald. Het totaal aantal ongevallen in liet gebied van het district Middelburg is gestegen van 1254 in 1968 tot 1275 in het vorige jaar. Het aantal doden in jhet verkeer daalde van 41 in 1968 tot 37 in 1969. In het rijkspolitiege- bied in Zeeuwsch-Vlaanderen steeg het totaal aantal ongevallen van 1020 jot 1042. Het aantal dodelijke ver- ;eersslachtoffers nam lüer toe van 16 tot 32. Het totale aantal verkeers- loden in het surveillancegebied in Seeland is derhalve gestegen van 67 lot 69. Van de in totaal 2.773 verkeers ongevallen, die in het rijkspolitiege- bied Zeeland zijn gemeld, was in 381 gevallen het niet-verlenen van voor rang de oorzaak. Onoplettendheid kwam met 332 op de tweede plaats en onvoldoende afstand houden kop- ptaart-botsingen) met 229 op de derde plaats. In 174 gevallen was het met frijlaten van de doorgang bij het jfsiaan oorzaak van een ongeval. Het complex van maatregelen, ver- eteringen en toezicht op rijksweg 8, waar het aantal ongevallen van 278 tot 285 toenam (terwijl de stij ging over heel Zeeland bij de 4 pet ligt) heeft een gunstige uitwerking od het ongevallencijfer op deze weg ehad. :ng van dit jaar werd reeds l[ voorzien voor deze bakks ster De Saeger deelde mee daj jende maand besprekingen W| andse instanties zullen begW ■er het Baalhoekkanaal en ijl reksluis. Over het .conomiséj van dit kanal zullen nog bjj ïgen moeten worden gevorol ille technische problemen zï' n opgelost, zei c' e minister. I de haven van Gent werd it j opnieuw gepleit voor een nie'I uis met een capaciteit vat| ton in Terneuzen naast sluis van 60.000 ton. 'Oiiersaantal Sint steen steeg met 1 Van onze correspondent) JT-JANSTEEN Het in- raantal van Sint-Jansteen leg per 31 december 1968 2031 mannen en 1969 vrou- In 1969 werden 33 mannen I vrouwen geboren, terwijl innen en 8 vrouwen overle- Er vestigden zich 70 mannen 4 vrouwen, waartegenover 'ertrek stond van 103 man en 107 vrouwen. In totaal en 52 huwelijken voltrok- en 4 echtscheidingen inge ven. Door alle mutaties is nwoneraantal gestegen van naar 4001 per 31 december (Van onze correspondent) BRESKENS De kandidaten lijst van de KVP voor de komende Raadsverkiezing van de nieuwe ge beente Oostburg is nu definitief vast gesteld. Op de lijst staan: 1 G. v. Schaik, Breskens 2 G Slaeijs, Biervliet 3 P. Rijen, IJzendijke, 4 F. Thomaes. foofdplaat, 5 G. Termote, Hoofdplaat R. Calon, Hoofdplaat 7 mevr. Re- toijn-de Baats, Oostburg 9 G. de adits, Schoondijke 9 E. v. d. Hemel Toede, 10 R. v. Damme, Groede. n, vrijdag 9 januari op Zoom 4.41 en 17.05 eert 3.47 en 16.18 Drimmelen 7.14 en 19.51 izen 3.08 en 15.39 gen 2.38 en 15.05 iinge 4.31 en 16.55 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI op vvoens dag om 18.00 uur Tijdelijk sneeuw o" ijzel met ge leidelijke stijging 'an temperatuur tot om of iets bo jen het vriespunt. J Weersvooruitzichten in cijfers ge iuddeld voor Nederland, oor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot Min. temp.: 3 tot 8 graden onder ormaal. Max. temp.: 3 tot 8 graden i Oder normaal. Kans op een droge eriode van minstens 12 uur: 70 pro mt. Kans op een geheel droog et- laal: 30 procent. ■oor zaterdag: Aantal uren zon: t' Min. temp.: van ongeveer noj »aal tot 4 graden onder normaa Max. temp,: 0 tot 5 graden ondei ooi-maal. Kans op een droge periode |^n minstens 12 uur: 70 procent >ans op een geheel droog etmaal: 40 jjrocent (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeentelij ke herindelingen op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben voor de rijkspolitie in Zeeland een interne reorganisatie nodig gemaakt. Voor Zuid-Beveland heeft deze reeds zijn beslag gekregen. Voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft zijn er wel plannen, doch deze moeten nog de vereiste goedkeuringsprocedure ondergaan, alvorens zij (per 1 april a.s.) kunnen worden uitgevoerd. In elk geval zal er in Zeeuwsch- Vlaanderen een zestal rijkspolitie- groepen blijven bestaan waarvan de groep Oostburg in omvang de groot ste in Zeeland zal zijn. Evenals op