Lvona Snelheidscontrole nu waterdicht FREGATTEN OP REIS Hst Nederlands Instituut spreekvaardigheid TWEE VADERS, EEN DOCHTER Brons werk n. v. dreigt stakers ZWARE AARDBEVING IN CHINA Te bont met bont papier voor uw pen 5toelinga taris van Hogeschool mi mi z Klein-metaal euwe c.a.o. Twee militairen - rijdend in kolonne - gedood Ogem neemt n.v. Bammens over Kapelle 's-Heerenhoek Westkapelle Lagos: Biafraans vliegtuig neergeschoten Lessen academie Beverwijk hervat VERGADERING OVER NIEUWE UNIFORMEN EXCELSI0R-G0ES a Eenzijdig Zwerver betrapt op goud-kraak Kapelle heeft definitief nieuwe secretaris Damdoorbraak in Argentinië: honderd doden 34-28.., uc tiwai. 278-284, 176-278, stieren 460-530, 340-360, slachtzeugen (in 200-230, zware varkens 230-250. Overzicht: aan- 1, prijzen, s'lachtrunderen g, prijshoudend, varkens iets stijver, enkele pri- notering. )AM, 2 jan. Andijvie e kool 38-45, groene kool Inkool 36-52, grote peen :selie 12-25, prei 2A 60- 12-28, sla 22-33, uien 44- 1A 113-151 1B 113 1D ktlof IA 153-167 2A 134- P39. (tECHT, 5 jan. Andijvie ekool 30-47, gelekool 20- 3ol 34-47, wittekool 29-31, 23-35, prei 102, uien 50-58, 280, witlof Al 166-182, B2 109-137, spruiten A 131-144 D 100-135, knol- 30, sla Al 22-39 Cl 13-20, 26, peterselie 16-21, oox 3-70, goudrenet 42-51. \DVERTENTIE) kleur-versteviger m 18 tinten flakon voor 2 a 3 behandelingen 1.95 nt u een betere? :n onzer verslaggevers) G Het college van Cu- an de Katholieke Hoge- Et met ingang van 1 april smd tot secretaris dr. Th. [inga te Driebergen. Stoelinga is in 1935 te uren. Hij studeerde geschie de Rijksuniversiteit te aar hij in 1961 het docto- en behaalde. Van 1960 tot ij als wetenschappelijk as- r de nieuwste geschiedenis aan het instituut voor ge- van de Universiteit van laarnaast vervulde de heer :en gedeeltelijke betrekking aan het St. Bonifatiuscol- recht, waar hij sinds 1964 erkzaam is. promoveerde hij tot doctor ren op een proefschrift ge- ssische revolutie en vre- itingen in de Nederlandse rt 1917 - maart 1918". jorzitter van de Vereniging hiedenisleraren in Neder- e functie van secretaris van ;e van Curatoren volgt de linga de huidige secretaris van den Belt op, aan wie rzoek eervol ontslag is ver ingang van 1 maart 1970. DE STEM VAN DINSDAG 6 JANUARI 1970 onze correspondent) 1ECHT Werknemers uit metaal te Dordrecht heb- n een resolutie gewend tot ïvers. Zij spreken hun ver ging uit over het feit, dat ssen de federatie van werk- anisaties en de vakbonden ien collectieve arbeidsovcr- heeft kunnen leiden. tnemers stellen als eis, dat inkort nieuwe onderhande- ginnen, die kunnen leiden io, gelijk aan de overeen- de groot-metaal. Het gaat metaalarbeiders vooral om ■ging van 5 pet, een verlof- ieugdigen. die eens per in willen volgen, verkorting erktijd en méér vakantie- het district Dordrecht kun- 800 bedrijven tot de sec- e klein-metaal worden ge- z 2o3 onv., Rhemfetden 175 aatsburg 176 4, Plitters- 7, Maxau 342 4, Plo- 28 5, Mannheim 172 4- ch 123 7, Mainz 177 5, 19 3, Kaub 108 2, Trier Koblenz 123 12, Keulen uhrort 245 14, Lobith 848 legen 643 9, Arnhem 670 e/IJssel 248 3. Deventer Monsin 5436 24. Borgha- - 49, Belfeld 1145 27, eden de Sluis 497 14. i«i-diepten in de vaargeul: - Nijmegen 280, Nijmegen - ies 290, Pannerden - 260. IJsselkop - Hevea- Heveadorp - Amerongen Hkop - Doesburg 180, Does- .