Hulst krijgt wellicht museum voor landbo uwwerktuigen Orgel in Clinge gerestaureerd is RIET H. VOOR HAAR RECHTERS Ik heb m'n man en m'n geen druppel vergif gegeven vader RIJIG OOK Nog geen akkoon over Baalhoek GOED LEVEN MET WILDE DISCUSSIES D'66-KANDIDATEN TERNEUZEN GEKOZEN Aantal verkeers ongevallen steeg 4% In voormalige 16e eeuwse boerderij van familie De Boel BEHEER LOKAAL EDITIE VOOR ZEELAND RAYONKANTOREN Concert Noodlot Zoete koek Details Spijt Non VERRASSING OP T.V. ,Het Land van Hulst' komt zondag bijeen Koewacht Duivententoonstellinjj van „Herleving" in Kloosterzand TUSSEN BELGIë EN NEDERLAND: Inwonersaantal Sint' Hoogwater DE STEM VAN DONDERDAG 8 JANUARI 1970 (Van een onzer verslaggevers) HULST De voormalige boer derij van familie De Boel aan de Overdamstraat zal vermoede lijk een bestemming krijgen als museum voor landbouwwerktui gen. Zowel de oudheidkundige kring De Vier Ambachten als de gemeente Hulst en Monumenten zorg voelen veel voor restauratie van de boerderij. Hoewel het complex in het sane ringsplan valt, is zo goed als zeker dat het niet zal worden afgebroken. Binnen welk tijdsbestek een en an der aangelegd zal moeten worden Is niet bekend. Hoewel in principe is besloten tot restauratie, zijn daarvoor de nodige financiën bij lange na nog niet beschikbaar. Bin nenkort zal een architect worden aangezocht om een begroting op te stellen. Aan de hand daarvan zal moeten worden bekeken, welke stappen men kan ondernemen. De boerderij en ook de er bij be horende schuren hebben een gron dige opknapbeurt nodig. Het com plex dateert uit de zestiende eeuw. Aan de woning zelf is in de loop der jaren het een en ander veran derd. Verwacht wordt dat de schu ren nagenoeg in de oude staat kunnen worden teruggebracht. Het zal alleen een aanzienlijk bedrag vergen. Kunnen deze plannen inderdaad uitgevoerd worden, dan zal waar schijnlijk de oudheidkundige kring het beheer van het museum op zich nemen. Op de eerste plaats zal de ruimte natuurlijk worden be nut voor de expositie van oude landbouwwerktuigen. De Hulster dierenarts W. Colsen heeft in de afgelopen jaren op eigen initiatief een rijke verzame ling oude gebruiksvoorwerpen we ten te vergaren. Bij gebrek aan de nodige accommodatie in Hulst zelf, heeft hij de collectie aanvankelijk in bruikleen afgestaan aan het openluchtmuseum in Arnhem. Toen dat werd opgeheven, zijn alle voor werpen uitbesteed aan Wageningen, waar ze nu nog te bezichtigen zijn. Het ideaal van de heer Colsen is echter een museum in Hulst. Voor zijn verzameling zou de boerderij van familie De Boel zich uitstekend lenen. Een en ander zou kunnen worden aangevuld met een verza meling cud-Zeeuwse klederdracht van de oudheidkundige kring. Het museum zal zich vooral rich ten op het oostelijk deel van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Alleen uit dit gebied zullen er straks eventueel oudheidkundige bijzonderheden zijn te vinden. De boerderij op zich is overigens een bezoek zeker waard. Zelfs in de huidige staat. De woning en de schuur staan langs een binnenplein dat als voorbeeld van een oud- DAQBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Abonnementsprijs 14,75 per kwartaal (excl. 50 cent incas sokosten). f 5.10 per maand (incl. 7 cent incassokosten). HULST: Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES- Klokstraat 1, Tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING Na kantooruren te) 01180-5550 (midden-Zeeland) en tel. 01158-1940 (Z-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Chef-Zeeland: A. F. Koopman (01180-7438) Postbus 116 Middelburg Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen G. van Berke] (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. '/erlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A. ScheU (01150-4865) Ass. redacteur W Z.-Vlaanderen W van Dam (01170-2096) Redacteur Zuid-öeveland en N.