Zuid-Beveland gebeurd is, zullen de bestaande rijkspolitieposten in de ge meenten, die bij de herindeling in een groter verband worden samen gevoegd worden vervangen door z.g. rayoncommando's", terwijl de vroe gere „postcommandant" voortaan „rayoncommandant" zal heten. In de praktijk van het werk ver andert er voor d'eze politieambtena ren weinig. Zij zullen niet langer met een „eigen" burgemeester in hun ge meente samenwerken en hun bijzon dere recht o-m als hulpofficier van justitie in hun rayon op te treden, komt te vervallen. Aan dit recht ont leenden de postcommandanten de be voegdheid om zelfstandig tot inhech tenisnemingen over te gaan. Deze be voegdheid komt, in de gewijzigde op zet, nog slechts aan de groepscom mandanten toe. Op Zuid-Beveland, waar de nieuwe indeling in groepen en rayons zijn beslag reeds heeft gekregen, is ge bleken, dat deze voor het betrokken rijkspolitiepersoneel gene nadelen heeft opgeleverd. Wij vernamen een en ander van majoor P. H. Borra, plaatsvervangend districtscomman dant van de rijkspolitie in het dis trict Middelburg Majoor Borra, die in de loop van september majoor J. Warneke in diens functie is opgevolgd (voordien was hij verbonden aan het bureau werving van de rijkspolitie) kreeg kort na zijn komst in Zeeland met de gevolgen van de gemeentelijke herindeling van de rijkspolitieorgani satie in deze provincie te maken. Wat de rijkspolitieorganisatie op Zuid-Beveland betreft, is er een nieu we groep onder de naam Reimers- (Van een onzer verslaggevers) HULST De heer A. J. Fassaert uit Hulst heeft bij de medische tucht raad in Den Haag een klacht inge diend over een fout, die naar zijn me ning zeven jaar geleden bij een ope ratie is gemaakt. Sindsdien is de Hulstenaar niet meer in staat geweest om normaa! te werken. Dat wordt hem onmogelijk gemaakt door steken de pijn van onbekende herkomst. Of ficieel staat hij evenwel te hoek als werkgeschikt. In de aanklacht bij de medische tuchtraad heeft de heer Fassaert ver zocht om een onderzoek naar het ver loop van de operaties en de daaruit voortvloeiende consequenties. Inmiddels heeft hij de toezegging gekregen, dat de zaak in onderzoek genomen wordt. Het resultaat kan evenwel pas over een aantal maanden worden ver wacht. De heer Fassaert heeft tevens bij de gemeente Hulst aangeklopt voor financiële steun. Of dat daarin gunstig beschikt zal worden zal hij binnen veertien dagen horen. Hoewel hij sinds november vorig jaar niet meer kan werken heeft hij tot nog toe geen enkele uitkering gekregen. Op indicatie van artsen in Leiden is de Hulster inwoner enkele jaren geleden in eerste instantie invalide verklaard.Later werd deze verklaring in Goes na een tweede medisch on derzoek herzien en kreeg hij werk in de sociale werkplaats. Op eigen ini tiatief heeft hij daar tenslotte ontslag genomen. Met het verzoek aan de tuchtraad om een onderzoek hoopt de familie nu definitief een eind te kunnen ma ken aan alle twijfel. waal gevormd. De commandant van deze groep zetelt in Kruiningen. In de verschillende woonkernen bevin den zich rayoncommando's. Het groepsgebied Kapelle is als gevolg van de reorganisatie kleiner gewor den, doordat de vroegere posten Wolphaartsdijk. Wilhelminadorp. 's-Heer Hendrikskinderen en een deel van het vroegere 's-Heer Arendskerke zijn toegevoegd aan het gebied van de gemeentepolitie van Goes. Wemeldinge, vroeger een post commandant rijk, het thans „rayon". In Borsale, dat ook een deel van het vroegere groepsgebied Kapelle heeft gekregen, zijn thans vijf rayons gecreëerd. De groepscomman dant zetelt in 's-Heer Arendskerke, waar in de oude situatie ook een groepsbureau was gevestigd. Zodra, vast staat welke kern van de vele in Nieuw-Borsele centrumgemeente zal worden, zal het groepsbureau waarschijnlijk daarheen worden overgeplaatst. In het gebied van de groep Borsele zijn thans rayoncommando's geves tigd in Heinkenszand, Ovezande, 's- Gravenpolder, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp. Aan de reorganisatie, zo wel op Zuid-Beveland als in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn hearings met de betrokkenen geihouden. In de praktijk hebben de problemen, die rezen doordat enkele opperwacht meester organiek niet meer op Zuid- Beveland ondergebracht konden wor den zich ten gunste van deze men sen opgelost. DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van C.R.M.. mr. II. J. van de Poel, acht de algemene bijstands wet niet het bij uitstek aangewezen kader voor een doelmatige algemene regeling van in geval van rampen te treffen voorzieningen. