PvdA vraagt Britse labour om wapenstop PAST. CONCILIE KAN NIET TOT ZAKEN KOMEN STAKING IN SPANJE Kennedy-proces (met gesloten deuren) gestart „Studenten intolerant'9 - „We moeten wél" I je^elVd Tuinkabouter i.p.v. Provoraadslid Harde werker citroen die uitgeknepen wordt Woordenspel over religieuzen ei v m 8,50 POLITIEKE DRUK OP NIGERIA N.-Links: PvdA onvoldoende socialistisch Toelating negers op scholen Jin Mississippi [Wapens voor Libanon I SPAANSE AUTEUR [KRIJGT 2 JAAR CEL WAPENEMBARGO DELEGATIE Luchtbel Fysicus M. Born overleden DE STEM VAN DINSDAG 6 JANUARI 1970 12 llge metalen fbroodtrom- n royale maat. grijs deksel maar dan ln hippe kleu- DEN UYL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Engeland kan niet tegelijk Nigeria van wapens voor zien en beweren dat het probleem alleen een zaak van Afrika is. De Britse regering en uw fractie als geheel kunnen door het stopzetten van de wapenleveranties zodanige politieke druk op de federale rege ring in Lagos uitoefenen, dat Nigeria wordt bewogen tot onderhande lingen waarbij het een grote mate van autonomie van Ibo's zou moeten aanvaarden". Aldus heeft drs. J. den Uyl namens de socialistische Tweede Kamer fractie gisteren geschreven aan de Engelse labour-partij, de zusterpartij van de Partij van de Arbeid. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De Nieuw-Links I groep in de PvdA lieeft de ontwerp- I resoluties van het partijbestuur voor I het PvdA-congres op 16 en 17 januari X in Groningen onvoldoende genoemd. Naar de mening van deze groepen blijkt uit de resoluties geen socialis- tisch totaalbeeld en ontbreekt een I planning op lange termijn wat het in- komensbeleid betreft. A De Nieuw-Linksers hebben daarom I zelf een reeks hoofdpunten voor een inkomensbeleid opgesteld. Wat de groep vooral steekt, is het ontbreken van een samenhang tussen inkomenspolitiek en zaken als cul- tuur- en onderwijspolitiek, democra- tisering e.d. Nieuw Links vindt, dat B er een garantie op inkomen voor ie- dereen moet komen. JACKSON (Reuter) Op een groot aantal scholen in de Amerikaanse staat Mississippi, een van de laatste burchten van rassenscheiding bij het onderwijs, is gisteren de toelating van negers zonder noemenswaardige incidenten verlopen. Deze toelating was door een fede- I rale rechtbank gelast voor 33 school- B districten, waar ongeveer 135,000 stu- denten staan ingeschreven, van wie de helft geen blanke huid heeft, j Enkele leidende voorstanders van rassenscheiding hadden de blanke ouders opgeroepen hun kinderen thuis te houden, maar volgens de eerste be- i. richten is daaraan weinig gevolg ge- 1 geven. I HAMBURG (RTR) De West- I duitse douane heeft in Hamburg een geheime bergplaats ontdekt van wa pens en munitie, die bestemd zijn voor verscheping naar Libanon. De geheime bergplaatsen waren water- verwarmingsapparaten voor indus- triële doeleinden, die in de V.S. zijn gemaakt. MADRID (RTR) Een Spaanse rechtbank heeft gisteren een schrij ver tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij wordt beschuldigd van illegale propaganda als auteur van een clan destiene roman over guerrilla-strijd tegen het bewind van Franco in de noordwestelijke provincie Galicië. Hij kreeg ook een boete van f 1300. Drs. Den Uyl, die thans voor een studiereis naar de Nederlandse An tillen vertrokken is, wijst de labour- partij erop dat volgens de Nedre- landse socialisten politieke cn eco nomische druk op Nigeria nodig is om de onderhandelingen tussen beide strijdende partijen naderbij te bren- gen. Daarom doet