en typiste e jonge reekers typiste J Voor de derde keer binnen één mensenleef tijd vielen in mei 1940 de Duitsers Frankrijk binnen. Adolf Hitler waagde het tenslotte Europa's sterkste militaire mogendheid - waarvoor Frankrijk doorging sedert de glorie van 1918 - aan te pakken. Binnen 42 dagen richtte hij het Frankrijk van Verdun en Versail les te gronde. est betalende em van allemaal Ballemans N.V. Dongen Afronding van triptiek Binnen zes dagen Onverklaarbaar Snelle opmars Ramp k15 stuks De tanks van Von Rundstedt, Rommel en Guderian doorsneden het land over de volle breedte in tien dagen, alleen nu en dan opgehouden door twijfel en zorgen in Hit- Iers Felsenest, het speciale Führer-hoofdkwartier tijdens de campagne tegen Frankrijk. nstraat 2, tel. 01623-3650 teno Duits strekt tot aan- ministratief werk ing inkoop iten aan bovengenoemde lefonisch, voor vacature oor vacature C toestel 24. In feite zo heben de historici (ook Frer.se!) achteraf vastgesteld verloor Frankrijk de oorlog al op 16 mei Dat was zes dagen nadat de aanval begonnen was. Alsof een der gelijke vernedering nog niet genoeg was, werd het arme Frankrijk ook nog gedwongen om aan de Britse bondgenoot ontheffing te vragen van de verdragsverplichtingen alsmede toestemming om een eenzijdige wa penstilstand te mogen sluiten met de overwinnaar; vervolgens om de Duit se voorwaarden te accepteren in de zelfde treinwr-igen te Compiègne waarin in 1918 de Frainsen hun voor waarden aan de troepen van de Duit se keizer hadden opgelegd en ten slotte (gedeeltelijk) met de overwin naars te collaboreren. De Gaulle zei over deze onder gang van zijn vaderland: Frankrijk heeft een slag verloren, maar nog niet de oorlog. Dat was zo. In 1944 trokken Franse troepen, geleid door generaal Leclerc Parijs binnen. Maar men kon de Fransen toen nog be zwaarlijk de overwinnaars van deze tweede grote oorlog noemen, even min als bijvoorbeeld de Nederlanders of de Belgen In veel en veel ster ker mate nog dan In de eerste we reldoorlog was de „overwinning van Frankrijk' bevochten door de Angel saksische bondgenoten. De gigantische veldslagen van de tweede wereldoorlog, de grote keer punten de invasies, kortom- de reeks tegenoffensieven van de geal lieerden en de uiteindelijke over winning hebben veel van wat er in die warme meidagen van 1940 in Frankrijk gebeurde, uit de herinne ring weggewist. Behalve natuurlijk in Frank rijk zelf waar men er niet mee kon volstaan de Britten van alles de schuld te geven omdat die eerder in de gaten hadden dat Frankrijk verlo ren was en toen een van de meest gedurfde operaties uit de militaire geschiedenis opzetten om hun door Frankrijk en België opgesloten le gers te redden voor de volgende fase iin de strijd tegen 't Derde Rijk. Ove rigens ontkwamen ook nog 'zo'n 110 duizend man Franse troepen via Duinkerken naar Engeland. En ach teraf zou blijken dat Duinkerken Hitiers belangrijkste nederlaag was in de beginfase van de oorlog. Ook buiten Frankrijk leeft de laat ste tijd de belangstelling op voor wat er eigenlijk met dat onverslaan baar geachte land is gebeurd. In de Verenigde Staten verscheen kort geleden een boek „De onder gang van de Derde Republiek" ge heten. De schrijver is William L. Shirer (ook hier welbekend van „Op komst en Ondergang van het Derde Rijk"). Hoewel dit boek meer dan 10Ó0 pagina's telt is de belangstel ling ervoor in Amerika enorm. Waar om? „Omdat zo schreef News week onlangs vele Amerikanen op de