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Tilanus (CHU)' over de mijnontplofing, die 17 no vember in Zierikzee grote schade aanrichtte. Doel van de algemene bijstandswet is in eerste instantie te voorzien in de noodzakelijke bestaanskosten, aldus de staatssecretaris, en niet het ver- strekken van schadevergoeding. Bij rampen kunnen op grond van de bij standswet en de groepsregelingen wel waarborgen worden verstrekt voor het handhaven van een bestaan uit een bedrijf. De staatssecretaris, die de vragen van dr. Tilanus mede namens de mi nister van Binnenlandse Zaken be antwoordt, acht de termijn waarbin nen tot dusver in de verschillende ge vallen een regeling voor de vergoe ding van directe schade is tot stand gekomen, redelijk en verantwoord. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dinsdagmorgen slipte in de bocht nabij de afrit van de nieuwe brug te Terneuzen de vrachtauto van P. W. uit Klooster- zande en kwam tegen een lichtmast terecht, Even later slipte een tweede vrachtauto, bestuurd door A. B. uit Tholen en kwam tegen de eerste vrachtauto. Een derde auto, bestuurd door J. A. D. uit Hulst trof op de zelfde plaats een zelfde lot en bot ste tegen nummer twee. De drie auto's liepen aanzienlijke schade op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Twee slag aders van het verkeer in Zeeland, rijksweg 58 door Zuid-Beveland en de Oost-Westverbinding in /.eeuwsch-Vlaanderen hebben de ■djkspulitie veel zorgen gegeven en zij doen dat nog. De Oost-Westver- uinding in Zeeuwsch Vlaanderen olijkt in de zomer meer en meer een verbindingsweg tussen de ag glomeratie Antwerpen enhet kustgebied bij Knokke te worden. Om hun eigen overbelaste ver keersaders te mijden kiezen veel Antwerpenaren op zomerse dagen hun route naar en van de kust via Nederlands gebied De rijkspo litie heeft de ANWB gevraagd om „erwiUf van deze passanten de route tussen Antwerpen en de Belgische zeekust ook op Neder lands grondgebied door middel van wegwijzers aan te geven. Dat voorkomt gevaarlijke opstop Dingen bij kruispunten, waar de Belgische automobilisten over d» te volgen route gaan twijfelen er stilhouden. Rijksweg 58 is, door de aanle; van kruipsporen, die niet allee net langzame landbouwverkee van de weg houden, maar ook a vluchtstrook dienst zijn gaan doer betrekkelijk veiliger geworden. Toch blijft het gedeelte Kruinir gen-Korteven gevaarlijk. De ci fers over 1969 tonen aan: op b< gebiect van de gemeente Kruinii gen 76 ongevallen. Krabbendijk 41 en Rilland-Bath 40 Over he geheei genomen, en zeker bij een vergelijking met 1967, is er van een spectaculaire stijging van hel aantal ongevallen geen sprake. Het aantal doden is sinds 1967 zelfs cpvallend gedaald. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij een in het afgelopen weekeinde in het kantoor van Sociale Zaken te Middelburg ge pleegde inbraak, blijkt niets te zijn vermist. Wel is er in het kantoor een grote ravage aangericht. De Middelburgse recherche houdt het voor mogelijk, dat de inbraak is ge pleegd door iemand, die zijn woede op de dienst voor Sociale Zaken heeft willen koelen. De meer dan normale wanorde, die er in het kan toor heerste, zou daar een aanwij zing voor kunnen zijn. Een andere mogelijkheid is, dat de inbraak door een amateur is ge pleegd, die op zijn speurtocht naar (niet aanwezig) geld eenvoudig alles overhoop heeft gehaald. In Middelburg circuleert het ge rucht, dat er verband zou bestaan tussen de brandstichting in het ge bouw van de arrondissementsrecht