Herbenoeming mr. Huber in Goes is niet uitgesloten Huisjes moeten gesloopt worden Verhaal van lief en leed onder oude kalklagen I elkprijs Slecht weer oorzaak geringe belangstelling IN CLINGE LANGS ZESTIGVOETKREEK nstuïf zeeland Conventionele groepering nieuwe partij Sas van Gent F Terneuzens kantongerecht Sas van Gent-west heeft PJZ-weekend op Zilveren Schor Nog even dit ingambtenaar [x)ks viert ig jubileum dlenactie ïsteen geslaagd steeds geen wedstrijd [.-Jansteen ing jubileum ïikant uitgesteld [JZER WINT 5ELBEKER IJSSCHIETING ikauto geslipt IJzel stdorpe Hoogwater TOCH GRIEP IN NEDERLAND! Oogluikend Gedupeerd De zee VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Hoge gast onze correspondent) In Hulst viert zaterdag de heer A. A. Koks zijn nbtsjubileum bij 's rijks De jubilaris, assistent 1921 geboren te Gilze- |n eerste standplaats was vanwaar hij naar Nieuw- erd verplatast. Zijn overige isen waren achtereenvol- ^wacht, Kloosterzande en st. Van half drie tot half I gelegenheid de heer Koks ijurchillweg 29 in Hulst, te DE STEM VAN WOENSDAG 7 JANUARI 1970 |m onze correspondent) VSTEEN De door de Steense Karnaval gehou- Lollenactie is een groot sue- irden. In enkele uren tijds 1000 oliebollen aan de man De kwaliteit van de oliebol, dusdanig, dat er heel wat Bngen kwamen, die echter ?k aan tijd niet meer ge- konden worden. onze correspondent) SfSTEEN Reeds vele we de voorbereidende werk- llen voor het aanbrengen van lichting op het gemeentelijk rein ten einde en liggen de op het terrein. De levering armaturen schijnt echter een -ge levertijd te vragen, zodat eds de eerste lichtwedstrijd l worden gespeeld. ran onze correspondent) ÏNT De door het feestco- het vooruitzicht gestelde fees- Sen bij de viering van het 40- bileum van de onderwijzeres Vael, zijn in verband met nstandigheden van de jubiia- een latere datum verscho- (Vervolg van pagina 1) De voorlichtingsdienst van dat ministerie laat weten, dat momen teel een onderzoek in de bedrijfstak melkindustrie en -handel wordt in gesteld. Mocht uit de feiten blijken, I dat verhoging gerechtvaardigd is dan volgt een prijsverhoging. Maar voorlopig heeft men dat onderzoek nog niet afgesloten. Overigens zei de voorlichtingsambtenaar aan de hand van zijn ervaring in de afge lopen jaren dat de melkhandel ze ker niet aan de grond zit. Hoe lang wil de melkhandel be rusten? „In april begint het nieuwe melkprijsjaar", zegt Van Brenk. „Dan zouden we om te beginnen nodig hebben: 70 cent per 100 liter voor de zuivelindustrie. En een hal- i ve cent per liter voor de detaillis ten, die daarmee hun bedrijf net boven „de rode lijn" kunnen op- I werken. Pas dan hebben we het I prijspeil van 1969 genivelleerd". „Van de onderhandelingen in Brussel hangt het af", zo vervolgt hij, „wat er met de melkprijs voor het jaar 1970 moet gebeuren". Be sluiten de EEG-delegaties de richt prijs voor de boer te verlagen (een onwaarschijnlijke mogelijkheid), dan verandert de prijs voor de consu ment niet of nauwelijks. In dat ge- i val vangt de boer de klap op. Mocht de richtprijs gelijk blijven of stijgen dan betaalt de consument zonder twijfel meer voor het liter- tje melk Over de meerprijs kan nog niets worden gezegd. Diei is af- hankelijk op de eerste plaats van de nieuwe richtprijs en op de twee de plaats van de kostenverhogende factoren (CAO onder andere) in eigen land. Nu al kan op grond van aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid worden gesteld, dat de consument opnieuw het kind van de rekening is. De heer Van Brenk zegt °ver het I tijdstip, waarop de melkprysverho- I ging zou moeten ingaan: „Wij prik ken de eerste verhoging voorzichtig op begin april. De tweede kan be- t gin oktober worden ingevoerd. Dat gebeurde vaker. Maar het