IJshockey-schandaal in Chamonix CUPWEDSTRIJD LIEP UIT OP EEN ORDINAIRE VECHTPARTIJ ITALIË NAAR MEXICO ZONDER ASPIRATIES Kernploeg terug uit Scandinavië Anderlecht bleet ijsvoetbal zeer goed te spelen Zesdaagse Keulen voor Post-Sercu Hijs Hokij voelde zich niet ve ilig Nederland versloeg Italië: 3-0 Conflict over t.v.-voetbal JAN MULDER DE GROOTSTE UITBLINKER Loting vierde ronde FA-cuf KLAP OP HOOFD MET DE BEZEM FRANS PROTEST HOCKEY Hopeloos Moeilijkheden 12 DE STEM VAN DINSDAG 6 JANUARI 197c. (Van onze sportredactie) CHAMONIX Op de ijsbaan van Chamonix waren op de avond van de eerste januari de knallen, ach's en oh's niet van de lucht. Een vuurwerk dat niet vanwege het „gelukkig nieuwjaar" door rotjes of donderbussen werd veroorzaakt maar door vuisten en sticks van op hol geslagen ijshockeyers, gevoerd door de ploegen van Chamonix en HIJS Hokij, die een wedstrijd om de cup international speelden. Acht minuten voor het verstrijken van de tijd achtte de Tilburgse scheidsrechter Nico Toemen het maar beter om de ploegen te laten inrukken. Maar het „vuurwerk" werd niet afgestoken tegen het eind. Al na zes minuten en tien seconden in de tweede speeltijd stand 10 voor Chamonix was het al mis. Toen liep de strijd de scheids rechters Mazza en Toemen volledig uit de hand. Er werd aan alle kanten geslagen en geschopt en, wat erger was, het Franse publiek mengde zich in deze ordinaire vechtpartij. Maar niet al leen het publiek, ook de Franse scheidsrechter Mazza die in feite de oorzaak was zag zijn kans schoon en sloeg met zijn vuist waaraan een beringde vinger de Haagse Canadees Mccoll een wenk brauw open. Arie Klein die, zich als enige niet in het gevecht had gemengd omdat hij op de spelersbank vertoefde, kon zijn ergenis nauwelijks verbergen. „Zoiets ergerlijks heb ik nog nooit meegemaakt". En dat wil na tweeën twintig seizoenen toch wel wat zeg gen. Dit ergerlijk sloeg minder op de vechtpartij - die wel meer bij ijshoc- keywedstrijden voorkomt dan wel op de arbitrage van de heer Mazza. Want het was deze „scheidsrechter" die de regie van de hele rel had. De heer Mazza is namelijk bestuurs lid van Chamonix en de vader van twee in dat team spelende zoons. Va derliefde is een buitengewoon mooie deugd, maar dat werd door pa Maz za wel erg ver doorgevoerd. Afgezien van de objectiviteit was de arbitra ge van de heer Mazza ook vreemd, want wat hij presteerde is nog ner gens vertoond. Na een betrekkelijk rustige eerste periode (0-0) had Guryca voor de Franse openingstreffer gezorgd. In een duel om de puck met Ben Roo mer werd Alain Mazza tegen het houtwerk gecheckt, kwam te vallen en bleef liggen. Inmiddels waren zo wel Haagse als Franse spelers ko men toerijden, van wie er enige o- ver Mazza heenvielen. Zoon Mazza, zich bewust van de steun van pa, be gon terug te krabbelen, daarbij ter loops enige tikken uitdelend. Dit was de vlam, die het kruitvat ontstaan door de wonderlijke arbitrage deed ontploffen. Rudi Bakker werd achter het doel door enige Franse toeschouwers beet gegrepen en met een bezem be werkt, terwijl aan de andere kant de vonken van een enorme vechtpartij vlogen. Nadat de kruitdamp was op getrokken, kregen Roomer en doel man Paul Ferguson van de Franse scheidsrechter een matchpenalty. De straf voor de Haagse doelman, die zelf het lijdend voorwerp was, was volkomen onrechtmatig, wat later ook zou blijken, maar toen was het al te laat. Bij Chamonix wist men, dat HIJS geen reserve-doelman bij zich had. ,Jk geef jullie een minuut de tijd om je reservedoelman op het ijs te zet ten", zei de heer Mazza. Een uit spraak tegen de regels want een