-Zeeland: J. Robesin (01100-8030) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer, Trumanlaan 10. Axel EXPLOITATIE ADV.: Inspecteur Zeeland: L. K. M de Jong (01150-4281) Hulst en O.Z. Vlaanderen: Th. de Bakkei (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Be velar,d. C. Menu (01100-8030) At f V.x V Zeeuws boerenerf sterk tot de ver beelding spreekt. Er zal alleen veel werk moeten worden verzet, voor dat het complex de status van mu seum waard is. De belangstelling voor een land bouwmuseum in Hulst bestaat al vrij laUó. Op dit gebied hebben de liefhebbers van oudheidkundige voorwerpen een verwoed voorvech ter in de heer Colsen, die al jaren lang ijvert voor een dergelijk mu seum. Overigens tot nu toe zonder resultaat. Daarin zal hopelijk vrij De oude Zeeuwse boerderij a de Overdamstraat in Hulst. spoedig, al is de juiste termijn waarbinnen een en ander gereali seerd kan worden niet bekend, een eind aan komen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Technici van het orgel bouwers bedrijf Vermeulen uit Weert zjjn begonnen met de installatie van het kerkorgel in de H. Henricusparochie in Clinge. Het werd vorig jaar januari naar Weert gebracht voor een grondige onderhoudsbeurt. Het ligt in de bedoeling het gerestaureerde in strument op een nog nader te be palen datum met een concert of ficieel in te wijden. Het zal vermoedelijk nog veertien dagen duren voor de eerste orgelto nen in de Clingense parochiekerk weer zullen klinken. De firma Ver meulen denkt deze tijd nodig te heb ben om het historische orgel volledig te installeren. Woensdag heeft men de kast geplaatst Vandaag zal een aanvang worden gemaakt met de montage van alle vitale onderdelen. Als dat gebeurd is, kan het orgel meteen ingeschakeld warden bij alle kerkdiensten. De restauratie heeft een bedrag gevergd van ruim f. 32.000. Voor een belangrijk deel gesubdieerd door rijk, provincie en gemeente. Het res terende gedeelte is aangevuld met de opbrengst van acties uit particu lier initiatief. De parochianen van de Clingense Henricuskerk hebben het precies een jaar zonder orgel moeten doen. In die periode heeft men het gemis van goede orgelmuziek provisorisch kun nen compenseren door het gebruik van een harmonium. Geen wonder dat de pastoor van het dorp blij is met de behouden terugkeer van het eeuwenoude instrument. Het dateert van het eind van de achttiende eeuw. Het orgeltje is veel ouder dan de parochiekerk zelf. Die staat er nog geen honderd jaar. Ver moedelijk is het orgel e% geschenk van parochianen of bevriende eolle- gas's van de toenmalige pastoor. In de loop der jaren heeft het echter veel te lijden gehad van de tand dies tij ds. De koster-organist van de parochie kreeg steeds meer moeite om uit de fraaie pijpen een enigszins muzikaal geluid te halen. Daarom werd in 1968 besloten het orgel voor een grondige opknapper uit te besteden aan de Limburgse orgelbouwers, die op dit gebied hun sporen al hebben verdiend. Als het orgel over veertien dagen in het kerkinterieur staat te pron ken zal het nauwelijks zijn te onder scheiden van het instrument dat be gin vorig jaar de deur uitging. Men heeft bij de restauratie ook de gele genheid aangegrepen om notities te maken van gegevens die op ver schillende onderdelen voorkwamen Voor de officiële ingebruikneming wil het kerkbestuur voorlopig een gunstiger tijd afwachten. „Want" aldus de pastoor, „we willen niet het risico lopen dat een eventueel con cert door slecht weer een misluk king zou worden". Wel staat vast dat het ccncert wordt gegeven door de adviseur van de katholieke orgel raad Ans van de Harst. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Ik heb mijn man en mijn vader geen ene druppel vergif gegeven. Ik wil ervoor het vuur in". Riet S.