dag van vandaag zich afvragen wat er van Amerika terecht moet ko men Wal Frankrijk overkwam was onverklaarbaar, verschrikkelijk maar ook onafwendbaar. Zou Ame rika zoiets ook kunnen overkomen? Een antwoord aldus nog altijd Newsweek is dat het inderdaad zou kunen." Het zal nog wel even duren eer er van Shirers boek een Nederlandse vertaling in de etalages ligt, als er al ooit een van komt Maar dat is niet zo erg want inmiddels is in Ne derland verschenen „De 42 dagen" van de Britse historicus Alistair Home. Dit voortreffelijke boek verscheen ongeveer 'n half jaar gele den in Londen onder de tite] „To loo se a battle". Home schreef een kro niek van de eerste 10 dagen van de Duitse campagne tegen Frankrijk. Tegelijk probeerde hij, behalve de gebeurtenissen zelf ook de achter gronden ervan te analyseren. Hij is daarin uitstekend geslaagd. Alistair Home (eveneens mede werker van de hier bekende Stan daard-geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog) bevindt zich met't be schrijven van de Franse tragedie op bekend terrein. Zijn jongste boek is in feite de afronding van een trip tiek. Zijn twee vorige boeken behan delen Frankrijks rol in de Eerste We reldoorlog en de Frans-Duitse oorlog van 1870-71 met de belegering van Parijs en de roemruchte commune. Door deze hele triptiek loopt een on afgebroken rode draad die begint en eindigt bij Sedan, waar in mei 1940 de Derde Republike ten onder ging op exact dezelfde van bloed doordrenk te grond als waarop zij in 1870 werd geboren. In de eerste hoofdstukken van „De 42 dagen" recapituleert Horne nog- eens de hoofdlijn welke de rode draad sinds 1870 heeft gevolgd. De commu ne van Parijs en de wrede reactie daarop is de rechtstreekse oorzaak van een reeks nationale incidenten die uiteindelijk in de dertiger jaren als de wereldcrisis zich doet gelden resulteren in een diepe kloof wel ke de Franse natie verdeeld houdt. Een kloof zo diep dat hij in onze da- gein slechts zijn weerga af althans iets daarvan vindt in Amerika. Die verlammende verdeeldheid is een van de oorzaken van Frankrijks diepe val in 1940. Maar er moet na tuurlijk meer zijn geweest. Frankrijk was immers „de sterkste militaire mogendheid van het continent" en had bovendien Engeland achter zich. Er ia vaak beweerd dat Duitsland met een overweldigende overmacht aanviel. Dat gold hoogstens ten op zichte van Nederland, van België, misschien ook van een eventueel ge ïsoleerd Engeland, maar niiet ten op zichte van Frankrijk, Engeland, Bel gië en Nederland samen. Alleen in de lucht was er sprake van een absoluut Duits overwicht en hoe belangrijk dat ook mag zijn ge weest, die strijd werd niet beslist door Görings Luftwaffe, maar dioor die tarnks en dat nog wel binnen zes dPjgen. Op de avond van 9 mei stonden 2.350.000 Duitse soldaten tegenover 2 000.000 Franse, 237.000 Engelse (in Frankrijk aanwezig), 375.000 Belgen en 250 000 Nederlanders De Duitsers hadden 2700 tanks klaar staan tegen over 3000 voornamelijk Franse. Te genover de 3200 vliegtuigen van de Luftwaffe stonden slechts 1700 geal lieerde vliegtuigen. Op het eerste gezicht dus was er geen aanleiding om te veronderstel len dat dc catestrofe zich zo snel zou voltrekken. Natuurlijk de afspraken en communicaties met de neutrale Belgen en Nederlanders waren ge brekkig Maar zelfs na aftrek van de Nederlandse en Belgische bijdrage aan de oorlog was er op papier niet direct aanleiding om een Franse nederlaag te voorzien, laat