weg gestuurde doelman mag slechts door een speler in doelmanstenue worden vervangen. Maar dat gaf niet, want de heer Mazza mocht en kon al les. HIJS Hokij heeft daarom per tele gram bij het bestuur van de N.IJ.B. en het secretariaat van de Cup In ternational geprotesteerd en eist on- geldigverklaring van de wedstrijd. Scheidsrechter Nico Toemen uit Til burg dienoodigedwongen Franse spe lers moest straffen, omdat de heer Mazza dit verzuimde, kon helaas wei nig aan de ellendige situatie veran deren. HIJS besloot de tweede periode waarbij het nimmer compleet was met de gelijke stand (2-2) door tref fers van Mccoll en Binnie. De derde periode was nauwelijks ijshockey waardig. Het drama wellicht be ter comedie frangaise nam met de minuut toe. Leo van Dijk, die in de strafbank zat en constateerde, dat de tijdwaar- nemer de klok had stilgezet, maakte deze hierop attent het blauwe licht ten teken dat de klok niet liep, brand de waarop deze de scheidsrechter vertelde, dat hij door de Hagenaar werd belaagd. Dit kwam Van Dijk op tien minuten voor wangedrag te staan. HIJS' secretaris Han van der Heijden begaf zich daarop naar de strafbank om mee te klokken en de spelers enigszins te beschermen te gen het opgedrongen Franse publiek. Het kwam hem duur te staan, want een functionaris van de Franse poli tie (in burger), die wist, dat Van der Heijden een official was, riep: „Arres teer die man". Waarop een trio van de oproer-politie getraind bij vee partijen, die in Frankrijk kennelijk o veral voorkomen hem in een over valauto sleepte en naar een politie bureau vervoerde. Op het politiebureau aangekomen werd Han van der Heijden door een inmiddels gekalmeerde politiechef weer uitgeleide gedaan en mocht hij op eigen gelegenheid de terug weg naar het ijsstadion aanvaarden om te constateren dat HIJS met 53 had verloren en Gary Mcquaid van een Franse gendarme een klap op het hoofd de bulten passen in een eierdopje had gekregen. Dit zou tot een tweede vechtpartij heb ben geleid als de heer Toemen niet het besluit had genomen de wed strijd af te blazen. De gang naar de kleedkamers was voor de Hagenaars' een leidens- weg. Het publiek sloeg en stompte de spelers van HIJS. Hun vrouwen die op de tribune zaten moes ten het ook ontgelden en konden door het personeel met veel moeite in bescherming worden genomen. Toen HIJS Hokij de volgende dag van de buitenlandse trip in Greno ble kwam, vertelde Pete Lalïberte, dat dit al jaren in Chamonix ge bruikelijk is. Dit werd bevestigd door Albert Fontaine, sportverslag gever van L.e Daiuphiné Libéré. De bijna ter ziele zijnde Franse IJs- hockeybond schijnt echter weinig te kunnen of willen doe^ aan deze si tuatie. Inmiddels had het Franse persbu reau AFP het bericht de wereld ingestuurd dat twee spelers van Chamonix in het ziekenhuis waren opgenomen. Han van der Heijden: „Ik heb er niets van gemerkt, maar ik kan het bericht niet tegenspreken want ik weet het niet". In een ra dio-interview vanuit Grenoble heeft Han van der Heijden ini ieder geval wel duidelijk geprotesteerd tegen de leiding en kondigde hij aan een ver weerschrift via het AFP te publice ren. Met Albert Fontaine heeft hij dit opgesteld. De Franse joeroalist heeft het wel na-ar het AFP door gebeld, maar het is door het pers bureau niet verzonden. De wedstrijd in Grenoble werd als pleister op de wonde door de Hagenaars met 53 gewonnen. Doelman Ferguson verdedigde het doel van de Hagenaars, waardoor zijn matchpenalty vervallen werd verklaard. Mede op grond hiervan heeft het bestuur van HIJS ongel- digverklaring van de wedstrijd te gen Chamonix geëist. Uiteraard, heeft ook Chamonix bij de N.IJ.B. een protest laten horen, dat echiter weinig kans van slagen heeft, omdat N.XJ.B.