ïtphen 190, Zutphen - De- 0, Deventer - Windeshekn ipand - Twentekanaal 215 De fregatten Hr. Ms. Van Speijk Indonesië aandoen. Het is het eerste (boven en Hr. Ms. Van Galen, die 28 bezoek dat de Koninklijke Marine januari zullen vertrekken voor een sinids die soevereiniteitsoverdracht in wereld vlagvertoonreis, zullen ook 1949 aan dit land zal bremgen. AMERSFOORT (ANP) De di rectie van Bromswerk N.V. in Amers foort heeft in overleg met de raad van bestuur van de Verenigde Ma chinefabrieken (VMF) een brief ge stuurd aan de 160 werknemers die gisteren een uur hebben gestaakt. In deze brief stelt de directie, „dat deze actie niet kan worden getolereerd en dat zij bij voortzetting ervan tot haar spijt genoodzaakt zal zijn, ernstige maatregelen te nemen". De directie herinnert eraan, dat zij de personeelsleden op 30 decem ber i.n een uitvoerige brief al uiteen heeft gezet, waarom hun eisen niet kunnen worden ingewilligd. De sta kers handelen volgens haar in strijd met de eigen arbeidsovereenkomst en met de CAO De vakbonden staan niet achter de staking -van-één-uur die, als die plannen van de actie-voerende werknemers doorgaan, iedere dag zal worden herhaald. Inmiddels is van het stakingscomité vernomen, dat er vandaag van 10.00 tot 11.00 uur weer gestaakt zal wor den, dat geen overwerk zal worden verricht en geen nachtwerk. UTRECHT Twee militairen kwa men gistermorgen om het leven, toen hun militaire vrachtwagen met aan hanger bij de afslag naar Jutpliaas op de rijksweg Utrecht-Den Bosch van het talud raakte en ondersteboven in het water naast de weg terecht kwam. De slachtoffers zijn de soldaten R. J. Wallinga uit Wirden (23) en A. L. H. G. Jansen uit Eijgelshoven (20). Ze behoorden tot het 44ste pantser infanterie-bataljon iri Zuid-Laren. Over de oorzaak van het ongeluk tast de marechaussee nog in het duis ter. De vrachtwagen maakte deel uit van een colonne van tien militaire voertuigen. Deze was onderweg van Zuid-Laren naar Roosendaal. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de afgelo pen drie maanden heeft de ge meentepolitie van Middelburg met succes bewezen een vervol maakte variant op de snelheids controle te hebben gevonden. Bij de controles die tot nu toe met de zogenaamde gatsometer (waar mee het voertuig dat te hard rijdt niet tegelijk wordt gefotografeerd) plaatsvonden ontkende ruim tien procent van de geverbaliseerde automobilisten ter plaatse te zijn geweest op de dag dat de overtre ding werd geconstateerd. In een aantal gevallen worden inderdaad waterdichte bewijzen geleverd. Bij de Middelburgse gemeentepoli tie was men zonder meer bereid te erkennen dat het oog van een politie man soms ook kan falen, wanneer het' niet de steun heeft van he(' oog van een fotocamera. Het is vastge steld dat de agent zich in ongeveer één op de vijftig gevallen in een let tertje op een cijfertje vergist bij het opnemen van kentekens. Een uiterst hinderlijke en tijdrovende procedure is daarvan het gevolg. De verdachte moet tegen-bewijzen aanvoeren, ge tuigen moeten worden verhoord enz. waardoor de berg administratieve ge gevens alleen maar groeit. Een pro bleem waar de politie landelijk on der gebukt gaat. Grote politiekorpsen beschikken over apparatuur, waarmee tegelijk met de constatering van de snelheids overtreding een foto van het voertuig van de overtreder wordt gemaakt (traffipax). Deze