staan een zo snelle ineenstorting. Toch gebeurde het. Alistair Horne probeert aan te tonen waarom en hoe en hij komt daarmee een heel eind. Maar ook het waarom heeft zelf weer een waarom en daar begint het grote raadsel. Een raadsel dat maar vooi een deel ontsluierd kan worden, gedeeltelijk slechts worden aangeduid. Frankrijk beschikte dood eenvoudig niet over de spankracht als natie, als volk om slag te leveren. Frankrijk moet een tot in zijn fun damenten verrotte natie zijn geweest in 1940, geleid door incompetente po litici en nog onbekwamere gene raals, een (militaire) status ophou dend die voornamelijk gestolen bleek te zijn van de geallieerden van '14- '18. Natuurlijk is er de ijzeren wet in de krijgsgeschiedenis dat men van een nederlaag meer leert dan van een overwinning maar dat verklaart nog niet de chaos en de verlammings verschijnselen die het Franse opper bevel in mei 1940 te zien gaven. Dat verklaart zeker niet waarom steeds weer Franse troepen in paniek aan de haal gingen alleen al wanneer ze hoorden vertellen dat er Duitse tanks in aantocht waren; dat verklaart niet waarom Coraps Negende Leger en Huntzingers Tweede Leger als sneeuw voor de zon verdwenen, ge wóón verdwénen, opgaande in de chaotische vluchtelingenstromen die de Noordframse wegen overspoelden zodat de dapperen die volhielden niet eens de ruimte kregen om zich te verplaatsen en te ontplooien en het verklaart vooral niet waarom Frank rijk in de dertiger jaren 't paard nog als een superieur strijdmiddel be schouwde en met zijn nümmeriek zo wel als kwalitatief geduchte tankwa pen zo wonderlijk omsprong. Het ont brak werkelijk niet aan tank-profe ten. In Engeland was er Basil Lid- dell Hart. in Duitsland Heinz Guder en in Frankrijk zelf Charles de Gaul le die heel zinnige dingen zeiden en schreven over het tankwapen dat ein delijk een einde zou maken aan de uiterst bloedige maar nagenoeg in effectieve loopgraven-oorlog Guderia had een boek geschreven dat een blauwdruk genoemd mocht worden van wat de zeven Duitse pantserdi visies van Von Rundstedts Leger groep A later met de Franse legers zouden doen. Maar de boeken van een verslagen tegenstander waren blijkbaar niet „in" bij de Franse hoge officieren die nog altijd pas op de plaats maak ten na de Overwinningsparade van 1919 in Parijs. Dat een genie als Liddell Hart weinig aandacht kreeg mag nauwelijks verbazing wekken als men ziet hoe de Britten zelf op zijn ideeën reageerden. En zo verwier ven de Duitsers zich het monopolie van de moderne tankstrategie. Dit is in het kort wat er ge beurde en wat Alistair Horne op een fascinerende en beklemmende ma nier beschrijft in zijn „van-dag-tot- dag-kroniek". De Duitsers hadden na veel vijven en zessen een aanvalsplan gekozen dat ontworpen was door Erich von Manstein. Het was een hoogst ver metel plan, dat Hitier en zijn gene raals tijdens de toch succesvolle op mars van Rommel en Guderian naar Het Kanaal menig benauwd uur be zorgde, zo vermetel zelfs dat de Duit sers even verbijsterd waren door het gemak waarmee zij Frankrijk ver sloegen als die Fransen door huin ne derlaag. In 1914 hadden de Duitsers hun hoofdaanval in een wijde boog door België neen gelanceerd (plan-Schlief- fen, ook wel aangeduid als de „mata- dorenmautel"). Uitgaande van de kracht van de Maginotlinie en de zo genaamde „ondoordringbaarheid" (Pétain) van de op de Maginotlinie aansluitende Ardennen, rekende het Franse opperbevel (Gamelin) op een nieuw