-H. (46) legde plecht statig de hand op haar hart om haar overtuigingskracht te ac centueren. Dat extra gebaar kon ze dan ook best gebruiken, want aan het eind van de eer ste van de zes zittingsdagen, die de Bossche rechtbank aan de zaak van de „Schijndelse gifmengster" zal besteden, moest Riet tegen een massa bezwarende getuigenverkla ringen opboksen. Met een licht benadrukte verwon dering in de stem vroeg de rechbank- president, mr. Th. Geense: „Blijft u nu werkelijk bij uw laatste verkla ring, ondanks alles wat deze getuigen hier gezegd hebben?" „Beide mannen zijn een natuurlijke dood gestorven," aldus Riet. De officier van justitie, mr. J. Booster, heeft haar twee gifmoorden en zes pogingen daartoe tenlaste ge legd. De moord op haar eerste man, Jan van Eijnthoven, en haar vader, Petrus H. en in het vooronderzoek sprak zij over 22 gevallen pogin gen tot vergiftiging van haar vroe gere Geleense buurvrouw, met wiens man ze een verhouding had, haar tweede man en ook bij haar eerste man. Ze moet reeds in januari 1959 met die pogingen zijn begonnen. De officier las vijf dicht betypte vellen, die de dagvaarding vormen gister morgen voor. Er zijn 23 getuigen op geroepen, onder meer zeven politie mannen, zes (voormalige) familie leden en vijf gerechterlijke doktoren. De kleine, iets tengere huisvrouw moeder van vijf kinderen met een wat bol gezicht, waarop een gou den bril; gekleed in haar gebroken- witte jasje en verfomfaaide bruine plooirok, heeft het de rechtbank op de eerste dag heel lastig weten te maken. De vrouw wordt in een rapport van de reclassering „ongeremd aanhalig, vlinderachtig en hyperseksueei" ge noemd. Ze deinsde er niet voor terug een van haar vele minnaars in weerwil van haar eigen man tot peter te bombarderen van een kind, dat die man bij haar had verwekt. Mannen waren niet alleen haar hobby, maar zijn ook haar noodlot geworden. Haar twee echtgenoten, een buurvrouw, met wier man zij een verhouding had, en haar eigen vader heeft ze volgens de tenlastelegging resp. vermoord en gepoogd te ver moorden. En wel door in hun koffie, soep of op hun boterhammen vergif te doen. Ze bediende zich van een waar scala landbouwvergiften gele fosfor, parathion, rattenkruid, DDT, lindaan, en zinkfosfide om er een paar te noemen. Gisteren bepaalde de rechtbank zich tot de moord op Riets eerste man, Jan van Eijnthoven, die op 2 juni 1962 op 35-jarige leeftijd over leed. Riet S. heeft de dood van die man eerst voor haar rekening geno men, maar nu suggereert ze, dat hij zelfmoord heeft gepleegd door para thion te drinken. Door deze nieuwe lezing raakte ze gisteren keer op keer in het nauw, maar ze liet zich niet voor één gat vangen. Wanneer ze zich in het nauw gedreven voelde, was haar stereotype antwoord: „Ik kan het m'n eigen niet meer herinneren. Ik blijf bij m'n laatste verklaring," of: „Het is al zo lang geleden", en: „Ik weet nergens niks van." Boven dien betwistte Riet elke getuigever- klaring. Tijdens de ochtendzitting wankelde ze een keer en scheen ze flauw te vallen. Een parketwacht wist haar nog juist op tijd op te vangen, 's Mid dags dreigde dit tafereel zich weer te herhalen, maar de president ge lastte een parketwacht kribbig: „Blijf er nou bij staan, anders valt ze weer om." En vragend aan Riet, die regel matig huilbuien kreeg: „Bent u nou ziek of niet?" Haar antwoord was een langdurig stilzwijgen. En dan te bedenken, dat het er aanvankelijk zo rooskleurig voor po litie en justitie had uitgezien. Eind 1968, toen het vooronderzoek net op gang was gekomen, heeft Riet na een slopende verhoornacht op het politie bureau in Sehijndel bekend, haar eerste man te hebben vermoord. „Ik ben blij, dat ik het gezegd heb," bekende ze. Bovendien herhaalde ze die erkenning nogmaals tot in details bij de rechter-commissaris en de le den van de raadkamer. Maar na twee maanden herriep ze alles: „De politie heeft twee uur lang die verklaring uit me liggen persen. Ik weet nergens niks van," aldus Riet. In november 1968 wist ze dat nog wel: ze was na een ruzie tussen haar man en een van haar vrijers tot het besluit