apparatuur is in aanschaf evenwel te kostbaar voor de kleine en middelgrote korpsen. Een Middelburgse hoofdagent be wees echter dat ook hier de eenvoud het kenmerk van het ware is. Hij suggereerde de aanschaf van een polaroidcamera van zo'n duizend gul den, die binnen een halve minuut kant-en-klare foto's aflevert. (En al tijd nog een kleine twintig keer goed koper is dan een traappifax). De controlerende politieman hoeft al leen maar op de siuiterknop te druk ken om de snelheidsovertreders ter plaatse te vereeuwigen; achterop de foto komen tijdstip en snelheid te staan. Na een week tot tien dagen krij gen overtreders de mededeling thuis dat zij te snel hebben gereden en dat daarvan een bezwarend plaatje is gemaakt. De meest hardnekkige wet- ontduiker heeft daar niet van terug. Het gevolg van de nieuwe werkwijze van de Middelburgse politie is dat het aantal handen vol werk gevende ontkenners binnen de kortste keren van tien tot nul reduceerde; de poli tie veel minder vervelend werk heeft te doen en zich zekerder in haar op treden kan voelen. Om de zaak helemaal goed te rege len en de rest van de klachten uit te sluiten is de Middelburgse politie er toe overgegaan tijdens elke con trole ongeveer honderd meter voorbij de plaats, waar de snelheid wordt gecontroleerd een bord te plaatsen met het opschrift „Uw snelheid is gecontroleerd. Politie Middelburg. De veel gehoorde klacht van „jullie laten mij pas tien dagen later weten dat ik een overtreding heb begaan", zijn hiermee ondervangen. Het bord mist zijn verrassende uitwerking nooit. „Deze methode bevalt iedereen uit stekend. Nadat we met fototoestel en bord werken, hebben we helemaal geen reacties meer gehoord. In dit geval heeft het ontbreken van reac ties een positieve betekenis, omdat we ze vroeger wel veel hoorden. De besparing van arbeidstijd is groot, terwijl het aantal geconstateerde overtredingen bij deze methode niet minder is", aldus adjudant A. Lense link van de Middelburgse verkeers politie. Dank zij ook het standpunt: Bij schijn van twijfel gaat het verbaal radicaal de prullenmand in", doen zich in Middelburg op het punt van de snelheidscontrole nu werkelijk na genoeg geen moeilijkheden meer voor. HONGKONG (RTR) Het konink lijk observatorium in Hongkong heeft meegedeeld, dat in China een ernsti ge aardbeving heeft plaatsgevonden. De aardbeving, die op de schaal van Richter een sterkte had van 7.5 a 8, zou een gedeelte van Koenming, de hoofdstad van de zuidelijke provin cie Yoennan, hebben verwoest. Pe king heeft tot dusver nog geen mel ding gemaakt van slachtoffers en aangerichte schade. Zondag had het meteorologisch in stituut in Tokio al een ernstige aard beving in Yoennan gemeld. Volgens het in Hongkong verschij nende blad „China Mail" zouden dui zenden mensen in Koenming. welke stad een bevolking van ongeveer een miljoen zielen heeft, dakloos zijn ge worden. Duizenden inwoners zouden bedolven liggen onder het puin. De provincie Yoennan, die, grenst aan Bir ma, Laos en Noord-Vietnam, heeft 'n bevolking van ongeveer 20 miljoen mensen. In 1920 kwamen in de provincie Kansoe door een zware aardbeving 180.000 mensen om het leven. Twaalf jaar later eiste in het zelfde gebied een aardbeving 70.000 mensenlevens. ROTTERDAM (ANP) De n.v, plaatwerkerij en verzinkerij voor heen P. Banrmens en zonen te Maars- sen en Ogem n.v. te