bank, vorig jaar, en de inbraak in het kantoor voor Sociale Zaken. Vol gens een woordvoerder van de Mid delburgse gemeentepolitie is er van een dergelijk verband beslist geen sprake. Noch in de zaak van de rechtbankbramd, noch in die van de inbraak in het kantoor van Sociale Zaken heeft de recherche tot dus verre arrestaties kunnen verrichten. De politiewoordvoerder wijst er ver der op, dat bij de brand in het ge bouw van de rechtbank alle eventu- de sporen afdoende zijn uitgewist. „Dat wil echter niet zeggen, dat wij de hpop om de schuldige te kun nen grijpen, hebben' Opgegeven. Vaak komt na maanden, soms door toeval lige omstandigheden, een duistere zaak toch nog tot klaarheid", aldus de woordvoerder. De 23-jarige kelner E. H. de V. is in verband met de inbraak gearres teerd. Hij trachtte de kluis te openen, doch zonder resultaat. Inmiddels heeft hij bekend deze diefstal te hebben gepleegd, daar hij in ernstige finan ciële nood verkeerde. Tevens beken de hij in de nacht van 3 op 4 oktober 1969, samen met de 33-jarige thans gedetineerde Middelburgse loswerk- man W. O., te hebben ingebroken in het gebouw van de Nederlandse Spoorwegen te Middelburg. Er werd indertijd het z.g. koffiepotje, inhou dende twintig gulden, ontvreemd. E. H. de V. zal vrijdag a.s. voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. (Van onze correspondent) KAPELLE De moeilijkheden in de fruitteelt stonden centraal in de toespraak die de directeur van de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge, de heer A. C. de Klerk woensdagmid dag hield bij het begin van de eerste veiling in het nieuwe jaar. De heer De Klerk wees er op dat in de hardfruitsector de moeilijkhe den zeer groot zijn door te lage prij zen. Gelukkig kon hij voor wat de veiling in Kapelle betreft spreken van een breed draagvlak. De heer De Klerk wees er op dat reeds enkele jaren de teler van hardfruit steeds opnieuw hoopt dat het beter wordt, maar het werd de laatste jaren steeds slechter. Er heerst daarom in de fruitteelt een zeer pessimistische stemming en ve len besluiten om er mee te stoppen. De telers van hardfruit voelen zich volgens de Kapelse veilingdirec teur de dupe van een onvolmaakte EEG waarin Nederland netjes doet wat is voorgeschreven terwij] men elders zijn eigen gang gaat en de na tionale fruitteelt steunt en stimu leert. De maatregelen van de Minister van Landbouw voor de fruitteelt die in nood is, noemde de heer De Klerk voor 90 procent van de bedrijven in dit fruitgebied van geen betekenis. Hij deelde verder mede dat er op het ogenblik in Zeeland aanvragen zijn voor het rooien van 1600 ha. ap pels en peren, dat is bijna 30 procent van het areaal. Het betekent dat de aanvoer van een grote fruitveiling gaat verdwijnen. Hij wa., van me ning dat nen ook van veilingzijde in Zeeland niel "ichtvaardig aan dit rooien voorbij zal kunnen gaan. Ten slotte bleek uit zijn mededeling dat er voor de komende maanden nog bijna 5 miljoen kg. appels en peren bij de leden van de veiling to Kapel- Ie voor verkoop beschikbaar zijn. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE „Als dit winter se weer nog lang aanhoudt wordt de situatie voor de vele vogels rond Westdorpe kritiek. Nu al heb ik verschillende dode vogels aange troffen tijdens mijn fietstochten door de streek. Er moet eten ko men!! Ik doe een beroep op iedere inwoner om overgebleven brood en an.dere etenswaren naar het ge meentelijk slachthuis in de Mau- ritsstraat te brengen. Mijn colle ga's en ik zullen er dan voor zor gen dat de dieren worden gevoe derd". Aan het woord is de heer H. van de Laak (57). Een Brabander van origine, die nu zo'n vijf jaar in Westdorpe woont. Naast zijn werk bij openbare werken is hij concier ge van het dorpshuis. „Tot vorig jaar was het geen probleem voed sel voor de vogels te verzamelen. Wij haalden toen nog het paard en wagen vuil in het dorp op. Rond de vuilnisbelt aan de voormalige Ka pittelstraat zaten vooral 's winters enorm veel vogels". „Er was toch volop eten. Hele pakken brood vonden