gekomen, Jan van Eijnthoven uit de weg te ruimen. Jan wilde met behulp van parathion vier jonge katjes dood maken. Dit bracht Riet op een idee. Daags er na gaat ze een paplepel parathion in de koffie van haar eigen man doen, die binnen korte tijd overleed. Gisteren beweerde Riet: „Ik heb het flesje niet eens in mijn handen gehad. Op het politiebureau hebben ze wel honderd keer gezegd: je hebt je man vergiftigd. Maar steeds heb ik gezegd: je liegt het! Uiteindelijk ben ik door de knieën gegaan en heb ik gezegd: ja. Maar zoek het zelf maar uit verder." Adjudant S. Scheen van de rijks politie moest gisteren wel bekennen, dat „we natuurlijk wel eens tegen haar zijn uitgevallen. We waren ook weer niet van die hele lieve jongens, al hebben we alles wat ze zei voor zoete koek geslikt." Hij zei ook, dat Riet vanaf het eerste uur geëmotio neerd was. „Ze huilde soms en rookte ontzettend veel sigaretten." De officier van justitie wilde bij herhaling graag weten, waarom Riet niet onmiddellijk na haar bekentenis op het politiebureau „met de echte waarheid" was gekomen. En waarom ze pas twee maanden later de rechter commissaris had geschreven. Riet: „Nee, twee dagen later." Mr. Booster: „Kom nou. Waar is Jan dan aan ge storven?" Riet: „Dat weet ik niet. Ik ben geen dokter." In het reclasseringsrapport staat over Riet S., dat ze zich snel verliest in details. Het is goed mogelijk, dat die karaktereigenschap haar gisteren ook parten heeft gespeeld. Ze begreep herhaalde malen de vragen van de dan ook wel erg kritisch spre kende president van de rechtbank niet. Maar hoe dan ook: met het vorderen van het slepende verhoor begon ze zich steeds vaker tegen te spreken. Haar nieuwe versie („Mijn laatste verkalring") komt er op neer, dat ze op de fatale morgen niet wist waar Jan was. In de keuken zou ze zijn voeten onder een gordijn hebben zien uitsteken. Daarachter zou hij te gen de muur hebben gehangen. Riet heeft in de tijd daarna steeds gezegd, dat haar man zou zijn gestorven aan een hersenbloeding. Ze vertelde daar steevast bij, dat hij daarvoor wel eens was opgenomen in een zieken huis. Familieleden van het slachtoffer kwamen de rechtbank vandaag even wel vertellen, dat Jan „nooit ziek is geweest en ook nooit klachten had laten horen." Later op de bewuste tweede juni vond de vader van Riet in de schuur een geopend flesje met parathion. In haar eerste lezing heeft Riet daar over verklaard: „Ik zei tegen vader: za? het dan maar zeggen. Daarop zei hij: om de godverdomme niet." Een broer en een zuster van Riet hebben deze uitlating later van Riet gehoord. De vader is twee jaar later overleden. De officier van justitie zegt: vermoord door Riet. In 1963 hertrouwde Riet met Frans S. „Met grote spijt. Hij heeft me op zijn knieën gesmeekt met hem te trouwen," beleed te huilend. Volgens de reclassering was het Frans alleen maar te doen geweest om met een twintig jaar jongere vrouw, die vaak „in" was bij cafébezoekers „te pronken". Ook dit huwelijk van Riet liep mis, zo zeer zelfs, dat ze Frans uit diens eigen huis zette. Daarop pas is hij naar de politie gegaan. Het raadselachtige in deze hele gifzaak is nl., dat de beide echtgeno ten van Riet nagenoeg vanaf het be gin van hun huwelijk geweten heb ben, dat Riet hen probeerde te ver giftigen. Maar de mannen zwegen, waarom dan ook. Jan voor altijd en Frans jaren achtereen, tot het ook voor hem bijna te laat was. Het is welhaast onbegrijpelijk, waarom de Schijndelse politie al in 1962 niet heeft ingegrepen. Toen ver trouwde de huisarts de dood van Jan van Eijnthoven niet. De dokter wilde geen overlijdensakte tekenen en stel de voor sectie te laten verrichten. Riet reageerde daarop met: „Jan heeft al genoeg geleden." De arts: „Maar de man is toch dood?" Riet: „Laat hem nou maar met rust." Later op die dag tekende de dokter toch maar de akte. Doodsoorzaak: hersenbloe ding. Maar op dezelfde dag is een