-voorzitter F. Schweers na het rapport van scheidsrechter Toemen te hebben gelezen stelde: „Als Or publiek op de baan komt, leg ik die protes ten naast me neer. Voor mij mag HIJS compleet tegen Tilburg aan treden". Of dit mogelijk is, staat echter niet vast, omdat er voor het toernooi om de Cup International een aparte strafcommissie is, die heeft bepaald dat bij een match penalty een speler voor twee wed strijden is uitgeschakeld. Vandaar dat de Hagenaars het naar alle waarschijnlijkheid teigen Tilburg zonder Roomer moeten stellen. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Er is een ernstig meningsverschil ontstaan tussen de AVRO-televisie en het dagelijks be stuur van de KNVB. Het conflict gaat over de uitzendingen van samenvat tingen van de Engelse league-wed strijden voor de AVRO-televisie in het programma „Sportpanorama". De KNVB-leiding is van mening dat deze omroep verplicht is om voor elke uitzending bij haar om toestem ming te vragen. Men beroept zich hierbij op een jaren geleden gesloten overeenkomst tussen de UEFA en de Europese Radio Unie, waarin voor waarden werden vastgelegd voor het uitzenden van voeitbalreportages op het beeldscherm. De AVRO is ech ter van mening, dat er beslist geen plicht bestaat om aan de landelijke voetbalbond toestemming tot uitzen ding te vragen. Er zou slechts spra ke van een aanbeveling zijn. Het schijnt dat de UEFA thans de Britse league-wedstrijden aan de heeft gezet en geëist, dat ze voor lopig geen filmsamenvattingen van Brtise league-wedstrijden aan de AVRO-televisie zal leveren. De AVRO is voornemens langs ju ridische wegen pogingen in het werk te stellen om de Britse itv te verplich ten tot nakoming van het contract met de AVRO. IJshockey: een sport waarin de verwarring nogal eens groot kan zijn LONDEN (AP) De Europese landen die dit jaar aan de wereld kampioenschappen voetbal in Mexico deelnemen hopen als de loting 10 ja nuari plaats vindt in dezelfde groep te komen als Mexico. Daarvoor zijn twee redenen: 1. Mexico speelt al zijn wedstrijden in de stad Mexico. De ploeg die in die groep wint kan hopen met een minimale verandering van hoogte door te dringen tot de de mi-finales e« de finale. 2. Ingedeeld zijn bij Mexico kan betekenen, dat de grote favorieten voor de wereldbe ker Engeland en Brazilië al thans tot de kwartfinales worden ver meden, aangezien zij waarschijnlijk in andere groepen worden onderge bracht. Reeds is bericht, dat Engeland, West-Duitsland, Brazilië en Mexico in verschillende groepen zuilen worden ingedeeld. Sir Stanley Rous, presi dent van de FIFA, heeft ontkend, dat zulk een beslissing reeds genomen is, maar Europese waarnemers zul len verbaasd zijn als het anders wordt. Ferruccio Valcareggi, de coach van de Italiaanse ploeg zei: „We ge ven de voorkeur aan de groep waar in Mexico speelt. Ik geloof, dat de M-exico-groep de gemakkelijkste gaat worden. Het grootste vraagteken van de kampioenschappen zal de hoogte zijn. Gelukkig geldt dit voor allemaal behalve de Mexicanen, die er aan ge wend zijn". Paul van Himst, een ster uit het Belgische elftal, zei: „Ik hoop dat we de meeste wedstrijden om de hoogte verschillen te vermijden in de stad Mexico spelen". De Europese voet- balkenners zijn druk bezig de semi- finalisten te voorspellen. De West- duitse pers houdt het op Wesit-D-uits- land, Engeland, Italië en Brazilië. Raymond Goethals, coach van België voorspelt Brazilië, Engeland, West- Duitsland en Uruguay. Artermio Franchi, president van de