wij tussen de vuilnisresten. De meeuwen, me rels, lijsters, kraaien en wilde gan zen konden op die manier van het nodige worden voorzien. Helaas gaat dat niet meer, omdat ons vuil nu naar Koewacht wordt gebracht. Alleen particulieren storten nog in Westdorpe hun teveel aan afval". „In de kerstweek vorig jaar ben ik zelf op pad gegaan om hier en daar wat voer te strooien. De nood was n.l. hoog. Ik ben een echte na tuurliefhebber. De mensen in Westdorpe lachen zo'n beetje om mijn gedachten. Ze vinden dat sen timenteel gedoe. In Brabant lag dat anders. Daar is zoiets normaal. Trouwens iedereen is in deze ge meenschap wat lauw als het om be paalde acties gaat. Inzamelingsac ties voor Tunesië en Biafra vallen hier niet zo best". Ook de schooljeugd heeft weinig interesse vind ik voor de natuur. Tijdens mijn zwerftochten zie ik meermalen dat jongens bezig zijn met ijzeren vallen vogels te van gen. In plaats van die dieren aan voedsel te helpen, maken ze ze dood". „In de winter komen veel vogels naar deze streek omdat het klimaat hier veel milder is dan in het noor den van ons land. Maar als er geen hulp in de vorm van voedsel wordt geboden, schieten zij er nog niet veel mee op. Mijn bedoeling is dat in navolging van voederacties in andere steden in het land, in West dorpe soortgelijke hulp wordt ge boden". „Volgens mij blijft er goed ge noeg oud brood over. Dat merkte ik vroeger wel. Als de schooljeugd ook mee gaat doen, zou dat een prachtige kennismaking zijn met de natuur. Alleen in een andere bete kenis dan het achternazitten van die dieren", aldus de heer Van de Laak, die een allesbehalve lach wekkende indruk maakt". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim 2400 Nederlandse veehouders brengen in de komende maanden 15.700 koeien naar de slachtbank. Daarmee verdienen deze vee houders een slachtpremie, die onderdeel uitmaakt van het laatste Mansholt- plan voor boeren in de EEG. Het relatief grootste aanbod komt uit de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Het plan Mansholt wil kleine, on rendabele bedrijven zoveel mogelijk afstoten. Daarom ig een slachtpre- mie-regeling ingesteld. Verder heeft de regeling ten doei het laten slin ken van het overschot aan melk en zuivelprodukten. Er is nu ongeveer 0,9 procent van de Nederlandse melkveestape] voor de slacht opge geven. Dit betekent niet dat het overschot aan melk en zuivelpro dukten zal verminderen. De vee houders laten uiteraard de koeien slachten, die het minimum aan melk produceren. De invoering van de slachtpremie is slechts een expe riment, dat bij herhaalde uitvoering invloed op het overschot kan heb ben. Dit laatste zit er waarschijn lijk wel in. Het slachten moet ge beuren in de periode van 9 febru ari tot en met 30 april. Doordat het slachten over ruim twee maan den is verspreid, zullen de vlees- prijzen hoogstwaarschijnlijk geen merkbare verandering ondergaan. Door die spreiding zal er ook nau welijks stagnatie in de abattoirs op treden. De deelname aan de slacht- premie-regeling beantwoordt aan de gemiddelde verwachtingen van de verschillei.de landbouwinstanties. De veehouders zijn erg tevreden over de regeling, omdat ze nu ver zekerd zijn van een behoorlijke prijs voor hun overtollige dieren. De premie bedraagt ongeveer f 724,- per koe. Ook in de andere EEG-landen, waarvan de cijfers beginnen binnen te lopen, loopt de regeling voor zover dat al te bekijken valt goed. Alleen in Frankrijk liggen de cijfers naar verhouding lager, omdat daar een bedrijfsbeëindigingsregeling aan de slachtpremie is gekoppeld. In de slachtpremie-regeling zijn alleen melkgevende koeien en drachtige vaarzen begrepen. De re geling is ingegaan op 11 oktober. Van 1 tot en met 20 december kon den de veehouders verzoeken indie nen om voor de premie in aanmer king te komen. De veehandelaar moest een verklaring tekenen, waardoor hij zich verbindt geduren de vijf jaar na het slachten van de laatste melkkoe volledig van de melkproduktie af te zien. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 3