hij een dringend be roep op de labourfractie in het En gelse Lagerhuis het fractiebeleid in deze richting te veranderen, om zo als de Nederlandse fractievoorzitter schrijft: „Uw onmisbare bijdrage te leveren tot het staken van de vijan delijkheden en het begin van de be sprekingen tussen Nigeria en Biafra". „Wij vragen u", aldus drs. Den Uyl, „hetzelfde als, wij op 22 december van de Nederlandse regering gevraagd hebben". Hij haalt daarbij aan, dat de socialistische Tweede Kamerfrac tie heeft voorgesteld meer geld.be schikbaar te stellen voor de Joint Church Aid en om zo mogelijk samen met andere landen stappen te onder nemen gericht op: Het tot stand komen van een in ternationaal wapenembargo te gen Nigeria en Biafra. Het beëindigen van de politieke steun van Engeland aan Nigeria. Het uitoefenen van de economi sche en politieke druk op de fede rale regering van Nigeria. „De meerderheid van de Kamer wees de voorstellen af omdat men vreesde dat de humanitaire hulp bij de verwezenlijking hiervan in gevaar zou komen. Ook werd er twijfel ge uit aan de effectiviteit van de beoog de maatregelen", aldus de brief aan de Engelse, socialisten. De brief is voor wat dit gedeelte betreft niet volledig. De Tweede Ka mer nam tijdens het Biafra-debat van 22 december met overgrote meerder heid wel de motie-Mommersteeg aan om een officiële Nederlandse parle mentaire delegatie naar Engeland te zenden voor een nader gesprek over deze kwestie. Doel van dit bezoek zou moeten zijn, aldus de toelichting op deze motie van mr. Mommersteeg het volledige. Engelse parlement duidelijk te maken hoe Nederland over de wa penleveranties denkt. Drs. Den Uyl ontzegde daarop in een emotionele discussie het Neder landse parlement het morele recht een delegatie naar Engeland te stu ren. Hij moest zich echter uit deze discussie terugtrekken toen een even emotionele Kamermeerderheid hem er op gewezen had dat Nederland dit morele recht wel degelijk heeft, om dat de Tweede Kamer de regering na melijk parlementair gedwongen had de Nederlandse wapenleveranties aan Nigeria stop te zetten. Slechts de Par tij van de Arbeid en de CPN stemden toen tegen deze motie-Mommersteeg, De parlementaire delegatie hoopt zo spoedig mogelijk naar Engeland te kunnen gaan. Liefst zou men dit nog voor 27 januari willen, wanneer de Tweede Kamer van het winter-reces terugkeert. Op dit moment wordt overleg gevoerd wie de officiële dele gatie eventueel zal leiden. AMSTERDAM (A.N.P.) Het Amsterdamse gemeenteraadslid Roel van Duyn (Provo) heeft burgemeester Samkalden in een open brief laten weten er op te staan, dat zijn nota over sabotage en andere niet-militaire verzetsvormen op de een of andere officiële wijze wordt gepubliceerd en in behandeling wordt genomen. „Wanneer dat niet ge beurt acht ik het niet langer zinvol om aan de raadsvergaderingen deel te nemen", aldus Roel van Duyn, die eraan toevoegt, dat in dat geval een stenen tuinkabouter de zetel van de Provofractie tot de nieuwe verkiezingen zal bezetten als protest tegen een poging „het ont staan van een democratische cultuurkabouter tegen te houden en hen te degraderen tot een ouderwetse tuinkabouter". Wie een levend raads lid tot een onmondige pop wil maken zal op die manier zijn zin krij gen, aldus het Provo-raadslid. Hij schrijft erg verbitterd te zijn over het niet publiceren van zijn nota. „Ik heb erg mijn best gedaan op deze nota omdat ik denk met de ideeën ervan een wezenlijke bijdrage te leveren aan de discussie over de democratisering van onze maatschappij en