kennis van Jan naar de politie gegaan met de boodschap: „Die dood van Van Eijnthoven is geen zuivere koffie." Dat zei deze getuige dus al in juni 1962. Maar de politie ging niet op de zaak in, ondanks Riets reputatie. Ook niet toen de vader van Riet twee jaar later stierf. Riet zou ook hebben geprobeerd, een non, die op de tweede juni 1962 kwam condoleren, voor haar karretje te spannen. De kloosterzuster vertelde gisteren: „Riet vroeg, wil je me een plezier doen? Ik moest een sehuim- massa van het gezicht van de over ledene vegen. Ik heb het gedaan, maar vond het wel vreemd." En zelfs nog twee dagen voor haar arrestatie heeft Riet nog geprobeerd het gevaar, dat haar bedreigde, te keren. Met een van haar vele Schijn delse vrienden had ze een afspraakje gemaakt. Als tegenbeloning moest hij nagaan, wat er op het kerkhof was gebeurd met de graven van haar man en haar vader. Op zjjn vraag of Riet dan een bezwaard geweten had, ant woordde ze: „Ze hebben van mij niets gehad." „Van die vreemde opmerking dacht ik het mijne wel," aldus de Schijndelse vriend. Riet: „Ik herinner me het niet meer...." (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het VARA-pro- gramma „Goed Leven" werd gister avond plotseling een echt televisie programma. Het begon met een volle zaal van het nieuwe jaar beursgebouw in Utrecht, waarin een gespreksleider links en rechts vragen begon te stellen over van tevoren aangekondigde onderwer pen. Na de vertoning van een deel uit de Duitse t.v.-documentaire „Opvoeding tot ongehoorzaamheid" sprongen leden van het onderwijs- front, dat aan de samenstelling van het programma had meegewerkt, protesterend voor de camera's. Uiteraard werd het aanvankelijk een chaos. Al gauw kwam er echter een kristallisatie van het protest. Men zei het vertoonde VARA-pro- granima waardeloos te vinden, om dat het volkomen vrijblijvend en actieloos bleef. „Het programma zet zelfs niet aan tot denken over, laat staan tot concreet verzet tegen zaken als de verrotte woningbouw, het autori taire onderwijs en de verkalkte vormen van gezinssamenstelling". Na een wilde discussie greep de programmaleiding, die aanvanke lijk letterlijk nergens was, de kans om de overigens slecht voorbereide actie toch weer keurig om te bou wen tot een nette hearing met een echte autoriteit. Dat lukte zo'n beetje. Henk de By en Fier Tania kon den aan bet slot van het program ma echter geen samenvatting geven omdat pogingen in die richting door het samenvallen van handgeklap van het publiek en een microfoon- storing, moesten worden opgege ven. (Van onze correspondent) HULST De postzegelclub „Het Land van Hulst" houdt zondag 11 ja nuari om twee uur een bijeenkomst in hotel Van Oosterom te Hulst. Van af half twee is de nieuwtjesdienst aanwezig en bestaat er gelegenheid tot ruilen Te verkrijgen zijn de Herdenkings zegels van het statuut voor het ko ninkrijk van Nederland, Suriname, en de Nederlandse Antillen met F.D.C. Na het otficiële gedeelte is er een verloting met als hoofdprijs een serie kinderzegels van 1934. Tot besluit wordt een veiling gehouden, waarbij meerdere kaveltjes te koop' worden aangeboden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de opt, bare vergadering van de partij D'i waarbij de definitieve kandidaten]^ voor de komende gemeenteraadsv#- kiezingen voor Groot-Terneuz, werd vastgesteld, zijn de volgt® kandidaten gekozen: 1 S. Vliep Terneuzen; 2 mevrouw J. L. A. B® gerd-Quaak, Zaamslag; 3 J. F. li- sen, Terneuzen; 4 mevrouw F. v, den Hul-Houwink, Terneuzen; 5) C. van de Linde, Terneuzen; 6 S. Waterman, Terneuzen; 7 K. C. Schoi ten, Terneuzen en 8 M. H. Huiss® Terneuzen. De heer Vlieger verklaarde tijde deze vergadering dat D'66 bij de meenteraadsverkiezingen op drie vier zetels in de gemeenteraad kent. Schieting Aan de schieting Burgerlijke stand Gehort Bevolkingsbestand ari 1969 had Koewacht 2406 lm ners waarvan 1259 mannen. In taal