Rotterdam heb ben overeenstemming bereikt over een volledige samenwerking tussen beide vennootschappen. Een en an der houdt in dat Ogem die n.v. Bam mens overneemt. John Lennon was met zijn vrouw en haar dochtertje Kyoka in het Deense dorpje Skyum Jultand) waar hij een persconferentie gaf. De 5-jarige Kyoka is een dochter van Yoko Ono en de Canadese film regisseur Anthony Cox (rechts), in wiens huis de persconferentie werd gehouden. Zo nu en dan worden we weer eens aan het denken gezet door een bericht over een uitstervend diere- ras. Bijna altijd blijkt de mens dat dan op z'n geweten te hebben. Soms is hij in z'n verdediging tegen een schadelijke diersoort te ver gegaan, waardoor het door een wijze natuur geschapen biologisch evenwicht wordt verstoord. Soms ook zijn de consequenties van een voortdurend verder gaande chemische ontwikke ling voor bepaalde diersoorten cata strofaal. Maar ook en helaas veel vuldig leidt de combinatie van menselijke ijdelheid en zucht naar winst, twee factoren, die altijd sa mengaan, tot een rampzalige uit komst. Een filmster, die dezer dagen ir de openbaarheid kwam, maakte het met al haar bont zo bont, da' ze ergernis opwekte. En aange zien deze dame in de film geen andere rol kan vervullen dan eer beetje mooi te wezen en dat is ze dan ook haastte ze zich ter bescherming van haar image er de aandacht op te vestigen, dat ze niet schuldiger was dan ieder an der. „Men zou ook kunnen ophou den met het slachten van kippen voor de consumptie" voerde ze aan. Een even stupide als type rend verweer. Enfin, waar het ons om gaat is de tweede quiz-vraag van deze week in verband te brengen met het bericht dat over de opzienba rende garderobe van deze filmster in De Stem stond. Daarin werd onder meer vermeld hoeveel tij gers er nog op de wereld zijn. Zijn dat er 1600 6000 600. Ouderavond padvinders In het CJV-gebouw hield de padvinders- groep „De Ridders van de Maelste- de" een ouderavond, tevens nieuw jaarsbijeenkomst. De leiding berustte bij hopman Jebbink. I-n deze bijeen komst werden 7 nieuwe welpen geïn stalleerd, namelijk Ernst van Har- tingsveldt, Ad Wisse Nijssen, Peter Saamam, Piet Groenleer, Arno de Wijze, Jan Veerhoek en Anton Evers- dijk. Dat gebeurde door Akela Van Riet uit Goes. Akele de Kunder-de Koning vertoonde dia's. Verder was er samen met de ouders een ballon- lenwedstrijd. Mutatie rijkspolitie Met ingang van 1 januari 1970 is de opper wachtmeester der rijkspolitie, J. C. Wisse, overgeplaatst naar de ver- keersigroep van de rijkspolitie in Roermond. In zijn plaats komt de opperwachtmeester der rijkspolitie K. de Boer uit Baarland. De Noormannen Op vrijdag 16 januari a.s. houdt de supportersver eniging van de V.V. De Noorman nen een algemene ledenvergadering. Na het afwerken van de officiële agenda, die om ongeveer negen uur zal zijn beëindigd, zal een gezellige avond worden gehouden. Vergadering C.H.U. De afdeling van de C.H.U. te Westkapelle zal op donderdag 8 januari een vergade ring houden in het verenigingsge bouw der Hervormde Kerk. LAGOS (Reuter) Het Nigeriaan- se ministerie van voorlichting heeft bekendgemaakt, dat een Biafraans vliegtuig is neergeschoten, toen het trachtte Nigeriaanse troepen in de stad Awka te bombarderen. Het neergeschoten toestel was een Unicon, van Zweeds makelij. Het lijk van de piloot was onherkenbaar ver brand