ik heb me daartoe zelfs zover vernederd, dat ik deze nota in de meest beestachtige stadhuistaal gesteld heb om de inhoud ervan in uw gelederen zo toegankelijk moge lijk te maken. Met het droevige resultaat dat u gemeend heeft ermee te kunnen volstaan deze nota slechts met enkele woorden uit de titel ervan in het gemeenteblad te vermelden", aldus Roel van Duyn. Dr. Samkalden heeft in een antwoord gezegd: „Over de behande ling van uw nota over sabotage en andere niet-militaire verzetsvormen is op dit moment geen andere beslissing genomen dan dat in de ko mende raadsvergadering in het openbaar zal worden besloten hoe de behandeling ervan zal worden. Tevens zal dan gediscussieerd worden over de redenen, waarom ik de nota niet in het gemeenteblad heb doen opnemen". „Van een consequente poging mijnerzijds u te verhinderen u in woord en geschrift in de raad te uiten, is dan ook in liet geheel geen sprake", aldus de burgemeester. (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT „U zit zelf in een impasse, en dat is ons pro bleem" Zo doorbrak gistermiddag na de lunchpauze de dominicaan Jan Bonsen uit Utrecht, lid van de „Aktiegroep 4-7" van jonge religieuzen, theologiestudenten en werkende jeugd, voor een moment het frustrerende debat van het pastoraal concilie te Noordwijkerhout. De afgevaardigden uit bisdommen, van religieuzen, van organisaties en bisschoppen, beraadslaag den de eerste dag van de vijfde voltallige conciliezitting over de religieuzen in ons land. De hele ochtend werd in beslag ge- staan: wat betekent geloven in deze 1 nomen door getuigenissen van reli gieuzen over de zinvolheid van bun leven, en van leken die een dringend beroep meenden te moeten doen op de kloosterlingen als mensen van gebed, bezinning en evangeliebele ving. Balletjes werden over en weer gegooid en steeds werd duidelijkers dat allen, religieuzen zowel als le ken, voor dezelfde problematiek UTRECHT (A.N.P.) „De harde werker wordt te veel gebruikt als citroen, waarin iedereen ter wille van partij of eigenbelang naar hartelust Knijpen kan. En wanneer de citroen volkomen uitgeknepen is en de fabriek oi zaak bet niet langer rooit, dan heeft iedereen de mond vol over wanbeleid en staat voor de ondernemer de schandpaal gereed". Dit zei de lieer B. Drost, voorzitter van de vereniging van souvenirfabri- Kanten, gisteren in Utrecht bij de opening van de souvenirbeurs. Hij sprak e hoop uit dat „vroeg of laat het gezonde verstand zal terug komen en men inziet dat wanneer de laatste citroen uitgeknepen is, ook de zogenaamde welvaart met de schillen in de vuilnisbak ligt". (Van onze redactie buitenland) OVIEDO Ongeveer 8000 mijn werkers in Noord-Asturië hebben gis teren gestaakt ondanks de dreiging met ontslag en mijnsluiting door de directie. Deze maatregelen zullen vol gens de directie worden uitgevoerd wanneer de arbeiders woensdag vandaag wordt in Spanje de feestdag van Driekoningen gevierd het werk nog niet hebben hervat. Men vreest dat de staking zich in de loop van de week zal uitbreiden. Zij vormt nu reeds een ernstige be dreiging voor de gehele Spaanse eco nomie. De kolenvoorraden zijn klein en de staalindustrie zal zich mis schien genoodzaakt zien om voorra den uit Polen of andere Oostbloklan den te betrekken. Officieel staken de mijnwerkers voor betere arbeidsvoorwaarden en tegen wat zij een armzalige kerst gratificatie noemen. Maar er zijn waarschijnlijk ook politieke factoren in het spel. De staking met haar gevaarlijke economische gevolgen is de eerste grote uitdaging voor