Schlieffen-plan. Daartoe zette hij in Noord-België „een val" uit voor de Duitsers, een val die later toen bleek dat deze keer ook Ne derland er aan zou moeten geloven nog verdiept werd met wat genoemd werd de „Breda-variant". hetgeen be tekende dat de Duitsers op een ge sloten front zouden stoten dat liép van Moerdijk via Breda, Antwerpen, langs de Dyle naar Leuven, Waver, Namen, Dinant en verder langs de Maas tot aan de noordflank van de Maginotlinie. De noordelijke sector was sterk bezet, hoewel van de „ver dieping" naar Breda niet veel terecht is gekomen. De Duitsers wekten door hun inval in Nederland en hun spectaculaire aanval op het fort Eben Emael bij Luik inderdaad de indruk dat zij min of meer de Schlieffen strategie gin gen herhalen, te meer nog omdat de Legergroep B (Von Bock) die Neder land voor zijn rekening nam zo sterk was. Tegelijkertijd werd in het zuiden door de veel zwakkere Legergroep C (Von Leeb) de indruk gewekt dat een tweede belangrijke aanval op de Ma ginotlinie zou worden gericht. Wat alsmaar "niet tot het Franse opperbevel wilde doordringen was wat er gebeurde in de ochtend van 10 mei in Luxemburg Daar pre cies achtcj de Ardennen kwam verreweg de sterkste Duitse Leger groep in beweging, Legergroep A van Von Rundstedt, 45,5 divisies tel lende en wat meer zegt zeven van de in totaal elf Duitse pantserdivi sies bevattende. En zo kwam het dat op 10 mei generalissimus Gamelin in zijn vuist je lachte omdat hij dacht dat de Duitsers ir zijn val waren gelopen en de Duitsers in hun pantservuist lach ten omdat zij zagen dat de Fransen in hun va] liepen. Ongelukkigerwijs hadden de Fran sen achter de Ardennen (die waren ,voor een modern leger immers on doordringbaar") een naar verhouding zwakke strijdmacht liggen. Op 12 mei al vormden de Duitsers brugge- hoofden aan de westelijke oever van de Maas, de vitale verdedigingsli nie. Op 13 mei staken de tanks over en op 14 mei werden de drie brugge- hoofden zodanig geconsolideerd dat de volgende dag met succes de door stoot naai het westen kon beginnen. Op 13 mei viel Sedan verpletterd door Gudeniains tanks en Göirngs Siuka's. De weg naar het westen lag open Maar verbijsterend genoeg nog altijd deed Gamelin niets, wist hij niet eens wat er aan de Maas ge beurd was. De Duitse tankcolonnes raasden Frankrijk binnen paniek en chaos on der de verdedigers veroorzakend. Op 16 mei begon in Parijs de paniek om zich heen te grijpen. De Duit sers naderden Maar hoe begeerlijk Parijs als prooi ook geweest moet zijn, de hoofdaanval met zijn stalen speerpunt heette niiet voor niets Si- chelschnitt (Sikkelsnede). Inmiddels had Guideriam zijn zuidwestelijke koers al naar het westen verlegd. Niet Parijs maar de Kanaalhavens waren het voorlopige doel van de on voorstelbaar snelle opmars. Op 20 mei waren de Duitsers aan de kust. De geallieerde legers wa ren in twee moten gesneden en daar hielp niets meer aan, noch de twee tankoffensieven van De Gaulle op de Duitse zuidflank noch het vermetele Britse offensief op de noordflank bij Arras. Gamelin was tenslotte heeinigestuurd en vervangen door Weygand. Maar het was al lang te laat. Op 16 mei reeds had Duisland de slag gewonnen Frankrijk wachtte nog slechts de ver nedering die zelfs die van Sedan 1870 toen Napoleon 3 door Pruisen ver slagen werd en de Fransen 100.000 man moesten overleveren aan gene raal Moltke in de schaduw stelde De ramp voltrok zich terwijl de wereld vol ongeloof en verbijsterd