en het toestel volkomen ver nield. BEVERWIJK (ANP) Na een extra lange kerstvakantie die als af koelingsperiode heeft gediend zijn gisteren aan de katholieke pedago gische academie te Beverwijk de les sen op de oude voet hervat. Ook de indertijd afgescheiden stu denten, die de alternatieve pedago gische academie hadden gevormd, zijn normaal de lessen aan de katho lieke pedagogische academie komen volgen. Intussen is toegezegd, dat op korte termijn de onderwijsvernieu wing aan de orde zal komen in een daartoe in het leven te roepen com missie. De sfeer op de school blijft gespannen. (Van onze correspondent) Het Tamboer- en Trompetterkorps Excelsior uit Goes houdt vrijdag avond a.s. in café Flora haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. Naast de gebruikelijke agendapunten zullen ondermeer ter sprake komen het werkprogramma voor 1970 en de aanschaf van uniformen. Wat betreft het werkprogramma voor 1970 heeft het bestuur van Ex celsior al enkele uitnodigingen ont vangen om in andere plaatsen op te treden. Vast staat dat Excelsior op 9 maart a.s. zal optreden in La Lou- vière in Frankrijk. In verband met de vele aanvragen om op normale werkdagen op te treden, stelt het bestuur voor dat ieder lid per seizoen minimaal twee snipperdagen ter be schikking zal stellen om aan dergelij ke uitnodigingen gehoor te kunnen geven. Eveneens zullen de bestuurspan- nen worden besproken om over te gaan tot het aanschaffen van unifor men voor Jong Excelsior en Gala uniformen voor het grote korps. Ook in het bestuur zullen veranderin gen optreden. De heren L. v.d. Blom en P. de Vey zijn aftredend en stel den zich niet herkiesbaar. Door het bestuur zijn de heren K. Vermaas, H. Nonnekes, J. Rijn jr. en H. Ver straten kandidaat gesteld. (ADVERTENTIE) vangt weer aan met de cursussen „Spreken in het openbaar", waar o.m. behandeld zal worden, het overwinnen van spreek angst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, het hou den van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De cursussen worden gegeven in de volgende plaatsen: AXEL elke donderdag vanaf 8 januari te 20.00 uur in het Cultureel Centrum „De Halle" HULST elke maandag vanaf 12 januari te 20.00 uur in Hotel „De Graanbeurs" TERNEUZEN elke dinsdag vanaf 13 januari te 20.00 uur in Hotel „Rotterdam" De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., van Middelhovenstraat 85, te Axel. Toen de heer Kieft iin een radio- uitzendling op vrijdag 2 januari 1970 voor de Vereniging „De Vrij e Gedach te" een aantal dietatuurstaten ver oordeelde welke gedachte ik ove rigens niet bestrijden wil verzuim de hij ook maar één land te noemen in Oost-Europa. Dit, blijkbaar opzettelijk, verzuim dient eveneens veroordeeld te wor den, omdat hier voorbijgegaan wordt aan vele voor het leven gewaagde ontvluchtingen, zelfverbrandingen en arrestaties van personen die ook zo graag „Een Vrije Gedachte" erop na wensten te houden. Deze lezing, als boven bedoeld, is eveneens een bijdrage aan de he dendaagse verschijnselen van de ex treem-linkse stromingen im ons land, die alleen datgene aanvallen en af keuren wat Westers is. In dit ver band zou ik eraan willen toevoegen, dat m.i. humanisme géén Landsgren zen kent en dientengevolge is het be denkelijk of tendentieus, als men zich bij voortduring, ook op politiek ge bied, bij bestrijding van