Italiaanse voetbalhond, zei dat Italië zonder illu sies naar Mexico gaat. „Het toernooi wordt buitengewoon zwaar. Alle ploe gen zijn heel sterk. We zien Bulgarije als een van de sterkste Europese lan den, maar onlangs verloor Bulgarije met 3-0 van Marokko welk land ie dereen als een van de zwakste ploe gen voor Mexico ziet." Een Bulgaar se zegsman zei onlangs dat zijn land streeft naar de kwartfinales. Ook de Belgische coach Goethals meent dat de kwartfinales de limiet voor zijn land kunnen zijn, maar Van Himst zei „België kan de laatste vier bereiken". De voorbereiding van het Engelse elftal door manager sir Alf Ramsey dreigt in de war te lopen door de achterstand in de competitie, veroor zaakt door ijs en sneeuw. Het nieu we jaar is ingegaan met 53 uitgestelde wedstrijden, een ongewoon hoog aantal. In het laatste deel van het seizoen zal er een zwaar inhaalpro gramma zijn, juist wanneer Ramsey zijn spelers vrij wil hebben van clubverplichtingen. Stemmen worden opnieuw gehoord dat de Engelse com petitie te groot is. In de eerste divi sie moeten de clubs 42 wedstrijden spelen plus voor sommige neg wed strijden om de Engelse bekers en dan zijn er ontmoetingen in Europees verband. De volgende week maakt Ramsey zijn ploeg bekend voor de wedstrijd tegen Nederland op 14 ja nuari in Wembley. Andere landen treffen ook voorbe reidingen voor Mexico. De Westduit- se coach Helmut Schön is onlangs in Mexico geweest om de speelterrei nen en het leefklimaat te bestuderen. De harde terreinen maken het voet hallen in West-Duitsland nu gevaar lijk. Schön hoopt zijn mannen vrij van blessures te houden in de nog reste rende competitiewedstrijden. Wolf gang Overath, ster van 1966 is her steld van een beenverwonding. Schön haalt zijn schouders op bij opmerkin gen dat enige van zijp. sterren, zoals Uwe Seeler, Karl-Heinz Sehnellinger Willi Schulz en Helmut Haller te oud zouden zijn. Ze zijn allen boven de 30. Leeftijd is geen factor, zegt Schön. Alles hangt van hun vorm af op het beslissende ogenblik. Italië zendt de volgende week twee experts naar Mexico coach Valca reggi, Fino Fini, secretaris van de technische commissie en later voor zitter Artermio Franci die de loting in Mexico bijwoont. BOMBAY (ANP) Het Neder landse hockey-elftal heeft gisteren zijn tweede wedstrijd voor het inter nationale toernooi in Bombay met 3-0 gewonnen van Italië. Bij de rust was de stand 1-0. Japan behaalde zijn tweede zege door Argentinië met 2-1 te verslaan. Bij de rust leidden de Japanners reeds met 2-0. VOETBAL De Leeuwardense eerste-divisieolub SC Cambuur heeft de heer H. Spiegelaar als nieuwe ma nager aangetrokken. Hij treedt per 1 juni in dienst. Spiegelaar wordt de opvolger van de heer Westra, die on langs zijn aftreden aankondigde. De heer Spiegelaar is enige tijd manager van SC Drente geweest, maar legde deze functie in januari 1967 neer. De schaatsploeg terug in Nederland. Op de foto Kees Verkerk en sprint talent Jan Bazen bij aankomst op Schiphol. SCHIPHOL (ANP) Met een door de extreme kou in Scandinavië ontijdig verdreven kernploeg is coach Leen Pfrommer gisteravond op Schip hol teruggekeerd uit Oslo, waar de temperaturen schommelden tussen 10 en 20 graden onder nul. Het komende weekeinde zullen de 10 leden van de kernploeg, evenals Nederlands nieu we sprinter Jan Bazen, die in Noor wegen 41 seconden rond reed over de 500 meter, deelnemen aan de natio nale kampioenschappen in Deventer. De meeste leden van de kernploeg vertrokken na aankomst op Schiphol samen met P'frommer regelrecht naar het motel in Apeldoorn, teneinde van ochtend reeds te gaan trainen op de