blijft mogelijk de prijscorrectie in juli al in te voegen. Dat zou ook niet de eerste keer zijn". een onzer verslaggevers) ÏST J. Kaijzer is op over-1 lie wijze winnaar geworden e jaarlijkse wisselbeker bj fentirum". Door in de fimali laatste partijen te winnen Taelman, waarin hij de laat- ■tij zelfs uitmaakte in één |kwaim hij met drie punten n>g op E. Taelman en M. ood in hét bezit van de ge beker. Laatstgenoemde verspeelde zijn tweede piaab en slechter balgemiddteMe. stand finale eerste klas: 1 J- r, 12 gespeeld, 9 gewonnen, 53 2 E, Taelman, 12-6-49; 3 M, - 12-6-44; 4 G. Pölflié Jan onze correspondent) In café De Veelhandel bij lert werd een grote prijs- g gehouden op de liggende 'aaraan 46 schutters deelnamen, d geschoten op een wip. lag: Qe hoogvogel werd ge- i door A. de Koek te Hulst; ste zijvogel door Boussen te ïsteen; de tweede zijvogel was 1. de Wit te Hulst. De meeste vogels, vier stuks, werden ge- i door P. Reyns te Kapelle- (Van onze correspondent) ELLE Door de gladheid is inkauto, bestuurd door J. D. uit Idinge op de weg Kapelle-We- ige in een slip geraakt en in een de weg gelegen sloot terecht- en. De tank die geladen was ie werd niet beschadigd, auto liep aanzienlijke schade (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in het nieuwe Sas van Gent, waarbij ge voegd worden Westdorpe en Philippi ne, heeft zich een nieuwe partij aan gediend: de Conventionele Groepe ring. Dit is een samensmelting van initiatiefneemster De Katholieke Par tij Sas van Gent, Gemeentebelangen Westdorpe en Philippine en enkele leden van de protestants-christelijke groeperingen. Lijstaanvoerder van de nieuwe groep is de huidige wethouder van Sas van Gent, de heer W. Colsen. Door de, bundeling van groepen wordt gehoopt op minstens acht van de in totaal dertien beschikbare zetels. In Sas van Gent doen behalve de Con ventionele Groepering ook de P.v.d.A. en de Lijst Gemeentebelangen mee De kandidaten voor de Conventio nele Groepering zijn: 1 W. Colsen, Sas van Gent; 2 A. de Bleeir, Westdorpe; 3 E. van Hecke, Philippine; 4 J de Rijk, Sas van Gent; 5 R. Spuesens, Westdorpe; 6 L. Goense, Philippine; 7 J. de Braai, Sas van Gent; 8 P Piessens, Sas van Gent; 9 J. Bock- staal, Sas van Gent; 10 E. van Assche, Sas van Gent; 11 A. de Hulsters, Westdorpe-, 12 A. Ploegaert, Philippi ne; 13 J. v.d. Abeele, Sas van Gent; 14 G. van Geetsum, Westdorpe; 15 J. Rammeloo, Philippine; 16 M. Murre, Sas van Gent; 17 H. Kerckhaert, Westdorpe; 18 J. van Hoeve, Philippi ne. zeiler Blaskapelle Na de :en die het bekende Ober orkest „Die Westzeller Bias- o.l.v. Walter de Causemae- eft geboekt door optredens schillende plaatsen in Beigtë 1 eland en in Noord-Brabant, iet orkest nu een uitnodiging gen om een optreden te ver- in Gouda. De uitvoering al- tal ongeveer half maart plaats- gen, donderdag 8 jan. Bergen om: 3.49 en 16.15 uur, Hans- 2.56 en 15.24 uur, Made e" aelen: 6.23 en 18.59 uur, Ter- 2.18 en 14.46 uur, Vlissin- 1.48 en 14.13 uur, Wemeldinge: a 16.05 uur. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Aanhoudend winterweer met tijdelijk sneeuw en later moge lijk ook ijzel. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 to-t 5; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal;.' max.-temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. Voor vrijdag:, aantal uren zon: tot 3; min.-temp.: 3 of meer graden onder normaal; max.