dictatuur be perkt. OOSTERHOUT. C. v.d S. (Van onze correspondent) DORDRECHT De 49-jarige Dordtse zwerver J. V. is door de Dordtse recherche ontmaskerd als de man die zaterdag uit de etalage van een juwelier in de binnenstad een bedrag van rond de 16.000,- aan gouden ringen buit maakte. V. is de zelfde, die nog deze maand (op 26 januari) voor de rechtbank in Den Bosch zal moeten verschijnen om daar te worden gehoord in de twee jaar oude moordzaak op een caféhouder In Oirschot. Eerder kwam de zwerver op vrije voeten, toen de rechtbank in Den Bosch niet overtuigd was van zijn schuld. De nieuwe behandeling vloeit voort uit het feit, dat de officier van justitie daar hoger beroep aanteken de. De zwerver is inmiddels samen met zijn 25-jarige maat K. van W. uit Papendrecht door de Dordtse politie in verzekerde bewaring gesteld. Zij bekenden de etalageruit van de ju welier te hebben vernield en er de 150 ringen uit te hebben gestolen. De buit kwam tevoorschijn uit het rookkanaal van de schoorsteen in een oude krotwoning, waarin V. zijn in trek had genomen. De politie deed een inval, juist voor het tweetal met de ringen op zak zou vertrekken. (Van onze correspondent) KAPELLE De nieuwe Zuid-Be- velandse gemeente Kapelle is de eer ste gemeente die reeds definitief een secretaris heeft gekregen. De secre taris van het oude Kapelle, de heer I. J. Haverhoek was door G.S. van Zeeland aangewezen als tijdelijk se cretaris voor het nieuwe Kapelle maar hij is in deze funktie niet ge ïnstalleerd, want voor het zover was had de nieuwe raad van Kapelle hem reeds met algemene stemmen be noemd tot de definitieve secretaris. De heer Haverhoek werd per 1 juli 1963 secretaris van Kapelle. Hij is 41 jaar. Na de lagere school en de H.B.S. doorlopen te hebben werkte hij eerst bij 't ministerie vam Justitie en werd per 1 november 1947 werk zaam op de secretarie van de ge meente Zierikzee. Hier werkte hij tot zijn komst naar Kapelle, het laatst als hoofdcommies. De heer Haver hoek heeft de vakdiploma's gemeen te administratie 1 en het volledig di ploma gemeentefinanciën. In Kapelle heeft de heer Haver hoek vele funkties in het openbare leven. Zo is hij o.m. bestuurslid van de C.H.U. kiesvereniging, de voetbal vereniging „Kapelle", notabel van de Ned. herv. kerk, bestuurslid van het Groene Kruis en voorzitter van de instelling voor maatschappelijke zorg. BUENOS AIRES Zeker 100 mensen hebben de dood gevonden in de Ar gentijnse stad Mendoza, toen aan de voet van het Andes-gebergte een dam doorbrak. Door stortregens was de rivier Mendoza buiten zijn oevers getreden. Op zijn weg sleurde hij al les mee, wat hij tegenkwam: mensen, bomen, auto's en soms zelfs huizen. Volgens de laatste berichten zijn 33 doden geteld, maar veel mensen die begraven liggen onder de mod derlaag worden nog vermist. Er zijn ook tal van gewonden en dak lozen: op zijn minst 500. Op enkele plaatsen wordt geplunderd. Het wa ter, dat twee meter hoog stond, zakte vrij snel en bedekte de stad met een dikke laag modder. De watervoorraad van de stad zou niet beschadigd zijn en de elektriciteit, die was afgeslo ten, zou langzaam weer worden in geschakeld. Reddingspogingen van militairen ondervinden grote hinder van de re gen. Mendoza, het grote centrum van de Argentijnse wijnindustrie, is een van de rijkste steden des land».

de Stem | 1970 | | pagina 7