kunstijsbaan in Deventer. Een pips uitziende, doch deson danks monter-spraakzame Kees Ver kerk zonderde zich echter af. Hij ging naar dokter Lap van de schaatsbond, omdat hij de flinke griep-aanval met voorhoofdsholteontsteking nog niet te boven is. „Schrijf mij voor de nationale titel maar af", zo zei hij, „die is dit jaar natuurlijk voor Schenk. Ik heb in Noorwegen een week in bed gele gen en ik ben daardoor mijn conditie kwijt. Er zou heel wat moeten gebeu ren als ik in de resterende dagen nog in vorm kan komen". Lang zal het verblijf in Nederland niet duren, want daags na de natio nale kampioenschappen, op maandag 12 januari, vliegt Pfrommer met zijn pupillen van Schiphol naar Inzel om daar de training te beginnen voor de spoedig volgende Europese kampioen schappen in Innsbruck. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN In België gaan de profs onverdroten door met het opvoeren van ijsballet. Onder de dwang van deelname aan het eindtoernooi aan het we reldkampioenschap voetbal in Me xico kan dat ook moeilijk anders. Immers, de tijd dringt. Voor ar biter Schaut was het zondag op het veld van FC Luik dtn ook een moeilijke beslissing om de elftallen van Luik en Gantoise weer van het terrein te sturen, omdat hij het nu echt te gortig vond. Op Rocourt in Luik was het veld een grote glijbaan, waar voetbal beslist niet gespeeld kon worden. „Glijhal" zou wel kun nen, maar daar voelde de heer Schaut weinig voor. Er werden nog meer wedstrij den in de Belgische eerste klas uitgesteld. Naast FC Luik-Gantoi- sa gingen Lierse SK-StaJuclaxid, en Beringen-Sportclub Charleroi niet door. Voor nummer drie van de ranglijst Beweren Waas was het bepaald geen aangenaam vertoe ven bij Anderlecht. De Brusselse formatie toonde zich het best be dreven in ijsvoetbal, en won on bedreigd met 50. FC Brugge, dat ve-el baat heeft gehad bij de twee weken verplichte rusit, bleef in de moeilijke uitwedstrijd tegen Crossing Schaarbeek met 21 overeind. Beerschot behield ook de aansluiting met de niet spe lende koplopers Standard en Gantoise, door vrij gelukkig met 10 van Union St. Gillis te win nen. AS Ostende zorgde op het ijs voor een verrassing door midden moter Racing White met 42 ruim te kloppen. Warengem brak de reeks van eclatante overwin ningen van St. Truidien af door in eigen huis met 3'1 de baas te blijven over de Truidense forma tie. De kunst om op de been te blij ven onder deze omstandigheden heeft de doorslag gegeven bij het treffen tussen Anderlecht en Be- veren Waas. Trainer Ward Vol- kaert van Beveren had zijn pupil len de opdracht gegeven Ander lecht op het middenveld lam te leggen. Maar die opzet mislukte hopeloos door het eenvoudige feit dat de Waaslanders zich vaak niet staande konden houden op het be vroren veld. Mulder, De Vrindt en Puis slaagden daar wonderwel goed in, en hier ligt de grondslag voor de ruime 50 Brusselse ze ge. Toch had Anderlechit bij het eerste doelpunt de hulp van Beve- ren-doelman Poklepo-vic nodig. De Joegoslaaf stompte bij een Brusselse hoekschop de hal voor de schietgrage voeten van Geor ges Heylens 10. Twee minuten voor rust had Anderlecht weer ge luk toen een gloeiende kogel van Tom Nordahl via het zitvlak van Rogiers achter Pokl-epovdc ver dween: 20. Anderlecht-rechts- buiten De Vrindt maakte er drie minuten na rust 30 van uit een schitterende voorzet van uitblin ker Jan Mulder. Tom Nordahl, vrij zwaar gebouwd, maar toch geen last van het gladde veld, was de man die Anderlecht naar 40 tilde, na eerst de verdediging vat Beveren uü positie gespeeld hebben eni daarna keeper Pokle- povic beheerst te passeren. Jat