de nieuwe Spaanse regering, die tegen het einde van oktober jl. werd gevormd. Stakingen zijn technisch gesproken nog steeds onwettig in Spanje, en er staat een zware gevangenisstraf op. Twee leden van de „Actiegroep 4-7 pastoraal concilie bijeen is. verlaten hier het gebouw waar het Enkele van de studenten, jonge religieuzen en werkende jongeren, die de „Actiegroep 4-7" vormen, in gesprek met mr. M. R. Schreurs (rechts), secre taris van de centrale commissie van het concilie, voordat zij hun interventie mochten houden. EDGARTOWN In het stadje Edgartown in Massachusetts is gis teren het gerechtelijk onderzoek ge opend naar de dood van Mary Jo Kopechne, die vorig jaar juli op het eiland Chappaquiddick in een auto van senator Edward Kennedy ver dronk. „Ik hoop dat hiermee een einde komt aan wat een uitzonderlijk lang durige zaak is geworden en een grote tragedie", zei de senator, nadat hij met zijn vrouw Joan aankwam in een privé-vliegtuig uit Hyannis Port. „Ik wil graag de vragen beantwoor den. Ik hoop dat dit het slot is, en dat ik weer al mijn krachten kan gaan wijden aan het werk van de Amerikaanse senaat." Het onderzoek zal vermoedelijk vier tot vijf dagen in beslag nemen waarna rechter James Boyle beslist, of er een proces moet volgen of dat de zaak zal worden geseponeerd. Op verzoek van Kennedy's advocaten wordt het onderzoek met gesloten deuren gevoerd. Er is een maandenlang juridisch steekspel aam voorafgegaan. Een door officier van justitie Edmund Dints Ingediend verzoek om lijk schouwing werd door een rechtbank afgewezen. Er zullen waarschijnlijk 25 tot 30 getuigen worden gehoord, onder wie de vijf vrouwen en vijf mannen, met wie Edward Kennedy en Mary Jo vóór het ongeluk een feestje hadden. De auto met het tweetal reed van een brug in een meertje. In de loop van de volgende ochtend werd Mary Jo's lijk uit de wagen gehaald. Se nator Kennedy was pas tien uur na het omgeliuk naar de politie gegaan. Omstuwd door journalisten, foto grafen en televisieploegen arriveer den Edward Kennedy en zijn vrouw bij het gerechtsgebouw, dat zeer streng wordt bewaakt. De rechtszaal is onderzocht op luisterapparatuur. Kennedy heeft aam vrienden ver teld, dat hij vooral geïnteresseerd is in de verklaring van de duiker John Farrar, die het lijk uit de auto haal de. Hij zei dat mej. Kopechne lang genoeg door een luchtbel in de auto in leven had kunnen blijven om ge red te worden, als Kennedy onmid dellijk voor hulp had gezorgd. Een advocaat, dlie anoniem wenste te blijven, vertelde later, dat de se nator als eerste werd gehoord. De rechter heeft alle aanwezigen in de rechtszaal een strikt spreekver bod opgelegd, Hij stelde „passende maatregelen" in het vooruitzicht als hij een „lek" zou ontdekken. DE ENIGE zoon van de Duitse oor logsmisdadiger Rudolf Hess, heeft gisteren het ministerie van Buiten landse Zaken bezocht om te pleiten voor de vrijlating van zijn vader. De ze vertoeft momenteel in een zieken huis i.v.m. een maagzweer. IN NIGERIë zijn vijf mensen ter dood veroordeeld wegens moord op een stamhoofd tijdens ongeregeldhe den te Ogbomosjo, ten noorden van Ibad-an. DE SCHOLIERENCONFERENTIE, die de Atlantische Commissie op 3, 4 en 5 januari in het „Zeehuis" in Bergen aan Zee zou organiseren om scholieren en schoolkrantredacties voor te lichten over de NAVO, is niet doorgegaan. In een telegram van de Atlantische Commissie stond, dat de conferentie „om technische redenen" was afgelast. ZEVEN POLITIEMANNEN en zes studenten werden gewond tijdens on geregeldheden in