-temp.: 4 tot 9 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: '0 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES-MIDDELBURG Een her benoeming van mr. F. G. A. Huuer tot burgemeester van nieuw-Goes is formeel niet uitgesloten. Er is niets wat de minister van Binnenlandse Zaken belet om de man die, na bijna acht jaar lang „Goes-oude stijl" te hebben gediend, voor benoeming aan de koningin voor te dragen. Op aan drang van vele prominenten in Goes, waaronder enkele leden van de Twee de Kamer, heeft mr. Huber gesollici teerd naar de „vacature", die door zijn onverwacht ontslag is ontstaan. Hij is derhalve kandidaat voor het burgemeesterschap in nieuw-Goes. Op een ietwat ongewone manier is men op dit moment in Goes feitelijk bezig met een soort verkiezingscam pagne ten gunste van burgemeesters kandidaat: mr. Huber. Deze situatie heeft uiteraard geen wettelijke basis maai zij volgt wel uit het door de minister van Binnenlandse Zaken ge nomen besluit, de burgemeesterspost Goes vakant te verklaren. De minis ter heeft bij zijn oordeel ook de over wegingen van een aantal Goese raadsleden over de heer Huber be trokken. Thans blijkt, dat de gekozen volksvertegenwoordigers de mening van hun kiezers niet ten volle hebben kunnen vertolken. Er is overigens aan het uitspreken van de mening: Nieuw Goes heeft een ander burgemeesters type nodig, dan de heer Huber is, geen vooroverleg tussen de gekozen volksvertegenwoordigers en hun kie zers voorafgegaan. Nog veel minder is er ooit sprake geweest van een mo tie van wantrouwen tegen de persoon van mr. Huber in de toch meestal niet rimpelloos verlopende raadsvergade ringen, van „oud-Goes". Meer dan driehonderd inwoners van Goes hebben totdusverre gevolg gegeven aan de uitnodiging om een adres aan de minister van Binnen landse Zaken, ten gunste van mr. Hu ber te ondertekenen. Een door de heer C. W Vervest op gang gebrach te briefkaartenactie, met de commis saris der koningin in Zeeland als ge adresseerde, heeft tot gistermiddag toe toen de actie nog maar nauwe lijks algemeen bekend was, een vijf tigtal reacties opgeleverd. Mr. Huber zelf blijft in deze uit zonderlijke „verkiezingscampagne" neutraai. Het ideaalbeeld dat in spraak-eisende activiteiten voor ogen staat, waarbij kandidaat-burgemees ters aan „self-advertising" doen, om hun kandidatuur met klem van argu menten bij hun kiezers te bepleiten, is dan ook niet aan de orde. Wat wel gaande is, zo vertelt dr. D. A. de Graaf uit Goes, lid van het actiecomité ten gunste van mr. Huber als burgemeester van nieuw-Goes, is het opmaken van een balans over de circa ach) jaar waarin mr. Huber eer ste burger van Goes was. De hoofd argumenten van mr. Huber staan in ijgt, adrgs aan de minister van Bin- Aènlandke Zakeft, dat r'eèds verzoii- den is. (De adhesiebetuigingen zullen later worden opgezonden). Verschillende ieden van het actie comité hebben, voorzover dit hen mo gelijk was, de inwoners van de stad gevraagd wat zij vóór of tegen mr. Huber als burgemeester van nieuw- Goes konden aanvoeren. Bij deze in formele enquête werd duidelijk, al dus dr. De Graaf, dat integriteit en de wens om zijn gemeente te dienen bij mr. Huber kenmerkende persoonlijk heidstrekken zijn. Men erkent o.a. dat hij zeer veel heeft gedaan op het gebied van stads uitleg en cultuur (Goes heeft bij voorbeeld een eigen culturele raad) en dat zijn kennis en kritische bena dering van binnenvaartproblemen, juist voor een gemeente als Goes hun voordelen hebben afgeworpen. Mr. Huber heeft niet het image van een groot industriewerker te zijn. Een schets van zijn persoon, op grond van de informele enquête, ziet er onge veer zo uit: Een sympathiek mens, al tijd bereid om problemen vanuit de menselijke gezichtshoek te benade ren: altijd toegankelijk voor persoon lijke contacten waarbij hij eerder de geduldige, luisterende medemens is, dan de magistraat die tempo boven behoedzaamheid stelt. Concrete bezwaren tegen zijn be leid betreffen (zo bleek uit de reac ties uit het publiek), hoofdzakelijk deelproblemen. „Elk straatje heeft zijn eigen wen sen", zo typeerde dr. De Graaf de toestand, „en elk straatje is teleurge steld als die eigen wensen niet geho noreerd worden". Op de vraag welk alternatief men zich voorstelt als mr. Huber niet wordt herbenoemd, bleef practisch iedereen het antwoord schuldig. In nog twee heringedeelde Zeeuwse gemeenten zijn de burge meestersposten vakant gesteld: Nw.