toekeek. Hoe was dat mogelijk? Tot op de dag van vandaag wordt er naar antwoorden op deze vraag ge zocht. Na de talloze voornamelijk Franse memoires die kennelijk hoofdzakelijk dienden om het eigen paadje van de schrijvers schoon te vegen, hebben de krijgshistorici het heft in handen genomen en verschil lende delen van de sluier zijn opge licht. Wat er onder zit is natuurlijk niet fraai maar men dient wel te bedenken dat zoiets elk machtig land kan overkomen en dat Frankrijk in deze moderne tijd toevallig de eerste grote natie is geweest die een derge lijk lot trof Het is de laatste van de vele er velerlei lesspr die Frank rijk de Wereld heeft gegeven toen het nog een grote mogendheid was. Met deze les hield Frankrijk op te bestaar als 's wereld toonaangevende natie Die les luidt dat een land naar bui ten niet sterker kan zijn dan het in nerlijk is Horne toont aan hoe zwak Frankrijk innerlijk was. Hoe de door de verscheurdheid van het volk veroorzaakte voortdurende compro missen de politiekp kracht van het land hadden uitgehold Hoe de gene raals, rustend op de lauweren van Verdun er niet aan dachten hun mi litaire opvattingen te herzien, ver trouwden op een beweeglijke en ge makkelijk te omtrekken Maginotlinie terwijl dc Duitsers en hun eigen De Gaulle van de daken schreeuwden GEN. MAXIME WEYGAND In mei benoemd tot opperbevel hebber van de geallieerde strijd krachten in Frankrijk. hoe een volgende oorlog gevoerd zou worden; hoe de generaals zich voor al niet realiseerden wat de prijs van Verdun en de glorievolle rest was geweest: anderhalf miljoen jonge do de Fransen, bijna drie op elke vier tussen 1914 en 1918 opgeroepen solda ten en dat in een land met een ern stig stagnerend geboorteverloop, hoe deze generaals, dronken van de over winningsroes. maar niet wilden be grijpen hoe essentieel het aandeel van de geallieerden in de overwin ning van 1918 was geweest; hoe de militaire establishment tenslotte zwelgde in grandeur en de meest profane zaken als verbindingen, structurele organisatie, tamkstrategie, welzijnszorg ten behoeve van de sol daat, open samenwerking met bond genoten e.d. hautain overliet aan.... ja, wie eigenlijk? Hoe tenslotte de politieke establishment er niet in slaagde de Fransman geloof in zich zelf, in zijn land, kortom: enige rug- gegraat te schenken. In één opzicht heeft Adolf Hitler gelijk gehad. De slag van 1940 zou beslissend zijn. Die woorden zijn uitgekomen. Gelukig is de situatie op de dag van vandaag zo dat Frankrijk en Duitsland uitgevochten zijn. Hitler is aan de beslissende slag ten onder ge gaan. Toch is het historisch van be lang vast te stellen dat Frankrijk de misdadige en uitputtende kracht meting met het Duitsland van na 1870 militair zowel als moreel ten slotte heeft verloren Na de honderd duizenden van de eerste wereldoor log waren er nog meer bondgenoot- soldaten nodig om Frankrijk in 1944 nog de illusie van de overwinning te schenken Het is triest dat deze bondgenoten een na oorlogse Franse leider als De 3aul1e bijna dankbaar moesten zijn dat hun gesneuvelden in Franse aarde mochten blijven rusten. Frankrijk is een hardleers, eigenzin nig land, althans zijn leiders zijn dat. Het is goed dat zowel Duits land als Frankrijk verwijderd zijn uit de hoofdrollen van het wereld toneel. Dat beide aan banden liggen en elkaar harder nodig heb ben dan ooit. W. KOCK DE 42 DAGEN DOOR AllSTAIR HORNE A. BOOM MEPPEL PRIJS f 28,50

de Stem | 1970 | | pagina 17