Ankara. Studenten maakten zich daar van 18 bussen meester uit protest tegen het van ge meentezijde verstrekken van speciale vervoersvergunningen. VINCENZO TIERI, journalist en to neelschrijver, is in Rome op 74-jarige leeftijd gestorven. Hij heeft,50 toneel stukken geschreven. De laatste jaren was hij verbonden aan het dagblad „II Tempo" in Rome. VIER MENSEN hebben in de Itali aanse stad Catanzaro het leven verlo ren, doordat een gevangenismuur in stortte. Het zijn een ouderpaar met twee kinderen, die per auto langs de muur reden toen hij het begaf. De 250 gedetineerden zijn naar een an dere gevangenis overgebracht. UTRECHT (ANP) Dr. II. Scham hardt, secretaris van de rijksuniver siteit in Utrecht, vindt de stud.en- tcn in hun democratiseringsacties bijzonder intolerant. „Men moet het met de studenten eens zijn of de conversatie stopt. Dat vind ik on democratisch en dat frustreert ieder redelijk overleg", zo klaagde giste ren dr. Schamhardt tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst voor de me dewerkers van het bureau van de rijksuniversiteit in Utrecht. Afdwingen van zaken door ontoe laatbare acties kan niet worden ge accepteerd. De ondemocratische en intolerante houding van de studen ten doet de vraag rijzen of het deze groepen in wezen gaat om verbete ring van de structuren van de -uni versiteiten. Dr. Schamhardt meen de de vraag negatief te moeten be antwoorden. Dr. Schamhardt zei positief te staan tegenover de democratisering van de universiteit als zodanig. Be zwaar heeft hij evenwel tegen het feit, dat iedereen over één kam wordt geschoren. Een hoogleraar, een student, een staflid al of niet wetenschappelijk moeten dezelfde beslissingsbevoegdheden hebben. Dr. Schamhardt noemde dat op zijn zachtst gezegd aanvechtbaar. De voorzitter van de Utrechtse studentenfaculteiten, Piet van As- seldonk, heeft met „een gevoel van droefheid" kennis genomen van de inhoud van de nieuwjaarsrede van dr. Schamhardt. Met betrekking tot de intolerantie van de actievoeren de studenten, stelt Van Asseldonk, dat de studenten zich helaas niet de inerte tolerantie van de autori teiten kunnen veroorloven. „De stu denten hebben niets en moeten dus wel hard schreeuwen om niet on opgemerkt te blijven", aldus de heer Van Asseldonk. De USF-voorzitter is van oordel, dat de intolerantie zal zijn verdwe nen zodra de ongelijkheid is opge heven. „Dr. Schamhardt en de stu denten spreken op een verschillen de golflengte en dat zal ongetwij feld moeilijkheden brengen", con ciudeert Van Asseldonk. tijd en hoe beleef je het, de een als leek, de ander als religieus. Een ochtend die veel onvrede naliet men kon niet tot zaken komen. De „Aktiegroep 4-7" volgde dit steriele woordenspel op een afstand: via een intern televisiecdrcujlt natnen zij er kennis van in de voor hen ge reserveerde kapelruimte van college Leeuwenhorst, van waaruit zij bij tijd en wijle een gezant stuurde met de vraag, op die een of andere ma nier in de discussie in de comcdlie- aiula betrokken te mogen worden. In de ochtend lukte dat niet. In de middagpauze sloegen zij een slag. Een groot aantal concilie-gan- geris nam deel aan een hearing in de kapel, waar zij ervan overtuigd raak ten, dot wellicht die inbreng van die- ze jongeren de impasse zou kunnen doorbreken. D-e vernieuwing van het religieuze leven kan geen zaak zijn van aanpassing van verouderde struc turen, zoals het debat van de och tendzitting haid doen veronderstellen. Het was pastor Joost Reuten uit Amsterdam (vertegenwoordiger bis dom Haarlem) die aan het