- Borsele en Oostburg. Acties, gelijk aan die in Goes, worden uit deze ge meenten niet gemeld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De hevige sneeuwval en de onbegaanbaarheid van de wegen op Zeeuwsch-Vlaande- ren, kunnen er de oorzaak van zijn dat de zitting van het kantongerecht in Terneuzen slecht werd bezocht. Welgeteld twee „zaken" kwamen in openbare behandeling aan de orde. Een Belgische vrouw en haar vriendin uit Stekene probeerden op 3 september als hamsters een winter voorraad van aardappelen aan te leggen. Per auto begaf het tweetal zich naar de Grooteilandenpolder in Hulst. Aan een boer die bezig was met het verzamelen van uien werd ge vraagd de achter gebleven „vruch ten" te mogen rapen. Zelfs lieftallige blikken konden de landbouwer niet bewegen toestemming te verlenen. De dames probeerden toen toestem ming te krijgen de niet gerooide aardappelen van het land weg te mogen nemen. Daar kwam noch een bevestiging noch een ontkennend ant woord op. De boer had namelijk zijn oogst verkocht en had dus geen zeg genschap meer over de aardappelen. Voor de beide Belgische dames be- tèTcencfe dit geen énkel beletsel toch de handen uit de mouwen te steken. Voordat het tweetal goed en wel op gang was, verschenen er enkele po litiemannen, die het tweetal van stroperij betichtten, nadat gebleken was dat de dames geen toestemming gekregen hadden. Slechts een ver dachte had de sneeuw dinsdagmiddag getrotseerd en verscheen voor de Terneuzense kantonrechter. Met moeite kon de vrouw wachten tot de kantonrechter was uitgesproken. Vol gens haar kon zij geen diefstal ge pleegd hebben. „We hebben toch eerst fatsoenlijk toelating gevraagd". „Bovendien", zo zei de verdachte verder, „toen die politiemannen kwamen ben ik direct meegegaan naar die boer". De kantonrechter trachtte de vrouw duidelijk te maken dat zij aan de verkeerde toestemming had ge vraagd, en daarom een poging tot stroperij had ondernomen. De zaak werd er niet duidelijker op toen de kantonrechter een boete van 75 gul den, gevorderd door de officier van Justitie, veranderde in 50 gulden voorwaardelijk en 25 gulden onvoor waardelijk. De automobilist I*. J. uit het Bel gische Wildewijck werd voor het plot seling stoppen op de kruising van rijksweg 69 met de Absdaalseweg, waardoor een botsing ontstond, ver oordeeld tot een boete van 40 gulden. De eis luidde 50. De Belgische automobilist was op weg naar Perkpolder en even voor de kruising Absdaalseweg dacht hij naar links te moeten. De man zette zijn richtingaanwijzer uit, maar op het laatste moment zag hij dat hij toch recht door kon. Hij stopte, waarna een Duitse weggebruiker een aanrijding met zijn voorganger niet kon voorkomen. (ADVERTENTIE) De Aziatische griep komt snel uit 3e buurlanden op ons af en is lier en daar reeds waargeno- nen. Bescherm u tijdig en vraag van- Jaag nog een gezinsverpakking ,ASPRO" bij uw apotheker of Jrogist. „ASPRO" is uw trouwe bondgenoot bij het voorkomen en bestrijden van griep. Neem bij de eerste verschijnse len direkt 2 „ASPRO's" met een zo heet mogelijke drank (grog, kwast of thee) en doe dit drie maal per dag. Vertrouw op „ASPRO", want „ASPRO" heeft in de reeds door griep overvallen landen een bij zonder gunstige rol gespeeld. Als „ASPRO" u geen baat zou geven, probeer dan geen andere middelen, maar raadpleeg uw huisarts. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Sinds kort is er een r.k. kleuterschool in plan-West te Sas van Gent. Men heeft het Ver enigingsgebouw „St. Albert" genomen als voorlopige verblijfplaats voor de kleuters uit het nieuwe gedeelte, tot dat men over een volwaardige nieu we r.k. school kan beschikken. Op het ogenblik gaan er een 26-tal kinderen naar dit schooltje, maar er is plaats voor 39 kinderen. Er is een nieuwe vloer in het ver enigingsgebouw gelegd en deze week komt het nodige materiaal nog aan. De enige handicap is. dat men ie dere dag genoodzaakt is om alles leeg te ruimen, omdat dit gebouw 's avonds weer als verenigingsgebouw gebruikt moet worden. (Van onze correspondent) GOES Van vrijdagavond tot zondagmiddag 1 februari gaan leden van de Plattelands Jongeren Zuid zich bezig houden met het thema Jeugd en Jongeren in beweging". Dit gebeurt op „Het Zilveren Schor" centrum voor jonge mensen te Amemuiden. De deelnemers zullen luisteren naar eikaars opvattingen over onder meer: wat betekent het lid-zijn van een organisatie? wat betekent het lid-zijn van een samenleving? welke zijn de veranderingen, de beweging in beiden? waar sta je zelf; welke richting geef je aan? Naast het praten met elkaar zijn er mogelijkheden om met andere vor men, zoals beweging, expressie, het spelen met materialen, geluid en licht, het onderwerp verder uit te werken. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Binnen zes jaar zullen langs de oever van de Zes- tigvoetkreek in Clinge ongeveer dertig geïmproviseerde vakantie huisjes afgebroken moeten wor den. De zomerverblijven zijn voor namelijk eigendom van leden van de Clingense hengelvereniging. De maatregel is een resultaat van het feit dat staatsbosbeheer dit na tuurgebied in eigendom heeft over genomen van het waterschap Hulster Ambacht. Men wil de kreek zoveel mogelijk in de oude toestand terug brengen. Het Hulster Ambacht heeft in prin cipe in totaal 84 hectare natuurgebied aan staatsbosbeheer overgedragen op deze manier. Door de ingelanden is daaraan op een enkele weken gele den gehouden vergadering góed-keu ring gehecht. Behalve de Zestigvoet kreek en onmiddellijke omgeving met een oppervlakte van 23 hectare, val len daaronder de Vlaamse Kreek, en de Graauwse Kreek. Ze zijn voor f 240.000 verkocht Niet alleen in de Zestigvoetkreek is een bouwstop van kracht gewor den. Datzelfde lot wacht ook de ove rige natuurgebieden, waar volgens verschillende wettelijke regelingen geen bouwwerk meer mag verrijzen. De klap komt evenwel voor de hen gelvereniging van Clinge het hardst aan, omdat de Zestigvoetkreek een van die gebieden is, waarvan de unie ke bouwmogelijkheden het meest in tensief gebruik werd gemaakt. Aan die voorrechten zal binnen de ge stelde termijn nu een eind komen. Huls-ter Ambacht heeft de min of meer illegale bouwactiviteiten steeds oogluikend toegelaten. Voor het wa terschap had het betreffende gebied toch geen enkele betekenis. Ook staatsbosbeheer betreurt het blijkens een woordvoerder om de vakantievie rende hengelaars te moeten dwars zitten. Deze instantie heeft echter op de eerste plaats alleen belangstelling voor de natuurlijk-historische as pecten van de aangekochte gebieden, en in die visie passen uiteraard geen zomerhuisjes. Uiteraard is het bestuur van de ge dupeerde hengelvereniging niet en thousiast over 't besluit van d-eze in stelling. Men heeft van alles gepro beerd om er verandering in te bren gen, maar wat dat betreft heeft men geen enkel resultaat bereikt. Het enige wat er ten gunste is veranderd naar aanleiding van de activiteiten van de club is de gestelde termijn. Aanvankelijk zouden de zomerhuis jes binnen twee jaar moeten worden afgebroken, en die periode is nu ver lengd met vier jaar. Ook deze termijn zouden de hengelprominenten nog graag met een aantal jaren verlengd