zijn 26 jongens en 17 meisj geboren. Overleden zijn 23 pe: nen; 12 mannen en 11 vrouwen, vestigden zich 96 personen, 51 mi nen en 45 vrouwen, terwijl in tot Het opereren van de welijken voltrokken maar geen e. scheidingen ingeschreven. (Van een onzer verslaggever MIDDELBURG In Zeeland A. de Bock namen 62 schutters d het surveillancegebied van de De uitslag was: Hoogvogel Sjef Sts politie, het afgelopen jaar het züvogels Paul Martens en OscarS tal doden in het verkeer op de 1 wegen met twee gestegen. Het totale aantal verkeersi Reginald, zv. A. Mahu - Poppe; li rallen is in geringe mate (me queline, d.v. R. Bleüenberg-Michii :a 4 pet) toegenom k n/ra Aiuncir.a T5„ nkse eroei van het autopark 11 sens; Marco, zv. A. Allonsius - Bk ijkse gro?1Ir, - j situatie Getrouwd: E. Boone, 20 jaar, T^eA) nietongun L. Rombaut 17 jr.; W. Waum» geland m elk geval met ongun. 24 jr. en R. Bulens, 22 jr.; E. v >P geworden Eek, 25 jr. en D. Buijs, 21 jr. Ovi leden: E. van Overloop, w.v. Sck ter, 81 jr. Volgens majoor H. F. Borra, v nemend commandant van de rijl itie, district Middelburg, en de eden adjudant J. L. Boogaard ,!a> nandant verkeersgroep) en o wachtmeester A. N. M. van der [en, zijn de cijfers over 1969 •ngunstig, maar de conclusie: „H eiliger op de weg geworden nen er niet uit afleiden. i „vuurvliei 84 personen de gemeente verliet ran de algemene verkeersdienst •ijksweg 58, kan (nog niet) als ixtra beveiligende factor worden mannen en 1153 vrouwen. Een voltemeten. Dat hun 236 processen- uitgang van 32. Er werden 25 ij-fbaal wegens verkeersovertredir (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De venvereniging „Herleving" te terzande organiseert zondag januari een duiven tentoonstelling het lokaal J. de Waal De duiven moeten zaterdag half acht tot negen uur ingekoj] worden. De keuring die zondagavond tien tot half twaalf wordt gehoi is per viertal: een oude doffer,' oude duivin, een jonge doffer enl jonge diuivin. Keurmeesters zijn M. Willaerti Clinge en A. Bosman uit Heikaat| Voor deze tentoonstelling z(jn prijzen uitgetrokken. n hun 1.173 waarschuwingen ir eriode van 19 augustus tot 30 ember hun effect niet hebben list, wordt zonder meer aangenor ,och cijfers en statistieken zej ver de vraag, of de weg veilige .nveiliger wordt, feitelijk niet loende. Wel is er een sterke ind at de ernst van de afloop der oi allen, met name op rijksweg 5! daald. Het totaal aantal ongevallen in gebied van het district Middelbur gestegen van 1254 in 1968 tot 127! et vorige jaar. Het aantal dodei st verkeer daalde van 41 in 37 in 1969. In het rijkspolitie bied in Zeeuwsch-Vlaanderen sl let totaal aantal ongevallen van at 1042. Het aantal dodelijke reersslachtoffers nam hier toe 16 tot 32. Het totale aantal verke loden in het surveillancegebied Ceeland is derhalve gestegen van Van de in totaal 2.773 verk [ingevallen, die in het rijkspoliti bied Zeeland zijn gemeld, was in [evallen het niet-verlenen van v ang de oorzaak. Onoplettend Lwam met 332 op de tweede pi en onvoldoende afstand houden( taart-botsingen) met 229 op de d plaats. In 174 gevallen was het 'rijlaten van de doorgang bij fslaan oorzaak van een ongeval Het complex van maatregelen, v éteringen en toezicht op rijksv 58. waar het aantal ongevallen 278 tot 285 toenam (terwijl de s ging over heel Zeeland bij de 4 ligt) heeft een gunstige uitwerki od het ongevallencijfer op deze u gehad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BRUSSEL Naar wij van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vernamen is er zoals een bericht uit Brussel wil, nog geen sprake van overeenstemming over de aanleg van het Baalhoek-kanaal tus sen de Belgische en Nederlandse ver tegenwoordigers in de gezamenlijke commissie welke een ontwerp-ak- koord voorbereidt. Wel worden bin nenkort de besperkingen in de tech nische en in de economische werk groepen hervat. Het gesprek in de werkgroepn die zich