beigin van de middagzit'ting 10 minuten spreek tijd voor die „Aktiegroep 4-7" vroeg, „zo-diat we eindelijk tot de harde kern van die zaak kunnen komen". Deze interventie werd toegestaan. „Voor de jongenen", aldius woord voerder Jan B-onsen, „i6 het pasto raal concilie een moeilijk te verteren aangelegenheid. Wij twijfelen aan de waande ervan. No-ait wordt er iets uitgesproken, al wais het alleen maar de ellende waarin wij als geloofs gemeenschap verkeren, die niet weet hoe in deze tijd te gel-oven. Wie al leen over aanpassing spreekt, mist de dieper liggende vragen." Wat b-e-toeft het oiratwerp-rapport over de religieuzen: „Het wil in feite niets anders dioen dan d-e religieuzen opnieuw inpassen in de kerkelijke kaders. Het gaat niet van iets ge heel nieuws uit, dat komen m-oet, ma-ar van d-e ou-d-e structuren. Ook schiet het tekort in zijn beschouwing over de drie geloften, waaraan re ligieuzen zich gebonden hebben." Deze harde woorden waren niet in staat de besprekingen van het con cilie over -de religieuzen op een nieuw spoor te zetten. Men ging door, de stukken op het schaakbord te ver plaatsen, zonder dat men eikaars zet ten begreep. Om een eindeloze -discussie te ver mij-den, stelde dr. E. van Montfoort (namens de stichtingen van broeders, zusters en priestercongregaties in Ne derland) voior oim in de toekomst on derscheid te ma-ken tuss-en drie ni veaus: de oudere religieuzen, (me-t wie de hele kerkprovincie solidair dient te zijn en voor wie leefbare milieus geschapen moeten worden i-n deze tijd van verandering); de. jongeren („Het is levens noodzakelijk dat zij aj vast beginnen met hun visies en idealen in daden om te zetten. Zij moeten en mogen niet wachten op de goedkeuring van be-leidsinstanties" d-e middengroep (die eindelijk een-s serieus werk m-oet gaan maken van de verniewing binnen bestaan de orden en congregaties). Ook bisschop J. Bluyssen van Den Bosch spoorde de jongeren aan, te ex perimenteren: „Zij zullen er daar bij op móeten rekenen, dat de oude ren, die ook recht op leven hebben hun daarbij nauwelijks van dienst kunnen zijn. De hele kerkgemeeen- schap zal de werkelijk nieuwe expe rimenten moeten beschermen en rui me kans geven". De bisschop vroeg de religieuzen op hun hoede te zijn voor verbur gerlijking die juist bij experimenten met kleine groepen grote kansen maakt. Hij was van mening, dat op dit moment daden belangrijker dan woorden zijn: „vermoei je niet met vaak filosofische beschouwingen over de zin van het religieuze leven". Een opmerking die uit het hart van veel conciüedeel-nemers gegrepen was na een dag van vaak langs el kaar he-enpraten en soms hoogdrave- rijen. Voor de kérken uit de reformatie zal er ook al geen groot licht zijn op gegaan. Prof. dr. H. Bronkhorst: „De laatste jaren heeft de reformatie zic-h steeds vaker d-e vraag gesteld of haar afwijzing van het kloosterleven vier eeuwen geleden wel terecht is ge weest. Een uitdaging is het ontwerp- rapport over de vernieuwing van het religieuze leven aan ons beslist niet. Ik vind het een gemiste kans". Tot besluitvorming is het op deze conciliezitting nauwelijks gekomen. Er zal een commissie ad hoe worden samengesteld met het oog o-p nieu we samenwerkingsverbanden door vele orden en congregaties die ons land telt. Tenslotte nam het concilie me-t ap plaus een amendement van de con templatieve zus-ter Pia Bal aan. Hier in werd gevraagd de beschouwende zustercongregaties het recht te geven zelf hun leven te organiseren zonder de voortdurende controle van bis schoppelijke