zien. Staatsbosbeheer lijkt evenwel onvermurwbaar. Het behoud van het natuurschoon ata-at op de eerste plaats, het ver schaffen van recreatiemogelijkheden op de tweede. Degenen die zich het meest gedu peerd voelen, zijn uiteraard de hen gelende eigenaars zelf. Sommigen on der hen hebben in de vakantiebarak ken een klein vermogen geïnves teerd. Langs de kreekoevers staan naar schatting dertig huisjes die in de zomer onderdak verschaffen aan hengelaars. Onder de zomerverblijven zijn wel iswaar veel onooglijke bouwwerkjes die de omgeving ontsieren, maar er zijn er ook die veel weg he-bben van een eenvoudige bungalow. Ze staan veelal aan het uiterste ranidje van de oever, gedeelte-lijk zelfs nog in het water. Zodat men vanaf de kleine terrasjes rustig kan zitten vissen. De betrokken hengelsportvereniging pach-t het viswater al bij-n-a 25 jaar. Medio dit jaar hoopt men het ju bileum te vieren. In de afgelopen pe riode heeft men kosten noch moeite gespaard de kreek voor hengelaars zo aantrekkelijk mo-g-elijk te maken on der meer door regelmatig voor veel geld aam vis uit te zetten. Geen won der dat men de verkoop van de kreek met argusogen heeft bekeken, al zal ook onder beheer van staatsbosbe heer het water waarschijnlijk wel verpacht blijven als viswater. Bij het bestuur leeft ondanks alles nog een stille hoop dat staatsbosbeheer zijn besluit no-g zal wijzig,en. Die kans is echter erg gering. Oude gebouwen zijn als oude mensen. Als zij eenmaal over vroeger aan het vertellen gaan, dan weten zij van geen ophouden. Maar je moet wel goed kunnen luisteren en van tijd tot tijd be hoor je met gepaste vragen te ko men. Anders zwijgt het oudje op eens en gaat over tot een onver staanbaar gebrabbel. Meestal zijn de historici en de archeologen degenen die de stem men van het verleden het best verstaan. Maar noodzakelijk is dat niet, zoals blijkt uit het relaas van de heer J Schot B.W.-zn., die op een dag de sleutels van het oude Gravensteen in Zierikzee in be heer kreeg, teneinde in dat oude gebouw een visserij tentoonstelling in te richten. Aan het Gravensteen is te zien dat zich daarbinnen in vroeger eeuwen nogal wat moet hebben af gespeeld. De heer Schot vroeg zich dat waarschijnlijk niet af, toen hij op gewekt begon met het schoonma ken van de wanden in de ruimten waar de visserijtentoonstelling moest worden ingericht. Die wan den, bestaande uit dikke, eiken planken, zaten onder een dikke kalklaag, welke na de restauratie van het gebouw in de jaren dertig was blijven zitten. De kalklaag moest verwijderd worden. Tot zijn grote verwondering vond de heer Schot onder de kalk laag in de zogenaamde „gijzelka- mer" van het Gravensteen, dat uit 1524 dateert en tot 1923 als ge vangenis is gebruikt, een menigte inkervingen, als even zoveel be wijzen van vaak benard leven in vorige eeuwen. Hier hebben mensen gevangen gezeten. En het waren mensen die, toen zij werden ingesloten, de geur van de vrije zee in kleren en haren hadden. In hun bekommer nis combineerden zij hun wens naar lijfelijke vrijheid met hun verlangen naar de zee. De eikehouten wanden, zo wordt door de heer Schot in het Zeeuws tijdschrift verteld, vertonen tal Het Gravensteen moet vooral tussen 1630 en 1646, de tijd dat de kapers bijzonder actief waren, nogal wat onvrijwillige bewoners hebben geherbergd. De gijzelka- mer is blijkbaar het verblijf ge weest waar gevangen genomen kapers, die hun bekomst vooral kregen dank zij de geregelde jach ten die door de Zeeuwse vloot op hen werden gemaakt, moesten wachten op het moment waarop zij werden uitgewisseld tegen de Zeeuwse zeelui die met de gekaap te schepen waren verdwenen. Vi- van scheepstypes uit vele eeuwen, zoals Oostindiëvaarders, hoekers, bommen en vele kleinere vissers scheepjes. Sommige