met lucht- en waterverontreiniging bezig zal hou den, moet nog beginnen. Ook ten aanzien van de bocht van Bath moeten er nog technische ge schilpunten over het uitbaggeren wor den geklaard. Een en ander staat de kredietverlening voor deze werken natuurlijk niet in de weg. Het op dit ogenblik feitelijk belangrijkste nieuws schuilt in de verzekering dat de ha ven van Zeebrugge op de traditio nele manier zal worden vergroot, het geen betekent dat alle futuristische plannen voor haven in volle zee van de haan zijn. Onze BelgTsche correspondent te kent niet bij r De Belgische navensteden toonden zich gisteren maar matig tevreden over de resultaten van hun bespre kingen van dinsdag met de Belgische eerste minister Eyskens en de minis ter van Openbare Werken De Sae- ger. Samenvattend: in de havens van Zeebrugge en Antwerpen zullen een aantal projecten worden uitVvoerd zonder rekening te houden met een eventuele nationale havenpolitiek of met de Belgische bevoorradingspro blemen. Deze twee laatste onderwerpen zullen trouwens later worden behan deld door een speciale nog op te rich ten commissie. De buit van de Antwerpse haven, die de minister met een zending van dertien leden te lijf was gegaan, was duidelijk het grootst. Behalve een ra- darbebakening mag Antwerpen de Bocht van Bath rechttrekken, waar door de haven bereikbaar wordt voor zeer lange containerschepen. Op de begroting van dit jaar werd reeds r tt"V7U miljoen voorzien voor deze bakh Villi (ll(jnt01lliist lx. V I' werken. Minister De Saeger deelde mee' de volgende maand besprekingen» fosthllTO" VHStCfiStelfl Nederlandse instanties zullen be! ?Wi5UJU1b VdOlgCBWèlU. nen over het Baalhoekkanaai en Baalhoeksluis. Over het conoirc aspect van dit kanal zullen nog sprekingen moeten worden gevo Voor de haven van Gent werd we sluis met een capaciteit 125.000 ton in Terneuzen naast huidige sluis van 60.000 ton. (Van onze correspondent) BRESKENS De kandidate maar alle technische problemen - „,,n - intussen opgelost, zei de ministerJi^1 van de Kvp voor de komen ■aadsverkiezing van de nieuwe tussen opnieuw gepleit voor een n" leente Oostburg is nu definitief va; esteld. Op de lijst staan: 1 G. v. Schar; ïreskens 2 G Slaeijs, Biervliet 3 Rijen, IJzendijke, 4 F Thoma(l 'oofdplaat, 5 G. Termote, Hoofdpla R. Calon, Hoofdplaat 7 mevr. R ijn-de Baats, Oostburg 9 G. t iWjadits, Schoondijke 9 E. v. d. Hen J ülisteeil SlCCV met lj»*Toede, 10 R. v. Damme, Groede (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Het in-1 woneraantal van Sint-Jansteen j bedroeg per 31 december 19681 4000: 2031 mannen en 1969 vroirl wen. In 1969 werden 33 mannen I en 34 vrouwen geboren, terwijl 21 mannen en 8 vrouwen overlfl flen. Er vestigden zich 70 mannen en 74 vrouwen, waartegenover f een vertrek stond van 103 man nen en 107 vrouwen. In totaal werden 52 huwelijken voltrok ken en 4 echtscheidingen inge- U schreven. Door alle mutaties is U het inwoneraantal gestegen vanL 1000 naar 4001 per 31 december 1969. Morgen, vrijdag 9 januari Bergen op Zoom 4.41 en 17.05 Hansweert 3.47 en 16.18 Made-Drimmelen 7.14 en 19.51 Terneuzen 3.08 en 15.39 Vlissingen 2.38 en 15.05 Wemeldinige 4.31 en 16.55 Vooruitzichten voor vrijdag ei zaterdag, opge steld door het KNMI op woei dag om 18.00 ui Tijdelijk sneeu- o" ijzel met g leidelijke stijgi an temperatuur tot om of iets h |en het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers g uddeld voor Nederland, [oor vrijdag: Aantal uren zon: 0 t Min. temp.: 3 tot 8 graden ond armaal. Max. temp.: 3 tot 8 gradt 'J°r normaal. Kans op een dro] Eno,de van minstens 12 uur: 70 pr nt. Kans op een geheel droog e aal: 30 procent. aor zaterdag: Aantal uren zon: t 2. Min. temp.: van ongeveer n< haal tot 4 graden onder norma fax. temp.: 0 tot 5 graden ond ormaal. Kans op een droge perioc an minstens 12 uur: 70 procer kans op een geheel droog etmaal: j oeent.

de Stem | 1970 | | pagina 2