gedelegeerden en zon-der de bevoogding van de congregatie der religieuzen in Rome. Zuster Bal: „Wij willen middenin de samenleving staan maar wij krijgen er eenvoudig de kans niet toe". Nou, wat heb ik u, ruim twee we ken geleden gezegd? Bent u gister ochtend niet ONT-ZET-TEND sjag- rijnig naar de arbeid getogen? Een eindeloze week in het vooruitzicht vijf hele dagen werken! Ik heb een collega misschien hebt u ook zo'n gezegend iemand in uw naaste omgeving die opmerk te: Hè, eindelijk weer eens een nor male week, gelukkig! Nu vraag ik u. Gevonden: een pot vis. Inmiddels zitten de kerstschoolva kanties er ook op. Nu maar zeuren om ijsvrij, jongens! Zouden ze boter bij de potvis ver geten? Neenee, Zeeuwen vergeten dat niet. Dat nieuwe burgerlijk wetboek toch, hè? Lege neef en lege nicht, hup, ga je gang maar. Potvispotentie, sjonge En wat gebeurde er toen kardinaal Alfrink zondagmiddag even uit het raam keek Daar ging achter een reclamevliegtuigje de „Eenheid met Rome" de lucht in. Je zult potvisite krijgenKijkda gen noemen ze dat in Breskens. Uit het leven: „Een vent, die thuis niet eens een keer goed kan uitra zen, omdat hij bang is, dat de buren hem horen en daardoor wordt ge remd, zo'n vent gaat met z'n opge kropte agressie de deur uit. En God helpe de man, die hem buiten hin dert. Gewoon op straat, op het voet balveld, in de kroeg of en dat komt steeds vaker voor in het verkeer (Dr. mr. F. M. Havermans, psychiater bij de Haagse rechtbank). Potverdikke, potverdrie, potjandosie, potverdorie, potverblomme, potverdomme, wat een vis (de toeschouwers) Er wordt een onderzoek ingesteld naar beweerde censuur op radio- en tv-nieuwsvoorziening van het Ame rikaanse leger in Vietnam. Ik zou zeggen dat we het eerste leger nog moeten krijgen dat geen censuur uit oefend. Oorlog, zo zeggen we, althans denken we, akkoord, maar je moet niet precies gaan vertellen wat er in die oorlog allemaal gebeurd. Deed men het maar wèl, dan zou men misschien eerder walgen van het oorlog voeren, zeg ik maar. Gina Lollotigrida. Prof. Brongersma, die de potvis heeft gekocht, denkt dat het best mo gelijk is van al dat potvisspek in huisvlijt margarine en traan te ma ken. Prof. Brongersma, in Zeeland hebben ze wel eens moeite om bij te blijven, maar zóver lopen ze toch ook weer niet achter. Huisvlijt De opdrachtgever van de reclame- vlucht met de leus Eenheid met Rome" is anoniem. Hij zal vandaag boven Noordwijkerhout, waar het pastoraal concilie bijeen is, opnieuw reclame maken voor „Eenheid met Rome". Maar wie is die figuur Nee, O. L. Heer niet, die heeft geen vliegtuigje nodig. Jan de Quay? Ook niet, die vind het zonde van de cen ten. De internuntius, mgr. Felici? Die zou nooit op zo'n modern idee ge komen zijn. Wie wel? Ik zal eens nadenken Doodsnik van het slachtoffer: Hetiskapotvis MERIJN j GOETTINGEN (DPA) De Duitse fysicus professor dr. Max Born is gisteren op 87-jarige leeftijd in Goet- tingen overleden. Hij was een van de bekendste Duitse atoomgeleerden die zich vooral bezighield met de be weging der elektronen in de atoom. In 1954 kreeg professor Born de Nobelprijs voor de natuurwetenschap. Tezamen met Werner Heisenberg en Pascual Jordan vatte professor Born in 1926 de onderzoekingen van Hei senberg samen in een omvattende theorie der atomische verschijnen, de zogenaamde quantummechaniek. In datzelfde jaar ontdekte Born dat de protonen en elektronen in tegen stelling tot alle tot dan toe bekende natuurwetten zich in precies te be rekenen banen bewegen.

de Stem | 1970 | | pagina 21