ervan zijn be paald niet zonder meesterschap in het taaie hout gekerfd. De heer Schot, deskundige op het gebied van de scheepvaart, was in staat om uit de ingekerfde afbeeldingen van schepen, een conclusie te trekken die een stuk Zeeuws verleden tot leven brengt. Het viel hem namelijk op. dat er nogal wat zeventiende-eeuwse fre gatten in de eikehouten wanden te zien waren; snel-zeilende schepen, compleet met de zogenaamde Bou- goense' vlag (wit, met een diago naal rood kruis). Volgens de heer Schot is het wel zeker, dat de afbeeldingen van de ze schepen werden ingekerfd door Duinkerker kapers, die onder de Spaanse admiraliteit opererend, in Zierikzee in het gevang werden gezet. Van een groot aantal zijn de na men bekend. Zij staan in het hout gekerfd, ais ging het om een akte van beschuldiging, die de eeuwen moest trotseren. Bijzonder boet vaardig waren zij overigens niet en hun haat tegen degenen die hen in het Gravensteen opsloten werd dan ook onverbloemd in het eike hout gesneden. „De duvel moet se halen die ons op Graveste haelden!" Onder die wrokkige spreuk staat een aantal namen, met als toevoeging „AU van Dunckerke". Er hebben, zo meent de heer Schot, ook officieren op het Gra vensteen gevangen gezeten, zelfs een vice-admiraal van de Duin kerkers, Matheus Rombout(s) Hij staat zelf in het eikehout afge beeld, compleet met een verrekij ker voor het oog en met een hou ten been. Het is niet onmogelijk dat Rombout hiermee een zelf portret aan het nageslacht heeft willen aanbieden ce-admiraal Rombout zal wel een goede troefkaart geweest zijn Het aantal namen in de solide planken is niet te tellen. De heer Schot trof ook honderden zoge naamde „huismerken" aan, die in feite te beschouwen zijn als de handtekening van onze voorouders, die de schrijfkunst lang met alle meester waren. Een interessant stukje verleden blijkt ook uit de gekleurde teke ningen van een groep soldaten met hun tambour-maitre. De uni formen die zij aan hebben, wijzen erop dat de tekeningen in de acht tiende eeuw zijn gemaakt. Waar schijnlijk zijn het Pruisen, die de ze inscriptie maakten, verklaart de heer Schot. Het oudste jaartal dat op de door de heer Schot schoongemaak te wand is gevonden is 1577. Er staat een galg bij, met de tekst: „Waecht onversacht men zalt ghedencken zijner tyt/ breken moeten sy hals en been, die het mi deên". Dank zij de heer Schot is het moment van „ghedencken" nu ein delijk aangebroken. Van het verhaal dat het Graven steen in Zierikzee vertellen kan is, ondanks de nasporingen van de heer Schot, nog slechts een deel bekend. „De wanden zijn het waard om nader door deskundigen te worden bestudeerd", zegt de ontdekker van de inscripties. Dat zelfde kan van talrijke oude ge bouwen in de provincie worden gezegd. Hiermee is weer eens aange toond, dat de aanstelling van een provinciale functionaris, die op deskundige wijze de taal van het Zeeuwse verleden kan lezen, geen luxe is. Een lezeres in Terneuzen, zond ons onder het pseudoniem „Fran ce een bespiegeling, getiteld: „Als Als ik in God geloofde dan zou ik bidden, veel bidden en vragen God, laat alle mensen zich bewust worden van hun egoïsme, zodat er geen oorlog zal zijn. Wel: vrede in Vietnam, genoeg eten in Biafra. God. geef ons een wereld waar de rijken niet rijker worden en de armen armer. Als we in zo een wereld leven en wij het niet waarderen, laat een nieuwe zondvloed ons dan verdelgen. We waren dan toch niet waard geschapen te zijn naar uw gelijkenis Het Gravensteen in Zierikzee. De traliewerken wijzen op het sombere doel dat dit gebouw in de loop der eeuwen heeft ge diend. Een van de door de heer Schot gevonden inscripties, waar schijnlijk door een gegijzelde kaper in liet hout gekerfd.

de Stem | 1970 | | pagina 3