Mulder, was de voorbereider vat het vijfde en laatste doelpunt vat Anderlecht. De Belgische Neder lander speelde voor de tweede keer zijn rechtsbuiten De Vrindt met een listig tikje vrij, en toet was er voor Poklepo-vic geen ver weer mogelijk: 50. FC Brugge mag de handen zonder hard dichtknijpen met dt 21 overwinning op Cross inr Schaarbeek. De pupillen Frans de Munck weer met inter national Thio jn hun midden, na. men eerst via Carseus en diezelf de Thio een veilige 2voor. sprong, maar kwamen na rust nog danig in moeilijkheden. In dt twaalfde minuut mocht Sulon voer Crossing uit een strafschop d( achterstand verkleinen, en nie mand twijfelde er toen nog aan dat Crossing in ieder geval gel(jk zou spelen. De Schaarbeekse formatie ver gat echter te profiteren vaat de vaak paniekerige situaties in het strafschop-gebied van Brugge, zo dat de 12 stand gehandhaafi bleef. Loithar Emmerich is in Belgische competitie de topsco rer m-et een totaal van derti" dpelpuoten in deze competitie, het duel tussen zijn verend' Beerschot ein Union St. Gillis hij echter zondag dait totaal m» kelijk tot twintig kunnen uitbr" den, zoveel kansen kreeg de Duit ser. Maar toch moest Emmeric een strafschop hebben om Beer schot op winst te zetten. Een nalty die Beerschot nog oadea kreeg vap arbiter Geluck, die s onschuldige handsbal van sen in de hoek van het Unio: strafschopgebied als opzetteliji betitelde. Frans de Munck: handen dicht knijpen met 21 overwinning...... KEULEN (ANP) Peter Post heeft met zijn Belgische" koppelge- Patrick Sercu de zesdaagse van Keu len gewonnen. Het Westduitse duo Bugdahl - Kemper eindigde in een gelijk aantal ronden maar met min der punten op de tweede plaats. Het paar Altig-Merckx (Wdl-Belg) legde beslag op de derde plaats mot twee ronden achterstand. De eindstand: 1 Post - Sercu (Ned- Belg) 470 punten, 2 Bugdahl - Kern- pet- (Wdl) 294, 3 Op twee ronden Al- tig - Merckx (Wdl-Beig) 546, Op drie ronden: 4 Renz - Schulz (Wdl) 528 put, 5 Wolfs-hohl Oldenburg (Wdl) 236 pint. op 13 ronden: 6 Bölke-Peff- gen (WD1) 240 pnt,'op 21 ronden: 7 Pusch-el Streng (WD1) 282, op 35 ronden: 8 en laatste Ottenbros - De Wit (Ned) 313 punten. In de zesdaagse werd 2472,3 kilo meter afgelegd. Gedurende de laat ste uren van de zesdaagse kreeg Roffeodorf last van griep. Hij staakte de strijd. Zijn koppelgenoot De Loof bleef nog twee uur alleen in die baan, maar werd toen, aangezien er voor hem geen partner was, uit de koers genomen. Op de laatste avond bedroeg het aantal bezoekers 3500. In totaal werd de zesdaagse bezocht door 40.000 mensen, die ee-n recette van iets meer dan 320.000 mark bin nenbrachten. De belangstelling lag daarmee, in tegenstelling tot de zes daagsen v-an Berlijn, Frankfort, Dort mund en Munster, die veel mul publiek trokken, op hetzelfde ni*< als vorig jaar. LONDEN (A.N.P.) De lot voor de vierde ronde van het W nooi om de Engelse voetbalbeker, F.A.-eup, heeft gisteren te Lon» het volgende resultaat gehad: Sheffield Wednesday - Scunthof United; Middlesbrough - York Cardiff City; Southampton - Lei? ter City; Nottingham Forest/C* lisle United - HuddersfieM To' Aldershot; Gillingham - Pe^ borough United; Tranmere Rove- Brentwood Tow n/North amp- Town Hilli-ngdon Borough/Sut' United - Leeds United; Chels? Burnley; Bradford City/Totteiu Hotspur - Crystal Palace; Prft North End/Derby County - Shef United; Coventry City/Liverpo"; Wrexham; Swindon Town - Ch®!. Manchester United - Manchester,; ty; Arsenal/Blackpool - Mans- Town; Watford - Oxford UmE Sto-ke City; Aston Villa/Charlton letnc - Queens Park Rangers.

de Stem | 1970 | | pagina 24